Touwtrekken om onderwij scentrum Brug ijDAG 17 JUNI 1988 Prins Claus Paarden Ioc zal bezoeken. De bereke- ng kwam voor het schooljaar 393 94 uit op bijna 700 leerlin- en. Dat is ruimschoots boven et leerlingental dat voors- ds als norm voor een AOC Sordt gehanteerd: 600 leerlin- Ten. Maar inmiddels is duide- |jk dat bij de lagere agrarische ïhool in Kapelle, de Groene Ichool, zich voor het komende phooljaar ongeveer 20 leerlin- jen minder hebben aangemeld was verwacht. De deeltijd liddelbare agrarische oplei- ing voor volwassenen aan de jks middelbare agrarische ïhool (RMAS) in Goes zal aarschijnlijk bij gebrek aan jelangstelling geen nieuwe toep cursisten kunnen vor- |ien. En dat houdt ook in dat prognose naar beneden toe fel moeten worden bijgesteld, (aar het leerlingental in de agopleiding van de Goese thool blijft volgend jaar keu- |gsporen met de schatting. fchoondijke Voorbereiding Risico's Concurrentie Brede opzet Leerlingen aan de slag in een van de kassen van de Groene School. kent alleen dat een in Goes te vestigen AOC vermoedelijk geen tijdelijke - zolang de vaste oeververbinding over de Wes- terschelde nog geen feit is - ne venvestiging in Zeeuwsch- Vlaanderen zal kunnen heb ben. De agrarische scholen en de landbouworganisaties maken zich zo sterk voor een zelfstan dige AOC, omdat ze van me ning zijn dat het eigen karak ter van het zuidwestelijk zeekleigebied dat rechtvaar digt. Directeur H. Laros van de RMAS in Goes: „Natuurlijk is een dependance ook een oplos sing. Maar ik vraag me af of je daarmee wel recht kunt doen aan de situatie die Zeeland, West-Brabant en de Zuidhol landse eilanden kenmerkt. We zitten hier niet in een gebied met uitsluitend akkerbouw. We hebben hier ook een zeer moderne fruitteelt, bloembol lenteelt, groenteteelt en een veehouderijsector, die welis waar niet door hoge aantallen wordt gekenmerkt, maar die in kwalitatief opzicht een van de beste van Nederland is. Die omstandigheden moeten in de opzet van een AOC terug te vinden zijn. En dat kan nu een maal het best wanneer je een zelfstandig instituut bent." De keuze van een vestigings plaats voor een AOC in Zee land heeft de gebruikelijke schermutselingen opgeleverd. In Goes zijn de plannen voor een nieuw schoolgebouw voor de RMAS - aan de Fruitlaan - al in een vergevorderd sta dium. Dit gebouw, waaraan volgend jaar moet worden be gonnen, kan worden uitge breid tot een onderkomen voor een AOC. Het gemeente bestuur van Kapelle gaat evenwel niet akkoord met de vanzelfsprekendheid waar mee voor Goes is gekozen. Ka pelle vreest dat het vertrek van de Groene School op den duur voorzieningen zoals sportaccommodaties en de bi bliotheek in gevaar brengt en het gemeentebestuur eist dan ook dat het agrarisch onder wijs in de gemeente op een of andere manier gehandhaafd blijft. Het college van burge meester en wethouders kwam daarom met een voor de hand liggende redenering: als de Groene School naar Goes kan komen, dan kan de RMAS toch net zo goed naar Kapelle ver huizen. n om dit aanbod extra aantrekkelijk te maken heeft de gemeente een lage grond prijs in het vooruitzicht ge steld. Van de suggestie van het gemeentebestuur het lager agrarisch onderwijs binnen het AOC in een nevenvesti ging te Kapelle te huisvesten, wil directeur J. Burger van de Groene School niets weten. „Waar de MAS zit, daar wil ik ook zitten. Voor een LAT-rela- tie wat dat betreft voel ik niets. Ik begrijp best dat de ge meente Kapelle bezorgd is om de instandhouding van de voorzieningen in de gemeente. Maar voor mij tellen alleen de onderwijskundige aspecten." Tijdens de ZLM-manifestatie op Neeltje Jans zorgt het agra risch onderwijs voor een dui delijk toekomstgerichte pre sentatie. Het lager, middel baar en hoger agrarisch on derwijs in Zuidwest-Neder land, de landbouwpraktijk- scholen in Schoondijke (ak kerbouw) en Horst (veehoude rij) en het agrarisch cursusonderwijs vullen geza menlijk een paviljoen. Bij de plannenmakerij daarvoor heeft de vorming van Agrari sche Onderwijs Centra ook een belangrijke rol gespeeld. Deze onderwijsvernieuwing is verzinnebeeld in de Zee- landbrug. Inderdaad, een brug naar de toekomst. „Bij een landbouwevenement als de ZLM-manifestatie mag het agrarisch onderwijs ge woon niet ontbreken", vindt Laros. „Het agrarisch onder wijs is de basis van de land bouw. Daarom hoort het on derwijs naast het bedrijfsleven en de voorlichting ook van de partij te zijn." De al op de tot standkoming van een AOC vooruitlopende samenwerking tussen de verschillende secto ren van het agrarisch onder wijs blijkt uit de manier waar op het onderwijspaviljoen wordt ingericht. Er zullen ver schillende vakgebieden wor den gepresenteerd, zoals ak kerbouw en techniek, het ho veniersvak, automatisering, bloemsierkunst, veehouderij en groente- en fruitteelt. Alle onderwijsvormen dragen hun steentje bij aan de informatie verstrekking over deze takken, zodat de bezoekers een inzicht krijgen van de verschillende niveaus waarop bijvoorbeeld het lager, middelbaar en hoger agrarisch onderwijs het vakge bied akkerbouw benaderen. grarisch nderwijs tot meer dan honderd stuks. Om 19.00 uur begint een pres tatieloop over afstanden tus sen de twee en zeventien kilo meter, georganiseerd door de Goese atletiekvereniging AV'56. Tussen 19.30 en 20.00 uur verzorgt de stichting Ko ninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (ZHRM) een reddingsoperatie. Met de prijsuitreiking van de presta tieloop om 20.45 uur eindigt de eerste manifestatiedag. De tentoonstelling zelf is geopend vanaf 10.00 tot 19.30 uur. Tijdens de tweede dag (vrijdag 24 juni) brengt Prins Claus om 10.00 uur een bezoek aan de tentoonstelling, die tot 19.00 uur is geopend. Hij zal worden opgewacht door onder andere dr C. Boertien, commissaris der koningin in Zeeland, bur gemeester G. W. van Mont- frans-Hartman van Veere, ZLM-voorzitter Van der Maas en algemeen secretaris mr J. Oggel. De prins bezoekt enkele stands en vanaf 11.30 uur vindt er een gesprek plaats met ver tegenwoordigers van organisa ties in de zuidwestelijke land bouw. Van 9.00 tot 14.50 zijn er doorlopend keuringen van melk- en vleesvee en een defile- 'show van diverse rassen, zoals Limousin en Charolais. Om 14.50 uur vindt de huldiging plaats van twee koeien die ie der honderdduizend kilo melk hebben geproduceerd. Tussen door verzorgen de Nederlands Kampioen Vendelzwaaien en het OL Vrouwen-Gilde uit Aar- le-Rixtel een demonstratie. Om 15.00 uur begint het ringrij- den in Zeeuwse klederdracht op koudbloedpaarden, met medewerking van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. De in ternationaal bekende kinder dansgroep De Babbelaars uit Heinkenszand treedt om streeks 17.00 uur op. Om 17.30 uur begint de finale van het ringrijden, een uur later ge volgd door een optreden van de brassband Ons Genoegen uit Kamperland. Het avond programma sluit af met een de monstratie van de ZHRM. De ZLM-tentoonstelling is op de derde en tevens laatste dag (zaterdag 25 juni) tot 18.00 uur geopend. Tussen 9.00 en 12.30 uur vinden de paardenkeurin- gen plaats. Om 12.40 uur be gint een mengparade met prijsuitreiking in de klasse B, L, M en Z. Tien minuten later begint het springen en de bar rage van M-pony's. Tussen 13.00 en 1.35 uur zijn er achter eenvolgens Welshpony's, Shet landers, Haflingers en trek paarden aangespannen voor boerenwagens te aanschou wen. Om 13.50 uur begint het springen en de barrage van Z- pony's. Een kwartier later neemt het défilé een aanvang met onder meer Haflo-araben. Tussen 15.50 en 16.10 uur geeft T. Hoeven uit het Gelderse Hulshorst een opzienbarende demonstratie van een 20-span geiten voor een Gelderse boe renwagen. Zijn optreden met de geiten staat zelfs vermeld in het Guiness Book of Records. Om 16.10 uur zijn er 6-spannen te zien van trekpaarden, Haf lingers, Fjorden, Friezen, Shet landers, Arabieren en Hack neys. Rond 16.50 uur zijn de 4-, 8-, en 12-spannen nogmaals te zien. De muziekvereniging Luctor en Emergo uit Renesse verzorgt om 17.05 uur een op treden. Om 17.15 uur sluit ZLM-voorzitter Van der Maas de manifestatie officieel af. Wel bestaat dan nog de gelegen heid om deel te nemen aan de openlucht-barbecue, muzikaal omlijst door het dansorkest The Orpheans. Tijdens de manifestatie zelf kunnen er op het negen hecta re omvattende terrein, stands worden bezichtigd van de meest uiteenlopende organisa ties. Nieuw is een afdeling novi teiten, waar landbouwers laten zien hoe zij met simpele uitvin dingen hun bedrijf beter weten te runnen. asis van andbouw et programma van de die op 24 en 25 juni wordt gehou- n op Neeltje Jans biedt voor wat wils. Voorafgaande in de eerste manifestatiedag eft het Brabant Orkest ensdag 22 juni in de Grote rk te Goes een Beethoven- ncert. De aanvang is om .00 uur. gemeen voorzitter van de h. c. van der Maas, :emt donderdag 23 juni om •00 uur de officiële opening 'or zijn rekening. Het Zeeuw- Jachthoornkorps van de ninklijke Nederlandse Ja rs Vereniging verleent muzi- 'le medewerking tijdens het I iscn van de vlaggen. Tussen 1 30 en 17.00 uur is er een defi- van oude tractoren te zien. meeste tractoren, waaron- r een machine uit 1927, zijn I eens de gehele duur van de anifestatie op het terrein te I "Zichtigen. De Vliegerclub I 'Qden-Zeeland geeft een half fcf'['ater een demonstratie met ■"tele en gekoppelde vliegers, ie spanning bij agrarische 'scholen, landbouworgani saties, de landbouwvoorlich- Bng en andere instanties die hp een of andere manier iets te naken hebben met agrarisch jnderwijs neemt toe. Het mdbouwkundig onderwijs taat voor ingrijpende veran- eringen. Het lager en middel aar agrarisch onderwijs, het jerlingstelsel in de agrari- che sector en het cursuson- vijs zullen worden samen- levoegd in een Agrarisch On- lerwijs Centrum (AOC). De leeuwse scholen en instellin- |en die nu nog zelfstandig de- vormen van agrarisch on wijs verstrekken, hebben jich met groot enthousiasme beginsel al bereid ver- llaard samen te gaan. De Iraag is alleen: krijgt Zeeland |en zelfstandig Agrarisch On derwijs Centrum (AOC) of loet het zuidwestelijk akker- ouwgebied genoegen nemen iet een dependance van een rgens anders gevestigd cen- •um. In de loop van volgend lar vallen beslissingen over e spreiding van de AOC's ver Nederland. De te ver achten leerlingenaantallen uilen daarbij een belangrijke paatstaf vormen. En daar zit Zeeland nu net het knel- |unt. Het aantal leerlingen in let agrarisch onderwijs bin- len de provincie is aan het te- Vlopen. Ifgelopen voorjaar presen- eerde het provinciaal op- öouworgaan Stichting Zee- |nd een prognose van het aan- leerlingen dat een Zeeuws Be aangekondigde opheffing jan de rijks middelbare agrari- fhe school in Schoondijke per augustus 1989 zal hoogst waarschijnlijk geen gevolgen lebben voor de vorming van pn AOC. Aangenomen wordt at jonge West-Zeeuws-Vla- jiingen die een middelbare parische opleiding willen plgen de weg naar Goes wel lillen weten te vinden. Trou- Bens, nu al gaat bijna drie- »art van de leerlingen uit geeuwsch-Vlaanderen die l-iddelbaar agrarisch onder lijs volgen, naar de school in loes. De opheffing van de (MAS in Schoondijke bete- Werken aan de kunstkoe op de Groene School in Kapelle. Ben Jansen ZLM-manifestatie toont vertrouwen in toekomst Het moet wel heel gek lopen wil de ZLM-manifestatie op 23,24 en 25 juni geen succes worden. Alle ingrediënten daarvoor zijn aanwezig: verstrooiing én, zeker zo belangrijk, de jongste ontwikkelingen op het gebied van de landbouwtechnologie. Een toplocatie in de vorm van het voormalige werkeiland Neeltje Jans. Ruim honderdentien stands, waar boeren, burgers en buitenlui hun waren en kennis presenteren. Een levende have van 270 stuks melk- en vleesvee, tientallen geiten, schapen en varkens, 350 paarden, waarvan honderd trekpaarden, honderd fjordenpaarden én 150 edele viervoeters van diverse stamboekrassen. Dit alles manifesteert zich op een manifestatie, uniek qua opzet en uniek qua grootte. Wat maakt de vijfjaarlijkse manifestatie van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij zo uniek? Of zijn die superlatieven slechts een reclame-slogan. „Nee", zegt algemeen secretaris mr J. Oggel van de ZLM vastberaden. „De ZLM is de enige regionale landbouworganisatie, die ook een regionale manifestatie - met daaromheen allerlei tentoonstellingen - organiseert. Want alle andere provinciale manifestaties, worden niet door één club georganiseerd. Behalve de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, die zeer zwaar betrokken is bij de landbouwmechanisatietentoon stelling in Liempde. Maar ook dat is een landelijk gebeuren, net zoals de manifestaties in Zuid-Laren en de RAI in Amsterdam. Het houden van een manifestatie, op provinciaal niveau én in eigen beheer, is echtheel bijzonder". Het vele voorbereidende werk dwong de ZLM in 1968 om de grootscheepse manifestatie voortaan nog maar eens in de vijfjaar te houden. Vele decennia eerder had de boerenorganisatie weinig tot geen bemoeienis met de tentoonstelling. De ZLM functioneerde meer als een overkoepelende organisatie die als een soort 'grote broer' waakte over de negen kringen, die beurtelings de expositie in huis haalden. Pas in 1957 ging de maatschappij zich weer rechtstreeks bezighouden met de organisatie. De deelnemers werden namelijk steeds groter in aantal. Het publiek eiste meer en meer. Vanaf 1958 werd de ZLM-manifestatie om de twee jaar gehouden. In de opzet veranderde niet echt veel; de negen landbouwkringen bleven de expo opzetten. Daar kwam tien j aar later verandering in. De manifestatie viel in 1968 samen met het 125-jarig bestaan van de maatschappij. Er werd groots uitgepakt. De deelname van de 250 standhouders zorgden voor de grootste manifestatie in haar soort. In dat jaar bepaalde het ZLM-bestuur eveneens dat de landbouwtentoonstelling om de vijfjaar werd gehouden. Een beslissing, zo erkent Oggel, die ook vandaag nog te rechtvaardigen valt. De immense voorbereidingen maken het (helaas) onmogelijk om elke twee jaar in Zeeland alle nieuwtjes op landbouwgebied te onthullen. „De organisatie gaat steeds zwaarder wegen. Vroeger werd enorm veel werk door vrijwilligers gedaan. De boeren en hun zonen die er zeer nauw bij betrokken waren zetten alles in: zichzelf, hun werkkracht en hun materiaal om zo'n manifestatie van de grond te tillen. De laatste keren is dat er helemaal niet meer bij De reden? De boeren hebben geen tij d meer. Het meeste werk moet worden ingehuurd of komt neer op de schouders van het ZLM-personeel en de bestuurders. Dat betekent dat er nogal wat op je afkomt". „Daar komt nog bij dat de mensen meer verwend worden. Alle wereldwonderen kun je tegenwoordig thuis vanuitje luie stoel bekijken. Om de manifestatie aantrekkelijk te maken voor de mensen en je leden, moetje zorgen dat de opzet heel professioneel is. Mensen zijn vreselijk verwend". Om iedereen aan zijn trekken te laten komen, begint de ZLM al twee a drie jaar vantevoren met de eerste voorbereidingen. Voorafgaand aan de daadwerkelijke plannen wordt binnenshuis eerst de discussie gevoerd of een manifestatie nog wel nodig is. Twijfelt de ZLM daarvele succesvolle tentoonstellingen achter de rugnog steeds aan? „Er zijn best mensen", aldus Oggel, „die zich afvragen of het nog wel past in deze tijd. Je loopt natuurlijk risico's, niet alleen financiële maar ook of de manifestatie nog wel voldoet aan de eisen van het publiek. Daar wordt in het bestuur echt serieus over gepraat". Na die eerste besluitvorming roept het ZLM-bestuur een manifestatiecommissie in het leven die vergaande bevoegdheden krijgt om een aantal zaken te regelen. Eén van de eerste punten waar de commissie zich mee bezighoudt is het zoeken naar een locatie. Oggel noemt dat 'ontzettend belangrijk'. „De locaties moeten aan een heleboel eisen voldoen". Waarom uiteindelijk Neeltje Jans is uitverkoren om te dienen als opvangcentrum voor de te verwachten duizenden bezoekers, heeft volgens hem te maken met de enorme uitstraling van het voormalige werkeiland en de internationale bekendheid van de pijlerdam. „Iedereen kent Neeltj e J ans. Het is natuurlijk heel uitdagend om op een soort wereldmonument de ZLM- manifestatie te houden. We zijn er best een beetje trots op, want van alle plannen met Neeltje Jans is de manifestatie tot nu toe het enige dat echt doorgaat, behalve uiteraard de Delta-Expo". Oggel is niet bang dat de permanente Delta-Expo concurrerend zal werken voor 'zijn' manifestatie. Sterker nog, hij verwacht dat beide tentoonstellingen elkaar zullen versterken. „Er zijn nog steeds een heleboel mensen die nog niet op Neeltje Jans zijn geweest en die nu zeggen: laten we de ZLM-manifestatie eens combineren met een bezoek aan de Delta-Expo. We krijgen ook aanvragen uit heel Nederland van bevriende organisaties die er het jaarlijkse afdelingsuitstapje van maken. Wij denken niet dat beide tentoonstellingen elkaar in de wielen rijden. Niemand gaat een hele dag naar de Delta-Expo". Is de locatie eenmaal vastgesteld, dan begint de manifestatiecommissie met het voorzichtig bedenken van het programma. De ZLM probeert in haar organisatie meestal de Zeeuwse Dag van 't Paard te integreren. „Daarvoor moetje ook op tijd zijn, wantje moet zorgen voor voorkeuringen en selecties", vertelt Oggel. De echte spanning breekt pas aan op het moment dat de ZLM op zoek gaat naar standhouders, die moeten zorgen voor een fiks deel van de inkomsten. Ook dit jaar is dat weer gelukt. De standplaatsen zijn zo goed als uitverkocht. „Dat heeft precies aan de verwachtingen voldaan", zegt Oggel met gepaste trots. „Een simpel briefje is meestal voldoende om mensen te krijgen. We zijn tenslotte geen commerciële organisatie". De doelstellingen van de manifestatie, de nieuwste innovaties tonen en het nuttige met het aangename verenigen zijn nog steeds actueel. De brede opzet van het programma, met onder meer volksdansen, demonstraties van het redden van schipbreukelingen, houdt volgens Oggel niet in dat de boer niet langer aan zijn trekken komt. Neeltje Jans als locatie heeft de organiserende commissie min of meer ingegeven dat er ook anderssoortige evenementen mogelijk zijn. De manifestatie blijft evenwel opgezet voor de ZLM-leden en hun gezinnen. De belangstelling van andere geïnteresseerden is mooi meegenomen. „Voor niet-direct betrokkenen zitten er ook hele aardige dingen in". De voorbereidingen voor de manifestatie zijn niet zonder slag of stoot verlopen. Zo konden een demonstratie van een sproeihelikopter en vluchten van 'ultra light'- vliegtuigjes geen doorgang vinden, na protest van milieugroeperingen die erop wezen dat zich juist in juni (het broedseizoen) veel jonge vogels op het eiland bevinden. Als alternatief zullen met een aan een vlieger gekoppelde fotocamera diverse luchtfoto's worden gemaakt. Daarnaast was het de bedoeling dat de Vereniging ter bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen een aantal stands voor haar rekening zou nemen, maar daar bleek weinig belangstelling voor. Oggel hoopt wel dat een mosselkotter acte de presence zal geven om de relatie met Neeltje Jans weer te geven. Nieuw tijdens de ZLM- manifestatie is een stand met noviteiten, waar landbouwers uit de praktijk naar voren gekomen 'uitvindingen' laten zien. „Probleem is dan weer", betoogt Oggel, „dat we dan boeren moesten zien te vinden die zo'n dergelijke machine hebben. Wij verwachten daar erg veel van. Dat laat zien dat men vertrouwen heeft in de toekomst, ondermeer door creatief te zijn". Dat vertrouwen hebben in de toekomst, ondanks de heersende malaise, is ook één van de redenen geweest voor het ZLM-bestuur om toch weer een manifestatie te houden. „In wezen is de landbouw een gezonde bedrijfstak, die 't best wat moeilij k heeft, maar vastbesloten is om er weer bovenop te komen", beargumenteert Oggel. „Het is ook een taak van de ZLM om het hoofd niet in de schoot te leggen, maar om juist nu te laten zien dat een landbouworganisatie pal staat. Voor mij is dat een extra argument om er met nog meer energie tegen aan te gaan. Je moet laten zien, waarom je trots bent op je bedrijf. We moeten zeker niet wegkruipen. En die neiging bestaat nog wel eens..." Ab van der Sluis 1 Drukte op Neeltje Jans. De ZLM rekent op een wisselwerking tussen de landbouwmanifestatie en de Delta-Expo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 25