MADEIRA bloementuin in de atlantische oceaan LltMFiSUIÊ.. VELUWEZOOM een rustplek in gelderland vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 18 hypotheek 19 pondjes 21 puzzel 22/23 dikkerds PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PAGINA 17 hoogvlakte porto santo Atlantische ijgjg tuinen hypotheekadviseur is meestal overbodig; honda goldwing: toermachine van uitersten de strijd om de pondjes; pierre celis, meesterbrouwer puzzel, denksporten; video: detectives en humor Claus en De Bruyne, twee dikkerds in kinderkleding: wat doen die gasten?; filmwijzer en uitagenda sculpturen van noel harding; expositiekalender vrijdagkrant DA^IMA 1-7 A leeuwen geleden was LXMadeira een rustoord voor Ie Engelse adel en ieevaarders. Op een beschut (lekje tussen de rotswanden ichilderde Sir Winston Churchill een van de ichitterende dorpjes langs de rast en de Beatles kochten er sen restaurant. De statige irchitectuur van oude [ebouwen en hotels in de loofdplaats Funchal, de iountryclubs en de bijzondere uinen verraden de historische (and van het veel bezongen (loemeneiland met de Britten. )ie strijken daar jaarlijks in (roten getale neer. Tea-time op le terrassen is in deze 'ortugese kolonie net zo ïormaal als in Londen. Haar de bloemenzee, de vele loorten fruitbomen, de jrachtige plaatsjes oefenen lamen met de, het gehele jaar ioor aangename, temperatuur >ok steeds meer lantrekkingskracht uit op de Nederlandse toerist. De jezoekers ervaren snel dat op iit eiland in de Archipel langs ie Afrikaanse kust meer te genieten valt dan het drinken ran een glaasje Madeirawijn in lezon. Vie voet aan wal zet, wordt neteen gepakt door de charme ran de bloemenpracht, die Hadeira een sprookjesachtig litstraling geeft. Overal ichittert het oranj e van de raaie paradijsvogel, de ïerkenningsbloem. Maar langs ie straten, paden, in tuinen, op iorpspleinen of tegen de neestal gecultiveerde jerghellingen groeien de meest liteenlopende exemplaren. 3ègonia's, camelia's, fuchia's, nimosa's en magnolia's mtluiken onder de blauwe ïemel tussen de orchideeën, •eusachtige hortensia's, •hododendrons, rozen en 'araniums. De fruitbomen op Madeira langen vol met een overvloed lan tropische vruchten, /ariërend van mango's tot en net Chinese bananen. Zo biedt ie natuur een imponerend cleurrijk schouwspel op dit ilekje middenin de oceaan op lijna duizend kilometer ten luidoosten van Lissabon. Bet eiland heeft beperkte afmetingen. Het is nog geen sestig kilometer lang en iets neer dan twintig kilometer ireed. Maar het afwisselende .andschap compenseert deze relatief kleine omvang •uimschoots. Heel opvallend rijn de grote verschillen. Het /rijwel altijd in nevel gehulde westelijke deel maakt een robuuste indruk. Kenmerkend zijn de vele met tieide begroeide hoogvlakten. In het midden kronkelen de Het toerisme op het eiland concentreert zich vooral langs de zuidkant. Daar laat de zon zich elke dag zien. In de zomer worden overdag temperaturen bereikt tot 27 celsius en's winters daalt het kwik niet verder dan 18 graden. Op Madeira is het nooit te heet of te koud. Voor talrijke oudere mensen is die zekerheid aanleiding om een tripje naar het eiland te maken. Gezinnen met kinderen tref je weinig aan in de hotels, pensions en appartementen, die in totaal bijna 15.000 mensen kunnen herbergen. Zij blijven weg omdat het eiland geen zandstranden heeft. Wie niet zonder kan, moet zich met vliegtuig of boot verplaatsen naar het veertig kilometer verderop gelegen mini-eiland Porto Santo. De Op vele plaatsen van het ei land kan men genieten van schitterende vergezichten met prachtige bloemen, planten en bomen. ETUNCHal MADEIRA; Aceaam kosten voor zo'n uitstapje vallen erg mee. Trouwens de gemiddelde prijzen in de hotels en restaurants liggen niet veel hoger dan op het Portugese of Spaanse vasteland. Dat wil de bevolking ook zo houden want vergeleken met bijvoorbeeld Canarische Eilanden is een vliegreis naar Madeira niet goedkoop. Op het kleine vliegveld kunnen geen grote jumbojets landen. Daarnaast is een tussenlanding in Portugal noodzakelijk. Maar de natuurlijke schoonheid van het eiland maakt deze extra investering in meer dan een opzicht goed. Het gemis van strand betekent trouwens niet dat zwem- en watersportliefhebbers niet aan het oude bischoppelijke paleis, is zeker de moeite waard. De meeste historische gebouwen stammen uit de periode tussen de veertiende en de achttiende eeuw. Maar ook de kleine dorpjes rondom het eiland hebben hun laatste keizer van Oostenrijk eigen bezienswaardigheden. ligt begraven. Dat geldt voor het typische Tussen de prachtige vissersplaatsje Machico, waar bloementuinen in Santana aan de ontdekkers van Madeira in 1419 voet aan wal zetten, maar ook voor Monte waar de de noordkant van het eiland vallen in het midden van de natuur de kleine kleurige schaarse bergwegget jes door de groene bossen naar hoogten tussen de 1000 en 1500 meter. In het hartje van het eiland zijn de vormen van een krater nog zichtbaar. Een stille getuige van een vulkanische uitbarsting in de oertijd, waaraan Madeira en de andere eilanden in de Archipel het ontstaan hebben te danken. Een duizelingwekkende afgrond bezet met een diepte van ongeveer 1000 meter de tweede plaats op de wereldranglijst. De bezoekers, die de moed om hebben een kijkje in de diepte te nemen, worden geconfronteerd met een fantastisch uitzicht op een schilderachtig dorpje in de krater van de uitgebluste vulkaan. hun trekken kunnen komen. De hotels langs de kust hebben grote (zee-) zwembaden met uitgestrekte rotsachtige zonneplateaus. Een beetje vergelijkbaar met de kuststrook van Joegoslavië. Het zeewater is kraakhelder. Snorkelliefhebbers kunnen er dan ook hun hart ophalen. De meeste hotels liggen bij Funchal, dat met 120.000 inwoners eenderde van de eilandbevolking herbergt. Een stad met veel architectonische rijkdommen en kunstschatten, die een erfenis zijn uit gouden tijden van landbouw en handel. Veel parken, tuinen en brede lanen kenmerken de hoofdstad. Vanzelfprekend is er wekelijks een bloemen- en vismarkt. Een kijkje in de grote kathedraal, Met een prachtig corso wordt jaarlijks in de laatste week van april het bloemenfeest afgesloten huisjes met rieten daken op. Deze vroeger veel gebruikte bouwwijze is op de rest van het eiland vrijwel geheel verdwenen. Bizar gestolde lavastromen zijn te bewonderen in Seixal, een plaatsje in de streek waar de beste wijnen van het eiland vandaan komen. Behalve wijn zijn overal prachtige borduurwerken te koop. Een hele industrie. In de loop van de jaren zijn grote fabrieken gebouwd, waar tienduizenden vrouwen hun boterham met borduren verdienen. Ook het tapijmaken en vlechtwerk zijn vormen van kunstnijverheid, die overal op het eiland worden aangetroffen. Het snijden en drogen van het riet zal niemand op een tocht over het eiland ontgaan. Het bureau voor toerisme heeft een aantal prachtige dagtochten uitgezet. Die geven een prima indruk van het eiland. Het is zeer aan te bevelen onderweg te stoppen om te genieten van prachtige vergezichten, die op vrijwel alle uithoeken van het eiland zijn aan te.treffen. Madeira maakt ondanks alle schoons geen overdreven toeristische indruk. In Funchal zijn weliswaar wat discotheken en nachtclubs, maar wie van lawaaierige boulevards met neonverlichting en patatgeur houdt, moet elders zijn vertier zoeken. Die sfeer heeft het eiland niet te bieden, maar wel veel gezellige restaurantjes met levende muziek en een vriendelijke bevolking. Voor velen is Madeira een droomeiland in de Atlantische oceaan. Maar dan wel met een Engels vleugje... WIM VAN ZUTPHEN Met dank aan de voor laatste ijstijd. In die periode van de vaderlandse geschiedenis was het uit het noorden komende landijs zodanig in beweging, dat tal van stuwwallen werden ge vormd en de Veluwezoom de aantrekkingskracht kreeg die het nu heeft: heu vels en dalen, al dan niet be groeid met heide, die de na tuurliefhebber heel wat ver strooiing biedt. De Posbank ten noorden van het dorpje De Steeg is zo'n gebied. Deze heuvel biedt een fraai panorama van het zuidelijk deel van de Veluwe. Van hier uit bestaat de mogelijkheid om veel rou tes met de benewagen af te leggen. Overal zijn wandel paden aangelegd om het de bezoekers zo aantrekkelijk mogelijk te maken, 's Zo mers en in de weekeinden kun je hier bij wijze van spre ken over de hoofden lopen, door de week daarentegen is het prima toeven. De heuvel dankt z'n naam overigens aan de tweede voorzitter en hoofdconsul van de ANWB uit het begin van de eeuw. ,Hij effende ba nen voor het vreedzaam ver keer tusschen de volken. Duizenden bracht hij in en tot de natuur en evenzovele Nederlanders deed hij Neer- lands schoonheid kennen, waarderen en liefhebben', staat op de gedenksteen. De Veluwezoom is trouwens geen gebied dat alleen de wandel- en natuurliefheb ber aan zich bindt. Een plaatsje als De Steeg bij voorbeeld is een uitstekend alternatief. Kasteel Mid- dachten, dat aan de zuid kant ligt, is in feite al een reisdoel op zichzelf. De tui nen van dit eind zeventien de eeuw door Godard van Reede Ginkel, een vertrou weling van de koning-stad houder Willem III, gekochte kasteel zijn van internatio nale allure. De tuinen zijn dagelijks toegankelijk, het kasteel zelf, dat uitsluitend binnen de familie is vererfd, is alleen op een beperkt aan tal (feest)dagen open. De Steeg is nog een tweede kasteel rijk, of liever gezegd een soort havezate, want de benaming ridderlijk goed voor Rhederoord dat mid den in het stadje ligt, is wat al te veel eer voor dit bouw werk. Het monumentale DE GELDERSE PIEKEN De gemiddelde hoogten van de heuvels op de Veluwe zoom bedragen negentig me ter. Twee pieken: de Pos- bank, het landelijk bekende vergezicht ten noorden van Rheden en De Steeg is een kleine honderd meter hoog. De Imbos spant met 110 me ter echter de kroon in Gel derland. Een vrij onbekende grootheid hoewel oudere le zers wellicht aan het boek Pim Pandoer en de schrik van de Imbos moeten den ken. In dat boek moet de jeugdheld het opnemen te gen een gemaskerde schurk. Hoe het afloopt laat zich ra den. De Imbos is een uitgestrekt en verlaten bosgebied ten oosten van het vliegveld Ter- let. De heuvel ligt enkele ki lometers naar het zuiden, bij de Rheder en V/orthrheder heide. Een gebied dat welis waar enigszins heuvelachtig is, maar dat voor schapen heel wat aantrekkelijker is dan voor mensen. Op de heu vel zelf is een lichtbaken, vermoedelijk ter ondersteu ning van het vliegverkeer. pand wordt tegenwoordig gebruikt als een soort retrai teoord; de bossen die het omringen bieden de bezoe ker ook de nodige rust. Wie meer over dit deel van de Veluwezoom wil weten kan terecht in hotel-restaurant Het wapen van Athlone, waarvan de naam herinnert aan de Engelse titel van Van Reede. Dit bourgondisch etablissement waar dito maaltijden worden geser veerd, herbergt bij de entree een dependance van de VW waar alle actuele informatie te vinden is. Het gros van de kaarten, kranten en folders gaat echter over het natio naal park Veluwezoom en Deelerwoud, met een kleine 5000 hectare het grootste aaneengesloten natuurge bied dat Natuurmonumen ten bezit. Het beste doet u er aan om een stafkaart van dit gebied bij een VW of boek handel ter plaatse te kopen. Het heuvelachtige terrein is bezaaid met wandelwegen. Een van te voren nauwkeu rig geplande route is geen overbodige luxe, te meer niet omdat de wandelaar al gauw een paar uur onderweg route is. GUUSFERÉE Kasteel Middachten in De Steeg redactie Walstraatpromenade 56-60 PZC-biilagen 4381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218) advertentie en administratie: Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee tel. 01110-15380 opening kantoren: Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17