Evenhuis voor experiment ruimere winkelsluiting Acht woningen in de as Baby's besmet met aids via moedermelk BOSPEEN EN GEHAKT Achthonderd dode zeehonden gevonden Diiizeiideri banen op de toéjit bü PTT Melk twee cent duurder Auto Deetman met eieren bekogeld d; pecialisten krijgen nog tien dagen de tijd lè'uwenkori rijles? POEDIG RENTE-AFSPRAKEN de PZC vandaag PvdA wil weg uit oppositie Zonnig 1e jaargang no. 138 nsdag 14 juni 1988 Uw rijschool heeft 't Sharpeville Planbureau Schiphol Cellentekort Huismeesters Nijskens Belastingheffing OPENING NA MIDDAGUUR MOGELIJK Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees y^r in de aanbieding Bospeen, per bos Gehakt half-om-half, 500gë^93.99£QQ ki lo 9^9 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanhoudend zonnig weer. Middag- emperatuur 21 graden. Eerst een noakke tot matige wind uit noordoost, Vanmiddag echter matig tot vrij crachtig uit noord. MET HET NATIONAAL RIJLESPAKKET HEEFT U DE GROOTSTE KANS VAN SLAGEN ROVINCIALE jeldverkeer in 1990 geheel vrij (Van onze correspondent) fXEMBURG - Het geldverkeer in de Europese Gemeen- ïap wordt over twee jaar volledig vrij. Europese burgers len dan zonder belemmering rekeningen kunnen openen bij itenlandse banken en in andere EG-landen leningen kunnen liten en aandelen kopen of verkopen. ministers van de Twaalf werden het andag in Luxemburg eens over de- liberalisatie van het kapitaalver- r'. Volgens minister Ruding is dit van de hoekstenen van de interne •opese markt, het Europa zonder nzen, die in 1992 zijn beslag moet gen. iing vindt de vrijmaking van het «taalverkeer die nu is afgesproken niet ver genoeg gaan. Hij sprak een 'te weinig progressief ak- ird. Ruding betreurt dat de vrijma- g pas over twee jaar van kracht :dt en dat uitzonderingsgevallen gelijk blijven. er de hoofdlijnen van de vrijmaking :en de lidstaten het al eerder eens orden, maar de bekrachtiging er- Een verzoek tot heropening van het proces tegen de zoge naamde Zes van Sharpevïllé is maandag door het hoogge rechtshof van Pretoria afgewe zen. PAGINA 3 De voorspellingen van het Centraal planbureau, het re- keninstituut van het kabinet, zitten er meestal naast. PAGINA 5 Voor Nederlandse luchtreizi gers zijn er nu geen beperkin gen meer om te kopen in het be lastingvrije winkelcentrum op Schiphol. PAGINA 7 In 1987 werden in Zeeland 16 verdachten, tegen wie voorlo pige hechtenis was bevolen, toch in vrijheid gesteld wegens het cellentekort. PAGINA 9 In een drietal wooncomplexen in Middelburg en Vlissingen wordt driejaar lang op kosten van het rijk een huismeester aangesteld om de overlast door criminaliteit een halt toe te roepen. PAGINA 11 Niet Charleroi, maar het West- duitse Bayer Verdingen zal volgend seizoen gebruik ma ken van de diensten van Ange la Nijskens. PAGINA 26 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 aport: 16 en 17 van werd belemmerd omdat Frankrijk en Denemarken bleven dwarsliggen. Zij vrezen een groot verlies aan inkom sten uit belasting op rente als EG-bur- gers hun geld straks vrij naar een an der land kunnen brengen. Vooral de Fransen probeerden maan dag hun instemming met de andere punten van de liberalisatie afhanke lijk te maken van een EG-regeling voor het voorkomen van deze vorm van belastingontduiking door kapi- taalvlucht. Maar de andere landen voelden er niet veel voor om de Fran sen tegemoet te komen. Er is nu afgesproken dat de Europese Commissie voor de zomer van 1989 met voorstellen zal komen om de be lastingheffing op rente in de hele Euro pese Gemeenschap te harmoniseren, of tenminste om de risico's van kapi- taalvlucht zo klein mogelijk te hou den. Ruding noemde dit een 'construc tieve oplossing'. Ruding is weinig gelukkig met het feit dat de vrijmaking van het kapi taalverkeer voor de vier zwakste EG- landen (Spanje, Griekenland, Portu gal en Ierland) pas later zal hoeven in te gaan. Wielrenners namen maandag een kleine pauze om naar het massale protest van de binnenschippers te kijken. ROTTERDAM (ANP) - Actievoerende binnenschip pers hebben maandag in de loop van de middag een transport van Granaria op de Merwede ter hoogte van Woudrichem tot stilstand gebracht. De binnenschippers waren met ongeveer honderd sche pen rond het transport aanwezig. Op het duwkonvooi van Granaria waren enige tientallen manschappen van de mobiele eenheid. In het water waren vier politiebo- ten bij het transport. Een woordvoerder van de schip pers schatte het aantal binnenschepen dat gisteravond rond het konvooi aanwezig was op ongeveer 170. Door de aanwezigheid van zoveel actieschepen is het Grana- ria-konvooi tegen de kant aan gedrongen tussen twee kribben in. De schippers hebben hun actie maandag een massaal karakter gegeven, omdat er in de Tweede Kamer zou worden gesproken over het binnenvaart-beleid van mi nister Smit-Kroes. „Smit-Kroes heeft steeds gezegd dat we maar met een klein clubje zijn. Daarom wilden we nu laten zien dat het wel anders is", aldus de schippers woordvoerder. Overigens is het overleg in de Tweede Kamer niet doorgegaan in verband met ziekte van de minister. De commandant van het politie-escorte van het Grana- ria-transport heeft maandagavond overlegd met de woordvoerder van de schippers over het ophouden van het transport. Dat heeft in de loop van de avond nog niet tot duidelijke conclusies geleid. Volgens een woord voerder van de Rijkspolitie te Water was de situatie rond het transport rustig. Maandagmiddag en -avond was scheepvaartverkeer, zij het met de nodige voorzich tigheid, mogelijk. mm DEN HAAG (ANP/GPD) - Bij de PTT staan in de toekomst 6.000 tot 8.000 ar beidsplaatsen op de tocht. De meeste banen verdwijnen in de sector tele communicatie, waar binnen zeven jaar 5.000 tot 7.000 arbeidsplaatsen overbodig worden. De nieuwe digita le telefooncentrales en privé-tele- foontoestellen hebben minder onder houd nodig en dat vergt dus minder werk. Bij de postdienst vervallen 1.300 ba nen door een reorganisatie. Dit heeft directeur-generaal ir. C. Wit van de PTT dinsdag gezegd bij de presentatie van het jaarverslag. De PTT heeft de resultaten over 1987 overigens forst verbeterd. Zowel om-, zet als winst stegen bij post en tele communicatie. Zie ook pagina 5 RIJSWIJK (GPD) - De minimumprijs van consumptiemelk gaat op 20 juni met twee cent omhoog. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel zal daar hoogstwaarschijnlijk deze week toe besluiten. Voor volle melk wordt de prijs f 1,26 per liter, voor halfvolle f 1,05. De oorzaak van de prijsverhoging is het relatieve tekort aan melk. In de eerste drie maanden van dit jaar is er 25 procent meer consumptiemelk in Nederland ingevoerd dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aandeel van de Westduitsers in deze import is geste gen van 5 naar 20 procent. De rest komt uit België. In april vorig jaar wer den de prijzen met zeven verlaagd. Op 20 juni zal daar zes cent van ongedaan zijn gemaakt. Brandweerlieden probeerden maandagavond te redden wat er te redden viel. PUTTERSHOEK (ANP) Een uit slaande brand in de gemeente Put- tershoek in de Hoeksewaard heeft maandagavond acht eengezinswonin gen in korte tijd in de as gelegd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De woningen maakten deel uit van een blok van twaalf woningen en stonden op de nominatie om te wor den gerenoveerd. De vier woningen die reeds waren op geknapt konden worden behouden al werden de daken daarvan ook flink be schadigd door de bluswerkzaamhe den. Burgemeester mr. M.G.M. van Marwijk Kooy sprak van een kleine ramp daar in de gemeente geen reser vewoningen beschikbaar zijn. Voorlo pig zijn de acht gedupeerde gezinnen (in totaal achttien mensen) onderge bracht in een gemeenschapscentrum in hun woonplaats. De oorzaak van de brand, die rond half acht maandagavond uitbrak, is nog onbekend. De schade is volgens de po litie ogeveer een miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) is be reid tot experimenten met ruimere winkelsluitingstijden. Dit blijkt uit een brief die hij gisteren aan de Ka mer heeft gezonden. In de visie van de bewindsman moeten provincies en gemeenten de mogelijk heid krijgen om winkels tussen 18.00 en 21.00 uur open te laten. Dit dan ten hoogste voor vier avonden per week en met hanghaving van de maximale 52 uur die winkels nu per week open mo gen zijn. Evenhuis is tot zijn plan gekomen naar aanleiding van een motie van het PvdA-kamerlid Schaefer. Deze diende zijn motie verleden week in tijdens een debat over ruimere winkelsluitingstij den. De motie wordt gesteund door GPV en D66. Evenhuis zelfheeft een wetsvoorstel in voorbereiding waardoor er naast win kels die de tot nu toe nornale ope ningstijden hanteren, ook winkels ko- HAASTRECHT (ANP) Minister Deetman van onderwijs is maandag avond in Haastrecht ontsnapt aan een blokkade die studenten met auto's hadden opgericht. De chauffeur van de auto van de minister wist via een gras veld en een berm weg te komen. Tij dens de ontsnapping werd de auto van de minister bekogeld met eieren. De minister waslin Haastrecht voor een spreekbeurt van het CDA. men die pas om 12.00 uur 's middags open gaan. Deze zaken zouden dan tot negen uur 's avonds open kunnen blij ven. De WD steunt de plannen van Even huis. De PvdA wil ook dat hij het wets voorstel bij de Kamer indient. Het CDA is tegen elke wijziging van de winkelsluitingstiiden. STOCKHOLM (AP) - Op de Vierde in ternationale AIDS-conferentie in Stockholm zijn maandag verschillen de gevallen beschreven van baby's die door moedermelk met AIDS wer den besmet. De moeders liepen de be smetting kort na de geboorte van hun kind op. De Australische specialist John Ziegler waarschuwde dat vrouwen die borstvoeding geven zich er bewust van moeten zijn dat zij hun besmetting doorgeven aan hun kinderen. Hij zei dat de kans op besmetting via moeder melk waarschijnlijk het grootst is als de moeder kort na de geboorte besmet raakte. Als de vrouw voor haar zwan gerschap al besmet was, zou haar melk minder besmettelijk zijn. Zieglers collega Marion Bucens zei dat niet duidelijk is hoe vaak besmetting door moedermelk voorkomt. „In de landen van de Derde Wereld is dit van het grootste belang omdat er daar zo Of het nu via de aandui ding 'schuivende pane len' of onder de noemer 'be wogen beweging' gaat, - de; Partij van de Arbeid laat geen gelegenheid onbenut om duide lijk te maken dat zij de oppositieban- ken na bijna tien jaar meer dan zat is. In een nieuwe strategie-nota van een commissie onder leiding van fractielei der Kok kiest de PvdA voor open ver houdingen met andere politieke par tijen. Erkend wordt dat een linkse meerderheid er in Nederland nu een maal niet inzit. De PvdA mag zichzell in de toekomst niet meer buiten spel manoeuvreren met 'meerderheids strategieën' en 'ononderhandelbare strijdpunten'. En als het om regerings samenwerking gaat, dan laten de so ciaal-democraten de keus open tussen CDA en WD. Erg verrassend is het al lemaal niet. De PvdA heeft de afgelo pen zes jaar onder twee kabinetten- Lubbers ervaren dat langdurige en ta melijk uitzichtloze oppositie veel ener gie verslindt en weinig resultaat ople vert. Zo'n wachtkamer is bovendien dodelijk voor de politieke inspiratie en vreet aan de mensen die veroordeeld zijn om er in te verblijven. Met de nu verschenen nota wil de PvdA daarom op papier vastleggen dat zij bereid zich inschikkelijk op te stellen om in ieder geval weer eens te kunnen 'meedoen'. Het leek een poosje geleden alle maal nog wat voorbarig, - dat ge speculeer op vervroegde kamerverkie zingen. Maar in de crisissfeer die de twee huidige regeringspartijen CDA en WD de afgelopen weken zelf heb ben opgeroepen komt de PvdA eigen lijk op een pikant moment met haar verklaring van toenadering. Tenslotte heeft ook premier Lubbers zich al pu bliekelijk beschikbaar verklaard voor een nieuw CDA-lijsttrekkerschap. Bo vendien is WD-fractievoorzitter Voor hoeve op het ogenblik bezig om zich nadrukkelijk te profileren als de toe komstige liberale leider. Voor PvdA- leider Kok dus een aardige binnenko mer in het confrontatiegeweld tussen de twee dragers van het huidige, ver moeide kabinet-Lubbers 2. De moge lijk toekomstige bondgenoten van de sociaal-democraten - CDA, WD en D66 - hebben stuk voor stuk beminne lijk gereageerd op de vriendelijke stra tegie-nota van de PvdA. Begrijpelijk, want een regeergrage oppositie met zo'n open instelling als de PvdA nu de monstreert kan voor iedereen een aan trekkelijk rol spelen in een periode waarin de strovuren hoog oplaaien en het voortbestaan van het kabinet af en toe danig in gevaar komt. Het campag nesfeertje lijkt met dit alles al geboren. D66 wil winkeliers zelf de mogelijk heid geven om tot 19.00 uur 's avonds open te blijven. Het kamerlid Groen man heeft daartoe een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend. Dat krijgt echter onvoldoende steun. De Demo- crate is nu van plan om haar wets voorstel te zijner tijd met dat van Evenhuis te bundelen. enorm veel heterosexuele besmettin gen zijn. Er zijn zoveel besmette vrou wen," zei zij. Niettemin hebben de experts gezegd dat vrouwen beslist niet moeten stop pen met borstvoeding, ook niet in die landen waar AIDS veel voorkomt. De gevaren van flessevoeding zijn in die landen nog altijd, groter dan de kans op besmetting met AIDS. e PvdA is heel bewust op zoek 'naar een coalitie-partner. En ze schroomt daarbij niet aan te geven dat ze best wat wil opschuiven naar het po litieke middenveld. Alleen hoe en tot welke prijs, - daarover zegt de laatste nota van de drie over de vernieuwing van de partij weinig. Voor CDA en WD worden de sociaal-democraten pas echt interessant wanneer het niet blijft bij vrijblijvende uitspraken zoals er nu zijn gedaan. Waar het om gaat is, wat er straks in het verkiezingspro gramma van de PvdA komt te staan. Het lijkt wat te eenvoudig om het voor te stellen dat de PvdA op weg naar een nieuwe stembus even gemakkelijk van kleur verschiet naar het CDA als naar de WD. Het risico van een mild vage opstelling, waarmee de PvdA nu naar buiten komt, is dat anderen ermee op de loop gaan en een profiel van de so ciaal-democratische politiek anno '90 tekenen dat op gespannen voet staat met wat deze partij in werkelijkheid wil. Het is logisch dat de PvdA niet op nieuw in een positie wil raken dat ze met een vaste, onwrikbare koers al leen maar gesloten deuren tegenover zich vindt. Dat is niet goed voor een partij die meer dan een derde van het kiezersbestand achter zich weet. Maar dezelfde PvdA begeeft zich op glad ijs wanneer ze nu plotseling zoiets als een lood-om-oud-ijzer-strategie gaat aan hangen. vdM BARCELONA (Reuter) - Een recht bank in Barcelona heeft maandag de negen jaar oude aanklacht tegen Jo- han Cruijff wegens belastingontdui king ongegrond verklaard. Het hof nam aan dat Cruijff, die als speler bij Barcelona een vermogen ver diende, in de mening verkeerde, dat zijn salaris belastingvrij zou zijn. Die constructie was evenwel onaanvaard baar voor de Spaanse belastingdienst. Reden waarom vorige week via de rechter werd getracht de achterstalli ge belasting ten bedrage van bijna twee miljoen gulden alsnog op Cruijff te verhalen. De rechter was het daar niet mee eens en sprak de nieuwe trai ner van Barcelona vrij. fAdvertentie KRDAM De Landelijke Specialisten Vereniging 'jgt nog tien dagen de tijd aan te tonen dat ze wil mee- 'rken aan de uitvoering van het akkoord. iatssecretaris Dees (WVC) en minister De Koning (socia len) zijn het gebrek aan medewerking van de specialis-' i meer dan zat. Vooral het feit dat de specialisten bezui- ■'n8en op de gezondheidzorg stelselmatig tegenwerken, ,ae bewindslieden hoog. m 1984 gesloten akkoord werd in 1986 herzien, na een ,g'°P®nd conflict tussen de overheid en de specialisten. n kabinet vond toen dat de specialisten de uitvoering bet akkoord ernstig vertraagden. Met het opzeggen van het akkoord krijgt de overheid de mogelijkheid eenzijdig maatregelen af te kondigen die het inkomen van de specialisten drastisch beperken. De spe cialisten zullen naar verwachting opnieuw proberen via ge rechtelijke procedures hun gelijk te halen. De LSV is 'hogelijk verbaasd' over het voornemen van het kabinet de overeenkomst eenzijdig op te zeggen. Volgens een woordvoerder willen de specialisten wel degelijk mee werken aan de uitvoering van het akkoord. „De motivatie van de specialisten dreigt voor een belangrijk deel te ver dwijnen als de overheid onaanvaardbare happen wil ne men uit het inkomen van de specialist", aldus de LSV. KIEL/WILLEMSHAVEN (DPA) Het sterven van zeehonden in de Noordzee gaat onverminderd door. Een woordvoerder van het Secre tariaat van de Waddenzee in Wil helmshaven, in de Bondsrepubliek Duitsland, deelde maandag mee dat er tot nu toe bij de kusten van Denemarken, de Bondsrepubliek en Nederland al 800 dode zeehon den zijn aangespoeld. De zeehondensterfte begon vier we ken geleden in het Kattegat en heeft zich steeds verder naar het zuiden uitgebreid. De meeste zee-' honden gaan dood aan longontste king. Volgens het Waddenzee-secre tariaat zijn alleen al in Denemarken tot vorige week vrijdag 630 dode dieren gevonden. Volgens jachtopziener Otto Fricke in Oldenburg zijn de vermoedens dat de zeehonden uit het noorden naar het zuiden vluchten niet juist. De recente toename van het aantal zeehonden in de Noordzee is hier mee in tegenspraak. Het zeehon denbestand is op dit moment zelfs groter dan normaal. Bij een contro- levlucht zaterdag zijn 2.000 levende dieren geteld. Dat zijn er 350 meer dan in dezelfde tijd vorig jaar. Door de milde winter hebben meer zee honden het voorjaar gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1