Rolff maakt rentree bij Westduitsland oele ïactie ussen winst PZC/sport ONDSCOACH PREDIKT HET GEVECHT Opstaan na verlies: een nieuwe sensatie Engelse fans verwonden man EK op tv Tsjidijatoelin naar Toulouse rider vriendelijk Mild I de nabeschouwingen is er geheel onbekend. De rda is immers een partij- uit, die meer naar volledig- dan naar actualiteit ift. lie Camacho HONDEMiSTJg INTERLAND SH1LTON :|§p|;C Vorm Trots Koerier DAG 14 JUNI 1988 Oranje as bijna te fair Door Albert Geesing) SELDORF Hans van Breukelen joeg jarenlang vergeefs lucces na. Dit seizoen kreeg hij eindelijk loon naar werken eleefde de doelman met PSV zijn eerste internationale rtepunt. Dat smaakt naar meer. Het is daarom geen toeval, le afknapper van Oranje in de openingswedstrijd tegen de Ietunie hem nog het meest prikkelt. noeten oppassen", waarschuwde vedetten in de ploeg gistermid- an de zonovergoten oever van de „dat wij niet de Denen en de sen achterna gaan. Ik koop wei oor waardering, als je met lege ven achterblijft. Woensdagavond Engeland zullen we meer agres- [it moeten tonen. Tegen de Rus jaren we net iets te lief'. :erlijke ontboezeming van de oalie was koren op de molen van Michels. De generaal van weleer kte in de ochtenduren het ge en ging later op de dag een ver ing met 1974 niet uit de weg. Tij dat toernooi om de wereldtitel ësteerde Oranje zich gaandeweg hardste ploeg onder de 16 deel- rs. Uit die periode stamt ook de van Michels dat 'voetbal oorlog er de hardheid nu meteen te pro- en, zou Oranje zich wat hem be- m de komende duels best iets Ier vriendelijk mogen gedragen londagavond tegen de Russen. In «ede part, toen het voor Oranje leen kwestie was van buigen of [en, werden maar drie overtredin- legaan. t as mij bijna te fair", bekende de ltaat-trainer ruiterlijk. „In de eer- Jie kwartier werd er prima gevoet- Smaar als dat geen resultaat ople- jmoet je omschakelen en over- jop krachtvoetbal. Het ligt aan de Hing van de spelers hoe ze dat uit- |n. Types als Van Hanegem, Suur- In Neeskens hoefde je echt niks te In. Deze groep zit anders in el- J Dat geeft niet, maar het is wel gegeven waar je als coach mee te In hebt". llen meer het gevecht moeten an", is Van Breukelen het hart ig met Michels eens. „Dat is de ie wij gisteravond hebben ge leerd". Het onderwerp kwam uitvoerig aan de orde op de ochtendtraining, waar het trainersduo Michels-De Rui ter het grootste deel van de morgen be steedde aan de nabespreking. „We wa ren het in grote lijnen wel met Michels eens, behalve waar het ging om de cor ners. Die werden niet uitgevoerd zoals was afgesproken. Daaruit leidde Mi chels af dat de scherpte ontbrak. Dat waren wij niet met hem eens. Hij had echter gelijk waar het ging om de vrije trappen. Die waren niet goed". Michels voert de ten dele mislukte EK-ouverture terug op een gemis aan rijpheid en ervaring op. „Het veldspel was in de eerste helft goed, maar toen al dorsten ze te weinig. Met en zonder bal. Dat is het verschil tussen een ploeg die zo'n toernooi al eens een keer heeft meegemaakt en voor wie alles nieuw is. Een toernooi als dit geeft een extra dimensie. Die kent deze ploeg niet, daar mankeert het een beetje aan. Daar is veel over gepraat en op ge traind, maar als speler moet je zoiets eerst een keer hebben beleefd". De scheidende bondscoach ziet echter geen enkele aanleiding het mes in de ploeg te zetten. Revolutionaire veran deringen zijn tegen de Engelsen niet te verwachten. Opmerkelijk mild was Michels andermaal voor Van 't Schip, die na zijn mislukte optreden in Keu len nog nauwelijks te handhaven is. Michels weigert daarin mee te gaan. „Wij hebben weliswaar een concept met twee vleugelspitsen, toch moeten we daar ook weer niet te zwaar aan tillen. In het huidige voetbal is het so wieso uitgesloten dat er in een wed strijd 20 knappe voorzetten komen. Daar mag je als coach gewoon niet op rekenen". Het zit Michels daarentegen wel dwars, dat Ruud Gullit na die treffer van de Russen niet het initiatief heeft genomen om de posities te wisselen. „Er had toen iets anders gespeeld moe ten worden. Als aanvoerder heeft Gul lit de vrijheid om de zaak om te zetten. Dat deed hij echter niet. Daarom heb ik ingegrepen en heb ik Vanenburg op geofferd voor Van Basten". De spits van AC Milan komt via de grond beter tot zijn recht dan Bosman, een garan tie voor een basisplaats tegen Enge land is dat echter allerminst. „Tegen Engeland", zo weet hij, „zullen wij moeten spelen met het mes op de keel, want bij verlies is alles voorbij". „De enige remedie", weet Van Breu kelen al op voorhand, „om deze kater kwijt te raken, is een overwinning op Engeland". Oranje is niet van plan te gokken op een gelijk spel, dat laat Mi chels liever over aan de Italianen. „Dat kunnen wij niet, net zomin trou wens als de Engelsen. Dat ligt niet in de aard van de Nederlander. Maar het is waar, dat de drie landen die tot nu toe op de aanval hebben gespeeld (De nemarken, Engeland, Nederland red.) allemaal hebben verloren. Wij zullen nu moeten winnen, dan hebben wij de kans weer in eigen hand". iKOU (GPD) Op maan- verschijnen er 's ochtends kranten in de Sovjetu- I met uitzondering van de fda. Het verschijnsel van I maandagse sportbijlage >tond er op de sportpagina van agblad geheel niets over de wed- die gisteravond miljoenen tot na middernacht (het is hier 2 uur van hun bed heeft gehouden. De en de ontbijtshow op de tv deden zier kalmpjes aan vanmorgen en tonden met een droge vermelding et resultaat en wat beelden, zij it in de stemmen van de presen- :ntoch oprechte blijdschap door- pttere ontgoocheling na het eerste j|s tegen Ierland heeft in Engeland gvolop plaats gemaakt voor nieu- lop na de onverwachte nederlaag Sederland tegen Rusland. |ns Kenn Jones van The Indepen- |s er dan van Engelse zijde meer fling begrip nodig en moet het Inet als de Russen met grote dis- Ie, geduld en inzicht het gemak- j combinerende Oranje laten ko lom vervolgens met flitsende uit- II gebruik te maken van duidelij- Dzekerheid in de Nederlandse af- Volgens Jones vooral op links, HAdrie van Tiggelen opereert. Jo- |indt bovendien dat Gullit, on- zijn onmiskenbare talenten en [atletische vermogen en kracht pen Cruijff, best kan worden afge- Jekend de Milanese pers leverde Idagmorgen de felste kritiek op •statie van het Nederlands elftal, ^adag zijn eerste wedstrijd op het )ees kampioenschap van de Sov- fe verloor (0-1). „Het enige dat de pse spelers lieten zien was voet- pder kracht", schrijft de Corriere ^arra, de krant uit de plaats van van Ruud Gullit, Marco van P en Frank Rijkaard. „De Rus- eelden soepel en haalden het Ne vis elftal uit zijn ritme." mere Milanese krant, II Giorna- eert Oranje en Engeland, dat Kansloos geachte Ieren verloor ens 0-1over een kam. „Twee en op hun nummer gezet", al- Uiornale. GELSENKIRCHEN/FRANKFURT (SID/Reuter) - Wolfgang Rolff, die vrijdag de openingswedstrijd van West-Duitsland tegen Italië (1-1) door een plotseling opkomende griep moest missen, maakt dinsdag in het duel met Denemarken zijn rentree. Teammanger Franz Beckenbauer heeft dit maandag op een persconfe rentie bekendgemaakt. Berthold, de rechtsachter die bij het wereldkampioenschap in Mexico, twee jaar geleden, furore maakte maar daarna ver terugviel, wordt het kind van de rekening. Bij de Denen ontbreekt mogelijk aan voerder Morten Olsen. De 38-jarige routinier, die kort voor het einde van de verloren wedstrijd tegen Spanje (2- 3) uitviel, heeft last van duizeligheid. Spanje, dat vandaag tegen Italië speelt, moet zeer waarschijnlijk Cama cho, de verdediger van Real Madrid, missen. Hij viel in de eerste wedstrijd tegen Denemarken met een ernstige schouderblessure uit. De Italiaanse coach Vicini, die van plan is De Agosti- ni voor Ancelotti te laten spelen, hoopt op een tijdig herstel van Camacho. Hij schat de kwaliteiten van diens even tuele vervanger, de inmiddels door Cruijff voor Barcelona gekochte Soler, aanmerkelijk hoger in. De vermoedelijke opstellingen zijn: West-Duitsland: Immel; Kohier, Herget en Buchwald; Rolff, Littbarski, Matthaus, Thon en Brehme; Klinsmann en Voller. Denemarken: Rasmussen; Berggreen, Mor ten Olsen (of Lars Olsen), Nielsen en Busk; Helt, Laudrup, Lerby en Heintze; Poulsen en Elkjaer Larsen. Spanje: Zubizarreta; Tomas, Sanchis, An- drinua en Camacho (of Soler); Michel, Galle go, Victor en Gordillo; Butragueno en Bake- ro. Italië: Zenga; Ferri, Baresi, Bergomi en Mal- dini; Donadoni, De Agostini, Gianini en De Napoli; Vialli en Mancini. Geen tijd om een feestje te vieren (Door Albert Geesing METTMANN Rinus Michels vindt keepers maar een vreemd soort volk. Toen Hans van Breuke len zaterdag onder elk beding het doel in het Müngersdorfer Stadion wilde inspecteren, was de bonds- manager niet zo goed of hij moest een taxi laten aanrukken. Peter Shilton kent dat gevoel en kijkt er allerminst vreemd van op. „Kee pers zijn eenlingen, die veelal op zichzelf zijn aangewezen". Applaus krijgen ze maar zelden. „De buiten wacht legt doorgaans meer het ac cent op de fouten van een keeper dan op de goede reddingen die hij verricht. Dat is het noodlot van kee pers". In hotel Gut Höhne, waar de Engel se nationale ploeg de wacht heeft overgenomen van Oranje, staat Pe ter Shilton niet in het brandpunt van de belangstelling. Alle aan dacht gaat uit naar Gary Lineker, de tegen Ierland falende doelpunten maker, en Bryan Robson, die alles in het werk stelt om de druk van de schouders van Lineker te halen. Het naderende record van Shilton, die morgenavond in Düsseldorf tegen Nederland zijn honderdste inter land speelt, lijkt slechts een bijkom stigheid. Het is nu niet het juiste moment om een feestje te vieren, daar is de wed strijd tegen Nederland te belangrijk voor". Aan de imponerende reeks van Bobby Moore, Engels record houder met 108 interlands, denkt hij niet. Evenmin aan de 115 interlands waarmee de Noordier Pat Jennings afscheid nam. De bijna 39-jarige doelman van Der by County en op één na (Morten Ol sen) oudste EK-deelnemer ligt er nauwelijks wakker van. „Natuurlijk ben ik er trots op, dat ik tegen Ne derland de honderd vol maak. Ik zal er echter met meer plezier aan te rugdenken als ik straks gestopt ben. „Ik kijk niet graag vooruit. Dat heeft niks te maken met mijn leef tijd. Nu voel ik mij nog uitstekend in vorm en wil ik zo lang mogelijk op dit niveau blijven keepen. Het kan morgen echter ook ineens afge lopen zijn. Dat bepaal ik niet, maar de bondscoach". Bobby Robson heeft echter nog altijd een onbe grensd vertrouwen in de veteraan. Anderen in de Engelse league den ken daar inmiddels iets genuan ceerder over. Zoals bijvoorbeeld Bruce Grobbelaar. De kleurrijke sluitpost van Liverpool is niet erg gecharmeerd van de nuchtere Shil ton, die volgens hem zijn beste tijd heeft gehad. „Hij was ooit de num mer één, maar ik kan nu heel wat betere keepers opsommen". De 'leerling' van Gordon Banks ligt er niet wakker van. Hij maakte zijn debuut in het Engelse elftal in no vember 1970 tegen de Oostduitsers, daarna moest hij jarenlang een ge vecht leveren met Ray Clemence. Met de aanstelling in 1982 van Rob son tot bondscoach gold hij als de onbetwiste nummer één. „Als je een doelman niet het absolute vertrou wen geeft", legt de voormalige coach van Frans Thijssen en Arnold Mühren bij Ipswich Town uit, „kan hij niet functioneren. Wie aan de keeper gaat twijfelen, roept de ellen de over zichzelf af. Alleen in de oe fencampagne heb ik hem af en toe wat rust gegeven om Woods onder druk te kunnen testen". Twee dagen voor de mogelijk beslis sende EK-confrontatie met Neder land hadden de Engelse internatio nals amper oog voor de indrukwek kende staat van dienst en de centu ry van Peter Shilton. De aandacht gold op de eerste plaats Gary Line ker, de WK-topscorer van twee jaar geleden in Mexico, die zondag tegen Ierland een serie opgelegde kansen miste. Bondscoach Robson: „Mi chels moet 's avonds ongeveer het zelfde hebben gevoeld als ik. Net als Nederland kregen wij kansen ge noeg, maar we wisten er niet een te benutten". Medelijden met pechvogel Lineker kende hij amper. „Hij staat er nu eenmaal om doelpunten te maken. Daar wordt hij op beoordeeld. Op die plek in de aanval krijg je meestal ook de beste kansen". Die kwamen er vooral toen Robson alsnog besloot Glenn Hoddle in te zetten. „Het liep toen bij ons inder daad wat beter", erkende Robson grif. Hij weigerde echter opening van zaken te geven of Hoddle tegen Nederland nu wel of niet in de basis staat. Wel staat voor de Engelse coach vast, dat Gary Stevens zijn rentree maakt, nu hij bevrijd is van een blessure. Het meest problema tisch zijn echter de problemen in het centrum van de verdediging, waar Engeland Terry Butcher en Dave Watson (beiden geblesseerd) node mist. Maandag 13 juni, wakker wor den en meteen eraan denken (latje verloren hebt. Dat is geen prettig begin van een dag. Voor mij was dat een nieuwe sensatie, want PSV heeft niet zo bar veel verloren afgelopen sei zoen. Ik heb afgelopen nacht de keer zijde van de medaille gezien. Ik slaap toch al nooit best, na een wedstrijd; nu was het nog moeilijker. Ik heb een gedeelte van de nacht de auto's die voorbijkwamen, liggen tel len. In ons nieuwe onderkomen, Rhein- terrasse in Benrath, bevindt de kamer van Erwin en mij zich aan de straat kant. Het raam ging weliswaar meteen dicht, toen we om half twee in de nacht arriveerden, maar echt goed slapen zat er niet in. Normaal word ik pas wakker als de wekker afgaat, nu was dat veel eerder. Je laat dan die wedstrijd nog maar eens de revue passeren. Die twee scho ten bijvoorbeeld. Hard genoeg waren ze wel, maar midden op doel. Dat is voor een klasse doelman als Dassajev te doen. Zitten ze meer in de hoeken, dan is ook hij kansloos. Nu kon hij ze spectaculair afweren, waardoor zo'n doelman in de wedstrijd groeit. Er is na de wedstrijd bij de pers nogal wat te doen geweest over de opstelling. En dan specifiek over de positiewisse ling tussen Van Aerle en Van Tiggelen. Ik was er eerlijk gezegd ook een beetje door verrast, maar met het elftal zoals het op het bord stond was iedereen het eens. Daar moet dus niet meer over ge zeurd worden. Michels heeft het wel zo bepaald, maar wij stonden er achter. Ik ben niet gekend in die verschuiving, ofschoon hij best wel eens dat soort za ken met enkele spelers doorneemt. Meestal met Ruud en!of met mij. Gullit Het Nederlands elftal gaf gisteren een persconferentie en natuurlijk werd Ruud Gullit bestormd door de internationale sportpers. ARNHEM (GPD) „Als ik ze zwart had verkocht, had ik zeker 25 mille in mijn zak kunnen steken". Dat zegt de 35-jarige PTT-beambte Stef Kool uit Westervoort die door een kapitale blunder van de KNVB een dikke honderd kaartjes extra voor de EK-voetbalwedstrijden kreeg toegestuurd. „Maar ik kon het niet over mijn hart verkrijgen zoveel mensen te dupe ren. Dat zijn natuurlijk ook allemaal fervente voetballiefhebbers en bo vendien hadden ze allemaal hun be stelde kaartjes betaald", aldus Kool, zelf voetbalfanaat en actief voetbal ler. „Vandaar dat we n%lange en moeilij ke telefoongesprekken met de KNVB een oplossing hebben gevon den om de kaartjes nog net op tijd bij de mensen te krijgen die er ongewtij- feld nog steeds met smart op zitten te wachten". De KNVB heeft gisteren een particu lier koeriersbedrijf naar Stef Kool gestuurd om een groot deel van de kaartjes op te halen en ze in snelt- teinvaart naar de rechthebbenden te brengen. Het gaat om de kaartjes bestemd voor inwoners van Zeist en wijde omgeving: de provincie Utrecht, de Gelderse Vallei en een deel van Zuid-Holland. Het reste rende deel wordt precies op tijd door de PTT per aangetekend ex presse-stuk bij de mensen in de rest van het land gebracht - tot zelfs in Groningen. Kool: „Ik had 18 kaartjes besteld en betaald. Afgelopen vrijdag kwam er iemand van een door de KNVB inge huurd vervoersbedrijf aan de deur met een enorme enveloppe met daar in behalve mijn eigen 18 kaartjes nog eens ruim honderd kaartjes, vooral zitplaatsen. Elk kaartje was verpakt in een aparte enveloppe, geadre- seerd aan degenen die ze hadden be steld. Ik heb meteen de KNVB ge beld. Eindelijk kreeg ik een juffrouw aan de lijn die er niets van begreep en me niet geloofde.Houdt u ze maar', kreeg ik zelfs te horen. Tenslotte werd ik anderhalf uur later gebeld en hebben we de moeilijke oplossing be dacht." STUTTGART (Reuter) - Een groep Engelse voetbalsupporters heeft zon dagavond in Stuttgart een voetgan ger aangevallen en de man ernstig verwond. Uit balorigheid na de neder laag van Engeland tegen Ierland (0-1) viel een groep van ongeveer twintig Engelse supporters een 22-jarige Egyptenaar aan. De man werd gesla gen en bewerkt met kapot geslagen bierflessen. Het slachtoffer, dat ern stig was gewond, werd overgracht naar een ziekenhuis. De politie hield zeven Engelsen aan voor ondervra ging over het incident. In totaal zijn sedert vrijdag reeds bijna honderd voetbalsupporters, voor het merendeel Engelsen, door de West- duitse politie gearresteerd. De politie in Düsseldorf bereidt zich extra voor op problemen rond de wed strijd Engeland-Nederland, woensdag aanstaande in het Rhein-stadion in Düsseldorf. Er worden bijna tweedui zend agenten ingezet om de orde voor, tijdens en na het duel te handhaven. Dat zijn er 900 meer dan voor de ope ningswedstrijd van het Europees kam pioenschap tussen West-Duitsland en Italië. Bij de risicowedstrijd Enge- land-Ierland, zondag in Stuttgart, wa ren 1.500 politiemensen in touw. Het grote aantal agenten in Düsseldorf is vooral noodzakelijk om in de hele stad snel en doelmatig kwaadwillende sup porters op te sporen. TOULOUSE (Reuter) - De Franse voetbalploeg Toulouse heeft de Rus sische international Vagiz Tsjdijatoe- lin, zondag in Keulen nog met de Sov jetunie actief tegen Nederland, voor twee seizoenen gecontracteerd. De 29-jarige international zou volgens een woordvoerder van de Franse club, de verbintenis al twee maanden voor de start van het toernooi om de Euro pese titel hebben getekend. door Ronald Koeman is als aanvoerder de verlengde arm van Michels in het veld. We hebben bei den onze verantwoording. Ik voor het defensieve bereik en Ruud voor de aanval. Wij zijn ook degenen die zich met de vrije trappen belasten. Is het een directe, dan is het Ruuds taak om in te schieten. Is er sprake van een in directe vrije trap dan ben ik aan de beurt. Tegen de Russen helaas zonder succes. Het grote voordeel van een toernooi als dit, is het feit datje niet te lang stil kunt staan bij een tegenslag, zoals wij die moesten incasseren. De wedstrijd tegen Engeland staat eraan te komen en over het belang daarvan hoef ik nauwelijks nog iets te zeggen. Buigen of barsten, daar zal het op neerkomen. De druk is door ons eigen toedoen nog groter geworden dan we vooraf had den kunnen voorzien. Dat kan een ex tra dimensie aan het spel geven. Het is| in elk geval een nieuw fenomeen. Aan een gelijkspel heeft in principe geen van de partijen iets. Voor de toeschou wer een aspect dat vooraf al veelbelo vend klinkt. Ik en met mij de hele groep, hoopt te gen Engeland weer op de ondersteu ning van het publiek te mogen reke nen. Dat het in Keulen niet lukte, lag zeker niet aan onze supporters. Wij zijn fantastisch gesteund en ik vind het sneu dat wij hen daarvoor niet met een overwinning hebben kunnen belonen. Tegen Engeland zullen we die twaalf de man hard nodig hebben. De training, voor degenen die hebben gespeeld tegen Rusland, was heel licht; daarvoor in de plaats is er on derling veel gesproken over hetgeen er zondag fout is gegaan. De overige in ternationals hadden een pittige trai ning en vervolgens had de hele selectie een vrije maandagmiddag. De mees ten brachten die middag door met de spelersvrouwen. Zij waren in Düssel dorf aanwezig om de stad en de win kels te verkennen. De heerlijke zon no digde uit tot een bezoek aan de vele terrasjes die Düsseldorf rijk is. Vanaf morgen telt dan nog maar een zaak: de winst op Engeland. 17.00-19.00 BBC 1: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en de wedstrijd West- duitsland-Denemarken. 17.00-19.00 Did 2: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en de wedstrijd West- duitsland-Denemarken. 17.00-19.05 Ned 3: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en de wedstrijd West- duitsland-Denemarken. 17.05-19.00 BRT 2: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en de wedstrijd West- duitsland-Denemarken. 19.30-22.10 Did 2: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en de wedstrijd Italië- Spapje. 20.00-22.05 Ned 3: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en de wedstrijd Italië- Spapje. 20.00-22.15 BRT 2: EK Voetbal 1988: met eep voorbeschouwing en de wedstrijd Italië- Spapje. 22.35-22.40 Super: Voetbaluitslagen. 23.25-23.50 Ned 3: Studio Sport: EK Jour naal. 23.45-00.30 BBC 1: EK Voetbal 1988: samen vatting van Italië-Spapje. 23.55-00.00 SKY: EK Voetbal 1988: kort EK voetbal-nieuws. De Engelse selectie deed het gisteren rustig aan. John Barnes nam een zonnebad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 21