VVV-Sluis bedolven onder regen van informatievragen HTS-studenten ontwerpen tunneltje St-Philipsland Groedenaren: verkeer maakt leven onmogelijk Vier schilderijen Hulst zijn aan restauratie toe Reeks alcoholzaken op zitting politierechter PZC/streek ;££/V GEDWONGEN ONTSLAGEN IN TERNEUZEN braak in Axel bij nnisvereniging Botsing tussen auto en brommer Drie dagen kermis in Graauw met vele evenementen 15 RNEUZEN - De vakbonden en de directie van Philips-Terneuzen hebben gisteren een prin- bben pas 'ja' gezegd nadat zij de verzekering hadden gekregen dat er geen gedwongen ontsla- ti vallen. Dat was ook de eis die hun achterbannen maandagavond in een gezamenlijke ver- dering op tafel hebben gelegd. mie-namiddag let bijpassend ten in België Databank IN OPDRACHT GEMEENTE BRIEF NAAR PROVINCIE Aan den lijve WERK VAN DE VOS ALS EERSTE ONDER HANDEN Medicijnen WESTDORPE Reisje De voetbalvereniging RIA- W uit Westdorpe maakt zondag een reisje naar Bailleul in Frankrijk. De deelnemers vertrekken om 09.00 uur aan de kerk. OM 11.00 uur wordt het gezelschap ontvangen op het gemeen tehuis van Bailleul. In het stadion al daar wordt om 14.30 uur een wedstrijd gespeeld: SC Bailleul-kadetten tegen RIA-W B-elftal. De reis wordt besloten met een maaltijd om 18.00 uur aange boden door SC Bailleul. OENSDAG 15 JUNI 1988 - B/I® *s> m##- <3 „i s^.jr i&. Mncipe-akkoord over slanking bij Philips e-akkoord bereikt over het schrappen van 82 banen in deze Philips-vestiging. De bonden iet overleg met de directie is bedon- tijd toch sprake is van gedwongen ont slagen. De directie en de onderne mingsraad hebben besloten extern ad vies over de inkrimping in te winnen. De 82 van de meer dan 700 arbeids plaatsen die Philips-Terneuzen nu biedt, moeten op verschillende manie ren verdwijnen: door overplaatsingen binnen het Philips-concern, door na tuurlijk verloop, door actieve bemid deling van Philips bij het vinden van een baan in een ander bedrijf en door dat de onderhandelingen opnieuw den geopend als er na verloop van EL - In de nacht van maandag op sdag is er ingebroken in het club- ial van de Tennisvereniging Axel de Boslaan. 8.00 uur dinsdagmorgen werd ge dateerd dat er een stereo-installa- een draagbare zwart/wit tv, drie nisrackets en enkele pakken koffie dwenen zijn. Gezien de getuigen- klaringen vermoedt de rijkspolitie i Axel dat er bij de diefstal met in- ak twee personen betrokken wa- izelfde nacht probeerden onbeken- binnen te dringen in een filiaal van kkerij Vink aan de Nassaustraat in el. Bij aankomst constateerde de itie alleen een beschadigd kozijn. IILIPPINE - In restaurant-galerie oté aan de Doornendijk, vlak over trens bij Philippine, wordt zondag juni een poëzienamiddag gehou- ï.Deze begint om 17.00 uur. Wie dat kan ook een hap je eten. Op het me- staan gerechten die bij de voorge en dichtwerken horen. Zo leest de :neuzense dichter Michel Huisman iruit zijn Schelde-cyclus en de kok gt dan voor zeekraal en vis. t is de bedoeling dat de poëzie-na- idagen voortaan eens per maand de zondag worden gehouden, een datief van restaurant-uitbater Pim Rudder, die zelf ook gedichten van en hand voorleest. De titel waaron- dit alles wordt gepresenteerd is imiddag van de poëzie naast de estie of Akoté de l'histoire'. Tege- ertijd met de eerste editie van de imiddag' is er een tentoonstelling het werk van Elly Booy die grafiek acrylschilderijen vervaardigt. An- dichters die hun werk komen irlezen zijn de Belgen Hans de Gre en Jef van Parijs. Beide laatsten vaardigen vooral romantisch-land- ïappelijke poëzie. het toepassen van de VROM-regeling, een uittredingsregeling voor oudere medewerkers. Met deze maatregelen kunnen de betrokken arbeidsplaatsen voor 1 januari 1990 zijn verdwenen, zo is de overtuiging van de directie. De FNV-Industriebond, de CNV-In- dustrie- en Voedingsbond en de Unie BLHP hebben gisteren tijdens het overleg met de directie opnieuw hun zorg geuit over de noodzakelijkheid SLUIS De VVV-Sluis heeft de eerste helft van dit jaar te maken gehad met een stortvloed van aanvragen voor in formatie. Omdat de foldervoorraad voor dit jaar bijna uitgeput was, zijn er in allerijl nieuwe bijgedrukt. Voor al na de uitzending van het KRO-pro- gramma 'Lekker weg in eigen land' heeft de telefoon bij de VVV vrijwel constant gerinkeld. „Er is buitengewoon veel vraag naar foldermateriaal", aldus VW-voorzit- ter G. van Daele, „Er wordt vooral geïnformeerd naar bezienswaardighe den, fiets- en wandelkaarten, en dag tochten naar België en Noord-Frank rijk." De sterk toegenomen belanstelling voor het West-Zeeuws-Vlaamse stadje heeft de VVV ertoe gebracht meer diensten aan te bieden. Zo is men be gonnen met het rondleiden van toeris ten. De VVV heeft zelf enkele gidsen opgeleid voor de rondleidingen. De be langstelling hiervoor is erg groot, zo vertelde Van Daele. „We zijn dan ook van plan de rondleidingen uit te brei den tot Heille, Sint Anna ter Muiden en de kust." Binnenkort kunnen toeristen ook op eigen houtje een rondleiding door Sluis maken. Tekenaar Joost Heeren maakt een tekening van Sluis, waarop de bezienswaardigheden aangegeven worden. Deze maand wordt verder be gonnen met de verkoop van strippen kaarten in het VVV-kantoor. De VVV van Sluis, en ook die van Re- tranchement, wil graag aansluiten op de databank van de provinciale VVV. Met die informatie wordt een goed beeld verkregen van de bezetting van campings en hotels. De VW is dan in staat om de toerist door te verwijzen. Voor de aansluiting op de databank van de provinciale VVV in Middelburg moet computerapparatuur aange schaft worden. De Sluisse VVV heeft bij de gemeente een subsidieverzoek ingediend, waarover één dezer dagen een besluit genomen wordt. De Sluisse VVV is niet van plan om zich aan te sluiten bij de Kust VVV Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin de zes Oostburgse VVV's samenwerken. „We blijven een zelfstandige vereniging", zei Van Daele nadrukkelijk, „We slui ten ons alleen aan bij het beleid 'van de streek VVV Zeeuwsch-Vlaanderen, niet bij de VVV's in Oostburg." Dat neemt niet weg dat er wel enige prak tische samenwerking mogelijk is. Die moet dan tot stand komen door de aansluiting op de databank van de provinciale VVV. VLISSINGEN - Een tunneltje onder de Oostdijk in Sint-Philipsland is mogelijk voor een bedrag van 220.000 gulden. Twee studenten van de Hogere Technische School in Vlissingen, Christiaan Geysels (23) uit Terneuzen en Marcel de Jonge (23) uit 's-Gravenpolder, hebben dat berekend. Het tunneltje moet de Schoolstraat met de Emma- straat verbinden en is alleen toe- êankelijk voor fietsers, bromfiet sers en voetgangers. Die moeten nu nog omrijden of via een trapje de andere kant van het dorp bereiken. Of het gemeentebestuur van Sint- Philipsland, die de afstudeerop dracht verstrekte, de plannen over neemt is nog een open vraag. Geysels en De Jonge kregen eind vo rig jaar de idee aangereikt om de plannen voor het tunneltje eens op hun merites te bestuderen. Een doorgang onder de Oostdijk leeft al geruime tijd onder de bevolking. Een kleine vier jaar geleden uitte een inwoner van Sint-Philipsland tijdens een hoorzitting in het kader fan de dorpsvernieuwing het ver langen van een tunneltje. In het oostelijk deel van het dorp wonen feel oudere mensen, terwijl alle voorzieningen, zoals winkels, ban- hen en het gemeentehuis, zich in het westelijk deel bevinden. Ge opdracht van wethouder L. Wal- Pot van Sint-Philipsland luidde vrij vertaald: de mensen moeten naar de andere kant van het dorp; de rest is aan jullie. De twee studenten heb ben voor hun onderzoek onder meer ter plaatse metingen verricht en ver- heerstellingen gehouden. De piek fan voetgangers concentreert zich 'ussen acht uur en half negen 's och tends. „Maar", geeft De Jonge aan, "Wij hebben ook gekeken naar de so ciale aspecten van het tunneltje, zo als verlichting, vandalisme en crimi naliteit". Uit een recent onderzoek blijkt namelijk dat vrouwen tunnel tjes vaak eng vinden. m te voorkomen dat de lichtarma- turen het doelwit worden van van- falen hebben Geysels en De Jonge gekozen voor een tunneltje van 2,90 ™®ter hoog, terwijl een hoogte van <20 meter gebruikelijk is. „Maar", aldus Geysels, „dan spreek je over btwerpen van jaren terug. In die unneis zie je heel vaak dat de lich- .en hapot zijn". „En als je de arma- uren", vult De Jonge aan, „hoger Plaatst, dan kunnen de mensen er 'et bij om ze kapot te slaan". Wet- ouder Walpot noemt de hoogte iet- at overdreven, omdat de criminali- °P het voormalige eiland nage noeg niet bestaat. Wat hem betreft kan het tunneltje lager, wat de bouwkosten drukt. De twee hts-studenten noemen de afstudeeropdracht een project dat de realiteit benadert. „Een brug ontwerpen, waarvan je nooit zeker weet of die ooit wordt gebouwd en waarbij je veel gegevens moet aan nemen, is minder leuk dan het ma ken van een tunnel", zo zeggen bei den. „De kans dat dit wordt uitge voerd", meent Geysels, „is veel gro ter dan bij andere projecten. Dit is veel echter". „We hebben dit", zegt De Jonge, „voor ons begrip tot de bodem uitgespit". Bij het maken van een kostenberekening hebben de ingenieurs in spé, nogal wat moeilijkheden ondervonden van le veranciers die weigerden hun prij zen bekend te maken. Wethouder Walpot beklemtoont dat het zeker niet de bedoeling is dat het rapport in een stoffige la op het ge meentehuis verdwijnt. „Als het een bruikbaar plan is - en daar gaan we van uit - dan moet het gerealiseerd worden". De bouw van het tunneltje staat niet meer op de meerjaren planning van de gemeente. Geld is dan ook de eerste jaren niet aanwe zig. „Maar", zegt Walpot, „ik denk dat er binnen het gemeentebestuur voldoende animo voor is om dit on derzoek actueel te houden. Ik hoop dat dit een goede aanzet is om ver der te gaan". De HTS-studenten Marcel de Jonge (l) en Christiaan Geijsels: „We hebben ook gekeken naar de sociale aspecten van het tunneltje". van de inkrimping in de fabriek waar SL-lampen en starters voor TJu-bui- zen worden gemaakt. Ze hebben daar om de directie gevraagd via de bon den een extern deskundige een advies over dit beleid te laten opstellen. De directie heeft dat geweigerd. Zij toonde zich wel bereid mee te werken aan een dergelijk advies wanneer dat via ondernemingsraad loopt. Gister middag is daarom al een gesprek ge weest tussen een adviesbureau uit Utrecht, de directie en de or. Het is nog niet bekend of dat bureau de opdracht voor een onderzoek aanvaardt. Een grote zorg is ook de toekomst van de Philips-vestiging. Niet allen de bon den en de ondernemingsraad maar ook de gemeenteraad van Terneuzen hebben al de vraag gesteld of dit de laatste ingreep is in de fabriek aan de mr F. J. Haarmanweg. Niemand kan garanderen dat er over een paar jaar niet opnieuw het mes in de personeels sterkte wordt gezet. De bezuiniging bij Philips-Terneuzen is een uitvloeisel van de grootscheepse bezuiniging van tien procent die het electronica-concem over de hele linie uitvoert. De banen die in Terneuzen moeten verdwijnen zijn vooral in de ondersteunende sectoren, zoals onder houd en bedrijfsmechanisatie, te vin den. Ook in de bedrijfsleiding verdwij nen enkele banen. HOEK - Bij een botsing tussen een au to en een brommer is dinsdagmorgen de zestienjarige M. G.' uit Terneuzen zodanig aan een been gewond geraakt dat ze naar het Sint Elisabethzieken- huis in Sluiskil moest worden ge bracht. Zij reed met haar brommer op de Zandplaatweg in de richting van Rijksweg 61 toen van de andere zijde een auto bestuurd door J. G. B. (38) uit Terneuzen kwam. Zij konden elkaar niet meer ontwijken en een botsing was het gevolg. De auto is aan de voor zijde beschadigd. GRAAUW In Graauw wordt zater dag tot en met maandag de jaarlijkse kermis gehouden. Naast verschillen de kermisattracties voor de jeugd heeft het feestcomité in samenwer king met andere comité's en vereni gingen evenementen op touw gezet. Zaterdag begint om 13.00 uur een volkskoers in diverse categorieën. In café Van Grol wordt 's middags een schieting gehouden op de staande wip. 's Avonds luistert fanfare Nooit Ge dacht de heilige mis op die om 19.00 uur begint. De dansliefhebbers komen vanaf 21.00 uur aan hun trekken in het gemeenschapshuis tijdens het kermis- bal, met muzikale medewerking van muziekgroep Nooit Gedacht. Zondag verlenen verschillende mu ziek- en showkorpsen uit de omgeving hun medewerking aan het muziekfes tival. De eerste noten galmen vanaf 14.00 uur over het dorp. In café Van Grol kunnen de schutters deelnemen aan een schieting op de staande wip. In het gemeenschapshuis wordt om 20.00 uur een grote playback- en soundmixwedstrijd gehouden. D. J. Pedro verzorgt het omlijstingspro gramma. De laatste dag (maandag) wordt in de parochiekerk om 9.00* uur de traditio nele heilige mis voor de overledenen opgedragen. Een uur later begint in ca fé Van Grol een prijskaarting. Daar wordt 's middags een schieting zonder vizier gehouden op twee liggende wip pen. De kermisactiviteiten worden om 20.30 uur afgesloten met een kermisbal in het gemeenschapshuis. Er kan wor den gedanst op de muziek van Eddy's Combo. De bewoners van de Voorstraat en Nieuwstraat in Groede zijn de verkeersoverlast door hun dorp meer dan beu. GROEDE - Bewoners van de Voor straat en Nieuwstraat in Groede wil len dat er snel iets gebeurt aan het verkeer dat langs hun huizen raast. In een brief aan de provinciale staten schrijven de Groedenaren, dat het le ven hen onmogelijk wordt gemaakt. Ze kunnen niet in de tuin zitten, in de huis staat alles te trillen en in de mu ren dreigen scheuren te ontstaan. Om de geluidoverlast te verminderen stellen de mensen uit de Voorstraat en de Nieuwstraat voor om de klinkerweg te asfalteren. Met vluchtheuvels moet de weg versmald worden, zodat auto mobilisten gedwongen worden langza mer te rijden. „Wij als bewoners van Groede hebben toch ook recht van le ven", schrijft W.J. van Doorn namens zijn zeven buren. Ook prof dr ing W. Hallmann, die een vakantiewoning heeft aan de Voor straat, heeft zich b'ij het protest aange sloten. In een eigen brief aan provin ciale staten schrijft de hooggeleerde, die zich in Aken met ruimtevaarttech niek bezighoudt, dat het verkeer de laatste driejaar in omvang en snelheid sterk is toegenomen. Hoewel de maxi mum snelheid 50 kilometer bedraagt, is 80 kilometer eerder regel dan uitzon dering. Vrachtverkeer rijdt 's avonds laat en 's ochtends vroeg met snelhe den rond de 100 kilometer over de doorgaande weg door Groede. Hallmann nodigt in zijn brief commis saris van koningin dr C. Boertien en de Oostburgse burgemeester J. Kruize uit om een paar nachten in zijn woning in Groede door te brengen. Onder het genot van een paar flessen wijn moe ten beide heren maar eens aan de lijve ondervinden wat het is om voortdu rend geluidoverlast te ondergaan. Hallmann doet in zijn brief verder ver schillende, geïllustreerde, suggesties om de verkeersproblemen op te lossen. De problemen zijn genoegzaam be kend op het gemeentehuis van Oost burg. De gemeente kan evenwel niets beginnen, omdat het om een provin ciale weg gaat. De wens om maatrege len van de bewoners wordt door het ge meentebestuur van harte onder steund. Het college gaat de zaak daar om op korte termijn weer aankaarten bij het provinciale bestuur. Het schilderij van Cornelis de Vos dat als eerstein Den Haag, wordt gerestaureerd. HULST De gemeente Hulst is van plan enkele schilderijen in het stad huis grondig op te laten knappen. Een werk van Cornelis de Vos komt het meest voor restauratie in aanmer king. Het herstel van het werk zal ze ker 12.000,- kosten. Bovendien moe ten de transportkosten van het schil- MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft de 21-jarige A. R. uit Hulst dinsdag veroordeeld tot ne gen maanden rij-ontzegging waarvan vier maanden voorwaardelijk (proef tijd twee jaar), 1800 gulden boete en twee weken gevangenisstraf voor waardelijk voor het weigeren van de bloedproef en het negeren van een stopteken. R. reed vorig jaar december met zijn auto veel te hard over de rijksweg 60 in Hontenisse. Op een plek waar maar vijftig gereden mocht worden zat hij royaal boven de honderd. Toen de poli tie het stopbord op de surveillancewa gen liet oplichten haalde R. hen in. Verderop probeerde een patrouille hem door het zwaaien met een rode lamp tot stoppen te bewegen, maar zonder succes. Tenslotte werd hij klem gereden bij de kruising met de Abs- daalseweg. R. zei op de zitting niets van deze stop tekens gezien te hebben. Het was hem ook ontgaan dat een politieman hem had bevolen zich aan de bloedproef te onderwerpen. Noch officier van justi tie mr T. H. W. Stein noch politierech ter mr R. A. Fibbe hechtten enig geloof aan zijn verklaring. De officier had de rij-ontzegging geheel onvoorwaarde lijk geëist, maar mr Fibbe hield er re kening mee dat R. nog niet eerder was veroordeeld. R. F. E. V. (29) uit Oostburg vloerde vo rig jaar november op de Overslagse- weg in Axel achteruit rijdend een re clamebord. De eigenaar ervan alar meerde de politie die constateerde dat V. veel te veel gedronken had (2.33 pro mille). V. gaf toe dat hij best wist dat hij niet meer kon rijden, maar hij wilde om zijn zoontje een plezier te doen zo snel mogelijk een jonge kat gaan opha len. De poes des huizes was kort daar voor doodgegaan en daar had het ven tje veel verdriet van. De politierechter presenteerde V. de rekening van zijn verkeerde beslis sing: negen maanden ontzegging waarvan vijfmaanden voorwaardelijk, duizend gulden boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Voor het gesneuvelde reclamebord heeft hij al 800 gulden betaald. De Vlissinger M. S. W. (41) werd in ok tober in de Kenau Hasselaarstraat in zijn woonplaats met 1.95 promille van de weg gehaald. Hij zei slechts twee pijpjes pils te hebben gedronken. Twee maanden later was het weer raak. De marechaussee hield hem in de Paul Krugerstraat aan met 2.09 pro mille. Zijn auto was niet verzekerd en evenmin gekeurd. Bij die gelegenheid werd zijn rijbewijs ingenomen. Hij zou slechts twee cognacjes en een glas wijn hebben genuttigd. Daarnaast zei W. medicijnen te hebben gebruikt. De officier legde uit dat medicijnen de rijvaardigheid kunnen beïnvloeden en het kwalijke effect van alcohol daarop nog kunnen verergeren, maar dat zij het alcoholgehalte in het bloed niet omhoog jaren. Hij eiste drie weken ge vangenisstraf en twintig maanden rij ontzegging voor de alcoholdelicten. W. heeft veel last van het gemis van het rijbewijs, daar hij moeilijk loopt, maar de officier wilde daar geen rekening mee houden daar hij al vaker op dit ge bied in de fout ging. Mr Fibbe vonniste één week gevangenisstraf en de ge vraagde rij-ontzegging. Voor het rijden zonder verzekering met een ongekeur de auto kreeg hij vier maanden ontzeg ging voorwaardelijk en 400 gulden op gelegd. J. H. (56) uit Veere werd bestraft met een week zitten en een jaar niet rijden omdat hij met 1.94 promille achter het stuur zat. Hij zou slechts twee borrels en een biertje hebben gebruikt. De of ficier had twee weken en een jaar ont zegging geëist. H. werd al eerder met alcohol in het verkeer gepakt en had daarvoor net een proeftijd achter de rug. derij nog worden becijferd. Ook over de hoogte van de overheidssubsidie bestaat volledige onduidelijkheid. Enige tijd geleden heeft de gemeente de rijksdienst voor beeldende kunst gevraagd een onderzoek in te stellen naar de schilderijencollectie. Daaruit bleek, dat drie tot vier werken nodig gerestaureerd moeten worden. Het portret van Cornelis de Vos, dat in de raadzaal hangt, staat als eerste op de lijst. Het schilderij moet ingrijpend worden hersteld. De oude vernislaag zal worden verwijderd, waarna de aan getaste plekken worden bijgewerkt. Daarna krijgt het doek een geheel nieuwe vernislaag. Het restauratiewerk zal worden ver richt door een gespecialiseerd atelier in Den Haag. De gemeente heeft be wust een erkend restauratie-atelier uitgekozen om de kans op overheids- subdsidie te vergroten. Met een posi tief advies van de inspecteur van de rijksdienst voor beeldende kunst is de overheidsbijdrage zo goed als zeker. Het vervoer van het schilderij naar Den Haag is een tijdrovende en kost bare zaak. Om het gigantische schilde rij heelhuids op de plaats van bestem ming te krijgen zal het nodige takel werk geboden zijn. De gemeente heeft een aantal transportbedrijven om een offerte gevraagd. Pas daarna zullen de totale kosten van de operatie bekend worden. Bovendien moet dan ook nog de hoogte van de overheidsbijdrage worden afgewacht. Het portret van Cornelis de Vos, dat dateert uit 1628, zal zeker een halfjaar buiten het Hul ster stadhuis vertoeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 35