De ISörte bepleit omscholingsloqii Antillen vragen om 285 miljoen gulden Turkse premier bij aanslag aan hand gewond Nieuwe voorbereidingen berging Anna Broere iIND AAN BLOKKADE Verzet vormt regering voor Afghanistan Van den Broek wil terughoudendheid PvdA PZC/sport: PREMIER LIBERIA IN DEN HAAG Top belangrijkste industrielanden in Toronto begonnen ENQUETE PASPOORTEN RORINCHEM/DEN HAAG (GPD) - Na negen maanden strijd [ebben actievoerende binnenschippers en minister Smit- froes zaterdag een akkoord bereikt over Granaria. De blokka- van bijna 300 binnenschepen op de Merwede bij Gorinchem jordt in de loop van vandaag, maandag, opgeheven. Ruim de jelft van de vaartuigen is zondag al vertrokken. De boycot van let veevoederbedrijf op de schippersbeurs wordt vandaag lok beëindigd. In ruil daarvoor vaart Granaria per 1 septem- lermet eigen duwboten en eigen personeel. ft Ontruimd Op de vlucht Glansrol Landskampioen S chade vergoeding fe3le jaargang no. 143 Aaandag 20 juni 1988 Af en toe zon IlIDDELHARNIS (ANP) - Tijdens een Tassale vechtpartij bij een disco- lieek in Middelharnis heeft een poli- (eman in de nacht van zaterdag op Tondag een waarschuwingsschot ge- Ijst. Dat heeft een woordvoerder van rijkspolitie in Dordrecht beves- 'A vechtpartij ging tussen vijftig jon geren uit Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet. Toen twee agenten, die toevallig in de buurt waren, de partijen wilden scheiden keerden deze zich massaal tegen hen. De agent loste het schot toen zijn colle ga door dronken jongelui in elkaar werd geslagen, aldus de politiewoord voerder. De aangevallen politieman liep een hoofdwond op. De politie heeft later twee mannen van 20 en 24 jaar uit Stad aan 't Haringvliet aangehouden. Zij hebben bekend be trokken te zijn geweest bij de mishan deling van de politieman. De politie verwacht nog meer arrestaties. kkoord Smit en innenschippers Fractieleider Wim Kok van de PvdA vindt, dat er op korte ter mijn een nieuwe regering moet worden gevormd waarvan zijn partij deel moet uitmaken. PAGINA 3 De minicamping van ex-wet houder L. Wattel van Domburg is zaterdag voor de tweede maal in één week ontruimd. PAGINA 5 Nelli Cooman heeft zaterdag spoorslags het hotel van de Ne derlandse atletiekploeg in Brussel verlaten nadat ze op de hoogte was gesteld van de kritiek, die hordenloopster Marjan Olijslager in een week blad-interview op haar lever de. „Ik heb me nog genuan ceerd uitgelaten"was de reac tie van Olijslager. PAGINA 9 Rinus Michels verwacht een glansrol van Ruud Gullit tegen de Duitsers. PAGINA 9 Middelburg landskampioen, het is al weer even geleden. Dit weekeinde was het weer prijs. Het ging overigens om het za terdagelftal dat „afdelings kampioen" werd. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 De schippers gingen zaterdag in op het voorstel dat Smit-Kroes donderdag had gedaan in Gorinchem. Dit houdt onder andere in dat Granaria nog ruim twee maanden de tijd krijgt om voor eigen duwboten en personeel in loon dienst te zorgen. Nu huurt het bedrijf die in en transporteert de veevoeders buiten de schippersbeurs om. Dat komt volgens de actievoerders neer op broodroof. De andere onderdelen van het voorstel behelzen instandhouding van het sys teem van evenredige vrachtverdeling, het verbeteren van het beurssysteem, het vervroegd invoeren van de nieuwe Wet Vervoer Binnenvaart en het in voeren van een sloopregeling in inter nationaal verband. Ook een andere gevoelige kwestie is geregeld: de kwaliteit van de duwbak ken van de Rotterdamse veevoeder handelaar. Een onafhankelijke instan tie zal de bakken inspecteren. Granaria krijgt van de overheid vijf jaar lang (de termijn waarbinnen het bedrijf met gehuurde boten mocht va ren) een schadevergoeding. Deze moet het financiële verschil tussen het va ren onder de oude en onder de nieuwe richtlijn voor eigen vervoer regelen. De compensatie komt volgens Smit- Kroes neer „op nog geen ton per jaar". Granaria heeft laten weten van de nu geldende vergunning geen gebruik meer te zullen maken. De totstandkoming van het akkoord, zaterdagavond op het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag, had veel weg van een thriller. Het ene na het andere ultimatum verstreek, terwijl de schippers koortsachtig pro beerden het onderling eens te worden over het voorstel van Smit. Zij was er donderdag al, maar het wantrouwen tegenover haar vertraagde het komen tot een standpunt enorm. PESHAWAR (REUTER) - De belang rijkste alliantie van de in Pakistan verblijvende Afghaanse opstandelin gen heeft een „overgangsregering" in gesteld. Deze zou de door de Sovjets gesteunde regering van president Na- jibullah in Kabul moeten gaan ver vangen. Dit is zondag in de Pakistaan se stad Peshawar bekendgemaakt door Ahmad Shah, de president van de regering. Shah zei dat de alliantie spoedig be kend maakt waar de overgangsrege ring in Afghanistan wordt gevestigd. Zij bestaat uit 14 leden (2 vice-presi- denten en 12 ministers). !N HAAG (GPD) De cia'e uitkeringen |aroP langdurig irklozen aanspraak nnen maken, moeten irden vervangen door 'scholingsloon. Zo ,et de betrokken DeP, 250.000 mensen, 1 scholing in staat jrden gesteld toch ;er aan werk te ko- 'n Minister De Korte onomische zaken) t dit het afgelopen weekeinde voor de ra dio gezegd. Hij erkende dat alleen het omzetten van de uit keringen in loon niet ge noeg geld zal opleveren. Voor scholing zijn im mers ook leerkrachten en instituten nodig. Om het geld bijeen te krij gen, zullen de sociale premies dan ook om hoog moeten. Een aan tasting van de koop kracht dient daarbij Leek het er vrijdag nog op dat de schippers akkoord zouden gaan, zater dag bleek dat ze met een-twee-drie be reid waren de minister op haar woord te geloven. Het verlossende woord viel zaterdag avond. Smit-Kroes was 's middags het wachten beu. Ze verliet het Gorin- chemse stadhuis om „boodschapen te gaan doen". Op het ministerie in Den Haag wachtte ze op de aankomst van een delegatie van de schippers. Het defintieve gesprek tussen minis ter en schippers duurde kort. Even la ter verklaarde actieleider Peter Hui- zinga: „We zijn nu in zoverre tevre den, dat als de minister de overeen komst niet goed invult, we haar daar op zullen aanspreken". Wim Kieft (links) volgt de bal nauwlettend, terwijl de Ierse doelman Pat Bonner tevergeefs tracht redding te brengen. De verdedigers McGrath (linksen Hughton kijken toe. GELSENKIRCHEN (ANP) - Na veertien jaar mag het Nederlands elftal op herhaling. Na de benauwde 1-O-overwinning op Ierland speelt Oranje dinsdag in Hamburg de reprise van de WK-fïnale in 1974 tegen Westduitsland. Het Ne derlands voetbalelftal behoort sinds zaterdag tot de beste vier van Europa. Die kwalificatie haalde de door veertigduizend fans gesteunde Oranje- ploeg op een manier die de Westduitsers niet had misstaan. De krappe zege op de leren kwam via het nodige geluk tot stand. Acht minuten voor tijd onder nam Ronald Koeman een wanhoopspoging. Zijn schot mislukte volledig, maar invaller Wim Kieft slaagde erin de bal nog juist met het hoofd te ra ken en de Ierse doelman Bonner te passeren. „Van Basten stond mijlen buitenspel", consta teerde de Ierse coach Jack Charlton later na het zien van de tv-beelden. De Oranje-aanhang vier de toen echter al feest en kon zich verheugen op de ontmoeting met Westduitsland. 58 De Turkse premier Özal bracht zondag congres van de Moederpartij. met arm in mitella - zijn stem uit op het aanvaard te worden. „Scholing en werk moe ien boven inkomen "gaan", aldus De Korte. Hij wil over zijn plan, ook bekend als het Zweedse model, meerja rige afspraken maken met werkgevers en vak bonden. Het zal echter nog jaren duren voordat er concrete effecten van te verwachten zijn, zo gaf De Korte toe. ANKARA (RTR) - Premier Turgut Özal van Turkije is zaterdag tijdens een rede op een congres van zijn Moe derlandpartij in Ankara door de 32-ja- rige Karmal Demiraq onder vuur ge nomen en aan een hand gewond. Vol gens een medewerker miste een twee de kogel op een haar na het hoofd van de eerste-minister. De man schoot van tien meter afstand. Behalve de premier liepen twintig mensen verwondingen op, onder wie zijn vrouwelijke minister van arbeid Imren Aykut. De dader werd nadat hij in het sport paleis Atatürk was gegrepen met een kogelwond in een been naar een zie kenhuis gebracht. Demiraq ontsnapte vijf maanden geleden uit een open ge vangenis warin hij een straf van tien j aar uitzat wegens moordHij is lid van een extreem-rechtse groepering. Minister Mustafa Kelemli van binnen landse zaken zei dat Demiraq alleen had gehandeld, maar later bleek dat verscheidene groepen zich voor de aanslag verantwoordelijk hebben ge steld. Het massablad Sabah meldde dat het in een anoniem telefoontje te horen kreeg dat Özal is beschoten uit protest tegen zijn contacten met Tur- kijes aartsvijand Griekenland. De pre mier keerde enkele dagen geleden te rug van een bezoek aan Athene, het eerste van een Turkse premier in 38 jaar, waar hij met zijn collega premier Andreas Papandreou sprak over her stel van de betrekkingen tussen de twee landen. De Turkse politie pakte na de aanslag door het hele land meer dan vijftig medestanders van Demiraq op. De beelden van de aanslag op de pre mier veroorzaakten zaterdag een schokgolf door Turkije: zij herinner den hen aan de toestand van recht loosheid voordat het leger in 1980 de macht aan zich trok. Door de aanslag, aldus een diplomaat, zijn de mensen eens te meer gaan beseffen dat Özal op het ogenblik de enige man is om Tur kije te leiden. Zonder hem kan er chaos ontstaan. Men beseft nu dat hij sterfe lijk is". Politieke waarnemers menen dat Özal door de aanslag in een klap weer populair is geworden. Volgens recen te opiniepeilingen was het bewind in Turkije het minst geliefd in de demo cratische geschiedenis van het land. DEN HAAG (GPD) De Antilliaanse premier mevrouw Liberia-Peters voert deze week gesprekken met het Nederlandse kabinet over een bedrag van 285 miljoen gulden begrotings- steun voor de komende vier jaar. Met dit bedrag wil de Antilliaanse rege ring de huidige financiële problemen oplossen en de economie een nieuwe basis geven. Mevrouw Liberia-Peters arriveerde TORONTO (RTR) - De leiders van de zeven belangrijkste westerse indus trielanden (G-7) zijn zondag in Toron to begonnen aan hun jaarlijkse econo mische topconferentie. Zij zullen zich tijdens het driedaagse overleg buigen over actuele economische problemen, hoewel ook politieke thema's worden besproken. In tegenstelling tot eerdere tops zullen de leiders maandag, en niet pas aan het slot, een politieke verklaring afge ven. Hiermee wordt beoogd dat de ze ven (VS, Japan, Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Canada) zich tijdens de bijeenkomst sterker dan voorheen concentreren op economische zaken. Aan de top nemen ook de ministers van buitenlandse za ken, economische zaken en financiën deel. Ook de Europese Commissie is vertegenwoordigd. De schulden van de armste landen, vooral in Afrika ten zuiden van de Sa hara, staan hoog genoteerd op de agenda. Verschillende landen hebben aangekondigd voorstellen tot verlich ting van de schulden van de Derde We reld te zullen doen. Verder staan ver schillende handelsproblemen, de af braak van landbouwsubsidies en de coördinatie van het economische en monetaire beleid op op het program ma. gistermorgen aan het hoofd van een re geringsdelegatie in ons land. Zij begint vanmiddag het overleg met het kabi net. Volgens mevrouw Liberia komen de Antillen over de jaren 1988-1992 to taal een milj ard gulden tekort. Van dat bedrag wil haar regering de komende drie jaar zelf 600 miljoen gulden op hoesten. De problemen voor dit jaar, 115 miljoen gulden, zijn al door maat regelen opgevangen. De Antilliaanse premier zei voorwaar den van Nederland te zullen accepte ren indien de gevraagde lening wordt gegeven. Zij wees erop dat dat bij een bank ook het geval zou zijn geweest. De economie op de Antillen is in elkaar gezakt nu de twee voornaamste bron nen van inkomsten, olieraffinage en scheepsreperatie, in de versukkeling zijn gekomen. Mevrouw Liberia erkende dat het ambtenarenapparaat op de Antillen, waar nu 80 procent van de beroepsbe volking werk vindt, verkleind moet worden. Zij keerde zich echter tegen het massaal ontslaan van mensen om dat er voor hen geen perspectief is. De eilanden kennen al een werkloosheid van 28 procent. Wel zullen de betrok kenen genoegen moeten nemen met loonsverlagingen. IJMUIDEN (ANP) - Een bergings- ploeg van Smit Tak is zondag rond het middaguur begonnen aan de voorbe reidingen voor een nieuwe berginspo- ging van de op 96 kilometer voor IJ- muiden gezonken Nederlandse che- micaliëntanker Anna Broere. Dui kers brengen rond het schip zoge noemde voorlopers aan, waaraan la ter deze week de dikke staalkabels on der het schip door worden getrokken. Alle bergers kregen een rustdag na een teleurstellende ongeval op zaterdag morgen. Toen braken tegen kwart voor acht twee van de vier 9,2 centime ter dikke hijskabels waarin de tanker sedert vrijdagmiddag boven water werd gehouden. Eerder waren de ber gers uren in de weer om het gehavende schip op het ponton Giant 2 te krijgen. Onderzoek heeft aangetoond dat de kabels zijn gebroken op scherpe ran den aan de onderzijde van de tanker. Volgens directeur bergingsbedrijf K. Reinigert van Smit Tak zijn die scher pe kanten ontstaan door de aanvaring van de Anna Broere en konden de dui kers die de stroppen in positie brach ten er geen rekening mee houden, om dat ze onder het schip verborgen wa ren. Chemicus P. van der Pols die namens Rijkswaterstaat op de bergingslokatie de supervisie voerde over de metingen van onverhoopt ontsnappende giftige lading, liet op een persconferentie we ten dat de hoeveelheid levensgevaar lijk acrylonitril, die vrijdag is vrijgeko men maar net onder de maximaal aan vaardbare concentratie van vier delen gif op een miljoen delen lucht is geble ven. Volgens hem is de aan blauwzuur verwante lading acrylonitril iets min der giftig dan dioxine, dat enkele jaren geleden na een ongeval de regio rond het Italiaanse dorp Seveso onbewoon baar maakte. Smit Tak hoopt omstreeks vrijdag een nieuwe bergingspoging te kunnen ondernemen. DEN HAAG (GPD) De parlemen taire enquêtecommissie die de gang van zaken rond het nieuwe paspoort zal onderzoeken, moet tij dens de openbare verhoren terug houdendheid betrachten bij het vragen van bepaalde informatie. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft dit het afgelo pen weekeinde voor de radio ge zegd. De bewindsman kondigde aan dit de commissie zelf nog deze week in een informeel gesprek te zullen vra gen. De minister ontkende geheimzin nigheid te propageren. „Ik ben voor maximale openheid, maar ik wil met de commissie praten over wat wel en wat niet in de openbaarheid wordt gebracht. Ik wil graag dat er op punten die juridische en financië le schade kunnen berokkenen, te rughoudendheid bij de verhoren wordt betracht". Van den Broek zei teleurgesteld te zijn over de gewekte suggestie als zou hij informatie over het nieuwe paspoort willen achterhouden. Dit naar aanleiding van een uitgelekte geheime brief van hem aan de com missie. „Wij hebben meters dossier aan de commissie geleverd", aldus de minister. Van den Broek sloot het desalniette min niet uit dat bepaalde verhoren toch achter gesloten deuren plaats moeten vinden om zo de belangen van de Staat in een eventueel te voe ren proces met de firma die de pas maakt (KEP) niet te schaden. Ook sprak de minister over „met de com missie te maken afspraken over het geen er straks in het openbare eind rapport van de enquete zal komen te staan". Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. Wisselende bewolking. Middagtempe- ratuur 19, aan zee 16 graden. Een ma tige noordelijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1