miniatuur Walcheren Levenslang geëist tegen dader ontvoering en moord G. J. Heijn OPRUIMING! de PZC vandaag l/l/EEK-UIT \NEEK-IN electra model hoekinstap Anna Broere doorgezaagd INGRIJPENDE HERVORMINGEN Hüppe 3000 Hoppe Op vakantie met oud paspoort Vanmiddag buien !31e jaargang no. 154 !aterdag 2 juli 1988 vanavond geopend Paspoort Knaak Neeltje Jans Fiscus Wimbledon MOSKOU - Sovjetleider Miehail Gorbatsjov heeft vrijdag op de partijconferentie in Moskou het groene licht gekregen voor ingrijpende hervormingen in het politieke bestel van de Sov jetunie. Jeltsyn Gevoelsleven Eerst enkele opklaringen, maar later toenemende bewolking en vanmiddag buien. Temperatuur 19 graden. Krachtige wind uit zuid tot zuidwest. op speciaal verzoek voor een MINI prijs van 1,- p.p. (van 18.00-22.30 uur) tel. 01180-12525 m.m.v. de Neulander Muzikanten oris Jeltsyn Premier Lubbers heeft minister Van den Broek niet gevraagd de paspoortzaak van zijn staatssecretaris Van der Lin den over te nemen. PAGINA 3 De eigen bijdrage van een rijksdaalder voor geneesmid delen kost meer dan ze ople vert. PAGINA 5 Voor een bedrag van 60 tot 80 miljoen kan de aanleg van een dag-attractiepark op Neeltje Jans beginnen. PAGINA 9 Na de landelijke reorganisatie van de belastingdiensten zul len bij de fiscus in Zeeland geen ontslagen vallen. PAGINA 11 Stefan Edberg bereikte de fina le na winst op Mecir, Becker en Lendl maken vandaag uit wie de andere finalist wordt. PAGINA 35 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 6 Provincie: 9, 11, 12, 13, 15, 16 en 17 Sport: 35 Kunst in Zeeland: er zijn hier ooit hele leuke dingen gebeurd Dagboeknotities Hans Warren over Montedor van Rentes de Carvalho VN-baas HM. van Randwijk, de man die niet zwichtte Pierre Audi be gint strijdbaar Biennale Ve netië: op zoek naar een ziel PAGINA 19, 20, 21 en 23 Onwetendheid maakt het natuurgebied De Pluimpot vo gelvrij De Dutch Viking trot seert de Atlantische Oceaan De Amerikaanse boeren sme ken om regen Een lang baan tje trekken: in schapevet de Schelde over Rinus Michels temt de bobo's PAGINA 27, 29, 31, 32 en 33 (Advertentie) Groen licht partij voor Gorbatsjov Van onze correspondent) Na vier dagen van ongekend openhar tige debatten namen de 4.991 af gevaardigden een hervormingspro gramma aan dat de Sovjetunie binnen een jaar een echt parlement en een pre sident met uitgebreide bevoegdheden moet geven. Gorbatsjov noemde de partijconferentie vrijdagavond in zijn slotrede een „grootse gebeurtenis" in de geschiedenis. De partijleider kon digde verder aan dat er in Moskou een monument voor de slachtoffers van de Stalin-terreur. De gedelegeerden namen gisteravond na verhitte debatten een resolutie aan die de politieke ordening van de Sov jetunie drastisch moet wijzigen. De partij zal zijn macht voor een deel moe ten afstaan aan de gekozen bestuurs raden of 'sovjets'. Het is de bedoeling dat de Sovjetunie volgend jaar april al een nieuwe volksvertegenwoording kiest die op zijn beurt een president kiest met uitgebreide bevoegdheden. Naar verwacht zal Gorbatsjov tot pre sident worden gekozen. Na de eerste jaren onder Lenin is het niet meer voorgekomen dat er met zo veel openheid over de knellende pro blemen in de Sovjet-samenleving is ge discussieerd. Tegen alle traditie in is tijdens de con ferentie vaak op harde en bittere toon gesproken over de onvolkomenheden van de Russische samenleving, van de tekorten in de winkels tot de schoffe ringen op de werkvloer. De partij lijkt bereid daar verantwoordelijkheid voor te nemen. Voor het eerst ook durf den afgevaardigden openlijk van me ning te verschillen met de partijtop. syn op de verkeerde weg was geraakt. Gorbatsjov tenslotte zei dat hij kame raad Jeltsyn niet begreep. Op het be slissende moment had Jeltsyn de ver keerde weg gekozen, hij had allerlei partijfunctionarissen in Moskou de laan uitgestuurd die dat niet verdien den. „Dit was een les voor ons allen", aldus Gorbatsjov. HAARLEM - Mevrouw Hank Heijn (tweede van rechtsmet haar kinderen in de rechtzaal HAARLEM (GPD) - De Haarlemse of ficier van justitie mr. O. van der Veen heeft gistermiddag levenslange ge vangenisstraf geëist tegen Ferdi E., de man uit Landsmeer die heeft be kend op 9 september vorig jaar Ahold-topman Gerrit Jan Heijn te hebben ontvoerd en vermoord. „Voor deze buitengewoon gruwelijke mis drijven is levenslange gevangenis straf gerechtvaardigd én aangewe zen," aldus de officier. Om half zes kwam gistermiddag een eind aan het proces in de zaak-Heijn dat 's morgens onder grote publieke belangstelling was begonnen. De 45-jarige verdachte verklaarde gis teren dat wraak een van de aanleidin gen was van de ontvoeringsactie. De werkloze Landsmeerder wilde zich wreken op vier mensen die betrokken waren bij zijn laatste werkkring, in Nij megen, waar hij op straat werd gezet. Ook tegen de rechter, die hem tijdens een procedure hierover in het ongelijk stelde, koesterde de verdachte gevoe lens van wraak. De Landsmeerder was 'beslist zeer ge welddadige dingen' van plan tegen de betrokkenen. Omdat hij echter besefte dat hij direct verdacht zou zijn als een van het viertal iets zou overkomen, be sloot hij tot een methode om aan veel geld te komen. „Om te verhullen dat ik wraak op die vier zou nemen". Overi gens had hij daarvoor nog geen uitge werkte plannen. Wel voor de ontvoe ring waarvan Ahold-topman Heijn het toevallige slachtoffer werd. Uit een onderzoek van het Pieter Baan Centrum is de verdachte tevoor schijn gekomen als een hoogbegaafd mens die echter vervreemd is van zijn eigen gevoelsleven. Hij zou een obser vator van zijn eigen belevingen zijn geworden. Eerder gisteren verklaar de de Landsmeerder al dat hij de ont voering als een militaire operatie heeft uitgevoerd. Hij zag zichzelf als commando en Heijn als instrument, niet als mens. „Die dag had ik geen ge voelens." Het Piet Baan Centrum heeft verder vastgesteld dat de verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar is. Hem zou ter beschikkingstelling van de rege ring (TBR) moeten worden opgelegd. Officier Van der Veen vond de feiten echter zo ernstig dat levenslange ge vangenisstraf op zijn plaats zou zijn. TBR daarnaast noemde hij tegenstrij dig en te ontraden. De verdedigers mr. C. Sanders en J. Weermeijer verzetten zich tegen de eis van de officier. Sanders pleitte voor al leen TBR of voor een combinatie van gevangenisstraf en TBR. Hij noemde vergelding niet het enige doel van het strafrecht. De officier zou ten onrech te, en in strijd met de wet, geen reke ning houden met de persoon van de verdachte. De rechtbank doet 14 juli uitspraak. Zie ook pagina 3 De vierde en laatste dag van de partij conferentie in het Kremlin stond in het teken van Boris Jeltsyn. Deze 57- jarige partijfunctionaris, wegge stuurd in november vorig jaar nadat hij kritiek had geleverd op het lage tempo van de perestrojka en daarbij de partijtop indirect had aangeval len, vroeg in een emotioneel betoog aan de vergadering om zijn rehabili tatie. Maar vrijwel onmiddellijk werd Jeltsyn genadeloos afgekraakt. Hij had immers zelf om ontslag ge vraagd, zo werd opgemerkt. Slechts een enkeling uit Jeltsyns vroe gere district Sverdlovsk sprong voor hem in de bres, maar dat zonk in het niet bij het geweld van de rest. Jegor Ligatsjov, de tweede man in de partij die indertijd door Jeltsyn op de korrel genomen werd als een remmende fac tor in de vernieuwing, zei al even geë motioneerd dat de communist Jelt- (Van onze correspondent PARAMARIBO Het jungle-com mando en de regeringsdelegatie die in Frans-Guyana vredesbesprekingen hebben gevoerd, bepleiten het inscha kelen van een internationale vredes macht die moet toezien op een stop zetting van de vijandelijkheden in Oost-Suriname. Dit maakte president Shankar bekend in een redevoering ter gelegenheid van de herdenking '125 jaar afschaffing slavernij'. Shankar liet op geen enkele manier merken, dat de Surinaamse regering de voorstellen van de onderhande laars heeft overgenomen. Volgens Shankar heeft de regering „na rijp be raad een weg uitgestippeld die moet leiden tot vrede en veiligheid voor een ieder binnen onze grenzen". Zoals hij al eerder bekend maakte, zullen nu eerst de 'bosland dignitarissen', de tra ditionele stamhoofden, geraadpleegd worden. Shankar ging ook niet in op het door de onderhandelaars voorgestelde, staakt-het-vuren. Bij de laatste ge vechten in het Patamacca-gebied sneuvelden volgens het nationaal le ger drie militairen. Legerleider Bouterse zal 'als lid van de NDP' voor het eerst sinds lange tijd weer een openbare toespraak houden in zijn partijcentrum. Het thema is al aangekondigd: „Hoe kunnen we de af schaffing van de slavernij vieren als de ketenen nog niet gebroken zijn". Ver wacht wordt, dat Bouterse zal ingaan op de situatie in Oost-Suriname en de vredesonderhandelingen met het jungle-commando. HAARLEM - De rechter in het proces tegen de ontvoerder van Heijn, me vrouw mr. C. A. Terwee-Van Hilten. Goes: Lange Vorststraat 89, tel. 01100-16070. Zmrikzee. Dam 23, tel 01110-12119 DUIVEN (ANP) - De uittocht van de vakantiegangers met auto en veelal caravan of bagagewagen is vrijdag op gang gekomen. Het vertrek was voor de rijkspolitie aanleiding voor een uitgebreide inspectie van zowel de getrokken voertui gen als de daarbij behorende papieren. Foto: de politie bezig met de controle op een parkeerplaats van de A12 ter hoogte van Duiven. Dit weekeinde gaan naar ver wacht zo'n miljoen Nederlanders op vakantie. Ernstige problemen hadden zich volgens de algemene verkeers dienst in Driebergen gisteravond nog niet voorgedaan. (Advertentie) Deur dicht - spatwaterdicht. Douche bereikbaar via de hoek wanneer er links en rechts geen plaats is. Hoe vol temperament u ook staat te douchen, de deuren blijven dicht, want Hüppe heeft de doorgaande magneetliist. sublieme techniek, toonaangevend ontwerp en meester lijke afwerking tot in alle details komen aan de hoogste eisen tege moet. Hüppe, dat is maximaal douchecomfort. Goe» Zuidvlietttraat 75 talefoon 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen 9.00 12.00 u 13 00 - 17 00 u donderdagevond 19.00 - 21 00 u zaterdag 9 30 - 12.30 u IJMUIDEN (ANP) - Bergers van Smit Tak hebben vrijdag in één uur de gezonken Nederlandse chemicaliëntanker Anna Broere op 96 kilometer uit de kust van IJmuiden dwars doormidden gezaagd, zo is vanaf de bergings- lokatie gemeld. De operatie duurde vrijdagmid dag van ongeveert kwart voor vijf tot kwart voor zes en verliep uitermate voorspoedig. De tanker staat nu in twee delen op de zeebodem: een circa zestig meter lang voorschip waarin de uiterst gevaarlijke lading en een circa twintig meter lang achter schip, waarin zich de zware ma chinekamer bevindt. Volgens hun planning hebben de bergers vanaf dit moment twee werkbare dagen nodig om de hijsstroppen rond het voorschip in positie te brengen, zodat het schip behoudens tegenslagen na het weekeinde zou kunnen wor den gelicht. Metingen door het kustwacht vaartuig Smal Agt toonden vrij dagochtend vroeg aan dat de plotselinge lekkage van levens gevaarlijke lading weer was ge stopt. Smit Tak moest donderdag avond na het constateren van de plotselinge lekkage van giftig acrylonitril de 25 bergers op de Taklift 4 in allerijl evacueren met enkele speciaal daarvoor gere serveerde schepen. h Enkele miljoenen Neder landers trekken deze zo mer de grens over naar hun vakantiebestemming in het buitenland met op zak: het oude, fraudegevoelige paspoort. Er van wakker liggen dat ze nog niet in het bezit zijn van het nieuwe Europese document, zullen maar weinigen. Dat is voorbehouden aan de enquête-com missie uit de Tweede Kamer, die giste ren een week van openbare verhoren afsloot voor haar onderzoek naar het geklungel bij de invoering en met de produktie van het nieuwe, tegen frau de beveiligde paspoort. De commissie moet in de komende weken een rap port samenstellen, op basis waarvan de Tweede Kamer na de zomervakan tie kan oordelen wat er nu verder moet gebeuren. Bewindslieden als Van Ee- kelen (nu minister van defensie) en/of Van der Linden (staatssecretaris bui tenlandse zaken) de laan uit? Verbre king van het contract met de pas poortfabrikant KEP, die er nog steeds niet in is geslaagd om een fraudeveilig paspoort aan te bieden? Het zijn de verst denkbare consequenties van dit onderzoek. Maar zal de Kamer die straks ook echt aandurven? De enquête-commissie heeft de af gelopen week haar best gedaan om zoveel mogelijk vuile was van de paspoortkwestie buiten te hangen. Ze wilde weten hoe, waar en wanneer het allemaal fout is gegaan, wie daarvoor verantwoordelijk was en waarom de ellende zo lang is verzwegen. Veel op zienbarends heeft dat overigens niet opgeleverd. Voor wie er nog in was geïnteresseerd buiten politiek Den Haag leverden de verhoren een aardig doorkijkje in de krampachtige manier waarop ambtenaren van buitenlandse zaken omgingen met handige zaken lieden; tegelijk was te zien en te horen hoe in het nauw gedreven bewindslie den óf speelden van niets te weten óf, probeerden hun straatje schoon te ve gen. Maar of daar nu echt het wapen van de parlementaire enquête voor no dig was? Van de drie grootscheepse onderzoeken, die de Tweede Kamer de afgelopen jaren volgens dit patroon heeft uitgevoerd (RSV-affaire, bouw- subsidies, paspoortkwestie) is dit laat ste bepaald het zwakste. Dat de pas poortmisère haar oorsprong vindt in een knetterende ruzie tussen twee de partementen was geen geheim. Dat daardoor een hoog opgepookte presti- geslag moest worden gevoerd kon nie mand meer verwonderen. En dat een vroegere staatssecretaris (Van Eeke- len) het KEP-contract met zijn hand tekening had bezegeld was ook in de paperassen na te slaan. Van een flinke portie overbodigheid is dit parlementair onderzoek daarom niet vrij te pleiten. Maar ja, er is in de Tweede Kamer de laatste maanden veel lawaai gemaakt over het schandaal van het nieuwe fraude- veilige Nederlandse paspoort naar Eu ropees model, dat internationaal de toon zou moeten gevenen toch niet op tafel kwam. Veel (misschien te veel?) politieke reputaties zijn in en rondom deze affaire op het spel gezet. De nieuwe traditie van een parlement, dat zich niet laat ringeloren, vergt in zo'n geval kennelijk dat een enquête commissie aan het werk moet om het allemaal nog eens haarfijn uit te plui zen. Alleen is het risico aanwezig dat deze zelfde enquête genadeloos terug slaat op de Tweede Kamer zelf. Het on derzoek zou namelijk wel eens kunnen uitwijzen dat alle verantwoordelijken bij elkaar (het parlement incluis) de vreemde constructie voor het aanma ken van een nieuw paspoort zonder meer hebben geslikt en vervolgens maar hebben laten aanmodderen. De ontdekking dat iedereen boter op het hoofd heeft, zou straks daarom best aanleiding kunnen zijn om maar snel over te gaan tot de orde van de dag. Met de geloofwaardigheid van parle mentaire enquêtes bij de burger is het dan snel gedaan. Zo'n afloop blijft na melijk in de herinnering hangen. Niet het nadeel dat het nieuwe paspoort wat later komt. Met het oude ding op vakantie gaan lukt ditmaal ook nog wel. vdM. Advertentie SCHOENMODE VD.REEPE DE SCHOENWINKEL VOOR DE BETERE MERKEN papegaaistr. 8 - goes -teL 30796 (Advertentie) VEERE: JACHTWERF OOSTWATERIIMG 10-DAAGSE YAMAHA WATERSPORTSHOW. Met de nieuwe Jetboten, Ya maha buitenboordmotoren en generatoren, maar ook met vouwfietsen en gazonmaaiers. fff Tevens op de show: (jf KIRIE FEELING zeiljachten, ■f Daytona motorboten en veel Wiking rubberboten. Polredijk 13b, Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1