Minister Van den Broek stelt Van Eekelen verantwoordelijk I Herdenking vermoorde Karaman Ferdi E. is beperkt toerekeningsvatbaar OPRUIMING! NA DUITSE MAATREGEL de rU vandaag tour de fn trance 88^ VOOR BELEID ROND PASPOORT TOT 1986 BIUSTOL Onweer verstoort treinloop Overleg PTT-cao zit vast De doorgetrokken beleidslijnen 231e jaargang no. 153 Vrijdag 1 juli 1988 Enkele buien AMSTERDAM (GPD) - De rente in Nederland gaat omhoog. Rood staan wordt naar verwacht duurder en ook de hypo theektarieven zullen wat hoger worden. Met ingang van don derdag heeft De Nederlandsche Bank het disconto met 0,25 procent verhoogd, nadat de Duitse Bundesbank de rentetarie ven eerder met een half procent had opgetrokken. Rechtop Moord Lefebvre Stuiver Lokale omroep vrijdagkrant Dollar Schadeclaim PSYCHIATRISCH RAPPORT UITGELEKT Onzorgvuldig O O Stenevate 2 Heinkens2and 01106-1482 vrijdagavond koopavond Topleeren zitcomfort samengevoegd tot iets héél moois- Half tot zwaar bewolkt en af en toe nog enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid. na de middag uit zuid west. Maximum temperatuur van daag 20 graden. Rente ook hoger in Nederland Het promessedisconto bedraagt nu 4,5 procent. Dit is het belangrijkste dis conto voor het bedrijfsleven en het pu bliek, omdat de commerciële banken het als richtsnoer hanteren voor hun tarieven. De voorschotrente is op 4 procent gekomen. Tegen dat percen tage kunnen de banken nu geld lenen bij De Nederlandsche Bank. Dat de stijging van het disconto in Ne derland minder is dan de stijging van het Duitse disconto, weerspiegelt het grote internationale vertrouwen in de gulden. Het verschil tussen de geld marktrente in Nederland en Duitsland PZC was de laatste tijd vrijwel nul. Sinds november 1987 heeft De Nederland sche Bank de tarieven vijf keer ver laagd met in totaal 1,25 procent. Door de sterke gulden was de centrale bank daartoe in staat. Het gevolg was dat de Nederlandse geldmarktrente sterker daalde dan elders. De laatste keer dat het disconto in Nederland werd ver hoogd was overigens op 1 februari 1985. Achteraf kan gesteld worden dat de verhoging van de rente op speciale be leningen die de Bundesbank tijdens de economische topconferentie in Toron to bekend maakte, toch het sein voor een algemene ronde van kleine rente verhogingen is geweest. In Toronto werd dat nog krach tig ontkend. Na En geland verhoogde de Bondsrepubliek donderdag de officiële tarieven. Dat is vooral gebeurd om de enigszins uit de hand gelopen groei van de geldhoe- j veelheid in te dammen en de positie van de mark te verstevigen. De Bun desbank is kennelijk nog altijd be vreesd voor een sluimerende inflatie. DEN HAAG - Op het Haagse Binnenhof werd donderdagmiddag het aanbreken van de parlementaire vakanties gevierd. Dat gebeurde met de traditionele barbecue. Voor voorzitter Hermans van de enquêtecommissie in de paspoortzaak zal het nog even duren voor hij het Haagse kan verlaten. Maar hij zag toch kans tussen de verhoren door even naar buiten te wippen voor een hapje. IJMUIDEN (ANP) - Donderdag avond is plotseling een forse lek kage opgetreden van de uiterst giftige, levensgevaarlijke la ding acrylonitril uit de donder dagmiddag rechtop getrokken tanker Anna Broere, zo is vanaf de bergingslokatie gemeld. De bergers van Smit Tak hebben besloten onmiddellijk de ber gingslokatie te verlaten en kilo meters verder op drie schepen een veilig heenkomen te zoeken. Vanochtend zullen nieuwe me tingen worden gedaan en aan de hand daarvan zal over het ver dere verloop van de berging wor den beslist, aldus Smit-woord- voerder D. Kaakebeen. Technici van het Rotterdamse bergingsbedrijf hadden donder dagmiddag de gezonken chemi- caliëntanker rechtop getrokken. Het schip staat nu met een lichte slagzij op de bodem van de Noordzee, die ter plaatse zo'n 32 meter diep is. Van het schip is bo ven het wateroppervlak niets te zien. Vertraging van zes uur door een draaiende windrichting maakte het onmogelijk het schip donderdag nog door te zagen. Daarop besloot men donderdag middag deze operatie op te schuiven naar vandaag. De politie van Velp heeft een echtpaar en een vrouw uit Maassluis aangehouden die ervan worden verdacht een baby op gruwelijke wijze om het leven te hebben gebracht. PAGINA 3 De aartsconservatieve Franse aartsbisschop Lefebvre is door de paus geëxcommuniceerd. PAGINA 5 Na de komst van het vijf gul den-muntstuk wordt snel ge werkt aan het ontwerp van een nieuwe stuiver. PAGINA 7 Vier gemeenten stellen zich kandidaat voor vestiging van de Omroep Zeeland, het gaat om Goes, Kapelle, Middelburg en Vlissingen. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 6 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 30 en 31 PAGINA 17,18,19,21,22 fen 23 PAGINA 25, 26, 27 en 29 Door de opmars van de dollar is de laatste weken een stijging opgetreden in een aantal Europese geldmarktren tes. De markt was ervan uitgegaan dat de bankraad van de Bundesbank don derdag na haar tweewekelijkse zitting inderdaad een verhoging van het Duit se disconto bekend zou maken. Het was evenmin verrassend dat De Ne derlandsche Bank de stap van de Westduitse centrale bank volgde. Wel heerst hier en daar de overtuiging dat de verhoging van het Nederlandsche disconto met 0,25 procent aan de ma gere kant is. De maatregel van De Ne derlandsche Bank is vervelend voor minister van financiën Ruding. Die heeft woensdag een nieuwe, achtjarige staatslening tegen 6,5 procent aange kondigd. Het ligt voor de hand dat een tussen tijdse verhoging van de rentetarieven de kans op mislukking van de lening groter maakt. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) houdt zijn voormalig staatssecretaris Van Eekelen politiek verantwoordeijk voor het paspoortbeleid tot 1986. „Ik zie mijn staatssecretaris voor vol aan", zo zei Van den Broek donderdag voor de parlementaire enquêtecom missie die de paspoortzaak onder zoekt. De huidige VVD-minister van defensie Van Eekelen probeerde eer der een deel van de politieke verant- woordeijkheid voor het paspoortpro ject op Van den Broek af te schuiven. Van Eekelens opvolger Van der Lin den nam voor de enquêtecommissie gisteren de volle verantwoordelijkheid op zich voor het paspoortbeleid na 1986. De staatssecretaris aanvaardt ook de politieke aansprakelijkheid voor het toezicht dat zijn ambtenaren uitoefenden bij paspoortproducent KEP. Van den Broek ontkende donderdag ooit door Van Eekelen betrokken te zijn geweest bij belangrijke beslissin gen over het paspoortproject. „Een staatssecretaris heeft zijn eigen ver antwoordelijkheid. Ik heb me niet echt inhoudelijk met de zaak bezig gehou den", aldus Van den Broek. Van Eeke len is verantwoordelijk vanaf het mo ment dat de offertes werden aange vraagd en ingediend, zo meende de mi nister. Van der Linden weersprak alle kritiek die de afgelopen dagen is geuit op zijn rol in de paspoortzaak. Hij ontkende de benoeming van een interim-mana ger bij KEP te hebben geblokkeerd. Dat de invoering van de nieuwe pas op 1 januari 1988 niet doorging is volgens Van der Linden aan KEP te wijten. De overheid zou klaar zijn voor de opera tie, maar de nieuwe pas was niet frau debestendig. De staatssecretaris bestreed ook de opvatting van premier Lubbers dat de paspoort-kwestie al begin dit jaar door minister Van den Broek is overgeno men. Van der Linden ziet zichzelf nog steeds als degene die belast is met de bestuurlijke invoering van de nieuwe Advertentie uni-slaapzak in marine, rood, groen en korenblauw. buitenstof: nylon, binnenstof: katoen vulling: 350 gr/m2 - afm. 190x150 cm adviespr. 49.95 alléén vandaag en morgen schoenen en vri|etijdskleding Middelburg Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180-29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur HTIB-vertegenwoordiger llhan Sönmez tijdens zijn herdenkingsrede. AMSTERDAM (ANP)- Enkele honderden mensen heb ben donderdagavond in Amsterdam de herdenkings bijeenkomst voor de maandagavond in de hoofdstad doodgeschoten Nihat Karaman bijgewoond. De bijeen komst vond plaats in het gebouw van de HTIB (Turkse Arbeidersvereniging in Nederland), waarvan Kara man mede-oprichter en voorzitter was. Voor slechts een deel van de mensen, die niet alleen van uit heel Nederland maar ook uit de Bondsrepubliek Duitsland en België naar Amsterdam waren gekomen, was binnen plaats; velen moesten buiten in de stromen de regen via een videoscherm de plechtigheid bijwonen. Karaman was een belangrijk vertegenwoordiger in zeer veel belangenorganisaties voor Turken in Nederland, terwijl hij ook in vele Nederlandse groeperingen actief was. Het is nog niet bekend waarom Karaman werd ge dood. De 41-jarige I.I., die ervan werd verdacht Karaman te hebben gedood, is donderdagavond vrijgelaten. Er be staan geen feiten of omstandigheden die zijn gevangen houding nog langer rechtvaardigen, zb heeft de Amster damse politie meegedeeld. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen hebben donderdag avond veel last gehad van het onweer. Blikseminslagen veroorzaakten in een brede strook van West- naar Oost-Nederland storingen in seinen, verwegbeveiligingen en wissels. Doordat overwegbomen niet meer open gingen, had ook het wegverkeer er last van. De treinen liepen vertragin gen op van enkele minuten tot een uur, aldus een woordvoerder van NS. Trajekten waarop zich vertragingen voordeden, waren onder meer Lei- den-Schiphol, Haarlem-Amsterdam, Woerden-Den Haag, Arnhem-Em- merich en Haarlem-Amsterdam. Verder veroorzaakte het onweer storin gen in Delft, Schiedam en Horst (Noord-Limburg). pas. De mieter zou zich alleen be moeien met aë juridische aspecten en de (financiële) belangen van de Staat in het oog houden. Van den Broek: „Ik was 'stand by', en acteerde samen met Van der Linden". De banken hebben de overheid ge dreigd met een forse schadeclaim, wanneer het contract met KEP wordt opgezegd. De regering wil van KEP af als het bedrijf er niet in slaagt op 1 september een goede pas te leveren. Volgens Buitenlandse Zaken is de pas (Slot zie pagina 3 kolom 6) De weg naar nog niet na der omschreven doelen maakt de provincie Zeeland volgend jaar pas-op-de- plaats. Geen leuke dingen voor de mensen, maar ook geen tegen vallers. Wat de burger vooral zal inte resseren is dat de provinciale belastin gen, te innen via de opcenten op de motorrijtuigenbelasting, niet worden verhoogd. Met dank aan het provin ciaal bestuur zou er bij vermeld kun nen worden, want de provincie Zee land maakt op dit gebied nog lang geen gebruik van de door het rij k gebo den mogelijkheid méér belasting te vragen. Als de provincie echt alle be lastingruimte zou benutten, zouden de Zeeuwen via hun gemotoriseerd mid del van vervoer nog eens 3,1 miljoen extra moeten opbrengen, heeft het provinciebestuur berekend. Dank zij deze 'geste' van gs - geen verhoging van de provinciale opcenten dus - is, ruwweg, sprake van een besparing van een paar tientjes per huisgezin. Dat is altijd meegenomen. De bedoelingen van gs voor 1989 zijn te lezen in de provinciale be- grotingsbrief voor dat jaar. Er wordt in dit jaarlijkse beleidsstuk gewag ge maakt van continuïteit van het hui dige beleid. De lijnen worden doorge trokken; van nieuwe ontwikkelingen is geen sprake. Dat is een bewuste keu ze van gedeputeerde staten. Met enige verwachting wordt uitgezien naar het strategisch beleidsplan in dit najaar. Zeeland staat, evenals na de oorlog en na de watersnoodramp van 1953, op nieuw op een tweesprong in de tijd. Al lerlei ontwikkelingen in de wereld, in Europa en in Nederland dwingen Zee land zich op de toekomst te bezinnen. Het strategisch beleidsplan moet daarbij hulp bieden. Het moet het in strument bij uitstek worden, dat het provinciaal bestuur in staat stelt een duidelijke visie op de toekomst te ont wikkelen om van daaruit keuzes te maken. Geen geringe opgave, maar wel een uitdaging, die als een kracht proef voor het provinciaal bestuur kan worden beschouwd. Het zal van de kwaliteit van dat bestuur afhangen of Zeeland kan inspringen op de toekom stige ontwikkelingen. Terecht wordt in de begrotingsbrief opgemerkt dat het strategisch be leidsplan geen wondermiddel is, waar mee in een handomdraai alle proble men zijn opgelost. Wat het wél kan zijn gaf gedeputeerde Ventevogel, die gisteren de begrotingsbrief presen teerde, aan: een plan dat gedragen wordt door een eensgezind college. Ventevogel is een exponent van dege nen die ervan overtuigd zijn dat nu het ogenblik is aangebroken dat Zeeland moet zeggen welke weg het wil op gaan. De sfeer van 'elk wat wils', ken merkend voor het van compromis naar compromis voorthobbelende da gelijks bestuur van de provincie, moet in de optiek van Ventevogel worden doorbroken. Hij is dan ook bereid daarvoor politiek zijn nek uit te ste ken. Niet iedere politicus heeft daartoe het vermogen. Men hoeft de opvatting van deze gedeputeerde niet te delen om toch vast te stellen, dat elders in gang gezette ontwikkelingen Zeeland niet onberoerd zullen laten. Evenmin valt te ontkennen dat daarop een ant woord moet worden gegeven. Dat is toch wel het minste wat van het pro vinciaal bestuur van Zeeland mag worden verwacht. Als goed doordacht stuk kan de nota 'strategisch beleid' dan ook een wegbereider zijn. In elk geval houden gedeputeerde staten in de begrotingsbrief 1989 alle mogelijk heden open. Dat is, hoe weinig inspi rerend het stuk verder ook mag zijn, een bemoedigend teken. Dim AMSTERDAM (GPD) - De ontvoerder van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn is slechts beperkt toerekeningsvatbaar. Het misdrijf kan hem niet ten volle worden aangerekend. Dat is de con clusie van de Utrechtse psychiater prof. F. Beyaert, die de geestelijke vermogens van de 45-jarige verdachte Ferdi E. heeft onderzocht. Beyaert is directeur van het Pieter Baancen- trum, de psychiatrische observa tiekliniek van het gevangeniswezen. Mr. J. Weermeijer, een van de twee ver dedigers van de verdachte, bevestigt de - uitgelekte - conclusie van het per soonlijkheidsonderzoek. Het onder zoek zal vandaag, vrijdag, tijdens de rechtszaak tegen de verdachte een be langrijke rol spelen. Prof. Beyeart zal optreden als getuige-deskundige. Volgens Weermeijer wordt het heel in teressant wat de officier van justitie met het persoonlijkheidsonderzoek gaat doen. „Het ligt heel duidelijk als het misdrijf mijn cliënt volledig kan worden aangerekend. Datzelfde geldt als hij volledig ontoerekeningsvatbaar is. Maar dit ligt er ergens tussen in. Welke straf gaat de officier dus eisen?" Overigens kan in het algemeen wel worden gesteld dat beperkte toereke ningsvatbaarheid gevolgen heeft voor het vonnis: een combinatie van een ge vangenisstraf en een gedeeltelijke TBR (terbeschikkingsstelling van de regering) ligt voor de hand. De advocaat van Ferdi E. zegt het te betreuren dat de conclusie van het on derzoek niet tot de behandeling van de rechtszaak geheim gehouden is.Het is onzorgvuldig. Mogelijk heeft het con sequenties voor de sfeer waarin de be handeling van de zaak plaatsvindt." De Haarlemse officier van justitie mr Bot weigert commentaar te geven over de conclusie van het psychia- Advertentie) trisch onderzoek. Ferdi E. wordt we derrechtelijke vrijheidsberoving, moord en afpersing ten laste gelegd. Moord telt het zwaarst in de tenlaste legging. De verdachte kan een gevan genisstraf krijgen van maximaal le venslang. SCHOENMODE VD.REEPE DE SCHOENWINKEL VOOR DE BETERE MERKEN papegaai Xbhbi ilstr. 8 - goes-tel.30796 DEN HAAG (GPD) - De onderhande lingen over de cao voor de PTT zijn volledig vastgelopen. Alle bonden wijzen de voorstellen van de PTT-di- rectie af. De PTT-cao moet volgend jaar van kracht worden, wanneer het staats- postbedrijf een zelfstandige onderne ming wordt. In september zullen de bonden zich erover beraden hoe het nu verder moet. De PTT-directie heeft inmiddels verklaard „haar eigen weg te zullen gaan". Volgens AbvaKabo, CFO en de Amb tenaren Centrale dreigen de PTT- werknemers bij de verzelfstandiging op groot aantal punten op achteruit te gaan, zoals in de VUT-regeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1