Jubilarissen brandweer Zierikzee onderscheiden Middenschouwen twijfelt aan nut streekomroep Drie mensen gewond bij botsing Moriaanshoofd Tienduizend mensen bil schaapscheerdersfeest Raad Bruinisse praat over zorgwoningen PZC/streek FOTO/VIDEO VERSCHOORE GEMEENTE WESTERSCHOUWE Nieuwe bushokjes in Brouwershaven VEEL LOF VOOR NESTOR H. TROMPER Reeks diefstallen uit auto's op Schouwen-Duiveland Zware schade bij botsingen ZIERIKZEE Vergadering van Welzijn Ouderen KWALITEITS KLEURENFOTO'S EXPOSITIE TEKENINGEN OVER VOC m MAANDAG 20 JUNI 1988 Burgemeester Asselbergs overhandigt nestor H. Tromper van het Zierikzeese brandwerkorps de oorkonde voor zijn 30- jarig jubileum. Commandant H. Fierens (r) kijkt toe. BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse buigt zich in de eerstvol gende vergadering, donderdag 23 ju ni, over een voorstel tot subsidiëring van de zorgwoningen van de christelijke woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland. Die vereniging werd altijd direct door het rijk gesubsidieerd, als het om de zorg woningen ging. Sinds de welzijnswet in werking is getreden (1 januari 1987) moet de gemeente dat doen. De vereniging kan maandelijks een be drag krijgen, ook als de woningen na een mutatie enige tijd leeg staan. Daardoor bestaat uiteindelijk de mo gelijkheid dat de huren van de zorgwo ningen iets verlaagd kunnen worden. Overigens kregen bewoners in het ver leden direct subsidie van het rijk. Zij krijgen nu ook meteen hun subsidie van de gemeente, maar als na een ver huizing of een overlijden een nieuwe bewoner in een zorgwoning terecht komt, gaat de subsidie naar de vereni ging die het bedrag in de huur zal ver rekenen. De Bruinisser gemeenteraad buigt zich ook over het vaststellen van de al gemene plaatselijke verordening (APV). Bruinisse is daarmee een van de laatste van de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land, die alle dezelfde APV hebben. Dat is gemakkelijk voor de politie om dat nu in alle betrokken gemeenten nagenoeg dezelfde bepalingen gelden. De gemeenteraad van Bruinisse zal het ook hebben over het beschikbaar stellen van een krediet voor een ge deeltelijke herziening van het bestem mingsplan Bruinisse Kom. Het gaat om een bedrag van 2000 gulden be stemd voor het deel van het nieuwe be stemmingsplan dat gedeputeerde sta ten niet goed wilden keuren. De verga dering van de gemeenteraad wordt in het gemeentehuis gehouden en begint ZIERIKZEE - Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee heeft zaterdagavond in de brandweerka zerne in Zierikzee enkele jubilarissen in het zonnetje gezet. Onder hen was de nestor van het korps, H. Tromper. Tromper is al 30 jaar lid van de vrij willige brandweer in het monumen tenstadje en volgens de burgemeester zijn er maar heel weinig mensen die zich zo verdienstelijk hebben ge maakt voor de brandweer. Hij wees er op dat de jubilaris een zeer verant woordelijke functie bij het korps heeft, namelijk de zorg voor het tech nisch en rollend materieel. In een anekdote stond de heer Assel bergs er bij stil dat een wat hogere leef tijd ook bezwaarlijk kan zijn voor brandweerlieden. Dat bleek bij een brandalarm, toen de de heer Tromper aan kwam snellen slechts gekleed in een onderbroek en hemd en zonder kunstgebit. Dat deed hij om ook eens een keer in de brandweerwagen te zit ten die het eerst uitrukt. Helaas voor hem, ook deze keer was hij te laat om dat de eerste wagen al weg was. Overigens was er niets dan lof voor de jubilaris. Zo vroeg commandant H. Fierens zich af of Tromper in de brand weerkazerne woont of nog thuis bij zijn vrouw Maatje, gelet op de vele uren die hij in de kazerne doorbrengt. Andere jubilarissen zijn onder-com mandant R. van der Schee die 25 jaar RENESSE - Het afgelopen weekeinde zijn weer verschillende diefstallen uit auto's gepleegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden vijf au to's opengebroken. Dat gebeurde in Renesse, op de Brouwersdam en in Bruinisse. Het ging in alle gevallen om Duitse auto's. Steeds werd een raampje ingeslagen en verdween ge luidsapparatuur. In de nacht van zaterdag op zondag zijn vier auto's opengebroken. Ze ston den geparkeerd bij Den Osse en in Re- nesse. Ook hier betrof het Duitse au to's en hanteerden de dieven dezelfde werkwijze als de nacht tevoor. De buit bedroeg wederom geluidsapparatuur. Verder deed A. de B. uit Nieuwerkerk aan den IJssel aangifte van de diefstal van een buitenboordmotor. Het appa raat was 3500 gulden waard en zat vast aan een boot in een stalling te Seroos- kerke (S). De motor is er tussen dins dag en vrijdag afgeschroefd. Namens de provinciale Zeeuwse Brug- maatschappij is vrijdagmiddag bij de rijkspolitie te Zierikzee aangifte ge daan van de diefstal van 80 meter hou ten platen. Ze waren in verband met werkzaamheden aan de Zeelandbrug bevestigd en hadden een waarde van 2500 gulden. Ze zijn vrijdagmorgen tussen 0.00 uur en 5.00 uur gestolen. bij het korps is en B. Leijdekker die 20 jaar lid is. Ze kregen van de burge meester allen een oorkonde en de on derscheidingstekens die aan het jubi leum verbonden zijn. De burgemeester reikte ook enkele di ploma's aan de Zierikzeese brand weerlieden uit. Het ging om M. Lagen dijk, C. J. Snijders, M. P. Ravia, A. C. Mol en J. W. M. van Dijke. Verder nam het korps afscheid van H. Kort die in verband met drukke werkzaamheden de brandspuit aan de wilgen moet han gen. SCHARENDIJKE - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Middenschouwen betwij felt of de stichting Streekomroep Schouwen-Duiveland een instelling van algemeen nut is. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad. De genmeenteraad van Middenschou wen heeft de stichting al eens het voordeel van de twijfel gegeven, toen het ging om de vraag of de samenstel ling van het bestuur van de omroep representatief is voor de regio. Nu staat evenwel het algemeen nut van de stichting ter discussie en zoals in meerdere gemeenten op Schou wen-Duiveland wagen b en w van Mid denschouwen dat te betwijfelen. Zo wordt onder meer gewezen op de op richting van een Omroep Zeeland die veel van de taken van de regionale stichting over zal nemen. De gemeen teraad van Middenschouwen moet in zijn vergadering van dinsdag 28 juni uitsluitsel over deze zienswijze van b en w geven. Deze vergadering wordt gehouden in gebouw de Putmeet te Scharendijke en begint om 19.30 uur. Daar komt ook een voorstel van het college aan de orde om een bedrag van 13.800 gulden beschikbaar te stellen voor het laten opstellen van een re creatienota. B en w vinden dat nodig nu duidelijk is geworden dat het reali seren van het recreatieproject de Bout niet door kan gaan omdat geen juiste ontwikkelaar kan worden gevonden. B en w willen in de nieuwe nota de conse quenties daarvan tot uitdrukking la ten komen. Verder moet in de nieuwe nota een beleid worden aangegeven waarmee aanvragen om uitbreiding van bestaande of vestiging van nieuwe recreatiebedrijven kunnen worden beoordeeld. Uit de raadstukken blijkt verder dat de stichting reformatorische hulpactie Woord en Daad, comité Schouwen- Duiveland, alsnog een collecte-ver- gunning krijgt. B en w hadden die ver gunning aanvankelijk geweigerd om dat andere instellingen ook al huis- aan-huis gaan voor het zelfde doel. De commissie voor de bezwaarschriften dacht er echter anders over en b en w volgen nu het advies van de commis sie. om 19.30 uur. RENESSE - Twee auto's zijn zater dagavond omstreeks 19.50 uur flink beschadigd bij een botsing op de Stoofweg in Renesse. Het ongeval gebeurde toen de Duitser H. N. over de Welleweg reed en bij het oprijden van de Stoofweg geen voor rang verleende aan M. J. B. uit Burgh- Haamstede. Beide auto's liepen zware schade aan de linker voorzijde op. De auto van B. moest worden wegge sleept. Verder deed zich zaterdagnacht om streeks 2.00 uur een ongeval op de Rampweg te Renesse voor. De Duitse automobilist C. S. reed over de Ramp- weg in de richting Scharendijke. Ver moedelijk door te hoge snelheid raak te hij de macht over het stuur kwijt en vloog uit de bocht. De auto werd zwaar beschadigd. ZIERIKZEE - Het algemeen bestuur van de stichting welzijn voor ouderen Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 28 juni een vergadering in het stad huis van Zierikzee, aanvang 14.00 uur. De agenda vermeldt onder meer een brief aan de gemeente over de aanstel ling van een tweede deeltijd medewer ker of medewerkster. Verder wordt ge sproken over de gang van zaken in de Zeeuwse Raad voor Ouderen. ZIERIKZEE - Bij een botsing tussen drie personenauto's zijn zondagmor gen ter hoogte van Morriaanshoofd op Schouwen-Duiveland drie personen gewond geraakt. Een zesjarig jon getje moest met een gebroken been worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De drie auto's liepen bij de botsing schade op. Dit gebeurde omstreeks 11.30 uur op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede, toen de automobilist A. C. M. E. uit Zierikzee in de richting van zijn woonplaats reed. Op het moment dat de automobilisten A. C. D. M. J. uit Bergen op Zoom en H. S. uit Kerkwer- ve uit tegengestelde richting nader den, week E. naar links uit. Daarbij overschreed hij de doorgetrokken wit te streep op het midden van de weg. Hij raakte de twee tegemoetkomende auto's, waarbij de auto van J. in de sloot terecht kwam. In de auto van J. zat diens zoontje dat als gevolg van de botsing een been brak. J. had rugklachten en E. liep verwoningen aan zijn been op. Verder moest zaterdagmiddag een ne genjarig jongetje uit Zierikzee, A. van Z., met een slagaderlijke bloeding in het ziekenhuis worden opgenomen, na een botsing met een auto. Het jongetje reed omstreeks 13.30 uur met zijn flets het parkeerterrein aan de Kreefstraat in Zierikzee af. Daarbij lette hij niet op een auto, bestuurd door H. P. C. de V. uit Zierikzee die over de Kreefstraat aan kwam rijden. Hierdoor was een botsing niet te voorkomen. De auto had aan de linkervoorzijde schade. BROUWERSHAVEN - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Brouwershaven wil drie nieuwe bushokjes laten plaatsen. Dat levert de gemeente een financieel voordeel op, omdat de 'exploitatie' van de hokjes voor rekening komt van een commercieel bedrijf. Dit bedrijf betaalt eventuele kosten van schoon maken en onderhoud uit opbrengsten van reclame die aan de binnenzijde wordt bevestigd. Daardoor hoeft de gemeente de kosten die zij jaarlijks heeft aan de gemeentelijke bushokjes niet langer te betalen. Aan de Oude Schouwsedijk in Brou wershaven en aan de Stoofweg te Drei- schor komen nieuwe hokjes en het al bestaande hokje aan de Zuiddijkdam in Brouwershaven zal worden vervan gen door een nieuw. Deze kwestie komt aan de orde in een vergadering van de gemeenteraad van Brouwers haven die maandag 27 juni wordt ge houden. Dat gebeurt om 19.30 uur in het dorpshuis te Dreischor. De raad bespreekt dan ook het rapport (Attr)actief Perspectief. Dit is een ef fectstudie naar de wegverbindingen over de stormvloedkering en de Phi- lipsdam. De gemeenteraad moet ook de statuten van de stichting Regio naal Educatief Centrum 'De Bevelan- den' vaststellen De auto van J. kwam na de botsing bij Moriaanshoofd in de sloot terecht. De scholieren van de dorpsschool in Nisse boden schaapherder Imanse tweede van linkseen zelf gemaakte plaque I van een schaapskooi aan. NISSE - Een schaap dat zojuist nog met zijn wollige soortgenoten opeen gepakt stond om zijn beurt af te wach ten, blikt gelaten, maar ook wat nieuwsgierig naar een stel kinderen, terwijl het op zijn zij ligt op het po dium van de schaapscheerders. Met snelle bewegingen wordt het dier ont daan van zijn jas. Daar dankt het jaar lijkse schaapscheerdersfeest in Nisse zijn naam aan. Zaterdag werd het voor de tiende keer gehouden; een ju bileum dat samenvalt met dat van de schaapskooi. Evenzoveel jaren is de dorpsschool van Nisse betrokken bij het feest. Dit keer was het voor de schoolkinderen nog leuker dan voorgaande jaren; met de hele school mochten ze op de mu ziektent om schaapherder Imanse een zelfgemaakte plaquette aan te bieden. Een mooie gelegenheid voor de kinde ren om eens over alle volwassenen heen te kijken, die hen normaal het overzicht ontnemen. 'Meester Bakker' hoefde dan ook geen twee keer tegen zijn leerlingen te zeg gen dat ze het trapje op mochten: en masse bestormden ze de tent, daarbij burgemeester G. C. G. van den Heuvel in hun enthousiasme bijna onder de voet lopend. Deze had zojuist een ope ningswoord gesproken, waarbij hij de nadruk legde op het mooie landschap waarin de schaapskudde graast. En dat moet zo blijven, als het aan de Bor- selse burgemeester ligt. „Er mogen geen grote autowegen door de Zak van Zuid-Beveland komen", aldus Van den Heuvel, doelend op de route naar de Westerschelde Oever Verbinding, die volgens de plannenmakers het best bij Ellewoutsdijk kan worden ge realiseerd. Het tiende schaapscheerdersfeest lok te tienduizend belangstellenden naar het Zuidbevelandse kerkdorp. On danks dat aantal was het niet nodig om over de hoofden te lopen. Zelfs tus sen twee en drie uur, toen het op z'n drukst was, konden de bezoekers nog alles zien zonder hun ellebogen te hoe ven gebruiken. Veel standhouders de den dan ook goede zaken; typisch Zeeuwse lekkernijen zoals babbelaars en bolussen gingen grif van de hand. Maar ook de ambachtslieden hadden over belangstelling geen klagen. Voor de bezoekers was het ook leuk om te zien wat mensen in hun hobby's kunnen bereiken. Wat een bezigheid lijkt voor verloren uurtjes, blijkt een ware kunst als alle produkten eens worden uitgestald. De fijnste poppen, de warmste truien, de schitterendste sieraden en het fraaiste glaswerk wa ren op een oppervlakte van enkele honderden vierkante meter bij elkaar gebracht en vormden zo een grote ten toonstelling. Hoefdieren en andere viervoeters wa ren intussen te bewonderen op de kas teeltuin. De hele dag werden daar ook wedstrijden gehouden, waarbij de paardrijsport een belangrijk aandeel had. Zo waren er shows met twee- en driespannen en een demonstratie met antieke rijtuigen. M. Marteijn kreeg de eerste prijs met haar 'brik'. De heer B. de Lange uit Kapelle kreeg de stijl- prijs voor zijn prima rijstijl, kleding en aanspanning. Jacco van 't Westein de uit Kwadendamme eindigde als eerste bij de jeugd kegeltjesrijden. Voorts werden Friese paarden ge showd en was er een grote keuring van trekpaarden waaronder dit jaar zeer zware Belgische trekpaarden—en er een veemarkt met 66 paarden, werden geiten en dikbilstieren keurd. Van één van die zwaargewil ten kon het publiek het gewicht rad) De wedstrijden bokkerijden trokl volop bekijks. Het Zeeuws kampio| schap schapen scheren was een thi wedstrijd: Nisse ging met de eersl ken. Eerste werd J. van Driel, mei werker van schapenhandelaar Kriji uit Nisse, en op de tweede plaats digde een zoon van dezelfde han| laar, Peter Krijger. J. van de Velde Kerkwerve kreeg de derde prijs Uitslagen trekpaarden: Rubriek 1 mei veulens: la Lisa van Gruttersoirt, eigei A. H. V. 't Westeinde Wissenkerke. Rubriek 2 hengstveulens: oudere: laFri rik van Sluishoek, C. Maurice Nisse, lb dinand van Eindewege. D. C. van Eyke 's-Heer Arendskerke; jongere: la Fred| van Welgelegen, C. Maas 's-Heerenhoei Jeroen van Waarde, C. en M. J. Mol Wai Rubriek 3 eenjarige merries: gr.m. laS: te Zande, Stal te Zande Heinkenszand] pelle, kl.m. la Eviara d'Haciënda, C. Ml ce Nisse. Rubriek 4 tweejarige merries: la Desiri de Bredeweg, C. P. Oele Kloetinge. Rubriek 5 driejarige merrries: gr.m. la na te Zande, Stal te Zande Heinkensa Kapelle, lb Carmen d'Haciënda, C. Mai Nisse, kl.m. Charlotte van Brunswijl Verdonk Nieuwdorp. Rubriek 6 vier- en vijfjarige merries: lafl nie van Welgelegen, Joh. de Roo Heink| zand, lb Promesse te Zande, Stal te Zi Heinkenszand/Kapelle. Rubriek 7 vijf- tot achtjarige merries: la Kitty van Doornehof, C. en M. J. Waarde, lb Quina van de Linge, P. D. Wissenkerke; m.m. la Marita van de Aal weg, C. Maas 's-Heerenhoek, lb Cora] Waarde, C. en M. J. Mol Waarde; kl.m. li na van de Potterie, Stal te Zande, Hein] zand/Kapelle, lb Shirley van de Goede der, Joh. de Roo Heinkenszand. Rubriek 8 acht jaar en ouder: gr.m. la V| te Zande, Stal te Zande Heinkenszani pelle, lb Prima van Brugge, C, en M. Waarde, lc Madeleine van 't Ooievaars) Stal te Zande Heinkenszand/Kapelle. la Brendy van de Havenweg, C. Mai Nisse, lb Zita van Waarde, C. en M. Waarde, lc Jannet, D. C. van Eykeri Heer Arendskerke. Beste merrie van afst.1 a Marita van de| lesweg, C. Maas 's-Heerenhoek, lb Bi van de Havenweg, C. Maurice Nisse Beste stalgroep: la Stal te Zande, lb M. J. Mol, lc Stal te Zande. Beste fokgroep: la Stal te Zande. Beste vierspan van één eigenaar: laC. J. Mol, lb Stal te Zande. Kampioenen: veulenkampioen Lisa Gruttersoirt, A. H. van 't Westeinde: pioen jaarling Sarina te Zande, Stal te de; jeugdkampioen Desiré uit de BredeJ C. P. Oele; dagkampioen Jenny van legen, Joh. de Roo; reservekampioenM van de Aarlesweg, C. Maas; erekam] Mina van de Potterie, Stal te Zande. De expositie over de VOC in kabinetsopstelling in de Grote Kerk van Veere. VEERE - De zomertentoonstelling in de grote Kerk in Veere is uitgebreid met de expositie 'Verbeeld verleden; tekeningen rond het thema VOC' van Leendert van der Pool. Zaterdagmid dag is de tentoonstelling geopend door mevrouw G. W. van Montfrans- Hartman, burgemeester van Veere. Historicus Lodewijk Wagenaar hield vooraf een voordracht over 'Een vier de deel Zeeland en de VOC'. De teke ningen, die eerder al werden geëxpo seerd in de kapittelzaal van de Abdij in Middelburg, blijven tot het einde van de zomertentoonstelling, 26 okto ber, in Veere te zien. De Middelburgse tekenaar Leendert van der Pool schetst in vijftig tekenin gen de historische relatie tussen het huidige Zeeland en het Zeeland ten tij de van de Gouden Eeuw en de Verenig de Oost-Indische Compagnie. Met een soort fotografische precisie heeft Van der Pool situaties, gebouwen en objec ten die herinneren aan de aanwezig heid van de VOC, vastgelegd in Mid delburg, Vlissingen, Veere en Westka- pelle. De tekeningen zijn onder dezelf de titel als de tentoonstelling opgeno men in een boekwerk waarbij de histo ricus Lodewijk .Wagenaar een informa tieve en vlot geschreven tekst maakte. Van der Pool bood burgemeester Van Montfrans een exemplaar van het boekwerk aan. De expositie 'Verbeeld Verleden' is in een kabinetopstelling opgenomen in de grote zomertentoonstelling en te bezichtigen van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zon dag van 14 tot 17 uur. Zierikzee, Dam 5, 01110-12796. VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Westerschouwen maakt gevolge artikel 22 van de wet op de ruimteli ordening bekend, dat de raad dezer gemeentf zijn vergadering van 16 mei 1988 heeft beslo om te verklaren, dat bestemmingsplannen den voorbereid voor de gedeelten van de genw te, waarvoor nog geen bestemmingsplannen den, welke zijn gebaseerd op de woningwet t zoals deze zijn aangegeven op de bij dit besi behorende kaarten. Genoemd besluit ligt met de bijbehorende Ki ten vanaf 21 juni 1988 ter gemeentesecretarie Haamstede, afdeling IV, voor een ieder ter inza Burgh-Haamstede, 20 juni 1988. De burgemeester voornoemd, get. mw. J. L. Niemantsverdr» Leenheer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 22