Een regel gratis op 'n Kleint je in de PZC 'ositie-umform voor agente EEK-UIT :EEK Philips stoot ongeveer 900 arbeidsplaatsen af Onrust bij Vlissingse visafslag KINDERKLEDING biileveld tvens*. STUNT BRISTOL WARE MISDAAD IN KAART veteranenziekte op Kreta I Kernafval Ook uw tuin is blij met vaderdag Scinitclir 5 DAGEN OPHEFFINGSUITVERKOOP met de bekende merken Naar gezondere verhoudingen (1) Naar gezondere verhoudingen (2) 1erioden met zon 31 e jaargang no. 136 iaterdag 11 juni 1988 Zie pagina 24 HAAG (GPD/ANP) In Nederland zijn ten minste 189 groeperingen actief op het gebied tl de georganiseerde misdaad of zware criminaliteit. Het werkelijke aantal wordt geschat &en de 200 en 250. De meeste organisaties houden zich bezig met drugshandel, overvallen en [iel tallen. Meer dan de helft van de in kaart gebrachte groeperingen opereert internationaal. Topje ijsberg I i Geweld 1 Puinruimers I ven. \Gezondheid BONDEN REAGEREN GESCHOKT stijlvol en functioneel én in KWALITEIT én in PASVORM* Lange Delft 19-21, Middelburg I I I Eerst nog wolkenvelden, later perio- zn met zon. Overwegend matige wind It noord tot noordoost. Middagtem- zratuur omstreeks 21 graden. LKfr AAR (GPD) De rijkspolitie heeft een uniform ont- Id voorpolitie-agentes die zwanger zijn. In dit specia- Msiiie-uniform kan een zwangere agente haar werk- jamheden gewoon voortzetten. Tot nu toe worden zwan- 'ere agentes zo ingeroosterd, dat zij geen straat-surveil- meer hoeven te doen tijdens hun zwangerschap. ositie-uniform is ontwikkeld op verzoek van rijkspoli- ente Mirjam Bos-Rijkers uit Langendijk. Zij wilde tij- haar zwangerschap het 'straat'-werk gewoon voort en naa zetten en vroeg om een aangepast positie-uniform. Dat bleek echter niet te bestaan. In razend tempo is toen bij een Eindhovens bedrijf een spe ciaal positie-uniform ontwikkeld en daarin doet Mirjam Bos nu dienst. Omdat in kringen van de rijkspolitie wordt verwacht dat Mirjam Bos niet de laatste zal zijn die haar werk gewoon wil voortzetten, wordt de zaak aan de orde gesteld in de kle dings commissie van de politie. De bedoe ling is dat positie-uniformen later gewoon via de Intendan ce in Apeldoorn ter beschikking kunnen worden gesteld. Nederland 189 iminele groepen n cijfers staan in een rapport van en projectgroep van politiemensen, orige maand een landelijk onder- ïoek heeft afgerond. Samen met de ®rale Recherche en Informatie- |st (CRI) werden de misdaadgroe- lenp er politie-regio geanalyseerd. Po- ltie: en justitie noemen de resultaten ikkend. organisaties hebben een 'mafia- ige' structuur. Ze voldoen aan de Efeenmerken die in de Angelsaksi- he 1 nden worden gehanteerd bij het sfliueren van georganiseerde mis- een hiërarchische structuur met e taakverdelingen, een intern ||tiesysteem, activiteiten in legale jiaprnemingen om misdaadgeld 'wit gassen', het omkopen of intimide- „nlan functionarissen bij overheid of Rijfsleven en het plegen van diverse jöjken misdaad. iet gaat daarbij om een Zuidameri- IjBjise cocaine-organisatie, het Chi- heroïne- en afpersingssyndicaat 'aij Huen Chai en een Nederlandse ;sbende. |ele duizenden criminelen zijn esloten bij een misdaadorganisa- 'evendertig procent van de groe- ngen telt 10 tot 19 leden, drie pro cent bestaat uit 100 of meer crimine len. Per ressort van het Openbaar Ministe rie, een gebied dat verscheidene poli- tie-regio's omvat, hebben de onderzoe kers de aanwezigheid van misdaador ganisaties eveneens gepeild. In het ressort Amsterdam zijn het er 97, in Arnhem 84, Den Bosch kent er 79, Den Haag 67 en Leeuwarden 38. Daarbij ko men wel dubbeltelligen voor, omdat vele organisaties in verschillende res sorten actief zijn. De analyse was voor minister Korthals Altes mede aanleiding om bijna 14 mil joen gulden uit te trekken voor de op bouw van een netwerk van regionale rechercheteams. Wanneer in alle 23 politieregio's rechercheteams actief zullen zijn, valt volgens een woord voerster van justitie niet te zeggen. De analyse heeft slechts „het topje van de criminele ijsberg" aan het licht ge bracht, aldus drs. A. W. M. van der Heijden, hoofd sectie misdaadanalyse van de CRI, vrijdag voor de NOS-tele- visie. Hoewel door de onderzoekers volgens Van der Heijden hele strenge criteria zijn gehanteerd, hebben de re sultaten van hun analyse hen ver baasd. De omvang van de georgani seerde misdaad bleek veel groter dan werd aangenomen. De eerste wedstrijd werd zo nu en dan ontsierd door harde overtredingen. Hier wordt de Duitser Klinsmann rechtsneergelegd door een tegenstander. DUSSELDORF DRA- Voor Westduitsland en Italië, de landen die gisteren het Europees kampioenschap voetbal openden, was niet verliezen belangrijker dan winnen. De eerste wedstrijd eindigde bijna traditioneel in een gelijkspel: 1-1. De Italianen, die een sterke indruk maakten, namen na de rust de leiding. Maar niet veel later kwam het gastland op gelijke hoogte. De politie verrichtte rond het openingsduel vier arres taties. Een Italiaan, vanwege het bezit van meerdere valse toegangskaarten, twee Westduitsers - één wegens het bezit van hasj en één wegens het plegen van gewel- dadigheden - en een Engelsman, die een handtasje stal, werden aangehouden. Voor het begin van de wedstrijd werden verder tien toe schouwers wegens openbare dronkenschap opgepakt en ter ontnuchtering in een politiecel opgesloten. Daar naast kwamen 81 bezoekers niet door de blaastest, waarbij het promillage op 1.2 was gesteld. Ook zij moch ten het stadion niet in. Zondagavond komt het Nederlands elftal voor het eerst in aktie. Het Oranje-team speelt in Keulen tegen Rus land. l Dienstplichtig en kunnen hun I klachten over geweld in de I krijgsmacht melden via een \06-nummer. PAGINA 3 I Sociale diensten voelen zich de Ypuinruimers van het beleid |iian sociale zaken. PAGINA 5 \De Covra is bereid tot opslag I van kernafval bij de Kalootha- PAGINA 9 |Oe gezondheid van langdurig werklozen is vaak slecht. PAGINA 11 ïadio, tv, kunst: 2 binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Jpinie en achtergrond: 4 Financieel, economie: 6 Provincie: 9,11,13,15,17 en 19 Sport: 37 '10—'45 volgens Wim Kayzer 1 bazen zijn de ergste honden vader Bergmann gedenkt de ondergang van het Koninkrijk yer Nederlanden Cobra met Appel en Corneille op het eer- fte plan Toon Tellegen Iongieert met taal klankre- pisseur Guus Feist over het fij ne werk op de achtergrond. PAGINA 21, 22, 23 en 25 studenten uitgekleed om- pen naar woelig Dodewaard re v?Mgheidsdienst in de oor logsjaren volkscultuur te pee/ en geld toe op de kermis Metrojungle in Mexico-City muurvast in drugweb. PAGINA 29, 30, 31 en 33 AMSTERDAM (ANP) Moeder Teresa, winnares van de Nobelprijs voor de vrede, was vrijdag in Nederland. De religieuze, vooral bekend door haar menslievend werk in India, is in Nederland ter gelegenheid van de opening van een missiehuis. Foto: moeder Teresa woonde de dienst bij, die naar aanleiding van de opening werd gehouden in de kerk De Liefde in Amsterdam. EINDHOVEN (GPD) Bij de grote Philipsdivisie voor consumenten elektronica (televisies, radio's etc.) in Eindhoven zullen ongeveer 900 van de 3400 arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen. Volgens een berekening van het con cern kan voor maximaal 600 personen een oplossing worden gevonden via het normale verloop, het meeverhui zen bij verplaatsing van de activitei ten en via een speciale vertrekregeling voor oudere werknemers. Voor de 300 anderen wordt collectief ontslag on vermijdelijk geacht, aldus vrijdag een mededeling van het bedrijf. Philips voor intensief gaan bemiddelen bij het vinden van vervangende werkzaamhe den binnen of buiten Philips. Een adviesbureau becijferde samen met Philips dat de kosten structureel moeten worden teruggebracht om te overleven in de zware concurrentie strijd. De bonden hebben vrijdag geschokt gereageerd. Het verlies aan werkgele genheid is veel groter dan werd ge vreesd. De afgelopen dagen gonsde het in Eindhoven van geruchten met be trekking tot de op handen zijnde reor ganisatie. Daarbij werd veelal een ver lies van ongeveer 600 arbeidsplaatsen genoemd. Een woordvoerder van de Industrie- VLISSINGEN De Vlissingse en Ar- muidse vissers hebben vrijdagoch tend vroeg geweigerd hun vangsten zoals gebruikelijk te lossen bij de Vlissingse vismijn. De vissers wilden dat pas maandag doen zodat de ongeveer 200 leden van de mobiele eenheid na het weekeinde opnieuw naar de vismijn zouden moe ten komen om de AID bij te staan. De inspectiedienst wil namelijk niet meer werken zonder rugdekking van de ME. Als reactie vorderde de AID, krach tens zijn bevoegdheden, dat de vis vrij dag werd gelost. Toen dat nog niet ge beurde, legde de inspectiedienst na mens justitie beslag op de vis en verze gelde de luiken van in totaal 26 kot ters. De situatie leidde tot een impasse tus sen vissers en overheid. Toch gingen de strijdende partijen tegen één uur 's middags rond de tafel zitten in het vis mijngebouw. Na bijna twee uur praten was iedereen akkoord met een voor stel van wethouder T. R. K. Meijers van visserij: inbeslagname opheffen, lossen en normale controle uitoefenen. Justitie hield echter vast aan de uitge schreven processen-verbaal. Onder het toeziend oog van AID en mobiele eenheid losten de vissers vrij dagmiddag tot 's avonds negen uur hun kotters, twaalf uur later dan nor maal. (Zie ook pagina 9). (Advertentie) UTRECHT (ANP) - De mogelijkheid bestaat dat Nederlandse gasten tij dens hun verblijf in hotel Aktizeus in Heraklion op het Griekse eiland Kre ta zijn besmet met de legionella-bac- terie. Een vrouw is deze week in Grie kenland aan een ernstige longontste king overleden. De geneeskundig inspecteur voor in- (Advertentie) Dr. Wolf, tuinarts, heeft voor vaderdag een slim advies: Geef vader nu eens een kado waar hij jarenlang plezier van heeft. I Iet Multi Star gereed schap bijvoorbeeld. De speciale Wolf vaderdagaanbieding: Schoffel met hardhoutensteel en krabbertje met ministeel. OQ Qfl Van 50,35 Voor De Wolf Vaderdagaanbieding is verkrijgbaar bij uw tuinspeciaalzaak. Advertentie bond FNV zegt de plannen eerst eens goed te zullen bekijken. Van gedwon gen ontslagen kan volgens de bond echter geen sprake zijn. Ook M. Hietkamp van de Industrie- en (Slot zie pagina 3 kolom 7) fectieziekten, dr. H. Bijkerk, heeft vrij dag een brief gestuurd aan alle huis artsen, internisten, longartsen en mi crobiologen om hen op de hoogte te stellen. De legionella-bacterie kan een ernstige vorm van longontsteking (ook wel veteranenziekte genoemd) veroorzaken. De bacterie verspreidt zich doorgaans via onvoldoende verhit water (minder dan 60 graden), bij voor beeld uit kranen en douches, en via luchtverversingssystemen. De eerste in Nederland gemelde pa tiënte verbleef van 17 tot en met 24 april in hotel Aktizeus. Ze werd op 24 april ziek. Be diagnose „legionellap- neumonie" werd pas bij haar thuis komst, op 24 mei, gesteld. Op 7 juni werd bij de inspectie gemeld dat moge lijk een tweede Nederlandse patiënt uit het hotel aan de veteranenziekte lijdt. Kort daarop kwam het bericht binnen dat een derde patiënte uit het hotel in Griekenland aan een ernstige longontsteking is overleden. Er zou den meer hotelgasten zijn met adem halingsproblemen. Bijkerk heeft de Griekse gezondheids autoriteiten op de hoogte gesteld. Zij hebben direct opdracht gegeven tot onderzoek in Heraklion. De inspectie heeft de Nederlandse artsen gevraagd om - hoewel de situatie nog niet hele maal duidelijk is - bij patiënten die ademhalingsproblemen hebben en die in hotel Aktizeus hebben gelogeerd, rekening te houden met de mogelijk heid van legionella-besmetting. Aan de vismijn van Vlis- :ingen is de spanning nog steeds niet geweken. Drie maanden geleden kwam het er tot een veldslag tussen vissers en de politie na moei lijkheden met een controleur van de Algemene inspectiedienst (AID). En gisteren was het er opnieuw raak. De weigering van de vissers om hun vang sten te lossen en zo de controleurs van minister Braks' ministerie dwars te zitten, zorgde voor een tamelijk grim mige confrontatie. Daarbij kwam het tot justitiële actie: beslag op de aange voerde vis. Doordat iedereen ditmaal het hoofd koel hield, kon geweld in welke vorm dan ook vermeden wor den. Maar daarmee is dan wel onge veer alle positiefs opgesomd. De sfeer tussen de getergde vissers en de amb tenaren die controleren of de vangst voorschriften worden nageleefd, is nog steeds grondig verziekt. Het incident van gisteren heeft dat bevestigd. Het heeft bovendien aangeduid dat er maar weinig hoeft te gebeuren of de vlam slaat opnieuw in de pan. Aan ver standig manoeuvreren van de Vlis singse wethouder Meijers was het te danken dat er geen gekke dingen zijn gebeurd. Maar veel uitzicht op verbe tering van de situatie bij de Vlissingse vismijn is er niet. Er heerst een vorm van koude oorlog, die alleen maar tot verdere verharding leidt wanneer er niet duidelijk iets verandert. De na weeën van de visfraude-affaire, waar mee Nederland ook in 'Brussel' een slechte beurt heeft gemaakt, doen zich nog iedere week opnieuw ernstig voe len. Voor de vissers betekenen ze een fikse belemmering in hun normale be drijfsvoering; voor inspectie-ambtena ren onder bescherming van de politie is het werk eveneens vergaand onna tuurlijk. Partijen zullen daarom - hoe moeilijk dat ook is - tot een vergelijk moeten zien te komen over gezondere wederzijdse verhoudingen. Want zoals de zaken er nu voorstaan is er alleen maar sprake van verlies en risico's. En daarmee is niemand gediend. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) heeft zich de klachten over geweld en intimidatie binnen de krijgsmacht aangetrokken. Gisteren kondigde hij een reeks maatregelen aan om incidenten en crimineel ge drag binnen de kazernepoorten te be strijden. Hij had namelijk geconsta teerd dat er heel wat meer aan de hand is dan tot nu toe naar buiten is geko men. De soldatenvakbonden hebben het verschijnsel van ontsporingen bin nen de krij gsmacht al sinds j aar en dag aan de kaak gesteld, zonder dat er se rieus aandacht aan werd besteed. Het moet voor Van Houwelingen daarom een uiterst pijnlijke ervaring zijn ge weest, te ontdekken dat de onder het tapijt geveegde klachten maar het topje van de ijsberg blijken te zijn. De goede naam van het militaire appa raat is ermee in het geding. Ongezonde verhoudingen binnen de krijgsmacht kunnen op de duur verstrekkende ge volgen hebben. Het is daarom van be lang dat de bewindsman met inscha keling van de betrokken vakbonden van militairen heeft gezocht naar maatregelen om geweld, criminaliteit en andere onfrisse toestanden in te dammen en te voorkomen. Het valt daarbij op dat er nu eindelijk iets wordt gedaan om het meest voor de hand liggende probleem in de krijgs macht te bestrijden: de grote verve ling. Juist de leegheid, het gebrek aan sociaal contact, de afwezigheid van controle en leiding op momenten dat ze - buiten de diensturen - nodig zijn, blijken vaak de dieper liggende oorza ken. Het gaat om herinvoering van eenvoudige regels, waarvan werd ge dacht dat ze overbodig waren. Het gaat om een stukje zorg dat ten on rechte werd afgeschaft. Het gaat erom dat aandacht wordt besteed aan din gen waarvan het bestaan veel te lang is ontkend. vdM. Advertentie (Advertentie) Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingtijden toonzaal: Werkdagen 09.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdag 09.30-12.30 uur Iécht leder in grijs, blauw, wit en zwart Maten 40 - 46 Winkelprijs 79.95 Alléén vandaag bij Bristol slechts I29I Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1