PZC/')'nnen"bu^en'an(' Anderen treft schuld affaire Op den Toren CMHA wil 350 miljoen van minister Van Dijk Daling ziekteverzuim buschauffeurs door gezondheidstraining Nieuwe aanhoudingen na miljoenenfraude Invasie rupsen treft opnieuw natuurterreinen op Veluwe •t, - 'ervuiling »or diesel in banden Kleiner aantal reddingen van KNZHRM \VER PRAKTIJKKOSTEN laximaal 40.000 ilden na ontslag de landbouw ftus vraagt aan [orbasjov om ïriodiek contact Amro draagt Antwerps kantoor over aan Generale jdag 17 juni 1988 [recht (ANP) - Terwijl bij het adviesorgaan COTG nog In definitieve beslissing is gevallen over de verlaging van onkostenvergoeding van medisch specialisten, heeft de Tcialistenvereniging LSV bij de Haagse rechtbank al tijd [eserveerd voor een kort geding tegen het te verwachten sluit. isten gesplitst t zou weieens de laatste keer kun- zijn dat de LSV in rechte een be- kan doen op de afspraken uit het leraal akkoord, want de regering |ft de organisatie juist deze week la- I weten dat ze van het akkoord afwil. verantwoordelijke bewindslieden tken erover het contract eenzijdig |te zeggen, omdat de LSV de afspra- i eruit stelselmatig zou ondermij- HOOFDVERDACHTE FRAUDE NUTH: Kodak videobanden. Kodak VHS 120. Speelduur: 2 uur. VOOR WEGWERKEN BELONINGSACHTERSTAND Vertrouwelijk Scheepsbouwfusie - Drie belangen organisaties in de scheepsbouw heb ben zich verenigd in de Vereniging Ne derlandse Scheepsbouw Industrie (VNSI). De drie gefuseerde organisa ties zijn de Cebosine (Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Neder land), de scheepsbouwverenigingHoo- gezand en de Stichting Nederlandse Scheepsbouw Industrie (SNSI). BETAALPASJES EN GIROKAARTEN Voordelen Smakelijk hebben voorvader zóveel fijne geuren PARFUMERIE VAN BIEMEN 'pecialisten illen weer aar rechter ■het COTG zijn plan voor verlaging i de vergoeding maandag doorzet, lit een dag later een kort geding te- de staat. Dat heeft de LSV donder- bekend gemaakt. geding komt bovenop een gedeel- jke staking, die eveneens voor dins- I is aangekondigd. Ook die staking $t zich tegen het snoeien van de ktijkkostenvergoeding. De specia ls zullen uit protest, net als een geleden, dinsdag alleen maar |edgevallen in behandeling nemen. COTG wil de praktijkkosten van «pecialisten (ongeveer 130.000 gul- Ti uit de tarieven halen, zodat alleen [ia .honorering overblijft. De kosten Tden dan gesplitst, waarbij de in [ziekenhuis gemaakte kosten in het lenhuisbudget worden opgeno- h. Voor de overige kosten zouden de Jcialisten maximaal 28.000 gulden (jaar moeten krijgen. Bgens de LSV gaat het COTG buiten nboekje als de kostenvergoeding op je manier wordt gewijzigd. Het or en mag volgens de wet alleen tarie- vaststellen. Met het nieuwe sys- zou het COTG in feite ingrijpen Èe organisatie van de specialisten- jktijk en volgens de LSV is dat in ld met de wet. De specialisten me- bovendien dat de eenzijdige veria van de onkostenvergoeding in Jjd is met het „generaal akkoord", [overeenkomst met de overheid uit i. De LSV is woedend over deze stap i de regering, maar wat ze ertegen |ondernemen is nog niet duidelijk. Imaast speelt nog een slepend con- Jv' HAAG (ANP) Werknemers en jrkneemsters in de landbouw kun- j vanaf vrijdag 17 juni bij ontslag bepaalde gevallen een vergoeding |gen die afhankelijk van hun leef- l varieert van minimaal 5.000 tot )iimaal 40.000 gulden. Het bestuur de Stichting Ontwikkelings- en iieringsfonds voor de Landbouw (ft tevens besloten werknemers ger dan 50 jaar een tegemoetko- hg in de kosten van een omscho- {[scursus te geven, van de voorwaarden voor de ver- Iding bij ontslag is dat dit ontslag Jet plaatsvinden in een periode zes Banden voor of zes maanden nadat ■werkgever een aanvraag heeft inge- jlnd voor structurele maatregelen en |dat ;:leze aanvraag is goedgekeurd. Als ucturele maatregelen worden onder pere aangemerkt bedrijfsbeëindi- en vermindering van de produk- |omvang. tEMBURG (ANP)- De milieumi- ïers van de EG hebben donderdag [ui axemburg een richtlijn vastge- j)<i die op den duur de luchtveront- Jiiging door dieselmotoren van jsonenwagens zal beperken. Die ptlijn was in de vorige ministerra- al voorbereid. ■richtlijn bepaalt dat nieuwe auto's i dieselmotoren van 1 oktober 1989 Biet meer dan 1,1 gram verontreini gde deeltjes per proef mogen uitsto- Per proef wil zeggen bij een rit fr de stad van 4 kilometer, gereden 1 een snelheid van niet meer dan 20 fmeter per uur. Op 1 oktober 1990 (eten alle auto's aan die eis voldoen, pens deskundigen zal het besluit p de huidige situatie niet veel veran- ■en omdat vrijwel alle wagens aan |e eis voldoen. ■TICAANSTAD (RTR) Paus Jo- ^tones Paulus II heeft aan de partij- er van de Sovjetunie, Michail batsjov, gevraagd om een of ande- iFurm.van Periodiek contact tussen Heilige Stoel en het Kremlin. Dit een Vaticaanse diplomaat don- Mag bekend gemaakt. |bseigneur Audrys Backis, onder secretaris van de Raad voor nbare Zaken van de Kerk, zei dat verzoek van de paus stond in een i die hij deze week in het Kremlin Vol n overhandigen. gens Backis zal regelmatig contact de regering van de Sovjetunie mo- maken dat zij en het Vaticaan n van wederzijds belang, interna- maar vooral ook de Kerk be rende, bespreken. flict met het kabinet over het normin komen voor specialisten, dat minister De Koning binnenkort waarschijnlijk zal verlagen, terwijl de specialisten juist menen dat ze recht hebben op meer. De controverse over de onkostenver goeding heeft er bovendien toe geleid dat de specialisten al lange tijd op ge spannen voet staan met de zieken fondsen, die voor verlaging van de vergoeding hebben gepleit. De specia listen hebben hierom hun contracten met de ziekenfondsen opgezegd, zodat ze nu al bijna een jaar rechtstreeks bij hun ziekenfondspatiënten declare ren. MAASTRICHT (ANP) Bij opgravingen in de Sint Servaes-kerk aan het Vrijthof in Maastricht is een hardstenen sarcofaag uit de elfde eeuw aangetroffen. De kerk wordt momenteel grondig hersteld. Volgens een woordvoerder van de gemeentelijke ar cheologische dienst die dit donderdag meedeelde, is rond 1078 de Proost van het Sint Servaes Kapittel, Humbert, in deze kist begraven. In de sarcofaag, die 2,5 meter lang is, zijn ook stukken aangetroffen die betrekking hebben op de bouwwerken die Humbert heeft laten uitvoeren. Die stukken moeten evenwel nog nader worden onderzocht. MAASTRICHT (ANP) - De hoofdver dachte in de fraudezaak rond het be jaardentehuis „Op den Toren" in Nuth, de 50-jarige ex-directeur M. B., heeft donderdag op de laatste proces dag tegenover de rechtbank ver klaard van oordeel te zijn dat de offi cier van justitie de verkeerde ver dachten heeft gedagvaard. In plaats B. en twee oud-stafleden had den volgens hem beter meerdere leden van het bestuur vervolgd dienen te worden. B. beschuldigde de leden van het vroegere bestuur ervan dat zij nooit tijd te hadden om te besturen. Zij wisten van betaling in natura voor overuren af en namen zelf het initiatief tot het openen van aparte rekeningen voor speciale uitgaven. Van controles op de boekhouding wilden ze niet we ten. B. nam het de officier kwalijk dat die hem verweten heeft alleen uit te zijn geweest op eigenbelang. „Dag en nacht stond ik klaar en heb per week meer dan tachtig uur gedraaid". De vergoeding in natura voor gemaakte overuren was maar een schijntje van de werkelijke kosten. Het bej aardente huis heeft volgens hem dus geen na deel maar voordeel gehad van de met het bestuur getroffen betalingsrege ling in natura. De nieuwe bestuursleden die de zaak aan het rollen brachten waren net zo min integer als de oude, zei B., want ook zij lieten zich door het bejaarden tehuis gratis diensten bewijzen. Ook de huidige burgemeester van Middelburg, mr Chr. G. J. Rutten, heeft zitting gehad in het bestuur, in de tijd toen hij burgemeester van Nuth was. Rutten stapte echter in 1980 op toen hij onregelmatigheden vermoed de. Tegen M. B. en tegen zijn broer G. B. (43), voormalig hoofd van de techni sche dienst, is acht maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk, geëist. De rechtbank doet 30 juni uitspraak. Advertentie Videobanden van topkwaliteit met een perfecte beeld en geluidskwaliteit. Goed voor het opnemen van een complete EK-wedstrijd, eventueel met verlenging. Nü slechts DEN HAAG (GPD) De Centrale voor Middelbare en Hogere Ambtena ren (CMHA) heeft minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken meege deeld, dat het kabinet voor 1989 350 miljoen gulden beschikbaar moet stellen voor het wegwerken van de achterstanden in beloning. Die ach terstand is enige jaren geleden geble ken uit de pakketvergelijking. Gaat het kabinet niet in op dat verlangen, dan heeft de CMHA geen behoefte meer om verder overleg over de ar beidsvoorwaarden te voeren. Dit harde standpunt wordt niet ge deeld door de andere twee ambtena- rencentrales die in verband met de vaststelling van de begroting een oriënterend gesprek hadden met de minister. De christelijke ambtenaren- centrale CCOP en de Ambtenarencen- PACHUA, Mexioco, (ANP) Vrouwen klampen de Mexicaanse presidentskandidaat van de Revolutionaire PartijCar los Salinas de Gortari aan, tijdens een bezoek aan het Mexicaanse plaatsje Pachua. Het bezoek vormt onderdeel van het verkiezingstoernee van de presidenskandidaat. Het is al bijna zeker dat de 40-jarige Salinas de Gortari op 6 juli zal winnen. trale willen dat de inkomens bij de overheid gelijk blijven oplopen met die in de marktsector. Om gelijke koopkrachtontwikkeling te bereiken denken de twee centrales dat hiervoor een financiële ruimte van 1,5 procent van de loonsom nodig is. Deze beide centrales willen in het ka der van de bevordering van de werkge legenheid dat het ook volgend jaar voor 60-jarigen mogelijk moet zijn met VUT te gaan. Als de minister en de twee centrales er op blijven staan dat de VUT-leeftijd nog eenmaal op 60 jaar wordt gesteld, zal de CMHA zich daartegen niet ver zetten. Woordvoerder Gerard van Da len zei dat de middelbare- en hogere ambtenaren al genoeg hadden gedaan om de werkgelegenheid bij de over heid te kunnen handhaven. Ook minister Van Dijk heeft de centra les zijn gedachten over werkgelegen heid en herverdeling van werk bij de AMSTERDAM (ANP) De Koninklij ke Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij (KNZHRM) heeft in 1987 bij 374 acties in totaal 661 per sonen gered danwel geholpen. De cij fers zijn wat lager dan beide voor gaande jaren. De maatschappij heeft sinds de op richting in 1824 tot begin dit jaar ruim 11.500 mensen „aan wal gebracht, uit gevaar bevrijd of uit moeilijkheden ge holpen", zo meldt de KNZHRM don derdag in zijn jaarverslag. Het aantal diensten aan de plezier- vaart liep in 1987 ook wat terug. Voor vermiste, afgedreven, in gevaar of ver meend gevaar verkerende surfers wer den de KNZHRM-stations 33 keer gea larmeerd, tegen 34 maal in 1986. In veel gevallen betrof het loos alarm of had de windsurfer zich op eigen kracht we ten te redden. „Onze stelregel blijft", aldus de KNZHRM, „dat het beter is 100 maal voor niets uit te varen dan een keer te weinig". De KNZHRM bestrijkt het IJsselmeer en de Noordzeekust noordelijk van Scheveningen. Het materieel van de organisatie is opgeborgen in tien grote boothuizen en dertien kleinere boot huizen en bergplaatsen. overheid en verbetering van de ar beidsvoorwaarden voorgelegd. Over de inhoud daarvan wilde de minister geen mededelingen doen. Hij heeft de drie centrales vertrouwelijkheid opge legd, omdat hij met zijn plannen en die van de centrales eerst naar het kabinet moet voor overleg. Omdat het eerste oriënterend beraad nog niet kon wor den afgerond, wordt het volgende week voortgezet. AMSTERDAM (ANP) - De Amro Bank gaat haar Antwerpse vestiging over dragen aan de Generale Bank. Tege lijk gaan de twee banken, die besloten hebben tot een intensieve samenwer king die in de komende jaren gestalte moet krijgen, in Nederland en België tien „eurodesks" inrichten, zo blijkt uit mededelingen van de Amro Bank. De eurodesks zullen de dienstverle- niong tussen Nederland en België moeten stroomlijnen en moeten die nen als informatiepunten voor klanten en medewerkers over de samenwer king tussen Amro en Generale Bank. Bovendien zullen zij aan de klanten in formatie verstrekken over de gevolgen van de gemeenschappelijke markt, die in 1992 een feit moet zijn. De markt voor Nederlandse bedrijven in België en Belgische bedrijven in Ne derland omvat ongeveer 2.500 onder nemingen, exclusief de vele duizenden importeurs en exporteurs in de Bene lux. Het huidige Amrokantoor in Antwer pen is geopend in 1985 en houdt zich bezig met dienstverlening aan Neder landse ondernemingen in België. HAARLEM (GPD) - Een training op gezond leven onder tweehonderd bu schauffeurs van de NZH in Haarlem heeft als resultaat gehad dat het be drijf per jaar 1200 ziektedagen minder registreert. Op jaarbasis betekent dat voor deze groep een besparing van 300.000 gulden. Omgerekend voor het hele bedrijf (1600 chauffeurs) bete kent dit een jaarlijkse vermindering van het ziekteverzuim met drie pro cent. Dit zijn de opvallende resultaten van een onderzoek en een trainingspro gramma dat gedurende 2,5 jaar is uit gevoerd onder een deel van het perso neel bij deze in Noord en Zuid-Holland actieve busmaatschappij. De resulta ten zijn belangwekkend, ook al omdat begin dit jaar uit een ander weten schappelijk onderzoek bekend werd dat slechts één op de negen buschauf feurs gezond de pensioengerechtigde leeftijd haalt. Naar aanleiding van de resultaten heeft het vervoersbedrijf besloten het trainingsprogramma en de gezond heidsvoorlichting op te nemen in de herinstructie- en bijscholingscurssu- sen, waaraan de chauffeurs regelmatig deelnemen. Daarvoor zal een speciale medewerker worden aangetrokken, die in samenwerking met de bedrijfs arts en de afdeling personeel van het bedrijf het programma moet opzetten en uitvoeren. Het trainingsprogramma tijdens het onderzoek was erop gericht de chauf feurs thuis en op het werk gezonder te doen leven. Ze kregen daartoe behalve de training ook voorlichting over voe ding, rugklachten, beweging en stress. Na afloop van het onderzoek bleek dat de chauffeurs die aan de trainingen hadden meegedaan veel minder vaak ziek waren dan een andere groep chauffeurs, die niet aan de gezond heidstraining had deelgenomen. ARNHEM (GPD) Miljoenen rup sen van het grasuiltje teisteren op nieuw de terreinen van Natuurmo numenten op de Veluwe. Een jaar geleden trof eenzelfde plaag met na me het Deelerwoud. Nu gaat het vooral om delen van het nationaal park Veluwezoom, zoals het Eer- beekse Veld en de Terletse Heide, die bij elkaar honderden hectaren omvatten. Opvallend is dat de vraatzuchtige beestjes deze keer veel actiever zijn op de open heidevlakten. Dit in te genstelling tot vorig jaar toen ze met name in het ijle bos voorkwamen. De uitbreiding van rupsen over een veel groter oppervlak duidt op een olie vlekwerking, die biologen niet heb ben voorzien. „De rupsen hebben de, draad weer opgepakt, waar ze vorig jaar waren gebleven", aldus inspecteur R. H. Lichthart van Natuurmonumenten in Arnhem. „Vrij algemeen werd ver ondersteld, dat het grasuiltje in zijn popstadium door sluipwespen zou worden aangetast. Maar dat is ken nelijk niet of niet massaal gebeurd". De beheerders van Natuurmonu menten zien in hun terreinen grote gedeelten gras verdwijnen. Dat le vert ook voordelen op. Grassen als het pijpestrootje en de bochtige sme- le verdringen in bos en heide steeds meer de ter plekke thuishorende planten. Lichthart: „Wordt door de rupsen een keer schoon schip gemaakt, dan is dat alleen maar meegenomen. Door de verzuring is er veel gras op de heide ontstaan. Die concurrentie slag tussen heide en gras lijkt door de tussenkomst van de rupsen zo doende toch uiteindelijk door de hei de te worden gewonnen". De horden rupsen, die in gesloten front optrekken, pakken de vergras- sing professioneel aan. „Dat kunnen we zelf onmogelijk beter doen", con stateert districtsbeheerder C. Segers van Natuurmonumenten. Op de vorig jaar kaalgevreten plek ken in het Deelerwoud is al herhaal delijk een natuurlijke verjonging vastgesteld van boomsoorten als lij sterbes, berk en zomereik. Overigens blijken de rupsen bijzonder in de smaak te vallen bij grote vluchten spreeuwen, bij wilde varkens en ook bij de buizerd. „Ook in dit geval is er dus sprake van eten en gegeten wor den. Een bekend gegeven in de na tuur", constateert inspecteur Lich thart. De schoonmaak mag welkom zijn, toch, wordt het verschijnsel op zich niet als positief ervaren. „Het massa le optreden van die rupsen is het ge volg van een verstoring in de natuur. De zure regen is daar vermoedelijk debet aan. Daarbij komt, dat door het wegvre ten van de bochtige smele een be langrijk voedselgebied van herten verloren gaat. Bovendien vormt de vrij hoge begroeiing een goede schuilplaats voor tal van dieren. AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft in het onderzoek naar een grootscheepse fraude met postgiro- en bankpasjes en de diefstal van girobetaalkaarten nog drie men sen aangehouden. Ook werd een pons machine in beslag genomen, alsmede 28 gestolen paspoorten en orginele- en nagemaakte paspoort- en visumstem pels. Ruim twee weken geleden werden in deze zaak al tien mensen gearresteerd op verdenking van het vervalsen van de pasjes en het plegen van diefstal van girobetaalkaarten. Zij zouden daarmee de postbank voor zeker een miljoen gulden en de handelsbanken voor enkele miljoenen guldens hebben benadeeld. De politie, die bij het onderzoek sa menwerkte met onder andere de postale recherche, had verwacht bij de vorige politieactie ook de ponsmachi ne waarmee de valse pasjes en dergelij ke werden gemaakt aan te treffen. Het apparaat bleek echter vlak voor de in vallen over te zijn gegaan in andere handen. Nadat bekend was geworden waar het apparaat naartoe was gegaan, viel de politie - nadat de betreffende woning enige tijd in de gaten werd gehouden - de woning binnen. Daar werd de pons machine in beslag genomen en de be woner en twee bezoekers, die bij de po litie bekend waren wegens het innen van valse cheques en het plegen van vervalsingen en geweldsdelicten aan gehouden. In de woning werden ook weer gestolen paspoorten, stempels, pasjes en tientallen gestolen girokaar ten aangetroffen. Tijdens het onderzoek werd in Dene marken ook nog een vrouw uit Zaan dam aangehouden, die in het bezit was van acht complete setjes valse betaal kaarten. Ze staat bekend als koerier ster. Zij heeft al vaker voor het innen van valse cheques vastgezeten. De vrouw is aan Nederland uitgeleverd. De politie heeft in dit onderzoek al 240 inbraken kunnen achterhalen. De in ningen gebeurden vooral in Engeland, Denemarken, de Bondsrepubliek Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Griekenland. Volgens de politie is het onderzoek nog niet afgesloten en worden nog meer aanhoudingen verwacht. (Advertentie) We klokstraat 10 goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7