Kerk in Nood: 'Ceausescu met Genocide bezig' Kamer op vakantie; nu kabinet nog Gezichtheffen Oeververbinding: klucht of treurspel? PZC/°Pinie en achtergrond Geen pasjes 'Bosgor Niets te eten Weggeven Verkiezingen Ontevredenheid. Nieuw uiterlijk denkwijzer Schimmig VRIJDAG 1 JULI 1988 Van onze verslaggeefster Wilma van Meeteren) Zo'n 30.000 Hongaren gingen deze week de straat op uit protest te gen het bewind van Ceausescu, de leider ven het buurland Roemenië. Het was de grootste onofficiële de monstratie sinds de Hongaarse op stand van 1956. De Hongaren zien met lede ogen hoe het Roemeense staatshoofd de Hongaarse minder heid in zijn land het leven steeds moeilijker maakt. Sommigen ma ken zelfs een vergelijking met Hit- Iers massamoord op de joden. Het land wordt sinds kort ook over stroomd door Roemeense vluchte lingen, vooral van Hongaarse af komst. en met hen komen de griezel verhalen. Directeur J.G. Orban van de stichting Kerk in Nood in 's-Her- togenbosch stelde zich op de hoogte van hun lot. „Wat het meest in het oog springt, is de nood. De mensen smeekten me ge woon iets te doen voor de achterge blevenen in Roemenië. Zij zijn er er ger aan toe dan wij, zeiden ze". Orban heeft een emotionele reis achter de rug. Tot tweemaal toe bezocht hij Roemeense vluchtelingen in Honga rije. die sinds februari massaal het buurland binnenstromen. „De eerste keer dat ik er kwam. eind april, spraken de kerkelijke instan ties nog over 20.000 vluchtelingen, in mei waren dat er al 40.000 en de Hon gaarse televisie noemde zelfs het cij fer 50.000. Het wordt steeds erger". De laatste maanden komen de mees ten Hongarije illegaal binnen, zonder paspoort en andere uitreispapieren. Het zijn vooral inwoners van de grensgebieden, die de streek goed kennen. Orban: „Vluchten is een heel gevaar lijke onderneming. De grensgebie den zitten vol moerassen. Ik heb een echtpaar gesproken dat de streek niet kende en met zijn kinderen da genlang heeft rondgezworven. Ze hebben zich zelfs schuil moeten hou den op een kerkhof. Op den duur wa ren de kinderen zo vermoeid dat de vader ze één voor één heeft gedragen, tot ze de grens over waren. Ze kwa men volkomen uitgeput in Hongarije aan". Aanvankelijk leek het erop dat de Roemeense autoriteiten de vlucht van de Hongaarse minderheid zo'n twee miljoen mensen stimu leerde. Op de Roemeense staatstele visie was er zelfs een bericht dat Bu dapest Roemeense Hongaren op nam. Op Paaszaterdag was de grens bijna onbewaakt zodat grote groe pen konden vluchten. „Maar," zegt Orban, „er zijn nu vooral berichten die het omgekeerde bevestigen. Sinds kort worden geen 'kishatri lép' meer verstrekt. Dat zijn pasjes voor grensbewoners die een kort be zoek aan Hongarije willen brengen. Volgens vluchtelingen kunnen al leen nog mensen boven de veertig een paspoort krijgen". „Bovendien wordt er op vluchtelin gen geschoten. Er moeten er al tien tallen zo omgekomen zijn. En dat is nog een voorzichtige schatting. Hon gaarse grensposten en vluchtelingen melden geregeld salvo's gehoord te hebben. Twee jongens vertelden me dat een vriend van hen door de grens wacht is gepakt. Met gescheurde nie ren en gebroken ribben werd hij op genomen in een ziekenhuis en hij is vervolgens verdwenen. Zo'n verdwij ning is niet ongebruikelijk in Roeme nië. Een organisatie van Hongaarse jongeren, die illegale transporten van goederen naar Roemenië verzorgt en een informatieroute heeft opgezet, meldde mij ook dat de Roemenen hun grenzen inmiddels aanzienlijk hebben versterkt". Ook al vorig jaar bleven er Roeme nen in Hongarije achter, toch kwam de grote stroom vluchtelingen pas in februari op gang. De positie van de Hongaren in Roemenië is nooit rooskleurig geweest, maar de discri minatie heeft volgens de vluchtelin gen nu ernstige vormen aangeno men. Orban: „Het zou begonnen zijn na de opstand in Brasov. Daaraan zouden nogal wat Hongaren hebben meegedaan. Sindsdien worden de nog bestaande Hongaarstalige scho len systematisch gesloten. Hongaar se kinderen worden lichamelijk ge straft als ze in de klas Hongaars of ge brekkig Roemeens spreken. Op straat en in openbare gelegenheden is het verboden Hongaars te spreken. Overal wordt men uitgescholden voor 'Bosgor', landloper. Vanaf 1 april mogen ouders hun kinderen geen Hongaarse namen meer geven. Hongaarse familienamen en plaats namen worden geromaniseerd". „Velen zijn gelovig en worden alleen om die reden vervolgd. Vooral katho lieke kerken worden de laatste jaren systematisch gesloten en geslooDt. Hongaren worden dubbel gepakt, omdat ze Hongaar zijn en omdat ze gelovig zijn. En nu heeft partijleider Ceausescu weer het plan opgevat om duizenden dorpen, vooral in Trans- sylvanië waar de Hongaren wonen, met de grond gelijk te maken en de dorpsbewoners in flats te stoppen. Een demonstratie in Budapest tegen het Roemeense beleid. Volgens berichten zijn er al een tien tal afgebroken. Die Ceausescu is be zig met culturele genocide. Hij pro beert zich hardhandig te ontdoen van een minderheid". „Daarbij komen nog eens de econo mische problemen. Er is bijna niets te eten. Je hoort van veel vluchtelin gen dan ook: Discriminatie en ver volging is nog te dragen, maar als je dat met een lege maag moet doen, dan wordt het erg moeilijk. Het zijn beslist geen avonturiers. Ze vluch ten uit pure nood. Ik heb een jonge vrouw ontmoet die zeven maanden zwanger was. Als je in zo'n situatie besluit te vluchten, dan moet de nood toch erg hoog zijn". „Ze hebben lange tijd onder druk moeten leven. Velen hebben een deel van hun gezin achter moeten laten. Dat brengt psychische problemen, het drijft sommigen tot zelfmoord.- Anderen hebben last van depressies, oververmoeidheid en... angst om de achtergeblevenen. Het is zeker dat met de vluchtelingen ook de Securi- tate, de Roemeense veiligheids dienst, Hongarije is binnengekomen. Er zijn verschillende agenten her kend". Tot nu toe worden de vluchtelingen uit Roemenië redelijk opgevangen, al zijn de meesten ondergebracht in een oude, vochtige kazerne zonder wasgelegenheid en totaal onge schikt voor opvang van gezinnen. Vooral de kerken en het Hongaarse Rode Kruis proberen te helpen. De regering in Budapest heeft 300 mil joen forint beschikbaar gesteld voor de vluchtelingen, maar bij de hulp organisaties is daarvan nog maar weinig terechtgekomen. 4 Van onze parlementaire redacteur Henri Kruithof) Een druk en zenuwachtig politiek seizoen loopt ten einde. De Twee de Kamer is deze week formeel met vakantie gegaan. Alleen de vier leden van de enquêtecommissie paspoorten moeten nog de hele zomer koortsach tig doorwerken om het eindrapport tijdig klaar te hebben. Het kabinet vergadert traditiegetrouw nog veer tien dagen door over de begroting voor volgend jaar. Voor het eerst in de zes jaar dat pre mier Lubbers het land bestuurt wordt er nogal ontspannen gedaan over de begrotingsvoorbereiding. In vorige ja ren waren de crisisdreigementen van verschillende ministers niet van de lucht. Dreigementen die overigens nooit waar zijn gemaakt, maar die in sommige gevallen wel tot het gewen ste effect hebben geleid: minder bezui nigen dan penningmeester Ruding wilde. Van een dergelijke opwinding is dit jaar niets te bespeuren, aangezien Ru- ding geen extra bezuinigingen vraagt. Het gaat goed met 's lands financiën, moet zelfs de zuinige minister erken nen. Het financieringstekort valt aan merkelijk lager uit dan was verwacht, vooral door gigantische meevallers bij de belastinginkomsten. Er liggen weliswaar nog wat kleine be zuinigingen die al wel afgesproken, maar nog niet helemaal ingevuld zijn, maar niemand verwacht dat het kabi net daarvoor de messen zal trekken. De ministers gaan op 15 juli met vakantie, maar wie weet kunnen ze al wel een paar dagen eerder. Die wélverdiende rust zullen de minis ters overigens hard nodig hebben, om weer fris aan het tweede deel van de begrotingsklus te kunnen beginnen: het zogeheten dekkingsplan. Waar moet al het geld vandaan komen, dat volgend jaar uitgegeven gaat worden, is de vraag die dan beantwoord moet worden. Eind augustus zijn opnieuw twee we ken uitgetrokken om over het dek kingsplan te praten. Het zal voor de veertien ministers even wennen wor den, maar ze moeten voor het eerst be slissen over het weggeven van miljar den guldens. Wie denkt dat dat ge makkelijker zal zijn dan beslissen over bezuinigingen komt echter be drogen uit. Door de meevallende ontwikkelingen in de economie en de overheidsfinan ciën is er voor de komende jaren nogal wat geld beschikbaar voor mooie doe len als belastingverlaging. Het pro bleem dat zich daarbij echter zal voor doen is, dat de coalitiepartners CDA en VVD het absoluut oneens zijn over de aanwending van al dit geld. Persoonlijke belangen van de verschil lende ministers spelen in dit proces vrijwel geen rol, in tegenstelling tot vo rige jaren toen alle ministers voor hun eigen departement vochten als leeu wen. Maar het feit dat de scheiding der geesten nu nauwkeurig tussen de coa litiepartners loopt, maakt het voor Lubbers niet eenvoudiger. Zelfs CDA- fractievoorzitter Bert de Vries en mi nister van financiën Onno Ruding zijn het roerend met elkaar eens. Dat is weieens anders geweest. Het conflict gaat om de hoogte en het tijdstip van een eventuele lastenver lichting. De WD vindt dat elke gulden belasting die extra in de schatkist vloeit, zo snel mogelijk weer aan de be lastingbetalers moet worden terugge geven. Al die meevallers die Ruding de laatste tijd bekend heeft gemaakt, moeten dus worden vertaald in belas tingverlaging. Het CDA doet het liever wat rustiger aan. In 1990 moet een gigantische wij ziging in ons belastingstelsel worden doorgevoerd. Dat heeft voor enkele groepen in de samenleving nogal nega tieve gevolgen. Het CDA wil het geld dat nu beschikbaar is, nog maar even in de schatkist houden. In 1990 kan dat mooi gebruikt worden om de inkomen sachteruitgang als gevolg van de be lastinghervorming op te vangen. Maar dat is niet het enige. Als er niets tussenkomt is 1990 ook het jaar waar in verkiezingen gehouden zullen wor den. Het CDA denkt dat het electoraal gezien beter is als 'leuke dingen voor de mensen' kort voor de verkiezingen Een kabinetsvergadering kunnen worden gedaan. „Laten we het grote sinterklaasfeest nog maar even uitstellen", zei CDA-fractievoor- zitter De Vries in een interview in de ze krant. Met andere woorden: als de kiezers in januari zien dat ze netto meer overhouden van hun bruto-sala- ris, zijn ze dat in maart, als verkiezin gen gehouden moeten worden, nog niet vergeten. Dat kan alleen maar gunstig zijn voor de coalitiepartners. De discussie die eind augustus in het kabinet gevoerd moet worden kan dus nog knap moeilijk worden wanneer beide partijen strak aan hun stand punt vasthouden. Lubbers zal vermoe delijk proberen al de komende weken de geesten rijp te maken om wat water in de wijn te doen. Dan kunnen de par tijen in hun vakantie al vast een beetje wennen dat er na de zomer een com promis gesloten moet worden. Zoals zo vaak zal het" compromis uit eindelijk toch wel gevonden worden. Het gaat over geld en niet over princi pes. Als de ene partij (het CDA) ko mend jaar nog weinig of geen belas tingverlaging wil, en de andere (de WD) de koopkracht met een procent wil verbeteren, moet het al raar lopen als ze elkaar niet op ongeveer een half procent ontmoeten. Maar daarvoor moeten de hoofdrol spelers eerst even uitrusten. Door alle conflicten en ruzietjes zijn de irrita ties de afgelopen weken hoog opgelo pen. En met geïrriteerde gesprek spartners is het slecht zaken doen. Vandaar dat Lubbers er verstandig aan doet de druk voor de vakantie niet al te hoog op te voeren. Na vier weken rust kijken de ministers er waarschijnlijk wat soepeler tegen (Door Renê Diekstra) TT oe wordt iemand een superstar? Li Antwoord van Michael Jack son: Alleen met behulp van tech niek lukt het je op het podium te ko men en dan boven de gewone sterren uit te stijgen". Het is niet de zang- of danstechniek waarover Michael het hier heeft, het is de techniek van ap paraten. Apparaten als de doodskis tachtige ozonbak waarin hij zijn nachten doorbrengt. Of de elektros hockmachine waarmee hij dagelijks zijn lichaamscellen in slagorde laat zetten. Of de 200.000 watt muziekin stallatie waarmee alle voordelige kanten van zijn stem perfect kunnen worden versterkt en de nadelige weggefïlterd. En het is vooral de techniek van de plastische chirurgie waarvan hij ge bruik maakt om het zijde-gladde, jeugdig onschuldige gezicht van een godenzoon, een vleesgeworden Peter Pan, tevoorschijn te toveren. In MoonWalk, zijn autobiografie, ont hult de nu 29-jarige dat hij bezeten is van het verlangen om als symbool, als belichaming van eeuwige jeugd en van onverwoestbare vitaliteit ge zien te worden. Alles dat ook maar enigszins wijst op veroudering moet daarom, koste wat kost, worden voorkomen of weggeopereerd. Te oordelen naar Michaels populari teit maakt het zijn fans blijkbaar weinig uit dat wat ze op het podium zien en horen niet een gerijpte artiest is maar een kloon. Een samenflansel van technische foefjes, dat zonder die trucs vermoedelijk niet meer dan een middelmatig uitziende en preste rende popzanger zou zijn. Een illu sie, gebracht als werkelijkheid. Toch is het onjuist Michael Jackson alleen maar als een bijzonderheid, een cu riositeit te zien. Hij is eerder een overdreven uitgave van wat tal van mensen, jonge maar ook oudere, te genwoordig willen zijn. Nog geen 40 jaar geleden zou ie mand, die net als Michael zeven oj meer keer plastische chirurgie wilde ondergaan, voor ernstig geestelijk gestoord of in ieder geval neurotisch zijn doorgegaan. In een wetenschap pelijk artikel uit die tijd werd over mensen die een neus- of ooglidcor rectie door een chirurg wilden laten verrichten het volgende geschreven: „Een paar uitzonderingen daargela ten zijn de meeste patiënten die zich voor plastische chirurgie aanmel den psychiatrisch gezien ziek". Diagnoses als grootheidswaanzin en neurotische eigenliefde waren het meest gebruikelijk. Rond 1950 werden in de Verenigde Staten naar schatting zo'n 12.000 plastisch-chirurgische operaties uit gevoerd, meestal bij mensen na een ongeval of een verminkende ziekte. Schoonheidscorrecties waren be trekkelijk uitzonderlijk. Maar in de jaren zeventig begon de houding ten opzichte van plastische chirurgie te veranderen. Onderzoek, met name in Westduits- land uitgevoerd, toonde aan dat de meeste mensen die een schoonheids operatie willen, betrekkelijk nor maal zijn. Vrouwen die een borst- verkleiningsoperatie wilden onder gaan werden vergeleken met vrou wen met meer dan gemiddeld grote borsten en met vrouwen met meer dan gemiddeld kleine borsten. Tus sen de drie groepen werd geen ver schil gevonden in geestelijke gezond heid. Uit een andere studie bleek dat vrouwen, die een borstcorrectie-ope- ratie vergroting of verkleining) on dergaan, alleen van andere vrou wen verschillen in het belang dat ze hechten aan uiterlijk en, logisch, in de mate waarin ze ontevreden zijn met hun borsten. Interessant is dat die ontevreden heid mede beïnvloed wordt door wat partners op borstgebied aantrekke lijk vinden. Met de verandering in houding ten aanzien van schoon heidscorrecties is ook het aantal in grepen enorm toegenomen. Naar schatting is het aantal van zulke in grepen in Westduitsland per jaar ruim 100.000 en in de Verenigde Sta ten ruim 500.000. Het zijn trouwens bepaald niet al leen maar vrouwen die onder het mes willen. Ongeveer een kwart tot eenderde van de patie"nten is van het mannelijk geslacht. De meest voorkomende ingrepen zijn face-lift (letterlijk gezichtheffen), borstcor- rectie, vetverwijdering, ooglidcor rectie, neuscorrectie en buikcorrec tie. Bij de meeste andere chirurgi sche ingrepen gaat het zo dat een dokter het probleem vaststelt en de ingreep aanbeveelt om het leven te verlengen, de kwaliteit ervan te ver beteren of pijn te verlichten. Maar bij plastische chirurgie is het de patiënt die het probleem vaststelt, het onder de aandacht van een chi rurg brengt en een oplossing vraagt. De redenen voor een schoonheids-in greep zijn daarom bijna altijd psy chologisch en niet medisch. Die psy chologische redenen kunnen uiteen lopen van de wens om het eigen ui terlijk nog meer te verfraaien via minderwaardigheidsgevoelens over een inderdaad niet zo aantrekkelijk uiterlijk, tot het terug willen hebben van een lichaamsvorm die doorziek te verloren is gegaan. Voorbeeld van het laatste is de vrouw die na een borstamputatie een borstprothese wil. Of een kosmetische ingreep inder daad succesvol is of niet is dus ook vooral een psychologische kwestie. Voelt de patiënt zich inderdaad be ter, aantrekkelijker met het nieuwe uiterlijk? Voor nogal wat mensen be tekent zo'n ingreep beslist een posi tieve verandering in hun leven. Ie mand, wiens ogen bijna constant dicht zitten vanwege doorhangende oogleden kan heel terecht en realis tisch van een chirurgische ingreep een positief effect verwachten. Maar er zijn ook veel mensen die met psy chologische problemen worstelen en ten onrechte van een kosmetische in greep de oplossing verwachten. Neem een vrouw die aan sociale ang sten lijdt, die niet met andere mensen en vooral niet met mannen durft te praten en die merkt dat, als ze dat al eens doet, het contact meestal op niks uitloopt. Als ze bijvoorbeeld vindt dat haar borsten te klein zijn, kan ze het idee ontwikkelen dat na borstvergroting het opeens wel storm zal lopen wat mannen betreft. Of neem een man, die zijn hele leven al sterke minderwaardigheidsi deeën heeft gehad, en zich zo sterk op zijn uiterlijk is gaan fixeren dat hij van het wegnemen van puisten, van het corrigeren van zijn neus en het mannelijker maken van zijn kin ook een definitieve verfraaiing van zijn zelfrespect verwacht. Zulke mensen zijn na een plastische in greep vaak nog even ongelukkig als tevoren. Een plastisch chirurg doet er daar om goed aan patiënten duidelijk te maken dat psychologische proble men op de eerste plaats een psycho logische operatie vereisen. Een com plicatie is nog dat patiënten die een kosmetische ingreep ondergaan, bij voorbeeld een facelift, zich de eerste tijd na de operatie vaak depressiej voelen. Twijfels als 'wat heb ik nou gedaan?, komt het echt wel goed? steken sterk de kop op. Ze moeten vaak erg wennen aan hun nieuwe ge zicht. Gelukkig verdwijnt de depres sie na een paar weken meestal wel weer, en maakt plaats voor tevre denheid. Maar niet altijd. Vooral niet bij dege nen met ernstige psychologische problemen. Er is zelfs een groep pa tiënten die vanwege psychologische problemen een soort plastisch-chi rurgische verslaving ontwikkelt. Het zijn meestal mensen met een lage dunk van zichzelf en met gevoelens van minderwaardigheid in hun per soonlijke, seksuele en werkcontac- ten. Kenmerken die we ook bij ande re soorten verslaafden vinden. De plastische verslaafden lijken nooit genoeg te krijgen van steeds andere kosmetische ingrepen, soms 5, 10 oj meer over een periode van niet meer dan hetzelfde aantal jaren. Ze lijken een kick te krijgen van alle aan dacht die ze van de medici krijgen en van de complimenten over de veran dering in hun uiterlijk. Toch blijven ze meestal ontevreden over hun uiterlijk. Waar het in werkelijkheid natuurlijk om draait is dat ze een ander mens zouden wil len zijn. Net als wij allemaal trou wens. Inclusief Michael Jackson, die volgens zijn eigen woorden een su permens zou willen zijn. Gelukkig gaat dat niet. Niet met gewichtheffen en niet met gezichtheffen. B. M. J. Hennekam (Van onze Haagse redacteur Jan-Dirk van Scheyen) Wat zou het leven toch ontroe rend eenvoudig zijn als minis ters vaker ja of nee zeiden in plaats van ja, mits en nee, tenzij. Maar zo werkt het politieke bedrijf niet. Het deze week gehouden Kamerdebatje over de Westerschelde-oeververbin- ding (WOV) illustreerde dat weer eens. Het gekibbel ging natuurlijk over duiten, maar dan wel 'op de vierkante millimeter', zoals het Ka merlid Gert Schutte (GPV) terecht opmerkte. Hoeveel moet het rijk nu bijdragen aan het Zeeuwse project? Maximaal dertig miljoen? Minimaal dertig miljoen? Misschien is 28 mil joen tóch voldoende? Of houden we het op 32 miljoen? En ondertus sen bezweken in Afrika tientallen pasgeborenen aan voedselgebrek. Er is een tijd geweest dat de Kamer zich druk maakte over andere bedra gen, die toevallig ook betrekking hadden op een Zeeuws project: de stormvloedkering in de Oosterschel- de. Toen ging het om acht miljard gulden. Langzamerhand kan men zich afvra gen of het niet veel eenvoudiger was geweest als minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat destijds luid en duidelijk tegen de bij de WOV be trokken exploitatiemaatschappijen had gezegd: u krijgt 34 miljoen per jaar van mij. Zoals u wenste. Het zou kras geweest zijn als dit tot het bank roet van de BV Nederland had geleid. Maar een bewindspersoon zegt niet graag ronduit ja. Er bestaat nog zoiets als een politiek spel. Dat dit kan uitmonden in een treurspel in nogal wat bedrijven - of een klucht (het is maar hoe je er tegenaan kijkt) - bewijst de WOV. Het spel werd deze week in ieder ge val met verve gespeeld. Natuurlijk houd ik mijn belofte en krijgt Zee land de toegezegde dëftig miljoen gulden per jaar, klonk het gedeci deerd «vanachter de regeringstafel. Maar de bewindsvrouw moest nog wel een besluit nemen over die belof te. Want, tsja, er wachten ons nog zo veel procedures... Het zou best eens kunnen dat de uitkomsten daarvan over een aantal maanden een heel an der financieel licht op de zaak wer pen. En zo blijft de politiek ons boeien. Want als gevolg van Smit-Kroes' houding (door de een gezien als voor zichtigheid en door de ander als een ongekend staaltje moedwillige ver tragingstactiek), is in 's lands verga derzaal verdeeldheid ontstaan. Dat kan tot onderhoudende taferelen leiden. Bijvoorbeeld toen PvdA-Ka merlid Jan Schaefer een beroep deed op de vocabulaire van de premier en uitriep 'dit is politiek vandalisme!' nadat de CDA'er Ben Hennekam de liberaal Jan te Veldhuis, overigens tevergeefs, had gesommeerd een CDA-motie over de WOV te steunen. Maar er zijn wel eens minder aange name gevolgen. Want een politicus is geen politicus als hij geen gebruik maakt van die verdeeldheid. Hoe dat uitkristalliseert is nog in de schoot van de toekomst verborgen. Bij een project als de WOV raakt men echter zo langzamerhand gewend aan verrassingen. Hoe het ook zij, de situatie rond de oeververbinding is op de eerste dag van het zomerreces schimmig. On duidelijkheid over de financiële steun van het Rijk (ook al ziet Smit- Kroes dat anders), lange en kostbare procedures, wegebbend enthousias me bij de direct betrokkenen. Is er dan helemaal geen lichtpuntje? Het is goedkoop om te veronderstellen dat het wel goed komt omdat de di recteur van een van de naar de WOV dingende bedrijven (Hollandia Kloos) een broer van Lubbers is. Ook al gaat het gerucht dat de minister president in een persoonlijke brief aan zijn collega op verkeer en water staat heeft gepleit voor de WOV. Maar er bestaat nog zoiets als over vragen, een verschijnsel dat ook in het bedrijfsleven niet onbekend is. De WOV-bouwers, verenigd in de Tol- brug Exploitatiemaatschappij en de Exploitatiemaatschappij Wester- schelde, hebben steeds een rijksbij drage van 34 miljoen gulden geëist. Hoe onomstotelijk is dat beding? In politiek Den Haag wordt gefluisterd dat de bedrijven het project als pun tje bij paaltje komt niet op enkele miljoenen willen laten afketsen. Daarvoor is de WOV een te aantrek kelijk waterstaatkundig werk. De komende maanden staan ons taaie onderhandelingen tussen het rijk en de bouwers te wachten. En dan hebben we het nog niet eens over de inspraakprocedures, die op hun beurt zullen zorgen voor een strijd tussen beschermers van het milieu en belijders van de vooruit gangsgedachte. De minister heeft ge zegd dat 'als alles meezit' in 1991 met de aanleg kan worden begonnen. Als alles meezit. Bij die woorden moet onwillekeurig het fronsende gezicht van haar Belgi sche ambtgenoot voor haar geeste soog verschenen zijn. Want het Ko ninkrijk der Belgen - in het bijzonder het Vlaamse deel - staat niet te jui chen over tunnel- of bruggenbouw in de Westerschelde. Binnenkort voert Smit-Kroes overleg met haar collega en dan zal ook de WOV ter sprake ko men. Het ziet er echter niet naar uit dat als de brug-tunnel achter de horizon verdwijnt, dit zal gebeuren door toedoen van België. De centen zijn en blijven hét heetste hangijzer. De centen van het rijk tij dens een 25-jarige exploitatieperio de om precies te zijn. De kosten van de aanleg worden immers privaat gedekt door leningen van banken en beieggers. Maar er is één hou vast: de Kamer mag dan verdeeld zijn over het geld (en dat blijft ris kant), deze week is ook zeer nadruk kelijk naar voren gekomen dat een meerderheid de oeververbinding nog steeds dolgraag wil. De minister is dus gewaarschuwd. Aller ogen zijn de komende tijd op haar gericht en ze kan zich dan ook geen lichtzin nigheden veroorloven. A. J. te Veldhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 4