Per bös mët de magneetkaart Legioen rekent op Gulllt Geldwinst drugshandel Onrust weer opgelaaid in Armenië moet worden aangepakt ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT 3x 28,- vandaag fëinnmkori rijles? ZONDAGSDIENST EN GEDING VERKLARING ECONOMISCHE TOP diep in de put Antillen zitten 'at meer zon Uw rijschool heeft 't UTRECHT/DEN HAAG (GPD) De medische specialisten voeren vandaag, dinsdag, op twee fronten actie. In de ziekenhuizen draaien ze een zondagsdienst, dat wil zeggen er wordt niet geopereerd en er is geen spreekuur. Dreigende maatregelen van de overheid zijn daarvoor de drijfveer. De specialisten bestrijden bovendien vanmiddag voor de rechter het plan om hun onkostenvergoeding te verminderen. Als dat doorgaat, wordt hun inkomen met gemiddeld 20 procent verlaagd. Nieuw conflict MOSKOU (RTR) - Bij nieuwe botsingen tussen Armeniërs en Azerbajdzjani zijn afgelo pen weekeinde in de Sovjetre publiek Armenië 16 gewon den gevallen. Dat heeft een woordvoerder van justitie in de hoofdstad Jerevan maan dag meegedeeld. wiscriminatic wefcnsic I Asielzoekers Fusie Anti-held Andijvie, £Q kilo UZ/ Rundergehakt, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. kVZC 'olkenvelden en later op de dag pe- oden met zon. Zivakke tot matige ind uit westelijke richtingen. Mid- agteviperatuur omstreeks 20, aan ,e 16 graden. jaargang no. 144 MET HET NATIONAAL RIJLESPAKKET HEEFT U DE GROOTSTE KANS VAN SLAGEN IVan onze correspondent) MEXICO Op Haiti is generaal Hen ri Namphy opnieuw aan de macht. Namphy, die vrijdag werd ontslagen als bevelhebber van het Haitiaanse leger, heeft zichzelf na een staats greep tegen burgerpresident Lesly Manigat uitgeroepen tot het nieuwe staatshoofd. De militaire regering be staat uit 11 officieren en een burger. Manigat is maandagmiddag (plaatse lijke tijd) gearriveerd in Santo Domin go, de hoofdstad van het buurland de Dominicaanse Republiek. De afgezet te president is met zijn gezin in een mi litair vliegtuig naar Santo Domingo gevlogen. Eerder was gemeld dat de af gezette president lichte verwondingen had opgelopen, nadat troepen van het Haitiaanse leger zijn residentie, even ten noorden van de hoofdstad Port- au-Prince, hadden omsingeld. Via het Franse persbureau AFP liet Manigat weten dat hij zichzelf blijft be schouwen als de „enige grondwettelij ke president van Haiti". Maar gene raal Namphy beweerde voor camera's van de Haitiaanse televisie dat de vier maanden oude regering van Manigat UTRECHT (GPD) De streekvervoermaatschappijen gaan de strippenkaart vervangen door een magneetkaart. In 1992 zal de nieuwe kaart worden geïntroduceerd in Gro ningen en Zuid-LimburgVoor 1993 moeten alle bussen, trams en metro 's worden uitgerust met een computer die in staat is om de magneetstrip te lezen. De magneetkaart werkt volgens dezelfde opzet als de kaar ten waarmee in telefooncellen betaald kan worden. Bij aankoop wordt de kaart, zo groot als een giropas, door een computer veranderd in bijvoorbeeld een enkele reis van een of twee zones, meerrittenkaart of week- of maandabon nement. Het nieuwe systeem kost zo'n 100 miljoen gulden. Volgens de vereniging van streekvervoerondernemingen ESO zul len de tarieven door de invoering niet omhoog gaan. Een voordeel van de automatisering is volgens de ESO dat de computer alle tarieven kan verwerken en het ook mogelijk is om in rustige uren andere tarieven te hanteren dan op drukke momenten. Actie specialisten op twee fronten De actie in de ziekenhuizen moet die nen als demonstratie naar de over heid. Die wil namelijk het in 1984 ge sloten Generaal Akkoord opzeggen. Het kabinet vindt dat de specialisten niet voldoende meewerken aan gewen ste bezuinigingen. Dat bestrijden de dokters te vuur en te zwaard. Het ver breken van die overeenkomst is „on aanvaardbaar" menen zij. Vandaar dat besloten is vandaag te actie te voe ren. De 8000 specialisten hebben alle een complete mislukking was geble ken. Volgens Namphy was het hoog tijd om in te grijpen. De generaal riep, zwaaiend met een Uzi-pistoolmitrail- leur, het volk op om vertrouwen te hebben in hem en het leger. Gisternacht was het onrustig in Port- au-Prince. Patrouilles van het leger werden vanuit rijdende auto's belaagd door scherpschutters in burger. Na zonsopkomst heerste er een betrek kelijke rust in de Haitiaanse hoofd stad. Er waren maar amper militairen op straat te zien. afspraken verzet, operaties worden niet gedaan. Zij komen alleen in actie voor spoedgevallen. In een enkel geval (kankerbehande ling) zal wellicht toch een polikliniek voor een deel draaien. Maar dan gaat het om patiëntenzorg die geen uitstel verdraagt. De specialisten gaan er na melijk van uit dat de patient geen hin der mag ondervinden van dit geschil. Gisteren is er een nieuw conflict bij gekomen toen het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) besloot de jaarlijkse kostenvergoe ding voor de specialisten met f 40.000 te verlagen tot f 65.000. Die verlaging zal volgend jaar moeten beginnen en uiteindelijk een tariefsverlaging van 12 procent betekenen. Het is de bedoe ling de daling over drie jaar uit te smeren. Hiermee nemen de specialisten geen genoegen. Ze hadden bij voorbaat al bij de president van de Haagse recht bank tijd „gereserveerd" voor een kort geding tegen de Staat. Dat dient van middag. De eis is dat de overheid (Slot zie pagina 3 kolom 7) HAMBURG (GPD) Alle aandacht bij de Duitsers is vanavond gericht op Ruud Gullit. De voorspelling van Rinus Michels dat de aanvoerder van Oranje in Hamburg wel eens zou kunnen exploderen, maakt van avond van Westduitsland-Nederland al op voorhand een magisch duel. De Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer, die zonder blikken of blo zen de fabel de wereld instuurde dat de Duitse ploeg op tien van de elf posities beter bezet is, heeft de revanchegedachte bij Oranje nog meer aangewakkerd. De echte topvorm heeft Gullit nog niet gedemonstreerd, maar het is te hopen voor het Oranje-legioen dat de AC Milan-vedette vanavond in Ham burg nog een verrassing in petto heeft. (Zie ook pagina 15 en 17) TORONTO - De echtgenotes van de zeven leiders maakten maandag een boottocht door de haven van Toronto. Van links naar rechts de dames Mulroney (Canada), Takeshita (Japan), De Mita (Italië), Reagan en Kohl. Volgens de woordvoerder raakten acht Armeniërs en acht Azerbajdzjani gewond bij gevechten in het dorp Sa- jat-Nova in het district Masis dichtbij de grens met Turkije. De onlusten bra ken vrijdag uit nadat het Azerbajdz- jaanse parlement de Armeense eis om teruggave van de enclave Nagorno- Karabach had verworpen. Twee dagen eerder had het Armeense parlement unaniem gevraagd om aansluiting van het gebied bij Armenië. Andrej Sjilkov, medewerker van het dissidente blad Glasnost, zei dat Ar meniërs in Jerevan hem hadden ver teld dat bij de onlusten 12 mensen wa ren omgekomen. Volgens de dissident is de bevolking van het district Masis een mengeling van Armeniërs en Azer bajdzjani. O pnieuw klopt deze week i in Den Haag een rege ringsdelegatie van de Neder landse Antillen aan de deur, ditmaal met een verzoek om een fors bedrag extra begrotingssteun. Een nieuwe regering, want het vorige kabinet onder leiding van de politieke oude rot Don Martina is kort geleden gestruikeld. Juist over het probleem waarmee de Antillen zelf iets zouden kunnen doen aan het wegwerken van het gigantisch opgelopen overheids tekort: uitdunning van het absurd omvangrijke ambtenaren-apparaat. Sinds het eiland Aruba op 1 januari 1986 met een 'status aparte' zijn eigen weg zoekt, is het economisch en finan cieel bergafwaarts gegaan met de com binatie van de vijf overgebleven Antil liaanse eilanden. Curagao, dat als eni ge de vier kleintjes (Bonaire, Sint- Maarten, Saba en Sint-Eustatius) bij elkaar moet zien te houden, kreeg har de economische klappen: de Shell trok er weg, in de scheepsreparatie ver dween de werkgelegenheid, het toeris me liep sterk terug en het eiland ver loor zijn positie als belastingparadijs voor het internationale bedrijfsleven. Opvallend is dat Aruba, geconfron teerd met soortgelijke problemen, in eigen huis bezig is doortastend orde op zaken te stellen en uit het dal klimt. Bij de andere vij f wil dat maar niet lukken. Vandaar de komst van de nieuwe pre mier Maria Liberia-Peters met haar gevolg naar Den Haag, de 'eeuwige achterdeur' voor wanneer het echt misloopt. Minister De Koning (Antilliaanse zaken) zit lastig met dit rege- ringsbezoek uit 'de West'. Sinds jaar en dag heeft Nederland met de zes Antil- len-eilanden een financiële relatie, die is toegesneden op ontwikkelings hulp voor concrete projecten. Dat geld is niet bedoeld om gaten in de begro ting van de overheid te dichten. De 250 miljoen gulden ontwikkelingshulp jaarlijks vanuit Den Haag voor de vijf Nederlandse Antillen en Aruba samen moet het laatste rijksdeel in het Caraïbisch gebied namelijk stimu leren om economisch zo stevig moge lijk op eigen benen te staan. Vooral aan Nederlandse kant spreekt daaruit enige voorzichtige pressie op de eilan dengroep om op termijn de staatkun dige onafhankelijkheid als onvermij delijk te aanvaarden. Steeds weer financiële bijstand aan de Antillen om de normale begroting sluitend te krijgen zou wat dat betreft juist ave rechts werken. En zo zou de onafhan kelijkheid maar voortdurend op de lange baan worden geschoven. Overi gens gebeurt dat toch al. Een onder zoek van de universiteit in Willemstad heeft enkele maanden geleden uitge wezen dat een zeer grote meerderheid van de bevolking van de Antillen bij Nederland wil blijven horen. Aruba probeert ook al onder de afspraak uit te komen dat het in 1996 staatkundig onafhankelijk moet worden. Kortom, Nederland is nog niet van 'de West' los. De ervaringen van Suriname zijn in dit opzicht tekenend genoeg geweest. Daarom zal het Nederlandse kabi net de Antilliaanse delegatie eind van deze week niet met lege handen naar huis kunnen sturen. Er is een nij pende werkloosheid op de meeste van de eilanden. Wanneer de overheid als grootste werkgever op Curasao nog eens duizenden ambtenaren op straat zet, komt ook het nu pas aangetreden kabinet van Liberia-Peters in ernstige moeilijkheden. Sociale onrust is dan bepaald niet denkbeeldig. En waartoe dat kan leiden heeft Nederland in 1969 pijnlijk ervaren bij de plunderingen en de opstand in Willemstad. De inzet van Nederlandse mariniers destijds om de ongeregeldheden de baas te worden heeft in Den Haag een zwaar trauma nagelaten. Minister De Ko ning zal de komende dagen dan ook niet veel anders kunnen doen dan schipperen en marchanderen over de hoogte van extra begrotingssteun en de strikte voorwaarden, waaronder die in de huidige moeilijke omstandighe den wordt gegeven. Eenzelfde opstel ling dus als onlangs minister Bukman ontwikkelingssamenwerking) tegen over Suriname innam. Het zal de An tilliaanse regering tegelijk duidelijk moeten worden dat Den Haag alleen wil bijspringen, wanneer ze bereid is zelf ook grote schoonmaak te houden in de financiële huishouding. De An tillen moeten namelijk niet nóg af hankelijker worden van Nederland dan ze al zijn. vdM. Het nieuwe jeugdboek van Wim Hofman is voor een groot deel autobiografisch: de Vlis- singse auteur als anti-held. PAGINA 12 Wielrenner Maarten Ducrot die volgend seizoen voor een andere formatie rijdt is uit de gratie bij ploegleider Jan Raas: de deelname van de Mid delburgse prof aan de Tour is twijfelachtig. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel, economie: 6 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15, 16 en 17 Financiën, economie: 6 (Van onze correspondent) TORONTO De zeven regeringsleiders die in Toronto deelnemen aan de economische top willen dat bij de be strijding van de internationale drugshandel sterker de nadruk wordt gelegd op het opsporen, bevriezen en inbe- slagnemen van drugswinsten. Ook moet de internationale samenwerking worden ver sterkt, zodat een eind kan worden gemaakt aan het 'wit wassen' van met illegale drugshandel verdiend geld. Dat staat in een politieke verklaring die de leiders van de zeven grote westerse industrielanden gisteren hebben uitgege ven. In de verklaring staat dat drugs een ernstig gevaar vormen voor de landen die bij de Top vertegenwoordigd zijn en voor de landen waar drugs vandaan komen. Er is een 'drin gende behoefte' aan vérgaande internationale samenwer king om dat gevaar het hoofd te bieden, aldus de verkla ring. Dat de verklaring zich vooral bezighoudt met de financiële kant aan de illegale handel in drugs, is op initiatief van de Amerikaanse regering, die zich de laatste maanden vooral met dit aspect aan de strijd tegen drugs bezig houdt. De politieke verklaring van de regeringsleiders van de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, Canada en Japan besteedt verder grote aandacht aan de Oost-West-verhouding. Vastgesteld wordt, dat die ver houding in belangrijke opzichten veranderd is. Voor wat de Westerse landen betreft, komt dat omdat zij een sterke een heid zijn blijven vormen, zo wordt gesteld. Grotere vrijheid en openheid in de Sovjetunie bieden de mogelijkheid om het onderlinge wantrouwen te verklei nen. De zeven zullen positief op dit soort ontwikkelingen reageren, zo wordt beloofd. De terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Afghanistan wordt in de verklaring verwelkomd. Geëist wordt dat het Afghaanse volk de gelegenheid krijgt zijn eigen regering te kiezen. Hoewel het INF-akkoord de vernietiging van een hele klas se kernwapens betekent en president Reagan en partijlei der Gorbatsjov belangrijke vooruitgang hebben geboekt bij de onderhandelingen over een akkoord op het gebied van de strategische wapens, blijven er problemen op het gebied van vrede en veiligheid. Er moet ook een eind ko men aan het conventionele overwicht van de Warschau Pact-landen en beide kanten moeten hun troepen vermin deren. Rijschoolhouders vinden dat \minister Smit-Kroes met haar I plan tot het publiceren van I slaagcijfers aanzet tot discri- minatie. PAGINA 3 Schandaal rond de defensie aankopen in de Verenigde Sta ten: de 'ijzeren driehoek' Con- gres-Pentagon-industrie be gint flink te roesten. PAGINA 4 Asielzoekers kunnen zonder grote problemen uit het op vangcentrum in Schiphol-Oost ontsnappen. PAGINA 5 De PZEM heeft de fusiebespre kingen met het Energiebedrijf Zuid-Nederland weer aange knoopt. PAGINA 9 NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 500gér9§5.49QQQ kilo Ï3X4X5: Z/«Z^Z7 Advertentie ik profiteer van uw aanbod. DePZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1