m Een regel gratis op 'n Kleintje in de PZC Griekeïiland m greep hittegolf Beveiliging Schiphol deugt niet Dees wil betere kwaliteit van eigen medicijnen apothekers Beslag gelegd op geld bedrijven na vervuiling 3x 28,- WIJDENS ACTIE IN GOLF P2C/sport Automobilist onder invloed: twee doden Verraadster Axis Sally in VS overleden Per september beperking in hoeveelheden medicijnen J Pas vandaag beslissing op Wimbledon Een beetje zon S31e jaargang no. 155 laandag 4 juli 1988 Zie pagina 8. ASHINGTON - Een Amerikaanse kruiser heeft gisteren in de Perzische Golf per ongeluk een aans verkeersvliegtuig met 290 passagiers aan boord neergeschoten. Dat is gisteren toegege- [en door het Amerikaanse ministerie van defensie. helikopter Studieresultaat Gele trui Tour-rijders Michels PZC Veel bewolking en perioden met regen en buien. Slechts enkele opklaringen. Krachtige zuidelijke wind. Tempera tuur 17 graden. HOE KUNT U HIERVAN PROFITEREN PROVINCIALE ZEEUWS (Van onze correspondent) \THENE Athene is het afgelopen weekeinde in de greep leraakt van een hittegolf, die naar verwacht wordt nog de le hele week zal aanhouden en zelfs zal verergeren. De tem peratuur, die gisteren de 40 graden naderde, zal woensdag laar overheen komen, aldus de meteorologische dienst, bp de eilanden, waar de meeste toeristen vertoeven, zal het Inkele graden koeler blijven. \origjaar werden de Grieken in de loop van juli geconfron- eerd met een dergelijk fenomeen: een ongewoon langduri ge hittegolf met temperaturen tot 46 graden, waardoor ruim 1200 mensen bezweken, merendeels in Athene. Uit de ze stad kon de laatste dagen een ongewoon grote uittocht worden geconstateerd. De autoriteiten komen met communiqué's vol nuttige wen ken en geruststellingen. Er is nog geen noodsituatie uitge roepen. Sinds de ramp van vorig jaar hebben verreweg de meeste ziekenhuizen nog steeds geen airconditioning. Wel zijn er meer ventilatoren aangeschaft; die waren vorig jaar plot seling allemaal uitverkocht. Marine VS schiet lAirbus Iran neer (Van onze correspondent) 'resident Reagan zei gisteren dat het liegtuig werd beschoten tijdens een lorrekte defensieve actie. Hij sprak in een verschrikkelijk menselijk dra- ia, en zei het verlies aan mensenle- ns diep te betreuren, jgok admiraal William Crowe, voorzit- 'r van de chefs van staven, zei giste- Jfen in het Pentagon, het departement van defensie, dat de bemanning van de Amerikaanse kruiser Vincennes kor- rekt had gehandeld en uit zelfverdedi ging de dodelijke raketten had afge- Mhoten. Het Iraanse persagentschap IRNA zei gisteren dat de Verenigde Staten de gevolgen van de luchtramp zullen moeten aanvaarden. Onmiddellijk werd daarop in alle Amerikaanse am bassades een verhoogde staat van pa raatheid van kracht. Ldmiraal Crowe, Amerika's hoogste jiilitair, gaf gisteren een uitgebreide Bersie van de gebeurtenissen die leid- Jen tot het neerschieten van het faanse vliegtuig, een Airbus die on- erweg was van de Iraanse havenstad |andar Abbas naar Dubai, in de Ver- ligde Arabische Emiraten. |e eerste schermutselingen die tot het rama leidden, vonden gisterochtend even na tien uur plaatselijke tijd plaats, toen vijf Iraanse kanonneerbo ten in de Straat van Hormoez een Amerikaanse helikopter beschoten. ï)at was vrijwel zeker een reactie op een eerder treffen zaterdag, toen een In de nieuwe opzet van de stu diefinanciering moet er een duidelijk verband komen tus sen de eigen bijdrage van de student en de studieresultaten. PAGINA 3 De Italiaan Guido Bontempi start vandaag in de eerste etappe van de Tour de France in de gele trui. Bontempi toon de zich zondag het snelst in de préface, het voorspel voor de Tour, die vandaag pas officieel begint. Peter Stevenhaagen werd tweede, Jelle Nijdam ein digde als derde. PAGINA 9 Vandaag beginnen 219 ren ners aan de 75ste Tour de France verdeeld over 22 ploe gen. Een overzicht van het deelnemersveld. PAGINA 10 Rinus Michels werd óp zijn eer ste werkdag bij Bayer Lever- kusen enthousiast onthaald. Na de successen tijdens het Eu ropees kampioenschap koes tert de Westduitse club hoge verwachtingen van de 'Gene raal'. PAGINA 11 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 ander Amerikaanse oorlogsschip drie Iraanse boten had verjaagd die een Deense tanker aanvielen. Het was daarmee de eerste keer dat de Ameri kanen een neutraal schip verdedig den. De Vincennes zette na de aanval van zondagochtend koers naar de Iraanse boten, die op hun beurt met hoge snel heid op de kruiser af voeren. Het Ame rikaanse schip opende het vuur en be schadigde twee Iraanse boten. Nog geen vijf minuten later werd op de ra dar van de Vincennes een naderend vliegtuig gesignaleerd, aldus Crowe. Volgens de Amerikanen vloog de Air bus buiten de corridor die gewoonlijk door passagiersvliegtuigen in dit ge bied wordt gebruikt. Het Iraanse vliegtuig vloog recht op de Vincennes aan. „Op zowel militaire als civiele frequen ties werden waarschuwingen gege ven", aldus de admiraal. Toen daarop geen antwoord kwam, werd het vlieg tuig - de Amerikanen dachten dat het om een Iraans F-14 gevechtsvliegtuig ging - als vijandig aangemerkt. Drie minuten later vuurde de Vincen nes twee raketten af, waarvan er e-e-n de Airbus raakte. De Amerikanen aan boord van de Vincennes konden met het blote oog zien, dat een raket doel getroffen had. „Eerder kon, door be perkte zichtbaarheid, het vliegtuig niet worden waargenomen", aldus Crowe. Het ministerie van defensie zal een uit gebreid onderzoek naar de gang van zaken doen, zo liet Reagan via zijn woordvoerder Fitzwater weten. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft het neerschie ten van de Airbus zondag bij monde van een woordvoerder „een zeer be treurenswaardig incident in een ge compliceerde situatie" genoemd. De woordvoerder wilde niet zeggen of het gevolgen zal hebben voor de activitei ten van de Nederlandse mijnenjager in de Golf. Ook Parijs en Londen lieten weten de gebeurtenissen te betreuren. Koningin Beatrix houdt de handen over de oren terwijl mr. Pieter van Vollenhoven haar ivijst op een overvliegend toestel. ARNHEM, DEELEN GPD) Het verjaardagsfeest van de 75-jarige Koninklijke Luchtmacht, dat zaterdag op vliegbasis Deelen werd gevierd met een spectaculaire vliegshow, heeft tenminste 350.000 bezoekers op de been gebracht. Dat zijn er 100.000 meer dan werd verwacht. Onder de bezoekers was ook Koningin Beatrix. Zelfs van over onze landsgrenzen waren belangstellenden naar de vliegbasis getogen om het vliegende stuntwerk van zowel oudere als supermoderne vliegtuigen uit bin nen- en buitenland te bekijken. Het totale aantal bezoe kers van de open dagen, die van woensdag tot en met zaterdag op Deelen werden gehouden, heeft naar schat ting de half miljoen overschreden. Het als hoogtepunt geldende optreden van het Italiaanse demonstratie team 'Frecce Tricolori' ging op het laatste moment niet door. Een van de vliegtuigen kwam in botsing met een vogel, twee andere kregen op Soesterberg een klap band. SCHIPHOL (GPD) De beveiliging van de luchthaven Schiphol is vol strekt onvoldoende. Onbevoegden kunnen zonder veel moeite doordrin gen tot het platform en tot de laad ruimten van de vliegtuigen. Het is zelfs mogelijk om ongezien bagage aan boord te brengen. Dat bleek zon dagavond uit een reportage van VA- RA's actualiteitenrubriek 'Achter het Nieuws'. Aan de reportage werd meegewerkt door de student Robert de Vos, die als uitzendkracht een tijdelijke baan op de luchthaven heeft. Het bleek heel makkelijk te zijn om via het uitzend bureau aan een doorlaatpasje voor de luchthaven te komen. Een VARA-ver- slaggever kon ongemerkt een videoca mera mee naar binnen nemen en opna men maken van de bagageruimten. Er was niemand, die het gezelschap iets in de weg legde. Volgens Robert de Vos had hij zonder problemen drugs, explosieven e.d. in de koffers of laadruimten kunnen ver bergen. De student die niet meer op de luchthaven werkt, bezit nog steeds een doorlaatpasje dat tot 11 november gel dig is. De havenmeester van Schiphol, de heer Biemond, noemde de beelden van de VARA 'akelig'. Volgens hem heb ben de mensen bij de personeelsin gang tegen de instructies gehandeld. Inmiddels is opdracht gegeven om de instructies grondig te herzien en zullen maatregelen worden getroffen om her haling te voorkomen, aldus Biemond. De WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat er onmiddellijk maatregelen worden getroffen. WASHINGTON (AP) Admiraal William Crowe, voorzitter van de chefs van staven, wijst naar een verslaggever tijdens een persconferentie op het Penta gon. UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft maatre gelen aangekondigd om de kwaliteit van door de apothekers zelf bereide geneesmiddelen te verbeteren. Op grond van een rapport van het Rijks instituut voor Geneesmiddelenon derzoek (RIGO) noemt hij de bij een onderzoek gevonden gebreken in een brief aan de Tweede Kamer niet aan vaardbaar. Het RIGO heeft bij zijn onderzoek monsters van op voorraad bereide ge neesmiddelen (bestemd voor afleve ring op meer dan één recept) bekeken uit 132 apotheken. Van de 744 mon sters bleken er 136 niet aan de eisen te voldoen. Hoewel de gevonden tekort komingen in het algemeen niet van dien aard waren dat de gebruikers er ernstige gevolgen van kunnen onder vinden, vindt Dees deze gebreken uit een oogpunt van kwaliteit niet aan vaardbaar. De Inspectie voor de geneesmiddelen heeft aangekondigd dat zij „met ge bruikmaking van alle thans mogelijke sancties" de toepassing zal afdwingen van de in de loop der j aren door de apo- GEMERT (ANP) - De 28-jarige S. Kui pers en 22-jarige G. van Gulick uit El zendorp, zijn zondagmorgen vroeg door een verkeersongeluk in Gemert om het leven gekomen. De bestuurder van de auto waar zij in meereden ver keerde volgens de rijkspolitie onder invloed van alcohol. In een flauwe bocht raakte de bestuur der van de auto de macht over het stuur kwijt. De auto kwam in de berm terecht, sloeg enkele malen over de kop en kwam op de kop in een sloot terecht. De slachtoffers overleden ter plaatse en de bestuurder raakte licht gewond. De bestuurder werd in verze kering genomen. thekersorganisatie KNMP aanvaarde kwaliteitsnormen. De staatssecretaris overweegt om zon odig de normen voor de kwaliteit van de eigen bereidingen van de apothe kers wettelijk vast te leggen. Hij heeft de KNMP opgeroepen te zorgen voor een ingrijpende verbetering op korte termijn. De KNMP heeft nogal geïrriteerd ge reageerd op de brief van Dees. Vol gens haar komt hij met „oud nieuws" en voegen zijn opmerkingen en de aangekondigde maatregelen nauwe- LONDEN Vandaag maandagwordt op Wimbledon de tennisfinale van de heren voortgezet. Boris Becker en Stefan Edberg begonnen in verband met het slechte weer pas zondagavond aan de eindstrijd, maar werden door de voortdurende regenval van het heilige gras gejaagd. De Zweed had op dat moment een 3-2-voorsprong. Zaterdag won Steffi Graf, die in een glanzende vorm verkeert, met over macht de finale voor dames. De Duitse tiener had een moeizame start, verloor de eerste set nog met 7-5, maar het herstel was wonderbaarlijk. Martina Navratilova kwam in het vervolg van de partij niet meer aan te pas. Na drie sets (5-7,6-2 en 6-1) mocht Steffi Graf haar eerste Wimbledon- titel opeisen. (zje 00k pagina 9 en 11) lijks iets wezenlijks toe aan conclu sies van een eigen onderzoek die de KNMP enkele maanden geleden zelf naar buiten heeft gebracht. Dat on derzoek, waarbij 560 monsters werden onderzocht, gaf aan dat 85 procent van de eigen bereidingen op alle punten in orde was. De overige 15 procent was „voor technische verbetering vat baar". De KNMP heeft daarop maatregelen aangekondigd om de kwaliteit te ver beteren. Zo zullen er regionale contro le-laboratoria worden opgericht en zal er een kwaliteitscertificaat worden in gevoerd op basis van intercollegiale toetsing. De KNMP wil snel afspraken over nor men voor de eigen bereiding. (Advertentie) ik profiteervan uwaanbod. De PZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer heeft de land sadvocaat opdracht gegeven beslag te leggen op drie mil joen gulden van twee vennootschappen wegens het ille gaal storten van chemisch afval. Volgens zijn ministerie hebben J. Eiland Containerspecia list BV en D.J. Eiland Grondverzetbedrijf, Zand- en Grint- handel BV in Ernst (gemeente Epe) in elk geval sinds 1 ja nuari 1985 op grote schaal schadelijke chemische (bedrijfs- lafvalstoffen gestort op de stortplaats van Eiland. Voor de ze stortplaats waren alleen vergunningen verleend voor het storten van ongevaarlijk bouw- en sloopafval en andere ongevaarlijke afvalstoffen. De afvalstoffen waar het hier om gaat bevatten onder meer zware metalen, olie en polycyclische aromatische koolwa terstoffen. Volgens het ministerie zijn de stoffen gestort door of in opdracht van de beide vennootschappen en/of Eiland zelf. Bij tenminste vier projecten is sprake geweest van bemiddeling van Handelsonderneming Kemp BV in Hazerswoude. Tegen de oud-directeur van dit bedrijf, S. Kemp, is een procedure aangespannen in verband met de bodemverontreiniging in Alphen aan den Rijn. Volgens het ministerie is de verontreiniging zodanig dat er sprake is van ernstig gevaar voor de volksgezondheid en het milieu. Het beslag op de drie miljoen gulden staat in, verband met de kosten voor onderzoek en sanering van de illegale stort. Vanwege de ernst van de vervuiling kan de staat op grond van de Interimwet Bodemsanering de kos ten van onderzoek en sanering verhalen op de veroorzaker. Aangezien de mogelijkheid bestaat dat de bedrijven zullen worden verkocht, heeft de staat tevens beslag gelegd op vermogensbestanddelen van de directeuren van de ven- nootschapppen, aldus het ministerie van VROM. NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen) afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330VB Middelburg COLUMBUS (RTR/DPA) - De Ameri kaanse die als 'Axis Sally' ('Sally van de Asmogendheden') in de Tweede Wereldoorlog op de Duitse radio Ame rikaanse troepen aanspoorde hun strijd tegen de Duitsers op te geven, is op 87-jarige leeftijd overleden. Mildred Gillars, die wegens verraad werd veroordeeld en 12 jaar in een Amerikaanse federale gevangenis doorbracht, overleed vorige week za terdag en werd op een plaatselijk kerk hof in Columbus in Ohio bijgezet. Gillars ging als aankomend actrice naar Europa na. haar schooltijd in Ohio. Zij werd berucht toen zij, in na volging van 'Tokyo Rose' in het gebied van de Stille Zuidzee, Amerikaanse soldaten probeerde te overreden niet langer tegen de Duitsers te vechten. UTRECHT (ANP) - Het wordt naar verwachting 1 september voordat de hoeveelheden geneesmiddelen die per keer kunnen worden voorgeschre ven worden beperkt, zo heeft het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur meegedeeld. Staatsse cretaris Dees had begin mei aange kondigd dat hij dit per 1 juli wilde doen. Om het voorschrijven van te grote hoe veelheden geneesmiddelen tegen te gaan heeft Dees nu definitief besloten dat ziekenfondsverzekerden per voor schrift slechts recht krijgen op hoe veelheden voor een bepaalde periode: een halfjaar voor fluoride tabletten en de anticonceptiepil, 90 dagen voor ge neesmiddelen die chronisch zieken ge bruiken (insuline bij voorbeeld), 14 da gen voor medicijnen in acute gevallen (antibiotica, chemotherapeutica) en 30 dagen in de overige gevallen. Aanleiding voor deze maatregel is de stijging van de hoeveelheid voorge schreven middelen per recept sinds de invoering van de medicijnknaak in 1983.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1