'anDijke m eer doden in verkeer Verkeerschaos KMO-IDEE nor V BRISTOL Grootste Autogebeuren in Zeeland lan-Oort tast vele inkomens aan 50 w u H/EEK-UIT cEK~IN 99,50 Ontvoerde kinderen IN DE ZEELANDHAL TE GOES Donderdag 16, Vrijdag 17 en Zaterdag 18 juni. DINSDAG ALLEEN SPOEDGEVALLEN 150 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE Uitgestelde betaling tot 1989 mogelijk Financiering ter plaatse Zeelands eigen Hogeschool Weinig verandering CARAVANVERHUUR tl Zwemwater Heroïne Duinen EK voetbal DEN HAAG (GPD) - Joris Voorhoeve, fractievoorzitter van de VVD, heeft zich deze week opgeworpen als bemiddelaar in het conflict tussen de overheid en de medische specialisten. In eer ste instantie draait het conflict om het zogeheten norminko men. Minister De Koning (sociale zaken) heeft gisteren een be slissing hierover uitgesteld. Actiedag Poliklinieken dicht De Zeelandhal is geopend: Bezoek ook de meubelshöw! Ljjnbach pj(§moj(oi(oi lom (ofe ncoïnicoi IR® Stenevate 2, Heinkenszand. Wolkenvelden, 's middags af en toe zon. Middagtemperatuur 19, aan zee 16 graden. Een zwakke tot matige, 's middags een matige tot vrij krachtige oordenwïnd. 1e jaargang no. 142 terdag 18 juni 1988 Nog enkele weken vrij! Ook: kampeerauto's-vouwwagens personenbusjes bestelwagens Speciale tarieven voor langere termijn hu- ren, Hoek Ri|ksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES ;N HAAG (ANP) - In de eerste drie maanden van 1988 is aantal verkeersdoden in vergelijking met de overeen- Jnstige periode uit het jaar 1987 toegenomen, t aantal ongevallen waarbij doden en gewonden vielen I het aantal personen dat daarbij in een ziekenhuis lest worden opgenomen nam eveneens toe. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het aantal verkeersdoden in de eerste drie maanden van 1988 bedroeg 360. In de overeenkomstige periode van 1987 waren dat er 303. Het aantal ongevallen waarbij doden en gewonden vielen, nam toe in deze periode van 8.207 naar 9.650. De kwaliteit van het zwemwa ter in Europa is de laatste ja ren sterk verbeterd, vooral in de Middellandse Zee. PAGINA 5 Het aantal heroïnegebruikers in Zeeland is het afgelopen halfjaar explosief gegroeid. PAGINA 9 De Zeeuwse duinen zijn vol, voortzetting van het huidige recreatiebeleid leidt tot ver dere aantasting van het duin- PAGINA II Westduitsland (2-0 zege op Spanje) en Italië 2-0 zege op Denemarkenbereikten giste ren de halve finales van het EK. PAGINA 39 0 Jean Cocteau, exponent van de Parijse gay twenties, man van uitersten Grol en ernst in het debuut van E. du Perron Kristien Hem- merechts brengt heerlijk afwis selende Weerberichten 0 Het linkse strijdlied ver bleekt Stormloop op lite raire lezingen Tv-regis- seur Hans Hulscher vertolkt een zucht van bewondering 0 Herman Krebbers is te vreden. Pagina 21, 22, 23 en 25. 0 Afghanen wil hun koning terug Het bolwerk Elle- woutsdijk sluimert tussen na tuurschoon Rusteloze tij den op de bok van de bus naar de zon Het topje van gif- berg komt boven water in Afri ka Bouwfraude: het spel met de 'geblokkeerde gelden' 0 Verplegen wordt een we tenschap Molukse voet ballers op reis in Indonesië 0 Wie laadt het kanon Boris Becker?. Pagina 29, 31, 33, 35 en 37. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 6 Provincie: 9, 11, 13, 15, 17, 18 en 19 Sport: 38 en 39 (Advertentie) Instelbare logeert vloer- Imp in brons messing Specialisten leggen het werk neer Dat mag niet verhinderen dat alle 8.000 specialisten aanstaande dinsdag hiertegen een „demonstratieve zon dagsdienst" houden. Ook het kort ge ding dat de Landelijke Specialisten Vereniging tegen de staat heeft aange spannen, dient waarschijnlijk diezelf de dinsdag. Voorhoeve stelde deze week dat het norminkomen voor de medische spe cialisten niet zo drastisch omlaag moet. Daar waar De Koning denkt aan anderhalve ton menen de specialisten recht te hebben op ongeveer twee ton. De liberale Tweede Kamervoorman zit daar met een bedrag van f 180.000 precies tussenin. En dat is zo ongeveer de inzet van zijn bemiddelingspoging. De VVD-fractie heeft inmiddels bij De Koning een gewillig oor gevonden. Die berichtte vrijdag de Tweede Kamer dat de beslissing over het norminko men voorlopig niet zal worden geno men. Intussen gaan de plannen voor een ac tiedag op dinsdag 21 juni gewoon door. De specialisten demonstreren omdat het tarievenorgaan COTG in Utrecht waarschijnlijk zal beslissen dat hun vergoeding voor praktijkkosten (nu f 130.000) aanzienlijk omlaag zal moe ten. Als dat doorgaat, worden de nega- Advertentie tieve effecten voor het functioneren van de specialist in de ziekenhuizen verwacht. Waarschijnlijk zullen ze dan hun secre taresses (praktijkassistenten) moeten ontslaan. Als ook de tarieven, die hier aan zijn gekoppeld, worden verlaagd, zal dit veel specialisten 30 procent aan inkomen gaan schelen. Dit vinden de artsen onaanvaardbaar. Daarom volgt dinsdag een kort geding tegen de staat als het COTG dit besluit neemt. Door de actie van 21 juni zullen alle poliklinieken gesloten zijn en kunnen er geen afspraken met specialisten voor die dag kunnen worden ge maakt. Ook zullen geen operaties worden gedaan. Uitzondering geldt slechts voor spoedgevallen die via de huisarts worden gemeld. Voor het eerst doen nu ook de specialisten van de academische ziekenhuizen mee, zo dat alle dienstverbanders zich aan sluiten bij het verzet van de vrij ge vestigde collega's. De chemicaliëntanker Anna Broere in de arnmdikke kabels van de Taklift-4. IJMUIDEN (ANP) - De gezonken Nederlandse chemica liëntanker Anna Broere is vrijdagmiddag voorspoedig en geheel volgens plan gelicht. Tegen vijf uur was de eerste fase van de berging vol tooid. De bergers verwachtten toen nog tenminste vijf uur nodig te hebben om de Taklift 4 met de tanker aan staalkabels naar het afgezonken zware ladingschip Giant 2 te slepen, in positie te brengen en op het dek van de Giant te laten opdrijven. De bergingsoperatie heeft voor zover bekend geen extra giflekkage veroorzaakt en evenmin scheuren of andere beschadigingen in de romp van het schip veroorzaakt. Wel is een hoeveelheid stookolie vrijgekomen. De tech nici van Smit Tak hoopten gisteravond laat te kunnen beginnen met het overpompen van de gevaarlijke la ding acrylonitril in de zustertanker Angelina Broere. Zuidvlietstraat 75. Goes Tel 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uur zaterdag 9 30 12 30 uur MPEN gratis ophangen besteding boven 100,-) bcVHjd "es: Lange Vorststraat 89, ■31100-16070. fl^ee, Dam 23, tel. 01110-12119. BAYRUT (AFP/REUTER) - Drie kin deren van een welgestelde Libanees, die dinsdag op klaarlichte dag in Bay- rut ontvoerd waren, zijn vrijdag be vrijd na een zoekactie van de Hizbol- lah en Syrische militairen. Zij zijn on gedeerd. De onbekende ontvoerders hadden een losgeld geeïst van drie miljoen. Massaal begaf men zich vrijdagochtend te voet naar het werk, zoals hier op het Damrak. AMSTERDAM (GPD Een 24-uurs staking van het Amsterdamse openbaar vervoer zorgde gister middag voor extra verkeersdruk ten en opstoppingen op de toe gangswegen van en naar Amster dam. Het ging om een solidariteits actie met de stakende personeels leden van het gemeentelijk schoon maakbedrijf. Terwijl het in de och tend nog vrij rustig was, hadden de meeste forenzen in de middag het zekere voor het onzekere genomen en de auto gepakt. „Een chaos", noemde een woord voerder van de verkeerspolitie het stadsbeeld. „Rond drie uur stond het zowel binnen als buiten de stad volledig vast." Het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam heeft de actie veroordeeld, maar heeft zich wel bereid verklaard om op nieuw met de AbvaKabo te overleg gen over de privatisering van de schoonmaakdienst. Bij het vervoerbedrijf legden vrij dag 2000 mensen het werk neer. Ook zo'n 200 mensen van Openbare Werken en de Stadsreiniging voer den vrijdag actie. Zij hielden de deuren van het stadhuis voor enige uren geblokkeerd. De staking bij het openbaar ver voer duurde tot 12 uur afgelopen nacht. Voor volgende week staan eveneens acties op stapel als over leg met b en w maandag niets ople vert. (Advertentie zwart leder Zweedse muil met pororubber zool. Mt. 36-45 Adviespr. 24.95 Alléén vandaag slechts Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur (Advertentie) donderdag 16 juni: vrijdag 17 juni: zaterdag 18 juni: 14.00 tot 21.00 uur (dus ook 's avonds) 10.00 tot 21.00 uur (dus ook 's avonds) 10.00 tot 18.00 uur HAAG (GPD) Het is onvermijdelijk dat sommige groepen er in inko- °P achteruit gaan door de vereenvoudiging van het belastingstelsel. Het meen belang van een versimpeling van het belastingstelsel moet zwaaar- ^egen dan de inkomensachteruitgang. Minister Ruding (financiën) en zijn ssecretaris Koning schrijven dit bij het eerste wetsvoorstel voor de be- nghervorming, dat gisteren aan de Kamer werd aangeboden. De effecten M neerkomen op een inkomensdaling met meer dan vijf procent, erken- «iiding en Koning. De plannen hebben forse gevolgen voor onder meer de alleenstaanden tussen 27 en 65 j aar. Zij verliezen de toeslag voor alleenstaanden. Die was in 1987 nog ruim 3700 gulden. Daarnaast worden talrijke belastingplichtigen individueel getrof fen, omdat een groot aantal aftrekposten verdwijnen of worden aangepast. Het vrijdag ingediende wetsvoorstel geeft alleen een nieuwe structuur voor de belastingen. Tarieven worden niet ingevuld. Dat moet in een volgend wetsvoor stel gebeuren. Tot veler verrassing bevat het nu ingediende wetsvoorstel echter wel een lijst met aftrekposten die op de helling gaan (zie pagina 3). Di e Hogeschool Zeeland heeft haast. Haast om volwassen te worden en dat voor de toekomst te blijven. Sinds vorig jaar zijn zes in stellingen voor hoger beroepsonder wijs (hbo) in deze provincie formeel op gegaan in dit instituut. Een belangrijk moment en een belangrijke stap, want het ging tenslotte om een concentratie van de hoogst genoteerde studierich tingen, die binnen de grenzen van Zee land aan de jeugd kunnen worden aan geboden. Toch betekende de fusie nog allerminst dat het bestaansrecht van deze hbo-combinatie voor de toe komst is verzekerd. Afgelopen week werd bekend dat het dagelijks bestuur van de provincie overweegt om de Ho geschool Zeeland een eenmalige finan ciële injectie van 1,1 miljoen toe te die nen. Zo'n bijdrage kan in twee opzich ten de positie van de prille onderwijs instelling versterken. Er komt dan geld op tafel voor broodnodige inves teringen in apparatuur en vernieu- wings-activiteiten. Bovendien is het een gebaar, waarmee de provincie nog eens aangeeft dat ze zélf grote waarde hecht aan het bestaan van de hoge school. In de nabije toekomst zal de Hogeschool Zeeland namelijk heel wat rugdekking nodig hebben om zich overeind te kunnen houden. Want zo als op zoveel terreinen geldt ook voor het hbo-onderwijs dat de schaal van Zeeland vaak net te klein is om gezond te kunnen 'draaien'. Elders in deze krant (pagina 4) zet een van onze re dacteuren uiteen waar nü al de geva ren dreigen. Het is daarom van het grootste belang dat de Hogeschool Zeeland zichzelf binnen de kortste ke ren bewijst. Als een over de hele linie toekomst gerichte combinatie van studierichtingen voor hoger beroeps onderwijs zal de school moeten aanto nen dat ze onmisbaar is voor deze pro vincie. Een zware opgaaf, maar beslist de moeite waard. Nu kan de Hogeschool Zeeland zoiets bepaald niet alléén. Vol waardig hoger beroepsonderwijs is een belang waarmee de hele samenleving is gediend. Jongeren die de provincie uittrekken omdat studierichtingen van hun keus hier niet voorhanden zijn, moeten doorgaans als een verlies post worden genoteerd. Nog steeds geldt - net als in de jaren toen Zeeland grote nieuwe bedrijven wist aan te trekken - dat goed en gevarieerd on derwijs een vestigingsfactor van bete kenis is. De Hogeschool Zeeland moet er dan ook op kunnen rekenen dat het provinciebestuur zich het belang van deze hbo-combinatie blijvend sterk aantrekt. Vooral wanneer het moeilijk wordt tegenover Deetmans nuchtere cijferaars in Den Haag, zal Zeeland de functie van een kleine hogeschool voor een relatief dunbevolkt buitengewest met hand en tand moeten verdedigen. Ook het bedrijfsleven - dat veel baat heeft bij een goed lopende onderwijs voorziening op dit niveau - kan niet aan de kant blijven staan. Er zijn al bindingen met het oog op het zoge naamde contract-onderwijs. Maar on dernemend Zeeland zou ook met an- derssoortige daadwerkelijke steun (sponsoring, pressie op de politiek) moeten opkomen voor het bestaans recht van de Hogeschool Zeeland, ook in de toekomst. Voor wat, hóórt wat. Er liggen over en weer verplichtingen. En liefst voordat het te laat is. In de onlangs naar buiten gebrachte Vierde nota voor de ruimtelijke ordening van Nederland denkt het kabinet aan Zee land voor de naaste toekomst een posi tie toe, die neerkomt op een 'regio op eigen kracht'. Om de gang erin te hou den is dan natuurlijk wél een stevig motorvermogen nodig. Een zo hoog mogelijk niveau van onderwijsvoorzie ningen hoort daar onvoorwaardelijk bij. Anders gaat de motor haperen. vdM. (Advertentie) AUTOMATISERING industrieweg 1-3 4382 NA Vliastngm M et 184- tsew Advertentie WR®

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1