Goes biedt voormalig ziekenhuis aan voor de regionale omroep I r Feijen van {SM gfriddèfd BEJAARDENKAMP iedereen heeft er weieens een moeilijke dag tussen Beroep Oostburg tegen vergunningen slibstort Strandhuisjes uitgebrand na examenfeest lam lil frituurpan jaagt scholieren van canïpfhg frehesse een steun voor gere belasting onroerend goed raad Oostburg aravan gestolen ussen verf estolen DDELBURG Bij de reddingsoperatie voor de Koninklijke Maatschappij de Schelde IS) staken de kleine Zeeuwse gemeenten de vier grote de helpende hand toe. Ze steunden idee om zo'n vijftig miljoen gulden van het energiebedrijf PZEM in de KMS te stoppen, om rkgelegenheid in Zeeland te behouden. Nu kunnen de grote gemeenten - Goes, Middelburg, rneuzen en Vlissingen - wat terug doen richting kleinere. Opnieuw met geld van de PZEM en 1 zorgen voor een betaalbare prijs van kabeltelevisie. Anders gezegd: een eenheidstarief van katel (dochter van de PZEM) in stedelijke en plattelands-gemeenten. een verhoging effing en op rontreiniging he Ambachten BRIEF AAN PROVINCIE Gasprijs Veel lof FELLE KRITT1EK OP RIJK Tentoonstelling Schouwse kunstenares in Rotterdam Niet serieus 'ESSE Oververhitting van een frituurpan ft donderdagavond voortijdig een eind ge kt aan een vakantieweek van Middelburgse olieren op een camping in Renesse. rme stank van walmend frituurvet en rook- ade in een groepsonderkomen op camping ouwen maakte langer verblijf onmogelijk. In j van zoals de bedoeling was in de loop van vandaag (vrijdag) huiswaarts te keren was de lei ding genoodzaakt gisteravond het kamp van een dertigtal leerlingen van de Korczakschool uit de Zeeuwse hoofdstad op te breken. De schade in het groepshuis bleef beperkt tot rook schade, maar volgens de brandweer zouden er uren mee gemoeid zijn om het gebouw weer van stank en vette aanslag te zuiveren. Omstreeks 18.30 uur kreeg de brandweer Westerschouwen de melding 'vlam in de pan'. Personeel van de camping slaagde er niet in het vuur met schuimblussers te doven. Ook de brandweereenheden Renesse en Burgh- Haamstede hadden nog geruime tijd handen vol werk met het blussen. „Een kokende vetpot kan al leen worden gekoeld met natte dekens. Dat hebben we gedaan door de buitenkant steeds maar weer met natte lappen te omwikkelen", zegt brandweer commandant S. L. de Feiter. iV BEHOEVE VAN PLATTELAND enheidstarief voor de abeltelevisie bepleit Kapelse burgemeester J. van Bom- 1 hield donderdag tijdens de alge- ne vergadering van aandeelhou- s van de PZEM te Middelburg een ig pleidooi voor een eenheidstarief. STBURG - De fractie van Dorpsbe- gen Toerisme in de Oostburgse eenteraad wil de onroerend-goed- asting weer op het oude peil bren- ,Met die extra inkomsten moet de eente de investeringen voor de fraaiing van de kust financieren, verhoging van de toeristenbelas- g kan dan achterwege blijven, ctievoorzitter I. de Hullu deed dit rstel donderdagavond in de ge- enteraadsvergadering. De verkie- gsstunt van een paar jaar geleden et volgens hem ongedaan worden aakt. De Hullu was een roepende e woestijn. Hij werd er op gewezen de onroerend goed belasting al ver- gd was met de invoering van het olrecht dit jaar. k vanachter de collegetafel kreeg Hullu weinig gehoor. „Het voorstel D T is een windei; er komt nooit kuiken uit", oordeelde wethouder homaes. Het college en de overige cties hebben zich er bij neergelegd t er geen middelen bestaan om de grecreant mee te laten betalen voor gemeentelijke investeringen in de rzieningen voor de toeristen. Om- t na de dagrecreant de verblijfsre- ant het meeste profijt heeft van de 'esteringen, moet de toeristenbelas- 'g verhoogd worden, was de redene- g van Thomaes. wethouder van financiën zei zich r te hebben verbaasd over de pro- tbrief van de vereniging van cam- gexploitanten. Daaruit bleek dat recreatie-ondernemers een all-in ta- f berekenen aan hun klanten. De ogte van de toeristenbelasting kan ar niet in afgelezen worden. Prettig .or de gemeente, vond Thomaes, nt de belanghebbende, de verblijfs- reant, heeft daardoor geen poot om te staan in een eventuele beroeps- ik. LEMEET In de nacht van dins- op woensdag is in Ellemeet een demasser caravan merk 'Detlef stolen. caravan stond geparkeerd naast huis aan de Kuyerdamseweg. nd 3.00 uur werd een oplettende urtbewoonster wakker van lawaai, keek uit het raam en zag dat de ca- 'an weggehaald werd. De buur- uw waarschuwde de politie, maar n die ter plekke arriveerde, was de avan, eigendom van C. S. uit Keu- al verdwenen. RN'EUZEN - De verontreinigings- van het waterschap De Drie bachten gaat volgend jaar niet hoog. Het dagelijks bestuur stelt r de ingelanden in 1989 evenals dit ar 66 gulden per vervuilingseenheid laten betalen. Het voorstel komt i de orde in de algemene vergade- g op donderdag 30 juni. or de bouw van de nieuwe rioolwa- rzuiveringsinstallatie moest de hef- g tussen 1987 en 1990 worden opge- kken van 58 tot 83 gulden, zo was ,rder aangekondigd. Door meeval- s in de exploitatieresultaten en de schikking over een reserve vanaf 90 kan de verhoging minder snel ver- Volgens de nieuwe berekening even de ingelanden pas vanaf 1994 t bedrag van 83 gulden per vervui- gseenheid te betalen, aldus griffier R Romijn. „Na 1989 zal de heffing eriaar achtereen omhoog gaan met er gulden en in 1993 komt er dan nog ns oen gulden bij. Als de zaken zich ominste blijven ontwikkelen zoals nu denken. Mocht het ministerie '•ivoorbeeld met nieuwe regels komen n verandert de situatie weer", ver aarde Romijn. ERNEUZEN Uit een caravan van hildersbedrijf Wilhelm zijn tussen nsdagavond en donderdagochtend t Java enkele bussen verf gestolen, scharnieren en sloten van de cara- n werden geforceerd. Hij stelde dat er in Zeeland geen eerste en tweede rangs burgers mogen ko men: mensen met een hoog en een laag Zekateltarief. Van Bommel wees erop dat in de drie grote steden in Midden- Zeeland (Terneuzen neemt geen dien sten van Zekatel af) voor ongeveer 100.000 kijkers een redelijk tarief ge hanteerd wordt. Voor de ongeveer 250.000 kijkers op het Zeeuwse platte land dreigt zonder financiële onder steuning een zodanig hoog tarief uit de bus te komen, dat komst van kabelte levisie niet aantrekkelijk is. Als de vier grote steden en de provin cie erachter gaan staan dat via de PZEM extra financiële steun naar Zekatel gaat, dan is ook voor de kleine gemeenten bekabeling haalbaar, al dus burgemeester Van Bommel. Be stuursvoorzitter W. Don had wel oren naar een dergelijke oplossing. Ook hij was voor een zo gelijk mogelijke be handeling van de gemeenten. Hij zei GOES - Het voormalige ziekenhuis Sint-Joanna is een uitstekende plaats voor de vestiging van de Regionale Om roep Zeeland. Vanuit deze overtuiging heb ben b en w van Goes een brief gestuurd naar de provincie. Ze hebben in deze brief de aandacht gevestigd op de moge lijkheden die een deel van dit gebouwencom plex kan bieden als on derkomen voor de om roep. Loco-burgemeester L. H. de Leeuw antwoordde dit donderdagavond op vragen in de gemeente raad. Hij vertelde erbij dat B en W op dit mo ment geen andere loka- ties in Goes op het oog hebben voor de omroep. De raad besloot gister avond het ziekenhuis complex Sint-Joanna voor 1,6 miljoen gulden aan te kopen. Het karak teristieke hoofdgebouw met het erachter gelegen zusterhuis blijven ge handhaafd. Plannen voor een woonbestem ming zijn in de maak. Het beddenhuis blijkt niet geschikt te kunnen worden gemaakt voor een of andere woonvorm en zal worden gesloopt. Het terrein van het voor malige ziekenhuis - daar hoort ook een boom gaard bij - zal worden ge bruikt voor de bouw van ongeveer zeventig wo ningen. Ook is er plaats voor een kantoorge bouw. dat hierover binnen de bestuursorga nen van de PZEM nog een discussie ge voerd moet worden. In dit verband merkte statenlid W. P. Rentier (sgp) op dat het opgooien van balletjes geen ei gen leven mag gaan leiden: provincia le staten (meerderheids-aandeelhou der van de PZEM) hebben over steun aan Zekatel om tot een eenheidstarief te komen, nog geen enkele uitspraak gedaan. Ing W. G. van der Ree, wethouder van Goes, pleitte voor een hogere reductie op de gasprijs. Die bedraagt momen teel twee cent en hij wilde terug naar het oorspronkelijke bedrag van drie cent. Voorzitter Don was daar abso luut niet voor te vinden. Hij herinner de eraan dat de reductie indertijd is in gevoerd wegens de almaar stijgende (landelijke) gasprijs. Die reden is ver vallen. De gasprijs daalt steeds. Don beklemtoonde dat de Zeeuwse gasaf- nemers toch nog altijd twee cent min der dan de adviesprijs van de Vereni ging van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) betalen. Bovendien is de financiële positie van de PZEM mo menteel minder florissant dan destijds bij invoering van de reductie. Statenlid ing G. J. A. M. Adan (cda) wees op de noodzaak van energiebe sparing. Hij vroeg zich af of de PZEM in deze voldoende activiteiten ontwik kelt. Bestuursvoorzitter Don vond van wél. Hij noemde onder meer de ac tie Zuinig Stoken en uitgebreide voorlichtingsmogelijkheden, zowel voor particulieren als bedrijven/in stellingen. Als eerste nutsbedrijf be sloot PZEM vorig jaar tot een accep tabele terugleververgoeding bij toe passing van windenergie. Don atten deerde voorts op de steun die gegeven wordt bij de ontwikkeling van warm tekrachtkoppeling. Hij onderstreepte dat de energiebesparing, ondanks de verlaagde gasprijzen, 'speerpunt' blijft. Ir M. C. M. Feijen krijgt de versierselen behorend bij het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau opgespeld door burgemeester A. Hack. AXEL - Ir M. C. M. Feijen, adviseur ex terne betrekkingen van de Algemene Directie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Den Haag, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De bijbehorende ver sierselen werden hem gisteren in zijn woonplaats Axel uitgereikt door bur gemeester A. Hack. Dit gebeurde in het bijzijn van ir L. Boido, ir V. Bizzot- to, drs W. Decrem van de hoofddirec tie van de NSM in Brussel, directeur ir J. van den Meersschaut, R. Ruules van Dow, burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen, gedeputeerde drs R. C. E. Barbé en de chef van het kabinet van de commissaris der koningin in Zeeland mr A. C. de Ru. Burgemeester Hack bleef uitvoerig stilstaan bij de vele verdiensten van de heer Feijen, die van januari 1956 tot maart 1983 aan de vestiging in Sluiskil was verbonden. In 1956 begon de heer Feijen als ingenieur op de afdeling Gaz a l'Eau van het Sluiskilse bedrijf, toen nog Compagnie Néerlandaise de l'Azo- te genaamd. Na verschillende leiding gevende functies in de diverse afdelin gen te hebben vervuld werd Feijen op 1 juni 1974 benoemd tot adjunct-be drijfsdirecteur, verantwoordelijk voor de energie- en bedrijfstechnische dien sten. Een functie die hij vervulde tot hij in maart 1983 werd benoemd in zijn huidige functie en vertrok naar het hoofdkantoor in Den Haag. Nu maakt hij gebruik van de EVU-regeling (een malig vervroegde uittreding). Hack had veel lof voor de manier waar op Feijen gedurende 32 jaar de belan gen van de maatschappij heeft behar tigd. Hij was van mening dat hierbij niet uit het oog mag worden verloren dat hij bij zijn activiteiten steeds het specifieke Zeeuws-Vlaamse karakter van het bedrijf, dat sinds 1929 in deze streek is gevestigd, heeft uitgedragen. Zo zorgde hij er steeds voor, eerst als divisiechef technische diensten en la ter als adjunct-directeur, dat zoveel mogelijk opdrachten en werkzaamhe den werden uitbesteed aan Nederland se bedrijven. Vele tientallen bedrijven uit de regio en uit het land zijn dan ook, mede dankzij zijn toedoen, vol gens Hack bij het Sluiskilse bedrijf be trokken. De Rotterdamse bejaarden op de kampeerboederij Dishoek: „Hier kan ik weer een jaar op teren..." ls jonge honden dollen ze door de huiskamer van kampeerboerderij XADishoek. Het plezier straalt van de dertig bejaarde gezichten af, maar ondertussen vliegen de scheldwoorden door de ruimte. Een satanische lach weerkaatst tegen de muren en tante Annie dreigt te vertrekken. Ze rent naar de slaapvertrekken om haar tas te pakken, trekt een zonnehoed over haar oren en barst voor ze de deur daadwerkelijk opentrekt in een schaterlach uit. Dertig Rotterdamse bejaarden bivakkeren een weekje op het Zeeuwse platteland. Mevrouw J. Lutters-Visser, tante Annie dus, is duidelijk de gangma ker van het gezelschap. Ze is be rucht vanwege haar koffer met ver- kleedspullen, waaruit ze telkens weer andere creaties weet te tove ren. De Rotterdamse zit op de bank geklemd tussen de dames A. J. Smink en T. Munne. Zij zijn dit jaar voor het eerst mee op vakantie met de bejaardensoos uit de arbeiders wijk Het Oude Westen. Hun conditie is minder goed dan die van An. Ze nemen ook minder vaak het woord, maar zeggen zich opperbest te ver maken. Mevrouw Munne: „Jaren lang ben ik ziek geweest en heb ik niet kunnen lachen. Deze week heb ik die schade ingehaald. Hier kan ik wel een jaar op teren". De vakantiegangers kennen elkaar uit het dienstencentrum (een soort bejaardensoos) 't Ruim. De meesten wonen nog zelfstandig; een aantal daarvan wordt overdag naar een dagverblijf gebracht. Een minder heid is gehuisvest in een bejaarden huis. Afgelopen week kenden de der tig inwoners van de Maasstad maar weinig privacy. Met zijn vijven of zijn achten moesten ze de slaapka mers delen. De mannen en de vrou wen afzonderlijk van elkaar. De twee meegereisde echtparen viel die gedwongen scheiding moeilijk. Me vrouw G. de Gids: „Ik had liever een tweepersoonskamer gehad. Vooral mijn echtgenoot heeft nogal moeite met het apart slapen. Dat valt niet mee na 45 jaar huwelijkstrouw". Tante Annie: „We beuren elkaar op, nietwaar? Iedereen heeft er weieens een moeilijke dag tussen zitten. Maar we hebben het gezellig op de kamer, hè?" en ze voert weer haar volgende act op. Mike van Lieshout, voormalig wijkverpleegkundige en nu beheerder van de kampeerboer derij, denkt dat deze manier van vakantiehouden goed is voor be jaarden. „Doordat bijvoorbeeld de echtparen gescheiden slapen, ko men de partners wat losser van el kaar te staan. Thuis leunen ze vaak te veel op elkaar. Ze worden nu wat minder afhankelijk en leren op eigen benen staan. Bovendien komen een heleboel alleenstaanden door de saamhorigheid hier uit hun isole ment". Van Lieshout richt zich met zijn accommodatie juist op moeilij ke groepen als bejaarden en gehan dicapten. Van de zomer maken in woners van Het Dorp bij Arnhem, psychiatrische patiënten en zwak zinnigen nog hun opwachting. „Het zijn arbeidsintensieve groepen, maar het zakelijk belang stel ik niet voorop. Dat blijkt wel uit het feit dat we een capaciteit voor meer dan ne gentig personen hebben en slechts 36 bedden nu bezet zijn. Er zijn be langrijker dingen in het leven dan geld. Het is waarschijnlijk een tic die ik uit de gezondheidszorg heb over gehouden. Watje daar ziet, is niet al tijd even menselijk. Op deze manier probeer ik ze wat extra's te geven". Geheel probleemloos verlopen der gelijke verblijven niet altijd. De meeste bejaarden, die nu op de boer derij kamperen, krijgen thuis hulp van wijkverplegers. Uiteraard kon den ze deze hulp niet meenemen op vakantie. Met zelfwerkzaamheid en hulp van de leiding, onder wie pasto-, v raai werkster Kootje van de Velde „voor het wassen van bejaarden ben ik niet opgeleid, maar inmiddels heb; ik dat wel onder de knie") kwam het; gezelschap een heel eind. Wijkver pleegsters van de Kruisvereniging" Walcheren hebben daarnaast twee ochtenden professionele hulp gebo- den. Mike van Lieshout: „De men-'j" sen zijn lid van de kruisvereniging en hebben dus in Zeeland net zó"C goed recht op hulp als thuis. De be- - jaardenhuisbewoners die geen lid' zijn, omdat ze in het tehuis alle hulfF,; krijgen, hadden de kruisvereniging eigenlijk voor haar diensten moeten" betalen. Gelukkig wilde de kruisver eniging dat door de vingers zien". Tussen alle vrolijkheid door valt onder de gasten ook veel leed te bespeuren. De heer D. Verhey's vrouw is onlangs overleden. Zijn omgeving spoorde hem aan mee op vakantiekamp te gaan. „Ik heb het hier prima naar mijn zin, alleen mis ik mijn vrouw en kinderen". De vro lijke tante Annie is alweer tien jaar, weduwe, maar ook zij is nog steeds bezig met de verwerking van haar verdriet. „Bent u getrouwd? Als je veel van iemand houdt en je verliest hem, kom je daar nooit overheen. Ook al is het twintig jaar geleden".,^. Ze schakelt snel over van dit serieu ze onderwerp naar haar hobby;,1, mensen aan het lachen maken. Haarj3 koffie is inmiddels koud geworden^ Haar buurvrouw wijst erop, maar,. Annie schudt resoluut haar hoofd;;, „Die koffie drinken ze zelf maar op. D'r zit niet eens cognac in. Ik lust die, vieze koffie niet". Haar ogen worden rood. Ze veegt in een vlugge bewe-. ging met haar hand langs de neus en, K snottert bijna onverstaanbaar dat; ze zich achtergesteld voelt. Inmid-,„ dels snikkend uit ze nog een aantaj, ongenoegens en sluit huilend af met de schreeuw dat ze naar huis wil™ Niemand troost haar. Iedereen ligt,Q dubbel. Tante Annie is een geboren-; comediènne... Theo de With" Na 1983 stroomlijnde Feijen als advi seur de communicatie tussen NSM en de nationale en regionale overheden en belangenorganisaties. In het kader van deze functie is Feijen sinds 1985 lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hack had eveneens veel lof voor de maatschappelijke activiteiten die hij ontplooit. Zo was hij onder meer be stuurslid van de vereniging voor Alge meen Christelijk Onderwijs Zeeuwsch-Vlaanderen en het St Elisa beth Ziekenhuis in Sluiskil. Geduren de een periode van tien jaar bekleedde hij een functie in de stichting cultureel centrum De Halle in Axel. Ook de heren Boido en Bizzotto, die het woord voerden namens de hoofddi rectie, hadden veel lof voor de plichts betrachting en de wijze waarop hij zich al die jaren had ingezet in het belang van het bedrijf. Ir Feijen gaf vóór zijn dankwoord ui ting aan de verrassing die hem be zorgd was. „Ik ben hierheen gelokt om over uw afscheid als burgemeester te praten". OOSTBURG Het ministerie van verkeer en waterstaat neemt de ver vuiling van de Westerschelde niet se rieus genoeg. Uit de vergunningen die het ministerie vorige maand heeft af gegeven voor het storten van Belgi sche baggerspecie blijkt allerminst dat de Nederlandse overheid begaan is met de kwaliteit van de flora en fau na in de Westerschelde. Om deze rede nen besloot de gemeenteraad van Oostburg donderdagavond om in be roep te gaan tegen de verstrekte ver gunningen. De raad is van mening dat aan degene die slib gaat storten te veel vrijheden worden gegeven met betrekking tot ZIERIKZEE - De Schouwse Tien Heestermans uit Noordgouwe expo seert tot 27 augustus tekeningen en collages in het antiquariaat J. van de Bos in de Eerste Middellandstraat te Rotterdam. Op de expositie staat het portret van de schrijver Oscar Wilde centraal. Literatuur speelt een belang rijke rol in het werk van Tien Heester mans. Zo komen in een tekening bij voorbeeld dichtregels voor, of ver bindt de kunstenares de literatuur aan haar beeldende werk door middel van de titels. Van Morrison zong 'Oscar Wilde left the road'En Tien Heestermans maak te jaren later een tekening/collage over deze zin. Daarna volgde een serie, waaruit ze enkele tekeningen/collages selecteerde. Het zijn met name deze werkstukken die te zien zijn in het an tiquariaat te Rotterdam. het analyseren van de slib op veront reiniging. Bovendien zijn er geen ver vuilingsnormen opgenomen in de ver gunningen. Tegelijk met het instellen van beroep gaat Oostburg vragen om de slibstort op te schorten. Het college werd gisteren van harte ge steund door de raad. „Het is duidelijk dat het ministerie van verkeer en wa terstaat de zaak niet serieus neemt", vond J. Quist (CDA), „Oostburg moet dus zelf in de bres springen voor de kwaliteit van het Westerscheldewater. In de vergunningen is enkel aandacht voor de economische belangen van de vervuiler en niet voor de belangen van de gemeente die mogelijk vervuild wordt. Alsof wij met de visserij en het toerisme geen economisch belang bij schoon water hebben." J. van de Ree- Slabbekoorn (PvdA) riep het collége om door te gaan op de ingeslagen weg. „Houd vol. De aanhouder wint." T Het collegevoorstel om een bezwaar schrift van rijkswaterstaat tegen èën voorbereidingsbesluit voor de Wester schelde niet ontvankelijk te verklaren kreeg eveneens volledige instemming van de raad. Via dat voorbereidingsbfe- sluit wil de gemeente het afgeven van vergunningen voor slibstort in eigén hand nemen. Volgens rijkswaterstaat zijn er voldoende wettelijke middelen die de waterkwaliteit beschermen. Öèt bezwaarschrift van rijkswaterstaat wordt echter niet in behandeling geno men, omdat de Oostburgse raad V&n mening is, dat er geen bezwaar moge lijk is. Oostburg ontkent de stelling van rijkswaterstaat dat het voorberei dingsbesluit een beschikking is. - ZOUTELANDE - Feestvierende jon gelui hebben volgens de rijkspolitie Valkenisse in de nacht van woensdag op donderdag vermoedelijk brand ge sticht in vijf strandhuisjes en negen huisjes opengebroken op het strand bij Dishoek. Ook werd ingebroken in een strandpaviljoen. Een groep van ongeveer honderd jon gelui vierde woensdagavond op het strand een examenfeest met een groot kampvuur. Na klachten ging de politie een kijkje nemen en werd het vuur ge doofd. Om kwart voor vijf donderdag ochtend kwam de melding dat een aantal strandhuisjes in brand stond. Bij nadere inspectie bleek ook dat een aantal huisjes en een strandpaviljöën werden opengebroken. Het is nog niet bekend of er spullen gestolen zijn. De politie onderzoekt momenteel otQe groep of een deel van de groep verant woordelijk is voor de brandstichting en de inbraken. Alle deelnemers aan het feest waren vertrokken toen de po litie voor de tweede keer poolshoogte kwam nemen. De politie verzoekt mensen die over de brandstichting of de inbraken mede delingen kunnen doen, contact op te nemen met het bureau van de rijkspo litie in Zoutelande, telefoon: 01186- 1610.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13