attel trekt bezwaarschrift en weigering camping in ,Na alle kritiek horen we nu Heen nog positieve dingen' Vier asielzoekers hebben van minister een status gekregen Leven van Befje Wolff op expositie Stedelijk Project voo?* werklozen verloopt bevredigend PZC/streek /RIJSTELUNG kampeervet aangevraagd y*ie diefstallen inbraken in eente Yeere Sportraad Goes wil tweede overdekt bad bij sluiting openluchtzwembad Verhuizing Goese brandweer en ambulancedienst Bestuurder auto na rijden tegen boom verdwenen Auto gestolen Overtredingen Noodmaatregel Makkelijk contact Verveling m!ip% t ;Hs :r astsS OOK VEEL OVER GESCHIEDENIS VLISSINGEN Rijke reders Bakzeil Grof geld DERTIEN WERKZOEKENDEN GEPLAATST Middelburgs korps Blue Spirit wint festival Frankrijk Vaart /OIENSDAG 15 JUNI 1988 bw1 7 BURG De Domburgse ex-wet- er en campinghouder L. Wattel jet if van verdere stappen voor het erv erven van een kampeerexploita- e vsrgunning. Op advies van zijn ad- lat heeft hij voor zijn mini-cam- bij de gemeente een aanvraag in- nd voor een vrijstelling van de aiüteerwet, zoals ook de andere burgse kampeerboeren die heb- evolg van de nieuwe aanvraag dinsdag Wattels bezwaarschrift het weigeren van een kampeer- itatie-vergunning van de Dom- eraadsagenda afgevoerd. Wattel eigenlijk door middel van een lüWENPOLDER - Uit de Nieuw st in Vrouwenpolder is in de t van maandag op dinsdag een ar ^-blauwe Ford Sierra gestolen, ie wagen stond geparkeerd naast het nis van de eigenaar. Het kenteken an de auto is NF-86-KS. tyee geparkeerde auto's aan de Ko- ln in Emmaweg zijn maandagmid- ag opengebroken en ontdaan van ge- ïidsapparatuur. Ook een verrekijker rerd weggenomen. De autokraker loegin beide gevallen een ruitje in. iiezelfde middag werd bij de strand- vergang Oranjezon in Vrouwenpol- er een brommer van het merk Mobi- itte gestolen. In het bungalowpark ireezand werden uit een huis in aan- puwtwee CV-ketels gestolen met een ptaie waarde van ongeveer 6.000 gul- en Ook een thermostaat en expan- levat werden weggenomen, it wee bouwketen aan de Veerseweg I eere werd afgelopen weekeinde en groot aantal kleine gereedschap- en ter waarde van ongeveer 750 gul- en een haakse slijptol terwaarde van gulden en een boormachine van ngeveer 600 gulden gestolen. Van de Ie keet werd de deur opengebroken ■an de andere gebouwtje werd het It geforceerd. dergelijke vergunning zijn mini-cam ping tot een reguliere kampeerplaats maken, maar de gemeente stond dit niet toe. Om het groeiende toerisme in de hand te houden voert Domburg al jaren een terughoudend beleid ten op zichte van nieuwe recreatieve vesti gingen. Wattel ziet geen verder heil meer in de juridische beroepsprocedures, die hem na die beslissing nog resten. Hij hoopt via een vrijstelling toch zijn camping en inkomen te kunnen be houden. In normale gevallen wordt over zo'n vrijstelling, die een jaar gel dig is, binnen een paar weken een be slissing genomen. Een besluit over een vrijstellingsdocu ment voor Wattel ligt echter aanzien lijk moeilijker. Zoals gemeld is Wattel eind vorig jaar als wethouder afgetre den, na beschuldigd te zijn van grove overtredingen van zijn vrijstelling. Be sloten werd toen, ook voor kampeer boeren in het algemeen, dat in dergelij ke gevallen voortaan het volgende jaar geen vrijstelling meer verleend zou worden. Recreatiewethouder L. Labruyère zegt dat b en w de zaak zeker weer zul len bespreken met de gemeenteraad en dat een beslissing daarom wel enige tijd in beslag kan nemen. Hij zei zelf voorshands geen reden te zien het uit gestippelde beleid te wijzigen. Ook met betrekking tot het al dan niet ontruimen van wat nu een illegale camping is, ziet hij geen reden af te wij ken van de eerdere handelswijze. Zoals gemeld wilde de gemeente Wattels camping vorig maand al ontruimen, maar dat is via juridisch ingrijpen voorkomen. De Raad van State, waar de zaak in laatste instantie terecht kwam, heeft echter bepaald dat Wattel slechts uitstel kreeg tot vandaag (15 juni) en dat de gemeente daarna haar gang kan gaan. Wattel heeft overigens nog steeds kampeerders op zijn erf. Labrnyère zegt dat de gemeente vandaag pools hoogte zal laten nemen en dat de ko mende dagen verder wordt bekeken hoe te handelen. Mocht de gemeente zijn camping willen ontruimen, dan is Wattel bereid dat vrijwillig te doen. Hij prefereert dat boven politie- dwang, zei hij dinsdag. GOES - De Goese Sportraad kan zich vinden in het sluiten van het verlies gevende openluchtzwembad in Goes, mits de gemeente besluit een nieuw overdekt zwembad te bouwen naast het bestaande. Het zou een 25-meter wedstrijdbad moeten worden, dat ge schikt is voor zwem- en polowedstrij den. Een andere reden om te kiezen voor een extra binnenbad is de komst van de opleiding Sport en Bewegen in Goes. Deze studie begint komend schooljaar en zal binnen drie jaar alle daguren het huidige binnenbad ge bruiken. Tot deze slotsom kwam de Sportraad dinsdagavond in zijn vergadering. Het college van burgemeester en wethou ders had een advies gevraad, omdat het buitenbad in een zodanig slechte staat verkeert en bovendien aan stren gere wettelijke normen moet voldoen, dat openhouden een investering vergt van ongeveer een miljoen gulden. Dit moet worden afgezet tegen een bijzon der laag bezoekersaantal. In 1987 wa ren dat er slechts 20.000. Het college heeft daarom gesuggereerd het bui tenbad in 1989 te sluiten. De Sportraad vindt voorts dat het ge mis van een openluchtzwembad tijde lijk moet worden gecompenseerd met het opspuiten van het strandj e bij Kat- seveer. Daarnaast stelt de sportraad voor het overdekte zwembad in de zo mervakantie open te houden. Nu sluit het binnenbad zes weken. GOES - De vrijwillige brandweer van Goes en de ambulancedienst De Beve- landen betrekken op maandag 20 juni hun nieuwe behuizing aan de Van de Spiegelstraat. De nieuwe kazerne was vroeger in ge bruik als opslagpakhuis. Ook het tele foonnummer verandert met ingang van 20 juni. Zowel de brandweer als de ambulancedienst zijn voortaan te be reiken onder het nummer: 01100- 11410. Het alarmnummer blijft onge wijzigd. RETRANCHEMENT Aan de Braamdijk in Retranchement is dins dagmorgen omstreeks elf uur een au to tegen een boom gereden. De bestuurder van de auto heeft de plaats na het ongeluk verlaten en was gisteravond nog niet door de politie gehoord. De auto kwam in een bocht naast de weg en kwam tot stilstand te gen een boom. CADZAND-BAD In de nacht van maandag op dinsdag is de auto van de Duitser W. K. uit Haksenburg gesto len. De auto stond geparkeerd in een car port in de wijk De Blommaart in Cad- zand-Bad. De diefstal is gepleegd tus sen maandagavond half twaalf en dinsdagmorgenvroeg half vier. Het be treft een Mercedes 190E met het kente ken WW/W588. Men is de auto vermoe delijk binnengekomen door een ruit in te slaan. 0FS Na een verbouwing van een Sjaar is het asielzoekerscentrum t) in het voormalige ziekenhuis Izicht in Goes gereed. Op dit mo st verblijven er 130 personen, rmee is maar de helft van de capa- ijt in gebruik. De stroom asielzoe- naar Nederland is de afgelopen jnden zodanig verminderd dat de opvangmogelijkheden van jfzicht (275 plaatsen) niet hoeven orden benut. icteur Johan Gortworst is daar al- linst rouwig om: ,,We hebben een drukke tijd achter de rug: de ver ging, de komst van nieuwe mede- tes en de tijdelijke opvang in We- Binge. Het is wel plezierig dat we ueens rustig kunnen ademhalen. We phet gebouw nu voor het eerst zon- erdat ergens uit een gang ineens stof Et wolken. En trouwens, de inrich- 9g van de keuken is nog niet hele- feal afgerond, zodat we toch niet zon- er meer 275 personen zouden kunnen uisvesten én voeden". begane grond en de eerste, tweede 1 berde verdieping van het gebouw jn aangepast en in gebruik genomen oor het AZC. De ruimten op de bo- Bte verdieping, de voormalige ope- itie-afdeling en de röntgenafdeling 'jn afgesloten. In de oude polikliniek |{t thans het Centrum Gezond- Észorg Vluchtelingen (CGV) pek- en onderzoekkamers gekre- Het zusterhuis van Bergzicht is |n dit jaar gesloopt. Het asielzoe kerscentrum telt ongeveer dertig me dewerkers. De grote aantallen asielzoekers eind vorig j aar en de op dat moment nog ge ringe capaciteit van asielzoekerscen tra en gewone woningen die voor asiel zoekers zijn ingericht, vereisten een noodmaatregel in de vorm van de tij delijke opvang in het gebouw van het schippersinternaat in Wemeldinge. Van eind december tot begin april diende het als onderdak voor ongeveer zestig asielzoekers. Volgens Gortworst vormde de nevenvestiging in Wemel dinge een enorme belasting voor de medewerkers van het AZC, die hun aandacht gedurende drieëneenhalve maand over twee lokaties moesten verdelen. Verheugend vindt de direc teur van het asielzoekerscentrum het dat na de aanvankelijk felle bezwaren tegen de komst van asielzoekers naar Wemeldinge louter plezierige reacties te noteren waren. Dat zelfde geldt voor het AZC in Goes. Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur is bezig met een enquête onder medewerkers, omwo nenden en begeleidingscommissies van asielzoekerscentra. De gesprek ken met buurtbewoners in de omge ving van Bergzicht hebben inmiddels plaatsgehad. Gortworst heeft begre pen dat daarbij geen dringende pro blemen zijn gesignaleerd. Zeer te spre ken is hij over de manier waarop vrij willigers uitdrukking geven aan hun betrokkenheid bij het AZC. Een werk groep van de raad van kerken zet zich voor het centrum in, vrijwilligers hel pen asielzoekers iets te begrijpen van de Nederlandse taal en ze beheren een bibliotheekje met boeken in het En gels, Frans en Arabisch. Ook zijn er gastgezinnen, die regelmatig een asiel zoeker uitnodigen eens op bezoek te komen of iets van Zeeland latep zien. Dergelijke activiteiten, waaraan op dit moment een vaste kern van veertig a vijftig vrijwilligers werkt, kunnen naai de mening van Gortworst nog worden uitgebreid. Over de bejegening van de bewoners van het AZC door de Goese gemeen schap is Gortworst tevreden. ,,Dat gaat over het algemeen heel goed", oordeelt hij. ,,De Afrikanen, die een zeer donkere huid hebben, worden nogal eens nadrukkelijk aangekeken. Bij de introductie, hier in het AZC, ver tellen we ze ook dat ze dat te wachten staat. We leggen dan uit dat de bevol king hier wat afwachtend van aard is en dat grote aantallen personen uit een andere cultuur een nieuw ver schijnsel vormen. Die Afrikanen leg gen trouwens over het algemeen ge makkelijker contacten dan de Azia ten. Moeilijkheden, bijvoorbeeld over de toelating van bewoners van het AZC in een disco, hebben we gelukkig nog niet gehad". Gortworst vertelt dat in Bergzicht enkele keren kleine inci denten hebben plaatsgegrepen tussen asielzoekers onderling. De aanleiding was meestal onschuldig. In de meeste gevallen was de oplossing snel gevon den. De enige blijvende schade betroi in de regel een gekrenkt eergevoel van een van de betrokkenen. Directeur Gortworst is zich er terdege van bewust dat verveling een van de grootste problemen in het asielzoe kerscentrum kan zijn. Daarom heeft hij enthousiast gereageerd op initia tieven om asielzoekers te laten helpen met het opknappen van oud gereed schap, dat naar ontwikkelingslanden kan worden gestuurd, en in Goes ge vonden fietsen, waarvan de eigenaar nooit is komen opdagen. Die fietsen kunnen door de AZC-bewoners wor den gebruikt. Gortworst zou ook graag eenvoudige cursussen op touw willen zetten: bijvoorbeeld autotechniek, elektrotechniek en computergebruik. „We kunnen ze natuurlijk ook probe ren bezig te houden met handvaardig heid," aldus de directeur van het AZC. „Maar ze hebben meer belang stelling voor bezigheden, waar ze echt wat aan hebben, bijvoorbeeld wan neer ze naar hun land moeten terugke ren omdat ze niet in Nederland mogen blijven". Vanuit dezelfde gedachte wil Gortworst ook proberen de asiel zoekers kennis te laten maken met de Nederlandse landbouw. JOES Van alle 650 asielzoekers |Pe sinds 16 november enige weken g1 het asielzoekerscentrum (AZC) I® Goes hebben verbleven, heeft er wh nu toe één een erkenning als spelgerechtigde gekregen, een zo- Senoemde B-status. Drie anderen ®°Sen op humanitaire gronden in iederland blijven. Zij krijgen de |-status. |P het geval van ongeveer honderd asielzoekers, met name degenen die Wans in het AZC zijn gehuisvest, is et ministerie van justitie nog niet Jfft een beschikking gekomen. Hon- Bp'h anderen hebben na een afwij- nde beschikking een herzienings- 'tzoek ingediend en een kort ge- jfng aangespannen om het resul- at van de herziening in Nederland 11' m°gen afwachten. ze cijfers —ze zijn van de vreem- mgendienst van de gemeentepo- rfpri m Goes —geven aan dat in Ne- ,anc* sprake is van een strikte j van asielverzoeken. Veron- ffinit W0rc^ wel dat dit ook in het j| enland niet onbekend gebleven asielzoekers ervan weerhoudt zich in Nederland aan te melden. Vast staat dat de vijf asielzoekers centra in Nederland (Goes, Luttel- geest, Schinnen, Hardenberg en Oploo) op dit moment nog niet half vol zijn. De gezamenlijke capaciteit bedraagt 1000 plaatsen. Op 1 juni waren er 440 bezet. Er is nog een zes de AZC in voorbereiding: een voor malig wooncomplex in Alkmaar voor gastarbeiders die bij Hoogo vens werkten. Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur overweegt on danks deze overcapaciteit niet op voorhand af te zien van het AZC in Alkmaar of een ander tijdelijk te sluiten. ,,Je moet er rekening mee houden dat die stroom asielzoekers weer snel kan aanzwellen," ver klaarde de woordvoerder voor asiel zoekerszaken bij WVC. ,,De Bonds republiek Duitsland, is bezig zijn asielbeleid flink aan te scherpen. Alle opvangmogelijk zitten daar overvol. Zoiets kan onmiddellijk ge volgen hebben voor de aantallen asielzoekers die zich in Nederland melden". ^jst' 1; v' - - k V' 'i;:-: 0:' V': V-- :v:v. Directeur van het asielzoekerscentrum Johan Gortworst. 4 .- \.,z rB i 11 i Een beeld van de Vlissingse haven in 1786. VLISSINGEN - Bet je Wolff vormt het onderwerp van een expositie die vrij dag in het Stedelijk Museum van Vlis- singen wordt geopend. Niet alleen zij, ook de tijd waarin ze leefde wordt be licht op de tentoonstelling. De schrijf ster aanschouwde 250 jaar geleden in Vlissingen het levenslicht. Ze groeide op in het achttiende eeuwse Vlissin gen. De Scheldestad had destijds een heel andere structuur dan tegenwoor dig. Een terugblik, samen met de Vlis singse gemeente-archivaris C. H. J. Peters. Vlissingen was in de eerste helft van de achttiende eeuw nog een bloeiende stad. Scheepvaart, handel en industrie (zoals touwslagerijen) vormden be langrijke bronnen van inkomsten. De handel die de Vlissingers bedreven had echter vaak bedenkelijke kanten. Slavenhandel en kaapvaart waren bij voorbeeld twee van de belangrijkste pijlers. Kaapvaart is vergelijkbaar met zeeroverijDe overheid stond het in oorlogstijd echter toe. Schepen van vijanden werden gekaapt, leeggeroofd en de buit werd verkocht. Door de vele oorlogen in de zeventiende en de acht tiende eeuw was de kaapvaart een lu cratieve zaak voor Vlissingen. De ha vens lagen vol met kaapvaarders. Aan het begin van de achttiende eeuw bestond de totale bemanning van de kapervloot uit meer dan 3500 perso nen. Volgens Peters heeft Vlissingen een groot deel van zijn rijkdom in deze tijd te danken aan de kaapvaart. Dat de Zeeuwse kapers berucht waren blijkt onder meer uit het feit dat bij de Spanjaarden in West-Indië kaapvaar ders en Pitselingos (Vlissingers) gelijk gesteld waren. gelsen schaften in 1804 de slavenhan del in het Caribisch gebied af, waarna het langzaamaan een aflopende zaak werd voor de Vlissingers. In Europa kon men tenslotte niets met scheeps ladingen negers. Vlissingen werd in de achttiende eeuw begrensd door de huidige Coosje Bus ken- en Aagje Dekenstraat en het voormalige slijkhaventje. De vesting was nog geheel intact. Deze werd pas na 1867 ontmanteld. Binnen de stads muren brokkelde de kerkeraad van de Nederduits Gereformeerde Kerk nog al veel in de melk. De meeste stadsbe stuurders hadden ook een functie bin nen de kerk. De roomskatholieken hadden nog geen kerkgebouw in Vlissingen. Ver schillende keren was.een verzoek daar toe door het stadsbestuur afgewezen. In 1778 werd echter uit economische motieven een positieve beslissing ge nomen. Vanwege de Frans-Engelse oorlog hadden zich namelijk katholie ken uit Duinkerken in Vlissingen ge vestigd. Zij zorgden voor een opleving van de inmiddels ingezakte economie, maar dreigden naar elders te vertrek ken wanneer er geen roomskatholieke kerk kwam. Het stadsbestuur ging ak koord en zegde toe ieder protest tegen dit besluit terzijde te leggen. steld. Men kon er vanaf door tijdens een kerkdienst openlijk schuld te be kennen. Betje zag zich na een aantal maanden hiertoe ook genoodzaakt. Niet alles wat de Nederduits Gerefor meerde Kerk wilde, gebeurde in Vlis singen. De pogingen om de jaarlijkse kermis af te schaffen heeft het stadsbe stuur altijd naast zich neergelegd. De kermis bracht uiteraard geld in het ge meentelaatje en bovendien was er ver der weinig vertier in de havenstad. Vlissingen kende geen schouwburg en er werd weinig aan toneel gedaan. Wel werden in de tweede helft van de acht tiende eeuw leesgezelschappen opge richt. Betje noch een ander lid van de familie Bekker (haar meisjesnaam, ze trouwde in 1759 met de predikant Wolff) is ooit lid geweest van deze ge zelschappen. Ook aan de slavenhandel hebben de inwoners van de Scheldestad grof geld verdiend. Langs de westkust van Afrika werden negers aan boord geno men en naar het Caribisch gebied ver scheept. Op Curacao was zelfs een de pot ingericht, waarin ze 'opgeslagen' konden worden om van daaruit te worden verkocht. Braziliaanse plan tage-eigenaren waren grote afnemers. Om de omvang van de slavenhandel te schetsen: van de 42 schepen die in 1769 naar Guinee voeren, kwamen er 22 uit Vlissingen en daarvan gingen er vier om goud en achttien om slaven. De En- Binnen de kerkeraad waren de me ningen verdeeld; een deel van de bur gerij kwam in opstand en schreef een rekest aan Willem V. Toen ook de Sta ten van Zeeland zich ermee gingen be moeien haalde de gemeente bakzeil en trok haar beslissing in. Betje Wolff bemoeide zich vanuit het Noordhol landse Beemster, waar zij inmiddels woonde, eveneens met deze affaire. Ze schreef een fel gedicht tegen de ma nier waarop het stadsbestuur het pro test de mond probeerde te snoeren. Betje heeft in haar jeugdjaren ook wei eens met de kerk overhoop gelegen. Op haar zeventiende liet zij zich een aantal dagen schaken door de zeven jaar oudere Matthijs Gargon. De ker keraad stelde haar onder censuur, om dat haar levenswijze niet strookte met de opvattingen van de kerk. Betje mocht niet meer deelnemen aan het avondmaal en de hele gemeenschap wees haar in feite na. Ook ongehuwde moeders werden onder censuur ge- GOES Het Gewestelijk Arbeids Bu reau (GAB) in Goes en de gemeentelij ke sociale diensten spannen zich mo menteel extra in om 170 langdurig werklozen, onder wie ook vrouwen die weer willen werken, aan een baan te helpen. Het project, waarvan de voorbereiding in april is begonnen, verloopt tot nu toe bevredigend. In het gewest Goes De Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duiveland zijn dertien werkzoekenden ge plaatst, die langer dan drie jaar zon der baan zaten. Het project Heroriënteringsgesprek- ken is een samenspel tussen arbeids bureau en gemeentelijke sociale dien sten. Van de 450 langdurig werklozen in het gewest Goes worden er na een gezamenlijke selectie 170 opgeroepen, waarbij vooral is bekeken of de per soon in kwestie perspectieven heeft op de arbeidsmarkt. Op de Bevelanden gaat het om 90, Tholen 30 en Schou wen-Duiveland 50 baanlozen. De werkzoekende gaat voor een eerste gesprek naar zijn of haar sociale dienst. Volgens J. de Pooter. vertegen woordiger van de Bevelandse gemeen ten en hoofd sociale zaken van de ge meente Reimerswaal, is het van be lang in dat 'motivatiegesprek' wensen, ideeën en opmerkingen te ventileren. De sociale dienst stuurt de verzamelde gegevens door naar het arbeidsbu reau, waar de langdurig werkloze een zogeheten intake-gesprek wacht. In overleg met de cliënt stelt de project leidervoor het gewest Goes is dat G. van der Wal vervolgens een actie plan op. In sommige gevallen is het mogelijk op korte termijn voor een ar beidsplaats te zorgen, waarbij de werkgever in het kader van de Wet Vermeend-Moor kan rekenen op subsi die. Voor anderen zal scholing de beste weg zijn. Projectleider Van der Wal maakt duidelijk dat het traject de tijd tussen het eerste gesprek en de plaatsing kort wordt gehouden. Dat betekent dat het arbeidsbureau lang durig werklozen voorrang geeft boven andere ingeschrevenen. Opleidingsin stituten (zoals de Janneke Dierx- Cultuur werd binnen het gezin niet hoog gewaardeerd. Alleen Betjes moe der stimuleerde haar dochter in het le zen en schrijven van versjes. Ze stierf echter toen Betje 13 was. Haar vader was een niet onbemiddelde groothan delaar in grutterswaren. Met kaap vaart en slavenhandel heeft hij zich nooit ingelaten. Niet uit principes, maar omdat hij daarvoor te laag op de maatschappelijke ladder stond. Deze handel was voorbehouden aan rijke re ders, waarvan de familie Lampsins de bekendste was. Na 1780 ging het snel bergafwaarts met Vlissingen. Had de stad in 1753 nog 8000 inwoners, in 1778 zijn het er 6000, waarvan er in 1814 slechts 4700 zijn overgebleven. De oorzaak ligt voor een groot deel bij de voortdurende strijd tussen Engeland en Frankrijk. Vanwege Engelse blokkades konden schepen de havens van Vlissingen niet meer binnenlopen. In de eigen repu bliek deden zich problemen voor. De prinsgezinden versloegen de patriot ten, waarna deze veelal moesten vluchten. Ook Betje Wolff moest sa men met haar vriendin Aagje Deken hals over kop het land verlaten. Het leven en werk van Betje Wolff en haar relatie met Vlissingen wordt uit gebreid belicht op de tentoonstelling. Wethouder D. J. P. Bruinooge opent de expositie vrijdag officieel om 16.00 uur. MIDDELBURG - Het Middel burgse muziekkorps Blue Spirit Drum and Bugle Corps heeft zondag een eerste prijs gewon nen tijdens een internationaal muziekfestival in het Franse Duinkerken. De Middelburgers konden naar huis met een gigan tische beker en een legpenning van de stad. Aan de wedstrijd deden negen korpsen mee uit Frankrijk, Ne derland en België. Het festival werd georganiseerd door een plaatselijke muziekvereniging. De wedstrijd in Duinkerken is niet het enige optreden in Frank rijk van dit jaar. Zaterdag 13 en zondag 14 augustus blazen de muzikanten van Blue Spirit hun partijtje mee op een festival in Dieppe, zaterdag 24 en zondag 25 september zijn ze te vinden in Parijs en dinsdag 27 en woens dag 28 september treden ze op in Gacé. school, de primaire beroepsgerichte volwasseneneducatie, het centrum voor beroepsoriëntatie en beroepsoe fening) zijn bereid cliënten direct aan te nemen, zodat ze niet op de wacht lijst belanden. Overigens is de rol van de sociale diensten na het motivatie- gesprek niet uitgespeeld. Stage lopen met behoud van uitkering is bijvoor beeld een zaak van de sociale dienst. Het project staat onder supervisie van een adviesorgaan, waarin de gemeen ten, het arbeidsbureau en de werkne mers- enwerkgeversorganisaties zijn vertegenwoordigd. Het Gewestelijk Arbeids Bureau heeft voor de uitvoe ring extra budget gekregen. De scho lingskosten betaalt het GAB gewoon uit de eigen pot. Volgens hoofd algemene arbeidsvoor ziening P. M. Maass van het GAB Goes is het project niet de zoveelste papie ren formule. ,,Je kunt zien dat het werkt, vooral door de goede coöpera tie tussen sociale diensten en arbeids bureau. De cliënt ervaart die gerichte aandacht als prettig en heeft echt het idee dat er iets aan zijn situatie wordt gedaan, ook omdat er vaart achter zit". Het project loopt tot 1 januari 1990. Landelijk zullen 45.000 van de 170.000 langdurig werklozen worden uitgeno digd yoor een gesprek. Daarvoor zijn 250 tijdelijke medewerkers aangesteld bij gemeenten en arbeidsbureaus. De resultaten zijn bepalend voor een eventueel vervolg. Maass: ,.Het aantal scholingen en plaatsingen zal fors moeten zijn. De eerste aanzet is in ie der geval bemoedigend".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 17