Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Oranje vlekken op Noordzee rote bosbranden in VS IJSBERGSLA EN KIP 79 Specialisten stoppen voorlopig met acties Buitenlandse zaken hield informatie over paspoort achter VOORNAMELIJK ACHTER DE SCHERMEN' Onderscheidingen Gullit en Michels NA UITSPRAAK KORT GEDING Man in Amsterdam in auto vermoord Terug naar de overlegtafel Weinig verandering !31e jaargang no. 150 )jnsdag 28 juni 1988 MSTERDAM (ANP) - Bij de warenhuisgroep Vroom Drees- lann zullen de komende drie jaar 2.100 van de 12.000 full time anen verdwijnen, waarvan 900 via gedwongen ontslag. Di ctievoorzitter drs. A. Dreesmann heeft dat maandag bekend- emaakt. Aangezien veel medewerkers van V D in deeltijd erken zijn in totaal 3000 mensen in het geding. EG-top Jongeren Kernafval Archief Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, krop fKip, kilo 7r9^ Zeeland 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PARLEMETAIRE ENQUETE mmmm Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur 18 graden. Een matige noordwestelijke wind. PROVINCIALE IMUIDEN (ANP) - Het vaartuig RP 25 van de Rijkspolitie water heeft maandagavond op circa 20 kilometer ten testen van Scheveningen enkele grote oranje vlekken in Noordzee waargenomen, zo heeft het Kustwachtcen- rura in IJmuiden meegedeeld. olgens de opvarenden van het politievaartuig gaat het m een kilometers grote vervuiling met een onbekende stof, maar op het Kustwachtcentrum wordt rekening ge houden met enorme wolken algen. Die zijn gewoonlijk groen, maar volgens de Kustwacht zijn ook oranje algsoor- ten bekend. Van de substantie zijn monsters genomen voor chemische analyse. In afwachting hiervan wordt nog geen actie onder nomen, aldus de Kustwacht. V &D: voor 1.400 gedwongen ontslag Van hen zullen 1.400 gedwongen met ontslag moeten (900 gerekend in volle dige banen). Er kunnen door natuur lijk verloop 1200 volledige arbeids plaatsen vervallen. De ontslagen komen voornamelijk te vallen achter de schermen, dus in ma gazijnen, bij de administratie enz. Op de verkoop wil V D niet beknibbe len. Tegelijk met de ingrijpende reor ganisatie kondigde Dreesmann een belangrijke koerswijziging aan, die het noodlijdende warenhuisconcern er weer bovenop moet helpen. De koerswijziging houdt ingrijpende wijzigingen in het assortiment in, waardoor de meeste warenhuizen klei ner van omvang zullen worden. Voorts zullen de warenhuizen grondig worden verbouwd en aangepast aan de smaak van de moderne consument, wat V D de komende vijf jaar jaarlijks f 40 mil joen gaat kosten. Ondanks deze lasten plus die van afvloeiingsregelingen denkt de warenhuisgroep over twee jaar uit de verliezen te zijn. Vorig jaar leed de totale groep een verlies van f36 miljoen. De nieuwe aanpak van de directie, die zelf wordt verkleind van zeven tot drie man, houdt in dat V D zich meer gaat richten op wat Dreesmann de „bovenkant" van de markt noemt. Het assortiment wordt drastisch inge krompen. Er komen zes „hoofdpro- duktgroepen": mode en persoonlijke verzorging, vrije-tijdsartikelen, inte rieur, electronika, horeca en een be perkte afdeling levensmiddelen en diensten. Afdelingen die verliesge vend zijn worden afgestoten. Daartoe Op de EG-topconferentie in Hannover is besloten dat er voorlopig nog geen Europese munt en een Europese Centra le Bank komen. PAGINA 3 De Raad voor het Jeugdbeleid wil dat voor jongeren het ga randeren van werk de voor keur verdient boven het garan deren van inkomen. PAGINA 5 Het bestuur van het Haven schap Vlissingen wil grond bij de Kaloothaven verkopen aan de COVRA voor een opslag- en verwerkingcomplex van radioactief afval. PAGINA 11 Na PSV heeft dus ook het Ne derlands elftal mogen profite ren van het unieke archief-ma teriaal van Jan Reker. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15,16 en 17 'ASHINGTON (DPA) - In de verdroogde gebieden in het westen en midden esten van de Verenigde Staten zijn grote bosbranden uitgebroken. In de sta in Montana en Nevada zijn al meer dan 23.000 hectare bos en struikgewas erwoest. de buurt van de stad Billings in Montana waren maandag meer dan 1.200 randweermannen aan het blussen in een 20.000 hectare groot bosgebied, raaiende wind bemoeilijkte het bluswerk. Het door onweer ontstanee vuur seft een front van 32 kilometer breed doen ontstaan, dat naar aangrenzende aten dreigt over te slaan. i de omgeving van het kernproefgebied van Nevada, op ongeveer 160 kilome- ■r van Las Vegas, zijn ongeveer 3.000 hectare bosland verloren gegaan. Ook in alifornië en Arizona zijn kleinere branden uitgebroken. Advertentie hutsmert ovenklaar, Cl QQ behoren meubelen, de traditionele su permarkten, die worden vervangen door kleine afdelingen, en kleinere af delingen die niet goed lopen, bij voor beeld de wolafdeling. De doe-het-zelf en de speelafdelingen worden ver kleind. De directie bekijkt nog of som mige afdelingen, die het warenhuis wel binnen wil houden, niet beter in con cessie kunnen worden gedreven door zelfstandige winkeliers van buiten. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is maandagavond de 42-jarige Kara- man Nihat uit de hoofdstad ver moord. Volgens politiewoordvoerder Wilting werd de man door twee scho ten om het leven gebracht terwijl hij bij zijn woning in zijn auto zat. In een koffiehuis in Amsterdam-Zuid werd later op de avond de 41-jarige I.I., eveneens een Turk, die ervan verdacht wordt de dader te zijn. Het slachtoffer kwam aanrijden met zijn auto waarin ook zijn 15-jarige zoon zat. Het kind, dat ongedeerd bleef, stapte als eerste uit en was getuige van de moord. Alle 59 vestigingen blijven, zij het verkleind, open. Bij V en D was maan dagmiddag nog geen gedetailleerde informatie te krijgen over de gevol gen voor de verschillende regionale vestigingen, zoals in Zeeland. Een woordvoerder verklaarde dat dat men nog niet zover is „dat de gevolgen voor specifieke vestigingen in de ver schillende delen van het land" uitge werkt zijn. Dat zal pas gebeuren na dat het reorganisatieplan met de On dernemingsraad en de vakbonden is besproken. De vakbonden toonden zich maandag in een eerste reactie verbijsterd over de plannen. De hoeveelheid ontslagen valt de vakbonden wel erg rauw op het dak, aldus maandag bestuurder G. Toussaint van de Dienstenbond FNV. De bonden zetten in eerste instantie zeer grote vraagtekens bij de nood zaak om het mes zo diep in de werkge legenheid te zetten. Als de V D-top het gelijk aan zijn kant krijgt lijken overigens volgens Toussaint 900 ge dwongen ontslagen nog aan de krappe kant. De vakbonden die al lang geen hoge pet op hebben van de kwaliteit van het management van het warenhuiscon cern, menen dat Dreesmann en de zij nen de zaak te lang op zijn beloop heb ben gelaten. De vakbonden vinden op voorhand dat V D over de brug moet komen met een ruimhartig sociaal plan. De warenhuizen zelf zitten weliswaar op verlies maar moeder Vendex als ge heel boekte vorig jaar een forse winst van 226 miljoen. (Zie ook pagina 4) DEN HAAG (ANP) - De scheidende trainer van het Ne derlands elftal, Rinus Michels, en aanvoerder Ruud Gullit zijfl maandag benoemd tot respectievelijk officier en ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ze kregen deze koninklijke onderscheiding op paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar het elftal en zijn trainer werden ont vangen door koningin Beatrix en prins Claus. Michels was al ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op de foto koningin Beatrix en Oranje-aanvoerder Ruud Gullit. (Zie ook pagina 15) UTRECHT (ANP) - De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft maandag besloten de lopende acties op te schorten. Ze houdt wel de moge lijkheid open om opnieuw tot acties over te gaan als zou blijken dat de overheid niet bereid is tot construc tief overleg. De specialisten voeren maandag voor de tweede keer een zondagsdienst uit om te protesteren tegen een dreigende verlaging van hun praktijkkostenver goeding. Ze waren van plan om voorlo pig elke week zo'n actie te houden. Dat ze er nu van afzien is een gevolg van de uitspraak maandag in het kort geding van de LSV tegen de overheid. Staatssecretaris Dees mag de vergoe ding niet verlagen zolang de overeen komst tussen het kabinet en de Lande lijke Specialisten Vereniging, het „ge neraal akkoord", niet is opgezegd, zo bepaalde president mr. M.R. Wijnholt van de rechtbank in Den Haag. Voorts moet de overheid met de LSV overleg gen over de opzegging en over een beëindiging van de acties van de spe cialisten. Het overleg wordt al van avond gevoerd, zo heeft een woord voerster van dit departement meege- Ravage in het Parijse station Gare de Lyon. Gewonde passagiers krijgen eerste hulp op het perron. Treinramp Parijs CVan onze correspondent PARIJS Bij een treinongeluk maandagavond in het Parijse Gare de Lyon zijn mogelijk meer dan twintig passagiers om het leven gekomen. Gisteravond laat waren zeven lijken geborgen. Nog minstens tien reizi gers zaten in de wrakstukken bekneld. Voor hun leven werd gevreesd. Het hoofd van de brandweer meldde later op de avond dat het nog was gelukt enkele passagiers levend uit de wrakstukken te bevrijden. Zo'n veertig reizigers raak ten gewond, waaronder een aantal ernstig. De botsing vond plaats tussen twee lokale treinen, waarvan de ene langs het perron stond te wachten op en de andere, die uit acht wagens bestond, in grote vaart op hetzelfde spoor kwam aangereden. Verondersteld wordt dat de remmen van de rijdende trein de dienst hebben gewei gerd. Het ongeluk vond plaats op de derde ondergrondse ver dieping van het Gare de Lyon, dat een van de grootste stations is van Parijs. De perrons waren afgeladen met reizigers die van kantoor op weg waren naar huis. Het verkeer op deze verdieping speelt zich voornamelijk af in de richting van Melun, dat zo'n 50 km van Parijs gele gen is. Het station werd na het ongeluk afgesloten en de per rons waren al kort na het ongeluk vol met brandweerlie den, medisch personeel en politiemannen. De zwaarst gewonden werden per helicopter naar de ziekenhuizen werden vervoerd. deeld. De regering had al aangekon digd het akkoord per 1 juli op te zeg gen. Het Landelijk Patiënten/Consumen ten Platform (LPCP) heeft besloten het kort geding tegen de LSV van woensdag niet in te trekken maar op te schorten. „We houden het achter de hand voor het geval de specialisten toch weer met hun acties doorgaan", aldus coördinator J. van der Wilk. Aan de tweede actiedag heeft volgens de LSV maandag 96 a 97 procent van de specialisten meegedaan. Proble men zijn bij het actiecentrum in Utrecht niet gemeld. Bij het LPCP zijn dit jaar meer klach ten van patiënten binnengekomen dan vorig jaar toen de LSV ook actie voerde met zondagsdiensten. Mensen blijken vooral in problemen te komen door het uitstellen van operaties. Ook de CNV-bond CFO heeft klachten bin nengekregen. De irritatie tussen spe cialisten en administratief personeel, baliemedewerkers, telefonistes en ver pleegkundigen is vergeleken met 1987 volgens de CFO duidelijk toegeno men. Er hebben zich volgens de bond gevallen voorgedaan waarin admini stratief personeel voor een patiënt moest inspringen om een noodzakelijk consult bij een specialist toch door te laten gaan. De president van de Haagse rechtbank heeft staatssecretaris Dees (volks gezondheid) en de medische specialisten teruggestuurd naar de overlegtafel. Daarmee is de druk weer even van de ketel gehaald in het langzamerhand uitzichtloos ge worden conflict over de inkomensposi tie van deze groep werkers in de ge zondheidszorg. Dees (vandaag mis schien wat bijgekomen van de feest roes in een andere sector van zijn por tefeuille) mag niet aan de praktijkkos tenvergoeding van de specialisten ko men, zolang het zogenaamde 'generaal akkoord' tussen het kabinet en hun belangenvereniging LSV niet is opge zegd. De specialisten op hun beurt hebben als gebaar van goede wil hun protest-acties (zondagsdiensten door de week) opgeschort. Gisteren waren de wachtkamers in de ziekenhuizen opnieuw leeg. En er lag al een omvang rijk draaiboek voor voortzetting van deze vorm van protest in de komende zomerperiode klaar. De rechtbank president stelde in zijn uitspraak in het kort geding van de LSV tegen de Staat vast dat beëindiging van de ac ties van groot belang is: het ongemak voor de patiënten is te groot. Een te rechtwijzing dus naar twee kanten. Er is al heel wat mee gewonnen dat de openlijke oorlog tussen het ka binet en de medische specialisten van de straat is gehaald en terugverwezen naar de plaats waar ze behoort te wor den uitgevochten: het fatsoenlijk over leg. De kwestie was ten onrechte op de spits gedreven nadat beide partijen ja renlang met de rug naar elkaar hadden staan oreren over het eigen gelijk. De patiënt heeft geen boodschap aan dit soort van ruzies. Het is dan ook niet redelijk dat hij/zij wordt opgezadeld met allerlei (extra) ongemakken in de medische behandeling, zolang de rechtstreekse partners in het conflict niet alles hebben geprobeerd om er met elkaar uit te komen. En met dat laatste was - ook al gezien de uit spraak van de rechtbank - toch eigen lijk maar een beetje de hand gelicht. Naar buiten toe is het uit de hand gelo pen geschil tussen de staatssecretaris en de medici verkocht als een zaak waarbij het om hoge principes gaat. Bij de overheid om bezuinigingen in de gezondsheidszorg; bij de specialisten om de aantasting van hun vrije be roep, hun inkomen, de kwaliteit van de gezondheidszorg en gemaakte afspra ken. Maar het wcrdt toch wat moeilijk uitleggen aan het publiek wanneer nu blijkt dat het overleg veel te vroeg is afgebroken. Het is niet de eerste keer dat de or ganisatie van medische specialis ten LSV met dat bewuste 'generaal ak koord' in de hand de rechter inscha kelt om de overheid te dwingen zich aan de wederzijdse afspraken te hou den. In die in 1984 gesloten overeen komst is vastgelegd dat met inschake ling van deskundigen het norminko men voor deze groep van medici zou worden bepaald. Maar dat is er nog steeds niet van gekomen. In april van dit jaar kreeg de LSV het via kort ge ding voor elkaar dat de Economische Controle Dienst (ECD) moest ophou den met een onderzoek naar de feitelij ke inkomens van de specialisten, - een onderzoek waartoe minister De Ko ning (sociale zaken) opdracht had ge geven. Zes jaar sleept het conflict over wat medisch specialisten in de toe komst mogen verdienen zich nu al voort. Het is een bikkelhard gevecht. „Een duel zonder winnaar", zoals de Haagse rechtbankpresident het giste ren noemde. De specialisten verwijten het kabinet dat het afspraken naast zich neerlegt. Maar het kabinet zegt dat de specialisten de zaak alleen maar vertragen. Vandaag al zal moe ten blijken of beide ruziënde partij en vier jaar geleden afspraken hebben gemaakt waarmee echt te werken valt of dat er alleen maar korte gedingen mee te winnen of te verliezen zijn. vdM. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft bij de invoering van het nieuwe paspoort het ministerie van binnenlandse za ken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de provincies tegen zich in het harnas gejaagd. De ruzie met Binnenlandse Zaken ging zover, dat dat departement informatie werd onthouden. Op verzoek van de fabri kant KEP hield Buitenlandse Zaken geheim hoeveel de nieuwe pas zou gaan kosten. Dat was een reactie op de voortdurende pogingen van Binnen landse Zaken de paspoortorder aan de Staatsdrukkerij te gunnen. Dat bleek maandag op de eerste dag van de openbare verhoren door de par lementaire enquêtecommissie naar de invoering van het nieuwe grensdocu- ment. Het ministerie van buitenlandse zaken kreeg tijdens de verhoren een vloed van kritiek over zich uitgestort. Tot vorig jaar november liet het depar tement geen onafhankelijk onderzoek verrichten naar de fraudebestendig heid van het KEP-paspoort. Bij het aanvragen van offertes en het nareke nen van financiële details werd geen deskundig advies ingewonnen, zo bleek uit de verhoren. De kritiek spit ste zich toe op de periode dat de WD- er Van Eekelen als staatssecretaris op Buitenlandse Zaken verantwoordelijk was voor het nieuwe paspoort. Van Eekelen zou zich nauwelijks met de voortgang van het project hebben bemoeid. De beslissing in zee te gaan met KEP en niet met de Staatsuitge verij of Johan Enschedé werd geno men op basis van een „zeer gecompri meerde" vergelijking van de verschil lende offertes. De Algemene Rekenka mer noemde die offertes later „onver gelijkbaar". Buitenlandse Zaken lag met de pro- (Slot zie pagina 3 kolom 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1