Stadhuis van Terneuzen monument van de jaren zestig Cassina G LANDGOED SEROOSKERKE Kring wedstrijd in Vlissingen Geslaagd SEROOSKERKE (W) - Het hoofdgebouw van het landgoed Welgelegen in Serooskerke is donderdagmorgen officieel om gedoopt in IPA-vakantiehuis Welgelegen. De officiële opening van het door de International Police Association (IPA) aange kochte historische gebouw werd verricht door mr G. J. van Dinter, secretaris-generaal van het ministerie van justitie. zoekt u cab van dan vindt u die bij bas+mar de jager B. GELEIJNSE WEG BIJ OUDEREN STICHTING PZC/ streek Ike a-huisjes Breukvlak Volwaardig Van Dinter deed dit als vervanger van zijn minister, mr F. Korthals-Altes, die vanwege drukke werkzaamheden in Den Haag niet naar Walcheren af kon reizen. Burgemeester G. W. van Mont- frans-Hartman van Veere maakte van de gelegenheid gebruik de Haagse be zoeker er op te wijzen hoe krap de poli- tiebezetting op Walcheren in de zomer is, wanneer de streek wordt overspoeld door duizenden toeristen. Het vakantiehuis in Serooskerke is het negende gebouw dat de internationale politiebond voor recreatie- en verga derdoeleinden in Nederland heeft ge opend. Bedoeling is dat IP A-leden uit heel de wereld er gebruik van gaan ma ken. Het Serooskerkse landgoed Welgele gen is eind vorige eeuw gesticht en was tot de oorlog in particuliere handen. Die vereniging kon het gebouw om fi nanciële redenen echter niet meer blij ven exploiteren. Het landgoed is vorig jaar daarom op gesplitst. De IPA heeft het hoofdge bouw met tuin gekocht en de gemeen te Veere het grootste deel van het park, bijbehorende gronden en gebou wen en het Koetshuis. Voor dat Koets huis is nog geen gebruiker gevonden, maar het wordt op kosten van de ge meente wel gerestaureerd. Het park is opengesteld voor het publiek. kapelle 01102 3810 VLISSINGEN De ruitesportver- eniging De Scheldestad uit Vlissin gen hield een kringwedstrijd met 39 dressuurruiters en 25 springruiters. De uitslagen waren: Dressuur B paarden: 1 JandeKroo (Conti) Scheldestad 129 punten, 2 Christiaan Pro voost (Ceroniek) Oranjezon 126, 3 Ard Wondergem (Belinde) Gouwe Reyers 126. Dressuur B-pony's: 1 Danielle Leydekker (Roxsanne) Burghruiters 131 punten, 2 Mariska de Kroo (Bonito) Scheldestad 125, 3 Patricia Rossel (Bambino) Scheldestad 124. Springen paarden klasse B: 1 Nancy de Roo (Charmeur PD Zuid-Beveland 0 fout, 2 Marijke Hengst (Urban) Vroonrui- ters 0, 3 Diny Krijger (Amaldo) Oranjezon 3. Springen pony's klasse B cat. D/E in handicap: 1 Ellen Krijger (Lisnore) Oranje zon 0 fout, 2 Annique Jakobsen (Czardas) Oranjezon 0, 3 Christa Dekker (Chiara B.) Gouwe Reyers 3. VRIJDAG 1 JULI 1988 KAMPERLAND - In de Roompot te Kamperland is donderdag het start sein gegeven voor de campagne 'Spelregels houden het gezellig'. De ze actie, een initiatief van directeur H. J. van Koeveringe van Roompot Recreatie, is bedoeld om overlast door recreanten te beperken. Het gaat niet zozeer om grote vergrij pen, maar om last door lawaai of vernielingen maar ook andere hin derlijke gedragingen zoals het laten loslopen van honden. De recreatie ondernemer wil zijn gasten op de re gels wijzen met een spel. „Want het is niet de bedoeling om meteen te grijpen naar repressiemiddelen. Het gaat om een gedragsverande ring". De directeur heeft daarom commu nicatie met zijn gasten hoog in het vaandel staan. „We hebben een pe riode gehad waarin het 'uit' was om regels te stellen. Nu laten de mensen zich geen ge- en verboden meer op leggen". Om die reden zocht hij naar een ander middel om de gang van za ken op de camping duidelijk te ma ken. Iedere gast krijgt daarom een ganzebordspel met 'spelregels', waarmee hij overlast voor anderen beperkt. Burgemeester P. Wisse van Wissen- kerke en gedeputeerde J. B. Vente- vogel kregen als eerste een spel over handigd. Burgemeester Wisse stelde dat zijn gemeente - de derde recrea tiegemeente in Zeeland - in voorlich ting de manier ziet om ongewenst ge drag van recreanten te voorkomen. „We moeten ze duidelijk maken dat vernielingen toch uiteindelijk door de burgers moeten worden betaald". Gedeputeerde Ventevogel ging in op de kritiek in van rijkspolitie en Zeeuws consultatiebureau voor al cohol en drugs in hun rapport 'Pre- Het droeg toen de naam Vrederust. Na de oorlog werd het een opvangcen trum van de Vereniging Kinderzorg. C. M. Kempe voor het stadhuis van Terneuzen, een ontwerp van architect J. B. Bakema. TERNEUZEN - Het stadhuis van Ter neuzen, hoogtepunt uit het oeuvre van de inmiddels overleden architect J. B. Bakema, is belangrijker voor de moderne architectuur in Zeeland dan wat dan ook. Tot deze conclusie komt C. M. Kempe (27), student aan de Tech nische Universiteit Eindhoven. Kem pe, die part-time architect BNA is bij het Terneuzense architectenbureau De Bruijne bv, wil binnenkort afstu deren op een scriptie over deze con structie van beton en betonsteen. „Het stadhuis van Bakema is een mo nument van de jaren zestig. Veel meer dan in andere gebouwen wordt hier de complexiteit van die jaren ver woord. Het stadhuis is ook zonder meer het beste Nederlandse stadhuis uit die tijd. En het beste wat Bakema ooit heeft neergezet." Bakema had daarvoor de vrije hand gekregen van het Terneuzense stads bestuur. Burgemeester mr H. Rijpstra wenste boven alles een representatief onderkomen. Wellicht daarom dat de verhouding tussen nuttige werkruim te enerzijds en de veelal dubbele en pa rallelle gangen- en trappenstelsels an derzijds helemaal zoek is. Ook al lijkt net gebouw zeer groot, de sociale dienst en de dienst gemeentewerken zitten uit ruimtegebrek in dependan ces. De schepping van Bakema staat van daag (vrijdag) in de rij van genomi neerden voor het predikaat van 'fraai ste en kunstzinnigste gebouw' van Zeeland. Tussen het ir J. W. Topshuis op Neeltje Jans, Den Hoekzak in Oost burg, het kantoorgebouw van Provin ciale Waterstaat in Middelburg, dat van Rijkswaterstaat in Goes en enkele andere gebouwen die door drie archi tectuurcritici onder de loupe zijn geno men. Kempe studeerde bouwkunde aan de HTS in Vlissingen en begon vier jaar geleden aan de studie architectuur theorie en wijsbegeerte in Eindhoven. Hij hoefde niet lang te zoeken naar een afstudeerproject. Vanuit zijn tekenka mer aan de Herengracht in Terneuzen kijkt hij op het oude Java. De arbei derswijk die in de jaren zestig gesloopt werd om plaats te maken voor een ge heel nieuw stadscentrum. De vooruit gangsgedachte van toen, volgens zijn studie de belangrijkste drijfveer voor het sloopwerk, beloofde Terneuzen grootsteedse allures. Kempe verdiep te zich in de vraag wat er van de haven stad aan de Westerschelde had kun nen worden en waarom het nooit zover is gekomen. Alleen het stadhuis ver rees, samen met het bejaardencom plex De Veste, een hoge en lange wand van flats die aan het winkelcentrum een visuele begrenzing en luwte moe ten geven. De vooruitgangsgedachte sneuvelde toen de nozems plaats maakten voor provo's en kabouters en het Java bleef onbebouwd. Tot vorig jaar, toen de laatste kans op grootschaligheid voor het Java verloren ging en de bouw van premie-koopwoningen en wo ningwetwoningen begon. Keurige Ikea-huisjes staan nu tegenover Ba- kema's toren van Babel. Althans, de vergelijking met de oud testamentische bouwmeesters wordt door Kempe getrokken. Het gebouw bleek voor hem een aparte studie waard, naast de stedebouwkundige onderzoek in,het Java. De omhoog- strevende spiraalvorm in het stadhuis, de negen verdiepingen die om een be tonnen kern, een stam van liftschach ten, cirkelen als in een wokkei, stoelt volgens de jonge architect op een lan ge traditie in de bouwkunst. Bakema had deze spiraalvorm al gebruikt in de Gereformeerde Kerk van Nagele (NOP) als symbool van menselijk stre ven naar God. Maar in Terneuzen ook als een symbool van groei. De onderde len van het stadhuis, dat wil zeggen de verdiepingen die aan de stam lijken te zijn opgehangen, herinneren aan de takken van een boom. „Daarmee heb je nog niet alles van het stadhuis genoemd. Het bouwwerk is een opeenstapeling van thema's. Niet alleen de schroefvorm, maar ook Ba- kema's ideeën over metabolisme vind ik erin terug. Een biologisch organis me waarvan de cellen vrij gegroepeerd zijn in een strenge orde. De haakvor- men, de 'handtekening' van het archi tectenbureau Van de Broek Bake ma, komen overal in het gebouw terug, zowel in de raampartijen als in de plat tegrond. Een staatsietrap naar de in gang van het stadhuis ontbreekt. Het gaat om het besturen, niet om de be stuurders, wil Bakema daarmee zeg gen. Die bestuuders komen bijna on gezien, stiekum, via een kleine ingang onder de raadzaal naar binnen. Wie het gebouw voor het eerst ziet weet niet waar hij de ingang moet zoeken." Maar sterker nog voelt Kempe zich aangesproken door de materiaal-keu ze. Ruw beton en betonsteen maken het gebouw brutalistisch. „Het gaat om de mens in het gebouw. Door het beton van de wanden en het graniet op de vloeren wordt de mens vanzelf on der de aandacht gebracht. Het con trast kan niet groter zijn." Het stadhuis staat, in de ontwikke ling die Bakema doormaakte, op het breukvlak van het 'oude' modernis me, de dogma's van CIAM-architec- ten als Le Corbusier, en de stijl die daarop zou volgen. Als die nieuwe stijl al een naam heeft dan is die be dacht door diens tegenstanders: de nieuwe truttigheid. Hoe het ook zij, Bakema heeft aan de strenge vormen taal van de CIAM wat ingrediënten van de sociale wetenschappen toege voegd. Zonder overigens te vervallen in de Montessori-kleurtjes en - vormpjes die tien jaar na zijn ont werp van 1964 en vogue werden. Maar de burgerzaal op de negende verdie ping met zijn ronde overgang van glaswand naar dak, de vele hoekjes om verstoppertje in te spelen en de de coratieve pergola boven het terras op de vijfde verdieping zijn toch conces sies aan de speelsere opvattingen. Kempe heeft in zijn studie het stad huis naast Bakema's eerder ontwerp voor het stadhuis in het Westduitse Marl gezet. Alle functies in dat stad huis zijn nog uiteengelegd in aparte bouwvolumes, gerangschikt in een streng geometrisch patroon. „In Ter neuzen koos hij juist voor integratie en een groeizame spiraalvorm. Het stad huis van Marl staat los van zijn omge ving. In Terneuzen maakt het er deel van uit. Bakema stapt in Terneuzen af van de meedogenloze blokken en maakt de mens weer belangrijk. Met de spiraalvorm heeft hij een stukje tra ditie in zijn bouwen teruggebracht en traditie is een deel van de identiteit die een gebouw ook nodig heeft." „Het Topshuis van W. G. Quist kan nooit met het stadhuis van Terneuzen vergeleken worden", stelt Kempe, „het haalt het niet bij het werk van Bakema wat achtergronden betreft. Het Topshuis is geen markant ge bouw in de architectuurgeschiedenis want het is een bouwwerk dat met an dere gebouwen in één lijn ligt. Het stadhuis van Terneuzen staat juist op de grens van twee tijdperken. Alleen, het stadhuis staat niet in de Randstad maar in een uithoek van het land. Als het in de Randstad was gebouwd had het veel meer belangstelling gekre gen." Joost van Leeuwen 1 Politietehuis omgedoopt in Welgelegen De opening van het IPA-vakantiehuis werd verricht door mr G. J. van Dinter tweede ven rechtssecretaris-gene raal van het ministerie van justitie. Hij werd geassisteerd door de voor de ge legenheid in Zeeuwse klederdracht ge stoken Vivian Bommeljé. Voorzitter T. A. Leenders van IPA Ne derland (r) en voorzitter G. W. de Nijs van de stichting ZIPA-huis Zeeland kijken toe. Advertentie ventie op Deltahoogte'. De samen stellers vinden dat de provincie te weinig oog heeft voor de negatieve neveneffecten van een stimulerend beleid op het gebied van toerisme en recreatie. Ventevogel stelde dat de provincie wel degelijk rekening houdt met andere belangen dan lou ter de economische. Als voorbeeld haalde hij daarbij aan dat Zeeland 75.000 gulden wil bijdragen voor een landelijk onderzoek naar recreatie ontwikkeling en haar gevolgen. „We willen het imago van Zeeland, een rustige en veilige omgeving, ook in de toekomst waar blijven maken". Daarnaast hechtte hij aan een men taliteitsverandering, zowel van de (niet-Zeeuwse) recreanten als van de Zeeuwen zelf. „Er is wederzijds be grip nodig. Het is nu eenmaal een ge geven dat velen hun geld verdienen in de recreatie. Het toerisme is in het belang van de eigen bevolking". Gedeputeerde Ventevogel en burgemeester Wisse ontvangen elk een Ganzebordspel uit handen van medewerkster Fatima Abdoen van De Roompot en directeur L. Snelders van de drukkerij die het spel vervaardigde. GOES - De Nederlandse Hartstich ting is in samenwerking met de om roepvereniging Tros en de ANWB be gonnen met een zogenaamde Way of Life campagne; een voorlichtings campagne via alle mogelijke media om de bevolking van Nederland tot een gezondere levensstijl aan te zet ten. Behalve via televisieprogram ma's en advertentie-campagnes gaan de drie organisaties ook het land in met een karavaan, waarbij de nadruk ligt op ontspannende voorlichting. Zaterdag 16 juli strijkt die karavaan neer op het Molenplein in Goes. De Hartstichting gaat er van uit dat de waarschuwende vinger bij lange na niet genoeg is om mensen daadwerke lijk tot een gezondere levensstijl te be wegen. Uit een onderzoek is gebleken dat de meeste Nederlanders heel goed weten dat niet roken, weinig vet eten en veel bewegen de kans op hart- en vaatziekte verminderen, maar heel veel Nederlanders doen uiterst weinig om voor zichzelf de risico's in te per ken. Met de karavaan willen de organisa ties laten zien dat het helemaal niet onaantrekkelijk is om gezond te leven. Daarom wordt bij het evenement de factor amusement hoog in het vaandel gevoerd. Vanaf podiumwagens en in J mobiele tentoonstellingsruimte kun nen de bezoekers van 10.00 tot 17.00 uur voortdurend worden vermaakt met muziek, film en informatieve ten- toonstellingen. Het accent ligt op het dingen zelf doen: hometrainers van al lerlei soort, een Coopertest, fiets-, wan del- en trimtochten staan de hele dag centraal in het programma. Met een zogenaamd beweegboekje kunnen per onderdeel stempels worden verza meld, die samen een beeld moeten ge- ven van de conditie van de deelnemer. De Hartstichting zorgt voor een aantal diëtisten, die zullen aantonen dat ge- zond eten erg lekker is en ook nog ge makkelijk klaar te maken. De opzet van de karavaan is om informatie op maat te verstrekken speciaal met het doel hart- en vaatziekte, de meest voorkomende doodsoorzaak in Neder land, te voorkomen. Donderdag 14 juli komt de karavaan, zij het in wat beperkter vorm, naar het centrum van Burgh-Haamstede. Ook daar duurt de voorlichtingscampagne van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Toen Bert Geleijnse (42) ruim acht jaar geleden als func tionaris bij de Stichting Welzijn voor Ouderen Middelburg begon, keken sommige vaste bezoekers van het dienstencentrum, toen nog gelegen in de Schuttershofstraat, hem toch wel een beetje vreemd aan. „Die bingo-ha ter", werd hij op een gegeven moment genoemd, omdat hij weinig zin had om dergelijke activiteiten voor oude re Middelburgers via de stichting op te zetten. Bert Geleijnse vindt dat er meer moet gebeuren via een welzijnsstichting voor ouderen. Dat er meer herken baars bij de stichting moet zijn dan al leen spelletjes. Hij vindt dat een oude- renstichting met beroepskrachten veel meer kan doen, dan alleen een be paalde vorm van ontspanning verzor gen. Het gecoördineerd ouderenwerk kan een spreekbuis zijn voor ouderen en een verzamelplaats van wensen en ideeën. Als stichting kun je peilen wat er onder ouderen leeft en daar op in spelen. Je kunt 'de oudere' stem geven bij voor hem belangrijke zaken, die vaak nu nog zonder enige vorm van in spraak opgezet worden: voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg, de invulling van een wijk. Het gecoör dineerd ouderenwerk kan ook de steun zijn, die bepaalde vrijwillige ini tiatieven zoals bijvoorbeeld een tele fooncirkel of een hulpdienst nu net even nodig hebben. Nu Bert Geleijnse na acht jaar de stichting voor een nieuwe baan ver laat, zijn z'n ideeën geen revolutionai re kreten meer binnen het Middelburg se ouderenwerk. Het aanbod van de stichting is gegroeid en verbreed; want hoewel er wel spelletjeszalen zijn in het nieuwe pand aan de Molstraat, worden er bijvoorbeeld ook educatieve cursus sen verzorgd en gespreksgroepen ko men er bij elkaar. Vanuit het kantoor van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg worden organisaties, instellingen en officiële instanties regelmatig op de hoogte ge houden van de wensen van de ouderen op bepaalde gebieden. Zaken worden aangezwengeld, doorgegeven en nieu we dingen worden weer opgepakt. 'Bruggen slaan', dat is een term, die in een gesprek met Bert Geleijnse steeds terugkomt. Bruggen die ouderen weer een pad moeten bezorgen naar een nuttig en aan alle wensen vol doend maatschappelijk leven. Brug gen die pas weer gesloopt kunnen worden, wanneer ouderen geaccep teerd worden als volwaardige en mondige deelnemers aan de samenle ving, een groep waar rekening mee ge houden wordt. Zolang dat niet het ge val is, en veel ouderen na hun pensio nering of wanneer hun kinderen het huis uit zijn tobben met een gevoel overbodig geworden te zijn - omdat van hen niets meer verwacht wordt - zijn die bruggen van het ouderenwerk hard nodig. Waar Bert Geleijnse, terugkijkend, trots op is dat is het Gildeproject. Een Gildestichting inmiddels, die lijsten met op allerlei gebieden deskundige Walcherse ouderen heeft opgesteld, die bereid zijn hun kennis gratis over te dragen. Particulieren en organisa ties weten de kersverse stichting pri ma te vinden en sinds het project dit voorjaar ging draaien, zijn er al zeker 100 aanvragen vanuit heel Walcheren geweest voor hulp, bijstand of voor lichting door een van de ingeschreven ouderen. De Stichting Welzijn Oude ren Middelburg heeft met de hele orga nisatie verder niet meer te maken en zo hoort het ook. Waar Bert Geleijnse zich de afgelopen acht jaar samen met zijn collega's ook erg sterk voor heeft gemaakt, is de ver sterking van de wijkposten en de acti viteiten in de Middelburgse wijken. Hoe dichter in de buurt, hoe meer men sen je bereikt. Onderzoeken zijn uitge voerd naar de wensen van ouderen en samenwerking is gezocht met be staande organisaties om ook daar de belangen en behoeften van oudere mensen onder de aandacht te brengen. Er is nog een hoop te doen voor de Stichting Welzijn Ouderen Middel burg, weet Bert Geleijnse. Hij ziet een nieuwe generatie ouderen in opkomst, de Vutters, de jongere ouderen vanaf vijftig, die hele andere eisen aan een welzijnsstichting stellen. Zelf heeft hij na acht jaar het idee, dat voor hem de spanning er toch een beetje uit is ge gaan. Het werk wordt voor hem ge woon en dat wil hij voorkomen. In zijn nieuw baan, consulent gezond heidsvoorlichting en -opvoeding van de Districts Gezondheidsdienst Zee land, kan hij iets anders aanpakken dat hij graag doet: het voorlichting en informatie verzorgen. Hij was bij de stichting jaren actief bij de Senioren krant. Bert Geleijnse vertrekt officieel per 1 augustus bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, maar daar zit ten nog een aantal weken vakantie tussen. Vandaag, vrijdag, neemt hij tij dens een informele bijeenkomst 's middags afscheid van zijn collega's en genodigden van instellingen en andere organisaties waar hij mee samenge werkt heeft, 's Avonds is er een bijeen komst voor genodigden uit de wijken. Bert Geleijnse bij de bar van Molstraat 13, het nieuwe pand van de Middelburg se Stichting Welzijn voor Ouderen, in gesprek met een paar bezoekers van het dienstencentrum links P. Wissekerke en rechts F. Dirkse. MIDDELBURG - Rens Vale (23), af komstig uit Middelburg, is aan de Ka tholieke Universiteit Brabant in Til burg geslaagd voor het doctoraal exa men bedrijfseconomie. ROSMALEN Aan de modevakschool EN- SAID in Rosmalen slaagden voor het exa men coupeuse: mevrouw E. Lampert-Blaas, Meliskerke en voor modlnette mevrouw G. Janse-Bimmel, Oostkapelle. VLISSINGEN - Aan de HBO, afdeling informatica, in Eindhoven is geslaagd A. S. P. Adriaanse uit Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11