De Scheldeduikers Terneuzen gedwongen tot een ledenstop FHë b*icX MIL® Promotiebeleid van Terneuzen ontgroeit de kinderschoenen Kanoclub Zeeland op Havenfeesten PZC/streek OPTIMALE BEGELEIDING NIET MOGELIJK Gevarensport Samenwerking Stuiverkwestie Rokerstist Feesten moet Vluggertje VAN ROOIJEN: COÖRDINATIE IS HARD NODIG Optimistisch Fout WOENSDAG 15 JUNI 1988 .v :- trf t. ^:&sè*§w» ***1 ï- M Paul fan de Calseijde, voorzitter van Onderwatersportvereniging De Schelde duikers. V. iisr i Z)e onderwatersport mag zich ook bij de jeugd in een warme belangstelling ver heugen, zoals onder meer vorig jaar bleek tijdens een demonstratie door dui kers van de DOW-Onderwatersportvereniging in het zwembad in Koewacht. TERNEUZEN - Zittingen van auto's, fietsframes, plastic zakken, verroeste blikken en heel veel touw. De schatten van de Oosterschelde. „Het gaat absoluut de verkeerde kant op met ons milieu. Als de mensen zo doorgaan worden de Zeeuwse wate ren één grote vuilnisbelt. Trouwens, de Wester- schelde is het al. Daar zie je onder water nog geen vijf centimeter voor je uit. Duiken is daar onmoge lijk en levensgevaarlijk. Alleen controle rond, op en in het water kan erger voorkomen. En gelukkig is er ook steeds meer controle. Een subtropisch aquarium zullen onze wateren wel nooit worden, maar laten we voorzichtig omspringen met de schitterende flora en fauna die we nog hebben". Deze bezorgde woorden komen van sportduiker Paul van de Calseijde uit IJzendijke. Hij is voorzit ter van Onderwatersportvereniging De Scheldedui kers Terneuzen. De vereniging telt inmiddels zo'n 45 leden. En er is een grote wachtlijst. Door een te klei ne oefenruimte, binnenbad De Honte in Terneuzen, moest de vereniging afgelopen naj aar een ledenstop invoeren. „Het is natuurlijk ontzettend jammer datje niet aan die vraag kunt voldoen, maar het is echt onmoge lijk. Van september tot mei moesten we in dat 25- meterbad al schouder aan schouder oefenen en dat is geen ideale omstandigheid om de duiksport on der de knie te krijgen". De gemiddelde leeftijd van de leden van de vereni ging, die in 1982 opgericht werd, ligt rond de 25 jaar. De oudste is vijftig en de jongste is veertien. Van de Calseijde: „Met name bij de groep jongeren liggen nu de problemen. Op zich willen we meer jeugd bij onze club. Dat vergt echter een speciale aanpak en daar hebben we nu net de ruimte niet voor. Het zou namelijk ideaal zijn als we twee aparte groepen kon den formeren. Bovendien zitten we nog met een an der probleem voor de jeugd: In de winter trainen we van negen tot half elf 's avonds. Dat is erg laat en daar zijn we helemaal niet blij mee. Maar wat wil je, het bad is de hele dag volgeboekt". Gevolg: Een zwerm kikvorsmannetjes op een kluitje. Van de Calseijde ziet de gevaren van de zeer oncomfortabele omstandigheden ook in. Niet zo zeer in het binnenbad, maar vooral in een buitenwa ter. Tijdens de opleiding, die ongeveer negen maan den duurt, worden de leerlingen er vanaf de eerste les op gewezen dat veiligheid altijd voorop moet staan. Een groot leerlingenaantal brengt echter het gevaar met zich mee dat er per duiker te weinig indi viduele aandacht gegeven kan worden. „Dat moe ten we te allen tijde zien te voorkomen. We moeten de zaak overzichtelijk houden. Alleen door veel te trainen en iedereen keer op keer op de gevaren te wijzen kunnen panieksituaties voorkomen wor den". Gedurende de zomermaanden trainen de duikers in de spaarbekkens van De Braakman en af en toe wordt er afgereisd naar de Oosterschelde of de Gre- velingen. In deze buitenwateren wordt de theorie, die een belangrijk deel van de cursus vormt, in de praktijk gebracht. „Hier moetje weten watje moet doen. Hoe bijvoorbeeld te handelen als je bril af schiet. Alleen door dit keer op keer te oefenen creëer je rust en voorkom je paniek. Want dat is het ergste dat er is. Niet alleen voor jezelf maar ook voor je bud dy, je maatje. Die zit immers met een buddy-lijn aan je verbonden. Dat is verplicht. Er wordt nooit alleen gedoken. Daarom is het ook zo belangrijk datje in feite blindelings op elkaar moet kunnen vertrou wen. De team-spirit staat voorop", aldus Van de Calseijde. Elk lid van de vereniging blijft verantwoordelijk voor zijn of haar doen en laten. Een extra duikver- zekering is wel gewenst. De duiksport is immers een zogenaamde 'gevarensport'. Als vereniging is De Scheldeduikers wel aangesloten bij de Neder landse Onderwatersportbond (NOB), maar de ver zekering die hieruit voortvloeit is volgens Van de Calseijde volstrekt ontoereikend voor als er echt iets mis gaat. „Stel je komt ergens in moeilijkhe den en je moet per helikopter naar het ziekenhuis vervoerd worden, dan kost dat duizenden guldens. De NOB kan er onmogelijk aan beginnen dat te ver goeden". Om zich voor dergelijke financiële aderlatingen te behoeden, gaat de vereniging nu op zoek naar een collectieve verzekering. „We zijn al een tijdje aan het uitzoeken wat de mogelijkheden zijn van zo'n verzekering. Al die kleine lettertjes lezen kost ech ter heel veel tijd. We moeten dat allemaal op ons gemak bekijken. We zijn immers nog maar een jonge vereniging met weinig ervaring". De Scheldeduikers is volgens Van de Calseijde ze ker geen winstgevende vereniging. Alle activiteiten moeten ondernomen worden uit de 25 gulden die elk lid per maand moet betalen. Subsidie is er niet bij. „Met name De Honte jaagt ons hoog op kosten. Dat bad afhuren kost meer dan honderd gulden per uur. Daarnaast zitten we nog met de aanschaf van ons materiaal. Het is roeien met de riemen die we heb ben. Gelukkig beschikken we over eigen perslucht- apparatuur. Tenminste, één lid van onze vereniging heeft een mobiele compressor. Als die er niet is zit ten we in de problemen". Een dure hobby, het sportduiken. Behalve de 25 gul den contributie per maand zijn er natuurlijk de kos ten van de uitrusting, die ieder voor zichzelf moet aanschaffen. Een complete uitrusting, met flessen, kost al gauw 2500 gulden. Bovendien heeft de pro vincie Zeeland een duikvergunning verplicht ge steld voor iedere duiker in de Zeeuwse wateren. Die kost ook nog eens bijna vijftig gulden per vijfjaar. Van de Calseijde: „Helaas zien we van dit laatste bedrag weinig luxe terug. Niemand van de provincie heeft mij tot nu toe duidelijk kunnen maken waar we dat bedrag voor betalen. Er zijn niet eens extra voorzieningen voor ons getroffen langs de water kant. En dat was wel beloofd". Al met al een enorme uitgave voor de leden van de vereniging. De meesten zijn immers jong en zitten nog op school. De vereniging komt nieuwe leden te gemoet door hen de eerste maanden van een uitrus ting te voorzien. „Heel die handel is natuurlijk toch enorm wennen in het begin. Een complete duikers outfit weegt zo'n 35 kilo. In het water is dat geen probleem, maar vaak moet er op het land ook een stukje mee worden gelopen". De zuurstofflessen zijn niet alleen een financiële last, maar ook een last voor de rug. Was vroeger nog dikwijls een gebrekkige uitrus ting de oorzaak van ongelukken; tegenwoordig is het volgens Van de Calseijde met name bij de be roepsduikers - hoe tegenstrijdig het ook mag klin ken - juist de volmaakte uitrusting die tot ongeluk ken onder water leidt. „Men weet namelijk slecht met de uitrusting om te gaan. Bovendien kunnen mensen met een onbedwingbare zucht naar zenuw prikkels en avonturen met onzekere afloop zich be ter gaan afreageren in een casino en niet onder wa ter." De Scheldeduikers werken regelmatig samen met de Dow-Onderwatersportvereniging (DOV). Zo or ganiseert de DOV de theorie-avonden voor De Scheldeduikers en worden er regelmatig ervaringen uitgewisseld. De Scheldeduikers proberen ook meer naamsbekendheid te krijgen door aanwezig te zijn bij verschillende evenementen. Zo verricht de ver eniging op 2 juli assistentie bij de triathlon in Hoek. En in september zijn de duikers bij 'Fiets 'm er in' tijdens de Sterrefeesten in Clinge aanwezig. Van de Calseijde: „Dat zijn toch leuke dingen om aan mee te doen. We zijn blij dat we ervoor gevraagd worden en we kunnen het nog steeds voor noppes doen. Dat werkt extra plezierig voor iedereen". Behalve datje voor de duiksport over voldoende ka pitaal en oog voor de onderwaterflora en -fauna moet beschikken, mo'et je natuurlijk ook kunnen zwemmen. Dilpoma's zijn niet verplicht, maar een goede zwemslag is wel een eerste vereiste om het wat verder te schoppen in de sport. Bovendien is een keuring bij een Sportmedisch Adviescentrum (SMA) en een cursus reanimatie verplicht. Binnen de vereniging zijn dan verder diverse brevetten, de zogenaamde sterren, te behalen. „Als je in het bui tenland wilt duiken is zo'n brevet verplicht. Sommi gen hebben er wel vijf, ik maar één. Ik ben niet zo'n sterrenjager. Een vereniging op poten houden is veel leuker". Pierre van Damme D D DENDERMONDE De wareptI liticus gaat te werk als een wij ijnd kunstschilder, met veel ooi voor details en een afkeer rooi het grove gooi en smijtwerk. Zijl uitgekiende beleid is te herkei nen aan enkele subtiele accei] ten, niet aan oorverdoventfl klapstukken. Helaas dreigt i eerbied voor het kleine aan o aandacht van het publiek te osl snappen. Terwijl het klaroengl schal ook wel eens zou mop el weerklinken voor een besefte! den wapenfeit in de achterhom Laat ons daarom de schijnwei per richten op DendermoniI waar een raadslid zich heeft gl specialiseerd in het zogenaamtji gerommel in de marge. De veli heer van de vierkante centimi ter stortte zich onlangs op eel misstand, die zijn collegaraail leden even tvas ontgaan. fll ging immers om een luttel bedra van een stuiver per jaar. Em symbolische bijdrage van dl plaatselijke verenigingen roof de huur van zaalruimte. Tijden de raadsvergadering werd ftl verwaarloosde punt alsnog oil derwerp van discussie. Volger! de miskende dorpspoliticus m het ten hemelschreiend, dat roe] een gloednieuw gebouw dezelfA vergoeding moest worden nee 1 geteld als voor een verwaarloos lokaal. De gemeente besloot i kwestie opnieuw in onderzoek nemen. Bezigheidstherapie roef de ambtenaren? WAASMUNSTER Het rota krijgt steeds meer erkenning al de grootste bedreiging van d| volksgezondheid. De hele discus sie over het thema lijkt zich concentreren op de vraag: mal de een zijn genot de ander zif dood worden? Bij dit soort prit cipiële kwesties raken de stam punten snel verhard. De maat schappij wordt onvermijdelïf verdeeld in twee kampen, die ei kaar de nicotine en teer in deta gen niet gunnen. In het vuurva\ de strijd wordt geen enkel middi geschuwd om de eigen belange, te verdedigen. Maar uiteraart zijn vooral de doorgewinterd tabaksgebruikers ware meester\ in het leggen van rookgordijne: In Waasmunster wisten zij veldslag in hun voordeel te slissen. Zelfs het landelijke rooi verbod in openbare gebouwei kon hen niet stuiten. In de plaa selijke school mocht zelfs gees filtersigaretje worden opgesti ken. De strategen onder de verstokt\ rokers bedachten een geniai plan om het gebouw op de vijam te veroveren. Toen de nicotiru dampen in Waasmunster eindt lijk waren opgetrokken, was d\ school van de aardbodem wet gevaagd. Alleen het gebod stond er nog. Maar dit droej plotseling de naam: Gemeentt lijk Buurtcentrum. Wat volgen\ de letter der Belgische wet gees openbaar gebouw is, zodat raef| de rokers nog in de weg staat. Overigens besloot de gemeent\ het nieuwe buurtcentrum gros dig op te knappen. Het laat sicj raden, wat daarbij de eerstl prioriteit heeft. Een schoorstee^ op het dak. BEWEREN Wat is België zon der feesten? Een moeilijk vraag, want veel blijft er dan na tuurlijk niet over. Voor om zuiderburen zijn de bourgonii sche uitspattingen bijna een eet ste levensbehoefte. Niets is voo een Belg een grotere kwellini dan een feest, dat niet doorgaat In Beveren is men goed doot drongen van dit feit. De schep van cultuur en feestelijkheid moest tot zijn grote verbijsterini constateren, dat de jaarlijkse zo merfeesten in hun voortbestaai werden bedreigd. Natuurlijk wa geldgebrek de grote oorzaak. Dl organisatoren waren in ernstigs financiële zorgen geraakt. D gealarmeerde schepen trol ogenblikkelijk een rampenploi uit zijn bureaula. Een steunfonds voor de plaatselijke feestcomi tés. De bevolking kan weer 00 lucht ademhalen. GENT Een nieuw wereldn cord? In elk geval een prestatie die er wezen mag. Het gebeurii in Gent, of preciezer uitgedrukt het gebeurde nauwelijks in Gent De geschiedenis werd geschre ven in de raadzaal. Hoewel er ei genlijk weinig te schrijven viel De raadsvergadering was nol geen minuut oud of de laatste ha merklap werd al gegeven. Waij van vergaderen kon geen enked sprake zijn. Door ziekte vakantie waren vier leden vat de regerende fracties afwezig Een niet te missen kans voor at oppositiepartijen. Allen weiger den de raadzaal te betreden. U' burgemeester kon niets ander doen dan de vergadering te o?e nen en direct weer te sluiten. i>. gebrek aan het vereiste aant raadsleden. TERNEUZEN Het promotiebeleid van de gemeente Terneuzen begint volwassen vormen aan te nemen. Maar af is het zeker nog niet; er wordt nog volop aan gewerkt. Wethouder J. van Rooijen (welzijn en toerisme) ver wacht heel wat van een gemeentelijk promotie-beleidsplan dat nog dit jaar zou moeten worden gepresenteerd. „Zo'n plan is zeker geen overbodige luxe, want een stukje coördinatie is hard nodig. Je wordt als gemeente ge confronteerd met allemaal kleine ac- tiviteitjes op dat promotiegebied. Ja, er is eigenlijk gewoon sprake van ver snippering en dat komt je daadkracht niet ten goede. We hebben als Terneu zen een hele hoop te bieden. Bundel je de krachten, dan kun je doelgericht werken, met behoud van de nodige flexibiliteit natuurlijk. In zo'n nieu we opzet kun je slagvaardiger hande len, denk ik". In dat verband noemt Van Rooijen als voorbeeld het onverwachte bezoek van vele duizenden Fransen aan Ter neuzen; ze worden dagelijks per auto bus aangevoerd en liepen aanvanke lijk wat verloren in het stadscentrum. Van Rooijen, tot vorige week voorzit ter van de plaatselijke VW: „Op z'n moment moetje inderdaad snel reage ren.'Er waren geen parkeerplaatsen voor die bussen...dat moetje dan snel regelen. De afgelopen weken zijn er wel mooi zo'n 15.000 Fransen op bezoek ge weest. Promotioneel gezien is daar aanvankelijk niet best op ingespeeld. Zulke dingen moetje dus domweg be ter regelen". Volgens Van Rooijen moet Terneuzen zichzelf promoten als stad waar het goed werken en investeren is. maar ook goed wonen en leven. De industrie moet dus duidelijk worden gemaakt dat Terneuzen meer te bieden heeft dan enkel die industriegrond. Van Rooijen: „Het mag niet zo zijn dat de mensen hier alleen maar komen om er te werken om vervolgens aan het eind van de dag in de auto te stappen en snel weer uit de stad weg te rijden naar de woonstulp elders in Zeeuwsch- Vlaanderen. Nee, we moeten niet nala ten te wijzen op het feit dat we een vol waardige leefgemeenschap te bieden hebben. Een gemeente, waar het aan trekkelijk toeven is..." Voorwaarde daarbij is wel dat Terneu zen dan ook als centrumgemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen erkend wordt. Van Rooijen: „Tja, er is natuurlijk al tijd wel sprake van naijver in de rich ting van de grote broer... En waar schijnlijk geven we daar ook weieens aanleiding toe. Maar ik vind deson danks dat we als Zeeuws-Vlaamse ge meenten uit moeten gaan van het 'sa men sterk'-principe. We moeten Zeeuws-Vlaams denken. En als Ter neuzen dan op het gebied van alle mo gelijke voorzieningen het meeste te bieden heeft, is die rol van centrumge meente toch eigenlijk voor de hand liggend Terneuzen promoten als woon-werk- leef-stad. Dat is een belangrijke op dracht, stelt de wethouder van toeris me dus vast. Daarnaast moet er alles aan worden gedaan om ook de toerist te trekken én (minstens zo belangrijk) vast te houden. In dat verband is er zeker nog heel wat werk aan de win kel. Want wat kan Terneuzen die toe rist momenteel nu helemaal bieden Een blik op de Westerschelde, op het sluizencomplex misschien. Maar ver der? Van Rooijen ziet het heel wat op- tmistischer. „Er zijn tenslotte vergevorderde plan nen voor aankleding van de Schelde- boulevard. Ik vind dat een fantastisch mooi punt. Noem mij een andere plaats waar je de internationale scheepvaart op nauwelijks vijftig me ter afstand aan je voorbij ziet trek ken... Ook dat sluizencomplex. Nu nog kunnen we daar niet bij omdat er aller lei regeltjes zijn. Dat moet worden ver beterd. Dat hele schutgebeuren is toch een magnifiek schouwspel voor de toerist De Markt, ook zo'n zaak... Je zult die aantrekkelijker moeten ma ken. zodat die verblijfsfunctie van de binnenstad wat meer inhoud krijgt. Tot nu toe echter werden al die dingen los van elkaar aangepakt (of ze bleven liggen en werden steeds maar vooruit geschoven). Dat moet anders. En dat kan met zo'n promotieplan in de hand". Daarnaast propageert Van Rooijen een betere presentatie van de bedrij ven in de Kanaalzone, gericht op 'het eigen volk'. Op de Terneuzenaar dus. Naar het voorbeeld van wat Dow Che mical op dat gebied doet. Bedrijven moeten meer aan voorlichting doen. Van Rooijen: „Ze moeten wat ze doen, zichtbaar maken. Zodat allerlei voor oordelen worden weggenomen. De mensen mogen best weten wat de risi co's van al die bedrijven in hun omge ving zijn. maar ze mogen best ook eens geconfronteerd worden met de waar den en de belangen". In dat verband onderstreept de wet houder het belang van bijvoorbeeld de jaarlijkse'Havenfeesten. Vrijdag, za terdag en zondag worden ze voor de achtste maal gehouden. „Een uitgele zen mogelijkheid voor de bedrijven en gelukkig zie je het aantal deelne mers groeien zichzelf te tonen. Die rondvaarten door de havens bijvoor beeld bleken ook onder de Terneuze- naren een enorm succes. Zagen ze al die bedrijven ook eens van een andere kant. Het begon ooit allemaal als een puur maritiem evenement. ,Het is nu veel meer dan dat. En het aardige is dat iedereen ervan doordrongen raakt dat dat belangrijk is, als onderdeel van een stuk Terneuzen-promotie. Dus ook de horeca en de middenstand. Maar daarnaast zeker ook die grote be drijven. Landelijk is zo'n driedaagse presentatie heel belangrijk. T.erneu- zen is tenslotte wel even iets meer dan een gemeende met vaten in de grond..." Wethouder Van Rooijen TERNEUZEN Enkele sensationele video-opnames van kanotochten zijn van vrijdag tot en met zondag te aanschouwen tijdens de Terneuzense Haven feesten. Dat is één van de bijdragen van de Kanoclub Zeeland die met een informatiestand aan de Oude Veerhaven vertegenwoordigd is. Naast voor lichting over verschillende wildwateractiviteiten en cursussen die door de club gegeven worden moeten de video-opnames de grote trekkers van het pu bliek worden. Naast eigen opnames van tochten in de Alpen en op de Belgi sche Lesse worden beelden getoond van een Amerikaans wildwater-kano- team. Bij de stand is ook een polo-bootje te bezichtigen. Een lid van de Kanoclub Zeeland heeft dit bootje zelf ontwikkeld. Verder wordt er informatie gegeven over diverse kanotochten in de provincie, wat er allemaal bij komt kijken als iemand wil gaan varen en hoe een kanoverzekering afgesloten kan worden. Zaterdag worden er in de Oostkolk diverse demonstraties gegeven. Zo wordt er ook kano-polo gespeeld worden. Een nieuwe sport die te vergelijken is met wa terpolo. Extra aantrekkelijk voor het publiek is dat de kano's door de spelers omgeduwd mogen worden. Zondag wordt in Breskens het startsein gegeven voor een 25 kilometer lange kanotocht naar Terneuzen. De deelnemers aan de tocht vertrekken om 13.00 uur in Breskens en tussen 15.00 en 16.00 uur worden ze in Terneuzen verwacht. ook eigenlijk, want als Breskens zich presenteert als vissersdorp, Philippi ne z'n mosselfeesten heeft, waarom zou Terneuzen zich dan niet als ha venstad manifesteren. De grote fout, die wij met z'n allen vaak maken, is dat we teveel aan onszelf twijfelen. Zo van: is wat wij te bieden hebben eigenlijk wel de moeite waard... Een beetje die truttige mentaliteit. Maar mensen toch., als je weet dat er tij dens die Havenfeesten bijvoorbeeld 4000 mensen inschepen voor die rond vaarten... Dat zegt toch genoeg We moeten er domweg voor zorgen dat we onze troeven uitspelen. Die relatie van Terneuzen met het water duide lijk onderstrepen. Maar beter dan tot nu toe. Dus: zorgen dat de toerist die sluizen kan bekijken, bijvoorbeeld. De havens, de scheepvaart op de Wes terschelde". Eijsackers is het met wethouder Van Rooijen eens: op promotiegebied is er nog veel meer uit te halen. „Je hebt het Schelde-jazzfestival en kort daarna de Havenfeesten. En tussendoor nog een beetje braderie. Maar er vallen gaten in dat programma. Doe iets met die le gende van de Vliegende Hollander. Niemand praat daar nog over... We zijn soms zo knullig bezig. Zo'n watertoren was toch een prachtig object. Uit han den gegeven... Een folder over Terneuzen Die is geloof ik al vijfjaar in de maak. Het zijn allemaal dingetjes die anders moeten. Maar ik prijs me gelukkig dat het met de Havenfeesten in ieder geval steeds beter gaat. Ach, misschien ben ik iets te pessimistisch. We kunnen natuurlijk toch niet ont kennen dat Terneuzen in de lift zit... Punt is alleen dat we daar op in moe ten spelen". Pierre Eijsackers is coördinator van de Havenfeesten. Twee jaar geleden nam hij dat werk over van Otto Vos- veld, secretaris van de VVV en ge meentelijk voorlichter. „Het valt me op dat de belangstelling voor deelna me aan de feesten de laatste tijd enorm toeneemt; steeds meer bedrij ven zien het belang ervan in. Logisch Tijdens de Havenfeesten van vorig jaar kon het publiek, behalve genieten van talrijke demonstraties, onder meer nader kennismaken met de slepers- en ber gerswereld en andere havenactiviteiten zoals op- en overslag van goederen. Het organisatiecomité van de Havenfeesten met uiterst rechts Pierre Eijsackers bij een maquette van de radarketen die langs de Westerschelde wordt aangelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 34