Eis aftreden Gromyko op party conferentie Verbod verkoop van alcohol in benzinestation Echtpaar en vrouw bekennen gruwelijke moord op baby PZC/ binnen-buitenland OVER SPECIAAL ONDERWIJS hét weer in zeeland Geen extra geld voor gemeenten Rekenkamer kan geen personeel krijgen DAAD GEPLEEGD OM DEMONEN UIT TE DRIJVEN en in europa Wöltgens leidt commissie voor hervorming van belastingen DEN HAAG (ANP) - „De bewindslieden hebben een volstrekte onvoldoende gehaald, maar dat betekent niet dat zij gezakt zijn". Met die - vanuit de oppositiebanken met hoongelach be groete - opmerking liet CDA-woordvoerder Hermes donder dag met hulp van de VVD een motie van afkeuring sneuvelen tegen minister Deetman en staatssecretaris Ginjaar - Maas van Onderwijs. Vandaag Nautisch bericht Hoog water Laag water Vooruitzichten Vooruitzichten VRIJDAG 1 JULI 1988 Ginjaar-Maas botst met Tweede Kamer PvdA en D66 deden een poging de staatssecretaris naar huis te sturen, omdat zij blijft weigeren af te zien van een personeelsstop in het voortgezet speciaal onderwijs. De gehele Kamer had er eerder in een motie bij haar op aangedrongen voorlopig af te zien van deze maatregel, die een bezuiniging oplevert van 12 miljoen gulden. Ginjaar - Maas liet zich donderdag ver gezellen door Deetman, toen zij in de Kamer ter verantwoording werd ge- Ginjaar-Maas Vandaag is het minder zacht dan gis teren. Toen was het een groot deel van de dag zonnig, droog en warm. In de middag kwamen vanuit het zuiden de buien opzetten. De temperatuur was toen inmiddels opgelopen naar 24 gra den. Tijdens de buien viel de tempera tuur terug naar 16 graden en dat is een behoorlijke smak. Deze zelfde waarde, maar dan in millimeters, viel tijdens het onweer naar beneden en dat is een hele plons. Vandaag gaan we de zuidelijke stro ming verruilen voor een zuidwestelij ke. Deze verandering wordt teweeg ge bracht door een depressie bij Ierland. En frontale zone met vrij veel bewol king en buien trekt in de loop van de ochtend naderbij en zal ons vanmid dag gepasseerd zijn. Voor dit front uit wordt nog wat warme lucht uit Frank rijk aangezogen, maar veel meer dan 20 graden zal de thermometer niet aanwijzen. Na het voorbijtrekken draait de wind naar zuidwest tot west en trekt aan tot vrij krachtig. De ko mende dagen bepaalt de depressie het weer en is het wat wisselvalliger. Wind: zuid 4, na de middag zuidwest tot west 4 tot 5 Bft. Zicht: slecht tot ma tig. Temperatuur kustwater: 16 gra den. Afwijking waterstanden: geringe verhogingen. Maximum golfhoogte monding Scheldes: oplopend iets meer dan een halve meter. ZON EN MAAN maar ook perioden met veel bewolking en wat buiigheid. Temperatuur om streeks 20 graden. Overwegend vrij krachtige wind uit richtingen tussen zuid en west. Voor maandag en dinsdag: aanhou dend wisselvallig met wolkenvelden en af en toe wat regen. uur cm uur cm Vrijdag 1 juli Vlissingen 3.43 238 16.08 225 Terneuzen 4.01 262 16.27 249 Bath 5.06 298 17.33 283 Roompot-buiten 3.45 181 16.05 163 Zierikzee 5.35 168 17.50 153 Yerseke 5.30 198 17.55 183 Philipsdam-West 5.15 173 17.25 158 Zaterdag 2 juli Vlissingen 4.27 247 16.53 225 Terneuzen 4.46 270 17.12 249 Bath 5.51 307 18.18 283 Roompot-buiten 4.25 187 16.55 159 Zierikzee 6.25 173 18.35 151 Yerseke 6.20 203 18.40 182 Philipsdam-West 6.50 179 19.05 155 2 juli Zon Maan op 0525 op onder 2203 onder 0820 uur cm uur cm Vrijdag 1 juli Vlissingen 10.07 190 22.39 219 Terneuzen 10.34 199 23.06 228 Bath 11.45 217 00.18 247 Roompot-buiten 10.00 135 22.25 164 Zierikzee 11.30 133 00.05 162 Yerseke 11.40 155 00.05 182 Philipsdam-West 11.35 141 00.05 171 Zaterdag 2 juli Vlissingen 10.53 188 23.28 228 Terneuzen 11.20 198 23.55 238 Bath 12.31 216 Roompot-buiten 10.45 130 23.15 169 Zierikzee 12.25 130 00.55 169 Yerseke 12.25 150 00.50 188 Philipsdam-West 12.30 138 00.55 178 Voor het weekeinde: depressie boven de Britse Eilanden zorgt voor een wis selvallig weertype. Opklaringen, Voor actuele weers- en waterstandsver wachtingen van het Hydro Meteo Centrum Zeeland kunt u het antwoordapparaat van het KNMI in Vlissingen bellen: 01184-14420. Zuid-Scandinavië: Zaterdag vrij zonnig en middagtemperaturen van 23 tot 29 graden. Zondag vanuit het zuiden enkele regen- of on weersbuien en enige afkoeling. Britse eilanden: Half tot zwaar be wolkt. Vooral in de middag en avond enkele buien. Middagtempe- ratuur van 16 graden in het noord westen tot 20 graden rond Londen. Denemarken: Zaterdag in de loop van de dag opkomende regen- of on weersbuien. Zondag enkele perio den met zon. Middagtemperatuur rond 21 graden, zondag iets lager. noordwest-Duitsland, Benelux, noord- en west-Frankrijk: Af en toe zon. Van tijd tot tijd enkele buien, vooral in de middag en avond met name meer landinwaarts. Middag- temperatuur van 18 tot 20 graden. zuid-Duitsland, noordoost-Frank rijk: Vooral in de middag en avond enkele buien. Ook enkele perioden met zon. Middagtemperatuur van 19 tot 22 graden. Alpengebied: Perioden met zon maar op zaterdag naar het oosten wegtrekkende regen- of onweers buien. Middagtemperatuur in de dalen en in het laagland aan de noordzijde tot 21 graden, aan de zuid- en oostzijde echter tot 28 gra den. Spanje en Portugal: In noordwest- Spanje en noord-Portugal af en toe regen of motregen; elders overwe gend droog en hoe meer naar het zuiden hoe meer zon. Middagtem peratuur 20 graden in het noord westen tot 34 graden landinwaarts in zuid-Spanje. Franse en Joegoslavische Middel landse zeekust, Italië: Op zaterdag vooral in noord-Italië en noord-Joe- goslavië regen- en onweersbuien, overigens vrij zonnig, vooral in zuid-Italië. Middagtemperatur van 28 graden in het noorden tot 35 gra den in zuid-Itlaië. Zondag in het noordwesten koeler. Griekse eilanden en kustgebieden: Zonnig en vooral op het vasteland zeer warm. Middagtemperatuur van 29 graden op de eilanden tot 37 plaatselijk op het vasteland. Weerrapporten 30 juni 20 uur Wm/s °C Amsterdam onweer zw 4 26 Aberdeen zwaar bew. ozo 4 20 Athene onbewolkt nw 3 34 Barcelona onbewolkt ono 8 26 Berlijn zwaar bew. ozo 3 27 Budapest licht bew. wzw 2 30 Bordeaux regen zzw 2 26 Brussel zwaar bew. zw2 26 Dublin regen zo 7 18 Frankfurt zwaar bew. verand 27 Genève regen nnw 1 22 Helsinki onbewolkt zw 4 27 Innsbruck half bew. zo 5 28 Klagenfurt zwaar bew. verand 27 Kopenhagen zwaar bew. zzo 4 22 Lissabon half bew. wnw 7 22 Locarno zwaar bew. no 1 22 Londen zwaar bew. z 8 25 Luxemburg regen verand 23 Madrid motregen zzo 3 18 Malaga onbewolkt zzo 4 27 Mallorca zwaar bew. ono 6 31 Malta onbewolkt zo 6 31 Moskou zwaar bew. windst 29 München zwaar bew. ozo 3 27 Nice zwaar bew. o 10 26 Oslo half bew. zo 3 23 Parijs zwaar bew. zzo 3 24 Praag half bew. o 2 28 Rome onbewolkt zzw 1 26 Split onbewolkt wnw 3 30 Stockholm onweer z 4 26 Warschau licht bew. wzw 1 28 Wenen zwaar bew. zo 4 30 Zürich zwaar bew. nnw 3 25 roepen voor haar halsstarrigheid. De staatssecretaris bleef voet bij stuk houden en zei te zullen opstappen als de Kamer de motie van PvdA en D66, die haar beleid afkeurde, zou aanne men. Deetman sloot zich bij die woor den aan. De VVD en klein rechts zwichtten on middellijk voor de woorden van de be windslieden. Het CDA vroeg „nader beraad". Het overleg in de fractie leid de tot tweemaal toe tot uitstel van de stemming. Hermes meldde na afloop van het be raad dat het CDA de opstelling van de bewindslieden „ernstig betreurt" en had het over „groot ongenoegen en grote onvrede" in zijn fractie. „Na lang aarzelen" gaven de christen-de mocraten geen steun aan de motie, omdat zij het aftreden van de be windslieden een te hoge prijs vonden voor het conflict. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-kamer- lid Wöltgens, financieel specialist, is benoemd tot voorzitter van een spe ciale kamercommissie die de wets voorstellen voor een vergaande belas tinghervorming volgens de voorstel- len-Oort gaat behandelen. De so ciaal-democraat won het in een stem ming van de CDA'er Wolters met vijf tien tegen negen stemmen. Wöltgens kreeg de steun van de VVD. Het libe rale Kamerlid Joekes werd benoemd tot vice-voorzitter van de commissie. Ook hier haalde Wolters het niet. Tegen de verwachting in besloot de commissie meteen na de benoeming van Wöltgens en Joekes het eerste wetsvoorstel-Oort onder voorwaarde in behandeling te nemen. De eerste schriftelijke reacties van de fracties moeten op 15 september binnen zijn. Die eis geldt alleen als Sociale Zaken er voor de deze datum in slaagt twee wetsvoorstellen in te dienen die sa menhangen met de operatie-Oort. Het gaat dan om een wetsvoorstel inzake premies volksverzekeringen en een wetsvoorstel waardoor werknemers sociale premies van werkgevers gaan betalen onder gelijke verhoging van hun brutoloon (de brutering). Met de besluiten houdt de commissie zich aan het tijdschema van minister Ruding (financiën) voor de operatie- Oort. De minister wil dat de Kamer al le wetsvoorstellen voor kerstmis van dit jaar afdoet. Anders is het niet meer mogelijk om de belastinghervorming, die gepaard gaat met lagere tarieven en het schrappen van aftrekposten, op 1 januari 1990 te laten ingaan. MOSKOU - Partijleider Gorbatsjov in debat met afgevaardigden naar de partijconferentie. MOSKOU (RTR/DPA/AFP/UPI) - Een hervormingsgezinde afgevaar digde heeft donderdag, op de derde dag van de partijconferentie in Moskou, aangedrongen op het af treden van Sovjetpresident Andrej Gromyko en andere functionaris sen die hoge posities bekleedden in het Brezjnev-tijdperk. Een andere afgevaardigde nam het later echter op voor Gromyko, zo meldde het Sovjetnieuwsagentschap TASS. Tijdens de vaak uiterst openharti ge debatten werd ook felle kritiek geleverd op de ministeries in Mos kou die volgens verscheidene af gevaardigden de hervormingen sa boteren. De oproep tot het vertrek van Gro myko was afkomstig van Vladimir Melnikov, de partijleider van de au tonome republiek Komi in Noord- Rusland. Melnikov begon zijn aan val met de opmerking dat zijn ach terban vindt dat functionarissen „die vroeger actief hebben meege werkt aan het beleid van stagnatie nu niet kunnen blijven zitten in de centrale organen van de partij en van de Sovjets (raden)". Toen partij leider Gorbatsjov hem onderbrak en vroeg wie hij op het oog had, noemde Melnikov onder anderen Gromyko. Hij zei verder dat ook Viktor Afanasjev, de hoofdredac- MOSKOU - De fabrieksarbeider Venjamin Jarin tijdens zijn rede tot de conferentie in Moskou. teur van het partijblad Pravda, en de vooraanstaande Kremlin-advi- seur voor Amerikaanse vraagstuk ken Georgi Arbatov, het veld moe ten ruimen. In zijn openingstoespraak uitte Gorbatsjov afgelopen dinsdag al verhulde kritiek op Gromyko, toen hij het „kleine clubje" veroordeelde dat zich meester had gemaakt van het buitenlands beleid en de Sovjet unie in problemen had gebracht waarvoor de Sovjetleiding nu oplos singen probeert te vinden. Eën staalarbeider uit de Oeral, Ven jamin Jarin, wees erop dat in het da gelijks leven niet veel van de hervor mingen is te merken. „De arbeiders vragen zich af waar de perestrojka blijft". Wijzend op de nijpende toe stand in de winkels zei hij: „Er was geen vlees en er nog steeds geen vlees". De bevolking moet weten wie voor wat persoonlijk verant woordelijk is „zodat het duidelijk is aan wie successen te danken of fou ten te wijten zijn", aldus Jarin, wiens optreden met luid applaus werd ontvangen. DEN HAAG (GPD) - De gemeenten krijgen in 1989 geen cent extra van de rijksoverheid. Dit blijkt uit een brief van de staatssecretarissen De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) en Ko ning (financiën) aan de Kamer over, het Gemeentefonds 1989. Uit het stuk blijkt weliswaar dat het rijk volgend jaar 700 miljoen gulden meer in het Gemeentefonds stort dan dit jaar, maar dat is optisch bedrog. De extra bijdrage wordt veroorzaakt door het overhevelen van subsidies die de gemeenten nu van WVC krijgen voor welzijn en volksgezondheid naar het Gemeentefonds. Daarnaast stijgt de uitkering van het rijk in het fonds weliswaar nog eens met een procent (ruim 136 miljoen), maar die toename wordt ongedaan ge maakt door een bezuiniging op het Ge meentefonds van een gelijk bedrag. In 1989 stort het rijk 12,9 miljard gul den in het Gemeentefonds. Dit jaar is dat 12,2 miljard gulden. De bewindslie den hebben de rijksbijdrage nu al be kend gemaakt, zodat gemeenten op basis daarvan begrotingen voor 1989 kunnen gaan opstellen. DEN HAAG (GPD) - De Algemene Re kenkamer, onafhankelijke contro leinstantie van rijksuitgaven, kan geen mensen krijgen. Uitgebreide ad vertentiecampagnes zijn mislukt. Zelfs een extra premie van 10.000 gul den bovenop het salaris mocht niet baten. W. van der Zanden, secretaris van de Rekenkamer, heeft dit de Tweede Ka mer in antwoorden op vragen over het jaarverslag 1987 van de Rekenkamer laten weten. De Rekenkamer heeft nu aan minister Van Dijk (binnenlandse zaken) extra geld gevraagd voor het aantrekken van personeel in 1989. Het kabinet moet zich daarover nog bui gen. De Rekenkamer had verleden jaar 38 vacatures op een personeelsbestand van 322 mensen. Om het werk toch te kunnen doen zijn vijftien deskundigen van buiten ingehuurd. Ook dit jaar zal dat nodig zijn, aldus Van der Zanden. In 1987 heeft de Rekenkamer uitge breid geadverteerd om personeel. Daar kwam niemand op. Nadat het ka binet in april van dit jaar besloot dat voor bepaalde moeilijk vervulbare va catures premies tot 10.000 gulden ge geven mochten worden, adverteerde de Rekenkamer opnieuw. Men kreeg daarop zes reacties waarvan er één nog in behandeling is. Het geboden sa laris naast de premie was 6000 tot 8000 gulden bruto. DEN HAAG (GPD) De verkoop van alcoholhoudende dranken zoals bier en wijn bij benzinestations wordt verboden. De staatssecretarissen Evenhuis (Economische Zaken) en Dees (Volksgezondheid) zijn het hier over eens geworden. Het besluit is genomen in het kader van het kabinetsbeleid om het gebruik van alcohol terug tè dringen. Indien mogelijk gaat het verbod op 1 januari 1989 in. Bestaande wetgeving zal eerst nog aangepast moeten worden. Daar na moet de Kamer er nog over oorde len. De overeenkomst is gisteren door Evenhuis in de Kamer bekend ge maakt. Daar werd een algemene maat regel van bestuur van zijn hand be sproken waardoor de verkoop van al lerlei produkten bij benzinestations aan banden gelegd moet worden. Evenhuis wil alleen nog autogebonden produkten vrij aanbieden bij benzine stations. Voor andere produkten moeten er bij benzinestations aparte winkels wor den ingericht waarbij de openingstij den gelijk zijn als van normale win kels. Een alternatief vormt de plaat sing van stalen kasten die via electro- nische sloten eveneens alleen toegan kelijk zijn tijdens normale winkeltij den. Een kamermeerderheid van PvdA en CDA keerde zich gisteren tegen het plan om de verkoop van tabakswaren in benzinestations gedurende 24 uur per dag mogelijk te laten. Ook tabaks waren moeten volgens beide partijen in de aparte winkel of via de stalen kas ten aangeboden worden. Evenhuis zegde toe hierover overleg te plegen met de betrokkenen. Het is de bedoeling dat de algemene maatregel van bestuur die verkopen van produkten bij benzinestations aan banden legt, op 1 oktober aanstaande ingaat. De benzinestations krijgen dan twee jaar de tijd om de extra win kel te bouwen of de stalen, afsluitbare kasten te plaatsen. Staatssecretaris Van der Linden (Slot van pagina 1) nog steeds niet goed, KEP meent dat het document wel deugt. De getuigenissen voor de enquête commissie stonden donderdag in het teken van die mogelijke juridische strijd. Over en weer beschuldigden KEP en het ministerie van buitenland se zaken elkaar de invoering van de nieuwe pas te hebben getraineerd. Volgens bankier L.M. Overmars hield Van der Linden zelf de benoeming van een interim-manager bij KEP tegen uit angst voor politiek rumoer en nega tieve publiciteit. De banken zouden hebben geklaagd over het manage ment bij KEP. Van der Linden ver klaarde echter dat de banken die druk niet hadden uitgeoefend. Overmars verweet het ministerie van buitenlandse zaken KEP „voor tach tig procent" bestuurd te hebben. „Dat gebeurde vanuit een volstrekt ver keerde invalshoek, namelijk een poli tieke", aldus Overmars. Maar volgens Van der Linden greep hij juist niet in, omdat hij „niet op de stoel van de on derneming wilde gaan zitten". De recent benoemde interim-mana ger van KEP H.C. van Dijk zei voor de enquêtecommissie dat Buitenlandse Zaken volledig de dienst uitmaakte bij het bedrijf. Het contract tussen KEP en de overheid is „eenzijdig ten gunste" van de overheid. KEP zou al op 1 januari van dit jaar een fraudebe stendige pas gereed hebben, maar de invoering moest worden uitgesteld, omdat de overheid zijn zaakjes niet op tijd afhad, aldus Van Dijk. VELP (ANP) - De politie van Velp heeft een echtpaar uit die plaats en een vrouw uit Maassluis aangehou den die ervan worden verdacht een baby van tweeëneenhalve maand af gelopen woensdag op gruwelijke wij ze om het leven te hebben gebracht. Volgens de politie hebben de vader (30 jaar) en moeder (27 jaar) van de baby samen met een 31-jarige vriendin het jongetje in het toilet verbrand omdat het bezeten zou zijn van demonen. De twee vrouwen en de man hebben volgens de politie inmiddels toegege ven dat ze het kind hebben verbrand. De baby bleek onder meer met spiri tus, lak en zoutzuur te zijn overgoten. Het echtpaar en de vriendin hadden het kind in een emmer in het toilet ge plaatst om het te verbranden. Volgens de ouders zou het kind bezeten zijn van demonen en was de enige oplos sing om de demonen te verbranden. Commissaris van politie P. Compaan sprak donderdag van een rituele moord. Het echtpaar is ingesloten. De vriendin is in overleg met artsen opge nomen in een psychiatrisch zieken huis. De politie kreeg woensdagmiddag een melding dat in de woning een vrouw gewond was. Binnen trof de politie naast het echtpaar de vriendin aan, die licht gewond bleek. Omdat er een sterke brandlucht hing, ging de politie op onderzoek uit. In het toilet bleek een emmer in brand te staan. Pas na dat de politie de brand had gedoofd, deed men de gruwelijke ontdekking. Volgens de politie hield het paar zich al geruime tijd bezig met occulte za ken en zwarte magie. De vriendin hield zich er ook mee bezig. Zij had tegen over het echtpaar beweerd dat ze beze ten was van demonen. Om die uit te drijven waren de drie al sinds afgelo pen maandag onafgebroken bezig ge weest met de occulte handelingen. Te genover de politie verklaarden de ver dachten dat na drie dagen en twee nachten bleek dat de baby degene was die was bezeten. Het jongetje zou een „boze lach in zich hebben", aldus de ouders. Uit verklaringen is gebleken dat eerst is geprobeerd het kindje met kussens te laten stikken. Toen dat niet lukte werd het met keukenmessen gesto ken. Volgens het drietal bleek ook dit onvoldoende om de boze geesten uit te drijven. Daarom besloten ze de baby te verbranden. Uit het eerste onderzoek is gebleken dat de vader nog gepro beerd heeft de twee vrouwen van hun plannen af te houden. Daarbij zouden over en weer klappen zijn gevallen. Toen dat mislukte heeft hij zich neer gelegd bij de gebeurtenissen. Het echtpaar en de vriendin hebben uitvoerig aan de politie verteld wat er in de Velpse woning is gebeurd. De twee vrouwen en de man zijn vol gens de politie zeker niet in de war, maar ze beseffen volgens de woord voerder niet goed dat ze zich schuldig hebben gemaakt aan doodslag of moord. Het gezin heeft nog een twee de kind van vier jaar dat de afgelopen dagen bij zijn grootmoeder logeerde. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat22, 4531 CWTerneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JKZierikzee Tel.01110-15380 Opening kantoren: maandagt m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing opte volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur en zondagavondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 70,65; franco per post 85,00; per maand 24,35; jaarabonnement 270,00; jaarabonnement franco per post 330,00; losse nummers 1,25 (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 137 cent per mm; minimumprijs per advertentie 20,55; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 3