VERWACHT 'TROPENJAREN' IN GOES split speelt adriaan van dis PZC/ vrijdagkrant de herberg strijkers-ensemble slotavond jan jongepier vocaal ensemble big band jazzdansgroep havenfeesten vu-orkest Ilit kuiperspoortorkest trio arturo orgelconcerten nieuwe muziek brabants orkest sim bolus pretentie tragi-komedie de koning luxor electro bibliotheek alhambra roxy cinem'actueel schuttershof grand theater VRIJDAG 17 JUNI 1988 3< Tadashi Tanaka Nieuwe Muziek) In café De Herberg in Middelburg treedt vandaag het Trio Wim Kuijpers op, van 14.30 tot 17.00 en van 21.00 tot 02.00 uur. Zaterdag is er eveneens in De Herberg een optreden van Swing Mu- zette, van 14.00 tot 17.00 uur. ZATERDAG Zaterdag geeft het Strijkers-ensemble van de Zeeuwse Muziek school in de Lutherse kerk in Middelburg een concert. Aanvang 20.00 uur. Het ensemble onder leiding van Rien Hillebrand speelt werken van G. F. Handel; W. A. Mozart en H. J. Baerman (met solistische mede werking van Jan Bouwens); Peter Warlock en Glenn Miller (met Jan Bouwens op klarinet); Collie Knox/ Vivian Ellis en Leo Weiner In de Prins van Oranje in Goes wordt zaterdag het theaterseizoen besloten met een culturele avond. Het trio The End opent het pro gramma om 19.30 uur. De Stichting Dansz treedt om 20.15 uur voor het voetlicht met twee choreografieën uit 1987. De Goese Theatergroep Split brengt vervol gens om 21.30 uur de première van het toneelstuk 'Tropenjaren' van de hand van Adriaan van Dis. De avond wordt besloten door het Hein de Vries-collectief, dat vanaf 23.15 uur geïmproviseerde jazz ten gehore brengt in de foyer. De organist Jan Jongepier geeft zaterdag een concert in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes, aanvang 20.00 uur. Op het programma staan werken van Vierne, J. S. Bach, C. Ph. E. Bach, Pepping en Reger. Het concert wordt besloten met improvisa ties. Jan Jongepier is organist van de hervormde kerk in Leeuwarden en docent aan het stedelijk conservatorium aldaar. In de hervormde kerk in Renesse zingt zaterdag het Vocaal Ensem ble. Aanvang 20.00 uur. Aan het eerste concert van dit ensemble werken mee een strijkersen semble uit Vlissingen, Willie Feijtel (sopraan), Rien Balkenende (or gel en piano), Myra van Groenendael (viool) en Reimo Faber (dwars fluit). Het geheel staat onder leiding van Willie Bil. Op het program ma staan werken van Sweelinck, Mozart en Handel. The Blue Jeans Big Band uit Middelburg speelt zaterdag in het Openluchttheater in Domburg. Het concert begint 20.00 uur. Het orkest staat onder leiding van Jack de Boo van Uijen en bestaat uit 5 trompetten, 4 trombones, 6 saxen en een ritme-sectie van vier man. Zij spelen bekende en minder bekende nummers uit het reper toire van Count Basie, Glenn Miller en Duke Ellington. De jazzdansgroep Release van Ingrid Neve brengt zaterdag een avondvullende voorstelling in het Oostburgse Ledeltheater. Aan vang 19.30 uur. Medewerking wordt verleend door een tienerdansgroep van Judith Schelinski uit Groede, de IJzendijkse troubadour Eddy Musson en Frans Modde, die tussendoor enkele conferences houdt. De presen tatie is in handen van Peter de Krijger. Van Release treden op een minigroep (8 en 9 jaar), een tienergroep (10 tot 14 jaar), beginners- en gevorderde groepen uit IJzendijke, een beginnersgroep uit Oostburg en een mediumgroep uit Aardenburg. Zaterdag en zondag zijn er in totaal achttien optredens tijdens de Havenfeesten in Terneuzen, verspreid over de binnenstad en het feestterrein aan de oude veerhaven. Vijf verschillende groepen werken aan het programma mee. Zo zal de Vlissingse straatanimator Lex Maes beide dagen de binnenstad on veilig maken met verrassende acts waarin het publiek regelmatig wordt betrokken (zaterdag, Korte Kerkstraat 14.00 uur, Noordstraat 15.30 uur; zondag, Haventerrein 14.00 uur, Noordstraat 15.30 uur). Met name voor de kinderen komt - ook uit Vlissingen - kindertheater Sjon met verschillende korte kindervoorstellingen (zondag in de Noordstraat 14.00 en 16.30 uur. Korte Kerkstraat 15.30 uur). Bekend van eerdere voorstellingen in Terneuzen is het poppentheater Rijn Trijn, dat bekende sprookjes als Roodkapje en Assepoester speelt met poppen (zaterdag, Noordstraat 14.30 en 15.30 uur; Korte Kerk straat 16.30 uur). Een heel bijzondere vorm van straattheater ver zorgt de groep Hete Luchtballon bestaande uit een slagwerker en een clownske acteur (zaterdag, Korte Kerkstraat 20.00 uur; zondag Noordstraat 15.30 en 16.30 uur, Korte Kerkstraat 14.00 uur). Topattractie is de uit meer dan tien spelers bestaande toneelgroep Odo die in schitterende kostuums het middeleeuwse spektakelstuk 'Het Esbattement van den Appelboom' opvoert op het terrein bij de Veerhaven (zaterdag en zondag 15.30 uur). De groep gaat eerst in een gekostumeerde optocht door de Noordstraat. DINSDAG Het VU- Orkest - symfonieorkest van de vrije universiteit van Am sterdam - geeft dinsdag een uitvoering in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Aanvang 20.15 uur. Het orkest staat onder leiding van zijn vaste dirigent Daan Admi raal. Soliste is de violiste Emmy Verhey. Op het programma staat Ouverture Romeo en Julia van P.I. Tsjaikovski; Vioolconcert van I. Strawinsky en Symfonie nr 9 uit 'De nieuwe wereld' van A. Dvorak. WOENSDAG Ik heb mij al zo vaak afge vraagd waarom ik dit éóe, toneelspelen. Want het is zenuwenwerk. Ik ben van te voren altijd bloednerveus. Maar ik krijg toch een kick als het goed gaat, als het klikt met z'n allen. Dat is één van de mooie kanten, dat je met z'n allen iets maakt, want je bent op dat moment volledig van elkaar afhankelijk. Dat ligt heel gevoelig". Willem Ploum, een 43-jarige leraar Neder lands uit Kattendijke, richtte zo'n tien jaar geleden theater groep Split op, waarvan hij sindsdien de constante factor vormt. Een amateurgezel schap weliswaar, maar met ambitie, zoals moge blijken uit de vorige voorstelling 'Vlees noch Vis' van de gere nommeerde schrijver Franz Xaver Kroetz. En vanavond (vrijdag) gaat in de Prins van Oranje in Goes 'Tropenjaren' in première, dat werd geschreven door Adriaan van Dis en tot nu toe slechts één opvoering beleefde in het kader van een project van WVC voor aankomende toneel- schrijvrs in Arnhem. Split is de eerste groep die het stuk op het repertoire heeft genomen. „We willen niet alleen maar drie keer spelen, zoals de meeste amateurgroepen, met een combo na afloop en een verlo ting in de pauze. Daar heb ik zo de schurft aan. En we willen ook geen pure, botte, simpele, gekke komedie brengen, hoe wel we niet zo nodig de mensen iets moeten leren", benadrukt Willem. „Nou", reageert mede speler August Verdonck, een eveneens 43-jarige leraar Ne derlands, „in 'Vlees noch Vis' zat wel een stukje bewustma king, dat is in 'Tropenjaren' minder het geval. Maar we zijn er vrij fanatiek mee bezig ge weest". „Het is niet zomaar onze jaar lijkse voorstelling", vervolgt hij, „waar je met plezier en in zet aan hebt gewerkt want daar twijfel ik ook niet aan bij andere amateurgezelschappen maar wij hebben ons bij het zetten van het stuk wel eerst afgevraagd hoe die personen zijn, watje er zelf aan kunt toe voegen, hoe je er een levens echte figuur van maakt. Het klinkt misschien arrogant om te zeggen dat we iets willen la ten zien, maar we zijn er wel meer mee bezig dan een door snee theatergroep". „Het zou leuk zijn als we in de dorpshuizen een poot aan de grond konden krijgen, want veel andere kleine zaaltjes zijn er niet in Zeeland", meent Willem. En August vult aan: „We willen eigenlijk best uit nodigingen krijgen om, pak weg, in Haarlem of Amster dam te spelen. Daar zit dan ook een stukje erkenning in dat het kwaliteit heeft, want die pretentie hebben we toch wel een beetje". Ineke de Man, een 38-jarige activiteitenbege leidster voor bejaarden, die voor het eerst meespeelt, be aamt dat: „Daar werken we hard aan". „Het is echter niet mijn ambi tie, eerlijk gezegd, om profes sioneel te worden", merkt Au gust op, „Daarvoor ken ik mijn beperkingen te goed". „Nee", valt Willem hem bij, „Dat heb ik ook achter mij gelaten. Maar ik denk wel dat het prettig zou zijn als je wat meer zou kunnen betekenen als amateurgroep, dat je meer speelmogelijkhe- den vindt. In het verleden heb ben we steeds ongeveer tien keer kunnen optreden. Dat mag wel dertig keer zijn, graag zelfs. Daar maak je het voor, om te spelen". Aanvankelijk had Split een Engels stuk op het oog dat nog niet eerder in Nederland was gespeeld, maar de rechten voor amateurs bleken niet vrij te zijn. Toen kwam Van Dis op ta fel. „Dat sprak ons wel aan. We hebben tijdens het lezen zitten lachen en dat vind ik een goede graadmeter", meent Willem. 'Tropenjaren' brengt de con frontatie in beeld van twee halfbroers, die elkaar lang niet gesproken hebben. Paul van Duyvenvoorde is correspon dent voor een Nederlands blad in New York, waar hij in zijn appartement tijdelijk onder dak verschaft aan zijn broer Vic. Ze zijn volstrekt tegenge steld van karakter. In hun ge sprekken duikt regelmatig het koloniaal verleden van hun va ders op. „Die hele Indische achter grond vind ik extra aardig", zegt August, „Er zijn in Neder- lands-Indië heel wat van dit soort gevallen geweest. Hoe die Hollanders, in zo'n beslo ten gemeenschap, met elkaar omgingen, allerlei relaties had den, dat intrigeert mij wel". Willem wijst op een ander as pect: „Wat misschien nog meer in het stuk zit is de schijnhei ligheid. Alle figuren zijn in we zen schijnheilig naar elkaar toe, ieder op zijn eigen ma nier". Voor de regie werd Emmie Langenberg aangetrokken, met wie de groep positieve er varingen had opgedaan bij 'Vlees noch Vis'. „Ze laatje in je waarde", motiveert Willem, „Ze geeft je de indruk, dat je zelf de dingen weet in te vullen, forceert je niet tot iets wat je toch niet kan", „Op alles wat uit jezelf komt, gaat ze in en sti muleert dat", heeft Ineke on dervonden. August stelt tevre den vast: „De methode die zij hanteert werkt uitstekend, met de zekerheid dat er ten slotte iets uitkomt. We hebben veel van Emmie geleerd". „Ons uitgangspunt was al vrij snel, dat 'Tropenjaren' als een tragi-komedie moet worden gespeeld, niet zoals het er staat", vertelt Willem, „Als je de regie-aanwijzingen van Van Dis volgt, denk ik dat het niet om aan te zien is". August, voor wie dit een eerste erva ring was in het lichtere genre: „Emmie heeft ons daar heel duidelijk op gewezen, want Willem en ik hadden toch de neiging om het zwaar aan te zetten. Het mag dan een tragi komedie zijn, het eist van de toeschouwers wel een nauw gezet volgen. Je moet het ver haal scherp in de gaten hou den, anders mis je de clou aan het slot". Over de vormgeving van Ge rard Konings, die al jaren met Emmie samenwerkt, merkt August op: „Er zit iets ridi cuuls in. Paul is een op en top Hollander, die met zijn moeder zit te praten over de clichés die een Hollander in het buiten land met zich meedraagt: Edammer kaas, drop, hagel slag. Dat krijgt een extra ac centuering door het zich in een tulpen-kader te laten afspe len". Willem Ploum en August Ver donck zijn afkomstig uit de vo rige produktie van Split en voor 'Tropenjaren' werd de groep aangevuld met Ineke de Man en Christianne Altena (27), die al intensief hadden sa mengewerkt in de provinciale spel- en regiecursus. In hun kielzog kwam Frangois Ver- vaet(25)mee. Het geheel wordt gecompleteerd door twee mu zikanten, Sjak Brouwers (38) en Gerrit Kooger (40). „Ik vind het leuk om mijn ei gen mogelijkheden uit te bui ten, mijn grenzen te verleggen, te zien tot hoever ik gaan kan", verklaart August zijn enthou siasme voor het amateurto neel. „Een beetje ijdelheid komt er ongetwijfeld bij, mis schien wel veel. Ik speelde al tijd heel dramatische stukken, maar met 'Tropenjaren' heb ik een stap in een richting gezet waarin ik wel verder wil". „Het is een soort spanning en een uiting", overdenkt Ineke, „Die spanning is met het uit voeren heel wezenlijk en de ui ting vooral tijdens de repetites. Het is ook een uitdaging om te kijken hoever je met elkaar kunt gaan. Dan blijkt dat we heel erg aan elkaar gewaagd zijn en heel ver durven te gaan met z'n allen. Dat heeft voor mij veel waarde, heel intens met mensen omgaan, dat vind ik heerlijk". „Als ik terugdenk aan de eer ste keer dat Frangois daar zat, in een hoekje", verwondert Willem zich, „en zoals ik nu met hem sta te zoenen op het toneel, dan is er heel wat ge beurd". FRANS P. J. DOELEMAN ('Tropenjaren' wordt vanavond gespeeld in de Prins van Oranje in Goes, in het kader van de slot avond van het theaterseizoen, aan vang 21.30 uur). Willem Ploum en Christianne Altena in een scène uit 'Tropenjarent Het Kuiperspoortorkest, onder leiding van Dick Boon, van de Zeeuwse Muziekschool geeft vandaag in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg een concert. Aanvang 20.00 uur. Rein Kooien, docent gitaar aan de muziekschool, en Nicolette Plan- teydt, privé-docente gitaar, spelen het dubbelconcert van Vivaldi. Het orkest speelt werken van Bach en Gluck. Het optreden wordt besloten met Beethovens tripleconcert voor viool, cello, piano en orkest. Solisten zijn Anique van Neer. Carla Schrijner en Saskia Boon. In café Dangeroe aan de Middelburgse Vlasmarkt wordt de braderie vandaag en zaterdag opgeluisterd door het Trio Arturo, bestaande uit Arturo Gazarro (gitaar), Duncan Jones (percussie, drums) en Dennis Alexander (basgitaar). De muziek beweegt zich op het terrein van jazz-samba. bosanova. salsa en merengue. Het drietal treedt zo wel 's middags als 's avonds op. Voor volgende week donderdag (23 juni) heeft café Dangeroe de vi- brafonist Dave Pike op het programma staan. De 50-jarige Ameri kaan. die inmiddels zo'n twintig elpees vol speelde, wordt begeleid door Johan Clement (piano). Koos Miltenburg (bas) en Fred Krens (drums). Het optreden begint om 21.00 uur. De organist Ad van de Wege speelt vanavond uitsluitend Neder landse muziek in de hervormde kerk in Kruiningen. Het concert, dat om 20.00 uur begint, omvat werken van Willem Wy- land. Jan Zwart. Feike Asma, Herman van Vliet. Bram Bruin en Sa muel de Lange. In de St. Jacobskerk in Vlissingen geeft de Haagse organist Rob Theissen vandaag een concert. Aanvang 20.00 uur. Hij speelt werken van Anth. van Noordt. Vincent Lübeck, J.S. Bach, Heinrich Nic. Gerber, Samuel de Lange sr. Louis Vierne. Jéhan Alain en JeanLanglais. Het programma van het Festival Nieuwe Muziek is dit jaar opge bouwd rond de Amerikaanse componist John Cage. Het festival duurt tot en met zaterdag 9 juli en zal zich hoofdzakelijk afspelen in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Vandaag geeft in de Oostkerk het Radio Kamerorkest vanaf 20.00 uur een concert en in de Kloveniersdoelen speelt het Takahashi Quartet om 22.30 uur. In de tuin van de Kloveniersdoelen of de Oostkerk speelt zaterdag Harmonie Kunst na Arbeid onder leiding van Frans de Jong, aan vang 15.00 uur. 's Avonds (20.30 uur) speelt Aki Takahashi op piano in de Kloveniersdoelen Donderdag worden in de Kloveniersdoelen composities uit de jaren twintig ten gehore gebracht door Geoffrey Madge (piano), Mifune Tsuji (vioolen Tadashi Tanaka (cello i. Aanvang 20.30 uur. Voorafgaand aan de ZLM-manifestatie geeft het Brabants Orkest woensdag een concert in de Grote kerk in Goes. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staan werken van Beethoven. Dirigent is André Vandernoot. Als soliste treedt op de in Roemenië geboren Silvia Marcovici. In het ambachtscentrum in Goes speelt poppentheater Sim Bolus woensdag Joris en Reuzeneus. De voorstelling begint om 14.30 uur en is tot september iedere woensdagmiddag te zien. The Blue Jeans Big Band In de hervormde kerk in Oude Tonge speelt zaterdag 25 juni Arie J. Keijzer, aanvang 20.00 uur. Het Zeeuws Orkest speelt zaterdag 25 juni in de Grote Kerk in Veere, aanvang 20.00 uur. HULST (01140-12030) 'Three men and a baby'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag 20.00 uur. 'Summer school'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag 20.00 uur. 'Prince od darkness'. Van daag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 16.15,19.00 en 21.30 uur; maandag, dins dag 20.00 uur. 'Fatal beauty'. Vandaag en zaterdag 21.30 uur; zondag 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag 20.00 uur. 'Junglebook'. Vandaag en zaterdag 19.00 uur; zondag 16.15 uur. TERNEUZEN (01150-20505) 'Empire of the sun'. Van daag, zaterdag, maandag, dinsdag 20.00 uur; zondag 16.15 en 20.00 uur. 'Death wish four'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 16.15 en 20.00 uur; maandag, dinsdag 20.00 uur. MIDDELBURG (01180- 38900) 'Babette's feast'. Vandaag, zaterdag, zondag 18.00 uur. 'The last emperor'. Dage lijks 20.30 uur. MIDDELBURG (01180- 32035) 'Sous le soleil de satan'. Vandaag en zaterdag 20.30 uur. 'Babette's feast'. Maandag, dinsdag, woensdag 20.30 uur. VLISSINGEN (01184-12260) 'No way out'. Vandaag en za terdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; maandag dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Junglebook'. Zondag 14.00 uur. 'Prince van darkness'. Van daag, zaterdag, zondag 19,00 en 21.30 uur; maandag, dins dag, woensdag 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Three men and a baby'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00 16.30, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woens dag 20.15 uur. 'Summer school'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'The running man'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Hot bubblegum op vrijers voeten'. Vandaag en zater dag 19.00 en 21.30 uur; zon dag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dins dag, woensdag 20.00 uur. 'The working girls'. Van daag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woens dag 20.00 uur. MIDDELBURG (01180- 13482) 'Empire of the sun'. Dage lijks m.u.v. woensdag 20.30 uur. 'De reddertjes'. Zaterdag 14.00 uur. 'I've heard the mermaids singing'. Woensdag 20.30 uur. 'Sous le soleil de satan' (Bibliotheek, Middelburg) GOES (01100-15165) 'Three men and a baby'. Vandaag, zaterdag, zondag 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Junglebook'. Zondag 14.00 uur. Tom Selleck, een van de hoofdrolspelers in 'Three men and a baby' (Grand theater, Goes; Roxy, Bergen op Zoom)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 34