KUNST IN GOES gevarieerde selectie provinciale aankopen poetry park in rotterdam PZC/ vrijdagkrant 35 trouvaille poëzie symmetry 88 menken antieke tegels bekenes kunstkring vewilligen Maritiem de. houck delta cultureel rie baauw debbaut veere stadhuis veere beeldhouwers betje wolff slepen van gorsel cursisten musea ter valcke arthouse everaers raadskelder soif basket badhotel de jong swanenburgh matthy murre esprit 't zwaluwenhof van der lee linker bewaerschole zkc van den berge ien van den berg kuiperspoort meestoof bibliotheek de twee duiven tekenonderwijs trouvaille zandkastelen jDAG 17 JUNI 1988 e Provincie Zeeland koopt jaarlijks werk aan van nnen haar grenzen wonende nstenaars. Bij gebrek aan iseale expositieruimte zijn saankopen voor het publiek, halve wanneer het geregeld burelen van het iffiepersoneel bezoekt, Identezien. Lokale itiatiefnemers brengen daar en toe verandering in, zoals kele jaren terug in inkenszand te zien was en imenteel in Goes. De ;rkgroep imertentoonstellingen ;htte in de Grote Kerk aldaar nexpositie in: een selectie tde provinciale aankopen n de jaren 1984 toten met 18, waaronder werk van vijf lesenaren. lartoe behoort niet Piet eleman, die rtegenwoordigd is met vijf idies in waterverf. Hij derzoekt daarin vooral de latie van licht, vorm en imte met een in vieren deeld raamwerk als visueel tgangspunt. In één studie engt hij over de met mtskool getekende nstructie oranje-roodachtige insparante verfvlekken aan. ims benadrukken ze de eptewerking van de tekening, iandere plaatsen wordt deze :er ontkend. Eronstaatop tplatte vel papier een strijd ssen de ruimtelij ke werking ndelijn en die van de kleur, stoeschouwer wordt je er al kijkend in meegesleept. In elk werk uit de reeks heeft de strijd een ander verloop, dat op zichzelf boeit maar ook nieuwsgierig maakt naar verdere uitwerking in de door Dieleman vaak meesterlijk gebruikte olieverf. Eenvoudiger kan het haast niet: Wies de Bles heeft in haar beeld 'Enclosed' in een vierkante stalen plaat vanaf twee aan elkaar grenzende zijden zaagsneden aangebracht die iets in lengte verschillen. Daarna heeft zij de vorm verder uitgezaagd, rechtopstaand weer aan de grondplaat vastgelast en aan beide kanten oranje geschilderd. De vorm, eerst omsloten door de rest van de stalen plaat, komt er nu van los en doet denken aan de huisvormen die De Bles eerder maakte. Het 'huis' lijkt warm, maar is plat, geen ruimte om je thuis te voelen. In 'Betwijfelde Maat', een ouder werk, toont De Bles twee grote blauwe bladeren, door een stengel met elkaar verbonden. Ze hebben elk een eigen sokkel. Deze sculptuur verwijst krachtig én poëtisch naar leven zonder 'wortels' en toekomst. Ook in Sander Littels werk krijgen bespiegelingen over het leven een geabstraheerde vorm. In doorwerkte acrylschilderijen als 'Same old Story' belicht hij een eeuwige strijd: een compositie wordt gedomineerd door een lus zonder begin of eind omgeven door vier agressieve driehoeken. Eveneens abstract, maar meer vanuit de beleving van het waarnemen is het schilderij 'Van Binnenuit', Wim Bakkers aandeel in de expositie: een boeiende compositie in gedekte tinten. Bakker geeft zijn kleuren letterlijk reliëf door de verf met zand te vermengen. Reliëf komt in het schilderij 'Draperie Nr 1' van Reinier de Muynck tot stand door een subtiel omgaan met kleurnuances: een zilverblauw gordijn - wat zit er achter? - vult bijna het hele beeldvlak. Van Matthy Murre zijn drie beelden aanwezig. Vooral het zwart granieten exemplaar biedt een interessant vormenspel van dunne schijnbaar over elkaar heengevouwen steenlagen, versterkt door afwisseling in materiaalbehandeling. Twee keramische beelden van Teja van Hoften, waarvan vooral het donker bewerkte tot de verbeelding spreekt, zijn hedendaags strak van vorm. Tegelijkertijd roepen ze associaties op met een ver verleden. De sieraden van Annelies Planteydt en Harry Hutjens zijn zeer verschillend. Hutjens zoekt het met zijn 'Zwevers' in een vereenvoudigde frontale aanblik van een zweefvliegtuig, perfect uitgevoerd in zilver. Planteydts sieraden kenmerken zich juist door onconventioneel materiaalgebruik en groeien soms uit tot sculpturen. 'Vulkaan' is een op de grond liggende berg, opgebouwd uit een spiraal van aan elkaar geplakte stukken papier, bestoven met rood pigmentpoeder. Paul de Nooyer maakt fotografie van zeldzame klasse. Hij registreert de werkelijkheid niet, maar regisseert haar en daardoor ook de waarneming van de toeschouwer. Dat is ondermeer te ervaren bij het bekijken van 'Sunrise,sunset', een gecompliceerd opgebouwde foto van zo'n twee meter breed. Een zeegezicht, opgehangen aan twee lampstatieven, beslaat bijna het hele vlak. Vóór deze foto bevestigde de Nooyer twee platte, rood-wit gestreepte klassieke zuilen. Daartussen zijn op steeds andere hoogten drie zonnen te zien. Ze zijn, zo blijkt, geen onderdeel van het zeegezicht, maar projecties van lampen. Zo zit dit werk vol vondsten over de thema's waarneming, licht en ruimte. Zijn de gestreepte zuilen bijvoorbeeld niet een waarschuwing voor een te groot vertrouwen in het traditionele waarnemen? Galerie Trouvaille in Terneuzen brengt al jaren hedendaagse kunst, afwisselend vernieuwend of meer traditioneel van Werk van Teja van Hoften in de Grote Kerk in Goes. karakter. Dat laatste geldt min of meer voor de nu lopende tentoonstelling. Die biedt kijkplezier, snijdt echter niet de problemen aan die de beste werken in Goes juist zo boeiend maken. Het landschap is voor de meeste exposanten uitgangspunt. Het wordt in pastel uitgevoerd door Theo Steyaert. Met tere kleuren behandelt hij vooral luchten genuanceerd; komen wat nadrukkelij ker vormen in beeld dan worden die nog wel eens hard het evenwicht verstoren. De pastels van Ridette Martens zijn meestal vereenvoudigingen van het landschap; zachte kleurbanen trekken hun spoor over het vlak, naar mijn idee met te weinig durf en allure. De lino's van Liesbeth Huser geven in stevige kleuren twee aan twee uitzicht op verschillende momenten van de dag, zoals die in de omgeving te zien zijn. Bijna alle aquarellen die Jaap Clement toont kwam ik het afgelopenjaaraloptwee andere exposities tegen; de titel wil nog weieens wisselen, het werk wordt er niet beter van. Theo J ordans is productiever, heeft een fraai handschrift en maakt litho's van constante kwaliteit. Naast landschappen in meerkleurendruk, etst Ernest Joachim ook natuurvormen, geïnspireerd door vruchten en bladeren; dat leidt in 'Canadese Zomer' tot interessante uitkomsten. In Philip Wiesmans ragfijne etsjes vult het blad zich met een rijke variatie aan structuren van vooral bomen. Die zijn ook te zien op de foto's van Wim Krull: vaardig en beheerst uitgevoerde prenten, zonder zichtbare drang tot experiment. Horst de Blaere, een Gentenaar, speelt met zijn reeks etsen 'Bremer Straatmuzikanten' een verfrissend spel; hij combineert beestekoppen met een witte achtergrond en drukt daarin met reliëf,zonder inkt, hun voetsporen. Ook zijn 'Suite pour hobo' is rijk van vorm- en materiaalbehandeling. Annelies Soet steelt echter de show: haar zeefdrukken zijn een directe en levendige vertaling van landschappelijke gegevens met expressieve kleuren. Waarneming en intens gevoel versterken elkaar. Dat komt over. En zo hoort het ook. NICO OUT In het Park bij de Euromast in Rotterdam wordt zondag voor de elfde keer het multi culturele festival Poetry Park gehouden. Poetry Park is een festival voor niet-westerse kunsten in de open lucht met muziek, poezie, dans en thea ter. De vermenging van cultu ren is een van de voornaamste kenmerken van Poetry Park, waar artiesten uit migranten culturen in Nederland en kun stenaars uit het buitenland la ten zien en horen welke ont wikkelingen er zijn op hun specifieke terrein. Autochto nen en allochtonen maken kennis met een interesaant programma, dat niet vaak te zien is. Het elfde Poetry Park Festival is uitgebreider dan voorgaan de jaren. Door het Park loopt als een kleurig lint de informa tiemarkt, waar instellingen en groeperingen informatie geven over hun cultuur. Exotische gerechten zijn daarbij niet weg te denken. In een Catalaans en Turks 'dorp' staan lokale keu ken, dans en muziek centraal. De jeugd kan op het kinderter rein de hele dag bezig zijn. Op de informatiemarkt in Het Park geven niet-westerse in stellingen en groeperingen in formatie over hun culturen en worden exotische gerechten verkocht. Voor het eerst dit jaar heeft ook de beeldende kunst een plaats op Poetry Park: in het Koetshuis exposeert de Turk se kunstenaar Nur Tarim. Voor wat betreft de muziek brengen ruim zeventien groepen een grote verscheidenheid aan mu ziekstijlen. Poëzie ontbreekt natuurlijk niet op Poetry Park. 'Adonis' is het pseudoniem van de dich ter Ali Ahmed Asber uit Liba non. Al zeer jong was hij geïn teresseerd in Arabische mu ziek en in klassieke Arabisch dichters en schrijvers. Adonis was hoogleraar in Arabische letterkunde aan de universi teit van Beiroet en doceerde in Parijs en Washington. Zijn eerste gedichtenbundel ver scheen in 1957. Zijn werk werd vertaald in het Engels, Frans, Nederlands, Noors, Spaans en Zweeds. Zhao Zhenkai uit China ver wierf als prozaïst bekendheid onder de naam Shi Mo. In zijn poëzie oriënteert hij zich op westerse voorbeelden en op de ontwikkeling van de Chinese literatuur tot 1949. Omdat zijn gedichten wat thematiek en vorm betreft heel modern zijn, werd hij in de campagne tegen de 'geestelijke vervuiling' he vig aangevallen. Vandaar dat zijn werk voornamelijk in het buitenland werd uitgegeven. Sinds het begin van dit jaar kan Bei Dao (pseudoniem) weer in eigen land publiceren. De dichter Hawad uit Marokko werd geboren in de Sahara, waar hij een traditonele Toua- reg opvoeding kreeg. Het no madenleven is een hoofdthe ma in zijn poëzie. Kalligra fieën, gebaseerd op het authen tieke schrift van de Touaregs, verluchtigen zijn werk en ge ven er een extra dimensie aan. Alpana Sengupta is een India se kathak-danseres, die met name in Engeland een grote re putatie opgebouwd heeft als danseres en lerares. Kathak is een klassieke dansstijl uit Noord-India, waar zij in hin doetempels werd gebruikt als pantomime ter ondersteuning van de verhalen. Alpana wordt begeleid op tabla, fluit, harmo nium en sitar. Het vaste cultu rele ensemble van het Afri kaans Nationaal Congres 'A- mandla', doet op zijn tournee door Europa ook Poetry Park aan. Het ensemble brengt tra ditionele Afrikaanse dans en muziek, townshipjazz, theater en bekende Zuidafrikaanse vrijheidsliederen. Naast de verschillende podia zijn er door het hele park ook optredens. De Catalaanse groep Gegants I Capgrossos uit het dorp Berga speelt met het publiek. Summer Proces sion is een kleurrijke stoet als dieren verklede mensen. Voor de jeugd treden op een jeugd- volksdansgroep uit Yoegosla- vië, Theater Plok met 'De Wit te Wagen komt' en de Argen tijnse komiek Leonardo Alalu. Verder kunnen de kinderen de hele dag vliegers maken, india nentooien en totempalen ma ken en indianendansen leren. In de Sint Pieterstraat in Mid delburg vindt het gehele jaar het etalageproject 'Symmetry '88' plaats. Hieraan wordt deel genomen door een groot aantal buitenlandse kunstenaars, die op uitnodiging van de Middel burgse kunstenaar Ko de Jon ge, ieder een week de gelegen heid krijgen een werk te pre senteren waarin het begrip symmetrie gestalte krijgt. Tot en met 19 juni zijn Anne Schoon en Peter Küstermann uit West-Duitsland aan de beurt, die opgevolgd worden door H. R. Fricker uit Zwitser land. De Kloetingse kunstenaar Ge rard Menken exposeert tot september in hotel-restaurant Terminus in Goes. Menken toont aquarellen met als the ma Zeeland. Frans de Muynck sr exposeert in crêperie Le Heron aan de Reigerstraat in Middelburg antieke 17e eeuwse tegels. De collectie is een gedeelte uit zijn privéverzameling. De tegels zijn tot 1 juli dagelijks te be zichtigen van 10.00 tot 18.00 nur, met uitzondering van zon- In Galerie Bekenes aan de Dorpsstraat in Kattendijke zijn tot en met 26 juni oliever ven en pastels te zien van Coby van Enoo uit Arnemuiden en Marianne Graupner uit Kat tendijke. Verder is er kralen- breiwerk van Janny Manneke uit Wemeldinge. De galerie is iedere zaterdag en zondag ge opend van 14.00 tot 17.00 uur. Dp initiatief van de Zeeuwse Kunstkring wordt tot 15 juli in net café en het restaurant van de schouwburg in Middelburg een expositie gehouden van acht werken van Leendert Beye. Trees Verwilligen exposeert haar werk tot en met 29 juli in de hal van het hoofdkantoor van de Rabobank aan de Lan- Geere in Middelburg. |n het stadhuis van Terneuzen jjjn tot en met 30 juni maritie me werken te zien van schilder n illustrator Reint de Jonge Ult De Zilk. Werk van Willy de Houck is tot het eind van juni te zien in Le Club C.D. aan het Cornelis de Vosplein in Hulst. De schilde rijen bevinden zich in de bar- bistro boven de discotheek en kunnen dagelijks bezichtigd worden tussen 11.30 en 01.00 uur. De Stichting Delta Cultureel heeft in de Grote Kerk in Veere verschillende exposities inge richt. Met 'Willem III en de Zeeuwen' is ingehaakt op de herdenking van het feit dat hij 300 j aar geleden tot koning van Engeland werd gekroond. Aan sluitend bij het thema William en Mary hangen er werken van Engelse landschapsschilders, zoals Beresford Hill en Harry Spencer. Verder is er een ten toonstelling over optische tele grafie en de functie die de Gro te Kerk daarin had. De exposi tie 'Verbeeld verleden; teke ningen rond het thema VOC' laat werk van Leendert van der Pool zien over de historische relatie tussen het huidige Zee land en het Zeeland ten tijde van de Gouden Eeuw en de Verenigde Oost-Indische Com pagnie. De expositie wordt za terdagmiddag om 16.00 uur ge opend door burgemeester G. W. Montfrans-Hartman van Veere, nadat Lodewijk Wage naar een voordracht heeft ge houden, getiteld Eén vierde deel Zeeland en de VOC'. Vaste onderdelen in Veere zijn de geschiedenis en de conser vering van de kerk, enige histo rie van de kerk en van Veere en gerestaureerde authentiek boerenwagens. Er is een aantal vitrines ingericht met fossielen en stenen. De Grote Kerk in Veere is van maandag tot en met zaterdag geopend tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De Goese kunstenares Rie Baauw exposeert tot en met augustus aquarellen en olie verfschilderijen in hotel 'Oc- kenburg' aan de Van Spiegel straat in Goes. De tentoonstel ling is van dinsdag tot en met zaterdag te bezichtigen. In het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland (PZZ) in Kloetin- ge is tot 2 juli werk te zien van Ronald Debbaut. Hij debu teert daar met een selectie ab stracte acryl-schilderijen. De expositieruimtye van het PZZ is op werkdagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. In het museum 'De Schotse Huizen' aan de Kaai in Veere is het hele zomerseizoen een ex positie te zien van poppen in Zeeuwse klederdrachten van de hand van Rie Nobels- Noordhoek uit Goes. Het mu seum is op maandag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en de rest van de week van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag gesloten. Uitgaande van het Nationaal Sleepvaartmuseum in Maas sluis wordt tot en met 24 juni in het gebouw van de VVV in Ter neuzen de expositie Slepen op de binnenwateren gehouden. Elleke van Gorsel uit Eindho ven exposeert tot 25 juni objek- ten bij de Rabobank in haar ge boorteplaats Sint-Maartens dijk.Behalve klei gebruikt zij papier maché, gecombineerd met andere (niet keramische) materialen. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrij dag te bezichtigen tussen 9.00 en 16.00 uur en op vrijdag bo vendien van 18.00 tot 19.30 uur. De cursisten kunstzinnige vor ming van het project Mensen zonder Baan op de Bevelanden stellen tot en met 27 juni de re sultaten van de cursussen te kenen, schilderen, boetseren, beeldhouwen en weven ten toon in De Stenge in Heinkens- zand. De tentoonstelling 'Zeeuwse Musea Tentoongesteld' van de vereniging 'Federatie van Zeeuwse Musea en Oudheids kamers' begint een rondreis door de provincie in de Grote Kerk in Zierikzee. De expositie is daar - van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur - te zien tot en met 2 juli en gaat vervolgens naar de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg (tot en met 8 augustus) en naar Den Hoekzak in Oost burg (tot en met 2 september). In de hal van het verpleeghuis Ter Valcke in Goes wordt tot 29 juni een tentoonstelling tex tiele werkvormen gehouden. De expositie omvat ongeveer 65 werkstukken die gemaakt zijn door cursisten van de Zeeuwse Dag- en Avondscho lengemeenschap en waarvoor verschillende technieken wer den toegepast. Veere in de tijd van koning stadhouder Willem III vormt de inhoud van de tentoonstel ling die deze zomer te zien is in het stadhuis van het stadje. Willem III bezocht Veere vijf maal. De expositie is ingericht met behulp van archiefstuk ken die de band van Willem met de stad illustreren en een beeld geven van de belangrijk ste gebeurtenissen in de jaren 1650 tot 1702. Ook de Raadzaal en de Vierschaar in het stad huis kunnen worden bezich tigd. De tentoonstelling duurt tot en met vrijdag 30 septem ber en is van maandag tot en met zaterdag toegankelijk tus sen 12.00 en 17.00 uur. Tot 16 juli exposeert Riet Kor- bee-Arnold olieverfschilderij en en keramiek in galerie Ar thouse aan de Markt in Bier vliet. De galerie is van maan dag tot en met vrijdag geopend tussen 9.00 en 12.00 uur en op zaterdag bovendien van 13.00 tot 16.00 uur. Tot en met 30 juni zijn in het kantoor van de Rabobank aan de Grote Markt in Goes foto's Het Amsterdams beeldhou- werskollektief exposeert tot en met 26 juni in de particuliere tuin van 'De Hertgang' aan de Klaverblokken in Halsteren. Op het terrein van 4 ha is een wandeling uitgezet die langs een vijftigtal beelden, enkele vijvers en vele van naambord jes voorziene bomen en strui ken voert. De tuin staat van woensdag tot en met vrijdag tussen 13.00 en 17.00 uur open voor het publiek en op zondag tussen 11.00 en 17.00 uur- De Terneuzenaar Ben Bonte exposeert van 18 tot 29 juni olieverfschilderijen in de Raadskelder van het gemeen tehuis in Sluis. Zijn oeuvre om vat karakterkoppen, land schappen, bloemen en stille vens. De tentoonstelling is da gelijks (behalve vrijdag) te be zichtigen tussen 11.00 en 17.00 uur. Café Soif aan het Bellamypark in Vlissingen heeft plaats inge ruimd voor een serie protret- ten, gecombineerd met poëzie, uitgevoerd in zeefdruk en ge mengde techniek van de hand van Iris de Leeuw uit 's Heer te zien van Beppy Everaers. Vooral de visserij vormt een belangrijke inspriratiebron voor haar fotografie. Abtskerke. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van het café. Galerie Basket aan de Schuit- vlotstraat in Middelburg toont tot en met 9 juli werk van de 36-jarige Amsterdammer Ge rard Polhuis. Hij kreeg zijn op leiding in Haarlem en neemt sinds 1980 deel aan exposities. In Basket zijn abstrakte teke ningen van zijn hand te zien. De tentoonstelling wordt mor gen (zaterdag) tussen 16.00 en 18.00 uur officieel geopend en is daarna wekelijks van woens dag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur te bezichti gen. Gerrit de Jong, leraar wiskun de en informatica in Middel burg, exposeert olieverfschil derijen in de Ahrend-show- room aan de President Roose- veltlaan in Vlissingen. Hij gaat in zijn werk op een speelse ma nier om met het oneindigheids begrip, zoals met 'geknoopte buizen'. De tentoonstelling is te zien tijdens kantooruren. In de tuin van het Badhotel in Domburg is tot en met 26 juni een expositie te zien van foto's van Ed Reebergen. Het pu bliek kan er van vrijdag tot en met zondag terecht tussen 13.00 en 18.00 uur. Leerlingen van de eerste drie klassen van de scholenge meenschap Swanenburgh in Vlissingen tonen tot 7 juli de resultaten van de lessen teke nen en textiele werkvormen in de openbare bibliotheek in Vlissingen. Onder de verzamelnaam 'kos mische energie' exposeert de Goese kunstenares Matthy Murre tot eind juni vier pastels op de veerboot Vlissingen- Breskens. Zij is autodidact en houdt zich bezig met tekenen, beeldhouwen en monumentale vormgeving. Onder de titel 'Betje Wolff, haar leven, haar werk' is in het Stedelijk Museum aan het Bel lamypark in Vlissingen tot en met 24 september een tentoon stelling te zien waarin drie ele menten centraal staan: het le ven van Betje Wolff, haar boe ken en de stad Vlissingen (waar zij 250 jaar geleden op 24 juli werd geboren) ten tijde van deze schrijfster. Het museum is van maandag tot en met vrij dag geopend tussen 10.00 en 17.00 uur en op zaterdag en zondag tussen 13.00 en 17.00 uur. Vanmiddag (vrijdag) ver richt wethouder D. J. P. Brui- nooge om 16.00 uur de officiële opening. Galerie Esprit in Clinge besluit het seizoen met een drie weken durende expositie in alle zalen van nieuwe kunstwerken uit de vaste collectie, onder het motto 'Elck wat wils'. Dit heeft geleid tot een breed scala van technieken: olieverf, acryl, gouache, aquarel, gemengde techniek, etsen, zeefdrukken en tekeningen. Ook is er een se rie wandobjecten. Het aantal sieraden werd uitgebreid. De galerie, die 5 juli voor twee maanden sluit, is van woens dag tot en met zondag geopend tussen 13.30 en 17.30 uur. In Galerie 't Zwaluwenhof aan de Noordlangeweg in Kats ex poseert Matthy Murre abstrac te beeldhouwwerken in mar mer en hardsteen, Nico Ooy- man zijn marmerkunst en Piet van 't Hageland schilderijen die weidse Zeeuwse land schappen tot onderwerp heb ben. De galerie ios van maan dag tot en met vrijdag geopend tussen 14.00 en 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Wilma van der Lee exposeert olieverfschilderijen in 'Het Vlaemsche Duyn' aan de Ge rard de Moorsweg in Groede. Zij zal daar de gehele zomer wisselende schilderijen ten toon stellen. Harold Linker exposeert zijn olieverfschilderijen en teke ningen bij woninginrichting Gerritsen aan de Langeviele in zijn woonplaats Middelburg. De openingstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. In De Bewaerschole in Burgh- Haamstede is tot en met 2 juli een expositie te zien van fanta sie-figuren van Tanneke van der Heul en kostuumpoppen, gouaches, mode-advertentie tekeningen en boekillustraties van Emmy A. Trouw. De ten toonstelling is van maandag tot en met zaterdag geopend tussen 13.30 en 16.30 uur. In het Zeeuws Kunstenaars centrum in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is tot en met 23 juni werk te zien van Kees van de Vossen (schilderij en), Julia van Hoven (kera miek), Peter Jansen (schilderij en) en Theo Bos (fotografie). De laatste toont een serie portret ten, gemaakt in Crea, een voor malig ziekenhuis en cultureel centrum in Amsterdam. Mevrouw Van den Berge uit Heinkenszand exposeert tot en met 30 juni olieverfschilde rijen in de openbare biblio theek in haar woonplaats. Ien van den Berg uit Middel burg exposeert gedurende de komende maanden zeven ge weven wandkleden, met als thema 'Letterlijk', in de Nieu we Openbare Bibliotheek aan de Oostwal in Goes. De ope ningstijden zijn dinsdag van 10.00 tot 17.00 uur, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 17.30 en van 18.30 tot 20.00 uur, donder dag van 12.30 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur en zater dag van 10.00 tot 12.00 uur. Op de eerste verdieping van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland in de Middelburgse Kuiperspoort zijn tot en met 9 juli schilderijen te zien van Bea de Visser, die haar nieuwste werk toont. Verder zijn in de expositie-ruimte schalen en sieraden uitgestald van Ineke Otte. Van dinsdag tot en met zaterdag kan men er terecht tussen 13.00 en 17.00 uur en op donderdag bovendien van 19.00 tot 21.00 uur. In de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg is tot en met 19 sep tember de tentoonstelling 'Van rader-boot tot jumbo-fer ry' te zien, die handelt over de scheepvaartverbindingen tus sen Zeeland en Engeland. Op de eerste verdieping kan men tot 1 augustus terecht voor een expositie over de Canadese steden en Canada als multi cultureel land. In theater-galerie 'De twee Duiven' in Groede is een expo sitie te zien van David Marinis- sen (olieverf, pastel, aquarel, pentekening, gemengde tech niek), Theo Jordans (lithogra fie, potlood en gemengde tech niek), Marinus van Dijke (foto grafie) en Teja van Hoften (ke ramiek). De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de voor stellingen en op afspraak. Het tekenonderwijs in Middel burg van 1778 tot 1867 staat centraal in de expositie Ver nuft en Vlijt, de Middelburgse Tekenacademie, die tot 15 au gustus wordt gehouden in het Zeeuws Museum. Het museum is van dinsdag tot en met vrij dag geopend tussen 11.00 en 17.00 uur en van zaterdag tot en met maandag tussen 13.30 en 17.00 uur. In het streekmuseum De Mees toof in Sint-Annaland wordt een expositie gehouden, die onder de titel 'Van ellegoed tot kant' een beeld geeft van wat het museum aan textiel in be zit heeft. In Galerie Trouvaille aan de Axelsestraat in Terneuzen hangen tot en met 26 juni teke ningen, pastels, litho's, etsen, zeefdrukken en foto's van Horst de Blaere, Jaap Cle ment, Liesbeth Huser, Ernest Joachim, Theo Jordans, Wim Krull, Ridette Martens, Anne lies Soet, Theo Steyaert en Philip Wiesman. De galerie richt zich naar de sluitingstij den van winkels en is op maan dag gesloten. 'Zandkastelen' heet de exposi tie van kleurendrukken en fo to's van bouwwerken in zand, die tot en met 25 juni is te zien in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Sin gelstraat in Goes. Tussen 1973 en 1983 bouwde Pieter Wiers- ma (1942-1984) 160 zandkaste len, die hij zorgvuldig op dia vastlegde. Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag ge opend tussen 10.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 35