Nieuwe in-check-balie [eest# alarminstallaties in tutu's iiiet ;#Êfëettef ;§ëioeg Bepalen huur door ministerie blijft soms bijna acht jaar uit witt/ groifer aantal AGFA met zekerheidsfaktor 5 voor meer geslaagde foto's. AGFA^ PZC/binnen-buitenland BR-patiënt irdacht van :rkrachting Ilaatsers kruis lin De Graaf |iet vervolgd HHHI OMBUDSMAN VINDT SITUATIE ONAANVAARDBAAR Amsterdam wil leerkrachten uit Marokko 14,95 Leren kruisbandmuil, porozool. 17 JUNI 1988 [UTOGEGEVENS IN COMPUTER |>j HAAG (GPD) - Autobezitters krijgen een document, larop alle gegevens over hun voertuig zijn vermeld. Deze levens worden opgeslagen in een grote centrale computer. i die computer is te zien of de eigenaar van de auto is verze- fd, zijn belasting heeft betaald en de auto heeft laten keu- \lburg besluit tot °tenschappelijk iderzoek kermis Legitimatie Nachtvluchten - De vereniging „Geen uitbreiding vliegveld Beek" zal opnieuw een kort geding aanspannen tegen de staat met de eis dat de nacht vluchten onmiddellijk gestaakt wor den. Twee luchtvaartbedrijven, geves tigd op vliegveld Beek, zullen op korte termijn gesommeerd worden de nacht vluchten te staken. Vaderdag aanbieding Maten: 40 t/m 46 Kleur: zwart en bruin Van 24,95 alleen deze week MODE IN SCHOENEN Lange Zelke 22, Vlissingen. L 'GPD, Veel elektronische alarminstallaties JJ rsonenauto's werken niet preventief genoeg. Auto- I e5s weten met geweld alsnog de wagens te openen en llar de duurdere elektronische alarmin- Acht jaar Groepsgrootte Met Agfa kleurenfilms krijgt u bijna altijd geslaagde foto's. Want Agfacolor XRi met zekerheidsfaktor 5 korrigeert verkeerde belichting zélf: van 2 stops onder belichting tot 3 stops overbelichting. Ook bij moeilijke omstandig heden als tegenlicht, opnamen aan het strand of flitsopnamen, slagen uw foto's dus beter. Agfacolor, de kleurenfilm met 5 x meer zekerheid. LRLJDAG cherpere controle kentekenregistratie (postkantoren krijgen een aanslui- op de computer, zodat snel kan Jden gecontroleerd of alle gegevens iONINGEN (ANP) - Een man met |efverlof en een ex-patiënt van de Mesdagkliniek in Groningen, J-den, naar nu pas bekend is gewor- door de gemeentepolitie van tningen verdacht van het ver- ichten van twee vrouwen in die 1, De verdachten zijn de 31-jarige van G. en de 30-jarige G. de V. Bei- |e verkrachtingen zouden in mei Tats hebben gevonden. ■V. was sinds begin 1987 met proef- Aof. Iedere twee maanden werd zijn gefverlof verlengd. De man wordt er- i verdacht een 30-jarige kennis te Iben verkracht. Hij ontkent. Het lof is inmiddels ingetrokken en de is weer opgenomen in de Van |sdagkliniek, een kliniek waar R-gestelden worden verpleegd, i G. is voortvluchtig. De man ont- |pte het afgelopen weekeinde uit politiecel in Stadskanaal. In ■art werd de TBR van Van G. door Vechtbank in Dordrecht opgeheven, pe an heeft de verkrachting van een parige Groningse vrouw overigens lend, aldus een woordvoerder van peproningse politie. N HAAG (ANP) - De jongeren die Goede Vrijdag 1 april uit protest en de kabinetsmaatregelen rond (jeugdlonen drie kruisen plaatsten e tuin van staatssecretaris van so le zaken De Graaf te Naarden igt geen vervolging boven het fd. openbaar ministerie ziet geen re- i tot opsporing en vervolging. Van Wettelijke belediging is geen sprake, jministers Van Dijk (binnenlandse jen) en Korthals Altes (justitie) heb- i dit de Tweede Kamer meegedeeld Ir aanleiding van schriftelijke vra- I van RPF-kamerlid Leerling. laat onverlet dat de bewindslie- i de actie ten zeerste afkeuren. „In veelkleurige samenleving als de h: is het respect en de tolerantie èr de verschillende religieuze en le- lisbeschouwlijke overtuigingen van Jnsen van groot belang. Wij zijn van Bdeel dat deze actie op deze dag ui- Tst ongepast is en vele mensen onno- heeft gegriefd en gekwest", schrij- de ministers. AARENBEEK (ANP) - De ge- ente Tilburg gaat de komende ja- in samenwerking met de Katho- te Universiteit Brabant een weten- I appelijk onderzoek instellen naar Pe verschillende aspecten van de ker- onderzoek moet uitsluitsel geven 'r het bestedingspatroon van ker- bezoekers en antwoord geven op vraag welke effecten reclame en motie hebben op het bezoekers tal. Ook moet naar voren komen |ke gevolgen de kermis heeft voor idenstand en plaatselijke horeca, ansen, directeur van de dienst al- ene zaken van de gemeente Til ls, heeft dit donderdag in Hilvaren- k gezegd op een symposium over is. [Tilburg wordt elk jaar de grootste is van Nederland gehouden. De attracties leveren de gemeente dit een pacht op van twee miljoen gul- Het aantal bezoekers wordt ge- at op anderhalf miljoen, gens Jansen beschouwen veel ge- ~nten de kermis min of meer als een gort noodzakelijk kwaad. De gemeen- üburg kijkt daar anders tegenaan kermis is van belang voor de eco- ie van de hele stad," aldus Jansen. van auto en eigenaar bij aanvraag van een kentekenbewijs of overschrijving daarvan kloppen. Minister Neelie Smit-Kroes van ver keer en waterstaat zal deze plannen binnenkort aan de Tweede kamer aan bieden. Als de plannen worden geac cepteerd en uitgevoerd, zullen de de len 1 tot en met 3 van het kentekenbe wijs, de sticker en het bewijs van de APK-keuring worden vervangen door een document. Koopt iemand een au to en wordt een kentekenbewijs afge geven, dan wordt tegelijkertijd de ac ceptgirokaart voor de motorrijtuigen belasting verzonden en geregistreerd waar en hoe de auto is verzekerd. De Rijksdienst voor het Wegverkeer is van mening dat het nieuwe systeem fraudebestendiger wordt. Het rondrij den zonder verzekering en motorrijtui genbelasting hoopt men met het nieu we systeem tot een minimum te beper ken. Het plan is om in de centrale com puter vier maal per j aar de gegevens te controleren om zo deze gegevens zui ver te houden. In het vervolg zal de motorrijtuigenbe lasting niet meer aan de auto, maar aan de bezitter worden gekoppeld. Dan vervalt de mogelijkheid dat ie mand voor enkele maanden zijn auto uit de belasting kan doen omdat die niet op de weg komt. Voor vrachtwa gens blijven er wel mogelijkheden van belastingvrijstelling. Moeten de gegevens van de auto of de bezitter worden gewijzigd, dan kan dat alleen nog als paspoort of rijbewijs ter legitimatie wordt overlegd. Moet een auto naar de sloop, dan kan alleen een erkende sloper alle gegevens van de auto en eigenaar uit de centrale com puter laten verwijderen. Het wordt de autobezitter verboden zelf zijn auto te slopen of dat door een illegale sloper te laten doen. (Advertentie) I SCHIPHOL (ANP) - Burgemeester Havermans van Den Haag felici teert ir. G.J. de Wit (1), directeur co- merciële groep KLM, met de eerste in-check-balie op het Haagse Cen traal Station. Deze balie werd don derdag in gebruik gesteld. KLM-directeur Nederland, T.H. Woltman, zei donderdag bij de ope ning dat als het aan de KLM ligt er in de toekomst op meer NS-stations KLM-balies komen waar luchtreizi gers al kunnen inchecken voor een vlucht vanaf Schiphol. Hoewel officieel geopend door di recteur-generaal De Boer van het ministerie van economische zaken en burgemeester Havermans van de hofstad, gaat het vooralsnog om een proef van drie maanden die de KLM, samen met de NS en de lucht haven Schiphol, heeft opgezet. Al leen passagiers die geen bagage met uitzondering van hun handba gage bij zich hebben kunnen op het Centraal Station in Den Haag in checken. Dit geldt niet alleen voor reizigers die met een KLM-vlucht vertrekken, maar ook voor passa giers die gebruik maken van de diensten van 48 luchtvaartmaat schappijen die de KLM op Schiphol afhandelt. imt T waarbiJ naast de portierdeuren ook de tussen- e "eveiligd is, werken afdoende. Uit de resulta''en van een enquête, die de ANWB |Vprienwerk.ing met regionale bureaus voorkoming mis- n van rijks- en gemeentepolitie heeft gehouden. Het Lrirf werd uitgevoerd onder 2000 automobilisten in 3 °K van e'nd 1986 tot begin 1988. De meesten waren ■ns het slachtoffer van autoinbraak. IJMUIDEN (ANP) - De bergingsoperatie van de chemi- caliëntanker Anna Broere, die donderdagochtend uur zou beginnen, is opnieuw uitgesteld. Een woordvoerder van de Kustwacht in IJmuiden ver klaarde desgevraagd dat de operatie met 24 uur is opge schoven wegens de opkomende wind die zoveel deining veroorzaakte dat om 03.15 uur het besluit werd geno men om de berging niet te laten doorgaan. Volgens de. woordvoerder is het wachten ook op andere ankers voor het zware ladingschip Giant 2 van het bergingsbedrijf Smit Tak. De ankers krijgen niet goed vat op de zeebodem en hou den daardoor het schip niet goed in positie. De Taklift-4 (foto) werd door de golfslag van zijn ankers losgeslagen. DEN HAAG (ANP) - De politie is in de toekomst verplicht het rijbewijs in te vorderen van een bestuurder wiens bloed meer dan 1,3 promille alcohol bevat. Hetzelfde geldt voor automobi listen die de verplichte ademanalyse of bloedproef weigeren. Een wetsvoorstel met deze strekking is door minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat en haar collega Korthals Altes van justitie bij de Tweede Kamer ingediend, zo heeft het ministerie van justitie donderdag be kendgemaakt. Behalve het recht op invordering kan voortaan in afwachting van een be rechting het rijbewijs worden ingehou den. De politie krijgt ook de mogelijk heid het rijbewijs in te vorderen wan neer naar haar mening iemand de vei ligheid van het verkeer „ernstig in ge vaar" heeft gebracht. Is een rijbewijs ingevorderd dan moet het Openbaar Ministerie (OM) binnen tien dagen te beslissen over verdere in houding. Dat is bijvoorbeeld mogelijk wanneer het alcoholpromillage meer dan 1,8 bedraagt. Indien het OM oordeelt dat de rechter geen ontzegging van de rijbevoegd heid zal opleggen moet het rijbewijs worden teruggegeven. Dat geldt ook wanneer de ontzegging vermoedelijk lager zal uitvallen dan de duur van de inhouding. DEN HAAG (GPD) Huurders van gesubsudieerde woningen moeten vaak jaren wachten voor het ministe rie van volkshuisvesting de huurprijs definitief heeft vastgesteld. Volgens de Nationale Ombudsman mr. M. Oos- ting, die dat zegt in drie rapporten AMSTERDAM (GPD) - De gemeente Amsterdam gaat in Marokko leer krachten werven die op scholen in de hoofdstad les kunnen geven in de Ma rokkaanse taal en cultuur. Het ko mende schooljaar heeft Amsterdam behoefte aan 23 Marokkaanse leer krachten. Via grote wervingscampagnes is het de gemeente tot nog toe niet gelukt daarvoor gegadigden te vinden. Bin nenkort vertrekt een delegatie naar Marokko om geschikte kandidaten te vinden. Deze moeten ten minste over vier jaar onderwijservaring beschik ken, een Europese taal beheersen en het Riflaans/Berbers spreken. De leerkrachten moeten de garantie hebben dat zij bij terugkeer naar Ma rokko opnieuw een baan in het onder wijs krijgen. Die terugkeergarantie maakt deel uit van het Cultureel Ak koord tussen Nederland en Marokko. Van gedwongen terugkeer naar het va derland zal volgens een woordvoerder van de gemeente geen sprake zijn. In Amsterdam is ook behoefte aan Turkse leerkrachten, die iets gemak kelijker te vinden zijn. De behoefte aan Turkse en Marokkaanse leerkrachten zal in de toekomst groter worden. De gemeente Amsterdam streeft ernaar Marokkaanse en Turkse leerlingen in de eerste klassen van het basisonder wijs voortaan les te geven in de moe dertaal. Dat moet de overgang van ge zin naar school makkelijker verlopen en een goede ontwikkeling van deze leerlingen bevorderen. Voor de extra leerkrachten die daarvoor nodig zijn start bij de Pedagogische Academie een leerproject. over de volkshuivesting, zijn de ter mijnen onaanvaardbaar lang en han delt het ministerie daarmee onbe hoorlijk. Op het ministerie van volkshuisves ting liggen nog ruim 1800 aanvragen voor een definitieve huurvaststelling. De ombudsman verwacht dat daar de komende jaren nog ongeveer 7200 aan vragen bij zullen komen. Minister Nij- pels van VROM zegt in een verweer dat er meer medewerkers nodig zijn om de achterstand in te lopen. De Nationale Ombudsman onder zocht klachten van huurders uit Zoe- termeer, Krimpen aan den IJssel en Huizen. Een complex van 136 wonin gen in Huizen wordt sinds oktober 1980 bewoond. De huurprijs werd pas 18 februari van dit jaar definitief vast gesteld. Bij een complex van 310 wo ningen in Zoetermeer, die in augustus 1980 werden opgeleverd, gebeurde dat op 25 mei van dit jaar. In Krimpen staan 1-26 woningen uit 1982, waarvan de definitieve huurprijs nog steeds niet bekend is. In de eerste twee gevallen is het voor een groot deel aan de eigenaren van de woningen te wijten dat het acht jaar heeft geduurd voordat de huurprijs werd vastgesteld, stelt de ombudsman vast. Het ministerie is volgens mr. Oosting een vertraging van drie tot drieeneenhalf jaar te wijten. Het ministerie van VROM heeft in de loop der jaren gekeken of een verkor ting van de procedure mogelijk was. „Maar voor een versnelling van het wegwerken van de voorraad zijn meer medewerkers nodig. De bezetting kan echter niet worden vergroot door de af slankingsoperatie van het overheids personeel", aldus Nijpels. Volgens Oosting had de minister tijdig maatregelen moeten nemen om de af handelingstermijn van dit soort zaken binnen de grenzen van het aanvaard bare te houden. „Indien de overheid taken op zich neemt, dient zij ervoor te zorgen dat tijdig een organisatie ge reed is die die taken adequaat uit kan voeren. De verwijzing naar de afslan king van het overheidsapparaat is be grijpelijk, maar niet toereikend", al dus mr. Oosting in zijn rapporten. Het is overigens de bedoeling dat in de toekomst de huurprijs van nieuwe woningen niet meer door het ministe rie, maar door het gemeentebestuur wordt vastgesteld. DEN HAAG (GPD) - Het afgelopen jaar zijn te weinig kleine scholen ge sloten. Daardoor valt er een gat in de begroting voor het basisonderwijs van tussen de 15 en 20 miljoen gulden. Staatssecretaris Ginjaar-Maas wil de regels voor de kleine scholen zo aan scherpen, dat ze in 1990 alsnog ge dwongen worden tot sluiting over te gaan. Ook zullen er strengere regels komen om te voorkomen dat kleine scholen met teveel onderwijzend per soneel kunnen blijven werken. Het was de bedoelingdat dit jaar 350 kleine scholen na de zomervakantie niet meer zouden opengaan. Nu blijkt dat slechts 186 van deze scholen de deuren zullen sluiten. Van dit aantal hebben 39 scholen geprotesteerd te gen de sluiting bij de Raad van State. Verwacht wordt dat enkele van die scholen dat protest gehonoreerd zul len krijgen. De provinciebesturen, die moesten beoordelen of een openbare basis school al dan niet moest worden geslo ten, hebben volgens de staatssecreta ris, een wat ruimhartig beleid gevoerd. Het ministerie voerde ten aanzien van de bijzondere basisscholen een strik ter beleid. Om te voorkomen dat voor de sluiting van te kleine scholen een verschillend beleid wordt gehanteerd, wil Ginjaar- Maas komen met een ministeriele be schikking waarin de normen waaraan kleine scholen moeten voldoen, wor den aangescherpt. Voldoen ze niet aan die normen dan volgt sluiting. De staatssecretaris wil ook voorko men dat kleine scholen in een te ruime jas komen te zitten voor wat betreft het onderwijzend personeel. Ze heeft vastgesteld dat de kleine scholen de mogelijkheid hebben om per 15 leer lingen een leerkracht te hebben. Stadsscholen hebben vaak groepen van 30 leerlingen rond een leerkracht. Die ongelijke verhouding moet de we reld uit worden geholpen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (Advertentie) Van de automobilisten heeft 12 procent een alarminstalla tie, met een gemiddelde waarde van 540 gulden. Hoe duur der de auto, hoe beter de beveiliging. Bij de eenvoudige, goedkopere installaties zijn alleen portieren en kofferbak beveiligd wat onvoldoende effect heeft. Alleen in auto's vanaf een waarde van 40.000 gulden is een uitgebreidere, wel zinvolle installatie aangebracht. Uit het onderzoek bleek verder dat vooral dure en nieuwe auto's favoriet zijn bij inbrekers. Onder meer de Merce des, de VW Jetta en de Opel Ascona worden inbraakgevoe- iig genoemd. De meest geliefde buit is de radio-cassette- recorder. De gemiddelde waarde van de uit auto's gesto len goederen is 930 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5