de PZC UITNODIGING Politie grijpt nog niet in bij schippersblokkade Baker neemt ontslag als chef staf van Witte Huis tuigen of tarsten vandaag 3x 28,- De Graaf zuinig met AAW voor gehuwde vrouw De populariteit van het voetbal Minder zon |le jaargang no. 139 jensdag 15 juni 1988 )M GETUIGENIS AF TE DWINGEN Prijs Onderwijs Belastingen Inentingen Ek-voetbal Uitgelekte brief Ongeopend retour De bekende fotograaf en schrijver Wout Gilhuis laat u genieten van de boeiende wereld van fotografie. landschapsfotografie compositieleer sportfotografie lichtval macrofotografie belichtingstechniek architectuurfotografie Canon reflexsysteem De show vindt plaats op woensdag 29. juni 1988 in het wijkgebouw De Spinne achter winkelcen trum De Spinne te Goes. Aanvang 20.15 uur. Haal nu bij Filmpost uw gratis toegangsbewijs. Reserveer snel. Slechts 500 plaatsen!! Na afloop ontvangt u GRATIS het prachtige fotoboek Brandpunt t.w.v. f 17.50 BTïaüSli TWEEDE MAN DUBERSTEIN OPVOLGER ALTIJD BETER ALTIJD VOORDELIGER GOES, Èwopariemèftiariër komt tttet t - ommdetmnteri PZC i i v Wolkenvelden, maar vooral landin waarts ook af en toe zon. Middagtem- leratuur 20, aan zee 16 graden. Een natige noordenwind. Ook voor uw kinderen een feest HEDENMIDDAG om 16.00 uur optreden van RIJN TRIJN en een leuke verrassing bij ver trek. ZWEMPARADIJS tel. 01107-1555 toestel 42 PROVINCIALE ZEEUWSE SELDORF - Na de nederlaag tegen de Sov- is het vandaag buigen of barsten voor je in de ontmoeting met Engeland. In het -stadion in Düsseldorf vecht het Neder- s elftal voor zijn laatste kans om op het Eu- es kampioenschap nog een rol van beteke- e spelen. De ontmoeting met Engeland, dat in de eerste wedstrijd liet verrassen door nd, zal ook het antwoord brengen op de g of het supportersgeweld binnen de per- blijft. n Engeland moet Oranje minimaal een ge- ,pel in de wacht slepen om uitzicht te hou- |op een plaats in de halve finale. In dat geval t er zaterdag van Ierland gewonnen wor- en moet het doelsaldo de beslissing bren- 2 rij vlnr: Rinus Michels bondscoach). Ronald nan. Wim Kieft, John Bosman, Wilbert Suvrijn, I Hiele, Hans van Breukelen, Frank Rijkaard, Wim iermans, Hendrie Krüzen, Monne de Wit (fysiothe- iut), Gerald Vanenburg, Sjaak Troost, Ruud Gullit loi de Ruiter (assistent-coach). Zittend vlnr: Bert pin gen assistent-coachMarco van Basten, Adrie Tiggelen, Berry van Aerle, Jan Wouters, Aron Win- ^rnold Mühren, John van 't Schip, Eruiin Koeman, s de Haan fysiotherapeuten Gerrit Steenhuizen B enaal-verzorger). De heersende wind van de publieke belangstel ling gaat in deze weken stee vast in de richting van het Europees kampioenschap voetbal in Westduitsland, waar in acht steden acht nationale elftallen elkaar bevechten om de hoogste onderschei ding in de Europese voetbalsport. Voor weinig anders is er nog aandacht. Spanning, sensatie, zoiets als een mas saal wij-gevoel rondom de nationale sportieve prestatie: het WK-spektakel heeft hele volksstammen bevangen en het beheerst de dagindeling van mil joenen. Vooral wanneer de 'eigen ploeg' in het veld treedt. Afgelopen zondag trokken 40.000 Nederlandse supporters naar Keulen om Oranje aan te moedigen en zaten volgens de kijkcijfers van de NOS 4,5 miljoen mensen aan het scherm om de wed strijd Nederland-Rusland te volgen. Wanneer vanmiddag in het stadion van Düsseldorf het Nederlands elf tal tegen Engeland aantreedt zal het niet anders zijn. De topsport is langza merhand uitgegroeid tot het cultuur verschijnsel met de breedste interesse sfeer. Dit jaar is het aanbod overdadig: Olympische winterspelen, EK-voet- bal, Tour de France en Olympische Zo merspelen. En van dat alles trekt het voetbal het meest. nquête parlement in paspoortzaak |N HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft besloten een par- lentaire enquête in te stellen naar de besluitvorming rond |invoering van het nieuwe paspoort. De paspoortcommissie i hierdoor weigerachtige getuigen dwingen tot een verhoor ïer ede. uitzondering van GPV en SGP nden alle fracties voor uitbreiding bevoegdheden van de commis- Henny Huisman heeft voor de tweede maal in zijn carrière de Televizierring gewonnen. PAGINA 2 De Tweede Kamer wil de uni versiteiten en hogescholen dwingen hun studieprogram ma's doelmatiger en efficiënter in te richten. PAGINA 3 De belastingen hebben in 1987 bijna 113 miljard gulden opge bracht, in vergelijking met 1986 is dat een stijging van bij na zeven procent. PAGINA 7 De massale inentingen van vierjarigen zal vermoedelijk medio 1989 tot het verleden be doren in Zeeland. PAGINA 13 Denemarken verloor met 2-0 van Westduitsland, door deze uitslag zijn de Denen uitge schakeld voor een plaats in de halve finales van het Europees voetbal, Italië won met 1-0 van Spanje. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 B'nnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 financieel en economie: 9 fTovincie: n 13 15 17 18 en 19 Sport: 20 en 21 sie. Die twee partijen vinden dat een onderzoek eerst na 1 september moet plaatsvinden. Op die dag zal het minis terie van buitenlandse zaken een be sluit nemen of het contract met pas poortfabrikant KEP al dan niet zal worden verbroken. CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei vroeg zich af of een uitgelekte brief van minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) de voornaamste re den was voor het aanvragen van en quête-bevoegdheid. In de brief schrijft Van den Broek dat zijn ambtenaren zo min mogelijk moeten worden belast door het onderzoek. Bovendien maakt de bewindsman bezwaar tegen onder zoek naar beleidsvoornemens op het ministerie. Op Buitenlandse Zaken wordt ge vreesd dat een parlementair onder zoek naar toekomstig beleid leidt tot het 'onder curatele stellen' van het paspoortbeleid. In dat verband heeft Van den Broek het in zijn brief over 'een novum' in de relatie tussen parle ment en regering. De VVD'er Hermans, voorzitter van de paspoortcommissie en nu ook voorzit ter van de parlementaire enquête, liet weten dat de periode waarop het on derzoek zich richt een 'open einde' heeft. Wat de commissie betreft komt dus ook het nog niet uitgevoerde be leid ter sprake. De paspoortcommissie wilde vermij den dat ontwikkelingen in augustus de resultaten van het onderzoek on deruit zouden halen en wenste daarom de dossiers van het departement tot de openbaarmaking van het eindrapport, medio augustus, in te zien. Van den Broek zag dat probleem en sprak met Hermans af dat alleen hij, als voorzit ter van de commissie, op het departe ment de dossiers mocht inzien. Dergelijke afspraken dienden volgens enkele Kamerleden dan ook maar openbaar gemaakt te worden. PvdA, D66 en PPR wensten niet via de pers op de hoogte gesteld te worden van ge heime brieven en drongen daarom aan op officiële openbaarmaking van Van den Broeks brief. Minister Van den Broek had de griffier van de Kamer al enkele exemplaren van de brief doen toekomen. Op de ge sloten envelop stond de aanwijzing dat deze alleen mocht worden openge maakt wanneer een Kamermeerder heid om openbaarmaking zou vragen. De envelop werd ongeopend terugge zonden naar het ministerie van bui tenlandse zaken, omdat een kamer meerderheid van CDA en VVD zich te gen openbaarmaking verzette. Inde bank vlnr Frans Jozef van der Heijden (cda), Aad Kosto (pvda) en voorzit ter van de parlementaire enquêtecommissie Loek Hermans (vvd). (Advertentie) Canon di^vïi Howard Baker ROTTERDAM (ANP) - De autori teiten hebben dinsdag op de actie voerende binnenschippers bij Go- rinchem „een beroep gedaan op het gezonde verstand" om een einde te maken aan de blokkade op de Mer- wede van het Granaria-transport. De politie is vooralsnog niet van plan in te grijpen. Dat is het resulaat van overleg tus sen de burgemeesters van Gorin- chem en Woudrichem, de rijks- en gemeentepolitie, het openbaar mi nisterie en vertegenwoordigers van de commissarissen van de koningin in Zuid-Holland en Noord-Brabant. Als „eerste uitgangspunt" is er voor gekozen te proberen via overleg met de actievoerende schippers een einde te maken aan de situatie. Daarbij is de actievoerders in over weging gegeven dat de situatie niet tot in lengte van dagen kan voort duren, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Van ingrijpen is vooralsnog afgezien omdat dit te grote risico's met zich meebrengt, zowel voor de politie als voor de ac tievoerende binnenschippers, aldus de woordvoerder. Bij de blokkade zijn naar schatting 200 binnenschepen betrokken. Het overige scheepvaartverkeer on dervindt nauwelijks hinder van de actie. De actievoerende binnen schippers zijn voorlopig niet van plan de blokkade op te heffen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Howard Baker treedt per 1 juli af als de chef-staf van het Witte Huis. Hij zal worden opge volgd door zijn huidige plaatsvervan ger Kenneth Duberstein, zo is gisteren door het Witte Huis bekendgemaakt. Hij had Reagan bij zijn aantreden als chef-staf beloofd aan te blijven tot het eind van diens ambtstermijn. Hij zei gisteren die belofte te moeten breken als gevolg van de slechte gezondheid van zijn vrouw en van zijn schoon moeder. Om dezelfde reden zei Baker geen be langstelling voor het vice-president- schap onder George Bush te hebben. Tot gisteren werd Baker algemeen ge zien als een potentieel goede tweede man voor presidentskandidaat Bush. Baker werd op 27 februari vorig jaar chef staf als opvolger van Donald Re gan. Regan werd gedwongen af te tre den omdat hij in de ogen van onder an dere Nancy Reagan, de vrouw van de president, slecht de toen volop woe dende Iran-affaire had behandeld. Toen hij de functie aanvaardde, was Baker fractieleider van de Republi keinse partij in de Senaat. Hij was zeer gezien in het Congres, en dat was een kwaliteit die het Witte Huis begin vo rig jaar zeer nodig had. Baker gaat zich vanaf 1 juli weer bezig houden met de advocatenfirma die hij in de staat Tennessee heeft. De man die zijn opvolger wordt, Kenneth Du berstein, was door hemzelf voor de post aanbevolen. De 44-jarige Duberstein werkte van 1981 tot 1983 al voor president Reagan als stafmedewerker op het gebied van wetgevende aangelegenheden. Hij werd begin 1987 door Baker aange zocht als diens tweede man. Advertentie Ganzepoortstraat 9 (Van onze correspondent) STRAATSBURG Een Euro parlementariër, die met hulp van de computer 901 amende menten indient op verslagen die de bescherming van de ozonlaag ten doel hebben, maakt zich niet alleen aan overdrijving schuldig, maar ook aan een ontoelaatbare verspilling van mankracht en materiaal. Dit besliste de practicus Lord Plumb, voorzitter van het deze week in Straatsburg vergade rende Europese parlement, met als argument dat de ver menigvuldiging van een kleine duizend amendementen in ne gen talen niet minder dan 8 miljoen vel papier zal vergen. De boosdoener was de Ita liaanse radicaal Panella, be kend om zijn luidruchtige de marches in het Europarle ment. Lord Plumb stond hem ten slotte 32 amendementen toe net zoveel als alle andere par tijen bij elkaar hadden inge diend.. De grote rest verklaarde hij niet ontvankelijk. ik profiteer van uw aanbod. DePZC, 'n dijk van een krant, 4 maanden lang voor NAAM: Adres: PC/Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegel aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 2 4330 VB Middelburg Maar datzelfde uitzinnig populaire voetbal is de afgelopen jaren aan gestoken door het hardnekkige virus van het vandalisme door zogenaamde supporters. Een euvel dat in deze we reld al verschrikkelijk veel heeft ver ziekt. Treurig genoeg is een afdoende remedie tegen het geweld van soms complete legers gevaarlijke raddraai ers nog steeds niet gevonden. De Brit se 'hooligans' zijn wat dat betreft hét beruchtst. Na het drama in het Brus selse Heizelstadion in mei 1985 werden de Engelse clubs om uitwassen uit de ze hoek uitgesloten van de Europese toernooien. Voor de Britse voetbal- trots is vooral het duel met de Oranje- ploeg (vandaag) een soort van exa men, waarvan behalve de uitslag nog veel méér afhangt: de vraag na melijk of ze ooit weer zullen worden ge tolereerd op de velden van het Europe se vasteland. Ook de Nederlandse aan hang wordt goed in de gaten gehou den. Het bomincident van oktober vo rig jaar in de Rotterdamse kuip tijdens de wedstrijd tegen Cyprus gaf daar voldoende aanleiding voor. Het voet balvandalisme heeft zich intussen wijd vertakt. De Westduitse autoritei ten zeggen nu dat ze op praktisch alles zijn voorbereid en dat ze de scherpste voorzorgsmaatregelen hebben geno men. Niettemin wordt de voetbalwed strijd van vanmiddag in dit opzicht een krachtproef. Ze zal moeten uitwij zen of er tegen het geweld op en rond om de voetbalvelden nog enig kruid is gewassen. Het EK '88 staat ook (sterker dan bij vorige toernooien) onder in vloed van toenemende commercialise ring en professionalisme. Voetbal is een 'multinational' geworden, waarin veel geld omgaat en die zijn eigen be drijfsmatige wetten kent. De sponso ring ontwikkelt zich als een olievlek op het water. Televisie speelt in dat pro ces de hoofdrol. De kijkcijfers van het nog wat matig scorende nieuwe tv-net Nederland 3 zullen in de maand juni met sprongen omhoog gaan omdat er bijna avond aan avond voetbal op valt te beleven. Voor de buis waant de kij ker zich aanwezig bij het spektakel: di recter kan het haast niet. Televisie heeft bovendien de belangstelling voor de (top)sport in het algemeen sterk bevorderd. Niet alleen onder de passieve toeschouwers, maar ook on der de actieve deelnemers. En grote evenementen als dit Europees kam pioenschap voetbal - met alle show elementen daarin - zijn dan zo'n beetje de terugkerende hoogtepunten van dit cultuurpatroon. Een ontwikkeling met zeer opvallende trekken, die niet meer weg te denken zijn in de samenle ving. Sport, en dan vooral voetbal, be staat het om vanwege de razende po pulariteit wekenlang de publieke aan dacht vrijwel volledig voor zich op te eisen. Dwars tegen alle bedenkelijke bijverschijnselen in. Een prestatie, waar elders soms met grote jaloezie naar wordt gekeken. vdM. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) is bereid om op zeer beperkte schaal gehuwde vrouwen alsnog een uitkering in het kader van de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW). Hij heeft hier over in het diepste geheim, namens het kabinet, een concept-wetsvoor stel aan de Raad van State voorge legd. Pas nadat de Raad daarover ad vies heeft uitgebracht, zal het kabinet een definitief besluit nemen. Tijdens een gisteren in de Kamer ge houden debat maakte De Graaf be kend de AAW-problematiek niet te willen laten doorwerken in andere so ciale uitkeringen. Als reden hiervoor noemde hij Juridische onzekerheid en beleidsmatige onduidelijkheid". Ook zei hij geen reden te zien om de AAW- grondslag op te trekken zoals de Raad van béroep in Amsterdam heeft uitge sproken. Volgens kringen rond het kabinet wil De Graaf hoogstens enkele honderden gehuwde vrouwen alsnog het recht op AAW geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1