een extra geld voor ierikzeese speelzalen Soms rij ik met de takelwagen een extra rondje als preventie Wïïii&&lLtL (ISSCHIEN VOLGEND JAAR liefstallen uit ikantiewoningen Reeks diefstallen Schouwen-Duiveland Auto's gekraakt in Bruinisse jé OERISTENZIELSZORG IN KOP VAN SCHOUWEN NIET IN ALLE GEVALLEN WEGSLEPEN Verschillen Collectes (oederen ter waarde In duizenden guldens kolen in Haamstede ZIERIKZEE Wijk Malta houdt feest op schoolplein Examens van leden reddingsbrigade pENSDAG 15 JUNI 1988 Izee B1KZEE De twee peuterspeel- van het Leger des Heils in Zie- hoeven dit jaar niet op extra "sidie te rekenen. Dat betekent dat in totaal 6 part-time leidsters in e meer werk doen dan waarvoor ze Igens hun CAO betaald worden. IrGH-HAAMSTEDE Onbeken- hebben tussen zondag 5 juni en landag 13 juni vakantie gehouden Je tweede woning van A. de W. uit «mpen aan de Lek aan de Kraye- pnweg in Haamstede, bn de eigenaar maandag in zijn wo- fg kwam, bleek dat de keuken ge likt was en de bedden beslapen. Als hk namen de daders bovendien voor [zenden guldens aan goederen mee. |w. deed aangifte van diefstal van 1 kleuren televisie, een stereo-radio |t boxen, twee telefoons, een race- kleding, een schilderij, een grill/ koven, een elektrische zaagmachi- leen stofzuiger en een boormachine. IrGH-HAAMSTEDE - In de loop li maandag zijn in Burgh-Haamste- I verschillende vakantiewoningen [ngebroken. i. uit Rotterdam deed aangifte van in zijn woning in een camping ji de Hogeweg. Tijdens zijn afwezig- itussen 15.00 en 16.30 uur werd zijn Is overhoop gehaald en alles door- |ht. De dader(s) ging(en) er vandoor twee paspoorten, eurocheques, I gulden aan geld, een sporttas met loud, persoonlijke papieren en gou- i sieraden. De juiste waarde van de Itolen goederen is nog niet bekend. Ttzelfde gebeurde J. D. uit Utrecht, fcsen 13.00 en 15.00 uur doorzochten Idaders zijn woning aan de Acacia- In in Nieuw-Haamstede. Ook hier Itond de buit uit giropasjes, che fs, een horloge van 1.200 gulden en rse sieraden. L. S. - R. uit Rotter- miste uit haar vakantiewoning de Larixweg cheques en autopa- Iren. Ook het huis van W. J. uit Hil- [enbeek aan de Haaymansweg [est het ontgelden. Het slot van de prdeur werd vernield en J. miste een autosleutels en persoonlijke pa- Iren. In een vakantiehuisje aan de lleboutseweg vonden de daders lts van hun gading en brachten ver- [lingen aan. Lampen, de deurbel, Idijnen en kleerkasten werden ver- |ld of beschadigd. De schade be- lagt ongeveer 500 gulden. Dat werd dinsdagmiddag duidelijk in een vergadering van de commissie jeugd- en jongerenwerk van de ge meente Zierikzee. Overigens liet de commissie, waarvan slechts twee le den aanwezig waren, wel blijken voor 1989 positief te staan tegenover een uitbreiding van de subsidie voor het peuterspeelzaalwerk. De gemeente geeft voor 1988 een be drag van 19.866 gulden. Volgens R. Prager van het Leger des Heils zou dat naar 40.000 moeten. Dan kunnen de peuterspeelzalen drie uur per ochtend geopend zijn, in plaats van de huidige twee uur en drie kwartier. Dat ging de commissie echter wat te ver. Mis schien dat de gemeente met het op stellen van de begroting voor 1989 in die richting kan komen, maar zo ver is het nog niet, zo was dinsdagmiddag de boodschap. De twee commissieleden, mevrouw T. Sijswerda-Bos (vvd) en C. Legemaate (cda), werden overigens wel wat in ver warring gebracht door de informatie die Prager staande de vergadering liet horen. Ze vroegen zich dan ook af waarom de zaak van de salariëring niet aan de orde was gesteld toen de gemeente vorig jaar met de subsidie- hing begon. Volgens Prager was dat te wijten aan het feit dat het Leger des Heils toen voor het eerst met het pro bleem werd geconfronteerd. De commissie had verder weinig pro- ZIERIKZEE - In de loop van maandag is bij de Rijkspolitie in Zierikzee aan gifte gedaan van verschillende dief stallen, die in het weekeinde gepleegd zijn. Uit een loods in Scharendijke ver dween een hogedrukspuit met slangen ter waarde van 1.000,- gulden. De spuit was eigendom van de jachthaven Van der V. uit Bruinisse. Namens de Pro vinciale Zeeuwse Brug Maatschappij deed H. M. uit Vlissingen aangifte van diefstal van 40 houten platen van de Zeelandbrug. De platen van 2.40 bij 1.20 meter waren 1.000,- gulden waard. De houten platen zaten bevestigd aan de Zeelandbrug om de voorbijkomen de auto's te beschermen tegen opspat tend zand van schoonmaakwerkzaam- heden aan de brug. D. B. uit Ooster- land had vrijdagavond zijn vrachtwa gen geparkeerd op de Hofweg in Oos- terland. De wagen, eigendom van de firma Damco uit Rotterdam, was bela den met dozen met wandklokken, be stemd voor Frankrijk. Toen B. maan dagmorgen vroeg wilde vertrekken, bleek dat de achterdeuren van de vrachtwagen openstonden. Na onder zoek bleek dat er ongeveer 85 genum merde dozen met wandklokken ver dwenen waren. blemen met het voorstel van wethou der P. de Rijke (cda) om een eenmalig bedrag van 15.000 gulden beschikbaar te stellen aan de christelijk gerefor meerde kerk in Zierikzee. Dat geld wil de kerk gebruiken voor een renovatie van de jeugdsoos op de hoek van de Beddeweeg en de Kromme Elleboog. Vooral het eenmalig karakter van de subsidie en het feit dat de soos voor ie dere jongere toegankelijk is sprak de commissie aan. Men was het er ook unaniem over eens dat het geld uit het potje voor het jeugd- en jongerenwerk moet komen. Daar blijft dan nog een bedrag van 9000 gulden in. BRUINISSE - Op een parkeerterrein aan de Hageweg in Bruinisse zijn maandag twee auto's opengebroken. W. D. uit Remscheid (D) deed aangifte van diefstal van een radio-cassette recorder ter waarde van 500 gulden. Ook uit de tweede auto verdween de geluidsapparatuur ter waarde van 1.800 DM, ten nadele van J. H. uit Bor- chem, eveneens Duitsland ZIERIKZEE Het jaarlijkse buurt feest in de wijk Malta in Zierikzee wordt vrijdag gehouden op het schoolplein van de openbare basis school 'Theo Thijssen'. Rond 16.00 uur begint het feest met een rommel markt van boeken, huisraad, curiosa en tweedehands kleding. Voor de jeugdigen is er een playback-festival. Ook kinderen die niet op de Theo Thijssenschool zitten kunnen hieraan deelnemen. Verder kunnen de kinderen meedoen aan een aantal Vlaamse volksspelen en zich uitleven op het grote spring kussen. Voor het eerst bij het Malta- feest is de Zierikzeese kunstschilder H. de Looff, die tegen vergoeding portret ten tekent. Ook kunnen kinderen wor den gegrimeerd. Een loterij en een rad van avontuur ontbreken evenmin. Verder zijn er voorzieningen voor de inwendige mens. ZIERIKZEE - Alle leden van de red dingsbrigade Zierikzee-Duiveland zijn geslaagd voor een zwemexamen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. De voorzitter van de brigade reikte aan het eind van de avond de brevetten uit aan de 46 deelnemers. 7 'f eredienst in de rk-toeristenerk 'De Ark'. De takelwagen van J. de Jonge sleept in Renesse eenfoutparkeerder weg. Veelal onder veel bekijks en leedvermaak. ZIERIKZEE - Een Italiaanse toerist was vorig jaar dolgelukkig toen hij zijn weggesleepte auto weer zag. Tot verbazing van de politie en N. van der Slikke, medewerker van het Zierikzeese taxi- en takelbedrijf De Jonge. „We kregen een hand en hij had ons zo willen omhelzen", lacht Van der Slikke. „De Italiaan had zich op het ergste voorbereid. Hij vertelde dat de auto's in Italië bij het wegslepen vaak behoorlijk wor den vernield. Dat was in Renesse niet gebeurd en vandaar zijn en thousiasme." Niet altijd maakt Van der Slikke der gelijke verheugde types mee. De meeste mensen vinden het op zijn zachtst gezegd onplezierig dat ze hun auto niet terug kunnen vinden. In de gemeente Westerschouwen worden de auto's naar het terrein bij de Renesser politiepost gebracht. Daar krijgen de foutparkeerders hun wagen tegen betaling van 170 gulden terug. De kantonrechter bekijkt ver volgens of de wagens terecht ver sleept zijn. Omdat de betrokkenen met 170 gulden boete al behoorlijk zijn gestraft, luidt het vonnis van de kantonrechter meestal: schuldig verklaring zonder toepassing van straf. Wel een fout begaan, maar geen - extra - boete. Gemeenten die dat wensen hebben een speciale verordening voor het wegslepen, waarin één en ander is geregeld na overleg met de politie en de officier van justitie. Politie-agen- ten of parkeerwachters beoordelen de geparkeerde auto's op een aantal zaken. 'Gevaar' en 'belemmering' zijn de sleutelwoorden. Een auto die bijvoorbeeld is weggezet op de rij baan of op het trottoir, levert gevaar op voor de overige verkeersdeelne mers. Daarnaast moeten auto's niet zo staan geparkeerd dat de 'grote drie' (brandweer, politie en uitvaart) er niet langs kunnen. En auto's van valide mensen die op een invaliden parkeerplaats staan, worden even eens weggesleept. Met dat laatste heeft Van der Slikke ook zo zijn ervaringen: „Wat ze soms niet verzinnen om aan te tonen dat ze invalide zijn. Zeggen ze dat ze het aan hun hart hebben, doen ze net alsof ze mank zijn. Cru, vind ik dat." Soms proberen de mensen het simu leren te vermijden door de medede ling dat de invalidenkaart vergeten is. Maar voordat de politie dat ge looft, moet ze het bewijs in handen hebben. Van der Slikke: „Vorig jaar zei iemand dat hij zijn kaart toeval lig niet bij zich had. Hij moest wel betalen, maar kreeg het geld terug toen hij later zijn bewijs liet zien." De wegsleepregeling geldt in een groot aantal Zeeuwse gemeenten. Takelbedrijven hebben allen hun ei gen rayon waarin zij actief zijn. Niet alleen overigens om fout geparkeer de auto's weg te slepen, maar ook voor hulp bij ongelukken. Het Mid delburgse garagebedrijf Van der Weijden is vorig jaar een keer of 70 uitgerukt om auto's weg te slepen. Vooral bij het strand. Met Westka- pelle, Domburg, Veere, Arnemuiden, Valkenisse en Middelburg heeft het Middelburgse bedrijf een contract. Volgens J. Kasse van de rijkspolitie in Valkenisse werkt de regeling vrij goed. Hij demonstreert dat aan de hand van een voorbeeld in Dishoek. Een smalle weg, waar voorheen ge parkeerde auto's de doorgang be lemmerden. Nadat een aantal keren auto's werden weggesleept, is dat probleem daar nu zo goed als over. Kasse: „Een consequente toepas sing van de regel werkt preventief. Het is voor mensen toch wel wat an ders of ze 35 of 170 gulden moeten be talen. Ze vertellen het blijkbaar aan elkaar door, want de problemen daar ziin nu duidelijk verminderd." Zijn verhaal wordt bevestigd door de Renesser Van der Slikke. Hij maakt met zijn takelwagen weieens een ex tra rondje door het dorp. Om te laten zien dat het met de wegsleepregeling ernst is. „De mensen spurten dan naar hun auto. Als ik weer terugkom is vaak geen enkele fout geparkeerde auto meer te zien", aldus Van dei Slikke. J. J. de Jonge van het gelijknarrtige Zierikzeese takelbedrijf, legt uit dat er in feite drie wegsleepregelingen zijn. Als de autobezitter juist op het moment aan komt zetten dat de ta kelwagen is voorgereden, kost dat 59 gulden, afgezien van de boete van 35 gulden voor verkeerd parkeren. Is de takelwagen al aan het hijsen, dan kost het 140 gulden. Contant. De auto van de bestuurder die geen geld bij zich heeft, wordt alsnog weggesleept. In dat geval spreekt De Jonge over een volledige ber ging. Kosten: 170 gulden. De politie rekent meteen af. Zo kon het gebeu ren dat een Duitser vorig jaar spe ciaal een ritje naar zijn vaderland moest maken om het benodigde geld te halen. Het Zierikzeese garagebedrijf De Jonge heeft twee takelwagens. Eén staat in Renesse, de ander in Zierik zee. De wagens hebben speciale ap paratuur, waarmee autos's-die op de handrem staan of in de versnelling, toch weggesleept kunnen worden. Vorig jaar is De Jonge's hulp 147 keer ingeroepen in Westerschouwen, en daarnaast een enkele keer in Zierik zee. Bruinisse en Scharendijke ken nen eveneens een wegsleepregeling. Bruinisse ligt in een ander rayon en in Scharendijke waren de problemen nog niet zo nijpend dat de takelwa gen er vaak aan te pas moest komen. Maar De Jonge verwacht dat dat nog wel zal gebeuren. Het toerisme neemt in dat dorp ook alleen maar toe. Het garagebedrijf zou dat niet zo slecht uitkomen. Honderdzeventig gulden per keer, het bedrijf wordt er niet minder van. Als de wegsleepregeling in élk geval zou worden toegepast, zou De Jonge naar eigen zeggen wel de hele dag kunnen besteden aan het wegslepen van auto's. „Want met name in Wes terschouwen is gewoon te weinig parkeerruimte." Adjudant Lense link van het politiekorps Schouwen- Duiveland vindt de wegsleeprege ling iets te beperkt. Hij haalt het voorbeeld aan van de omgeving van de Renesser hervormde kerk, waar auto's veelal op de groenstrook staan. Daarvoor krijgen de schuldi gen 35 gulden boete, maar dat heb ben ze volgens Lenselink vaak wel over voor een dagje parkeren. De adjudant meldt dat de politie macht te gering is om voortdurend te controleren. Maar hij vindt het een taak van de gemeente daarvoor te zorgen: „Degene die de regels stelt, moet ook zorgen voor toezicht. Ge lukkig bespeur ik een tendens dat de gemeenten die taak steeds serieuzer opvatten." Daarmee doelt de politie man niet alleen op meer toezicht. Ook moeten gemeenten volgens hem proberen het fout-parkeren een voudigweg te voorkomen. Bij het groepsbureau in Zierikzee bijvoor beeld zijn, na jaren ellende, paaltjes geplaatst. Zodat een automobilist zijn wagen daar niet meer kan neer zetten. „Onze invalshoek is", zegt Lenselink, „dat we nadenken over de vraag welke efficiënte maatregelen we kunnen treffen. Zijn er dan nog si tuaties waar alleen een bord staat, ja, dan moet de politie optreden." De loco-burgemeester en wethouder van Westerschouwen, A. J. Padmos, vindt het geen oplossing 'heel de ge meente vol te bouwen met muurtjes en Amsterdammertjes'. Probleem is volgens hem veeleer, dat het politie bureau niet altijd bemand is. Zater dag nog sprak hij met de parkeer wachter. Een aantal auto's kwam ze ker voor wegslepen in aanmerking, maar omdat de politie de zaak we gens afwezigheid niet kon afhande len, stond de parkeerwachter met de handen in het haar. Graag zou de wethouder zien dat de parkeerwach ter meer bevoegdheden krijgt. En een tweede parkeerwachter wil de gemeente wel aanstellen, maar tot nu toe is nog geen geschikte kandi daat op de vacature afgekomen. Toch vindt Padmos dat eigenlijk al lemaal doekjes voor het bloeden. Het publiek moet volgens hem 'heropge voed' worden: nog te vaak komt het voor dat het en der auto's fout gepar keerd staan terwijl op parkeerterrei nen nog ruimte is. Maar die liggen vaak net ietsje verder van strand en zee dan de illegale plaatsen. l oerist heeft ook behoefte aan kerkdiensten fRIKZEE - Vakantie ieren lijkt r veel mensen meer in te houden P genieten van de vrijheid en uit- ■ten van de vermoeienissen van al- 'e(i ig. Sommigen benutten hun vrije Ren om eens goed over van alles en wat na te denken. Bij dat van al- Hen nog wat hoort ook de kerk. Dat Bfikt uit de druk bezochte diensten I1 de katholieke toeristenkerken in |>esse en Burgh-Haamstede. Beide opgericht in een tijd waarin ds meer mensen op vakantie gin- ■r In Renesse wordt in augustus een ideum gevierd. Dan is het 25 jaar |eilen dat de eerste officiële katho de toeristenkerkdienst in de bad- ats werd gehouden. Jdanks het teruglopende kerkbe- k in Nederland is het bij ons vooral »et hoogseizoen behoorlijk druk", pit L. Schless. Hij is voorzitter van werkgroep in Renesse die ervoor J dat tóeristen meer met hun •antie doen, dan alleen ijs eten en ,Jm,men.De werkgroep is onderdeel H1 de Stichting Katholieke Toeris- Tzielzorg, die verspreid over heel ®nci zogenoemde strandkerken in even heeft geroepen. Over de m van de stichting bleek tijdens' het gesprek met Schless en twee leden van de werkgroep enige onduidelijk heid te bestaan. Volgens hen is zielzorg een ouderwets woord dat niet duide lijk de lading dekt. „Bovendien sugge reert het woord dat de stichting erop uit is zieltjes te winnen onder de toeris ten", vult werkgroeplid H. Gilden-Van Geesbergen uit Zierikzee aan. En daar is de strandkerk niet voor be doeld. De kerk is ook niet ontstaan uit de behoefte mensen te bekeren, maar uit de behoefte van allang gewonnen zieltjes tijdens vakanties ook naar een mis te kunnen. Precies weten de leden van de werkgroep het niet, maar dat de stichting toeristenpastoraat - zoals zij het liever noemen - zeker 30 jaar be staat weten ze zeker. „Wij zijn hier in Renesse in een tent begonnen", vertelt voorzitter Schless, die zich twee jaar geleden bij de werkgroep aansloot. „Een hele grote tent en die zat elke keer weer helemaal vol. Moet je je voorstellen hoe dat is als het warm weer was". De werkgroep die zich in die tijd bezighield met het organiseren van de diensten, bestond voor een groot deel uit toeristen. De huidige groep vrijwilligers heeft één medewer ker die officiéél niet op Schouwen-Dui veland woont, maar er wel regelmatig vertoeft. Een werkgroep met een soortgelijke doelstelling als die in Renesse, zit in Burgh-Haamstede. De voorzitter daarvan is Piet Remijn. „Wij verschil len van Renesse doordat onze werk groep voortkomt uit de parochie Schouwen-Duiveland. Met andere woorden, wij zijn een onderdeel van de katholieke kerk in Zierikzee", ver telt hij. In Burgh-Haamstede komen de toeristen die behoefte hebben aan een bezoek aan de kerk, terecht in een heus stenen kerkgebouw wat ook 's winters gebruikt wordt voor diensten voor de kleine katholieke gemeen schap van Burgh-Haamstede. „In Haamstede is de werkgroep ontstaan uit een initiatief van de familie Si mons, die hier 35 jaar geleden woon de. Zij organiseerden diensten in ga rages of bij mensen thuis. Daar kwa men in de zomer veel toeristen op af en doordat het toerisme bleef groeien, ontstond de behoefte aan een eigen ruimte". Die eigen ruimte is er geko men in de vorm van de Onze Lieve Vrouwe op Zee kerk die 28 jaar gele den is gebouwd. Hoeveel mensen er sindsdien gebruik maakten van de kerk kan Remijn zo opzoeken in het logboek. Het lijkt on gebruikelijk voor een kerk een logboek bij te houden, maar van elke dienst staat precies genoteerd hoeveel men sen er waren en hoe het weer die dag was. Ook vermeldt het boek of er spra ke was van een bijzondere dienst - bij voorbeeld een huwelijk of een begrafe nis - of de aanwezigheid van een koor. Het idee een logboek bij te houden komt van een lid van de werkgroep die een tijd op de Holland-Amerika lijn heeft gevaren. De combinatie strand kerk, Onze Lieve Vrouwe op Zee en Burgh-Haamstede als badplaats in spireerde hem tot het invoeren van een dergelijk registratiesysteem. De werk groepen van de Stichting Toeristen zielzorg hebben het idee van Burgh- Haamstede overgenomen. Iedere week wordt in alle strandkerken nauwgezet bijgehouden welke bijzon derheden zich hebben voorgedaan. De Stichting Toeristenzielzorg, die zich ervoor inzet dat de vakantie ook op geestelijk gebied slaagt, valt onder de paraplu van het Bisdom Breda. In de tijd dat het toerisme groeide kon den de bestaande parochies niet voor alle vakantiegangers zorgen en een stichting werd in het leven geroepen. Volgens de leden van de werkgroep in Renesse is het niet de bedoeling men sen naar de kerk te lokken. „Iemand die niet wil komen, krijg je toch niet binnen", zeggen ze. „Er bestaat bij de mensen die bij ons in de kerk komen blijkbaar een behoefte om zich ook tij dens hun vakantie even te bezinnen. Op die manier houden ze contact met gelijkgestemde zielen". Financieel is de Stichting Toeristen- zielzorg onafhankelijk. Door middel van collectes en giften moet ze rond zien te komen. „Dat is soms moeilijk", vertelt voorzitter Schless. „Het kerk bezoek is de laatste jaren landelijk te ruggelopen en dat merken wij natuur lijk ook in de inkomsten. We hebben nu een nieuw dak nodig voor ons kerkgebouw en dat moet bekostigd worden via de collectes". De werk groep ziet het niet zitten om mensen geld uit de zak te kloppen. Toch moet ze regelmatig een beroep doen op de goedgeefsheid van de toeristen. „We moeten constant vragen, want er zit ten steeds weer andere mensen in de kerk. Het blijkt trouwens dat katho lieken veel minder geven dan protes tanten", vertelt Gilden-Van Geesber gen. De werkgroep in Renesse heeft een grote hal waar de diensten worden ge houden. De vloer van de grote ruimte is bezaaid met lijnen en herinnert aan een sportief verleden. De werkgroep verhuurde de hal vroeger namelijk aan sportverenigingen. Misschien dat die wat vreemde ruimte om kerkdiensten in te houden ook meewerkt aan de sfeer die heerst tijdens de diensten. Gilden-Van Geesbergen is er zeker van dat de strandkerken zich meer vrijhe den kunnen veroorloven dan de regu liere parochies. „Wij hebben de verant woordelijkheid over wat we doen. De diensten verlopen in een ontspannen sfeer. Als ik assisteer op het altaar sta ik gewoon in een lange broek. Dat zie je zeker niet overal". In dat opzicht vertonen de diensten in Renesse en Burgh-Haamstede over eenkomsten. Beide kerken vinden het belangrijk dat mensen actief bij de dienst betrokken worden. „Het valt bezoekers vaak op dat er in onze kerk zo mooi gezongen wordt", vertelt de voorzitter van de werkgroep in Burgh- Haamstede. „Dat klopt ook wel. Men sen zijn over het algemeen heel erg be trokken bij de diensten. Ze maken na tuurlijk ook een bewuste keuze door naar de kerk te komen tijdens hun vakantie. Niet alleen ouderen komen op de strandkerken af. „We hebben ook veel tieners in de kerk. Ze zitten 's avonds natuurlijk in de disco, maar ze komen toch eerst even naar de dienst", vertelt Schless, lichtelijk ingenomen met dat gegeven. Jeroen Mann uit Den Haag is 15 jaar en hij komt samen met zijn ouders al 10 jaar in de strandkerk. Voor hem zijn die bezoeken vooral een gewoon te. „Je gaat met het hele gezin en dan blijf je niet als enige thuis. Het komt echt wel eens voor dat ik liever uit wil slapen of zwemmen". Jeroen kan het zich voorstellen dat sommige mensen het wat vreemd vinden dat hij zich ook tijdens de vakantie naar de kerk spoedt. „Maar je moet toch een keer de tijd nemen na te denken over men sen die het minder getroffen hebben dan wij. Tijdens de diensten is daar de gelegenheid voor", is zijn reactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 29