Zorgen om duinafslag Banjaard in beeld k ...cafés platcontroledat kan nooit de oplossing zijn Bronnenmateriaal oorlog niet voor derden beschikbaar UNCTIE STEDEN UITGEHOLD VANDALISME PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eversdijk: treinongeluk Was te vottfkometi Voor tienduizenden guldens Perzische tapijten gestolen Minister Smit: algenplaag geen bedreiging voor de kustvisserij PAGINA 11 [IDDELBURG - De attractiviteit van Zeeland als woonge- ied is in gevaar. Met die kreet als wapen proberen de vier rote Zeeuwse gemeenten front te maken tegen de onbelem- ïerde groei die de 'tuindorpen' in hun omgeving lijken door te ïaken. Die groei gaat ten koste van regionale 'verzorgings- entra' als Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen. AFGELOPEN WINTER ZES METER VERDWENEN Storm vloedkering reen krimp Oranje V ONDERZOEKER STOOT NEUS Overlapping ZEELAND' WOENSDAG 15 JUNI 1988 Van onze Haagse redacteur EN HAAG - Volgens het CDA-Tweede-Kamerlid drs H. vérsdijk had het ernstige treinongeluk bij Rilland op 1 ini voorkomen kunnen worden als minister Smit-Kroes erkeer en waterstaat) tijdig een al tien jaar oud advies an de Spoorwegongevallenraad had opgevolgd. Bij het ngeluk vielen drie doden en circa dertig gewonden. Spoorwegongevallenraad adviseerde in 1978 om zo snel logelijk een automatisch treinbeïnvloedingssysteem ïTB) op het baanvak Vlissingen-Roosendaal aan te leg- :n. Dit systeem zorgt ervoor dat een trein stopt wanneer >n machinist een rood licht negeert, schriftelijke vragen aan Smit-Kroes eist Eversdijk op heldering over de motieven die ertoe leidden dat dit advies - uitgebracht na de treinbotsing bij het Goese Eindewege in oktober '76 - niet is opgevolgd. Het Kamerlid dringt er op aan dat de Nederlandse Spoor wegen (NS) hun lange-termijnplanning bijstellen, zodat het ATB overeenkomstig het advies vervroegd op de naar zijn mening 'zeer gevaarlijke' lijn Vlissingen-Roosendaal wordt geïnstalleerd. Volgens de huidige NS-plannen treedt het Brabants-Zeeuwse ATB-systeem pas in 1993 in werking. Minister Smit-Kroes moet er volgens Eversdijk ook voor zorgen dat de resterende baanvakken in ons land waar dit systeem nog ontbreekt sneller met deze appara tuur worden uitgerust. rote gemeenten: top groei dorpen Inverantwoord", zo mopperen de be- .uurders van deze vier gemeenten, e knarsetandend neerzien op de po- ulariteit van de landelijk gelegen juwlokaties in omliggende gemeen- n. Ze vinden dat hun functie als re- ionaal voorzieningencentrum door eze ontwikkeling wordt uitgehold, 'ant minder inwoners in de grote ste rn, betekent minder geld voor het in and houden van regionale voorzie ingen: sportaccommodaties, scho- n, winkels of welzijnsinstellingen. at betekent niet alleen een achteruit- mg van het woonklimaat in de grote eden, maar evenzeer een verschra- ig van de hele regio. Immers de ste- iijke voorzieningen vervullen ook n functie voor de inwoners van om- gende gemeenten. et streekplan Zeeland, dat volgende eek vrijdag de staten passeert, zou bruikt kunnen worden om de bevol- ngmeer naar de grote steden te diri- :ren, bijvoorbeeld door de steden een reepje voor te geven op het vlak van volkshuisvesting. Maar in plaats insturend op te treden kiest het pro- nciebestuur voor de 'woonvoorkeu- n' van de consument ofwel voor een kere vrijheid-blijheid in de woning- >uw. van stedelijke verzorgingscentra. „Een zo hoogwaardig mogelijk stede lijk woonmilieu is van essentiële bete kenis voor de ontwikkeling van het ARNEMUIDEN - Bij een inbraak in èen meubelzaak aan de Langstraat in Arnemuiden is maandagnacht een aantal Perzische tapijten gestolen met een totale waarde van enkele tienduizenden guldens. De dieven verwijderden een glasplaat bij de voordeur en wisten de tapijten zo naar buiten te krijgen. Een schildersbedrijf aan de Langs traat werd afgelopen weekeinde even eens bezocht door inbrekers. Zij wis ten zich toegang te verschaffen door een klapraam te openen. De hele zaak werd doorzocht, maarer wordt niets vermist. Westerschelde-bekken. Anders blijven de mensen weg", zo werd gesteld. De Goese wethouder L. A. de Leeuw, leider van de intergemeentelijke dele gatie, hield de statencommissie voor dat juist in een tijd van geringe bevol kingsgroei extra aandacht nodig is voor de grote steden. Hij waarschuwde voor 'funeste gevolgen'. Met name het VVD-statenlid mr. ir. J. Huisman vroeg de gemeenten om aan te geven waar ze de zo noodzakelijk geachte huizen dan vandaan willen halen. „Het kan toch niet zo zijn dat de grote stad een oase moet zijn in de woestijn". Hij vroeg zich af: „Hebben de steden in het verleden niet hun kansen laten lig gen". Ook het statenlid W. P. Rentier (SGP) nam het op voor de plattelandsge meenten. Hij wees erop dat in sommi ge van die plaatsen -bijvoorbeeld die met een gereformeerde signatuur- sprake is van een behoorlijke natuur lijke groei (er worden veel kinderen ge boren). „Dan moeten de grote steden niet de huizen voor de neus van die kernen wegkapen", stelde hij. Alleen PvdA-vertegenwoordiger D. J. Holtkamp bleek op de hand van de grote gemeenten. Hij kondigde aan dat zijn fractie volgende week vrijdag een wijzigingsvoorstel in stemming zal brengen. Daarin zal niet alleen ge kozen worden voor de regionale cen tra, waartoe de provincie ook Hulst, Oostburg en Zierikzee rekent, maar ook een vuist worden gemaakt voor meer woningbouw in bedreigde dorpskernen. In de afgelopen winter is bij de Banjaard op Noord-Beveland ongeveer zes meter duinafslag opgetreden. WISSENKERKE - De duinen bij de Banjaard aan de Noordbevelandse kust zijn afgelopen winter ongeveer zes meter afgeslagen. Hoewel het duin nog sterk genoeg is om volgend jaar weer zo'n brede plak te kunnen 'afstaan', maakt het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland zich zor gen over de ontwikkeling. Ook het strand is namelijk erg smal: het heeft de afgelopen vijftien jaar 50 tot 60 meter prijs moeten geven aan zee. Het zand dat 's winters van de duinen verdwijnt, blijft daardoor niet, zoals elders, gedeeltelijk op het strand liggen om in de loop van de zomer weer op het duin te waaien. Hoewel de oever nu stabiel lijkt, is het waterschap niet gerust. „Het ziet er naar uit dat er over een paar jaar moet worden ingegrepen", aldus technisch ambtenaar A. P. Beaufort van het district Noord-Beveland van het waterschap. „Misschien groeit het strand de komende jaren weer wat aan; maar die verbetering kun nen we niet afwachten. Als we de zee wering op peil willen houden, moe ten we bijtijds maatregelen nemen". Te denken valt aan zandsuppletie, eventueel in combinatie met een oe ververbetering. Al sinds 1920 verplaatst de geul voor Onrustpolders zich in de richting van de kust. „Vroeger lag er een schor", herinnert Beaufort zich. „Je kunt het nog zien; af en toe komt de zeeklei bloot te liggen. De duinen wandelden over het schor heen, tot dat ze bij de dijk kwamen en niet ver der konden. Dat is een zorgelijke ont wikkeling". Het waterschap heeft begin jaren '70 de problemen willen oplossen met zandsuppletie. „We hebben er 250.000 kubieke meter zand opgebracht; maar dat was bin nen een paar jaar allemaal verdwe nen", aldus Beaufort. Onduidelijk is in hoeverre de bouw van de stormvloedkering een nadeli ge invloed heeft gehad op de strand en duinafslag bij Wissenkerke. Beau fort verwacht dat het waterschap, rijkswaterstaat en de gemeente uit eindelijk samen een (financiële) op lossing moeten vinden voor de pro blemen. „We zijn nu in elk geval in overleg met rijkswaterstaat. Het is van belang de zaken in een vroeg sta dium onder de aandacht te bren gen". Rijkswaterstaat en water schap zullen samen een prognose maken voor de situatie op langere termijn. Uit metingen van het waterschap blijkt dat het afgelopen jaar geen strand meer is afgeslagen. „Maar er komt net zo min zand bij", aldus Beaufort. Behalve zandsuppletie zijn er volgens de technisch ambte naar nog andere mogelijkheden om de problemen op te lossen. Zo noemt hij het sluiten van de dijk - tussen de Veerse Gatdam en de asfaltdijk bij de stormvloedkering ontbreekt nog een stuk van pakweg één kilometer - en het bestorten van de oever, zodat het strand niet verder afkalft. Dat laatste zou kunnen gebeuren in combinatie met het opbrengen van nieuw zand. En delegatie van de vier grote ge- eenten bewoog gisteren hemel en irde om de statencommissie voor limtelijke ordening tot andere ge- ichten te brengen. Maar de meeste immissieleden, speciaal voor deze ilegenheid bijeengekomen in de adhuis van Middelburg, gaven geen imp. Ze erkenden het probleem, aar stelden vast dat zoeken naar een •lossing- momenteel geen zin heeft, e Zeeuwse bevolking groeit al enke jaren niet meer. En het rijk heeft de ddkraan voor de woningbouw in :eland inmiddels zover terug ge aaid dat jaarlijks nog slechts zo'n 0 gesubsidiëerde woningen onder 30 Zeeuwse gemeenten kunnen orden verdeeld. ortom: er valt helemaal niets te stu if Pas als de Zeeuwse bevolking eer zou gaan groeien, zo belooft de reekplantekst, kan speciale aan- icht worden besteed aan de woning- luw in de grote steden en -niet te ver- den- in de kleine bedreigde dorpen, it dat moment kan de provincie ets anders doen dan de geldstromen ior allerlei voorzieningen wat meer in richting van de grote steden dirige- k Mogelijkheden daartoe bieden on- ir meer het stadsvernieuwings- en it kleine woonkernenbeleid. vertegenwoordigers van de vier °te gemeenten verklaarden gisteren it het 'vrijblijvend' woningbouwbe- id van het provinciebestuur recht reeks in strijd is met het rijksbeleid it immers gericht is op versterking Nederland houdt van Oranje. Die man uit Vlissingen houdt zielsveel van Oranje. Maar de liefde heeft zondag avond een gevoelige deuk op aelopen. Twee keer drie kwartier zat de wan zich voor zijn tv te verbij ten over de tegenvallende Prestaties van de Nationale Elf. Letterlijk en figuurlijk. Want nu de zoveelste gemiste Lans beet hij van pure ergernis zyn kunstgebit in tweeën. Vandaag reist hij - voorzien van een nieuwe rij tanden - af vaar Düsseldorf. Met in zijn zak een toegangskaartje voor 7e wedstrijd Nederland-Eng e- and én een gebitsbeschermer. KLOOSTERZANDE - Vandalisme is geen plaag die tot de grote steden beperkt is gebleven. Ook de kleine gemeenten, die een toonbeeld lijken van rust, zijn regelmatig het slacht offer van vernielzucht. Het plaatsje Kloosterzande, de centrale kern van de Zeeuws-Vlaamse gemeente Hon- tenisse, ademt een sfeer van eeuwi ge vrede. Voor de paar duizend in woners gaat het leven gewoon zijn gangetje. Dag in dag uit. Behalve in het weekeinde. Want dan breekt voor velen de hel los. Vooral op de zaterdagavond. De lokroep van de cafés in de Clooster- straat wordt beantwoord door bijna tweeduizend jongeren. Uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook uit België en zelfs van de overzijde van de Westerschelde. Vaak tot ergernis van de plaatselijke bevolking. Want de feestvreugde kent ook een scha duwzijde. Vernielingen en overlast tot diep in de nacht. Moet het vanda lisme harder worden aangepakt? Op het bureau van de rijkspolitie in Kloosterzande liggen de harde fei ten. Groepscommandant A. de Clercq legt epkele cijfers op tafel. „In 1987 waren er bij ons acht gevallen van vernieling bekend. Op basis van dat incidentenpatroon zijn de sur veillance-uren van de politie vastge steld. Dit jaar besteden we 300 uur aan toezicht in de Cloosterstraat. In voorgaande jaren waren dat er nog 400. Het vandalisme is te beperkt om meer uren uit te trekken voor sur veillance. De controle moet rendabel zijn. En de overlast is duidelijk ver minderd. Op zaterdagavond komen hier tussen de 1500 en 2000 jongelui. Als je die cijfers afzet tegen het aan tal vernielingen, dan valt het reuze mee." Toch wordt het vandalisme door veel inwoners ervaren als een groot probleem. Treedt de politie voldoende op? „Wij zijn natuurlijk afhankelijk van de informatie die de burgers ons ge ven. Mede op grond daarvan wordt ons beleid bepaald. De meeste aan giften betreffen vernielingen aan au to's en tuinen. Een gebroken autos piegel, een geknakte ruitenwisser, een kapotgetrapt hek, een uitgetrok ken plant. Veel irritatie door relatief kleine dingen. Glazen kapotgooien op straat, urineren op de openbare weg, dwars door tuinen lopen, daar ergeren de mensen zich het meest aan. De politie houdt gericht toe zicht en grijpt in bij misstanden. Er wordt vaak wat extra gesurveilleerd. Niet alleen met een politieauto. Want zodra die voorbij is, gebeurt er iets achter je rug. We zetten ook agenten te voet in en soms posten we met een onopvallende auto. Een ze kere mate van overlast blijft be staan. Dat hebben we aanvaard. In principe is het mogelijk om de zaak volledig in de hand te houden. Dan controleren we de cafés helemaal plat. Met als gevolg, dat er geen kip meer naar Kloosterzande komt. En dat kan nooit de oplossing zijn. Want dan belanden we in een politie staat." De gemeente lijkt voorstander van een strengere controle. Er gaan zelfs stemmen op voor de inzet van een particulier bewa kingsbureau in de strijd tegen het vandalisme. „Ik ben daar tegen. De handhaving van de openbare orde is de taak van de politie. Dat moetje niet uitbeste den aan een particuliere organisatie. De politie heeft zelf genoeg oplossin gen tot haar beschikking. Indien de zaak echt uit de hand zou lopen, kun- Groepscommandant A. de Clercq: „De bevoegdheid van een particuliere bewaker is nul komma nul". nen we direct assistentie aanvragen. Daarvoor is echt geen particuliere bewaking nodig. Ik ben bang, dat de mensen hier niet beseffen wat ze dan in huis halen. De bevoegdheid van een particuliere bewaker is nul kom ma nul. Hij mag net zo ver gaan als iedere burger. Alleen bij betrapping op heterdaad, mag een bewaker ie mand staande houden. Maar daar mee is voor hem de kous af. Want de echte aanhouding is louter een zaak voor de politie. Ik ben bang, dat de huidige problemen alleen maar esca leren met de inzet van een particulie re bewakingsdienst. Zo'n oplossing is levensgevaarlijk. Daarmee moe ten we heel voorzichtig zijn." Staat de politie dan helemaal alleen in de bestrijding van het vandalisme? „Zeer zeker niet. Want vaak is een hard politie-optreden niet eens no dig. In overleg met de gemeente en de plaatselijke horeca zoeken we naar betere oplossingen. Door de verplaatsing van een bushalte tot de ingang van een discotheek is de over last op straat sterk gedaald. De café eigenaren werken uitstekend mee, Ze zijn zelfs bereid tot vergaande maatregelen. Een klant, die op straat herrie schopt, wordt zonder pardon op een zwarte lijst geplaatst. Wie zich niet weet te gedragen, komt het café niet meer binnen. Maar er is meer nodig. De uitbanning van van dalisme is in de eerste plaats een kwestie van mentaliteit. Daarom pleit ik voor een goede voorlichting van de jongeren. Ze moeten leren om andermans spullen met rust te laten. De overlast zal helaas niet zomaar ten einde komen. Met één enkele herrieschopper onder 2000 cafébe zoekers wordt alles verpest." Twan van Lierop OOSTBURG - Zolang er nog gewerkt wordt aan de geschiedschrijving over Zeeland in de Tweede Wereldoorlog krijgt niemand inzage in het bronnen materiaal dat op die periode betrek king heeft. Ook A. Goossens uit Apel doorn niet, die sinds 1982 bezig is met een studie naar de oorlogsgeschiede nis van West-Zeeuwseh-Vlaanderen. De commissie geschiedschrijving Zeeland 1940-1945 wil geen medewer king verlenen aan zijn onderzoek. Goossens heeft zich nu tot de provin ciale staten gewend. Om zijn onderzoek te kunnen afron den heeft Goossens informatie nodig over de inlichtingendiensten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De archieven van de Engelse inlichtingendienst en de Duitse contra-spionagedienst le verden weinig op. Er bestaat echter een weergave van de gesprekken die de auteurs De Bree en Taal hebben ge had met enkele oud-verzetsmensen, waarin ook het informeren van de En gelsen aan de orde kwam. Deze weer gave is momenteel in handen van drs G. van de Ham, die deel 2 van de pro vinciale oorlogsgeschiedenis voorbe reidt. Goossens richtte een verzoek tot de commissie geschiedschrijving Zee land 1940-1945 met het verzoek deze bronnen in te zien. Kan niet, ant woordde de commissie. Secretaris J. de Reij lichtte het standpunt van de commissie dinsdag desgevraagd toe. „Bij de start van het project in 1973 is gezegd: het bronnenmateriaal dat ver zameld wordt blijft ter beschikking van de auteur totdat het werk klaar is. Dan gaat het naar het Zeeuws docu mentatiecentrum, waar het voor een ieder toegankelijk is. De commissie heeft niet de vrijheid om daarvan af te wijken." Een formeel bezwaar, zo erkende Van Reij. Hij wilde niet bevestigen dat de commissie ook overlappingen van bei de studies vreesde. „Ik laat dat in het midden, maar het is natuurlijk wel zo, dat in het tweede deel ook de militaire strijd in West-Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde komt. Waarschijnlijk zal dat bij Van Ham wat beknopter zijn dan bij Goossens." Goossens ziet dat gevaar van overlap pingen niet. „Over enige jaren hoop ik een publicatie uit te geven die noch een doublure noch een reflectie zal zijn van de provinciale geschiedschrijving waarmee drs G. van de Ham bezig is", schrijft de Apeldoornse amateur-his toricus in een brief aan het provincie bestuur. Hij vraagt van de provincie, die eigenaar van het bronnenmate riaal is, om alsnog inzage te krijgen in de uitgeschreven gesprekken van De Bree en Taal. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De ernstige algengroei in de Noorse kustwateren breidt zich niet uit naar de Nederlandse kust. Het is dan ook 'uitermate onwaarschijn lijk' dat er uit dit verschijnsel proble men voortvloeien voor de Nederland se kustvisserij. Minister Neelie Smit-Kroes van ver keer en waterstaat deelt dit mede na mens haar ambtgenoot Braks (visse rij) aan de Tweede Kamer mee in een reactie op de door CDA-Kamerlid Eversdijk geuite zorg over de algen- plaag. Visserijwoordvoerder Eversdijk vreesde dat de plaag onder meer de Zeeuwse mossel- en oestercultuur zou aantasten. Smit-Kroes neemt die zorg nu weg, maar, zo zegt zij, als de algengroei zich wél naar onze kust had verplaatst, zou het niet te voorkomen zijn dat de kust visserij werd getroffen. Beschermende maatregelen - het wegslepen van kwe kerijen - zoals die in Noorwegen wor den genomen om de zeevisserij te red den 'zijn in Nederland niet mogelijk', aldus de WD-bewindsvrouwe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11