PZC Kamer belet Deetman afschaffen van beurs Ramp in Turkije mogelijk 300 levens kost IEEL WINKELS ZATERDAGMIDDAG DICHT vandaag 3x 28,- EG bereikt landbouw prijzen 88-.tes^aV lan uit Emmen herdacht van ontucht iet 28 kinderen Een omstreden pausbezoek Af en toe zon me jaargang no. 147 Vrijdag 24 juni 1988 lp de wisselmarkt in Amsterdam werd donderdag voor de Mar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,0210 lalden, ongeveer 2,5 cent meer dan de 1,9950 gulden de loorgaande dag. Bij het slot van de handel was de koers hug gevallen naar 2,0125 gulden, altijd nog ruim hoger hn de slotkoers van 1,9995 gulden op woensdag. De Ne- Inlandse banken verhoogden hun advieskoersen met drie int tot 2,08 gulden bij verkoop van dollars en 1,96 gulden Ij aankoop. bEN HAAG (ANP) - De EK-finale in München tussen het Nederlands elftal en de Sovjetunie, legt Nederland zaterdag voor een groot deel plat. Een groot aantal winkels - voornamelijk in de levensmiddelenbranche - sluit zaterdagmiddag de deuren in verband met de rechtstreeks tele- lisie-uitzending van de EK-finale. Een uitzondering vormen veelal warenhuizen en de grotere Textiel- en kledingzaken, die gewoon tot 17.00 uur open zijn. Acties Paspoort WOV-debat Toerisme Kans Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Vrijdagbijlage: 9,10,11,13, 14 eji 15 Provincie: 17, 19, 20, 21 en Sport: 25, 26 en 27 Kaarten Beschermer AANVULLENDE STUDIEFINANCIERING Voorjaarsnota MODDER BEDEKT DORPJE PZC LUXEMBURG (RTR/AFP) De ministers van landbouw van de Europese Gemeen schap hebben donderdag nacht een akkoord over de prijzen bereikt. Dat heeft de Britse bewindsman John Sel- wyn Summer meegedeeld. Het akkoord werd mogelijk doordat Griekenland alsnog instemde met een compro mis-voorstel. Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Maximum temperatuur rond 18 gra den. Meest matige noordelijke wind. Gedurende de gehele maand juni ak- ties, korting, voordeel en koopjes. CARAVANCENTRUM KAMPERLAND - TEL. 01107-1555 Geopend van: ma.t/mza. 9.00u./17.00u. zo. 10.00 U./15.00 u. PROVINCIALE hiSTERDAM (ANP/RTR/DPA) - Toenemend vertrouwen de Amerikaanse economie heeft de dollarkoers donder - ■03 opgestuwd tot ruim boven de twee gulden. De centrale linken lijken weinig moeite te doen om de koersstijging tot Waan te brengen, ook al verklaarden de zeven grootste in- 1 istrielanden dinsdag op hun topconferentie in Toronto log dat de koers moet worden gestabiliseerd. De dollarkoers ligt nu ongeveer dertien procent boven het historische dieptepunt van eind vorig jaar. Op Oudejaars dag werd in Amsterdam een officiële middenkoers vastge steld van 1,7775 gulden. De vrees voor toeneming van de inflatie in de Verenigde Staten is donderdag verder verminderd door nieuwe eco nomische cijfers. De Amerikaanse economie blijkt in het eerste kwartaal van dit jaar wat minder snel gegroeid dan aanvankelijk was opgegeven, namelijk met 3,6 procent op jaarbasis in plaats van 3,9 procent. Het inflatiecijfer voor het eerste kwartaal is herzien van 1,7 tot 1,4 procent. Het Witte Huis heeft zijn prognose van de economische groei in 1988 naar boven herzien. In het halfjaarlijkse eco nomische overzicht van de Amerikaanse regering wordt nu uitgegaan van een groei van drie procent precies, ter wijl in februari nog een cijfer van 2,4 procent werd ge noemd. K-koorts legt ederland plat 3veel bedrijven die openblijven, wor televisies neergezet, gehuurd ot leleend, om het personeel en het pu- lliek de kans te geven ook naar de ledstrijd te kijken. Winkeliers mogen Jelf bepalen of ze openblijven of hun leuren sluiten. De Dienstenbond FNV De medisch specialisten den ken aan zwaardere actiemid delen. PAGINA 3 Veel toeristen zullen in de pro blemen komen omdat ze met een ongeldig paspoort op reis gaan. PAGINA 5 Het CDA wil snel een kamerde bat over de financiële perike len rond de WOV. PAGINA 17 De politie in Zeeland is niet be rekend op de groei van het toe risme. PAGINA 19 John Cage, de vader van de ex perimentele kunst, geeft de Ne derlandse muzikanten nog een laatste kans. PAGINA 20 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 23 JASSEN (ANP) - De 38-jarige S. W. uit fmmen wordt verdacht van het ple ten van ontucht met tenminste 28 kin- Peren, voornamelijk in de leeftijd van leven tot elf jaar. Volgens officier van lustitie mr. A. L. Poerink, die dit don derdag bekend maakte, gaat het om l.ontuchtige handelingen van een fors Kaliber", die zich vrijwel allemaal in pen jaar hebben afgespeeld, pe alleenwonende W. werd op 6 juni foor de politie in zijn woonplaats aan gehouden, naar aanleiding van een fangifte door een Emmenaar wiens Iwee dochtertjes al enige tijd geleden T°or W. zouden zijn misbruikt. Na zijn Nnhouding volgden veel meer aangif ten. Volgens mr. Poerink zijn de llachtoffers voor een groot deel nicht jes van W. en hun vriendinnetjes. En- Jele kinderen waren jonger dan zeven jaar. w., die alle feiten heeft bekend, peft ook ontucht met enkele jon getjes toegegeven. heeft de werkgevers in de detailhandel gevraagd vanaf 15.00 uur zaterdag het winkelpersoneel vrijaf te geven. Woordvoerders van de ondernemers organisaties NCOV en KNOV raden de ondernemingen aan het publiek van eventuele vervroegde sluiting van hun bedrijf tijdig op de hoogte te stellen. De café- en cafetaria-bedrijven varen wel bij de wedstrijd. Een aantal hore- ca-ondernemers biedt klanten de gele genheid de wedstrijd op grote beeld schermen te volgen. Vergaderingen en bijeenkomsten zullen daarentegen naar verwachting veelal worden gean nuleerd. Dat bleek donderdag uit reac ties van ondernemersorganisaties en Horeca Nederland. Het marktwezen verwacht dat 20 procent van de markt kooplieden niet zal komen opdagen. Reisbureau's, luchtvaartmaatschap pijen en de KNVB zaten gisteren met de handen in het haar, omdat het ook donderdag nog volstrekt onduidelijk was hoeveel kaarten er beschikbaar zijn voor de zaterdag te spelen EK-fi- nale Nederland-Sovjetunie in Mün chen. Officieel zal de KNVB zaterdag hoog uit over 4000 toegangsbewijzen kun nen beschikken, die in het circuit van officials, sponsors en genodigden zul len worden gehouden. Voorlichter Fred Racké denkt niet dat er langs of ficiële weg nog meer tickets zullen worden bemachtigd en de KNVB zal er dan ook geen moeite meer voor doen. Wel is de verwachting dat via andere kanalen, als reisbureau's of de zwarte markt, het oranje-legioen in München nog zeer aanzienlijk zal kunnen zijn. Volgens een schatting van de ver voersmaatschappijen hebben zich nu al zeker 30.000 landgenoten aange meld voor een kaartje. Oranje-sponsor OAD wil een buskonvooi naar Zuid- Duitsland laten rijden. Verschillende luchtvaartmaatschappijen voeren het komende weekeinde extra charter vluchten uit naar München. Alle be schikbare stoelen zijn volgeboekt. De NS laat zaterdag een speciale trein rij den naar Zuid-Duitsland. De voetbalkoorts heeft ook zijn weer slag op het levenspatroon in Zeeland, waar een groot aantal winkelbedrijven de deuren zaterdagmiddag om drie uur sluit. (Zie ook pagina 17) SEATTLE (AP)- Sir Ed mund Hillary, die als eerste mens de Mount Everest beklom, heeft in het Amerikaanse Seatt le gezegd dat teveel teams van bergbeklim mers hun weg naar de top van 's werelds hoog ste berg ploegen. Hilla ry, die voor zijn prestatie -in mei 1953-in de Britse adelstand werd verhe ven, pleit ervoor dat alle expedities voor tenmin ste vijf jaar worden op geschort. In deze perio de moet de berg zich van de toegebrachte schade kunnen herstellen, al dus sir Hillary. WENEN (AP) - Paus Johannes Paulus II is begonnen aan een officiéél bezoek van vijf dagen aan Oostenrijk. Na zijn aankomst op het vliegveld Schwechat bij Wenen maande de kerkvorst de Oostenrijkers „de drukkende erfenis van het verleden" niet te vergeten. Sommige joodse groepen hebben protest aangetekend tegen ont moetingen tussen de paus en de omstreden president Kurt Waldheim. De eerste ontmoeting vond plaats op de luchthaven waar de paus door Waldheim werd verwelkomd. Staan de onder een paraplu die hem bescherming moest bie den tegen de druilerige regen, noemde de kerkvorst de namen op van de plaatsen die hij tijdens zijn bezoek zal aandoen. De paus zal ondermeer een bezoek brengen aan het voormalige concentratiekamp Mauthausen waar tijdens de Tweede Wereldoorlog 100.000 mensen zijn omgekomen. Verwijzend naar het voormalige concentratiekamp zei de paus dat plaatsen als deze herinneren aan „de moei lijke tijden die een onuitwisbaar spoor hebben achter gelaten". „Maar laten we, als we elkaar ontmoeten, niet alleen denken aan de grote drukkende erfenis van het verleden, maar ook aan de prettige dingen en de zorgen van het heden", zo voegde hij hieraan toe. In zijn begroetingswoord veroordeelde Waldheim „on verdraagzaamheid, onbuigzaamheid en haat tussen volkeren, godsdiensten en klassen". De paus noch Waldheim verwezen naar het omstreden oorlogsverle den van de president. Na een mis in de Weense St. Stephanskathedraal, had de paus in de Hofburg, het presidentieel paleis, een be sloten ontmoeting met Waldheim en diens gezin. DEN HAAG (GPD) De Tweede Ka mer heeft minister Deetman van on derwijs gisteravond gedwongen af te zien van zijn plan de aanvullende beurs, een gift voor kinderen van ou ders met lage inkomens, af te schaf fen. Na een harde botsing met de mi nister legde een kamermeerderheid van CDA, PvdA, D66 die eis in de vorm van moties op tafel. Deetman noemde het „niet verstandig" die te aanvaar den. De Kamer is ervan overtuigd dat de hoge schulden die kinderen van ou ders met lage inkomens moeten aan gaan, hen zal weerhouden om aan een studie te beginnen. Deetman protes teerde tegen deze stelling. Hij hield on verkort vast aan zijn standpunt dat het afschaffen van de aanvullende beurs de toegankelijkheid van het ho ger onderwijs niet bedreigt. Immers, studenten van ouders met lage inko mens houden de mogelijkheid geld te lenen om te kunnen studeren. Deetman wil van de aanvullende beurs af omdat alleen zo het tekort op de studiefinanciering opgevangen kan worden. De Kamer deed een aantal suggesties om het tekort op een ande re manier op te vangen, maar daar kon de minister van onderwijs zich niet in vinden. Hij wees ze allemaal van de hand. Deetman wilde ook niet tegemoetko men aan de eis van het CDA dat er geen geld bij het beurzenstelsel wegge haald mag worden om gaten op andere plaatsen in de onderwijsbegroting op te vullen. Dat zou betekenen dat het geld buiten de onderwijsbegroting ge vonden moet worden. En dat strookt niet met recente uitspraken van het kabinet. „Het financieel beleid van het kabinet is nu het geding", stelde Deetman. Hij weigerde dan ook zich definitief uit te spreken over de ingediende moties en wilde eerst ruggespraak binnen het kabinet. Verder wilde hij het overleg over de Voorjaarsnota volgende week in de Kamer afwachten. Op voorstel van PvdA'er Wallage be sloot de Kamer de minister-president te vragen een uitspraak te doen over de moties om er daarna over te stem men. Normaal zijn de stemmingen van de Kamer op dinsdag, maar over deze moties kan men zich waarschijnlijk pas aan het eind van de week uitspre ken. (Advertentie) ik profiteer van uw aanbod. De PZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor ANKARA (RTR) - Nieuwe aardverschuivingen hebben donderdagavond reddingsploegen gedwongen hun werk te staken in het Turkse dorp Catak bij de Zwarte Zee, waar naar wordt gevreesd 300 mensen zijn omgekomen onder massa's aarde en rotsen. Het in een diepe vallei gelegen Catak gaf het beeld van to tale verwoesting. Een enorme hoop grond en steen bedekte twee restaurants en een school. De massa kwam donder dagmorgen van een berghelling naar beneden, ten gevolge van langdurige zware regenval. „Ik zag dat de berg op mij afkwam", verklaarde Zeki Ilhan, een van de overlevenden die uit de massa werd bevrijd. Vol gens de Turkse Rode Halve Maan zijn naar wordt gevreesd driehonderd mensen om het leven gekomen. Reddings ploegen hadden tien uur na de ramp pas drie stoffelijke overschotten geborgen. Een televisiefilm toonde dat de belangrijkste weg in het dorp was bedekt met een grondmassa van ruim 10 meter dik. Groepen angstige mensen volgden op de hellingen het- reddingswerk, wachtend op nieuws over familieleden. Stromen water liepen snel langs de resten van het dorp. Slechts enkele huizen in Catak bleven intact. Van de school was alleen het dak zichtbaar. Het was niet bekend of er kinderen waren in de school, die een half uur later open zou gaan. Onder de tientallen verpletterde voertuigen zijn vijf of zes autobussen, waarvan enkele met toeristen. Een getuige vertelde dat hij hollend een van de restaurants verliet toen hij het lawaai van vallende stenen en grond hoorde. „Ik denk dat er rond 40 mensen in het restaurant naar de video keken. Ik denk niet dat er veel uit zijn geko men". NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg Paus Johannes Paulus II heeft zich op de eerste dag van zijn bezoek aan Oos tenrijk voor het oog van de hele wereld opvallend na drukkelijk en langdurig opgehouden in het gezelschap van de omstreden bondspresident van dit land Kurt Waldheim. En daarmee prolongeerde hij als het ware zijn politieke initiatief om de wegens zijn oorlogsverleden sterk in opspraak geraakte Waldheim internationaal weer gezag te geven, - een gebaar dat hij vorig jaar als eerste 'staatshoofd' van een bevriend land al maakte door de Oostenrijkse presi dent naar het Vaticaan uit te nodigen. Zo kort na de herdenking van de 50ste verjaardag van Oostenrijks Anschluss bij Hitler-Duitsland (1938) begeeft de paus zich dan ook met een opzichtige stellingname in de kwestie van het bij velen in dit land nog onverwerkte oor logsverleden. Voor Waldheim komt het pausbezoek in deze vorm als een geschenk uit de hemel. Hij zal niet na laten aan de buitenwereld duidelijk te maken dat hij deze 'rehabilitatie' door de paus beschouwt als een ondersteu ning van zijn opvatting dat hem over zijn verblijf in nazi-dienst tijdens de tweede wereldoorlog op de Balkan niets te verwijten valt. Het pausbe zoek aan Oostenrijk heeft officieel geen politiek karakter; de kerkvorst is in het land op uitnodiging van de bis schoppen. Maar het is de paus een doorn in het oog dat een uitgesproken katholiek land als Oostenrijk interna tionaal in de problemen is geraakt als gevolg van zoiets als een affaire-Wald- heim. Hij vindt dat juist Oostenrijk een strategische positie heeft om de pausboodschap tot bevordering van de vrede in de wereld te helpen uitdra gen. Alleen is het maar de vraag of de paus met deze duidelijke keus voor een eerherstel van Waldheim in en bui ten Oostenrijk niet minstens zoveel gelovigen pijnlijk raakt als hij met zijn prediking bereikt. Het pausbezoek aan Oostenrijk zal ook in ander opzicht niet zo vlek keloos en algemeen toegejuicht verlo pen als het Vaticaan zich heeft voorge steld. Het doet zelfs hier en daar den ken aan de sfeer die er heerste toen Jo hannes Paulus II in mei 1985 de Neder landse kerkprovincie aandeed. Een bezoek dat destijds wel is omschreven als een 'dialoog tussen doven'. In ieder geval is er een groot verschil met de triomftocht die deze paus vijfjaar gele den door Oostenrijk maakte en die hem toen een ongekende populariteit bezorgde. Maar inmiddels heeft ook in dit land het verschijnsel van de kriti sche gelovigen van zich doen spreken. Benoemingen vanuit Rome van con servatieve bisschoppen zijn daartoe voor een belangrijk deel de aanleiding geweest. Steeds meer katholieke Oos tenrijkers komen in verzet tegen de manier waarop het Vaticaan probeert om de - nog altijd invloedrijke rooms- katholieke kerk te laten verstarren tot een instituut dat louter verouderde leerstellingen predikt en het proces van emancipatie in de maatschappij belemmert. De hechte verstrengeling van kerk en staat in Oostenrijk, zoals die nog altijd bestaat, heeft in de be ruchte periode van de Anschluss on der de bisschoppen geleid tot een ver goelijking van het nazi-bewind. Met de onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de kerk destijds hebben veel Oos tenrijkers het nu nog steeds moeilijk. Vandaar dat paus Johannes Paulus II zich vergist wanneer hij denkt in het Oostenrijk van de trouwe rooms-ka- tholiek zo bevoogdend tewerk te kun nen gaan als vanuit het Vaticaan de laatste jaren is gebeurd. Vandaar dat hij Oostenrijk naar buiten toe geen dienst bewijst door het probleem- Waldheim op een wat al te simpele ma nier voor opgelost te verklaren. vdM. Met het donderdag bij verrassing be reikte akkoord is een einde gekomen aan een maandenlang durende impas se. De ministers hebben feitelijk beslo ten de landbouwprijzen voor het sei zoen 1988-1989 te bevriezen ten einde de uit de hand lopende landbouwsub sidies te beteugelen. Daarbij zijn enke le versoepelende maatregelen voor met name de zuidelijke EG-landen in begrepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1