Wateroverlast bij onweer in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in beeld ...misschien ontstaat er wel een soort Van Mierlo-effect. CFQ wijt verdrinking zwakzinnige werkdruk Te Veldhuis: Smit-Kroes geen bovenjuffrouw ANTI WERKLOOSHEID Vlissingen verbreekt contract bouw hotel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOOR PERSONEELSGEBREK Denk om Joep en Mmott... Vrouw aangehouden voor uitgifte Oostduitse marken Stortplaatsen PLAATSELIJK 30 MM NEERSLAG Sieraden, cd-speler en videorecorder in Vlissingen gestolen PAGINA 9 MIDDELBURG - De provincie Zeeland schiet ernstig tekort bij uitvoering van het milieubeleid. Sommige taken worden niet opgepakt. Bepaalde (wettelijke) verplichtingen komt de provincie schoorvoetend en meestal te laat na. De belangen van het milieu lopen hierdoor danig in het honderd. Als voor naamste oorzaak wordt aangevoerd: gebrek aan personeel. Het ziet er naar uit dat de problemen zeker niet op korte ter mijn opgelost worden. Van het aantrekken van extra mede werkers is althans geen sprake. Dat blijkt uit de begrotings- brief 1989 van het dagelijks provinciebestuur. Woord I ZEELAND VRIJDAG 1 JULI 1988 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het WD-Kamerlid J. te Veldhuis heeft zich geërgerd aan de opmerkingen van de Zeeuwse gedepu teerde R. Barbé na het debatje over de Westerschelde-oe- ververbinding. Barbé betichtte Te Veldhuis ervan niet voor een CDA-motie te hebben gestemd omdat hij door de 'bovenjuffrouw' (WD-minister Smit-Kroes) en de 'boven meester' (fractievoorzitter Voorhoeve) tot de orde zou zijn geroepen. Daar is volgens de liberaal geen sprake van. Hij zegt dat de WD geen steun aan de motie gaf omdat coalitiepartner CDA zich vastpint op een rijksbijdrage van minstens dertig miljoen aan de WOV. Volgens de WD - alsmede PvdA en D66 - mag dat bedrag hoger, maar óók lager zijn indien dit 'haalbaar is en er overeenstemming over bestaat'. Een motie van Te Veldhuis, waarin de hoogte van de rijks bijdrage - met inachtneming van de huidige bijdrage aan de Zeeuwse veren - afhankelijk wordt gesteld van de trace- 'keuze en het definitieve bouwplan voor de WOV, werd don derdag overigens door een Kamermeerderheid aangeno men. Volgens het WD-Kamerlid is het 'geen bijdrage aan de goede sfeer' om de minister bovenjuffrouw te noemen. Hij vindt Barbé's opmerkingen met het oog op de onderhande lingen 'niet tactisch'. De CDA-gedeputeerde was niet bij de interpellatie aanwe zig. Te Veldhuis hierover: „Kennelijk had de WOV woens dag niet zijn hoogste prioriteit." Provincie faalt in aanpak milieu KOEWACHT De vader van Joep en Manon is het beu. Dagelijks rijden er automobilisten met hoge snelheid door de Tuinder straat, net buiten Koewacht. Hij schilderde een geva- renbord met daarop de namen van zijn zoontje en dochtertje. Vervol gens plaatste hij dat langs de kant van de weg om de snelheidsduivels, op weg naar De Koebuiten, te waar schuwen. Gedeputeerde staten erkennen onder meer dat aan het handhaven van de milieuspelregels 'vrijwel geen aan dacht' kon worden geschonken. „Voor deze extra inspanning was eenvoudig weg onvoldoende menskracht be schikbaar". Nochtans noemt het colle ge het belang van deze controlerende taak 'overduidelijk'. Dat geldt ook voor het aanpassen van verouderde vergunningen van bedrijven aan he dendaagse opvattingen en nieuwe in zichten. „Handhaving is immers gro tendeels handhaving van vergunnin gen en staat of valt dus met de kwali teit van de voorschriften. Ook hier schiet de bestaande capaciteit te kort". Het dagelijks provinciebestuur meldt dat gebrek aan personeel - naast de trage ontwikkeling van rijksbeleid - er voor heeft gezorgd dat er nog altijd geen nota over de verspreiding van ge vaarlijke stoffen ligt. „Bij de voorberei ding is vrijwel geen voortgang ge boekt" Het gaat om de manier waarop verspreiding van verzurende en ver- mestende stoffen, zware metalen en or ganische verbindingen in Zeeland moet worden bestreden. Het college hoopt dat er in de loop van 1989 enige ruimte vrijkomt om een plan van aan pak te maken. Gedeputeerde staten geven toe dat er nu 'slechts in beperkte mate' een actief beleid kan worden ge voerd om het verspreiden van gevaar lijke stoffen in te dammen. Voor een voortvarende aanpak van TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft donderdag de 27-jarige R. H. K. J. uit Brussel aange houden op verdenking van het uitge ven van Oostduits geld alsof het West duits geld is. Vorige week werden de ze praktijken in Terneuzen al gesgina- leerd. De bankbiljetten lijken spre kend op elkaar, maar de waarde van Oostduitse marken is beduidend ge ringer dan de Westduitse. Gisteren probeerde de Belgische vrouw samen met een man een aan schaf in een winkel aan de Noordstraat van 330 gulden met 330 Oostduitse marken te betalen. De winkelier ver trouwde het geld niet en belde de poli tie. Toen die ter plekke arriveerde kon de man zich snel uit de voeten maken, maar de vrouw niet meer. Zij verblijft nu in het politiebureau voor verder verhoor. vergunningverlening ontbreekt even eens voldoende personeel. Met name van het regelmatig beoordelen van be staande vergunningen komt nauwe lijks wat terecht. Het gaat dan vooral om een beoordeling tegen de achter grond van de ontwikkeling van de techniek en van de kennis van veront reinigingseffecten. Het dagelijks pro vinciebestuur acht de noodzaak van dit werk duidelijk aanwezig. Het colle ge van gedeputeerde staten bekent dat de afgelopen paar jaar „slechts een zeer beperkt aantal" beoordelingen van vergunningen tot stand is geko men. Wel is inmiddels met een zogeheten 'gebiedsgerichte benadering' van de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen begonnen, zij het met enige vertra ging. De milieuproblemen in deze re gio, in samenhang met planologie en economie, zijn op een rij gezet. Volgen de stap is het aangeven van oplossin gen. Deze gebiedsgerichte benadering is één van de vier milieuspeerpunten voor 1989. Andere zijn: beleidsplan voor verontreinigde waterbodems en de berging van baggerspecie; verbete ring van toezicht op handhaving voor schriften; voorbereiding eerste milieu beleidsplan. Het college kondigt voorstellen aan voor de verwerking van het afval uit noord-Zeeland. De huidige stortplaat sen op Schouwen-Duiveland en Tho- len gaan dicht. Duidelijk is dat het pro vinciaal bestuur van Noord-Brabant niets voelt voor het beschikbaar stel len van stortruimte voor noord-Zee land. Voor toekomstige verbranding van afval is Zeeland wel op samenwer king met (westelijk) Noord-Brabant aangewezen. Gesprekken hierover zijn op gang gekomen. Gedeputeerde sta ten merken alvast op dat verbranding een kostbare aangelegenheid wordt ten opzichte van storten. „Een meer prijs van 70 tot 100 gulden per ton, die betaald zal moeten worden voor een schoon milieu". De uitgaven voor natuurterreinen wil het college jaarlijks met 300.000 gul den verlagen. Ook moet de reserve na tuurbescherming met ruim twee mil joen gulden worden verminderd (voor andere zaken). In de begrotings- brief staan geen compensaties ver meld. Wel zijn gedeputeerde staten verontrust over de opstelling van het rijk, dat onvoldoende geld beschik baar stelt om nieuwe aankopen van natuurterreinen door staatsbosbe heer te kunnen betalen. Het college vindt dat de plannen van de particu liere natuurbescherming voor inrich ting van Neeltje Jans spoedig moeten worden verwezenlijkt. De brandweer kwam onder meer in actie in een onder water gelopen loods met bestrijdingsmiddelen aan de Paarden markt in Aardenburg. VLISSINGEN Het hevige onweer dat donderdagmiddag over Zeeland trok, heeft alleen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen voor aanzienlijke over last gezorgd. Daar viel plaatselijk zo'n 30 mm neerslag en werd de hulp van de brandweer ingeroepen om het overvloedige water weg te pompen. Geestdriftig werd daar in Goes van de week nabeschouwd op de vakantie in Frankrijk. Met wat buren werd een glas goed gehusselde wijn geheven en de heer des huizes sprak over de afgelopen vier weken. Met enige regelmgat vielen daarbij stiltes. En dan zei hij: „Raar hè, nou kan ik niet meer op het Nederlandse woord ko men. Dat krijg je na zo'n tijd in het buitenland". Op een gegeven moment meng de zijn achtjarige zoon Jeroen zich in het gesprek. „Dat is nou gek hè pap", zei hij, „in Frank rijk kon je in winkels steeds niet op het Franse woord ko men". De man bleef daarna lang zwijgzaam. Kon zeker niet op het woord komen. VLISSINGEN - Het partijprogram ma oogt een beetje mager - nauwe lijks zeven kantjes. Maar het zou wel eens een ommekeer teweeg kun nen brengen in de vaderlandse poli tiek. Denkt landelijk voorzitter Al- bert Wissink van de Anti Werkloos heid Partij (AWP), een nieuwe - nog wat vale - ster aan het politieke fir mament. Zou het niet wonderschoon zijn als de werkloosheid in één klap werd op gelost? Mogelijkheden genoeg ten slotte. Geef iedere werknemer een extra maand vrij, verlaag de VUT- leeftijd, verplicht de werkgevers ex tra arbeidskrachten in dienst te ne men en voila, we zijn al een heel eind op de goede weg. En als smakelijk toetje belooft de AWP gratis open baar vervoer, lagere huren, goedko pere energie en een betaalbare ge zondheidszorg. Met de AWP aan het roer moet het allemaal dik voor me kaar komen. Jammer dat één aspect in de partijbrochure een weinig on derbelicht blijft: hoe al deze fraaie beleidsvoornemens te bekostigen. Geen nood, zegt Wissink sussend, de financiële inkleuring van de politie ke doelstellingen is bewust achter wege gebleven om de leesbaarheid van de brochure geen geweld aan te doen. Maar in het officiële partijpro gram, verzekert de partijvoorzitter, staan alle cijfers netjes op een rij. Donderdag reisde het bijna voltalli ge hoofdbestuur van de Anti Werk loosheid Partij naar het wijkgebouw 't Anker in Vlissingen af om zich daar voor tien bezoekers en veertig lege oranje kunststof stoeltjes te presen teren aan het Zeeuwse kiezersvolk. In 1990 wil de AWP voor het eerst meedoen aan de tweede-kamerver- kiezingen. Nog bijna twee jaar te gaan, maar voor de AWP begint de tijd de dringen. Want de Anti Werk loosheid Partij, twee jaar geleden op gericht, beschikt met vierhonderd leden en zes afdelingen verspreid over het hele land nog niet over een écht indrukwekkende achterban. Desondanks blikt partijvoorzitter Albert Wissink (woonachtig in Doe- tinchem, 44 jaar oud, ooit zadelma ker van beroep, sinds een jaar of vijf werkloos) opgewekt vooruit. „Wij zijn klaar voor de verkiezingscam pagnes". Wat denkt de AWP aan het be staande politieke bestel toe te voegen? „Wij hebben een oplossing van de werkloosheid hoog in ons vaandel staan. Wij vinden dat de huidige re gering daar weinig of niets aan doet. De regering en de politieke partijen die nu in de kamer vertegenwoor digd zijn, gaan aan de werlozen zélf voorbij. Er wordt wel óver werklozen gesproken, maar nooit met en dóór werklozen. En wij vinden dat het hoog tijd wordt dat de werklozen zelf aan het woord komen". De zoveelste splinterpartij dus. „Die gedachte heeft bij ons zelf ook gespeeld. Maar een splinter kan een balk worden. Alle partijen hebben op het ogenblik te maken met een te ruglopend aantal leden, terwijl ons ledental groeit. Wij gaan voorlopig uit van twee tot drie zetels. Maar wie weet ontstaat er wel een soort Van Partijvoorzitter Albert Wissink:...een splinter kan een balk worden... Mierlo-effect. Het merendeel van de kiezers is het vertrouwen in de poli tiek kwijt geraakt. Ik denk dat zeer veel kiezers ontzettend teleurgesteld zijn in het CDA. Uit die hoek hopen we stemmen te krijgen. En ook van de jeugd, de nieuwe kiezers. Wij mik ken niet alleen op de werklozen. Wij hopen dat iedere burger zich in ons programma kan vinden. Want ieder- een leeft met de onzekerheid dat-ie vandaag of morgen op straat kan ko men te staan". De reacties tot dusver? „Die zijn heel verschillend. Je komt wel eens mensen tegen die het alle maal een beetje lachwekkend vin den. Maar als je doorpraat verande ren ze vaak van gedachten. Ik heb het in Den Bosch meegemaakt - d'r was een oudere mevrouw, die zag on ze partij eerst helemaal niet zitten. We hebben zo'n tien minuten met haar gepraat en toen gaf ze vijf gul den. Kijk, da's nou zo maar een voor beeldje". Heeft u zelf ambities om kamer lid te worden? „So-wie-so. We kunnen wel met een spandoek blijven lopen, maar dat verandert niets aan het beleid. Wij willen zelf een vinger in de pap krij gen". Waarmee dan in ieder geval uw eigen werkloosheidsprobleem zou zijn opgelost. „Daar heb ik zelf nog niet bij stil ge staan". Willem J. van Dam In de rest van de provincie stortregen de het ook aanzienlijk, maar dat leid de - voor zover bekend - nergens tot grote problemen. Evenmin werden er noodkreten van weggeregende kam peerders vernomen, die overigens nog niet in zo groten getale hun tenten hebben opgeslagen. Het KNMI in Vlis singen registreerde 16 mm neerslag. In de landbouw werden de buien als weldadig ervaren. Een stevige onweersbui, gepaard gaand met hagel, veroorzaakte wate roverlast in verschillende West- Zeeuws-Vlaamse plaatsen. In Aarden burg, Oostburg en Schoondijke, moest de vrijwillige brandweer in actie ko men. De meeste problemen waren er in Aardenburg. Het rioleringsstelsel in de Reinaert- straat kon de toestroom van hemelwa ter niet verwerken, waardoor de straat blank kwam te staan. Verschillende kelders liepen onder en moesten wor den leeggepompt door de vrijwillige brandweer. Ook in de Peurssenstraat kon het rioleringsstelsel de overvloedi ge regenval niet aan. Aan de Paarden markt liep een loods met bestrijdings middelen onder water. Ook hier kwam de brandweer in actie. In de Van der Slikkestraat in Schoon dijke ontstonden eveneens proble men. Volgens de Schoondijkse brand weercommandant P. I. van der Walle had het in een half uur tijd ruim dertig millimeter geregend. De brandweer ging de wateroverlast te lijf door in de straat de deksels van de grote putten te lichten, "waardoor het water beter kon wegstromen. In Oostburg liep de kelder van de Ra bobank aan de Nieuwstraat onder wa ter. De hulp van de brandweer werd in geroepen om het water weg te pom pen. VLISSINGEN Het contract tussen de gemeente Vlissingen en Name Gets Deux bv over de bouw van een nieuw groot hotel aan de Boulevard Bankert is van de baan. Name Gets Deux, een dochter van de ontwikkelingsmaat schappij Stegeman uit Teteringen, is haar contractuele verplichtingen niet nagekomen. Zij had zich verplicht vóór eind juni een bedrag van 1,15 miljoen gulden aan de gemeente Vlis singen over te maken als afkoopsom voor het erfpachtsrecht op de grond. Het niet nakomen van deze voorwaar de heeft tot gevolg dat het oude con tract tussen de gemeente en de Bataaf- sche Aannemings Maatschappij (BAM) weer in werking treedt. De BAM had oorspronkelijk vóór 1 april van dit jaar met de bouw van een hotel moeten beginnen. Zij zag daar vanaf na het appartementencomplex Rési- dence Bankert te hebben neergezet en had volgens het contract een boete van 1,4 miljoen gulden aan de gemeen te moeten betalen. Via een drie partij en-overeenkomst nam Name Gets Deux de verplichting tot de bouw van een hotel over. Deze maatschappij ontwikkelde een groots plan: een hotel met 85 kamers, allerlei voorzieningen en 134 service-appartementen. De bouw diende te beginnen als de helft van de appartementen was verkocht en uiterlijk op 1 april 1989. Als rand voorwaarden werden gesteld dat vóór eind juni 1,15 miljoen moest worden betaald en vóór half oktober 2,3 mil joen voor het bouwrijp maken van de grond. Door het niet nakomen van de verplichtingen hebben burgemeester en wethouders van Vlissingen het con tract opgezegd. Waarnemend burgemeester D. J. P. Bruinooge deelde donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering mee het seniorenconvent (de fractie voorzitters) zo snel mogelijk bijeen te willen roepen om vertrouwelijk het probleem door te spreken. Zolang op de boulevard geen nieuw hotel verrijst, mag niet worden begonnen met de bouw van het tweede appartementen complex Résidence Belvedère (Schar nierpuntflat). VLISSINGEN - Bij twee inbraken in Vlissingen zijn sieraden, een cd-spe ler en een videorecorder gestolen. De dieven kwamen beide keren het huis binnen met een valse sleutel. Bij C. C. uit de Goeman Borgesiusstraat in Vlissingen werden donderdagmid dag tussen 15.00 en 17.00 uur verschil lende gouden sieraden gestolen. De waarde van de sieraden is niet bekend. In de Pieter Poststraat in Vlissingen gingen dieven aan de haal met de vi deorecorder en de cd-speler van J. W. M. H. Ook bij deze diefstal, tussen woensdag 19.00 en donderdag 12.00 uur werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. VLISSINGEN - De CNV-bond CFO (Christelijke Federatie van Over heidspersoneel) wijt de verdrinking van een bewoner van de zwakzinni geninrichting Vijvervreugd in Mid delburg aan de te hoge werkdruk bin nen de gezondheidszorg. Zoals ge meld verdronk afgelopen zaterdag een 41-jarige geestelijk en lichamelijk gehandicapte man in een bad op een moment dat er geen toezicht was. Volgens verpleegkundig beleidsmede werkster C. Meulblok van de beroeps groep verpleegkundigen en verzorgen den van de CFO staat het voorval niet op zichzelf. „Binnen de gezondheids zorg gebeuren steeds meer ongeluk ken. Vaak komen deze ongevallen niet in de publiciteit". De afgelopen jaren heeft de CFO vele malen gewezen op de niet langer aan vaardbare gevolgen van de bezuinigin gen. De bond gaat er nu van uit dat de verantwoordelijke bewindslieden vol gende week bij de besprekingen ovei de Miljoenennota zullen pogen om meer geld richting zwakzinningenzorg en gezondheidszorg te sluizen. Vol gens Meulblok kan de kwaliteit van de zorgverlening onder de huidige om standigheden niet meer gewaarborgd worden. „Het personeel in de verple ging en verzorging is dit niet aan te re kenen", aldus de medewerkster. Officier van justitie mr S. Tempel be schikte gisteren nog niet over het door de Middelburgse gemeentepoilitie aangekondighe proces-verbaal op grond van dood door schuld tegen de betrokken verpleegkundige A.C. van E. en leerling-verpleegkundige G.M.W., Mr Tempel verwacht na ontvangst daarvan nog geruime tijd - dat kan een kwestie van weken worden - nodig te hebben voor zorgvuldige bestudering, alvorens hfj een beslissing neemt om al dan niet tot strafvervolging over te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 33