Weg over Oesterdam gaat in najaar open Terugtrekking rijk uit de havenschappen onverstandig Provinciebegroting kloppend zonder nieuwe bezuinigingen PZC/ provincie Project vóór zoet water Schouwen kans krijgen BINNENKORT OPRICHTING SOZ Onderhoud veerboot valt tegen Taken Drie weken voor diefstal kleding uit kleedkamers Drukke receptie afscheid leraren in Oostburg Verbeteringen GEDEPUTEERDE STATEN IN BEGROTINGSBRIEF WACHTEN IS OP STRATEGISCH BELEIDSPLAN Plafond Bedrijfsklimaat Zeeuws-Vlaamse COC in actie tegen Britse wet IllOet üleilWe 12 HEINKENSZAND - Vier gemeenten stellen zich kandidaat voor vestiging van de Omroep Zeeland. Het gaat om: Goes (oud-ziekenhuis Sint-Joanna), Kapelle (kruispunt Vierwegen of oude veiling), Middelburg (diverse gebouwen in het cen trum) en Vlissingen (watertoren Souburg). Het algemeen be stuur van de nieuwe omroepstichting zal nog dit jaar een keus doen. Aan de gemeenten zijn precieze gegevens gevraagd over Parlement de mogelijkheden die de lokaties bieden en de te verwachten (financiële) medewerking. VRIJDAG 1 JULI 1988 Vier gemeenten 'in' als lokatie omroep tieblad niet op voorhand uitsluiten. Hij beklemtoont dat reklame-inkom- sten buiten beeld staan. „We willen ook geen directeur die op Rob Out- achtige wijze commercieel aan de slag gaat. We moeten met het geld van het rijk rondkomen". „We wachten met belangstelling af hoe de betrokkenheid van de gemeen ten ten aanzien van de vestiging van de omroep uitpakt", zegt voorzitter drs G. C. G. van den Heuvel van de ini tiatiefgroep Omroep Zeeland. Secreta ris H. W. A. Koch gaat ervan uit dat de gemeentebesturen zich enige moeite willen getroosten om de regionale ra dio binnen te halen. „Als een gemeente de vestiging van de omroep zinvol vindt, dan mogen ze er best wat voor over hebben", vindt hij. Aan het Ne derlands Omroep Bedrijf (NOB) wordt advies gevraagd. Behalve de kosten speelt ook bereikbaarheid een rol. Nu provinciale staten de weg voor een regionale omroep vrij hebben ge maakt. zet de initiatiefgroep er vaart achter. Een periode van 25 jaar voorbe reidingen is lang genoeg geweest. Op 8 juli wordt de Stichting Omroep Zee land (SOZ) officieel opgericht. Dat ge beurt tijdens een vergadering in De Stenge te Heinkenszand, aanvang 15.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal het algemeen bestuur van de om roepstichting worden geïnstalleerd. Ook moet meteen een dagelijks be stuur worden gekozen en een begro ting worden vastgesteld. Enkele da gen later kunnen voor de notaris de statuten van de kersverse stichting passeren. De initiatiefgroep en de ad viesraad die de SOZ hebben voorbe reid, zijn dan verleden tijd. geweest. Secretaris Koch gaat ervan uit dat. als gebruikelijk, de uitzendin gen in de programmabladen van de omroepen zullen worden aangekon digd en in de dagbladen. Wel zal er, ze ker in het begin, ruime bekendheid worden gegeven aan de komst van Omroep Zeeland. In dit verband wijst Koch onder meer op de gewoonte in West-Duitsland om langs verkeerswe gen de aandacht te vestigen op de re gionale zenders. Hij vindt het een voor beeld dat in Zeeland-Vakantieland na volging verdient. Voorzitter Van den Heuvel wil de komst van een informa- Eén van de eerste taken van de stich ting is het aanvragen van een zend machtiging (en daarmee zendtijd) bij het commissariaat voor de media. Te gelijk wordt geld gevraagd: voor het inrichten van een studio en voor de exploitatie van de SOZ. Drs Van den Heuvel houdt vast aan 1990 voor het begin van de uitzendingen. „Dat is een hard gegeven". Volgens secretaris Koch lukt dat ook, daar er een ruime voorbereidingstijd is. „Er zijn regio nale omroepen die binnen kortere ter mijn begonnen zijn, maar wij willen wel netjes beginnen en alles op orde hebben". Het invullen van de uitzendingen wordt een zaak van de professionele medewerkers. Het algemeen bestuur zal een programmastatuut vaststel len. Ook komt er een redactiestatuut. Het uitgeven van een programmablad is in de initiatiefgroep niet aan de orde MIDDELBURG De 23-jarige R. H. uit Oost-Souburg kreeg donderdag bij verstek en conform de eis zes weken gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk opgelegd door de po litierechter in Middelburg voor dief stallen van kleding uit kleedkamers. Op 2 oktober van het vorig j aar nam H. een trui weg uit de kleedkamer van de sporthal De Belt in zijn woonplaats. De twaalfde oktober stal hij een spij- kerjas en een jack met autopapieren uit een gymzaal aan de Van Doorne laan in Vlissingen. Dezelfde dag voeg de hij nog een spijkerbroek, een blouse en een jack aan zijn garderobe toe bij een gymzaal aan de De Priesterstraat in Oost-Souburg. De 19-jarige Vlissinger A. T. werd voor een inbraak en een poging daartoe tot vijf weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk veroor deeld. T. brak in de nacht van 25 op 26 september in bij de kantine van de voetbalclub GPC aan de Bosweg in zijn woonplaats. Hij nam drie kratten bier en een fles vermouth mee. Van de buit consumeerde hij in zijn eentje on middellijk één krat bier. In november probeerde T. in de Pioenlaan een auto te kraken, maar werd daarbij betrapt. Het vonnis van politierechter mr G. H. Nomes was conform de eis van de offi cier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer. Zij namen in aanmerking dat T. al meer op zijn strafblad had staan. Mr Nomes veroordeelde de 30-jarige Vlissinger P. A. K. bij verstek en con form de eis tot twee weken voorwaar delijk en 400 gulden boete wegens dief stal. K. had bij een warenhuis in zijn woonplaats een accu weggenomen. OOSTBURG Tijdens een drukbe zochte receptie heeft donderdagmid dag de scholengemeenschap Oostdij- ke voor lager beroepsonderwijs in Oostburg afscheid genomen van alge meen directeur R. de Houck, adjunct en waarnemend directeur A. van Mor- relgem en leraar werktuigbouw J. de Vos. Gedrieën maakten zij gebruik van de Dop-regeling (doorstroming onderwijzend personeel). De heer Th. Bakker, die De Houck op volgt als algemeen directeur, wees er in zijn rede op dat zijn voorganger van onderaan is opgeklommen en zo alge meen directeur werd. Collega S. de Paauw schetste op geestige manier de loopbaan van Van Morrelgem. De drie vertrekkende onderwijskrachten kre gen verschillende cadeau's van colle ga's en bestuur, waarna zij geëerd wer den met een zelfgeschreven lied, uitge voerd door de docenten. Hierna volgde een zeer drukbezochte receptie. H.W.A. Koch: ,,Als een gemeente de re gionale omroep wil binnenhalen, mo gen ze er best wat voor over hebben". In het algemeen bestuur van de SOZ zullen vertegenwoordigers van 29 pro vinciale organisaties zitting nemen. Daarnaast schuiven de gemeenten nog regionale vertegenwoordigers naar voren. In totaal wordt gerekend op 44 mensen. „Zeg maar gerust een parlement", merkt drs Van den Heuvel op, verwijzend naar provinciale staten met 47 zetels. Hij erkent dat het om een wel heel omvangrijk gezelschap gaat. „We konden en wilden niet ont komen aan een goede afspiegeling van de maatschappelijke stromingen en een regionale spreiding. Liever men sen teveel dan dat er voor groeperin gen geen plaats zou zijn. Laten we het met deze club maar proberen". Secretaris Koch herinnert eraan dat de adviesraad ook al groot was: 29 le den. „We zijn dus niet onbekend met een groot gezelschap". In de toekomst zal het aantal leden mogelijk vermin deren. Leden/organisaties die enkele malen tijdens vergaderingen verstek laten gaan, worden automatisch van verdere deelname aan de beraadsla gingen uitgesloten. Het dagelijks be stuur krijgt acht leden. Zowel voorzit ter Van den Heuvel als secretaris Koch van de initiatiefgroep zijn in beginsel beschikbaar voor het dagelijks be stuur. De oprichting van de stichting vol gende week, beschouwt drs Van den Heuvel ('ik ben pas in het laatste sta dium de kar mee gaan trekken') voor al als een pluim op de hoed van dege nen die zich vele jaren onbaatzuchtig voor de regionale omroep inzetten. Hij is blij met de ruime steun die uit eindelijk in provinciale staten voor de omroep te vinden was (alleen de SGP tegen). Van den Heuvel atten deert erop dat de staten in de toe komst bij het reilen en zeilen van de streekradio betrokken blijven - zij het op afstand - via de subsidiëring. „Het is daarom goed dat in de staten brede steun gegeven is. Dat is een prettig bed". De weg over de Oesterdam bij Bergen op Zoom. MIDDELBURG - De provincie zal de weg op de Oesterdam op 15 sep tember dit jaar open stellen. Het verkeer kan dan gebruik gaan ma ken van een aanzienlijk kortere en rechtstreekse verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland. Er hoeft niet meer via West-Brabant omge reden te worden. Het werk is op het moment van de opstelling nog niet helemaal klaar. Met name aan de noordelijke kant van de Oesterdam - de langste van het Deltaplan - moet de aansluiting dam/Thoolse wegennet nog worden afgerond. Daarom zal het verkeer gedurende ongeveer één jaar van een tijdelijke aansluiting gebruik moeten ma ken. Dat opening van de weg en het einde van het project niet gelijk op gaan, komt in het bijzonder door de slech te kwaliteit van de ondergrond ter plaatse van de aansluiting op Tho len. De bodem is daar enigszins slap jes. Daarom is enkele jaren een zoge naamde voorbelasting nodig ge weest, waardoor de ondergrond kon stabiliseren. In het najaar 1988 kan provinciale waterstaat nu met het aanbrengen van de verhardingen beginnen. In de tweede helft van 1989 zal dan de complete Oester- damweg, met inbegrip van op- en af ritten, worden opengesteld. Daar voor moet volgend jaar nog een be drag van 4,3 miljoen gulden worden uitgegeven. Het dagelijks provinciebestuur kon digt in de begrotingsbrief 1989 ver der aan dat volgend jaar verbeterd worden de rondweg Biggekerke en een deel van de weg Groede-Nieuw- vliet. Aanpak van verschillende ver beteringsplannen is vertraagd: kruispunt 's-Heer Hendrikskinde ren; weg Vlissingen-Koudekerke; rondweg Koudekerke; weg Zoute- lande-Westkapelle. Het uitstel va rieert van 0,5 tot 1 jaar. Als oorzaken worden genoemd personeelsproble men en langzamer lopende procedu res (onder meer grondaankoop). In 1989 komen plannen aan de orde voor aanleg van een fietspad 's-Hee- renhoek-Ovezande en verbetering van de weg IJzendijke-Isabellasluis. Voor 'werk aan de weg' ontvangt de provincie in '89 circa 42 miljoen gul den. Gedeputeerde staten willen ko mend jaar voor bestrijding van de verkeersonveiligheid een bedrag van 100.000 gulden uittrekken. Met dat geld moeten subsidies worden gegeven voor projecten van allerlei aard, die veiliger verkeer bevorde ren. Het college ziet het beschik baar stellen van de 'verkeerston' als een stimulans in de richting van lagere overheden en instanties om daadwerkelijk wat te doen aan be strijding van de onveiligheid. Het is de bedoeling de toeristische rou tes te stroomlijnen. Gedeputeerde staten zullen regiogewijs samen met de gemeentebesturen bekijken in hoeverre bij die aanpassing aan dacht kan worden gegeven aan de kleine kernen. MIDDELBURG - De kokkelvisserij dient in de Zeeuwse wateren niet ver der uitgebreid te worden. Bovendien moeten aan vergunningen voor het vangen van kokhanen voorwaarden worden gekoppeld, die het mogelijk maken daadwerkelijk in te grijpen als overbevissing en andere ongewen ste verschijnselen dreigen. Daarmee moet onder meer een té grote visserij- druk in enkele weken op de Ooster- schelde worden voorkomen. Chaoti sche toestanden zoals die zich in 1987 voordeden - de hele nationale kokvis- sersvloot stortte zich op de Zeeuwse wateren - mogen niet meer optreden. Dit blijkt uit de begrotingsbrief 1989 van het dagelijks provinciebestuur. Daarin wordt ook ingegaan op de oes tercultuur. Gedeputeerde staten zien zowel cultuurtechnisch (kweek) als markttechnisch (handel) mogelijkhe den voor een stapsgewijze uitbreiding naar 20 tot 25 miljoen Zeeuwse platte oesters per jaar. Dat is ook het niveau van vóór de oesterramp in de strenge winter 1962/1963. Het aantal oesterbe- drijven kan volgens het college gelei delijk worden uitgebreid tot een aan tal van 20 tot 25. Daarbij hoort wel re kening te worden gehouden met ge vestigde belangen (zoals die van Ver- voex, de vereniging van oesterexpor- teurs te Yerseke). Voor de mosselcr ltuur achten gedepu teerde staten de totstandkoming van een stabielere produktie noodzakelijk. Met name de in de westelijke Wadden zee gelegen percelen vertonen een zeer wisselvallige produktie. Dat komt door natuurlijke omstandigheden. Het college steunt het beleid dat ge richt is op het beter in overeenstem ming brengen van vangstcapaciteit en -mogelijkheden in de kottersector. In strumenten zijn aanlandingsregistra tie en bijvangstregeling. Daarnaast beschouwen gedeputeerde staten de zeedagenregeling als een belangrijke maatregel, die gehandhaafd moet blij ven. Mede daardoor is een betere sprei ding van de aanvoer van vis over het hele jaar mogelijk. MIDDELBURG - Het onderhoud aan de nieuwe dubbeldeksveerboot Prin ses Juliana van de Provinciale Stoom bootdiensten (PSD) valt zwaar tegen. Er moet voortdurend véél meer aan de boot gebeuren dan aanvankelijk was voorzien. Gedeputeerde staten noemen in hun begrotingsbrief 1989 de dubbeldekker, die in korte tijd te kampen had met het ene na het andere pechgeval, 'onder houdsgevoelig'. Zo wordt momenteel onderzoek verricht naar scheuren in de voetsteunen van de generatoren in de machineruimten van de Juliana. Herstel zal zeker in de richting van één miljoen gulden lopen. Het dagelijks provinciebestuur meldt dat najaar 1988 een voorstel op tafel komt over automatisering van de wal- dienst bij de aanlegplaatsen van de PSD (Breskens, Vlissingen, Perkpol- der, Kruiningen). Vooruitlopend daar op hebben provinciale staten het aan tal personeelsplaatsen voor de wal- dienst op 115 gesteld. Ambtenaren van rijk en provincie zijn inmiddels bezig met onderhandelingen over de hoogte van de rijksbijdrage voor de Wester- scheldeveren in de periode 1990-1994. De uitkomsten daarvan zijn in het bij zonder ook van belang voor de besluit vorming over de Westerschelde Oever verbinding. De dubbeldeksveerboot Prinses Juliana. MIDDELBURG - Vertrek van het rijk uit de havenschappen Vlissingen en Terneuzen is volgens het dagelijks provinciebestuur 'een onverstandige zaak'. Zo'n stap is in strijd met de ver antwoordelijkheid die het rijk op zich heeft genomen bij de oprichting van de havenschappen, aldus gedeputeer de staten in de begrotingsbrief 1989. „Niets staat het rijk in de weg om de verworvenheden van de samenwer king in stand te houden. Voor de ver dere economische ontwikkeling van Zeeland is dat van doorslaggevende betekenis". De besturen van de ha venschappen beraden zich over de ge volgen van uittreding van het rijk. Gedeputeerde staten wijzen erop dat bijvoorbeeld de verdere ontwikkeling van de Axelse Vlakte vele miljoenen guldens vergt. Alleen al daarom is steun van het rijk onmisbaar. Minister drs N. Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat heeft al verschillende malen aangekondigd dat de rijksoverheid de handen van de Zeeuwse havenschap pen moet afnemen. Dat levert finan cieel voordeel op, omdat het rijk een groot deel van de tekorten (met name het Havenschap Vlissingen zit voort- MIDDELBURG - Voor het eerst sinds jaren is er geen ouderwetse bezuini gingsoperatie nodig om de provincie begroting kloppend te maken. Het provinciale aandeel in de motorrij tuigenbelasting (18 opcenten) blijft ongewijzigd. Er is in 1989 ruim 5,2 miljoen gulden beschikbaar voor nieuwe taken: 1,1 miljoen gulden voor blijvende uitgaven en 4,1 miljoen gul den voor éénmalige. Bij het dagelijks provinciebestuur lag een wensenlijst van 16 miljoen gulden. Maar de pro vincie mag niet verder springen dan de polsstok lang is. Anders gezegd: nieuwe activiteiten die veel geld kos ten, worden voorshands niet aange vat. Dit is het algemene beeld van de be groting 1989, die gedeputeerde J. B. Ventevogel (cda, financiën) donder dag presenteerde. Het maken van een pas op de plaats is geen kwestie van overdreven behoedzaam beleid, verze kerde hij. Het dagelijks provinciebe stuur werkt aan het opstellen van een zogeheten strategisch beleidsplan. Een toekomstvisie op Zeeland, die er toe kan leiden dat het bestaande uit gavenpatroon van de provincie dras tisch verandert. Daarom is het niet verstandig nu nog tot ingrijpende uit gaven te besluiten, betoogde Ventevo gel. Hij hoopte dat al in oktober dit jaar de uitgangspunten voor het stra tegisch beleidsplan aan de staten voorgelegd kunnen worden. De gedeputeerde kende grote waarde toe aan het strategisch beleidsplan. Een dergelijke verkenning is volgens hem onmisbaar om Zeeland richting 2000 gezond te houden. Hij wees in dit verband onder meer op de gevolgen van de vierde nota ruimtelijke orde ning (economisch accent op de Rand stad); de functie van het Westerschel- debekken; het openstellen van de Eu ropese grenzen in 1992; de terugloop en de vergrijzing van de bevolking. Op deze ontwikkelingen moet de provin cie inspelen en in het beleidsplan wordt aangeduid hoe. Ook wordt beoordeeld of de inzet van provinciale middelen en mensen wel doelmatig is. Ventevogel zei dat ongetwijfeld moei lijke politieke keuzes gemaakt moeten worden: oude paden verlaten, nieuwe wegen inslaan. „We zitten op een breuklijn. De sfeer van 'voor elk wat wils' moet verdwijnen. Persoonlijk ben ik vóór kiezen en tégen compromis sen". De gedeputeerde tekende aan dat die zienswijze nog niet door het he le dagelijks bestuur gedeeld wordt. In afwachting van de veranderingen die het beleidsplan oplevert, zijn in de begroting 1989 'lijnen uit het verle den' doorgetrokken, stelde Ventevo gel. Wel hebben gedeputeerde staten voor sommige onderdelen een uitga venplafond vastgesteld: onder meer de Zeeuwse bibliotheek (15 miljoen gulden), de nieuwe provinciale wegen (4 miljoen gulden), de provinciale au tomatisering (3 ton). Verschillende claims van gedeputeer den zijn niet of maar gedeeltelijk geho noreerd. Zes miljoen gulden voor de economische sector (voorwaarden scheppend beleid) is geschrapt. Voor stads- en dorpsvernieuwing staat 5 ton op de begroting, evenals voor recreatie en toerisme, terwijl in beide gevallen 1,5 miljoen was gevraagd. Uitbreiding van personeel is mondjesmaat toege staan, vooral in de verzorgende en on dersteunende sector. „Dat is spijtig omdat daardoor concrete wensen niet doorgaan, maar het was écht nodig", aldus Ventevogel. De 5,2 miljoen gulden ruimte voor 1989 wordt met name gevormd door geld dat niet meer naar de brugmaatschap- pij PZBM (1,3 miljoen) gSat en 'afro ming' van de sector natuurbescher ming (2,3 miljoen). Aan de reserve voor de Westerschelde Oeververbinding wordt ruim 2 miljoen toegevoegd. Voor podiumkunsten komt blijvend 1 ton beschikbaar en de museumstichting kan rekenen op 2,2 ton (plus 5 ton een malig voor een verbouwing). Wel zal de samenvoeging van Zeeuws en biolo gisch museum ongedaan worden ge maakt. Representatiekosten stijgen met 60.000 gulden tot 350.000 gulden. Het toeristisch ontwikkelingsfonds wordt, evenals in 1988, gevoed met 5 ton. Voor instandhouding van het Roosevelt Studiecentrum in Middel burg komt in '89 extra 90.000 gulden vrij. Bedoeling is dat dit centrum wordt verbonden aan de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen. Gedeputeerde J.B. Ventevogel: kiezen; tégen compromissen... ..voor durend in de rode cijfers) betaalt. De provinciale bijdrage in het tekort van het Havenschap Vlissingen wordt voor 1989 geraamd op 800.000 gulden. Minister Smit-Kroes is en blijft er te gen dat het Havenschap Vlissingen subsidie geeft aan het vliegveld Mid den-Zeeland. Ze vindt dat geen taak van een havenschap. De minister twij felt ook aan het zakelijke nut van het vliegveld. Gedeputeerde staten vin den behoud van het vliegveld gewenst en willen het financiële gat dat ont staat uit de provinciale kas bijpassen. Het gaat om een extra bedrag van 60.000 gulden per jaar. De totale subsi die van de provincie voor de instand houding van het vliegveld wordt daar mee verdubbeld tot 120.000 gulden. In de begrotingsbrief kondigt het col lege een nieuw sociaal-economisch be leidsplan aan. Daarin moeten onder meer richtlijnen komen voor de ma nier waarop provinciegeld gebruikt kan worden om een gunstig bedrijfs- klimaat te scheppen. Gedeputeerde staten laten weten dat in de periode 1981-1987 al zo'n 44 miljoen gulden in allerlei activiteiten voor werkgelegen heid en bedrijven. Daarvoor is onge veer 14 miljoen gulden gebruikt voor verbetering van de produktiestruc- tuur in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het col lege stelt vast dat deze regio daardoor zeker niet is onderbedeeld. „Minstens een evenredig deel van de provinciale middelen is vanuit werkgelegenheids- TERNEUZEN - De regio Zeeuwsch- Vlaanderen van het COC houdt van avond (vrijdag) in de Terneuzense Noordstraat een handtekeningenac tie tegen de discriminatie van homo seksuelen. Van 19.00 tot 21.00 uur zul len enkele bestuursleden van het COC het publiek in de winkelstraat hier voor benaderen. Aanleiding tot de ac tie is de invoering van de wet in Groot-Brittannië die onder meer ver biedt dat gemeentelijke- en over heidsinstellingen positief tegenover homoseksualiteit staan. De handteke ningen worden opgestuurd naar het Britse Lagerhuis. Volgens Ronald Meyer van het COC is er in GrootrBrittannië sprake van pu re stemmingmakerij tegen homo's. Met de actie wil de vereniging haar sympathie betuigen met de Britse ho mo's. De wet, die 1 mei van kracht werd, heeft volgens Meyer tot gevolg dat er op scholen bijvoorbeeld geen voorlichting meer wordt gegeven aan homo's over aids. Er worden aan de Engelse homo-beweging ook geen subsdies meer verstrekt. „Het is zelfs zo erg dat er al 20.000 voorlichtings- boeken over aids vernietigd zijn om dat het woord 'homoseksuelen' erin voorkwam", aldus Meyer. oogpunt in Zeeuwsch-Vlaanderen te recht gekomen". Met zorg constateren gedeputeerde staten dat het rijk Zeeland vanaf 1989 in de kou zet: er komt geen geld meer ter ondersteuning van het regionaal economisch beleid. Ondanks moties in de Tweede Kamer was minister dr R. D. de Korte van Economische Za ken niet bereid alsnog voor de provin cie in de beurs te tasten. Dat komt des te harder aan, omdat de ontwikkeling van de werkgelegenheid niet rooskleurig is. Er komt komende ja ren een groter aanbod van mensen die werk willen. Om die groei van de be roepsbevolking op te vangen, zijn in elk geval nieuwe arbeidsplaatsen no dig. In het nieuwe sociaal-econo misch beleidsplan wordt aangegeven welk steentje de provincie kan bijdra gen om de problemen in deze te ver lichten. MIDDELBURG - Het project voor de aanvoer van zoet water naar agra risch Schouwen-Duiveland moet een nieuwe kans krijgen. Dat Vindt het dagelijks provinciebestuur. Het gaat om aanvoer van water uit het Kram mer/Volkerak en distributie over het eiland. Dit miljoenen verslindende plan (dat ook jaarlijks hoge kosten meebrengt, waaronder een geschot- verhoging van 130 gulden per hectare) is vorig jaar door een meerderheid van de boeren afgewezen. De agrari sche belangenorganisaties ZLM en CBTB willen desalniettemin een nieuw plan laten ontwikkelen. Dat kost veel tijd: ongeveer drie jaar. De ministers van Landbouw en Visse rij en Verkeer en Waterstaat hebben in beginsel een bijdrage van 15 miljoen gulden toegezegd. Voorwaarde is wel dat in 1988 met het werk begonnen wordt. Door de afwijzende opstelling van de boeren, zag het waterschap Schouwen-Duiveland zich genood zaakt af te zien van uitwerking van het project. Als een nieuwe studie driejaar vergt, dreigt de rijksbijdrage op de tocht komen te staan. Gedeputeerde staten vinden dat onjuist. Ze hebben de ministers gevraagd het uitkeren van de subsidie op te schuiven naar het jaar waarin mogelijk alsnog met de aanleg van de zoetwaterleiding zal worden begonnen. In de begrotingsbrief 1989 noemen ge deputeerde staten als jaar van de waarheid 1991. Ze stellen provinciale staten voor om ook de provinciale bij drage van 500.000 gulden (met ambte lijke hand-en-spandiensten erbij zo'n 750.000 gulden) op te schorten. Als de staten daarmee instemmen, komt er in 1989 extra ruimte in de provinciekas van een half miljoen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 12