Project voor werklozen verloopt bevredigend Wattel trekt bezwaar schril tegen weigering camping i Leven van Betje Wolff op expositie Stedelijk PZC/streek Serie diefstallen en inbraken in gemeente Veere Politieploeg wordt tiende in monster-estaffe Bestuurder auto na rijden tegen boom verdwenen Auto gestolen Verhuizing Goese brandweer en ambulancedienst OPGAVE VAKANTIEADRES \m f$>'Q DERTIEN WERKZOEKENDEN GEPLAATST Middelburgs korps Blue Spirit wint festival Frankrijk Vaart VRIJSTELLING KAMPEERWET AANGEVRAAGD Bakzeil Grof geld Rijke reders ZIERIKZEE Zangdienst In de Gasthuiskerk in Zierikzee wordt zondag 19 juni een zangdienst gehouden. Het hervormde kerkkoor uit Dreischor onder leiding van Jaap Knuist en het hervormde kerkkoor uit Zierikzee onder leiding van Willie Bil verlenen hun medewer king. Daarnaast spelen organist Mar van de Veer en violist Peter van Essen. De voorganger in deze dienst is de her vormde dominee N. de Boo. De dienst begint om 19.00 uur. OUD-VOSSEMEER ANBO De Oud-vossemeerse afde ling van de Zonnebloem houdt van daag, woensdag, een ontspannings middag in het dorpshuis De Vossen- kuil waarbij het tombolaspel wordt ge speeld. De aanvang is om 14.00 uur. Zonnebloem - De Oud-Vosse- meerse afdeling van de Zonnebloem houdt dinsdag 21 juni een middagtrip voor zijn gasten. Het vertrek is om 13.30 uur en de rit gaat via Willemstad naar het Grevelingenmeer. Overtredingen 2 WEKEN VAN TEVOREN UITSLUITEND SCHRIFTELIJK OPDRACHTEN PER TELEFOON NIET VAKANTIEADRES WOENSDAG 15 JUNI 1988 t Ès £*31 SI to? »if Ë/y? GOES Het Gewestelijk Arbeids Bu reau (GAB) in Goes en de gemeentelij ke sociale diensten spannen zich mo menteel extra in om 170 langdurig werklozen, onder wie ook vrouwen die weer willen werken, aan een baan te helpen. Het project, waarvan de voorbereiding in april is begonnen, verloopt tot nu toe bevredigend. In het gewest Goes De Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland zijn dertien werkzoekenden ge plaatst, die langer dan drie jaar zon der baan zaten. Het project Heroriënteringsgesprek- ken is een samenspel tussen arbeids bureau en gemeentelijke sociale dien sten. Van de 450 langdurig werklozen in het gewest Goes worden er na een gezamenlijke selectie 170 opgeroepen, waarbij vooral is bekeken of de per soon in kwestie perspectieven heeft op de arbeidsmarkt. Op de Bevelanden gaat het om 90. Tholen 30 en Schou wen-Duiveland 50 haanlozen. De werkzoekende gaat voor een eerste gesprek naar zijn of haar sociale dienst. Volgens J. de Pooter, vertegen woordiger van de Bevelandse gemeen ten en hoofd sociale zaken van de ge meente Reimerswaal, is het van be lang in dat 'motivatiegesprek' wensen, ideeën en opmerkingen te ventileren. De sociale dienst stuurt de verzamelde gegevens door naar het arbeidsbu reau, waar de langdurig werkloze een zogeheten intake-gesprek wacht. In overleg met de cliënt stelt de project leider voor het gewest Goes is dat G. MIDDELBURG - Het Middel burgse muziekkorps Blue Spirit Drum and Bugle Corps heeft zondag een eerste prijs gewon nen tijdens een internationaal muziekfestival in het Franse Duinkerken. De Middelburgers konden naar huis met een gigan tische beker en een legpenning van de stad. Aan de wedstrijd deden negen korpsen mee uit Frankrijk, Ne derland en België. Het festival werd georganiseerd door een plaatselijke muziekvereniging. De wedstrijd in Duinkerken is niet het enige optreden in Frank rijk van dit jaar. Zaterdag 13 en zondag 14 augustus blazen de muzikanten van Blue Spirit hun partijtje mee op een festival in Dieppe, zaterdag 24 en zondag 25 september zijn ze te vinden in Parijs en dinsdag 27 en woens dag 28 september treden ze op in Gacé. van der Wal vervolgens een actie plan op. In sommige gevallen is het mogelijk op korte termijn voor een ar beidsplaats te zorgen, waarbij de werkgever in het kader van de Wet Vermeend-Moor kan rekenen op subsi die. Voor anderen zal scholing de beste weg zijn. Projectleider Van der Wal maakt duidelijk dat het traject de tijd tussen het eerste gesprek en de plaatsing kort wordt gehouden. Dat betekent dat het arbeidsbureau lang durig werklozen voorrang geeft boven andere ingeschrevenen. Opleidingsin stituten (zoals de Janneke Dierx- school. de primaire beroepsgerichte volwasseneneducatie, het centrum voor beroepsoriëntatie en beroepsoe fening) zijn bereid cliënten direct aan te nemen, zodat ze niet op de wacht lijst belanden. Overigens is de rol van de sociale diensten na het motivatie- gesprek niet uitgespeeld. Stage lopen met behoud van uitkering is bijvoor beeld een zaak van de sociale dienst. Het project staat onder supervisie van een adviesorgaan, waarin de gemeen ten, het arbeidsbureau en de werkne mers- en werkgeversorganisaties zijn vertegenwoordigd. Het Gewestelijk Arbeids Bureau heeft voor de uitvoe ring extra budget gekregen. De scho lingskosten betaalt het GAB gewoon uit de eigen pot. Volgens hoofd algemene arbeidsvoor ziening P. M. Maass van het GAB Goes is het project niet de zoveelste papie ren formule. „Je kunt zien dat het werkt, vooral door de goede coöpera tie tussen sociale diensten en arbeids bureau. De cliënt ervaart die gerichte aandacht als prettig en heeft echt het idee dat er iets aan zijn situatie wordt gedaan, ook omdat er vaart achter zit". Het project loopt tot 1 januari 1990. Landelijk zullen 45.000 van de 170.000 langdurig werklozen worden uitgeno digd voor een gesprek. Daarvoor zijn 250 tijdelijke medewerkers aangesteld bij gemeenten en arbeidsbureaus. De resultaten zijn bepalend voor een eventueel vervolg. Maass: „Het aantal scholingen en plaatsingen zal fors moeten zijn. De eerste aanzet is in ie der geval bemoedigend". GOES - De Goese Sportraad kan zich vinden in het sluiten van het verlies gevende openluchtzwembad in Goes, mits de gemeente besluit een nieuw overdekt zwembad te bouwen naast het bestaande. Het zou een 25-meter wedstrijdbad moeten worden, dat ge schikt is voor zwem- en polowedstrij den. Een andere reden om te kiezen voor een extra binnenbad is de komst van de opleiding Sport en Bewegen in Goes. Deze studie begint komend schooljaar en zal binnen drie jaar alle daguren het huidige binnenbad ge bruiken. Tot deze slotsom kwam de Sportraad dinsdagavond in zijn vergadering. Het college van burgemeester en wethou ders had een advies gevraad. omdat het buitenbad in een zodanig slechte staat verkeert en bovendien aan stren gere wettelijke normen moet voldoen, dat openhouden een investering vergt van ongeveer een miljoen gulden. Dit moet worden afgezet tegen een bijzon der laag bezoekersaantal. In 1987 wa ren dat er slechts 20.000. Het college heeft daarom gesuggereerd het bui tenbad in 1989 te sluiten. De Sportraad vindt voorts dat het ge mis van een openluchtzwembad tijde lijk moet worden gecompenseerd met het opspuiten van het strandje bij Kat- seveer. Daarnaast stelt de sportraad voor het overdekte zwembad in de zo mervakantie open te houden. Nu sluit het binnenbad zes weken. De vlaggen aan de wieken van de Zienkzeese molen De Hoop meldden het slagen van de twee molenaars-assistenten Tonny Klein en Edwin Them. ZIERIKZEE Resultaat na inspanning moet beloond worden. Die overweging van molenaar Teun van der Bok richtte dinsdagavond uitgere kend de aandacht van vele honderden avond vierdaagselopers op de lustig draaiende wieken van korenmolen De Hoop in de oude binnenstad van Zierikzee. De twee vaderlandse dundoeken aan de wieken betekenden overigens geen (voortijdige) huldi ging van het wandellegioen. Ze 'meldden' ook dat de korenmolen, behalve door molenaar Van der Bok, nu ook door twee technisch goed geschool de hulpmolenaars draaiende wordt gehouden. Tonny Klein en Edwin Theuns slaagden dinsdag aan de technische school in Zierikzee respectie velijk voor de examens elektromonteur en tim merman. Molenaar Van der Bok had er geen en kele moeite mee om zijn beide assistenten ind gelegenheid te stellen het behalen van hun diplt ma's op deze manier aan heel Zierikzee kenbas te maken. Voor de duidelijkheid overigens zoh den Tonny en Edwin bovendien voor een spar doek met een verklarende tekst aan de steil van de molen. Natuurlijk werden ook de schooi tassen voor de bijzondere gelegenheid hoog o| kap van de molen gehesen. ';i*s VRÓUWENPOLDER - Uit de Nieuw- straat in Vrouwenpolder is in de nacht van maandag op dinsdag een paris-blauwe Ford Sierra gestolen. De wagen stond geparkeerd naast het huis van de eigenaar. Het kenteken van de auto is NF-86-KS. Twee geparkeerde auto's aan de Ko- 'ningin Emmaweg zijn maandagmid dag opengebroken en ontdaan van ge luidsapparatuur. Ook een verrekijker werd weggenomen. De autokraker sloeg in beide gevallen een ruitje in. Diezelfde middag werd bij de strand- overgang Oranjezon in Vrouwenpol der een brommer van het merk Mobi- lette gestolen. In het bungalowpark Breezand werden uit een huis in aan bouw twee CV-ketels gestolen met een totale waarde van ongeveer 6.000 gul den. Ook een thermostaat en expan- sievat werden weggenomen. Uit twee bouwketen aan de Veerseweg in Veere werd afgelopen weekeinde een groot aantal kleine gereedschap pen ter waarde van ongeveer 750 gril den, een haakse slijptol ter waarde van 550 gulden en een boormachine van ongeveer 600 gulden gestolen. Van de ene keet werd de deur opengebroken en van de andere gebouwtje werd het slot geforceerd. VLISSINGEN De Vlissingse poli tieman Hans Schaap is met een Ne derlands politieteam als tiende geëin digd in een monster-estafetteloop in Canada. De wedstrijd ging over 285 kilometer van Jasper naar Banff door bergachtig gebied. De ploegen bestonden uit maximaal 17 lopers, die elk ongeveer achttien ki lometer aflegden. Er namen 120 teams deel uit de Verenigde Staten en Cana da. De Nederlandse ploeg de enige vertegenwoordiger uit Europa had voor de afstand 18 uur en 49 minuten nodig. De winnaars, Calgary Thunder bolts, legden de estafette af in 17 uur en 17 minuten. RETRANCHEMENT Aan de Braamdijk in Retranchement is dins dagmorgen omstreeks elf uur een au to tegen een boom gereden. De bestuurder van de auto heeft de plaats na het ongeluk verlaten en was gisteravond nog niet door de politie gehoord. De auto kwam in een bocht naast de weg en kwam tot stilstand te gen een boom. Een beeld van de Vlissingse haven in 1786. VLISSINGEN - Betje Wolff vormt het onderwerp van een expositie die vrij dag in het Stedelijk Museum van Vlis- singen wordt geopend. Niet alleen zij, ook de tijd waarin ze leefde wordt be licht op de tentoonstelling. De schrijf ster aanschouwde 250 jaar geleden in Vlissingen het levenslicht. Ze groeide op in het achttiende eeuwse Vlissin gen. De Scheldestad had destijds een heel andere structuur dan tegenwoor dig. Een terugblik, samen met de Vlis singse gemeente-archivaris C. H. J. Peters. Vlissingen was in de eerste helft van de achttiende eeuw nog een bloeiende stad. Scheepvaart, handel en industrie (zoals touwslagerijen) vormden be langrijke bronnen van inkomsten. De handel die de Vlissingers bedreven had echter vaak bedenkelijke kanten. Slavenhandel en kaapvaart waren bij voorbeeld twee van de belangrijkste pijlers. Kaapvaart is vergelijkbaar met zeeroverij. De overheid stond het in oorlogstijd echter toe. Schepen van vijanden werden gekaapt, leeggeroofd en de buit werd verkocht. Door de vele oorlogen in de zeventiende en de acht tiende eeuw was de kaapvaart een lu cratieve zaak voor Vlissingen. De ha vens lagen vol met kaapvaarders. Aan het begin van de achttiende eeuw bestond de totale bemanning van de kapervloot uit meer dan 3500 perso nen. Volgens Peters heeft Vlissingen een groot deel van zijn rijkdom in deze tijd te danken aan de kaapvaart. Dat de Zeeuwse kapers berucht waren blijkt onder meer uit het feit dat bij de Spanjaarden in West-Indië kaapvaar ders en Pitselingos (Vlissingers) gelijk gesteld waren. gelsen schaften in 1804 de slavenhan del in het Caribisch gebied af, waarna het langzaamaan een aflopende zaak werd voor de Vlissingers. In Europa kon men tenslotte niets met scheeps ladingen negers. Vlissingen werd in de achttiende eeuw begrensd door de huidige Coosje Bus- ken- en Aagje Dekenstraat en het voormalige slijkhaventje. De vesting was nog geheel intact. Deze werd pas na 1867 ontmanteld. Binnen de stads muren brokkelde de kerkeraad van de Nederduits Gereformeerde Kerk nog al veel in de melk. De meeste stadsbe stuurders hadden ook een functie bin nen de kerk. De roomskatholieken hadden nog geen kerkgebouw in Vlissingen. Ver schillende keren was een verzoek daar toe door het stadsbestuur afgewezen. In 1778 werd echter uit economische motieven een positieve beslissing ge nomen. Vanwege de Frans-Engelse oorlog hadden zich namelijk katholie ken uit Duinkerken in Vlissingen ge vestigd. Zij zorgden voor een opleving van de inmiddels ingezakte economie, maar dreigden naar elders te vertrek ken wanneer er geen roomskatholieke kerk kwam. Het stadsbestuur ging ak koord en zegde toe ieder protest tegen dit besluit terzijde te leggen. Ook aan de slavenhandel hebben de inwoners van de Scheldestad grof geld verdiend. Langs de westkust van Afrika werden negers aan boord geno men en naar het Caribisch gebied ver scheept. Op Curasao was zelfs een de pot ingericht, waarin ze 'opgeslagen' konden worden om van daaruit te worden verkocht. Braziliaanse plan tage-eigenaren waren grote afnemers. Om de omvang van de slavenhandel te schetsen: van de 42 schepen die in 1769 naar Guinee voeren, kwamen er 22 uit Vlissingen en daarvan gingen er vier om goud en achttien om slaven. De En- Binnen de kerkeraad waren de me ningen verdeeld; een deel van de bur gerij kwam in opstand en schreef een rekest aan Willem V. Toen ook de Sta ten van Zeeland zich ermee gingen be moeien haalde de gemeente bakzeil en trok haar beslissing in. Betje Wolff bemoeide zich vanuit het Noordhol landse Beemster, waar zij inmiddels woonde, eveneens met deze affaire. Ze schreef een fel gedicht tegen de ma nier waarop het stadsbestuur het pro test de mond probeerde te snoeren. Betje heeft in haar jeugdjaren ook wei eens met de kerk overhoop gelegen. Op haar zeventiende liet zij zich een aantal dagen schaken door de zeven jaar oudere Matthijs Gargon. De ker keraad stelde haar onder censuur, om dat haar levenswijze niet strookte met de opvattingen van de kerk. Betje mocht niet meer deelnemen aan het avondmaal en de hele gemeenschap wees haar in feite na. Ook ongehuwde moeders werden onder censuur ge steld. Men kon er vanaf door tijdens een kerkdienst openlijk schuld te be kennen. Betje zag zich na een aantal maanden hiertoe ook genoodzaakt. Niet alles wat de Nederduits Gerefor meerde Kerk wilde, gebeurde in Vlis singen. De pogingen om de jaarlijkse kermis af te schaffen heeft het stadsbe stuur altijd naast zich neergelegd. De kermis bracht uiteraard geld in het ge meentelaatje en bovendien was er ver der weinig vertier in de havenstad. Vlissingen kende geen schouwburg en er werd weinig aan toneel gedaan. Wel werden in de tweede helft van de acht tiende eeuw leesgezelschappen opge richt. Betje noch een ander lid van de familie Bekker (haar meisjesnaam, ze trouwde in 1759 met de predikant Wolff) is ooit lid geweest van deze ge zelschappen. Cultuur werd binnen het gezin niet hoog gewaardeerd. Alleen Betjes moe der stimuleerde haar dochter in het le zen en schrijven van versjes. Ze stierf echter toen Betje 13 was. Haar vader was een niet onbemiddelde groothan delaar in grutterswaren. Met kaap vaart en slavenhandel heeft hij zich nooit ingelaten. Niet uit principes, maar omdat hij daarvoor te laag op de maatschappelijke ladder stond. Deze handel was voorbehouden aan rijke re ders, waarvan de familie Lampsins de bekendste was. Na 1780 ging het snel bergafwaarts met Vlissingen. Had de stad in 1753 nog 8000 inwoners, in 1778 zijn het er 6000, waarvan er in 1814 slechts 4700 zijn overgebleven. De oorzaak ligt voor een groot deel bij de voortdurende strijd tussen Engeland en Frankrijk. Vanwege Engelse blokkades konden schepen de havens van Vlissingen niet meer binnenlopen. In de eigen repu bliek deden zich problemen voor. De prinsgezinden versloegen de patriot ten, waarna deze veelal moesten vluchten. Ook Betje Wolff moest sa men met haar vriendin Aagje Deken hals over kop het land verlaten. Het leven en werk van Betje Wolff en haar relatie met Vlissingen wordt uit gebreid belicht op de tentoonstelling. Wethouder D. J. P. Bruinooge opent de expositie vrijdag officieel om 16.00 uur. DOMBURG De Domburgse ex-wet- houder en campinghouder L. Wattel ziet af van verdere stappen voor het verwerven van een kampeerexploita- tie-vergunning. Op advies van zijn ad vocaat heeft hij voor zijn mini-cam ping bij de gemeente een aanvraag in gediend voor een vrijstelling van de kampeerwet, zoals ook de andere Domburgse kampeerboeren die heb ben. Als gevolg van de nieuwe aanvraag werd dinsdag Wattels bezwaarschrift tegen het weigeren van een kampeer- exploitatie-vergunning van de Dom burgse raadsagenda afgevoerd. Wattel wilde eigenlijk door middel van een dergelijke vergunning zijn mini-cam ping tot een reguliere kampeerplaats maken, maar de gemeente stond dit CADZAND-BAD In de nacht van maandag op dinsdag is de auto van de Duitser W. K. uit Haksenburg gesto len. De auto stond geparkeerd in een car port in de wijk De Blommaart in Cad- zand-Bad. De diefstal is gepleegd tus sen maandagavond half twaalf en dinsdagmorgenvroeg half vier. Het be treft een Mercedes 190E met het kente ken WW/W588. Men is de auto vermoe delijk binnengekomen door een ruit in te slaan. GOES - De vrijwillige brandweer van Goes en de ambulancedienst De Beve landen betrekken op maandag 20 juni hun nieuwe behuizing aan de Van de Spiegelstraat. De nieuwe kazerne was vroeger in ge bruik als opslagpakhuis. Ook het tele foonnummer verandert met ingang van 20 juni. Zowel de brandweer als de ambulancedienst zijn voortaan te be reiken onder het nummer: 01100- 11410. Het alarmnummer blijft onge wijzigd. niet toe. Om het groeiende toerisme in de hand te houden voert Domburg al jaren een terughoudend beleid ten op zichte van nieuwe recreatieve vesti gingen. Wattel ziet geen verder heil meer in de juridische beroepsprocedures, die hem na die beslissing nog resten. Hij hoopt via een vrijstelling toch zijn camping en inkomen te kunnen be houden. In normale gevallen wordt over zo'n vrijstelling, die een jaar gel dig is, binnen een paar weken een be slissing genomen. Een besluit over een vrijstellingsdocu ment voor Wattel ligt echter aanzien lijk moeilijker. Zoals gemeld is Wattel eind vorig jaar als wethouder afgetre den, na beschuldigd te zijn van grove overtredingen van zijn vrijstelling. Be sloten werd toen, ook voor kampeer boeren in het algemeen, dat in dergelij ke gevallen voortaan het volgende jaar geen vrijstelling meer verleend zou worden. Recreatiewethouder L. Labruyère zegt dat b en w de zaak zeker wee: len bespreken met de gemeente en dat een beslissing daarom wel! tijd in beslag kan nemen. Hij i voorshands geen reden te zienht gestippelde beleid te wijzigen. Ook met betrekking tot het al dm ontruimen van wat nu een illi camping is, ziet hij geen reden aft< ken van de eerdere handelswijze.! gemeld wilde de gemeente Wa camping vorig maand al ontraii maar dat is via juridisch ingii voorkomen. De Raad van State,: de zaak in laatste instantie te: kwam, heeft echter bepaald datW slechts uitstel kreeg tot vandaal juni) en dat de gemeente daarna gang kan gaan. Wattel heeft overigens nog st kampeerders op zijn erf. Labra zegt dat de gemeente vandaag pi hoogte zal laten nemen en dat di mende dagen verder wordt beki hoe te handelen. Mocht de geme zijn camping willen ontruimen,d Wattel bereid dat vrijwillig te d Hij prefereert dat boven dwang, zei hij dinsdag. Wij verzoeken onze abonnees dringend hun vakantieadres via onderstaande bon in te zenden naar: Provinciale Zeeuwse Courant afd. abonnementen Postbus 5017 4330 KA Middelburg Ter voorkoming van onjuiste adressering kunnen in behandeling worden genomen. Naam: Adres: Postcode Woonplaats Tel. (N.B. Toezending buitenland voor eigen risico) Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Land: Eersteverzenddag: Eeste dag weerthuis bezorgen: Portokosten buitenland f 3,- per dag. Voor vakantieadressen buiten Europa worden de portokosten1 gens PTT-tarief berekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 30