Treinongeluk bij Rilland te wijten aan machinist Terneuzense scholieren dag in staking tegen plannen Deetman KOM NAAR DE GROOTSTE OPRUIMINGS MEUBELSHOW ZEELANDHALLEN IN GOES duinen zijn zeer waardevolle kunstuitingen van de natuur... Vieuw boekje over Middelburgse Abdij DONDERDAG 16 JUNI VRIJDAG 17 JUNI ZATERDAG 18 JUNI AANTASTING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOEKOMST VAN VELEN DANIG IN DE WAR GESTUURD' PAGINA 9 INEUZEN - Gedeputeerde staten hebben besloten de Klei- |kuissenspolder ten noorden van Zaamslag te saneren. In de Sder is nog een oriënterend bodemonderzoek gaande, maar iien de bevindingen tot nu toe is tot actie besloten. Aanlei- Jfë is resultaat van een proefopgraving, eind vorig jaar. lolgens een anonieme tipgever zouden er 666 gifvaten liggen. «proefopgraving leverde al snel zes vaten op. De provincie at er nu van uit dat het genoemde aantal vaten wel ongeveer pt. Dat zou betekenen dat er circa 140 ton chemisch veront- jiigd afval is gedumpt. Hup Holland Bezoek ook de autoshow! Boerengat ZEELAND' VRIJDAG 17 JUNI 1988 rovincie wil Ichoonmaak gevonden vaten bevatten verschil- taleen, glycolen en olie. De meeste van Te chemische verbindingen be- deze stoffen zijn ook in het grondwater Aide uit aromaten, fenolen, gechlo- aangetroffen. de aromatische verbindingen, naf- De anonieme tipgever speelde het Ter- C ELBURG-Commissaris van de ingin dr C. Boertien kreeg donder- norgen het eerste exemplaar aan- )den van De Abdij Middelburg, 32 pagina's tellend boekwerkje het Middelburgse Abdijcom- Dat gebeurde in de kamer van de Imissaris in het Abdijcomplex in [bijzijn van auteur Sjaak van der pe, fotograaf Jaap Wolterbeek, tagever Henk Wittenberg van Pit- 1 Goes en Dick Anbeek van Fanoy aken Middelburg. Pitman en Fanoy 1 de uitgevers van het werkje dat falve een stukje geschiedenis en de pige functie van de gebouwen, te- i 'een wandeling door de mooiste dij van Nederland' beschrijft. t nu toe was er geen recent boekje een fraai bouwwerk als het Abdij- plex te verkrijgen. Er was overi- genoeg vraag naar", zette boek- delaar Anbeek uiteen. i is gekozen voor een eenvoudig tkje dat een goed overzicht geeft j het Abdijcomplex waartoe ook de prkerk, de Nieuwe Kerk en de Lan- lan behoren. De Middelburger Jaap Iterbeek maakte een nieuwe serie deel daarvan is afgebeeld op de lu is uitgevoerde omslag met een ie collectie 'vakantiekiekjes' van professionele fotograaf. Provincie- dichter Sjaak van der Linde nam ekst voor zijn rekening en de heer t de Bruin stond de schrijver bij waardevolle adviezen. Henk Wit- erg verzorgde de lay-out. Het tfe is tweetalig: Nederlands en "S", introduceerde Anbeek de nieu- itgave die in een oplaag van 10.000 nplaren is gedrukt. Prijs van het werkje is negen gulden fis en vanaf vandaag (vrijdag) in al- oekhandels verkrijgbaar. Het Do- lentatiecentrum Zeeuws Deltage- l leverde eveneens, wat oudere, fo- voor de nieuwe Abdij gids. TERNEUZEN - Ongeveer 700 leer lingen van de MTS/MEAO in Ter- neuzen hebben donderdag de hele dag in de kantine doorgebracht. De scholieren vinden dat het afgelopen moet zijn met de absurde plannen van minister Deetman van onder wijs. Ze besloten de hele dag geen lessen te volgen en de dag uit te roe pen tot algemene stakingsdag. Leer lingen die niets voelden voor de sta king konden gewoon de lessen vol gen. Onder luid gejoel en getrommel op de tafels sprak actieleider Chris de Cock de opgelaten menigte toe: „De plannen van Deetman kunnen de toekomst van velen van ons danig in de war sturen. Want wie denkt het op te kunnen brengen om na zijn schoolloopbaan meteen al een schuld, die op kan lopen tot enkele tienduizenden guldens, af te lossen. Realiseer jullie dat dit een aflossing van zo'n 400 gulden per maand kan betekenen. Dat is een hele kluif'. 's Morgens bracht De Cock de direc tie op de hoogte van de plannen. „Ze vonden het goed en wensten ons alle succes toe", zei de actieleider. Direc teur A. Rietra bekeek de staking, on danks dat hij er zijn goedkeuring voor had gegeven, van twee kanten. „Aan de ene zijde heb ik begrip voor de benarde situatie waarin de leer lingen zich bevinden. Maar aan de andere kanten missen ze nu toch wel een aantal belangrijke lessen. Nee, echt blii ben ik er niet mee". Terwijl het 'Hup Holland hup' ge zongen werd wees De Cock de scho lieren op de harde feiten: „De stu diebeurs wordt voor iedereen ge lijkgesteld op 335 gulden en de aan vullende beurs vervalt. Dat bete kent dat je de rest moet lenen bij de bank, tegen een hogere rente dan welke geldt in de Wet Studiefinan ciering. Dus als je geen ouders hebt die je kunnen of willen financieren zul je een enorme schuldenlast moe ten verkroppen". „Scholieren zijn de laatste jaren al genoeg gekort. We moeten niet meer over ons laten lopen", zei De Cock, terwijl cult-muziek de jongeren in de kantine laaiend enthousiast maak te. „Hoezo actie-moeheid; de opstan dige jaren keren terug", zei één van de stakers. Een luid boe-geroep volg de toen een paar leerlingen het sta- kings-hol verlieten om de lessen te gaan volgen. „Het is een a-sociale bende. Lijn in deze actie zit er niet. Het is eigenlijk weer zo'n wilde sta king. Daar doe ik niet aan mee. De lessen zijn voor mij te belangrijk", zei een scholier, terwijl onder een hard olé olé De Cock de studenten nog maals verzocht in de kantine te blij ven in plaats van naar de les te gaan of in de gangen rond te hangen. De stakende Terneuzense scholieren brachten de hele dag in de kantine door. UTRECHT (ANP) - Een onderzoeks- ten min of meer ernstig gewond. Bij commissie heeft donderdag vastge- het onderzoek zijn volgens de Neder- steld, dat de botsing tussen een reizi- landse Spoorwegen geen gebreken gerstrein en een goederentrein bij Ril- ontdekt aan de werking van de rem- land-Bath, op 1 juni, te wijten is aan men van de reizigerstrein en evenmin de machinist van de reizigerstrein. aan het functioneren van het seinstel- sel. Dit heeft de commissie tot de con- De machinst was één van de drie men- clusie gebracht dat de machinist van sen die door dit ongeluk om het leven de reizigerstrein ten onrechte door een kwamen. Ruim dertig passagiers raak- stopsein is gereden. (Advertentie) MIDDELBURG Hoe lang zal de blanke top der duinen nog schitte ren langs de Nederlandse Noordzeekust Ruim tien jaar gele den stelde de regering voor de duin gebieden een daad. Natuurbelang op de eerste plaats. Een poging de onophoudelijke aftakeling van de duinen een halt toe te roepen. Het heeft in de praktijk niet veel gehol pen. De aantasting van het smalle gebied op de woelige grens van zee en land, is onverminderd doorge gaan. Afgravingen, bebouwing, we gen en fietspaden, waterwinning en infiltratie, onnatuurlijke bebos sing, ongebaande recreatie, jacht een opeenstapeling van aanslagen op een bijzonder landschap. Vijf óver twaalf dus. De werkgroep Midden-Zeeland van de Stichting Duinbehoud probeert het tij te ke ren. Want het neergaande proces is ook in de nog jonge duinen van Schouwen, Walcheren en West- Zeeuwsch-Vlaanderen volop aan de gang. 'Zeeuwse duinen in de knel: be houd met beleid' is het motto van een bijeenkomst die vandaag, vrij dag, in de Middelburgse Abdij wordt gehouden. Vooral bedoeld om de mensen die het bij de overheid voor het zeggen hebben, wakker te schud den. Boodschap: redt de (natuur- )waarden van het duingebied. Werk groepvoorzitter Richard Struijk ziet het als een begin. Behalve de over heid zal ook de 'gewone burger' beter op de duinen moeten passen. Wat is er zo bijzonder aan de Zeeuwse duinen „Duinen zijn als landschap heel apart. In de ontstaansgeschiedenis zit veel dynamiek; zonder wind en water geen duinen. Dat ligt voor bij voorbeeld een bos of veengebied heel anders. Duinen zijn als natuurter rein schaars. Het gaat om een voed- selarm milieu. Zoiets is erg waarde vol, zeker naarmate de milieuvervui ling toeneemt. Er is eerder sprake van afbraak dan opbouw. De Zeeuw se duinen zijn betrekkelijk jong. Bij Valkenisse woonden er al mensen toen de duinen er nog niet waren. De huidige duinen zijn vanaf 1200 ont staan. Bij Vrouwenpolder zijn ze het jongst; die zijn van na 1750. De dui nenrij langs de zuidkust van Walche ren is extra bijzonder. Meestal lopen V duinen in de richting zuidwest/ noordoost, vanwege de overheersen de windrichting. Tussen Vlissingen en Westkapelle is dat nét andersom. Het heeft te maken met het ontstaan van de Westerschelde". Alle duinen zien er anders uit. Hoe komt dat „Dat heeft te maken met de geomor- fologie. Door het stuivende zand zijn allerlei types ontstaan. Al die vor men hebben grote waarde. Helaas wordt daar bij het afgraven van dui nen nooit zo op gelet, terwijl het als het ware om kunstuitingen van de natuur gaat. Die verschillende pa tronen zijn van belang voor de ont wikkeling van planten en dieren. Er zijn tussen 500 en 600 plantesoorten, waaronder zeldzame. In de Zeeuwse duinen groeit een serie planten in vochtige duinvalleien, die elders ver schrikkelijk weinig voorkomen. Trek een denkbeeldige lijn vanaf het strand naar de polder. Langs die lijn is een enorme variatie te zien. Hoog/ laag, droog/nat, veel/weinig zon, gro te temperatuurwisselingen, van kalkrijke naar kalkarme grond. Zo'n variatie is een garantie voor veel soorten. Óók bij de dieren. Je ziet in de duinen zowel zandloopkevers als vossen; zowel plevieren als kieken dieven". Richard Struijk: „Voor ieder duingebied zijn andere maatregelen nodig' Waardoor komen de duinen in de knel „Aan een aantal bedreigingen kun nen we weinig doen. Kustafslag heb je maar voor een deel in de hand. Je kunt rijkswaterstaat niet verwijten dat sinds 1400 de duinen bij Westka pelle zijn verdwenen. Er is ook de luchtverontreiniging. Zure regen is wel degelijk in de Zeeuwse duinen een gegeven. Daardoor treedt sterke verruiging op. Aan een aantal zaken kunnen we wél wat doen; helaas ge beurt dat onvoldoende. Neem aan tasting van het landschap terwille van de kustverdediging. Er is veel te laat begonnen met zandsuppletie, dat had véél eerder moeten gebeu ren. En dan het vergraven van de duinen voor sloop van bunkers. Ge lukkig houdt dat langzamerhand op. Het is jammer dat van het bunker puin wegen zijn aangelegd en op die wegen is voedselrijke klei in een voedselarm gebied gestort. De wa terwinning gaat ook ten koste van de ecologische waarde van de duinen, evenals het verlagen van het polder- peil ten behoeve van de landbouw. De recreatie is een grote bedreiging. Door het betreden van de duinen, waardoor veel kapot gelopen wordt. Door het tegen de duinen aanplak ken van talrijke recreatievoorzienin gen". Welke maatregelen zijn noodzakelijk „Dat zal voor ieder duingebied an ders zijn. In ieder geval moet worden gestreefd naar een zo goed mogelijke waterstand. Tussen het cultuurge bied en de duinen moet een bufferzo- "ne komen, zonder bebouwing en landbouw. Bestaande recreatieve voorzieningen in en tegen de duinen moeten worden gesaneerd. Uit gangspunt hoort te zijn dat de dui nen zich niet lenen voor intensieve recreatie. In de binnenduinrand zijn goede mogelijkheden om, na de sa nering, door middel van natuurbouw aan herstel van de grote waarden te werken. Er kunnen dan op termijn weer waardevolle situaties ontstaan, al zal het nooit meer zoals vroeger Rinus Antonisse snel polder neuzense raadslid van Links Perspec tief A.A.P. van Himme een grote hoe veelheid kaartmateriaal met een bege leidende brief in handen over het dum pen van gifvaten op talloze lokaties in de omgeving van Terneuzen. Vermoed wordt dat de tipgever be trokken is geweest bij de illegale af voer van chemisch afval in de jaren zestig, afkomstig van industrieën in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Voor wat betreft de dumpingen in de Kleine Huissenspolder is met name de be schuldigende vinger naar Dow Chemi cal uitgestoken, maar bewijzen daar voor ontbreken vooralsnog. Het is overigens nog niet bekend wan neer de saneringsoperatie in de polder begint en hoe de zaak moet worden aangepakt. Dat zal een saneringson derzoek moeten uitwijzen. Gs hebben nog geen antwoord op de vraag of het verbouwen van groente op dit terrein wel verantwoord is. De ver vuiling van het grondwater valt wel mee. De monsters zijn echter tot nog toe al leen op geringe diepte genomen, maar de vaten zijn op grote diepte gestort. Er is evenmin iets bekend over de grondwaterstromen in deze polder. Het dagelijks bestuur van de provin cie heeft eveneens besloten oriënte rende bodemonderzoeken in te stellen naar vervuilingen op drie lokaties na bij Boerengat (ten westen van Ter- neuzen). Ook daar is vorig jaar al ge graven, maar 'Middelburg' wil meer duidelijkheid. Het erf nabij de Rode Dam aan de Lo- venpolderseweg is uit de onderzoeks plannen geschrapt. Dit erf wordt niet meer als verdacht aangemerkt, ook al heeft dezelfde tip gever op een kaartje aangewezen dat hier enkele honderden vaten liggen. Er liggen wel afvalstoffen maar deze verontreinigen de grond en het grond water niet. Nog dit jaar wil de provincie ook een begin maken met de sanering van het Cruson-terrein in Breskens., waar 1600 kubieke meter met één of meer meta len en olie vervuilde grond moet wor den afgegraven. We kregen het stencil gisteren onder ogen. Een vriendelijk getoonzet briefje, waarin een initiatief- \nJk ondernemer zijn plannen ontvouwt om een nering in oud zetten. <Jk zie", verzekert hij z'n toe komstige clientèle, „u positieve \reactie met tegen spoed tege moet". ;^iet reageren dus. ant waarom zouden we een Is artende ondernemer willens en wetens in het ongeluk stor- De uitgevers willen binnen afzienbare tijd ook een Engels/Franse uitgave op de markt brengen. j/infcs naar rechts fotograaf Jaap Wolterbeekuitgever Dick Anbeek, ont eer Henk Wittenbergcommissaris C. Boertien en auteur Sjaak van der Be bekijken het eerste exemplaar van 'De Abdij Middelburg'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9