op werk voor economen wiskundigen het grootst over Bisschoppen vragen Van den Broek actie tegen Zuidafrika Duitse hasjrokers gaan sneller de grens tehuis krijgt celstraf testte zonder twee op aids Qfraot lAhlI/DK EG van Nederlandse economie PZC/ binnen-buitenland 5 STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1388 PER 1336 NA WIJDING BISSCHOPPEN 16,95 Meldingen over huurlingen bij groep Brunswijk Uitreksel van het bevolkingsregister voor autopapieren Parlement Italië akkoord met komst F-16's uit Spanje Man verdacht van plegen ontucht met zes meisjes Trendvolgers willen in '89 1,5 procent erbij VATICAANSTAD (AFP) - De aartsconservatieve Franse aarts bisschop Marcel Lefebvre is geëxcommuniceerd als gevolg van zijn „bewust schismatisch optreden", zo heeft de woord voerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro, donderdag mede gedeeld. STAATSSECRETARIS KORTE Leren vlechtschoen Maten: 30 t/m 41 Kleur: naturel en wit Van 29,- alleen deze week MODE IN SCHOENEN VRIJDAG 1 JULI 1988 )TTERDAM (ANP) - Aankomende wiskundigen, iteemanalisten, economen, accountants en juris- hebben tot 1992 de beste vooruitzichten op :rk. Zij zullen minder last hebben van economi- ie tegenwind bij het vinden van een baan. Bo adien kunnen ze in meerdere sectoren terecht. nkomende sociale hulpverleners, auteurs, jour listen, vertalers, beleidvoerenden en hoger lei- ïggevenden (exclusief overheid) en leerkrachten bben aanzienlijk minder gunstige vooruitzichten werk. In deze sectoren is het saldo van uitbrei- ïgs- en vervangingsvraag niet erg groot. Ronduit cht zijn de vooruitzichten voor theologisch ge- ïoolden. Dat schrijven vier onderzoekers van de Rijksuniver siteit Limburg in een studie naar de werkgelegen heidsontwikkeling in ons land en de mogelijkheid om naar andere sectoren uit te wijken als het in een bepaalde sector minder gaat. De resultaten zijn ge publiceerd in het economenblad ESB van deze week. De onderzoekers baseren zich op voorspellin gen en cijfers van het Centraal Planbureau en het CBS. Naar verwachting zullen in 1992 in ons land 5.662.100 mensen een baan hebben, tien procent meer dan in 1985. Alleen in de sectoren landbouw, visserij en bosbouw en hout- en bouwmaterialenin- dustrie daalt het aantal werkzame personen. De sterkst groeiende beroepen (in absolute cijfers) zijn huisbewaarders en schoonmaakpersoneel (53.000 tot 1992) en winkelbedienden (42.000). Ook de voor uitzichten voor genees- en verpleegkundigen (38.000) en bankemployés en lokettisten (35.000) zijn goed. De sterkst groeiende beroepsgroepen in relatieve zin zijn wiskundigen, systeemanalisten en derge lijke. Hier is sprake van een ruime verdubbeling (plus 57 procent). Op de tweede plaats komen be drijfsleiders land- en tuinbouw. Bij deze laatste groep gaat het niet om groeiende vooruitzichten, maar om de vervanging van zelfstandige agrariërs. Er zullen tot 1992 5.000 zelfstandige land- en tuin bouwers verdwijnen en nog eens 2.000 agrarische arbeiders. Ook in de visserij vallen klappen (500). bedrag koers rente aflossing inschrijving storting leningvoorwaarden open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 5 juli vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 15 augustus op 15 augustus 1996 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld 5 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 augustus 1988 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs DEN HAAG (ANP) - Een Westduitser die in Nederland wordt betrapt op het gebruik van softdrugs en hier niet vervolgd wordt, zal in de toekomst over de grens worden gezet waarna hem in de Bondsrepubliek alsnog een strafrechtelijke vervolging te wach ten staat. Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie maakte deze afspraak don derdag openbaar tijdens een overleg met de vaste kamercommissie voor EG-zaken. De afspraak is een uitkwer- king van het Schengenakkoord. Dat akkoord van de Beneluxlanden, de Bondsrepubliek en Frankrijk voorziet in opheffing van de controle aan de ken) en mevrouw Korte-Van Hemel donderdag om een tijdschema van de verschillende maatregelen die wor den voorbereid. Als dat uitblijft dreigt de Kamer bekrachtiging van de uitwerking van het Schengen-ak- koord te blokkeren. ECONE - Aartsbisschop Marcel Lefebvre tijdens de wijding van de bisschoppen. (Van onze correspondent) PARAMARIBO Het jungle-com mando van Ronnie Brunswijk maakt weer gebruik van huurlingen. Vol gens een legerwoordvoerder en het Surinaams persagentschap is dit ver klaard door gewonde militairen die ontkomen zijn aan de schietpartij waarbij afgelopen woensdag drie mi litairen van het nationaal leger ge sneuveld zijn. Een van hen, tijdens een tv-interview in het militaire hospitaal in Paramari bo: „We waren met acht man van de genietroepen water gaan halen op een halve kilometer van de militaire post. Plotseling kwamen ze schietend op ons af. Het waren drie blanken en een bosmancreool. We renden in paniek weg. De blanken waren Frans spre kend en het leken goed getrainde sol daten". Vanuit het ziekenhuis in het Frans- Guyanese grensplaatsje St. Laurent is gemeld, dat daar al vanaf dinsdag ge wonde leden van het jungle-comman do worden opgevangen. Over doden aan de kant van Brunswijk is daar niets bekend. Bisschop Zichem, die als voorzitter van het Comité Christelijke Kerken de vredesbesprekingen heeft geleid, noemt de nieuwe vijandelijkheden 'een kwalijke zaak'. Hij verwacht niet dat er onder deze omstandigheden een tweede ronde gehouden kan worden. Volgens Zichem heeft het nationaal le ger het kamp van Brunswijk bij Pata- macca omsingeld: „Dit zal een ramp worden". DEN HAAG (ANP) - Voor het verkrij gen van een kenteken met bijbehoren de papieren is in de toekomst een uit treksel van het bevolkingsregister nodig. Dat geldt voor nieuwe en voor gebruikte auto's. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft donder dag verklaard dat dit plan onderdeel uitmaakt van het nieuwe kenteken systeem dat in 1990 wordt ingevoerd. Het tonen van een rijbewijs of pas poort alleen als legitimatie voor het op naam stellen van een kenteken zal niet meer voldoende zijn. Het ministerie wil pogingen tot fraude met valse iden titeitspapieren zoveel mogelijk voor komen. Eerder werd bekend dat de huidige de len I, II en III van het autokenteken zullen plaatsmaken voor één docu ment. Een kentekenbewijs wordt pas afgegeven als is aangetoond dat de au to verzekerd is. Gegevens over verze kering, APK-keuring en motorrijtui genbelasting zullen per kenteken aan elkaar worden gekoppeld in een cen trale computer. Minister Smit wacht op het ogenblik op de adviezen over het nieuwe systeem van belangenor ganisaties als de RAI en de Bovag. ROME (RTR) - De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft donderdag ingestemd met de overbrenging in 1991 van Amerikaanse gevechtsbom menwerpers van het type F-16 van Spanje naar Italië. De toestellen moe ten van de regering in Madrid het land uit. De minister van buitenlandse zaken, Giulio Andreotti, verwierp de stelling van de oppositie dat het toewijzen van een nieuwe basis aan de vliegtuigen, die kernbommen kunnen vervoeren, de betrekkingen tussen de grote mo gendheden zou verstoren. Andreotti zei dat de verplaatsing "in geen enkel opzicht indruist tegen het streven naar vrede." BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse economie zal dit jaar met anderhalf procent groeien. Volgend jaar groeit het Bruto Nationaal Produkt in Ne derland met twee procent. Dat blijkt uit de zogeheten voorjaarsprognose van de Europese Commissie. De cij fers zijn donderdag in Brussel be kendgemaakt. In februari voorspelde Brussel nog een groei van maar 0,9 procent in 1988. Voor alle twaalf landen van de Europe se Gemeenschap samen verwacht de Commissie dit jaar een groei van 2,6 procent, maar volgend jaar een terug val tot 2,3 procent. Vorig jaar was beter dan verwacht. Ondanks de beurscrisis werd een groei van 2,7 procent bereikt. De werkloosheid zal langzaam ver minderen, aldus de Commissie. Zij verwacht dit jaar een werkloosheids percentage van 11,3 en volgend jaar van 11,1. In 1987 was 11,7 procent van de beroepsbevolking in de EG werk loos. De Nederlandse werkloosheid blijft vlak onder het EG-gemiddelde met 11,1 procent dit jaar en 10,6 procent volgend jaar, zo verwacht de Commis sie. De prijzen trekken in Nederland weer wat aan na het „nuljaar" 1987, maar de inflatie blijft laag vergeleken met de rest van de EG: 0,8 procent dit jaar en 1,3 procent volgend jaar. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse bisschoppen hebben op verzoek van hun Zuidafrikanse collega's bij mi nister Van der Broek van buitenland se zaken aangedrongen op een scher per beleid tegen het apartheidsbe wind. Het „minimumpakket aan actie" zou moeten bestaan uit inkrimping van de Nederlandse ambassade en consula ten in Zuidafrika en van de vertegen woordigingen van dat land hier en ver scherpte regelingen voor de verstrek king van visa aan Zuidafrikanen. Be pleit wordt voorts een embargo op steenkool uit Zuidafrika, geen ver nieuwing van Zuidafrikaanse leningen bij Nederlandse banken, stopzetting van directe vluchten van Schiphol naar Zuidafrika en ontzegging van lan dingsrechten aan South African Air- wys. De bisschoppen wijzen in hun brief aan de minister op de noodtoe stand in Zuidafrika, die op 11 juni voor het derde jaar is verlengd. Ze citeren de Zuidafrikaanse bisschoppen dat dit minimumpakket wellicht wel de laat ste mogelijkheid is voor Europa om op vreedzame wijze te komen tot afschaf fing van apartheid. Zuidafrikaanse kerkleiders hebben donderdag opgeroepen tot een boycot van de gemeenteraadsverkiezingen van 26 oktober in de zwarte woonoor den. Onder de 16 kerkleiders zijn aarts bisschop Tutu en de secretaris-gene raal van de Raad van Kerken, ds F. Chikane. De oproep is verboden onder de noodtoestand. De kerkleiders ver tegenwoordigen met elkaar zo'n 10 miljoen gelovigen. HELLEVOETSLUIS (ANP) - In Helle- voetsluis is deze week een 54-jarige man aangehouden in verband met het plegen van ontucht met zes meisjes in de leeftijd van zes tot tien jaar. Dat heeft een woordvoerder van de politie donderdag meegedeeld. De man lokte de meisjes de afgelopen weken met mooie verhalen mee naar zijn woning en vergreep zich daar aan hen. Hij kon worden aangehouden aan de hand van getuigenverklaringen en een duidelijk signalement. De politie van Hellevoetsluis zit nog met twee andere ontuchtzaken van afgelopen weekeinde in haar maag. Zo loopt er nog een onderzoek naar de verkrach ting van een 11-jarig meisje en het las tig vallen van een 10-jarig meisje. De aangehouden man heeft met deze za ken niets te maken. (Advertentie) Lefebvre door paus Dok de vier bisschoppen, die 's mor gens door Lefebvre zonder toestem- ning van de paus waren gewijd, zijn geëxcommuniceerd, aldus Navarro. Excommunicatie houdt in dat de be trokkenen niet langer mogen deelne- nen aan de sacramenten zoals doop, avondmaal, priesterijding. Bovendien eeft de geëxcommuniceerde volgens ie kerk in een permanente staat van ioodzonde. Alleen de paus zelf kan een jxcommunicatie opheffen. De Braziliaanse oud-aartsbisschop \ntonio de Mayer Castro, die aan de wijdingsceremonie in het Zwitserse Econe deelnam, zal niet worden geëx communiceerd. Zijn rol wordt door het Vaticaan niet als die van een concele brant beschouwd, aldus Navarro. Ook de priesters en aanhangers van Lefebvre dreigen te worden geëxcom municeerd. De aanhangers van de Priesterbroederschap Pius X moeten nu beslissen of ze de paus trouw willen blijven of Lefebvre zullen volgen. Van daag zal het Vaticaan in een verkla ring hun positie uiteenzetten. Kardi naal Groer, aartsbisschop van Wenen, sprak donderdag het vermoeden uit dat veel ,Lefebvre-priesters' nu met de geëxcommuniceerde aartsbisschop zullen breken. Lefebvre, die zelf aan het Tweede Vati caans Concilie deelnam, wijst vooral de besluiten die toen werden genomen over de hervorming van de liturgie, over de oecumene en over de gods dienstvrijheid af. In 1969 richtte hij in Econe (Zwitserland) de Priesterbroe derschap Pius X op, die in 1970 door de bisschop van Lausanne voorlopig werd toegelaten. Lefebvre, die vroeger aartsbisschop was van Dakar, de hoofdstad van Senegal, werd in 1976 geschorst. Desondanks heeft hij sinds dien ruim 200 priesters gewijd. De priesterbeweging heeft 30 vesti gingen in de gehele wereld, ruim 300 priesterstudenten en meer dan 200 priesters die de traditionele Triden- tijnse mis van voor het Tweede Vati caans Concilie vieren. De aanhangers wonen vooral in Zwitserland, Frank rijk, de Duitse Bondsrepubliek en de Verenigde Staten. Hun aantal wordt geschat op ongeveer 100.000 gelovi gen. binnengrenzen van de vijf landen in 1990. De EG-landen als geheel mikken op 1992. De Kamer toonde zich verontrust door de uitwerking die aan, het akkoord wordt gegeven. Het voorbeeld van de soft-drugsgebruiker baarde opzien, vooral door de juridische haken en ogen. Terwijl Nederland het „opportu niteitsbeginsel" toepast en de soft drugsgebruiker niet vervolgt gaan de Westduitsers uit van het „legaliteits beginsel" en vervolgen wel. Het is, zo bleek tijdens de zitting van de Kamercommissie, één van de zaken die wellicht om harmonisatie vraagt voordat de controle aan de binnen grenzen verdwijnt. Andere zaken die moeten worden geregeld zijn: de uni formering van de toelating van vreem delingen en asielzoekers, het visumbe leid, een effectieve controle aan alle buitengrenzen (inclusief de luchtha vens), de harmonisatie van de wapen wetgeving, de aanpak van drugshan del en het politioneel en justitieel be leid. De Kamercommissie vroeg staatsse cretaris Van der Linden (Europese za- TRECHT (GPD) Chirurg prof. P. ittebol heeft in het Academisch Zie- ïnhuis Utrecht twee patiënten zon- ;r hun toestemming op aids getest, aarmee is hij afgeweken van de chtlijnen van het ziekenhuis, die jn gebaseerd op het advies van de ezondheidsraad om zo'n test alleen et toestemming van de patiënt te >en. i afscheidsinterview heeft de hoogle- ar toegegeven de testen te hebben tgevoerd. Eerder dit jaar schaarde j zich achter zijn collega prof. Smal- >ut (hoogleraar anesthesiologie), die en pleitte voor een verplichte aids- st voor elke operatie-patiënt, ittebol heeft de betrokkenen getest ndat hij het vermoeden had dat ze et het aids-virus waren besmet. Dat eek inderdaad ook zo te zijn. Nader- ind hebben beiden bekend dat zij sten dat zij waren geïnfecteerd. De medicus pleit er dan ook voor dat men sen die weten dat zij seropositief zijn, dat bij- doktersbehandeling bekend maken. Het scheidend hoofd van de afdeling heelkunde is van mening dat het zijn plicht was om de testen te doen, omdat hij zijn chirurgen en verplegend perso neel niet aan onnodige risico's wilde blootstellen. „Niemand praat mij uit het hoofd dat ik juist heb gehandeld", zegt hij. De Gezondheidsraad staat op het standpunt dat je er niets aan hebt om te weten dat je seropositief bent, om dat het niet betekent dat zich ook werkelijk Aids ontwikkelt. Volgens Wittebol kan je er juist je voordeel mee doen: je hebt de zekerheid dat je be smettelijk bent en kan je gedrag aan passende kan je weerstand verbeteren en bij eventuele ziekteverschijnselen in een vroeg stadium naar een arts gaan. DEN HAAG (ANP) - De werknemers- •rganisaties in de gepremieerde en gesubsidieerde (g- en g-)sector (trend volgers) hebben minister De Koning van sociale zaken donderdag laten veten 1,5 procent loonruimte erbij te villen hebben in 1989. Eén procent voor een algemene loonsverbetering in een half procent voor zaken die per ector (onder meer ziekenhuizen, ver roer, kunsten) kunnen verschillen. (Advertentie) folgens bestuurder Bal van de CNV- jonden voor trendvolgers is de loons verhoging van één procent nodig om n de pas te blijven lopen met de werk- lemers in het bedrijfsleven. Met het esterende half procent kunnen zaken ils scholing of beloningsknelpunten >er sector worden gefinancierd. Je Koning zal de wensen van de bon ten op tafel leggen in het overleg over le begroting voor volgend jaar. Dat loet ook zijn collega Van Dijk van Bin- ienlandse Zaken met de wensen van ie ambtenarenbonden. De besprekin- ;en hierover beginnen volgende week t ww Lange Zelke 22, Vlissingen. LAASTRICHT (ANP) - De rechtbank a Maastricht heeft donderdag de 50- arige ex-directeur van het bejaar- entehuis „Op den Toren" in Nuth, M. veroordeeld tot zes maanden ge- angenisstraf, waarvan vijf voor waardelijk met een proeftijd van wee jaar. De rechtbank achtte wettig n overtuigend bewezen dat de hoofd- erdachte in deze fraudezaak vals- eid in geschrifte, verduistering van elden en belastingfraude heeft ge leegd. •e 43-jarige G.B., broer van de ex-di- icteur, werd voor valsheid in geschrif- gepleegd als voormalig hoofd van e technische dienst, veroordeeld tot én maand voorwaardelijke gevange- isstraf met een proeftijd van twee lar en een boete van 500 gulden. CALLAO - Vanuit de Peruaanse havenstad Callao is dit rieten schip ver trokken voor een tocht naar Nieuwzeeland. De bedoeling van de expeditie met de 70 voet lange Uru is te bewijzen dat de oude inwoners van Peru met dit soort boten de oceanen konden bevaren. De bemanningvijf Spanjaar den, denkt de oversteek van de Stille Oceaan in vijfmaanden te volbren gen. De derde verdachte, het vroegere hoofd van de civiele dienst, de 28-jari- ge J.Q., werd van alle ten laste gelegde punten vrijgesproken. De rechtbank sprak de gebroeders B. vrij van omkoping van een aannemer en achtte evenmin de ten laste gelegde verduistering van arbeidsproduktivi- teit bewezen, daar die niet als een goed is te beschouwen. De officier van justitie, mr. P. van Hil- ten, had tegen de ex-directeur en diens broer acht maanden gevange nisstraf geeïst, waarvan drie voor waardelijk en tegen G.B. nog een geldboete van 13.500 gulden. De eis te gen J.Q. luidde drie maanden voor waardelijk met een boete van 10.000 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5