meer dan alleen vlees op barbecue zeeuwse koks thuis OLIJFOLIE IN KARAFFEN PZC/ vrijdagkrant kruiden VRIJDAG 17 JUNI 1988 2 Er zijn mensen die barbecue een ware ramp vinden. Op zomerse dagen, wanneer er boven de achtertuinen een dikke rook en de geur van schroeiend vlees hangt, is er soms geen plek meer over waar ze nog heen kunnen vluchten. De nadelen van de sporadische zomerse dagen tellen dan zwaar. Want barbecue is populair. Een geaccepteerde manier voor volwassenen om met vuur te mogen spelen. Vaders die anders geen hand uitsteken bij het koken worden plots volleerde koks, die met meer dan normale aandacht hun karbonaatjes in de gaten houden. Barbecue is niets meer of minder dan het roosteren van vooral vlees boven een vuur van houtskool. Er is weinig fantasie voor nodig om te concluderen dat het waarschij nlij k wel een van de oudste vormen van eten bereiden is. En zo simpel als het kan, zo ingenieus, dan wel luxe, zijn sommige barbecues tegenwoordig. Complete rijdende karretjes, barbecues met schoorstenen en er zijn zelfs al barbecues te koop in opklapbare tafel met bank. Het meest simpel is een barbecue van stenen met daarboven een metalen rekj e Met een beetje improvisatietalent is er dan ook overal op vakantie wel een barbecue te maken. Wat grint op de grond en wat grotere stenen in een kring gelegd. Wel oppassen dat het om droge stenen gaat. Wie stenen uit een rivier haalt, heeft grote kans dat door de hitte van het vuur zo'n steen spontaan uit elkaar springt en dat blijft link. Hout sprokkelen en aansteken. Met het barbecuen dan beginnen als de vlam uit het hout is en het nog heerlijk witheet nagloeit. Met een luchtpomp (fietspomp?of blaasbalg kunt u het gloeien van de kool intensieveren. Probeer wel te voorkomen dat de asdeeltjes met de rook mee op het vlees komen. Plaats de barbecue zo, dat u zo min mogelijk last heeft van de rook. Die geur van zo'n barbecue is wel aangenaam zolang u nog honger heeft, maar kan knap irritant worden als de kleren een week later nog naar dat etentje ruiken. Met houtskool is het zaak om met weinig stukjes te beginnen. Er zijn speciale aanmaaktabletten in de handel. Wie die niet wil gebruiken, kan ook wat spiritus over de houtskool strooien. De spiritus laten intrekken in de houtskool en daarna op twee plaatsen de houtskool aansteken. Het nadeel van het werken met spiritus is natuurlijk het risico. Wie teveel spiritus gebruikt, heeft kans op e.cn aardige steekvlam. Bovendien is de vlam soms moeilijk te zien. Is er eenmaal jflpr, dan uiteraard nooit meer spiritus toevoegen. WScht zeker nog een half uur met barbecuen, zodat de hSutskool op alle plaatsen wit iSEfitgeslagen er er geen vlam meer te bespeuren is. Het rooster met zonnebloemolie insmeren en gloeiend heet laten worden boven de houtskool. Normaal gesproken is de afstand tussen het vuur en het rooster ongeveer tien centimeter. De kunst van het barbecuen is uiteraard niet het maken van het vuur, maar de behandeling van het vlees. Zo is het uit den boze om het vlees tevoren te zouten. Het zout onttrekt het vocht aan het vlees. Tevoren marineren is daarentegen verrassend lekker. Gebruik bij dat marineren gerust flink wat kruiden en knoflook. Ook sojasaus of ketjap geeft het vlees een heerlijke smaak. De marinade maakt het spierweefsel in het vlees zachter. Trek er wel minimaal een uur voor uit, anders heeft het weinig zin. Het vlees moet enigszins droog gedept worden, voor het op het rooster gaat. Gaat het vlees op het rooster, zorg dan dat het snel aan beide kanten dichtschroeit. Er zijn handige tangen in de handel aan tafel gebruikt worden. Het aardige is om verschillende sauzen te presenteren, zodat ieder zijn of haar favoriete smaak kan kiezen. De sauzen zijn te koop, maar u kunt ze ook zelf maken. VIER RECEPTEN: KETCHUPSAUS Ui snipperen en in heel weinig zonnebloemolie licht fruiten. Een volle theelepel suiker, halve theelepel mosterd en halve theelepel worcestershiresaus of tobasco toevoegen. Half kopje ketchup om het vlees te keren. Maar met een beetje handigheid lukt het ook wel zonder die tangen. Let dan wel op dat er niet in het vlees geprikt wordt. Als het vlees is dichtgeschroeid kan het regelmatig kerend verder roosteren. Een tijd die daarvoor geldt is niet te geven. Dat hangt sterk af van het soort vlees, de dikte van het vlees en de voorkeur voor de mate van gaarheid. De een wil het vlees van binnen nog rood, de ander houdt van goed doorbakken vlees. Als het rooster op hoogte verstelbaar is, verdient het aanbeveling om na het dichtschroeien het rooster wat hoger te stellen. Het vlees gaart dan wat langzamer, maar zal zo veel malser blijven. Heeft u royaal kruiden bij de hand, dan is het aardig om af en toe een handje kruiden op het gloeiende houtskool te strooien. Die kruiden geven de rook een eigen geur, die zeker bij het dichtschroeien ook in het vlees trekt. Het insmeren van het vlees met een barbecuesaus is een andere manier om het vlees extra smaak te geven. Dat insmeren kan ook tijdens het roosteren gebeuren. In Nederland wordt er vooral gebarbecued met vlees. Karbonade, kip en worst zijn het meest populair. Maar waarom niet eens lever op het rooster? Of een halve jonge eend, een ham of een kalkoenbout? Wie kiest voor vis doet er goed aan gebruik te maken van een barbecuegreep, waar de vis tussengeklemd kan worden. Op die manier wordt de vis veel minder beschadigd. De barbecuesauzen kunnen zowel tij dens het roosteren als een scheutje azijn en 3/4 dl water toevoegen. Goed roeren en tien minuten laten pruttelen. MAYONAISE SAUS MET YOGHURT 11/2 dl mayoonaise vermengen met 3/4 dl yoghurt. Op smaak brengen met fijngesnipperde ui, tomatenpuree. paprikapoederzout, citroensap en suiker. KETJAPSAUS Volle eetlepel suiker, halve theelepel paprikapoeder, kwart theelepel peper, halve theelepel zout, 2 dl tomatensap, scheutje ketchup, gesnipperde ui, deciliter azijn en een eetlepel olie in een steelpannetje mengen en tien minuten later trekken. Desgewenst wat druppeltjes worchestershiresaus of tobasco erdoor voor het pikante. OLIJFOLIES AUS Deciliter olijfolie vermengen met twee eetlepels tomatenpuree, een mespuntje suiker, snufje zout en cayennepeper. Nog een aardigheidje: kies wat grote aardappelen. Snij ze doormidden en hol ze uit. De aardappels vullen met een kruidenboter of een ander zelfverzonnen mengsel en de helften weer op elkaar leggen. Goed inwikkelen in aluminiumfolie en daarna op of tussen de houtskool leggen. Dat kan al aan het begin van het feest gebeuren, zodat de aardappels gaar zijn als het vlees ook klaar is. Tenslotte, wilt u voorkomen dat de buren klagen over de rookontwikkeling, nodig ze dan uit om mee te komen eten. HUUB KLOMPENHOUWER In ons land plannen maken voor een barbecuefeestje is niet eenvoudig, maar het zou de komende weken mooi weer worden. We kennen die situatie wel: aan het eind van de week de knoop doorhakken en in slaan bij de slager en dan van vrijdagavond tot zondagavond met een volle koelkast wachten op een droog moment. Minder risico loop je door eens wat an dere produkten dan alleen vlees voor het grillen te kopen. Vlees op de barbecue is heel lek ker, maar er is meer mogelijk. De bijzondere smaak die het smeu lende houtskoolvuur onder het rooster meegeeft aan vlees, ge- vogeltje, worstjes of vis, geeft ook aan groente, fruit, aardap pelen, uien of champignons een extra dimensie. De zojuist ge noemde ingrediënten zijn overi gens wat beter houdbaar, dus bij slecht weer kan er ook een rata touille van worden gemaakt. De courgette, familie van de komkommers, leent zich erg goed voor het maken van een groentespies. Snijd de courgette in schrijven van zo'n twee centi meter en prik ze niet door het hart maar door de groene schil aan een metalen spies. De schij ven courgette kunnen worden afgewisseld met blokjes ver schillend gekleurde paprika en champignons. Overigens is het aan te bevel om de champignons eerst even te blancheren in ko kend water met wat zout, want op de barbecue verschrompelen ze nogal snel. Grote stevige champignons doen het op de barbecue het best. Geblancheerde uitgeholde hoeden van reuzechampignons, gevuld met een kruidenkaas op de barbecue, zijn een tractatie. Als de kaas begint te pruttelen zijn de champignons klaar. Ook uien op de barbecue zijn lekker. Meestal worden kleine uitjes of blokjes ui aan een spit geregen en gegrild. Tomaten op de barbecue zijn ook heerlijk, maar moeilijk te hanteren op het rooster. Het best lukt het met wat dikkere plakken vleestomaat die even met peper, oregano, knoflook en olijfolie worden bestreken. Ever om en om grillen en voorzichtig van het rooster halen met eer pannekoekmes. Ook kan mer wat kleinere niet al te rijpe to maten aan een niet te dun spitje rijgen. Wanneer de huid begin' te 'bladderen' is de tomaat rede lijk gaar. Ook vruchten kan men op de barbecue grillen. Bananen in de schil als toetje zijn een trac tatie. De schil moet aan de hol le kant worden gespleten, waarna wat suiker en likeur in de opening wordt gedaan. Vervolgens wordt de banaan met de rugzijde een flinke tijd op het rooster gelegd. Men kan ook plakken banaan omwik kelen met een plakje ham of bacon en er een prikker door heen steken. Tien minuten op het rooster en klaar is het ge rechtje. Ook kan men ananas goed gril len en zo'n net-aangeschroeide schijf smaakt weer heel lekker op een hamburger. Ook kan men blokjes ananas afwisselen met kippelevertjes aan een spies. Zoete vruchten kan men ook goed combineren met lamsvlees. Ook heel leuk op de barbecue zijn maiskolven. Straks zijn ze er vers van eigen bodem. Ze moeten wel een kwartier in wa ter met zout worden gekookt, waarna ze met olie worden be streken en eveneens een kwar tier boven de hete houtskool worden gegrild. Serveer de kol ven met koude boter. Produkten die een langere be reidingstijd vergen en door aan de buitenzijde zwai worden, kan men het bestei) folie inpakken. Dat wordt oi der meer gedaan met aardal pelen. Boen flinke bintjl schoon en pak ze, met schili al, in aluminiumfolie. Leg zei de nog nagloeiende houtskol bij voorbeeld tegen het einl van de barbecue. Ze hebbena ker een half uur nodig. Voel daarna het folie open en snif de schil in. In de opening kr] denkwark of knoflooksaus q yoghurtbasis doen en uitlepj len. Gevulde komkommers opi barbecue is een heel r Snijd kleine dikke komkod mers in de lengte door en vel wijder met een lepel het zaaf Maak een vulling van h kookte eieren, kleine blokjl ham, gehakte peterselie endi| le, een theelepel mosterd, per, zout en wat citroensai Schep de vulling in de uitaj holde komkommerhelften f sluit de twee delen. Wikkel J aluminiumfolie omheen enll ze onder regelmatig keren-] zo'n twintig minuten op 1 rooster. PIETER HERCKSi\ Drie Zeeuwse keukenmees ters komen aan het woord in 'De Chefkok Thuis', een bundeling van verhaaltjes die Sylvia Borger schreef voor De Telegraaf en waarin zij voor aanstaande koks laat vertel len wat zij nu eigenlijk thuis eten. Maartje Boudeling van Inter Scaldes in Kruiningen verklapt dat zij, haar man Kees en hond Mira het liefst kreeft eten. Een avondvullen de bezigheid, want ze pulken alles uit. Maartje geeft haar recept voor Zeeuwse mosse len, dat ik u niet wil onthou den, al is het dan geen mossel- tijd. Kreeft is ook een van de lieve lingsgerechten van Fred van Mierlo van Het Veerhuis in Wolphaartsdijk. Fred en zijn vrouw Mary zijn trouwens ook dol op vis. Gebakken vis met name. Schol en schar gaan in de olijfolie, maar tong krijgt echte Zeeuwse boter mee in de pan. Hij geeft in het boekje een recept voor paling uit het Veer- se Meer. Theo Nolet van Het Reijmers- wale in Yerseke is gewend ie dere dag een paar oesters te eten. 's Winters slaat hij de creuses en de platte Zeeuwse rauw naar binnen, maar 's zo mers als ze dik zijn van de melk, laat hij er graag een paar in het frituurvet vallen. Toch komt hij hier met een stokvis recept. Nu we het toch over restau rants hebben, wil ik de aan dacht vestigen op een handig naslagwerkje met culinaire termen, het Internationaal Me nu en Gerechten Woorden boek, dat is samengesteld door Quentin Crewe. De heer Crewe is journalist en heeft twee boe ken over Japan geschreven. Daarnaast publiceert hij arti kelen over eten en drinken, maar tevens leidt hij een zui- velboerderij en een hotel met een klein restaurant in het En gelse graafschap Cheshire. Een duizendpoot noemen ze zo ie mand. Zijn culinaire gids is van een handzaam formaat, past in de binnenzak en geeft informa tie over specialiteiten van ver schillende landen. Iedereen heeft wel eens dat hij of zij een bepaald gerecht op de kaart niet kan thuisbrengen. In zo'n geval geeft deze gids raad. Er zitten landkaarten in en ge rechten die avontuurlijke eters niet mogen missen,' worden apart aangeduid. Gekookte mosselen (Maartje Boudeling). Ingrediënten: 4 kg mosselen, 1 glas droge witte wijn, 400 gram bleekselderij, peterseliestelen, 2 fijngehakte sjalotjes, royaal versgemalen peper. Bereiding: 1/2 dl room, 50 gram boter. Be reiding: zijgraatjes van de pa ling afknippen en de vis goed wassen in koud water. Paling in mootjes snijden van plusmi nus 5 centimeter. Gesnipperde ui in boter glazig laten worden. De licht gezouten en gepeper de paling, de laurier en de tijm toevoegen en onder voortdu rend roeren aanbraden (onge veer vijf minuten). Daarna af- blussen met droge witte wijn en alles zachtjes laten stoven in een gesloten pan, eveneens gedurende plusminus vijf mi nuten. De paling uit de pan verwijderen en warm houden. Voeg room toe aan het stoof vocht en laat het geheel iets in koken. Vervolgens zeven door was de mosselen zeer goed en zorg dat ze zandvrij zijn. Doe de fijngesneden bleekselderij, sjalot witte wijn, peterselieste len en de peper in de pan en laat dit geheel even aanzweten op een laag vuur. Voeg hierbij de mosselen en kook deze op een hoog vuur. Driemaal laten opkomen. Dat wil zeggen aan de kook laten komen, vuur laag. de handeling twee keer herhalen. Zet een mandje stok brood op tafel. Drink een droge witte wijn bij de mosselen, bij voorkeur een Muscadet. Gestoofde paling in roomsaus (Fred van Mierlo). Ingrediënten: 800 gram duim dikke verse stoofpaling (schoongemaakt), 1 gesnip perd uitje, 1/2 blaadje laurier, 1 takje verse tijm, 1 glas droge witte wijn (bijvoorbeeld Ma con of een Elzasser Riesling), I een bolle zeef en de saus daar na oproeren met nog wat stuk jes harde boter. Breng op smaak met zout en peper uit de molen en verdeel de saus over de borden. Leg de paling in het midden. Serveer met jopnge groente, bijvoorbeeld wortels en (gestoomde aardappeltjes). Drink bij dit gerecht de wijn die u voor de saus gebruikte. Stokvis met aardappelpuree en rijst (Theo Nolet). Ingrediënten: 1/2 kop rijst, 2 aardappelen, bleekselderij, vleesextract, knoflook, peper, zout, ui mosterd, roomboter, room, eidooier, 1 glas witte wijn, 100 gram stokvis, gedu rende een nacht in water ge weekt, geraspte kaas, peterse lie. Bereiding: rijst gaar koken. In een zeef doen en afspoelen onder koud stromend water. Op smaak brengen met peper, zout, knoflook, heel fijn gesne den rauwe bleekselderij en vleesextract. Aardappels gaar koken. Pureren met melk, room, eidooiers, peper en zout. De puree moet goed vochtig zijn daar de stokvis erg droog is. Uien in dunne ringen snij den en aanzweten in flink wat roomboter. Per persoon een glas droge wite wijn daarbij gieten. Liefst een Pinot Blanc uit de Elzas. Knoflook toevoe gen, peper, beetje vleesextract en zoveel dessertlepels mos terd als er eters zijn. Als de ui beetgaar is de pan van het vuur halen. De geweekte stokvis blancheren in heet water. De vis 10 minuten laten doortrek ken. Koud spoelen en pellen (dat is de vellen en graten ver wijderen). Daarna in een vuur vaste schaal een laagje rijst leggen. Daarop een laagje stokvis. Dan de uien met de mosterdsaus. Vervolgens de puree. Daarna weer de stokvis, rijst en als laatste laag weder om aardappelpuree. Deze be strooien met geraspte kaas. Tenslotte wat vlokjes boter bo venop leggen. De vuurvaste schaal 10 tot 20 minuten in een hete oven schuiven. Voor het opdienen garneren met grofge- hakte peterselie. Drink een frisse, droge witte wijn bij de stokvis. RIEN VAN REEMS De Chefkok Thuis. Sylvia Borger. Uitgeverij Loeb, Amsterdam. ISBN 90 6213 815 2. Prijs: 19,50. Internationaal Menu Gerechten Vloordenboek. Quentin Crewe. Uitgeverij Bosch en Keuning, Baam. ISBN 90 246 4640 5. Prijs: f 17,90. In de Kleine Kaart van 10 juni is een storende fout geslopen. Er staat dat de timbalen voor de ravio li moeten worden gebakken bij een temperatuur van 350 graden. Dit moet zijn 200 graden Celsius. Mijn excuses. In de landen rond de Middellandse Zee gaan ze toch waf.a,. om met sla dan wij, zeker in de huiselijke kring. Nadat wijl11! jes sla, tomaten, radijsjes en plakjes ei in een schaal hebWI vleid, maken we meestal het karwei af met een flinke dot slJf Dat is eigenlijk jammer. Veel lekkerder is het om de sla aan"! ken met olie en azijn en nog mooier is het dat iedereen dat f eigen smaak doet. Het voordeel daarbij is nog dat je op die®1! het restant van de sla wel kunt bewaren. L Het enige watje nodig hebt is een karafje met olie en een karavj wijnazijn. Misschien heeft u nog wel een echt olie- en azijnstel I als dat niet het geval is hoeft u hiervoor ook geen diepte-iri®(| gen te plegen. Puget bijvoorbeeld, geïmporteerd door de fi®»| rends te Hengelo, levert de olijfolie in zeer charmante karafjes^l geen tafel misstaan. Voor f 5,95 heeft u dan al de helft van hetstfl elkaar. En dankzij de kleine verpakking hoeft u ook niet bang -1 dat de olie oud wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 30