Scholen Retranchement en Zonnemaire alsnog in het ondersteuningsproject Hontenisse overweegt inzet particuliere bewaking 'disco-straat' ...als je gaat zwemmen steek je ook eerst een voet in 't water. pORLOPIGE HECHTENIS IN DE KNEL [r R.A. Fibbe jce-president (an rechtbank BRAAKPREMIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Luto's prooi m inbrekers j>p Schouwen JDELBURG - In 1987 werden in Zeeland 16 verdachten, te- wie voorlopige hechtenis was bevolen, toch in vrijheid Éeld vanwege het cellentekort in huizen van bewaring. („Een bron van acute zorg", zo omschrijft hoofdofficier van jus- jtitimr J. M. Huijgen van het Middelburgse arrondissements- jÉket, de situatie in het jaarverslag over 1987. Klachten TEGEN VANDALISME BEZOEKERS obleem HULST In de nacht van zondag op maandag heeft een felle brand gewoed in café De Kroon aan de Kleine Bagijnestraat in Hulst. Bij de brand de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het café brandde bijna volledig uit. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. Ook de schade is nog niet bekend. De brandweer werd gealarmeerd om 2.30 uur, toen de vlammen al naar buiten sloegen. Het vuur had zich verspreid over het aangebouwde gedeelte met de keuken en de woonkamer. Ook de eerste verdie ping stond al in lichterlaaie. De brandweer bestreed het vuur met twintig man schappen en vier wagens. Een ladderwagen was ter plekke voor het reddingswerk, maar er bleek nie mand in het pand te zijn. Volgens brandweercom mandant A. A. L. der Weduwe gingen de vlammen tekeer als in een oude boerenschuur, aangezien de isolatie van het dak bestond uit stro. De brandweer was tot vijf uur 's ochtens bezig met de besstrijding van het vuur. Het nabluswerk nam enkele uren in beslag. De technische recherche stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. MIDDELBURG - De openbare basisscholen van Retranchement en Zonnemaire zijn opgenomen in het provinciale ondersteuningsproject voor kleine scholen. De beide scholen hadden zich vorig jaar reeds aangemeld, maar werden toen slechts als reserve aan de lijst van deelnemende dorpsscholen toe gevoegd. Omdat er twee scholen zijn afgevallen - Spui en Terhole - kunnen Retranchement en Zonnemaire alsnog in het project mee gaan draaien. Het drie jaar durende ondersteuningsproject ging 1 januari van start. In totaal doen er vijftien scholen mee. De provincie heeft een half miljoen gulden voor het project uitgetrokken. Het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland zorgt voor de uitvoering. Doel is versterking van de onder wijskundige en organisatorische kwaliteiten van de kleine scholen. Tevens wordt geprobeerd de onderwijsvoorziening een centrale plaats in het dorpsleven te geven. De protestants-christelijke basisschool van Spui moet van verdere deelname afzien, omdat het mi nisterie - tegen de verwachting in - heeft beslist dat de school per 1 augustus de deuren moet slui ten. De katholieke school van Terhole geeft, al dus een woordvoerder van de provincie, de voor keur aan een eigen vernieuwingsproject. Justitie bezorgd )ver cellentekort MIDDELBURG Er staat een wetenschappelijk on- erzoek op stapel naar de Zeeuwse landbouwgeschie- enis. Bij de opzet is de Universiteit van Wageningen Lrokken. De totale kosten bedragen 6,7 ton. Het pro vinciebestuur zou daarvan 2,5 ton moeten betalen. De Diversiteit draagt bijna 2 ton bij. De rest van het geld Lopt men van sponsors te krijgen. Jet initiatiefis afkomstig van de Commissie Regionale jeschiedbeoefening Zeeland. Men wil een speciale lichting Historisch Onderzoek Zeeland oprichten. De- J organisatie zou een fonds moeten gaan vormen waar- Ht ook ander wetenschappelijk onderzoek naar de Zeeuwse historie kan worden betaald. De landbouwstudie moet gezien worden als een onder deel van onderzoek naar het geheel van de Zeeuwse his torie, waarbij onder meer ook de ontwikkeling van de bevolking aan de orde zal komen. Het onderzoek, zo me nen de initiatiefnemers, kan ook van nationaal belang blijken, vooral waar het gaat om de landbouw na de middeleeuwen. De sectie cultuurbehoud van de Zeeuwse Culturele Raad heeft inmiddels een positief advies aan het pro vinciebestuur uitgebracht. De provincie zou komend jaar om te beginnen 50.000 gulden op tafel moeten leg gen, in de daaropvolgende jaren steeds 40.000 gulden. gj constateert dat het Middelburgse Tïet 'zeker niet overdreven vaak' ge- |ik maakt van de voorlopige hechte- Éils dwangmiddel. Huijgen schrijft: ét Middelburgse parket is bij het Peren van deze bevelen terughou- hetgeen een dergelijk aantal Jzendingen een extra (kwalijke) di- ïiisie geeft". fljfmerkt daarbij op dat het al jaren slepende cellentekort toch al zijn BRIKZEE In het afgelopen week je zijn autokrakers weer volop be- kig eest op Schouwen-Duiveland. 1 totaal werden acht auto's openge- ken in Westenschouwen, Renesse, rikzee, Brouwershaven en Scha- flijke. De meeste benadeelden wa- jen Duitse toeristen. |e ikrakers hadden het speciaal ge- pt op geluidsapparatuur en gingen |f|randoor met radiocassetterecor- met een totale waarde van ruim f.000 gulden. Uit een auto in Brouwers haven verdween duikuitrusting ter rde van 1.500 gulden. schaduw over het totale vorderingsbe- leid werpt. Er zal minder snel tot voor lopig hechtenis besloten worden, wan neer bekend is dat die vanwege cellen- gebrek niet uitgevoerd kan worden. Ten op zichte van voorgaande jaren wordt de voorlopige hechtenis als strafvorm door het Middelburgse par ket wel vaker toegepast. Het aantal verdachten dat in 1987 voorlopige hechtenis kreeg, steeg ten opzichte van 1986 met 33 procent tot 166 perso nen. In 19 gevallen werd de voorlopige hechtenis geschorst, waarvan dus in 16 gevallen vanwege cellentekort en in drie gevallen vanwege een andere strafprocedure. In 1986 werd er tegen 123 mensen voor lopige hechtenis geëist en toen was er sprake van 13 schorsingen en in 1985 kwamen 102 mensen in aanmerking voor voorlopige hechtenis en werden 7 zaken geschorst. Cijfers over het exac te aantal zaken dat toen werd ge schorst vanwege cellentekort, waren bij het parket niet voorhanden. Het parket heeft in 1987 dertig serieu ze klachten over de politie gekregen. De klachten varieerden van mishan deling tot fouten in een proces-ver- vendien: een vermindering van de produktie met 20 procent is niet niks. Dat zal voor velen teveel zijn. Je hebt geïnvesteerd in machines. Die worden dan onvoldoende benut. Nee, ik denkt niet dat er veel animo zal bestaan. Misschien dat het een uitkomst is voor oudere boeren die het wat kalmer aan willen doen. Maar je moet jonger zijn dan 65 jaar. Want anders mag je niet eens mee doen". Minister-president Lubbers heeft de boerenorganisaties op geroepen om bij hun leden aan te dringen op productievermin dering. „Ja, maar zolang dat een vrijwillige zaak is... Drie fabrikanten van televi sietoestellen kunnen nog wel bij el kaar gaan zitten om af te spreken dat ze wat minder apparaten maken. Met x-miljoen boeren gaat dat min der goed". Wanneer zou zo'n regeling wel kunnen werken? „Ik denk dat een meer flexibele rege ling zo hier en daar nog wel mogelijk heden biedt. Je moet eraan kunnen wennen. Als je gaat zwemmen steek ZEELAND DINSDAG 14 JUNI 1988 baal. Inmiddels zijn 26 klachten afge handeld, maar in geen enkel geval is overgegaan tot strafvervolging. Wel hebben korpsleidingen soms maatre gelen genomen. Brandweerlieden in actie bij het brandende café aan de Kleine Bagijnestraat in Hulst. Het onderzoek kon in veel gevallen worden beperkt tot een onderzoek van de betrokken korpsleiding. In een aan tal gevallen werd de rijksrecherche in geschakeld. Nog drie klachten zijn in behandeling en één is er gedurende het onderzoek terug getrokken. Huijgen schrijft over de klachten: „Het is moeilijk om ten aanzien van een klacht te zeggen: 100 procent gegrond of 100 procent ongegrond. Vaak is er een kern van waarheid in, maar heeft de klager zelf de meeste boter op het hoofd. Soms bestaat de overtuiging dat klager gelijk heeft, maar levert het onderzoek geen bewijs van het gelijk op. In 1986 werden veertig klachten inge diend. In één geval werd toen tot straf vervolging tegen de betrokken politie man ingesteld. Huijgen spreekt in het jaarverslag ver der zijn zorg uit over onvoldoende menskracht bij het parket. De norm voor een klein parket als Middelburg is veel te laag, vindt hij. Ook de huisves ting van het parket vindt hij onvol doende. Het parket kreeg in 1987 te maken met een sterke stijging van het aantal eco nomische zaken. Dit onder meer van wege de visserijperikelen. In totaal steeg het aantal zaken van 956 naar 1487. De zaken voor het kantonge recht daalden met 15 procent tot 24.582. Het is niet precies bekend, waardoor dit veroorzaakt werd. )DELBURG - Mr R. A. Fibbe, rech- Jf§>Ü de arrondissementsrechtbank |in Middelburg, is bij Koninklijk Be- t benoemd tot vice-president van rechtbank. De precieze datum ij ingang is nog niet bekend, maar j in elk geval na 1 oktober. Mr Fib- vordt dan tevens voorzitter van de Jfkatner. «et deze benoemingen volgt hij mr G. loipes op, die per 1 oktober zijn func- ie als voorzitter van de strafkamer en i-president van de Middelburgse ctbank zal neerleggen. Mr Fibbe jtot 1 mei van dit jaar rechter-com- Saris. Tot de datum waarop zijn vi- fresidentschap officieel ingaat, zal Fibbe zich voornamelijk bezighou- j met de rechtspraak in civiele za- Zierikzeese jongeman die >rige week als vakantiehulp n winkel in de Schouwse cen- umplaats binnentrok, trof 't slecht. zijn derde klant stond hij et de mond vol tanden. 'en zijn werkgever even weg cas< bleek hij opgescheept te 'tin met een Deen en een pro bleem: de taalbarrière bleek tiet te nemen. Deen had zich meteen wat opgewonden tot de jongeman lewend, die de man daarop 'nel enkele verrekijkers had eten zien. it de gebaren en de stemver- '■effing aan de andere kant 'an be toonbank leidde hij af, let daar de verlangens van '■yn bezoeker niet naar uitgin- eerop hij de Deen snel een ollectie zonnebrillen toonde. aar °ok deze artikelen kon- £n tie opwinding van de man eet wegnemen. p dat moment kwam de ne- eigdoende zelf weer binnen, en man die in de loop der ja- en tijdens vakanties een aar- mondje Deens heeft leren praten. Poen was het probleem snel op- L tie Deen wilde alleen P en van het toilet gebruik ma- WISSENKERKE Het wuivend graan mag de dichterlijke ziel nog immer bekoren, als bron van brood winning lijkt het zo langzamerhand te hebben afgedaan. Alsmaar groter wordende produktie-overschotten duwen de inkomsten van de boer steeds verder naar omlaag en kos ten het Verenigd Europa handen vol geld. Daarom: als het aan de Euro pese Commissie ligt verdwijnt tien procent van het goudgeel koren zo snel mogelijk uit het gezichtsveld. Met de minder poëtische landbouw gewassen er achteraan. Nog deze zomer moet een regeling in werking treden die daar een begin mee maakt. De Europese boer kan dan een jaarpremie van zo'n 1400 tot 1600 gulden in de knip steken voor elke hectare akkerland die hij braak laat liggen. Het is de eerste poging om de geldverslindende overschot ten aan landbouwgewassen te beteu gelen via het uit de produktie nemen van cultuurgrond. Vallen er dus volgend jaar al zwarte gaten in het zomers maaiveld? „Nee", zegt voorzitter F. A. Dees van de ZLM-kring Noord-Beveland, „Ik denk dat die regeling in Nederland niet veel uithaalt". Dees runt in Wis- senkerke een akkerbouwbedrijf met een omvang van 120 hectare. Ook hij zou niets liever zien dan dat het Eu ropees graanoverschot van 35 mil joen ton als sneeuw voor de zon ver dwijnt. „Het goede van de regeling is dat er nu eindelijk eens niet over ver dere prijsverlaging, maar over ver mindering van de produktie wordt gesproken". Maar hij zal zich zeker niet als eerste aanmelden om de braakpremie in ontvangst te nemen. „Aan de regeling zijn bepaalde voor waarden verbonden. Ik denk dat de akkerbouwers er moeite mee zullen hebben die te accepteren". Een kwestie van een te lage pre mie? „Dat is niet eens zozeer het pro bleem. Maar een voorwaarde is datje minimaal 20 procent van je bouw land uit produktie neemt voor een periode van minstens vijf jaar. Je hoeft niet al die tijd dezelfde perce len braak te laten liggen. Maar een periode van vijf jaar is te lang. Er kunnen veranderingen optreden op de wereldmarkt of de structuur van je bedrijf kan veranderen. Dan zitje wel aan zo'n overeenkomst vast. Bo- Voorzitter F.A. Dees van de ZLM-kring Noord-Beveland: „Ik denk dat die regeling in Nederland niet veel uithaalt". KLOOSTERZANDE - In de gemeente Hontenisse gaan stemmen op voor de inschakeling van een particulier be wakingsbureau in de strijd tegen het vandalisme in de Cloosterstraat. Door een gebrek aan tijd en man kracht bij de politie zijn andere oplos singen nodig voor de handhaving van de openbare orde in de uitgaans- straat. Volgens burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen zijn de problemen in de Cloosterstraat een aanhoudende zorg van de gemeente. Er zijn nog steeds klachten van buurtbewoners over overlast tijdens de weekeinden. Vooral de kleine vernielingen blijven de nodige irritatie wekken. De politie is wel bereid om een oogje in het zeil te houden, maar heeft daartoe nauwe lijks de mogelijkheid vanwege de be zuinigingen. De gemeente wil paal en perk stellen aan het vandalisme. Des noods met behulp van een particuliere bewakingsdienst. Burgemeester Kes sen vindt het idee de moeite van het overwegen waard. „Misschien moeten we dat plan maar eens uit de la halen. We zouden kunnen onderzoeken of een dergelijke oplossing haalbaar is. Want we zullen eerst moeten weten, welke bevoegdheden particulier bewakings personeel heeft. Bovendien zal zo'n bu reau ongetwijfeld nogal wat geld kos ten. En dat zal uit de gemeentekas moeten komen. De gemeente heeft een eigen verantwoordelijkheid voor de handhaving van de openbare orde, ook al weigert het rijk financieel bij te springen." In de weekeinden worden de cafés en discotheken aan de Cloosterstraat be zocht door enkele duizenden jongeren. Een groot deel van de bezoekers komt van de overzijde van de Westerschel- de. Burgemeester Kessen zoekt de ver nielzuchtige jongeren echter voorna-i melijk in de eigen streek. „Van del jeugd van de overkant hebben we geen centje last meer. Door de verplaatsing van een bushalte kunnen de jongeren bij het verlaten van de disco direct de bus instappen. De ergste vernielingen vinden niet plaats in de avonduren maar vaak diep in de nacht. Misschien is het gewenst om een goede sluitings tijd in te voeren. Op dit moment blij ven de cafés open voor een handjevol late klanten. Kloosterzande is geen grote stad. We mogen de cafés best sluiten op een christelijk tijdstip." In overleg met horeca-eigenaren en de politie wordt al geruime tijd gezocht naar een geschikte aanpak van het probleem. Zelfs het installeren van vi deocamera's werd niet geschuwd in de strijd tegen het vandalisme. In de ge meenteraad is herhaaldelijk aange drongen op harde maatregelen tegen de baldadige cafébezoekers. Daarbij wezen enkele raadsleden al op de mo gelijkheid van het inschakelen van particuliere bureaus. Burgemeester Kessen vindt, dat de overlast in de Cloosterstraat niet mag worden onderschat. Maar vergeleken met andere plaatsen in de provincie wil hij niet klagen. „Gelukkig maken wij hier niet van die ernstige toestan den mee zoals in Westerschouwen. Echte rampzalige dingen zijn tot nog toe achterwege gebleven. Maar irri tant blijft het natuurlijk wel." je ook eerst een voet in het water om te voelen of het koud is. Het moet na tuurlijk ook weer niet zo zijn dat al leen de overhoekjes worden aange meld. Ze zouden de oppervlakte van de braak te leggen grond kunnen verminderen tot 10 procent of bij voorbeeld tot minstens 5 hectare. Dan is het nog niet leuk. Wij zijn hier in Nederland gewend om elke vier kante meter te benutten. Zomaar een stuk land bloot leggen, gaat dan in tegen je gemoed. Een boer ervaart dat als tegennatuurlijk. Maar wil je een economisch verantwoorde ak kerbouw, dan zul je daar toch over heen moeten stappen. En in de andere EG-landen? „In landen als Frankrijk zou de rege ling wel eens beter kunnen werken. Daar gaat het er wat wilder aan toe. Je hebt er ook veel grotere bedrijven. 500 tot 600 hectare zal daar geen uit zondering zijn. Daar zitten ook slech tere gronden tussen. Die zullen mis schien wat eerder worden aange meld. Maar daar heb je ook het ge vaar van fraude. Want wie kan con troleren of er geen stukken worden aangemeld waarop toch al niets ver bouwd werd. Dat levert dan geen en kel soelaas op, maar het kost wel geld". Alternatieven? „Wij hebben voorgesteld: verplicht elke akkerbouwer 20 procent van elk perceel tarwe braak te leggen; en verhoog de prijs van de tarwe tot het niveau van 1983. Dat systeem zou al leen maar mogen gelden voor tarwe. Want dat is het produkt waar alles om draait. Regel je de produktie van tarwe dan ontstaat vanzelf een even wicht voor de andere produkten. Maar ons voorstel heeft het niet ge haald. Onder meer in Groningen wa ren ze er tegen. Je zou obk kunnen denken aan een tendersysteem. Laat iedere akkerbouwer opgeven hoe veel premie hij wenst te ontvangen voor braakliggende grond. Uitgaand van het beschikbare budget kan de overheid dan bepalen hoe hoog de premie moet zijn. Wie te hoog heeft ingeschreven mag niet meedoen. Dan wordt het nog een beetje een sport ook. En dan rolt er vanzelf een premie uit de bus waarmee ook in volgende jaren kan worden ge werkt". Henk Postma De Cloosterstraat in Kloosterzande, die als wijd en zijd bekend staande uii- gaansstraat in de weekeinde duizenden jongeren trekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 11