Inrichten Oostburgse ust kan goedkoper Bakker liet leerlingen zien wat in broden zit Revalidatie wordt nu gezien als teamproces ITIMATUM M. L. EVERAERS EFFECTIEF Derde diefstal uit huis in aanbouw Bestuur Welzijn Ouderen vergadert Sloeberfeesten in Clinge PROJECT VOOR BASISSCHOLEN NIET LANGER TAAK VAN ALLEEN FYSIOTHERAPEUT Plezieriger Selecteren Lensdag 15 juni 1988 Schrappen PZC/ streek z17 3f fc«a 4mvk'&3'$&» %--s ctiviteitenkalender in 1 4 luis na conflict klaar llXIS - Het heeft heel wat voeten in ft aarde gehad, maar de evenemen tenkalender van de stichting Sluis Tomotie voor dit jaar is dan toch laar. Ernstige conflicten tussen de Middenstands- en de horecavereni- ing waren er de oorzaak van dat het [logramma zo laat tot stand kwam. ifproblemen zijn nu echter opgelost, ji verzekert burgemeester M. L. Eve lars, die voorlopig de voorzittersha mer van de stichting zal hanteren. inzet is nodig om de stichting foort te laten bestaan. In de stichting Wn verschillende groepen met ver- Mende wensen. Een neutrale voor- Itter. die een beetje een bui tens taan- faris. die onafhankelijker is, kan dan >elgoed zijn", luidt Everaers' toelich- Ir.gop zijn voorzitterschap, „Maar het Lat natuurlijk buiten kijf: de horeca Inde middenstand hebben elkaar no dig. Als je ziet hoe ze elkaar bijvoor beeld bij de braderie de helpende hand bieden... dat moet ook op bestuurlijk niveau kunnen." De problemen in de stichting begon nen in de zomer van '87. Grote me ningsverschillen over het beleid leid- SLUISKIL - Uit een huis in aanbouw aan de Regentenstraat in Sluiskil is in de nacht van maandag op dinsdag voor een derde keer in korte tijd ge stolen. De politie vermoedt dat de dader ge bruik heeft gemaakt van een valse sleutel. Ontvreemd werd onder meer een boormachine. De spullen behoor den toe aan aannemer Sprangers BV. IiEL'WVLIET - De Panoramaweg loet niet meer dan een wandel- en (etspad worden. De inrichting van de luststrook wordt dan goedkoper, laardoor een verhoging van de toe- listenbelasting niet nodig is. Deze op lossing biedt de Vereniging van Cam- L; Exploitanten (VCE) de gemeente fostburg aan. De vereniging vindt a verhoging van de toeristenbelas- ig een uitermate onrechtvaardige jiaatregel, omdat alleen de verblijfs- ecreant aangesproken wordt. |Wijzijn niet tegen aankleding en verf raaiing van onze kust, maar wel als dit loer op keer voor een groot deel be laid moet worden door onze verblijfs- lecreant", schrijft VCE-voorzitster C. luJin-Hertzberger. De gemeente loet eerst maar eens geld halen bij de lagrecreant en dat kan door het invoe len van betaald parkeren. Deze bron lan inkomsten wordt door de gemeen- Te echter vrijwel niet aangeboord, zo leent de VCE. parkeerterreinen zijn voor mini- Male bedragen in particuliere handen jvergegaan. Het parkeren aan de kust luiten de parkeerterreinen neemt lchrikbarende vormen aan op zomerse lagen en de hele kustweg wordt ge- Iniikt als parkeerhaven. De hele be- (lanting wordt kapot gereden en Tijgt geen kans te groeien. Alle dagre- Jreatieve voorzieningen zijn deels be laid door onze verblijfsrecreant, ter- lijl die éne, grote kans om de dagre- Ireant te pakken nu gewoon aan de leus van de gemeentekas voorbij laat". ïetzit de VCE zeer hoog, dat de toeris- Jenbelasting verhoogd wordt met tien lentper overnachting (tot 70 cent), ter- lijl dat geld gebruikt wordt voor een loorziening die in de eerste plaats be- loeld is voor de dagrecreant. De re- Ireatiestrook, die al gerealiseerd is bij Croede, biedt de gelegenheid om bin- lendijks te recreëren. Het gebied is in- lericht met kleine speelweiden, pick- Ick-plaatsen, en bomen en struiken. nen gegeven met zo'n verhoging ak koord te zullen gaan. „Niet alleen belast de gemeente de verkeerde groep, de verhoging van de toeristenbelasting heeft ook gevolgen voor de kampeerbedrijven. De winst marges zijn de laatste jaren al niet groot", schrijft Bolijn-Hertzberger, omdat de recreatie-ondernemers veel moeten investeren in het verbeteren van de kwaliteit van hun bedrijven. Verhoging van de toeristenbelasting haalt nog meer van die winstmarges af. „Onze totale tarieven op de kam peerterreinen zijn de laagste van de Noordzeekust (onze bezettingsgraad trouwens ook). We kunnen deze niet steeds maar blijven verhogen". den tot het vertrek van voorzitter G. van Daele en bestuurslid F. Vriends. Kern van het conflict waren de ver schillende belangen die de midden stands- en de horecavereniging verte genwoordigen. Nadat Everaers de par tijen een duidelijk ultimatum had ge steld (op korte termijn een kalender en anders geen subsidie van de gemeen te) werden de meningsverschillen aan de kant gezet. De evenementenkalender komt op een moment, dat een aantal evenementen al achter de rug zijn, zoals de paasactie en de voorjaarsactie (met het grote kassabonspel). Inmiddels heeft afgelo pen weekend de 15de braderie plaats gevonden. Het eerste grote evene ment, dat op het programma staat, is het jazz-festival op 1,2 en 3 juli. Hoewel de voorbereiding van het festival heeft geleden onder de perikelen in het be stuur van de stichting Promotie, ko men er volgens burgemeester Eve raers toch enkele kwalitatief goede bands naar Sluis. Op 2 juli worden ook internationale langebaan-zwemwedstrijden gehou den, georganiseerd door de zwemver eniging 't Vrije. Er is een wedstrijd van drie kilometer en een prestatietocht van een kilometer. Een dag later, op 3 juli, wordt de internationale Vlaande ren Zwemmarathon gehouden in het kanaal Sluis-Brugge over zestien kilo meter. Er is dan een prestatietocht van acht kilometer. Op 9 juli opent het Bel fort-tennistoernooi. Dit toernooi duurt tot en met 17 juli. De mosselfeesten worden gehouden in het weekend van 2, 3 en 4 septem ber, een week na Philippine. Op 10 september is de vierde Grensfiet- stocht van de Wielertoerist. In no vember neemt de stichting Promotie Sluis deel aan de gastronomische beurs in Brugge. In dezelfde maand, op de 17e, wordt de Muscadet Primeur aangeboden. Het evenementenjaar wordt afgesloten met een eindejaars actie, en Zwarte Piet- en Kerstmanac ties. OOSTBURG De stichting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt vanavond (woens dag) een algemene bestuursvergade ring in het gebouw aan de Schouw burgstraat in Oostburg. De vergade ring begint om 20.00 uur. Aan de orde komen onder meer een wijziging van de begroting '89 en de nadere uitwer king van het beleidsplan. CLINGE - Gedurende het laatste weekeinde van deze maand zijn in Clinge weer de Sloeberfeesten. Zondag 26 juni om 11.00 uurNvorden bloemen gelegd aan het Sloeberbeeld in de di recte nabijheid van de basisschool. Te vens is er een muzikale hulde. Om 13.00 uur wordt de Sloebermaaltijd ge serveerd in café De Landbouw, tegen over het Sloeberbeeld. Voor de jeugd is er om 14.00 uur mastklimmen. De gaai- boilers kunnen om 15.00 uur hun kun sten vertonen. De liefhebbers van de flipperkast kunnen om 16.00 uur te recht, eveneens in café De Landbouw. Later op de avond is er gelegenheid om te dansen op muziek van DJ Eric. Maandagavond, 27 juni, om 19.30 uur kunnen de kaartliefhebbers zich laten inschrijven voor de Sloeberkaarting, die om 20.00 uur begint. Gedurende het gehele weekeinde kan er getritst worden. De opbrengst van deze trit sing is bestemd voor de actie 'Nieuw vaandel Weldoen door Vermaak'. Het aftritsen gebeurt maandagavond om 19.00 uur in café De Landbouw. puis het gebied tussen Nieuwe Sluis |n 't Zandertje (bij de Jong Bresken- ipolder) aan de beurt. De gemeente leeft onvoldoende geld om het oor- Ipronkelijke plan, dat vier miljoen gul len kost, te financieren. Daarom lordt er een miljoen bezuinigd op de Inrichting. Wat nog resteert is een aan lassing van de Groenedijk, zandop- |puiting en aanleg van de Panorama- een buitendijkse weg. Met name lan dit laatste wordt veel waarde ge- lecht door het college en een meerder- leid in de raad. Alleen de fractie van dorpsbelangen Toerisme en een leel van de PvdA-fractie willen de Pa- loramaweg schrappen. Pm de begroting voor de recreatie- Itrook tussen Nieuwe Sluis en 't Zan- prtje rond te krijgen, is volgens de ge- jneente verhoging van de toeristenbe lasting nodig. Een dubbeltje meer be lasting levert haar 160.000 gulden op. panneer de gemeente geen rijkssubsi- fievan acht ton krijgt, wil het college Pe toeristenbelasting met twee dub beltjes gaan verhogen. Behalve de factie van D T, heeft de raad te ken- Groep acht van De Eikelaar op bezoek bij bakker Frans Otto in Koewacht. KOEWACHT - Ze kunnen op radio en tv nou wel zeggen: 'Brood, daar zit wat in', maar hoeveel mensen weten echt wat er in zit. Dat vraagt de Koewachtse bakker Frans Ot to, zich al geruime tijd af. Daarom besloot hij drie weken geleden het project 'Brood, wat zit er in te beginnen op basisschool De Eikelaar. De actie werd dinsdag in de ei gen bakkerij afgesloten met een rondleiding voor de leer lingen van groep acht. Nadat de jongens en meisjes getrakteerd waren op een glaasje fris met een warme koek legde bakker Otto hen al les uit wat met brood te maken heeft. Van graansilo tot oven. De leerlingen mochten ook met deeg werken. Doorlo pend beantwoordde Otto de vragen die ze hadden. Velen vroegen zich af waarom het deeg zo lang moet draaien en waarom de rijstijden zo stipt nageleefd moeten worden, 's Middags werd iedereen getrakteerd op een lunch en wer den er ijsjes en krentebollen uitgedeeld. Drie weken geleden zette bakker Otto al een tentoonstel ling over de soorten brood op in de basisschool. Bovendien werd de leerlingen toen een diaserie over het bedrijf ge toond. Twee weken geleden brachten de leerlingen van groep acht een bezoek aan de meelfabriek in Sas van Gent. AXEL - Wie kan zich meer wen sen dan een Rolls-Royce Silver Race? Shoko Asaicura, de da me op de foto, is er helemaal voor uit Japan naar Axel ge komen om dit voertuig aan te schaffen. Ze lijkt voor alle ze kerheid haar glinsterende aanwinst vast te houden op het moment dat d.e vuilniswa gen langs komt. Een vergis sing door de heren van het rei niging shedrijf is uitgesloten, dunkt ons. Het verschil tussen een vuilnisbak en de bak op vier wielen waarin ooit de her togin van Kent zichzelf liet be wonderen is duidelijk. Het revalidatieproces wordt omzichtig opgebouwd en afgestemd op de persoonlijke omstandigheden. ,Je moet jezelf steeds afvragen of de patiënt de inspanning wel aankan", aldus verpleeghuisarts Coster. TERNEUZEN - Revalidatie. Ie mand opknappen en terug zelfstan dig in de maatschappij laten func tioneren. Het is zo simpel. Tenmin ste, zo werd er vijftien jaar geleden over gedacht. Je voelde je niet goed, je functioneerde niet meer zo lek ker, dus schreefje je in vooreen ver pleeghuis. Dat had toen immers nog een echte woon- en verblijffunctie. Je kwam in eerste instantie terecht bij de verpleeghuis-arts en daarna hielp de fysiotherapeut je wel ver der. Rinus Verwijs, hoofd-fysiothe- rapie van verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen vat de geboorte van de revalidatie als volgt samen: „De aandacht voor de patiënt was er wel, maar echt inzicht in de proble men hadden we niet. De fysiothera peut was een soort manusje-van-al- les". De laatste jaren groeide het inzicht dat het stellen van een diagnose en de behandeling zelf geen éénmans- werk is. Revalidatie wordt nu gezien als een teamproces. Het begint al bij de aanmelding. De (verpleeghuis arts en/of specialist bepalen of ie mand naar het verpleeghuis mag. Iemand moet daarvoor in een be paalde mate gehandicapt zijn. Er worden diverse onderzoeken ge daan en de familie wordt geraad pleegd. Verpleegkundige, maat schappelijk werker, fysiotherapeut en logopedist wisselen vaak maan den hun ervaringen met de patiënt uit. Een stoomcursus revalidatie met als doel de patiënt zo snel moge lijk weer zo veel mogelijk een zelf standig leven te laten leiden. In het verpleeghuis of wellicht thuis. Hierbij is ook een belangrijke taak weggelegd voor de ergotherapeut. Die kijkt met name naar hóe de pa tiënt opnieuw zelfstandig kan wor den, eventueel met hulpmiddelen. Lydia Smekens is ergotherapeute in Ter Schorre. Zij ziet revalidatie als 'dingen opnieuw leren'. „Stel ie mand heeft een kunstbeen gekre gen. Het is zaak datje daar goed mee leert omgaan. Mijn taak is te kijken hoe die persoon daarvan zo weinig mogelijk hinder ondervindt. Het is immers een enorme lichamelijke be lasting, maar ook een mentale be lasting". Een prothese vraagt veel bijkomsti ge voorzieningen aan de woning, het vervoermiddel en op de werkplek. „Voorkomen moet worden dat de persoon in een isolement terecht komt. Het middel is dan erger dan de kwaal. Zo was er eens een me vrouw die een traplift in huis kreeg. Zij was daar goed mee geholpen, maar haar huisgenoten konden am per meer van de trap gebruik ma ken. Dat soort dingen moet je na tuurlijk zien te voorkomen en dat kan alleen door vooraf in overleg met de familie te treden", zegt Sme kens. Al met al' geen eenvoudige zaak. Want hoe staat een prothese-drager bijvoorbeeld onder de douche. Met prothese kan niet. Die loopt immers vol met water. Zonder is meestal te gevaarlijk in verband met de gladde vloer. Smekens: „Een oplossing kan gevonden worden in een douche-cel met een waterbestendig bankje. Het vraagt echt een hoop begeleiding om vaardig met een prothese om te kunnen gaan". door de bezuinigingen. We kunnen helaas niet voldoende inspelen op de vraag. Daarbij komt dat de men sen die hier verblijven steeds meer verzorging behoeven. Al met al din gen die ons team heel wat zorgen ba ren", zegt Coster. De vergrijzing van de bevolking en de opkomst van de thuisverpleging maken de kans op een handicap volgens Coster groter. „Mensen blijven tegenwoordig lan ger thuis wonen. Gevolg is vaak dat het aantal ongelukjes toeneemt en daarmee ook de wachtlijst voor hulpverlening. Als verpleeghuis kunnen we tegenwoordig wel meer, maar we moeten ook veel meer". Vijftien jaar geleden was deze vorm van hulpverlening, de ergo-thera pie, nog vrijwel onbekend. Het werk werd toen meestal door de fy siotherapeut gedaan. Zo ook door Verwijs in Ter Schorre: „Ik ben zo maar eens een keer voor mezelf be gonnen. Ik was er niet gericht voor geschoold, maar door ervaring leer je veel. Nu de ergo-therapeuten er zijn werkt het overigens wel een stuk plezieriger. De medische visie is enorm veranderd, maar ook de technische. Vijftien jaar geleden had je maar één soort rolstoel. Nu is er in feite voor elke handicap één. In 1972 kon je ook nog maar in één plaats in Nederland een nieuwe heup laten plaatsen. Nu in zieken huizen door het hele land. Rein Coster, verpleeghuisarts van Ter Schorre, heeft de ontwikkelin gen in het verpleeghuis van nabij ge volgd. „De buitenwereld heeft nog wel eens het idee dat het tempo waarmee hier gewerkt wordt erg laag ligt. Het is echter noodzakelijk dat het revalidatieproces voorzich tig opgebouwd wordt. Het individu, met al z'n beperkingen, is primair. Je mag iemand niet teveel belasten. Je moet jezelf steeds afvragen of de patiënt de inspanning wel aan kan. Hij kan namelijk best met een zwak hart of een niet optimaal werkend bloedvatensysteem zitten. Boven dien moet er ook vertrouwen opge bouwd worden. Het is geen kwestie van oogkleppen voor en dan de beuk erin". Ter Schorre zit overvol met revali- danten. „Maar meer en nog betere mogelijkheden worden geblokkeerd Ook Verwijs en Smekens vinden dat er aan de hulpvraag al lang niet meer te beantwoorden valt. „Hoe erg het ook mag klinken, we wor den gedwongen te selecteren. Bij wie we geen vooruitgang zien moe ten we met de behandeling stoppen en neemt de ziekenverzorging of de activiteitenbegeleiding onze taak over. Achteruitgang moet te allen tijde voorkomen worden. Dan neemt immers de hulpbehoefte en daarmee de afhankelijkheid sterk toe. Maar soms moet ons team er mee stoppen, want als we langer door zouden gaan, zou dat ten koste van iemand anders gaan. Daarom is het ook zo belangrijk dat we de mensen hier zo zelfstandig moge lijk leren zijn. Als de hulp dan weg valt storten ze niet in een gat, maar meer in een putje", zegt Smekens. Verwijs: „De motivatie van de pa tiënt moet steeds voorop staan. Als hij of zij niet wil, lukt het absoluut niet. Als iemand hier bijvoorbeeld op therapie komt en zijn gezondheid gaat niet vooruit, maar eerder ach teruit, omdat hij teveel drinkt of rookt, dan wijs ik hem daarop. Het is kiezen of delen". Verwijs wil hierbij wel een onderscheid maken tussen jongeren of ouderen. „Oudere men sen wil ik het plezier in het leven echt niet meer afpakken. Hun situa tie is al erg genoeg. De jeugd doet vaak aan sport; training met bij voorbeeld een prothese is daar dan mee te vergelijken. Dat is voor hen een winstpuntje. Een bejaarde wordt vaak met een prothese gecon fronteerd na ziekte of schending van het lichaam. Bovendien neemt op oudere leeftijd de kracht af. Zij ver liezen al genoeg". Pierre van Damme Hoofd fysiotherapie Verwijs, ergotherapeute Smekens en verpleeghuisarts Coster zijn de drijvende krachten achter de revalisatie in verpleeghuis Ter Schorre.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 37