Kunst wordt cliché zonder vernieuwing fest|val nieuwe MUZIEK Ziekenhuispersoneel biedt petitie aan Laboratoriumschool wil fusie met de Vakschool Menlsen leren hier weer een eigen bestaan op te bouwen 'ESIDENT BIJ INSTALLATIE OFFICIER: PZC/ provincie IE blijft >p afstand 'an vismijn Programma lan gewond bij jinrijding Terneuzen lontactavond van mdenvereniging Muziek BKR-collectie van Middelburg wordt geordend Oud-Domburgse gepromoveerd Walcherenrit van oldtimers Vijf plannen voor inrichting van Szydlowskiplein TER WELLE VOORALSNOG APART TWEEDE HOSTEL PSYCHIATRISCHE PATIËNTEN; Schip krijgt eigen visnetten in schroef pDDELBURG - Het ruimtegebrek in het gebouw van de Mid- fburgse rechtbank wordt steeds nijpender. Binnen het justi- apparaat staat een aantal veranderingen op stapel waar- br de komende jaren waarschijnlijk meer werk en mens- bcht ondergebracht zal worden bij de arrondissements- jchtbanken, maar de rechtbank van Middelburg barst nu zijn pouw al uit. IjDAG 17 JUNI 1988 mensen maakten tijdens de receptie kennis met de heer en mevrouw Van Ginkel. echtbank groeit it huidige gebouw parket zetelt in twee pandjes bui- |het rechtbankgebouw. Er zijn ver- illende andere noodvoorzieningen jebruik en toch is de geplande iwbouw voor de komende jaren de Haagse begrotingslijst ge rapt. hebben een hele serie ernstige be- •en tegen dit gebouw", zei de Mid- iurgse rechtbankpresident mr G. tndré de la Porte, donderdag bij de iallatie van mr C. van Ginkel tot of- :r van justitie eerste klasse. „Pu ik moet vaak wachten in de gangen, [at er geen fatsoenlijke publiek- ichtruimten zijn. De huisvesting de rechters is om van te schrikken, [gen we, zoals de plannen zijn, er een afdeling voor AROB-procedu- itNEUZEN Terneuzenaar P. N. IR. moest woensdagavond om- leks half acht per ambulance naar Julianaziekenhuis in Terneuzen |den gebracht nadat zijn auto in was gekomen met de auto van trouw R. B. E., eveneens uit Ter zen. De R. verleende op de kruising de Rooseveltlaan en de Reuzen- ksdijk in Terneuzen geen voorrang E. De auto van De R. werd totaal lield. DDELBURG - De hondenvereni- pg Howa houdt dinsdag een con- Itavond. Mevrouw Vanherle-Ste- ?s geeft een lezing, met film over pendigheidstraining met honden. contactavond wordt gehouden in j Zuiderbaken in Middelburgen be fit om half acht. gdens examens in gedrag en gehoor- [mheid slaagden 13 begeleiders met Bi honden en drie koppels behaalden I clubdiploma. ÏSSINGEN - De mobiele eenheid ïakkeert voor het eerst sinds enke- P weken niet op het terrein van de lissingse vismijn. Dit is het resul- jjpt van overleg tussen vissers, het "istandsteam van de politie, de alge tic inspectie dienst (AID) en ge rente Vlissingen. De ME is vandaag, jjdag, wel aanwezig, maar wordt "liter de hand gehouden in de mari- kazerne van Vlissingen. Zij is pa st met honderdvijftig man in plaats 1 ruim tweehonderd, zoals vorige :k. afspraken vloeien, volgens de Vlis- pse wethouder T. R. K. Meijers, H?rt uit de patstelling die vorige week "jjdagmorgen op de Vlissingse vis- Sn ontstond. De vissers wilden de PHigst niet lossen met zoveel ME-ers de kade. De AID eiste juist de aan- ding van de vis. Na overleg zetten vissers hun spullen alsnog aan wal. [situatie zoals die zich vrijdag op de Jpg voordeed, lost niets op, stelde ■SUers donderdag. De AID heeft geen IsLiv!6 overtreding van de vangsthoe- Jjfflheden geconstateerd en toch loopt ■w i?'nning elke week weer hoog op. Itl? men °P deze manier nergens", ■[Woordde de wethouder van visserij gevoel bij de overheid. - ..ezigheid van ME en ook politie de 'platte pet' op de Vlissingse vis- ■n moet een eerste stap zijn in de ci .ting van een normale gang van za- ci merkte Meijers op. Het hangt van toestand vandaag, vrijdag, af of dit r Plr1 wordt, voorteezet. res in eerste instantie bij, dan zouden we in de huidige situatie niet weten waar die onder te brengen". André de la Porte vindt het idee, om het eerste deel van een AROB-proce- dure niet meer via de overbelaste Raad van State, maar via de arrondis sementsrechtbanken te laten verlo pen, op zich een goed initiatief. De nieuwe officier van justitie Van Ginkel werd verder onder meer toege sproken door de Middelburgse arron- dissementsgriffler J. J. H. Butselaar, die zich in een ludiek betoog eveneens tegen Haagse bezuinigingen op met name het personele en materiële vlak keerde. Hij overhandigde Van Ginkel demonstratief een set nieuw recht- bankmeubilair: een sinaasappelkist om op te zitten en een plank, die hij over zijn knieën kon leggen als schrijf tafel. De deken van de Zeeuwse advocaten, mr C. H. Brinkman, constateerde na die somber getoonzette toespraken, dat Van Ginkel blijkbaar uit het 'goe de officierenhout' was gesneden, om dat hij na al die Middelburgse klach ten nog steeds op zijn plaats zaten niet onmiddellijk terugkeerde naar zijn ou de baan in Utrecht. Van Ginkel begon eind jaren zeventig in Utrecht als plaatsvervangend ver keersschout en eindigde er als officier van justitie, een functie die hij in 1986 kreeg. Voordien werkte hij in het be drijfsleven. MIDDELBURG De opvang van psychiatrische patiënten buiten een ziekenhuis neemt de laatste ja ren een steeds grotere vlucht. Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) heeft sinds vier jaar een reso- cialisatie-afdeling in Middelburg, het hostel in de Zijpestraat. In au gustus wordt een tweede Zeeuwse hostel geopend aan de Roerstraat in Terneuzen. De vormgeving van dat gebouw is nog meer aan de woonomgeving aangepast dan het tehuis in Middel burg, een voormalig jongensinter naat. In beide gebouwen zijn zestien plaatsen voor bewoners, die zich er maximaal twee jaar kunnen voorbe reiden op een zelfstandig leven. „Wij proberen mensen hier te leren weer een eigen bestaan op te bouwen", zegt Mieke van Ettinger, hoofd van het hostel. Terugkijkend op vier jaar Middel burg constateert ze, dat er ook steeds meer mensen permanent bui ten het psychiatrische circuit kun nen blijven, dankzij hun tijd in het hostel. Een meerderheid van de be woners vindt weer een plaatsje in de maatschappij en kan zelfstandig wonen. Gelijn Meertens is een van de bewo ners, die na bijna twee jaar weer een eigen woning heeft. Hij is erg positief over zijn opvang in het hostel, al vond hij het wel moeilijk in het be gin zo zelfstandig te functioneren als van hem verwacht werd. Wat hij jammer vindt is dat de hostel-op- vvangvorm nog zo onbekend is bui ten het psychiatrische wereldje. „Veel mensen denken datje het over een hotel hebt", zegt hij. Een van de belangrijkste kenmer ken van de opvang in hostels is, dat de bewoners alles zelf doen. Ze ko ken zelf, maken zelf het huis schoon, doen hun eigen boodschappen en worden zoveel mogelijk gestimu leerd bezigheden buitenshuis te zoe ken. Ook zijn ze zelf zoveel mogelijk verantwoordelijk voor hun eigen medicijngebruik. „Wat we hier mensen proberen aan te leren, is individueel erg verschil lend", zegt Mieke van Ettinger. „Het kunnen een aantal praktische vaar digheden zijn; bijvoorbeeld gezond koken, wassen, strijken en dergelij ke. Ook sociale vaardigheden horen ervaakbij. Hoe maakje contact met mensen. Dat kan een probleem zijn, waardoor mensen voor ze hier ko men soms in een isolement verzeild zijn geraakt". „Ongeveer 60 procent van onze be woners komt uit het PZZ en zij moe ten echt weer aan het leven buiten een ziekenhuis wennen. We krijgen hier ook mensen via het RIAGG en andere doorverwijzers. De leeftijd varieert. Er zijn bewoners van zestig en er zijn er van achttien". Bij het hostel in Terneuzen is ook een lokatie voor deeltijdbehande ling neergezet. In Middelburg ont breken therapeutische voorzienin gen in de buurt. Binnen het PZZ le ven gedachten om ook op een derde lokatie ergens in Zeeland nog een hostel neer te zetten nu het eerste huis in Middelburg zo goed blijkt te draaien. Hoofd van het hostel Mieke van Ettinger en ex-bewoner Gelijn Meertens voor het Middelburgse hostel in de Zijpe straat. MIDDELBURG Drs J. H. Knopper, adviseur van de stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland, verwacht dat de subsi- diepot voor cultuur de komende jaren nog zal 'krimpen'. In dat geval lijkt het hem waarschijnlijk, dat de oudere en oude muziekpraktijk gelijk blijft en dat de positie van de hedendaagse muziek verder wordt verslechterd. Knopper zei dat donderdagmiddag bij de opening van het twaalfde festi val Nieuwe Muziek in Middelburg. Tegen deze achtergrond vroeg hij zich af of de betekenis van de Middelburgse 'exemplarische' muziekfestivals, 'ver van het pretentieuze Westen', wel vol doende tot de overheden doordringt. Hij achtte het in dit opzicht buitenge woon te waarderen, dat in Zeeland de moderne muziek in staat wordt ge steld tot ontwikkeling te blijven ko men. De bijdrage aan de Nederlandse en internationale muziekcultuur gaat naar de mening van Knopper ver uit boven het aantal luisteraars ter plek ke. „Het bedrijven van zuinige kunst politiek kan niet altijd worden afgeme ten aan kijk- en luistercijfers". In zijn openingstoespraak stond drs Knopper stil bij de roep naar vernieu wende, grensverleggende, moderne za ken op allerlei terrein, van mode tot techniek en literatuur of films, en de tegengestelde trend, die zich in de mu ziek voordoet. „Daar vormt het begrip nieuw de beste voorwaarde om aver sie, ongeïnteresseerdheid of in het gunstigste geval vijandigheid op te wekken". De muziek van vandaag gaat blijkbaar niet door de oren van gisteren, stelde hij vast. Voor een deel heeft dat vol gens hem te maken met de wijze waar op wordt gecomponeerd: „Het is ook een kenmerk van onze tijd dat iedere mug voor een olifant wordt aangezien; en er zijn zeker componisten die hun in opdracht van het Fonds geschrevèn 8 minutenwerkje bij die eenmalige uit voering in sandwich-formule graag be stempelen met het begrip 'wereldpremière: een toverspreuk hanterend, die belang suggereert voor er een noot geklonken heeft". Het wordt er zei Knopper vervolgens iet beter op als de teleurgestelde com ponist zich in een secte terugtrekt. Aan de andere kant signaleerde hij dat tachtig procent van de orkesten bij de programmering de klassiek-romanti- sche formule hanteert. „Hoe zal het publiek kennis kunnen nemen van he dendaagse muziek wanneer die bij in cident, als vulling van een sandwich, onbegeleid en liefst op ongunstige tijd stippen over toevallige luisteraars wordt heengestort?" Kunst wordt cliché als het streven naar vernieuwing ontbreekt, betoogde Knopper. Hij prees de inspanningen die via VPRO of Festival Nieuwe Mu ziek worden gedaan om te voorkomen dat de 'laatste resten van de moderne muziekpraktijk worden opgeofferd aan de geconditioneerde smaak van het publiek'. Knopper: „Temeer geldt die bewonde ring, waar de vernieuwingsdrang in onze maatschappij aan idiotie gren zende vormen aanneemt en de heden daagse muziekpraktijk daarbij zo ach terblijft. De vernieuwing is daar de te rugkeer naar de muziek van de midde leeuwen of de Renaissance". Hij be treurde daarbij dat ook het streven van de rijksoverheid naar flexibiliteit op 'effectieve weerstanden' bij de ge vestigde muziekinstellingen stuit. Wat er op de openingsavond van het festival aan muziek van centrale com ponist John Cage klonk, was voor een niet gering deel 'schatplichtig' aan het werk van de Fransman Eric Satie. Om muziek als stoffering ging het. Daarvoor zorgden eerst de pianisten Frederic Rzewski en Aki Takahashi in Furniture Music, dat in zijn gelijktij dig optreden van pianistische agitatie en plechtstatigheid onderhoudend werkte. Eentoniger was het totaal beeld in Cheap Imitation, waarin Cage een werk van Morton Feldman in de trant van Satie heeft geïnstrumen teerd voor piano, klokkenspel (John Faber) en fluit (Machiko Takahashi). Gevieren zette men zich vervolgens bij dit via de VPRO rechtstreeks uitge zonden concert aan een van Cages ver sies in de serie 'Music for': in dit geval een klankbeeld voor twee piano's, fluit en slagwerk. De zangeres Greetje Bij- ma c.s. besloten de avond. In de voor avond trad het Trio-Sparnaay op, waarbij met name de solo voor baskla rinet van Harry Sparnaay en Perezza- ni's Nachtmuziek voor basklarinet, fluit en piano opvielen. A. Persijn (l) biedt directeur P. C. J. neel aan. de Wolfde petitie van het ziekenhuisperso- SLUISKIL - Meer dan 330 van de 750 personeelsleden van de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen hebben de pe titie tegen de directie ondertekend. In de petitie, vorige week dinsdag tij dens een personeelsvergadering op gesteld, wordt gezegd dat het vertrou wen in de directie is geschonden. De petitie werd gisteren overhandigd aan directeur algemene zaken P. C. J. de Wolf. In de petitie wordt ook ge vraagd om een gesprek, op korte ter mijn, tussen de directie en het perso neel. De directie heeft vorige week al beloofd naar een dergelijke perso neelsvergadering te gaan. De datum is vastgesteld op maandag 20 juni. Volgens een van de ziekenhuismede werkers, A. Persijn die de petitie over handigde, hadden er meer handteke ningen verworven kunnen worden. Volgens hem durfden veel collega's niet omdat dan hun naam bij de direc tie bekend zou worden. Ook stelde hij dat op enkele afdelingen in het zieken huis te Sluiskil de afdelingshoofden hun ondergeschikten hebben verbo den de petitie te tekenen. MIDDELBURG - Jeltje Ratsma, coör dinator van artotheek/bkr-centrum Balans 17, en Nico van den Boezem, oud-lid van de commissie voor de beeldende kunstenaarsregeling, gaan de collectie bkr-werken van Middel burg ordenen. Ze worden in voorko mende gevallen terzijde gestaan door Bernd Lohaus en Paul Panhuysen, de twee adviseurs voor het kunstaanko pen en -opdrachtenbeleid van de ge meente. B en w zijn deze week akkoord gegaan met het asfalteren van de Langeviele- weg. De fietspaden krijgen roodgetint asfalt. De omgeving zal opnieuw wor den ingericht. De gemeente denkt aan het verplaatsen van een aantal par keervakken en een betere groenvoor ziening. De omwonenden krijgen de kans om hun visie te geven tijdens een inspraakprocedure. UTRECHT Sabine H. van Slage ren-Vaandrager, geboren in Dom burg, is aan de Rijksuniversiteit van Utrecht gepromoveerd tot doctor in de biologie op het proefschrift 'Regu lation of carbohydrate metabolism in locust flight muscle', een onderzoek naar de energiehuishouding van de Afrikaanse treksprinkhaan. Promo tor was professor dr.A. M. Th.Beenak- kers. Sabine Vaandrager werd op 30 maart 1957 geboren in Domburg. Na het be halen van het einddiploma athe neum-B aan de Stedelijke Scholenge meenschap in Middelburg begon ze in 1975 met de studie biologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. In 1982 deed ze doctoraalexamen. Mevrouw Van Slageren was van januari tot april 1983 lerares biologie in het middelbaar onderwijs. Van oktober 1983 tot okto ber 1987 werkte zij als wetenschappe lijk assistent aan de Rijksuniversiteit Utrecht (projectgroep stofwisselings- fysioiogie van de vakgroep experimen tele dierkunde). VLISSINGEN - De jaarlijkse Walche renrit voor oldtimers wordt zaterdag verreden. Om 9.00 uur vertrekt de stoet vanaf ho tel Britannia/Watertoren in Vlissin gen, waarna de chauffeurs om 13.30 uur terug zijn voor de lunch. Om 14.45 begint de stadsroute. Een half uur la ter worden de oldtimers verwacht in de Walstraat, waarna om 17.00 uur de prijsuitreiking zal plaatshebben. De organisatie is in handen van de Stich ting Vlissings Activiteiten Fonds. AXEL - De gemeente Axel heeft van drie projectontwikkelaars plannen voor de inrichting van het Szydlows kiplein binnen. Twee andere gegadig den hebben laten weten dat hun plan nen onderweg zijn. Officieel verliep de inschrijvingstermijn 15 juni, maar volgens wethouder J. M. van Schaik zullen ook de twee nog in te dienen plannen worden meegewogen. Axel had dertien projectontwikke laars uitgenodigd om een totaalplan voor de inrichting van het plein in te richten. Het college wil naast een grote levensmiddelenzaak ook kleinere win kels en woningen op het plein laten bouwen. Van Schaik toonde zich ver heugd dat de plannen die al zijn ingele verd 'zeer serieus' zijn. Eén van de ge gadigden heeft b en w gevraagd de plannen persoonlijk te mogen toelich ten. Het college zal de projectontwik kelaar vrijdag ontvangen. Het duurt overigens nog wel iets lan ger voor b en w een keuze maken. De plannen worden eerst op de verschil lende afdelingen bekeken en van amb telijke adviezen voorzien. Wethouder Van Schaik verwacht dat een voorstel om met een bepaalde belegger in zee te. gaan pas in augustus of september op de raadsagenda staat. Drs J. H. Knopper opent het festival Nieuwe Muziek. MIDDELBURG Het program ma voor het festival Nieuwe Mu ziek ziet er vandaag vrijdag als volgt uit: 20.30 uur, Oostkerk: Het Radio Kamerorkest onder leiding van Hans Zender met Geoffrey Mad ge als solist in Cages Concerto for prepared piano and chamberor- chestra uit 1951. Het orkest speelt werk van Zender en Bons en Madge is opnieuw solist in Alegrias voor piano en kameror kest van Hidalgo. 22.30 uur, Kloveniersdoelen: Het Takahashi Quartet met Living Room Music van John Cage en een reprise van het laatst gecom poneerde werk van Morton Feld man, de festivalopdracht van vo rig jaar 'Piano, violin, viola, cel lo'. GOES De Vakschool en de Laboratoriumschool Zee land in Goes gaan onderzoeken of er per 1 september 1990 kan worden gefuseerd. Daarmee spelen beide instellingen in op de grootscheepse fusiegolf in het middelbaar be roepsonderwijs (mbo), die momenteel landelijk wordt voorbereid. De scholen zien het onderzoek als een eerste stap in de rich ting van één grote mbo-school in Goes. De eveneens in de Ganzestad gevestigde christelijke mbo-scholengemeen- schap Ter Welle neemt nog geen deel aan de fusiebespre kingen. Die school onderzoekt de mogelijke vorming van een afzonderlijke protestants-christelijke instelling. Het onderzoek naar de fusie van de Vakschool en de Labo ratoriumschool moet eind dit jaar afgerond zijn. Met name de consequenties voor het personeel zullen onder de loep worden genomen. Samen tellen de scholen momenteel ruim 1000 leerlingen. Er wordt met een daling rekening ge houden als in 1990 de afdeling VHBO (voorbereidend hoger beroepsonderwijs) niet meer exclusief aan de Vakschool verbonden blijft. Tevens kan de vorming van een christelij ke scholengemeenschap in Goes concurrentie met zich meebrengen, die een negatieve invloed op het aantal leer lingen heeft. De directies van de Laboratorium- en Vakschool geven de voorkeur aan één instituut voor mbo in Goes. De christelij ke scholengemeenschap Ter Welle is dan ook uitgenodigd om deel te nemen aan de besprekingen. Vooralsnog wordt er op die school afhoudend gereageerd, omdat de vorming van een protestants-christelijke instelling als eerste optie wordt onderzocht. Fusie met de Waaijenburgh in Middel burg een christelijke scholengemeenschap voor lager en middelbaar nijverheidsonderwijs behoort daarbij tot de mogelijkheden. Alle betrokken directies ontkennen dat er sprake is van blokvorming binnen het Goese. De provinciale onderwijs raad heeft zich in een discussienota uitgesproken voor één mbo-school in Goes. De discussie is een uitvloeisel van de landelijke SVM-operatie (sectorvorming en vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs). De fusies moeten resulteren in scholen met minstens 600 leerlingen. Ook op Walcheren wordt nog druk over mogelijke fusies overlegd. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de kaarten geschud: daar komt een mbo-school in Terneuzen met vrijwel zeker een dependance in Hulst. BRESKENS - Het Boekhoutse vis sersschip Bou 10 is donderdagavond op de rede van Breskens in nood ge raakt toen het eigen net in de schroef verward raakte. De sleepboot Zwitserland van Willem Muller BV schoot te hulp en heeft de Bou 10, die stuurloos was, naar de zand- en grindhaven van Breskens ge sleept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 47