Airbus stort neer bij voorvliegen Sovj et-functionarissen geven beleidsfouten toe 1ASSALE HULDE Iraq meldt verdrijven soldaten Iran Schippers eens met akkoord r 3x 28,- Een droom werd werkelijkheid Wolkenvelden 1@ jaargang no. 149 aandag 27 juni 1988 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. 1STERDAM (GPD) - Vandaag wordt het nationale volks- est rond het Nederlands elftal op Huis ten Bosch in Den Haag kroond met een ontvangst door koningin Beatrix. Die ge- urtenis, rond het middaguur, wordt net als de feestelijkhe- n van het weekeinde rechtstreeks door de televisie uitge- nden. Daarna gaan de als nationale helden gèvierde voetbal- rs, die zaterdag in de finale van het EK met 2-0 van de Sovjet- ïie wonnen, meteen op vakantie. Dialect Samenwerking Positief Zitvlees Fysiotherapeut Zijspan Bom Wimbledon Aankomst DRIE DODEN EN 50 GEWONDEN ik profiteer van uw aanbod. DePZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg Veel bewolking en een enkele bui. Ma ximum temperatuur rond 18 graden. Meest matige noorden wind. PROVINCIALE ZEEUWS Nederlands elftal wint finale van Rusland met 2-0 PAGINA 9 Fantastisch afscheid voor Rinus Michels PAGINA 9 Zeeuwen de straat op na winst van Oranje PAGINA 11 Marco van Basten beste speler van toernooi PAGINA 16 Duizenden supporters tevergeefs naar München PAGINA 16 r riomftocht mor Oranje na EK-zege massale huldiging van het Neder- ids elftal heeft gistermiddag op het useumplein in Amsterdam een ha- lijk halfuurtje gekend. Meer dan irtig mensen, die vooraan het po- jm stonden, raakten door de voort- jwende massa bekneld. Terwijl de impioensploeg van Rinus Michels de tstochtelijke toejuichingen van ar schatting 500.000 mensen in ont- ngst nam, had de politie handenvol rk om supporters uit hun benarde sitie te bevrijden. eral in het land is het Europese mpioenschap van Oranje zowel za- dag als zondag uitbundig gevierd, nderdduizenden mensen gingen na eindsignaal de straat op. Ofschoon :h in tal van steden kleine ongere- dheden voordeden toonde de poli- zich tegen het einde van het week- ide overal tevreden. totaal vielen er in het land bijna nderd gewonden, maar niemand is ernstig aan toe. In Eindhoven viel dode. Een 65-jarige Amsterdam- r stikte in het feestgedruis in de bin- nstad in een broodje haring. Dialect is een volwaardige taaluiting. PAGINA 2 De EG en de Comecon zullen de economische samenwer king uitbreiden. PAGINA 3 Zuidafrika reageert positief op het Angola-overleg. PAGINA 3 Socialisten hebben geen zit vlees: de EK-voetbalfinale be spoedigt de afloop van het con gres over socialisme en de Na- vo. PAGINA 5 De Nederlandse fysiothera peut is een gewild export-arti kel. PAGINA 5 Het zijspanduo Streuer- Schnieders legt zich definitief neer bij de suprematie van de Zwitserse concurrenten Bi- land en Waltisperg. PAGINA 12 Domper op de proftitel van Pe ter Pieters: de sponsor legt een bom onder de ploeg-Priem. PAGINA 13 Menno Oosting gaat op Wim bledon eervol ten onder tegen Mats Wilander. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 In onder meer Den Haag, Haarlem, Leeuwarden en Apeldoorn moest de politie charges uitvoeren, toen de feestelijkheden in relletjes dreigden te ontaarden. Gezien de enorme aantal len feestvierders bleven de incidenten volgens de politie zeer beperkt. Dui zenden enthousiaste mensen toonden hun vreugde met de dolste spandoe ken, oranjekleding, wimpels en ballon nen. De huldiging was zondagmiddag be gonnen op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, waar meer dan 50.000 mensen stonden om de kersverse Eu ropese kampioenen welkom te heten. Ze hadden geduld moeten hebben, omdat het vliegtuig uit München drie kwartier vertraging had. Om de opge lopen achterstand in te halen, ver dwenen de spelers al na een kwartier in de bussen om de reis naar Amster dam te maken. Ook die tocht duurde vele malen lan ger dan was gepland. Overal langs de route tussen Eindhoven en de hoofd stad stonden horden supporters om de spelers toe te juichen. Naarmate de hoofdstad dichterbij kwam, werd het legioen groter. Bij Utrecht moesten de bussen enkele keren stoppen om de politie de kans te geven een doorgang te forceren. De huldiging, die in totaal enkele mil joenen Nederlanders op de been heeft gebracht, bereikte zijn hoogtepunt tij dens een rondvaarttocht door Amster dam. Enkele honderdduizenden men sen hadden zich langs de grachten, in eigen bootjes of op woonboten ge nesteld om een glimp van de Oranje spelers te kunnen opvangen. Vooral op de woonboten ontstonden soms ge vaarlijke situaties. Op de hoek van de Prinsengracht en de Leliegracht zakte het publiek door het dak van een woonboot, waardoor zes gewonden vielen. BAGHDAD (REUTER) - De laatste Iraanse soldaat is van Iraaks grond gebied verdreven. Dit heeft Iraq zon dag gemeld. Volgens president Sad dam Husayn is de eindoverwinning binnen handbereik. Iraakse troepen die zaterdag de olierij ke Majnoon-eilanden heroverden, heb ben Iraanse posities heroverd ten oos ten van de havenstad Al-Basrah, zo staat in een militair communiqué. Ver der zegt het dat de operatie „de laatste Iraanse aanwezigheid vernietigd heeft" aan de Iraakse kant van de grens. Iran heeft zondag opnieuw melding ge maakt van Iraakse aanvallen met che mische wapens. Volgens Teheran wer den bij deze aanvallen, in de buurt van de westelijke stad Ahvaz, 60 Iraniërs gedood. Er vielen ongeveer 4000 ge wonden. Adrie van Tiggelen en Ruud Gullit nemen bondscoach Michels op de schouders. MÜNCHEN - Na Keulen, Düsseldorf Gelsenkirchen en Hamburg kleurde zaterdag ook München oranje. Naar schatting veertigduizend Nederlan- derd in het Olympia-stadion en enkele duizenden daarbuiten, vierden een gigantisch feest na de 2-0-overwinning van Oranje op de Sovjetunie. Vooral Marco van Basten en Ruud Gullit, die beiden één treffer scoorden, stonden in het middelpunt van de belangstelling, maar ook bondscoach Rinus Mi chels ging op de schouders na de historische zege van Oranje. Van Basten, Gullit en Rijkaard werden in die volgorde gekozen tot beste spelers. "ederland heeft sinds de bevrijding in 1945 niet MULHOUSE (AFP/DPA/REUTER/ AP) - Bij een ongeluk met een Airbus A 320 van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France zijn zondag drie mensen omgekomen. Er vielen 50 ge wonden. Het toestel, dat 136 beman ningsleden en passagiers aan boord had, stortte neer tijdens een demon stratievlucht bij de stad Mulhouse in het oosten van Frankrijk. Na het on geluk besloot Air France alle vluch ten met haar andere Airbus-toestel len van het type A-320 op te schorten. Het verongelukte vliegtuig was afgelo pen donderdag pas afgeleverd. Het spiksplinternieuwe toestel was van de internationale luchthaven Basel-Mul- house opgestegen voor een korte vlucht naar het nabijgelegen kleine vliegveld van Mulhouse-Habsheim, waar een luchtshow werd gehouden. Toen de Airbus, die volzat met journa listen en andere genodigden, met gro te snelheid laag over dit vliegveldje vloog stortte het voor de ogen van 30.000 toeschouwers neer in een bos. Een politieman zei dat het vliegtuig over de boomtoppen scheerde en ach- teroverhelde voordat het achterstuk explodeerde en vlam vatte. Aan het feit dat het toestel zich niet met zijn neus in de grond boorde, maar met zijn buik in het bos terechtkwam, danken waarschijnlijk veel inzittenden hun le ven. Een van de passagiers verklaarde later dat veel van hen het vliegtuig tijdig hadden kunnen verlaten via de nood- glijbanen. De twee piloten bleverf'on gedeerd, maar liepen wel een shock op. Het is voor het eerst dat een Airbus A 320 verongelukt sinds dit type toestel in april officieel in gebruik werd geno men. Een Airbus-woordvoerder zei dat het consortium, waarin vliegtuigfabri kanten uit Frankrijk, Groot-Brittan- nië, de Bondsrepubliek en Spanje sa menwerken, een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk bij Mulhouse zal instellen. meer zo uitzinnig en massaal gefeest als het afgelopen weekend. Toen Oranje-aan voerder Ruud Gullit met de EK-beker op het hoofd zondag voet op vader landse bodem zette, troonde hij het be wijs mee van een fantastische sport prestatie. Vanaf dat moment knapte er iets: een golf van vreugde, chauvi nisme, overwinningssentiment én verbroedering sloeg door het land. Ie dereen kwam superlatieven tekort om de eigen gevoelens en de sfeer om zich heen te beschrijven. Het werd de ontla ding van een wij-gevoel, dat in de voor bije weken rondom de successen van een razend knap opererend voetbal team was opgebouwd. Nadat zaterdag was gebleken dat er niets meer kapot kon, moest alles tegelijk eruit. Want voor miljoenen mensen was een droom werkelijkheid geworden. Nederland had het gefikst. Het nationaal zelfver trouwen was terug. En hoe kun je zo'n eerst nauwelijks voorstelbaar resul taat beter kleur geven dan met 'oran je'? De mannen-van-Michels zelf waren nog het meest verbaasd, dat voet bal zo'n euforie bij het thuisfront kan losslaan. Misschien was dat wel de mooiste felicitatie. Want zë hebben er tenslotte voor gezorgd dat het Neder landse voetbal weer helemaal terug is. En ze zijn daar dubbel en dwars voor beloond. De Oranje-ploeg heeft op het ongekend spannende EK-toernooi in Duitsland bovendien ervaren dat de wisselwerking tussen spelers en sup porters nog altijd een voorwaarde is om door te stoten naar de top. Het sup porterslegioen op zijn beurt heeft de kans gekregen om die morele steun royaal te leveren. Dat alles is te dan ken aan een goede organisatie, aan strakke beveiliging en aan - wat sinds dit weekend iedereen hoopt - een men taliteit die in staat is het spook van het voetbalvandalisme te bestrijden. De bijna vlekkeloos verlopen triomftocht en huldiging van het vaderlandse elf tal gisteren tussen het vliegveld van Eindhoven en het Museumplein in Amsterdam bewees in ieder geval wat er óók nog kan. Internationaal is het binnenhalen van de beker van het EK-voetbal 88 voor Nederland een oppepper van je welste. De prestatie levert een portie prestigewinst, waaraan ons land hard toe was en waarmee het weer even vooruit kan. Voetbal is tenslotte jaren lang een van onze betere exportpro- dukten geweest. Alleen: het was rijp voor kwaliteitsverbetering. De succes sen van het voorbije seizoen hebben naar buiten toe laten zien dat daarmee is gescoord. Hoe belangrijk dat is kan nog het best worden afgemeten aan de nationale deuk die de Britten ook dit maal weer hebben opgelopen. Het is te hopen dat de sfeer, die het Nederland se voetbal de afgelopen weken rondom zich heeft geschapen, zo inspirerend kan blijven. Want zoals Ronald Koe man zich gisteren liet ontvallen: „Suc ces wordt altijd weer gevolgd door de dag erna". vdM. Parkpop - Naar schatting van zowel politie als organisatie hebben zondag meer dan 200.000 popliefhebbers dit jaar Parkpop in het Zuiderpark in Den Haag bezocht. Het was de achtste maal dat deze gratis toegankelijke openlucht popmanifestatie werd ge houden. (Advertentie) De dolgelukkige Marco van Basten tilt de beker boven zijn hoofd. Hij scoorde in de finale het mooiste doelpunt van het toernooi en werd met een totaal van vijf treffers topscorer van de EK. MOSKOU (RTR) - Fouten bij het buitenlandse en defensie beleid van de Sovjetunie hebben de afgelopen twintig jaar geleid tot onnodige confrontatie met het Westen. Dit hebben hoge Sovjet-functionarissen zaterdag verklaard tijdens een persconferentie in het ministerie van buiten landse zaken in Moskou. De functionarissen, van de eerste onderminister van bui tenlandse zaken, Joeli Vorontsov, tot de opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten, maarschalk Sergej Ach- romejev, verklaarden tijdens de persconferentie dat er fou ten zijn gemaakt als dogmatisme en gebrek aan openheid bij het bepalen van het beleid. „In de diplomatie, hebben we ons laten afleiden door polemieken. We kenden veel waarde toe aan het scoren van propaganda-punten, en vaak stond de propaganda het echte werk in de weg", ver klaarde Vorontsov. „In de jaren zeventig en in de eerste helft van de jaren tachtig hebben wij te direct gereageerd in de wapenwedloop die het westen ontketende", zei Achro- mejev, verwijzend naar de uitbreiding van de Russische de fensie in die periode. Vadim Zagladin, vice-hoofd van de internationale afdeling van het Centraal Comité, verklaarde dat in het buitenland se beleid onder de voorgangers van partijleider Michail Gorbatsjov logica ontbrak. „Terwijl wij de kernoorlog af wezen en streden om die te voorkomen, baseerden wij ons beleid toch op de mogelijkheid er een (kernoorlog) te win nen". Het buitenlandse beleid wordt besproken tijdens een par tijconferentie, die morgen (dinsdag) begint en een week duurt. ROTTERDAM (ANP) - Het vorig weekeinde door een delegatie van binnenvaartschippers en minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gesloten akkoord over het conflict rond de graan- verlader Granaria, is zaterdag op een schippersvergadering in Rotterdam goedgekeurd door de schippers. De „Zes van Gorcum", de leiders van de actievoerende binnen schippers die de onderhandelin gen met de bewindsvrouwe voer den, kregen daar de opdracht om de naleving van het akkoord scherp in de gaten te houden. Mocht de minister haar woord niet houden, dan komen er nieu we acties, zo bleek. In het akkoord is geregeld dat Granaria niet langer met ge huurde duwboten en ingehuurde bemanning zijn duwbakken met granen zal laten vervoeren. Het bedrijf zal dit voortaan via de schippersbeurzen doen of zelf duwboten aanschaffen en de be manning daarvoor in dienst ne men. In ruil daarvoor hebben de schippers beloofd geen acties meer te voeren tegen de duw bak-transporten van Granaria. (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). r '«s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1