Miljoenenclaim tegen Gele Gids Californie Nog geen akkoord landbouw Grootste Autogebeuren in Zeeland, Weinig vertrouwen van bonden in voorjaarsoverleg ïriféfe waarschuwing Vöör lodeBjke heromesiioepjes NAAR 160 GULDEN Schippers beraden zich nog op voorstel Smit Provincie wil bodemsanering polder bij Zaamslag IN DE ZEELANDHAL TE GOES Donderdag 16, Vrijdag 17 en Zaterdag 18 juni. NIET EROTISCH MAAR EXOTISCH PB: volgend jaar eer koopkracht, inder werklozen 150 INRUILAUTO'S met BOVAG GARANTIE Uitgestelde betaling tot 1989 mogelijk Financiering ter plaatse Economie oogt nu zonniger Wolkenvelden 11e jaargang no. 141 lijdag 17 juni 1988 DE FAUTEUIL DIE IN ALLE STANDEN PERFECT ZIT. Sterreclame Autogegevens Rupsen Staking Rechtbank vrijdagkrant landbouw LUXEMBURG - De Nederlander zal de komende jaren veel meer moeten gaan betalen voor het kwijtraken van zijn huis houdelijk afval. Minister Ed Nijpels (milieu) wil dat de tarie ven voor het ophalen en verwerken van huisvuil binnen twee jaar ongeveer worden verdubbeld. Stort beperken De Zeelandhal is geopend: Bezoek ook de meubelshow! 'eel bewolking en af en toe motregen, 'aximum temperatuur rond 18 gra- \en. Meest matige noord-noordoosten ind. kDEN (AP) Snoepjes waarin ge- heroine verstopt zit om een kind led iden. Dat is de nieuwste methode armee de internationale heroine- Jdel probeert de speurders bij de |ane te omzeilen. j)e fgelopen drie weken heeft de Brit- Touane negen kilo nep-snoep in be- genomen, die bestond uit bijna |e heroine. Per snoepje zal er voor Ir dan 1.000 gulden heroine in. J)e Britse douane heeft collega's in het gtenland en het publiek gewaar- uwd tegen het levensgevaarlijke snoepgoed. .Ergens in Pakistan moet een fabriek staan waar heroine wordt geperst, geglazuurd en verpakt, zodat het sprekend op snoep lijkt," aldus woordvoerder Mide Curr. „Als die din gen door kinderen worden gepikt, of op andere manier in hun handen ko men, zou een snoepje genoeg zijn om een kind te doden. Zelfs het aanraken van een snoepje, als het cellofaantje wordt verwijderd, is genoeg om uitslag te krijgen." Er zijn vijf mensen gearresteerd die het heroinesnoep uit Pakistan bij zich hadden. SANTA ROSA (RTR) Een reisbureau in Santa Rosa in Californië heeft een eis tot schadevergoeding van 10 miljoen dollar ingediend tegen een telefoonmaatschappij, die in de Gele Gids had afgedrukt dat het bureau in "erotische" in plaats van "exotische" reizen was gespecialiseerd. In de eis voor het gerechtshof van Sonoma County beschuldigt het reisbu reau Banner Travel de telefoonmaatschappijPacific Bell, van grove nala tigheid. De eigenares van het bureau, Gloria Quinan, zei dat de drukfout haar za kelijke reputatie schaadde en haar geestelijk erg deed lijden. Een woordvoerster van de "Yellow Pages" van de telefoonmaatschappij wilde geen commentaar geven op de aanklacht, maar zei dat het reisbu reau het geld voor de advertentie had teruggekregen. PZC De Tweede Kamer is voor uit breiding van de Sterreclame vanaf 1 januari. PAGINA 3 Autobezitters krijgen een do cument waarop alle gegevens over hun voertuig zijn ver meld, deze gegevens worden opgeslagen in een grote com puter. PAGINA 5 Miljoenen rupsen van het gra suiltje teisteren opnieuw de terreinen van Natuurmonu menten op de Véluwe. PAGINA 7 Ongeveer 700 Terneuzense scholieren zijn donderdag een dag in staking gegaan om zo te protesteren tegen de plannen van minister Deetman. PAGINA 9 Het ruimtegebrek in het ge bouw van de Middelburgse rechtbank wordt steeds nij pender. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 6 Provincie: 9,11,12,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 PAGINA 27,29,30,31,33,34 en 35 PAGINA 19, 21, 23 en 25 N HAAG (ANP) Volgend jaar zal ^koopkracht voor vrijwel iedereen nemen, de werkloosheid kan met I dalen tot 625.000 en het finan- ingstekort van het rijk daalt niet r de tot nu toe verwachte 6,1 maar r 5,6 procent van het nationale in- en. zijn de nieuwste verwachtingen het Centraal Plan Bureau (CPB), instantie die voor de regering de nomische ontwikkelingen in kaart ligt en aan de hand daarvan voor gingen doet. 1 CPB ziet de economische ontwik- mg voor de korte termijn zonnig in. Tarief voor huisvuil fors hoger Van onze correspondent) Vandaag zal het kabinet een wetsvoor stel van Nijpels goedkeuren dat de mi nister van milieuhygiëne het recht geeft in te grijpen als de gemeenten en provincies hun reinigingsheffingen on voldoende verhogen. „Die tarieven moeten sterk omhoog", zei Nijpels donderdag in Luxemburg. GORINCHEM (ANP) - Het wordt pas morgenochtend om elf uur duidelijk of er een einde komt aan de al negen maanden durende acties van particu liere binnenschippers tegen het Rot terdamse veevoederbedrijf Granaria, met sinds afgelopen maandag als voorlopig „hoogtepunt" de blokkade door ruim 250 binnenvaartschepen van een Granaria-transport op de Merwede bij Gorinchem. Dat is de voorlopige uitslag van het overleg dat minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat donderdag in Gorinchem heeft gevoerd met een de legatie van de actievoerende binnen schippers. Smit deed de schippers een voorstel in ruil waarvoor de schippers de blokka de onmiddellijk moeten opheffen. Daarnaast moeten de schippers stop pen met het boycotten op de beurzen van Granaria-lading. Accepteren zij dit voorstel niet, dan wordt het voor stel ingetrokken en wordt het breken van de blokkade door de politie onver mijdelijk. Belangrijkste onderdeel van het voor stel van de minister is dat Granaria tot 1 september gebruik mag maken van de verleende vergunning. Na die da tum valt ook Granaria onder de nieu we richtlijn. Dat betekent dat het be drijf alleen eigen vervoer mag plegen buiten de schippersbeurzen om met ei gen duwboten en eigen personeel. Nu huurt het bedrijf zowel het motorver mogen als het personeel. De actievoerende schippers hebben zich donderdagmiddag beraden op het voorstel. Ze stuurden hun delegatie te rug naar de minister met het verzoek om bedenktijd tot morgenochtend. (Slot zie pagina 3 kolom 3) Hij woonde daar een vergadering bij van de EG-ministers van milieu, waar bij onder meer de afvalstoffenproble- matiek aan de orde was. Het wetsvoor stel, dat eerst naar de Raad van State gaat, maakt deel uit van een voorstel waarbij de bepalingen van de bestaan de Wet Chemisch Afval en de Afval stoffenwet in elkaar worden gescho ven. Het gemiddelde huishouden betaalt op dit moment tussen 80 en 160 gulden per jaar voor het kwijtraken van het huisvuil. Dat zal overal minstens 160 gulden gaan worden. Voor de zomer krijgt de Tweede Ka mer van Nijpels ook nog een zg. 'Afval stoffen-preventieplan' toegestuurd, waarin maatregelen staan om het ont staan van huishoudelijk afval te voor komen. Dat zal de kern van Nijpels' af valbeleid worden. Zo zou de industrie voordat zij overgaat tot de ontwikke ling van een produkt moeten aange ven hoe dat artikel na verbruik het minste afval oplevert. De voorstellen van Nijpels zijn er vooral op gericht de stort van afval te beperken. Van het huishoudelijk af val dat alle Nederlandse huishoudens en kleine bedrijven jaarlijks produce ren, wordt momenteel 15 miljoen ton gestort. Zonder maatregelen zal dat in 2000 al 23 miljoen ton zijn. Minister Smit-Kroes bekeek op een bootje van de actievoerders de blokka de van de Granaria-duwbakken. De minister kreeg uitleg van actievoerder Peter Huizinga. DEN HAAG (GPD) - Demonstreren de studenten hebben gistermiddag vijf ruiten ingegooid van het ge bouw van de Tweede Kamer en de voorgevel besmeurd met verf en eieren. De ME trad hardhandig op, toen er ook nog met straatklinkers dreigde te worden gegooid. Acht studenten werden opgepakt. Aan de demonstratie werd deelge nomen door ruim tienduizend stu denten uit heel het land en was ge richt tegen de bezuinigingen op de studiefinanciering. Op het Binnenhof kreeg de demon stratie een feller karakter. Het Tweede-Kamergebouw werd beko geld met verfbommen en eieren. Ook werd er vuurwerk afgestoken en ontplofte er een enkele rookbom. Toen een aantal demonstranten het Kamergebouw wilde binnendringen en straatstenen begon los te trek ken, trad de ME hard op. Tijdens de demonstratie was de sfeer in de Kamer gespannen. Nadat de eerste ruiten waren ingegooid, weerde de veiligheidsdienst ieder een van de ramen; de gordijnen moesten dicht. Minister Deetman was tijdens de demonstratie in de Kamer aanwezig. Hij verliet het ge bouw onder politiebescherming. LUXEMBURG - Na een marathonver gadering van vier dagen waren de mi nisters van landbouw van de EG het donderdagavond nog altijd niet eens over de landbouwprijzen voor het sei zoen 1988-1989. Een compromisvoor stel van EG-landbouwcommissaris Andriessen en de Duitse voorzitter van de landbouw-ministerraad, Ignaz Kiechle, riep bij diverse landen ern stige bezwaren op. De lidstaten hebben weinig moeite met het voorstel om de prijzen van vrij wel alle landbouwprodukten te bevrie- zen, en voor sommige graanprodukten braak van de exportheffingen, die boe- zelfs te verlagen. Maar er waren veel ren uit landen met een zwakke munt problemen rond de voorgestelde af- moeten betalen. Advertentie EN HAAG (GPD) Bij de vakbon- Jen leeft weinig vertrouwen in de tfecten van het traditionele voor- aarsoverleg met het kabinet over e sociaal-economische situatie. e' kabinet heeft de FNV-voorstel- n vo°r een Deltaplan voor de erkloosheid en het CNV-plan voor en werkgarantie voor langdurig erklozen aangehoord, maar kwam •et met concrete reacties. „Het leek eer op een hoorzitting dan op een verleg", concludeerde FNV-voor- Johan Stekelenburg na af- rverle| zitter loop, „Ons vertrouwen is dan ook niet zo verschrikkelijk groot". Maar de vakbonden zullen uiteindelijk op Prinsjesdag beoordelen wat het ka binet met hun voorstellen heeft ge daan. De vakbondsvoorstellen richten zich voor een belangrijk deel op de be strijding van de langdurige werk loosheid. De FNV wil onder meer een vrijstelling van sociale premies voor lonen tot 20 procent boven het mini mumloon. In ruil daarvoor moeten werkgevers en werknemers per be drijfstak werkgelegenheidsplannen opstellen. Het CNV wil een garantie op werk of scholing voor langdurig werklozen. Bovendien wil de christe lijke vakcentrale dat bedrijven die de VUT-leeftijd verlagen of de ar beidstijd verkorten, eenmalig 2.500 gulden aan hun werknemers kunnen betalen zonder daarover premies verschuldigd te zijn. Volgens de beide vakorganisaties zijn de huidige instrumenten om langdurig werklozen aan het werk te helpen goed, maar onvoldoende. De werkgevers hebben in hun ge sprek met de regering naar voren ge bracht dat zij weinig voelen voor de nieuwe FNV- en CNV-plannen voor de werkgelegenheid. Die zijn volgens hen ook veel te duur om uitvoerbaar te zijn. Volgens werkgeversvoorzit ter Van Lede moet de regering door gaan met het huidige werkgelegen heidsbeleid, dat volgens hem tot goede resultaten leidt. Daarnaast moeten werkgevers en werknemers op bedrijfsniveau afspraken over werkgelegenheid maken. donderdag 16 juni: vrijdag 17 juni: zaterdag 18 juni: 14.00 tot 21.00 uur (dus ook's avonds) 10.00 tot 21.00 uur (dus ook 's avonds) 10.00 tot 18.00 uur Het Centraal Plan Bu reau (CPB) ziet de ont wikkeling van de economie in Nederland voor volgend jaar plotseling zonniger in. Gisteren zijn de jongste verwachtin gen van dit adviesorgaan van het kabi net naar buiten gekomen. In 1989 zal voor vrijwel iedereen de koopkracht stijgen. Het financieringstekort van de overheid zal een half procent sterker teruglopen dan waarop was gerekend. De export van het bedrijfsleven krijgt een extra impuls. En ook de investe ringen in het bedrijfsleven trekken weer aan. Alleen de werkloosheid zal niet verder dalen dan met 50.000: een te verwachten resultaat dat nog aan zienlijk beneden de doelstelling van het kabinet ligt. Deze nieuwe vooruit zichten zullen gisteravond het zogehe ten informeel voorjaarsoverleg over het sociaal-economisch beleid voor volgend jaar tussen het kabinet en achtereenvolgens delegaties van vak beweging en werkgevers, zeker heb ben bepaald. Ze zijn in ieder geval niet van die aard, dat het kabinet bij de ko mende rondes voor opstelling van de rijksbegroting-1989 opnieuw met aller lei draconische maatregelen moet af komen. Het is alleen te hopen dat de ministersploeg niet weer meteen - zo als de laatste jaren al zo vaak is ge beurd - verwachte meevallers op tien verschillende manieren gaat verdelen en alvast uitgeven. Het voorjaarsover leg heeft duidelijk gemaakt dat Neder land nog met een aantal hardnekkige problemen heeft af te rekenen. Natuurlijk liggen de kansen om dat te doen bij een opgeklaarde eco nomische hemel gunstiger dan bij een zwaar bewolkte. Wereldwijd staat de barometer er in ieder geval goed voor. De beurskrach van oktober vorig jaar heeft niet de rampzalige gevolgen ge kregen die veel deskundigen voorspel den. Acht maanden verder lijkt haast het omgekeerde het geval. Het gaat met de wereldeconomie in positieve richting. Rapporten van gezagheb bende internationale economische in stellingen hebben hun sombere toon laten varen. De tekorten op de Ameri kaanse begroting en handelsbalans dalen. De overschotten in de buiten landse handel van grote industrielan den als Japan en Westduitsland wor den kleiner. En de consument heeft weer vertrouwen in de economie. Daar zal de topconferentie van de zeven rijkste westerse landen, komend week end in het Canadese Toronto, dan ook waarschijnlijk dikke tevredenheid uit stralen. Voor een land als Nederland dat economisch zo sterk afhankelijk is van wat er buiten de deur gebeurt, zijn dat positieve signalen. De aanloop naar de vrije Europese markt van 1992 - toch nogal een opgaaf met veel onge wisheden - wordt zo misschien iets ge makkelijker te nemen. Toch blijft ondanks al deze gunstige verwachtingen de (vooral langdu rige) werkloosheid in Nederland een probleem, zo hardnekkig dat het zich bijna niet laat bestrijden. Vandaar dat de vakbeweging gisteren in het voor jaarsoverleg met het kabinet vinding rijke voorstellen op tafel heeft gelegd. Enige tijd geleden kwam de FNV met een 'Deltaplan voor de langdurige werkloosheid'. Ook het CNV heeft zich grondig verdiept in de achtergronden van het vraagstuk en wil nu extra maatregelen. In beide gevallen gaat het om tegemoetkomingen aan bedrij ven in de sfeer van lagere sociale pre mies in ruil voor banen ten gerieve van mensen die maar steeds niet aan de bak kunnen komen. Het kabinet kan moeilijk om die suggesties van de vak centrales heen. Juist ook omdat het met zijn werkgelegenheidsbeleid heel wat minder heeft bereikt dan bij het aantreden in de zomer van 1986 be loofd. Van een gezamenlijke inspan ning van regering en sociale partners zal uiteindelijk het initiatief moeten komen om de harde kern van de werk loosheid aan te pakken. De laatste ja ren heeft dat driehoeksoverleg veel te weinig opgeleverd. Er werden fraaie verklaringen afgegeven, maar in de praktijk kwam er weinig van de grond. Juist bij veelbelovende economische prognoses - zoals nu - zijn er geen uit vluchten meer om het taaie probleem van de langdurige werkloosheid te la ten liggen. vdM TERNEUZEN De bodemvervuiling in de Kleine Huissenspolder ten noor den van Zaamslag als gevolg van de dumping van vaten met chemisch af val in de jaren zestig blijkt zo ernstig, dat het dagelijks bestuur van de pro vincie, nog vóór alle onderzoeken goed en wel zijn afgerond, al heeft be sloten tot bodemsanering over te gaan. Dat heeft de provincie gisteren bekend gemaakt. In de grond liggen op grote diepte ver moedelijk ruim 660 vaten, wat er op neer zou komen dat op het terrein cir ca 140 ton chemisch verontreinigd af val is gedumpt. Een proefopgraving naar aanleiding van een anonieme tip leverde eind vorig jaar zes vaten op, die verschillende chemische verbin dingen bevatten. Deze stoffen zijn ook in het grondwater aangetroffen. De provincie gaat er nu van uit dat het door de tipgever genoemde aantal va ten klopt. zie ook pagina 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1