Meisjes wijzen op ingaan maatregel 18-jarigen in 1990 Jeugdig protest tegen sluiting van zwembad Afgestudeerde HEAO'ers liggen goed in de markt Tropische temperaturen op zomermarkt Scheldestraat Steeds meer werknemers ADZ stromen door naar bedrijven PZC/ provincie VOOR WINKELCENTRUM KOP WALSTRAAT Vlissingen weigert medewerking stort slib Rammekensschor Swanenburgh reikt acht diploma's uit voor snorkelen E R-tent met activiteiten in Dauwendaele Nieuwe regels verkeer Oude Markt Vlissingen Ringrijderijen op Walcheren Emancipatie MTS-directeur: bezuinigingen weg- en waterbouw is slechte zaak BEZINNING OP TOELATINGSBELEID KANS OP UITBREIDING IN VLISSINGEN Arnemuidenaar gepromoveerd Apparatuur uit woning gestolen JLISSINGEN Een historische vergadering. Zo omschreef WD-raadslid J. Lust donderdag- Cvond de raadsvergadering van de gemeente Vlissingen. De raad ging unaniem akkoord met de lankoop van het terrein van de Koninklijke Maatschappij De Schelde aan de kop van de Wal- itraat. Op de verkregen 16.000 vierkante meter grond moet volgens de plannen een winkelcen- rum worden gerealiseerd. GEDEPUTEERDE MARIS-KOSTER: VRIJDAG 1 JULI 1988 Vlissingen akkoord aankoop KMS-terrein principe de grond van de gemeente voor de realisering van de plannen. Raadslid C. J. van der Weele (RPCIJ) was van mening dat de MBO ook fi nanciële verantwoordelijkheid moet dragen voor de plannen. Hij stemde daarom tegen het voorstel het pand Walstraat 131 aan te kopen dat ook no dig om het kernwinkelgebied Wal- straat-noord te realiseren. Van der Weele vindt dat de MBO dit gebouw moet aankopen. De raadsleden waren overigens zeer content met de snelle aankoop van de voormalige Scheldes- mederij. J. Schaap (d'66) kaartte aan dat in samenhang met de ontwikke- Vethouder D. J. P. Bruinooge deelde ij9 vragen van raadsleden over belang stelling van ondernemers mee dat de ijeest wenselijke formule waarschijn- yk bewaarheid zal worden. Bovenaan vet verlanglijstje van het gemeentebe stuur staat de ABC-formule, een con- :entratie van Albert Heijn, Blokker en 3 A in één gebouw. Hij zei verder jat, nu ook met de directie van de PZC >$n principe-overeenkomst is bereikt )ver de aankoop van haar gebouwen lan de Walstraat, de meest noodzake- jjke aankopen zijn voltooid. De raad noet in augustus nog de goedkeuring Seven aan het besluit om de PZC-pan- ien voor een bedrag van 9,5 ton over te lemen. foor de bouw van een winkelcentrum ian de kop van de Walstraat heeft de jëmeente een overeenkomst gesloten Met de Maatschappij voor Bedrijfsob- ecten (MBO). Deze firma koopt in ling van de plannen ook de ontsluiting van de binnenstad moet worden mee genomen. Hij zei het verheugend te vinden dat langzaam verkeer in de toe komst achter het winkelcentrum langs naar de Vrijgang kan rijden, waardoor het fietsen in de Walstraat waarschijnlijk zal afnemen. Voor het snelverkeer voorzag hij problemen. Bruinooge antwoordde dat verschil lende mogelijkheden worden bestu deerd. VLISSINGEN De Vlissingse scho lengemeenschap voor lager beroeps onderwijs Swanenburgh is één van de weinige scholen in Nederland die structureel cursussen geeft voor een zinvolle vrijetijdsbesteding. Tijdens djé normale diploma-uitreiking don derdagavond werden ook acht snor keldiploma's overhandigd. Leerlin gen van Swanenburgh kunnen tegen zeer geringe betaling deelnemen aan cursussen als uiterlijke verzorging, bromfietstechniek, zelfverdediging, kleding maken en dus ook snorkelen. De Vlissingse wethouder C. de Keijzer, tevens voorzitter van het schoolbe stuur, ging tijdens zijn toespraak in op de status van het lbo in het Nederland se onderwijsbestel. Hij zag in het lbo geen eindonderwijs, maar wel een uit stekende start voor een prima maat schappelijke ontwikkeling. De wet houder haalde ook nog de face-lift aan die Swanenburgh te wachten staat wanneer aan het begin van het cursus jaar 89/90 het nieuwe gebouw aan het Weyevlietplein wordt betrokken. De Keijzer prees het hoge niveau van de opleiding. Van de 97 eindexamenkan didaten werden er drie afgewezen. MIDDELBURG - Van 2 tot en met 14 juli staat op het Goudend in de Mid delburgse wijk Dauwendaele voor het zesde achtereenvolgende jaar de E(vangelisatie) R(ecreatie)-tent van de Gereformeerde Kerk Vrijge- maakt. Er worden thema- en muziek avonden gehouden, er zijn kinder- en tienerclubs waar gepraat zal worden over 'de blijde boodschap van het evangelie' en verder een speurtocht, vossenjacht, filmavond, verkiezing van de sterkste man of vrouw van Dauwendaele. Op de zondagavonden (aanvang 8 uur) wordt gezongen. De festiviteiten beginnen zaterdag 2 juli met een grote bazaar op het Gou dend, waar niet alleen van alles te koop is, maar ook een vijf meter lange sjoelbak staat. In de E R-tent treden Onder anderen op: Cloë (twee zange ressen met Engelse luisterliedjes) en troubadour Wim Maclean met Neder landstalige luisterliedjes waarbij hij zichzelf begeleidt op de gitaar. De acti viteiten beginnen dagelijks - behalve zondag - 's morgens om kwart voor tien. m VLISSINGEN - Het verkeer op de Ou de Markt in Vlissingen zit regelmatig klem. Burgemeester en wethouders Van Vlissingen hebben daarom in overleg met de begeleidingsgroep Ou de Markt een aantal verkeersmaatre gelen opgesteld, die in de loop van de ze maand van kracht worden. Üe parkeerverbodszone in de Brande rijstraat en in de cirkel van de Oude lÖIarkt wordt opgeheven. Op winkelda- gen wordt het verboden langer dan een uur een voertuig in de cirkel te parke ren. Het gebruik van een parkeerschijf is daarbij verplicht. Het voetgangers gebied tussen de Torenstraat, de Marktstraat en de Vrouwestraat Wordt met behulp van bloembakken voor auto's ontoegankelijk gemaakt. Met twee nieuwe bloembakken op de Oude Markt wordt het verkeer in de richting van de Lepelstraat gedwon gen langzaam te rijden. Om doorstro ming te bevorderen zal bovendien een tijdelijk stopverbod gelden in de Le pelstraat ter hoogte van het terras van restaurant De Punt. De politie zal na enige tijd bij overtredingen verbalise rend optreden. VLISSINGEN - In verschillende plaatsen op Walcheren worden zater dag ringrijderijen gehouden. In Biggekerke worden de eerste ringen rond acht uur 's ochtends gestoken. In Domburg is een ringrijderij voor onge- huwden, aanvang half 8. In Dishoek begint de wedstrijd om 13.30. De afde ling Ritthem en Souburg houden in de Kasteelstraat in Vlissingen hun ring rijderij, aanvang 8 uur. In Grijpskerke begint de ringrijderij om 8 uur. VLISSINGEN De gemeente Vlissin gen zal aan zowel gedeputeerde als provinciale staten een brief sturen, waarin iedere medewerking aan de opslag van vervuild havenslib op het Rammekensschor wordt geweigerd. Het college van b en w deed die toe zegging gisteren tijdens de raadsver gadering na een eensgezind aandrin gen van de voltallige raad. Een meer derheid van het dagelijks bestuur van de provincie gaat ermee akkoord dat het Havenschap Vlissingen het laat ste schor van Walcheren gebruikt voor verontreinigd slib uit de Sloeha- vens. De Vlissingse raad vroeg het college desnoods tot aan de hoogste instantie dit voornemen aan te vechten. Vol gens CDA-raadslid F. K. P. Schets zijn er in het gebied van het havenschap ook andere lokaties voor de opslag. C. J. van der Weele (RPCU): „Als de CO- VRA in het havenschapsgebied mi lieu-onvriendelijk radio-actief afval kan opslaan, is er ook wel plaats voor dit slib". Wethouder T. R. K. Meijers wist te vertellen dat het havenschap van mening is dat de overige stukken een grond een betere (bedrijfs)bestem- ming kunnen krijgen. De gemeentelij ke vertegenwoordiger in het bestuur van het havenschap (Meijers) steunt deze opstelling niet. Ook Provinciale Waterstaat en de Provinciaal Planolo gische Dienst hadden gs geadviseerd het schor niet onder te storten. TERNEUZEN - Gedeputeerde me vrouw E. Maris-Koster legt maandag bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een brief op tafel waarin zij de Zeeuwse burgemeesters vraagt een 'voorlichtingsbrief aan alle 15- of 16-jarige meisjes in de gemeenten te sturen. In die brief moeten de burge meesters volgens mevrouw Maris- Koster de meisjes wijzen op de 18-jari- gen maatregel, die in 1990 ingaat. De Zeeuwse gedeputeerde maakte dit woensdag bekend tijdens de certifi caat-uitreiking van de cursus Vrouw en Techniek in Terneuzen. Nu is het nog zo dat als een vrouw geen baan heeft en de partner waarmee, zij samenwoont (getrouwd of onge trouwd) werkloos wordt, deze een uit kering krijgt met een 'gezinstoeslag', bedoeld om samen van te leven. Die toeslag wordt in 1990 afgeschaft voor de meisjes die na 1990 18 jaar worden, de zogenaamde 1990-generatie. Me vrouw Maris-Koster vindt de brief aan de meisjes noodzakelijk omdat die vol gens haar onvoldoende op de hoogte zijn van de nieuwe maatregel. Ze werd voor de brief op het idee gebracht door de burgemeester van de Noordhol landse gemeente Wormer. Mevrouw C. A. Kerling-Simons schreef alle meisjes in die gemeente, die direct met de maatregel worden geconfronteerd, persoonlijk aan. Mevrouw Maris-Koster deelde bij deze gelegenheid verder mee dat binnen kort het tweede deel van de nota Pro vinciale Vrouwenemancipatie uit komt. Dat deel behandelt de noodza kelijke samenhang tussen de diverse instellingen voor vrouwenemancipa tie. Voor meer samenwerking geeft de gedeputeerde ook een aparte subsidie. Ook worden daarin meer stimulansen voor emancipatoir beleid aangekon digd. VLISSINGEN Bezuinigingen van de overheid op wegenonderhoud en uitstel van de renovatie van riolerin gen lijken besparingen, maar zullen op termijn tot enorme financiële meerkosten leiden. Het bedrijfsleven in de weg- en waterbouw en het on derwijs maken zich zorgen over het overheidsbeleid binnen deze sector. De directeur van de Vlissingse MTS, C. A. van Nispen, zei donderdagavond tijdens een diploma-uitreiking dat het beleid bovendien leidt tot over dreven negatieve publiciteit. Van Nispen zei het de hoogste tijd te vinden dat voor Zeeland een goede in frastructuur tot stand wordt gebracht. Hij denkt aan een goede verbinding tussen de Randstad en de Belgische en Franse haven- en industriegebieden. „De overheid zal niet alleen met woor den, maar ook met daden moeten aan tonen dat de sector weg- en water bouwkunde voor 's lands economie be langrijk is. Als dat niet gebeurt, dreigt over een vijftal jaar een tekort aan MTS'ers weg- en waterbouw te ont staan. Dat zou een slechte zaak zijn, want Nederland moet een waternatie blijven". De MTS-directeur reikte gis teravond de diploma's uit aan de ge slaagden van de afdelingen weg- en waterbouwkunde, werktuigbouwkun de en bouwkunde. Ook de steeds verdergaande bezuini gingen in het onderwijs baren hem zor gen. Een aantal jaren geleden waren klassen van 24 leerlingen tijdens theo rielessen en 12 tijdens de praktica het normale beeld. Het afgelopen jaar is dat soms opgelopen tot bijna 40 in één groep door de bezuinigingen op de le- raar-lessenformule. Voor het volgend cursusjaar ligt het plan om het aantal lessen met nog eens drie procent terug te brengen. „Ik denk dat grote klassen het rendement van het onderwijs zeer nadelig beïnvloeden. En of er echt zo veel bezuinigd wordt wanneer het per centage geslaagden en bevorderden daalt, is nog maar de vraag", aldus Van Nispen. De Stefan Batory ligt te koop op de rede van Vlissingen. VLISSINGEN - Voor de meeste passagiersschepen is de Rede van Vlissingen onbekend terrein. De Olau-bo- ten passeren uiteraard iedere dag, een enkele keer valt er een Russisch passagiersvaartuig waar te nemen, maar daarmee houdt het ook op. Momenteel ligt het onder Panamese vlag varende schip Stefan Batory op de Rede: te koop. De Stefan Batory is eigenlijk het Nederlandse schip Maasdam. Het werd in 1952 gebouwd en meet 15.000 brt. Het heeft nu een Griekse eigenaar die de Stefan Batory te koop heeft voor de hoogste bieder. Volgens een woordvoerder van scheepsagent John P. Best Co nv in Vlissingen heeft de verkoop waarschijnlijk te maken met de hoge onderhoudskosten van het schip. Af gevaardigden van verschillende rederijen hebben het vaartuig inmiddels bezocht en geïnspecteerd om een koopprijs vast te stellen. De woordvoerder heeft er geen idee van hoeveel de Stefan Batory moet opbrengen. „Wie het meeste geld op tafel legt, kan zich voortaan eigenaar noemen." Het schip kan volgens hem van drie dagen tot drie we ken in Vlissingen blijven liggen. Vlissingen Radio wist te melden dat de passagiersboot zondag gearriveerd is. „Passagiersschepen passeren zelden de Rede van Vlis singen. Zulke schepen gaan meestal naar Rotterdam of Zeebrugge." Burgemeester G. W. van Montfrans-Hartman (tweede van rechtsen wethouder W. J. Sanderse (rechts) bladeren in de plakboeken met brieven, waarin de kinderen hun beswaren naar voren brengen ten aanzien van eventuele sluiting van het zwembad in Serooskerke. SEROOSKERKE De kinderen van de christelijke basisschool De Weg wijzer in Serooskerke boden het ge meentebestuur van Veere donderdag middag twee plakboeken met zelf ge schreven brieven aan. In het zwem bad De Goudvijver werden deze in ontvangst genomen door burgemees ter G. W. van Montfrans-Hartman en wethouder W. J. Sanderse. De aanleiding tot de brievenactie was een bericht in het economisch rapport van de gemeente, dat het misschien beter zou zijn het zwembad in Seroos kerke te sluiten. De kinderen vonden dit heel erg en omdat zij daar iets tegen wilden doen, werden de brieven ge schreven. De burgemeester beloofde de kinderen de brieven goed te zullen lezen. Zij wees de hen erop dat het in de gemeen te net zo is als in een gezin en vergeleek daarbij de vier dorpskernen met ge zinsleden. „Je geld kun je maar een keer uitgeven en niet iedereen in een gezin kan krijgen wat hij wil. De ge meente moet ook proberen het geld zo goed mogelijk te verdelen en soms kie- zen. Het zwembad is ontzettend duur", aldus de burgemeester, „En binnen kort is er veel onderhoud nodig. Maar het gemeentebestuur heeft er nog niet over gepraat, dus we hebben nog geen mening". De burgemeester vond dat de kinde ren in de tussentijd maar zoveel moge lijk moesten gaan zwemmen. VLISSINGEN De vraag naar afge studeerde HEAO'ers is groot. De ani mo voor de opleiding ook. De Vlis singse HEAO, onderdeel van de Hoge school Zeeland, heeft voor het ko mend cursusjaar een wachtlijst van 150 kandidaten. De capaciteit van de hoger beroepsopleiding is met vijf tien eerstejaars groepen met in totaal 450 studenten al maximaal benut. De ze positieve geluiden waren donder dagavond te horen uit de mond van L. de Putter, directeur van de HEAO in Vlissingen, tijdens de diploma-uitrei king. De aanmeldingen aan de HEAO zijn dit jaar met honderd stuks gestegen tot ruim zeshonderd. De Putter dacht dat veel collega's uit het onderwijs ja loers zijn op een dergelijke toevloed van studenten. „Toch heeft deze weel de ook zijn schaduwkanten. Het is ver re van leuk om geschikte kandidaten de toegang te onthouden, omdat ze te laat zijn met hun aanmelding". Daar naast stelde hij zich gisteravond de vraag of alle gegadigden die volgens de wettelijke normen toelaatbaar zijn, ook geschikt geacht moeten worden voor deze zware opleiding. Een onder zoek naar het studierendement in het HBO van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft uitgewezen dat landelijk in het HEAO slechts 31 procent van de studenten het diploma binnen de normale cursusduur be haalt, 21 procent verwerft het met één of twee jaar vertraging en maar liefst 48 procent vertrekt zonder diploma. Deze gegevens zijn voor de HEAO in Vlissingen aanleiding om zich op het toelatingsbeleid te bezinnen. „Dat wil niet zeggen dat het huidige beleid niet juist is, maar het is een oude wijsheid om de bakens te verzetten als het getij keert", aldus De Putter. Hij voelt niets voor een toelatingsexamen, maar denkt eventueel aan aanvullende ei sen. De Putter haalde om de toekomst van de HEAO'ers te schetsen een onder zoek van het weekblad Intermediair aan. De afgelopen drie jaar was de vraag naar hoger kaderpersoneel twee keer zo groot als de drie jaar daarvoor. Van de gemelde vacatures bleek 40 procent door HEAO'ers te vervullen. Onder de afgestudeerden heeft de school een enquête gehouden met mi nimale respons. Eén van de kritiek punten was dat de liefde van de direc tie voor de economisch-linguïstische afdeling groter zou zijn dan die voor de overige drie. De uitwisselingen met het buitenland werden daarbij als voorbeeld aangedragen. De Putter verwees dit verwijt naar het rijk der fa belen. „Aan de studentenuitwisseling met Barcelona is het percentage deel nemers van de betreffende afdeling juist veel kleiner. Van de buitenlandse docenten hebben alle studierichtin gen in gelijke mate kunnen profite ren". De economisch-linguïstische af deling (de enige in het zuiden van Ne derland) is even groot als de andere drie (bedrijfseconomisch, commer- cieeel-economisch en economisch-ju- ridisch) samen. VLISSINGEN De eerste dag van de jaarlijkse zomermarkt in de Vlis singse Scheldestraat droeg donder dag met recht deze naam. De tropi sche temperatuur deed veel bezoe kers de kraampjes met warme lekker nijen voorbijlopen om verkoeling te zoeken bij een ijsje. Ook op het terras voor bloemenhuis La Bonne Fleur werden voornamelijk gekoelde dran ken besteld. De kleinschalige braderie vindt voor de negende keer plaats. De midden standers en allerlei organisaties be mannen tot en met zaterdag enkele tientallen kraampjes in de Schelde straat. Ze staan met voorzijde naar het trottoir opgesteld, zodat het verkeer achterlangs kan blijven doorrazen. Een demonstratrice zit achter een spinnewiel wol te spinnen, zich niets van de hitte aantrekkend. De gebreide truien achter haar blijven onaange roerd. Een portret-tekenares vereeu wigt een peuter in een wandelwagen. De zweetdruppeltjes op zijn hoofd laat de kunstenares achterwege. Het programma voor vandaag (vrij dag) vermeldt om 12.00 uur activitei ten van een recreatieteam, om 16.00 uur een goochelaar en om 19.00 uur een optreden van de band The Evergreens. De aangrenzende Kasteelstraat is za terdag de gehele dag het decor voor ringrijderswedstrijden. De formatie Tropicana (hoe toepasselijk) laat zo merse klanken horen op het gelegen heidsterras. Poppenspeler Frans Groote geeft twee voorstellingen en verder zijn er demonstraties van een aerobic-groep en een hoefsmid. ARNEMUIDEN - De 29-jarige Arne muidenaar drs J. A. van Belzen is aan de Rijksuniversiteit van Utrecht ge promoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift 'Zicht op synthese'. Promotor was prof dr P. Schnabel. Van Belzen behaalde in 1982 aan de Univer siteit van Nijmegen zijn (cum laude) doctoraaltitels in de psychologie en wijsbegeerte. VLISSINGEN - De woning van de 26- jarige Vlissinger J. W. M. H. is in de nacht van woensdag op donderdag tijdens zijn afwezigheid door dieven bezocht. Zij namen uit zijn huis aan de Pieter Poststraat in Het Fort een compact discspeler, een videorecorder, cheques en een klein geldbedrag mee. De poli tie heeft in de woning geen braakspo ren aangetroffen. VLISSINGEN Het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) draait elk jaar beter. Steeds meer werknemers stromen door naar het bedrijfsleven. De gemeentelijke bij dragen konden vorig jaar met 25 pro cent worden teruggebracht. Het ADZ hoopt 1988 zonder negatief saldo te kunnen afsluiten en heeft zelfp uit breidingsplannen. Directeur ir P. K. Cevaal vertelde het braakliggende terrein naast de Vlissingse vestiging aan de Mercuriusweg te willen aanko pen. Het ADZ is een gemeenschappelijke regeling op het terrein van de sociale werkvoorziening, waarin alle dertig Zeeuwse gemeenten deelnemen. Het heeft vestigingen in Vlissingen, Goes en Terneuzen en voert een verschei denheid aan werkzaamheden uit op administratief en dienstverlenend ge bied. Het is de bedoeling dat de 200 mensen die in het kader van de Wet So ciale Werkvoorziening bij het ADZ werken, na ervaring te hebben opge daan, doorstromen naar de vrije ar beidsmarkt. De WSW heeft namelijk als doelstelling: behoud, herstel en bevordering van de arbeidsgeschikt heid. Na jaren van minimale doorsto ming, te wijten aan de grote werkloos heid, hebben er in 1987 drie de over stap naar het bedrijfsleven gemaakt. De opleving zet zich dit jaar voort. In de eerste helft van dit jaar zijn reeds tien werknemers doorgestroomd. Op de algemene bestuursvergadering van het ADZ, woensdag in Vlissingen, werden het jaarverslag 1987 en de be groting 1989 gepresenteerd. Het ADZ wil volgend jaar vijftien procent (650.000 gulden) van de omzet investe ren in nieuwe apparatuur als druk persen en computers. Het ADZ wordt gefinancierd door het rijk, de Zeeuwse gemeenten en de be drijven die gebruiken maken van de diensten. Door onder meer de formatieplaatsen zonder geldelijke betaling af te bou wen, konden dé gemeentelijke bijdra gen worden verminderd met 25 pro cent (van 117.00 naar 87.000 gulden). De netto opbrengst kon op het peil van 1986 worden gehandhaafd. Een nieuwe gemeenschappelijke rege ling voor de dertig Zeeuwse gemeen ten is in de maak. De meeste gemeen tebesturen staan positief tegenover de voorstellen. Alleen de zeven gemeen ten op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland hebben laten weten dat ze voor elke gemeente een af gevaardigde in het algemeen bestuur willen. Directeur Cevaal is daar een te genstander van. Een zo groot bestuur zou volgens hem niet doelmatig kun nen werken. Momenteel hebben slechts drie gemeentelijke afgevaar digden zitting in het bestuur: Vlissin gen, Middelburg en de Walcherse plat telandsgemeenten. Een clown deelt ballonnen uit aan de kinderen op de zomermarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 35