EERSTE RONDE Lubbers beschikbaar als lijsttrekker in kerk Middelburg uitgereikt Tientallen doden na explosie trein Coalitie volgens peiling nu op 71 kamerzetels Groeiende kritiek op reddingswerk Borken I Takeshita ziet leidende rol voor Lubbers Koudegolf in Brazilië: 300 doden Zeiler Van de Weg te laat weg dopr niersteenaanval Organisatie van hasjtransporten op zee opgerold [onnige perioden 231e jaargang no. 131 indag 6 juni 1988 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. beigend Veer sport nreukink ^K-kaartjes Beker Gekozen IN RUSSISCHE AZAMAS KORT NA RAMP CONTACT MET ZES GEREDDEN mlf bewolkt en kans op een bui. Maxi- him temperatuur rond 16 graden. eest matige noordenwind. PROVINCIALE ege voor ranse ocialisten (Van onze correspondentI 'AEIJS De verwachte 'roze vloedgolf heeft zich afgelopen flag na de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezin- niet voorgedaan. Terwijl 34% van de kiezers van hun onge- ;en over het uitschrijven van deze vervroegde verkiezin- liet blijken door niet in de stemhokjes te verschijnen, plik 39,1% van de wel opgekomen kiesgerechtigden zich uit r de URC, dat is de samenbundeling der traditioneel-con- atieve partijen, 38,2% voor de socialisten, 9,6% voor de na- aalfronters en 11,1 voor de communisten. ROTTERDAM (ANP) Premier Lubbers is be reid bij de volgende ver kiezingen - voorzien in 1990 - opnieuw lijsttrek ker te worden van het CDA. Lubbers zei dit zaterdag in een toespraak tot de CDA-partijraad in Rot terdam. Die reageerde met een donderend ap plaus. De premier maak te daarmee een einde aan verhalen dat hij een hoge functie bij de Euro pese Gemeenschap op het oog zou hebben na deze kabinetsperiode, met name die van voor zitter van de Europese Commissie. Lubbers deed dit af als „geruch ten". De premier zei hierover: „Laat ik u kort en duide lijk zeggen: ik ben niet beschikbaar. Mijn plaats is hier, nu en in 1990, als dat nodig is, als u dat nodig vindt. Dat is wat mij betreft geen of fer. Ik doe mijn werk met overtuiging en in het vol le vertrouwen dat we succes zullen boeken. Er is veel bereikt, er zal nog veel bereikt worden." (Zie verder pagina 3). evolg van het zogenaamde een- ige-meerderheidssysteem komt ieer op een zetelverdeling waarbij cialisten mogen rekenen op 295 ot $15 afgevaardigden in het parie nent, de URC op 240 tot 260 af- evi ardigden en de communisten op 0 tot 15 parlementariërs. In deze be- tekeping keert het Nationaal Front •tan Jean-Marie le Pen in het parie ra t niet terug. De absolute meerder- dreigende taal zaterdag van iet CDA tegen de VVD over de üannen voor de vernieuwing an het verzekeringsstelsel in le gezondheidszorg. PAGINA 3 pet toeristische veer Goris- \oek-Yerseke heeft zaterdag |ie eerste overtocht gemaakt. PAGINA 5 irik Breukink heeft de beste prestatie aller tijden van een Nederlander in de Ronde van talie geleverd. In regen, neeuw en mist won hij de waarste bergetappe. De Ne- lerlander staat nu op de twee- Ie plaats in het algemeen klas sement en is zelf favoriet voor pe eindzege. PAGINA 9 door een chaotische organisa- ie van de KNVB liep de ver- 'oop van EK-kaartjes in Zeist aterdag volledig uit de hand. Ir ontstonden vechtpartijen nde politie moest er met paar- 'en en honden aan te pas ko ten. PAGINA 9 Pe voetbalclub Vlissingen leeft het seizoen bekroond met \et veroveren van de districts- eker door een 4-0-zege op P VV uit Den Bosch. PAGINA 11 <adio, tv en kunst: 2 'innen- en buitenland: 3 rovincie: 5 en 7 Port: 9,10,11,12,13,15 en rechtse Natinonaalfronters de kandi daat van de traditioneel-conservatie- ve URC zullen bijspringen en omge keerd, en of de socialisten en commu nisten bereid zijn op eikaars best ge plaatste kandidaat te stemmen. Voorzichtige prognoses stellen dat de socialisten volgende week de absolute meerderheid waarschijnlijk met de hakken over de sloot zullen behalen. eid in het Franse parlement ligt bij de 89ïstels. )ei ïtslag van zondagavond kan in de wee ie ronde van volgende week zon- nog van karakter veranderen. In e veile week die de politici gegeven is n ze niet alleen hun aanhang op- )S melen alsnog te stemmen op een riet die in het district waarin hij is isteld, weliswaar nog niet de abso- meerderheid van 50% plus een bereikt, maar dan toch in percen- aan de kop ligt. le eenvoudige meerderheid te ver en, die in de tweede ronde wordt ist, zullen de partijen met elkaar raken proberen te maken, waarbij lezers zal worden aangeraden hun uit te brengen op de kandidaat gezamenlijke inspanning de bes- ins op de overwinning maakt. Bij onderhandelingen gaat het voor- elijk om de vraag of de ultra- Tot de al in de eerste ronde met de ver eiste vijftig procent plus een der uit gebrachte stemmen gekozen kandida ten behoren oud-premier Fabius en oud-president Giscard d'Estaing. Ook premier Rocard werd meteen herko zen, benevens een aantal ministers uit zijn kabinet. In Marseille boksen Na- tionaalfrontleider Le Pen en zijn so cialistische tegenstander nog tegen elkaar op. De socialist zou 38% hebben verworven tegen Le Pen 32%. De laureaten in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Van links naar rechts oud-kanselier Helmut Schmidt, mevrouw Ellen Johnson Sirleaf, burgemeester Teddy Koliek van Jeruzalem, de Deense dr Halfdan Mahler en de Ameri kaanse privé-diplomaat dr Armand Hammer. MIDDELBURG In de Nieuwe Kerk in Middelburg zijn zaterdag morgen de Roosevelt Four Free doms Awards uitgereikt. Deze hoge Amerikaanse onderscheidingen worden jaarlijks toegekend aan personen die zich bijzonder hebben ingezet voor de door de beroemde Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt geformuleerde vier vrij heden: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwa ring van armoede en vrijwaring van vrees. De uitreiking geschiedt afwisselend in New York en Middelburg. Dit houdt verband met de nauwe ban den die de Verenigde Staten en Ne derland al ruim tweehonderd jaar met elkaar onderhouden. De keuze voor Middelburg spruit voort uit het feit dat de familie Roosevelt oor spronkelijk uit Zeeland afkomstig is. De onderscheidingen werden dit jaar toegekend aan de oud-kanselier van de Duitse Bondsrepubliek Hel mut Schmidt, burgemeester Teddy Koliek van Jeruzalem, de oud-mi nister van financiën van Liberia me vrouw Ellen Johnson Sirleaf, de Deen dr Halfdan Mahler (secreta ris-generaal van de Wereld Gezond heids Organisatie) en de Ameri kaanse privé-diplomaat dr Armand Hammer. Bij de met veel veilig heidsmaatregelen omgeven plech tigheid in de Nieuwe Kwerk waren onder anderen ook prinses Juliana en prins Bernhard aanwezig. (Zie ook pagina 5). MOSKOU (AP) - In de Sovjetunie heeft zich zaterdag op 130 kilometer ten zuiden van de stad Gorky in drie wagons van een goederentrein een zware explosie voorgedaan. Daarbij zijn zeker 68 mensen om het leven ge komen en 230 gewond geraakt, onder wie acht kinderen. Volgens het pers bureau TASS moet er rekening mee worden gehouden dat er nog meer do delijke slachtoffers zijn. In de wagons waren volgens TASS ex plosieven opgeslagen die bestemd wa ren voor geologen, mijnwerkers en de bouw. Op het moment van de explosie bevond de trein zich vlak bij het sta tion Azamas. Door de ontploffing is een gat van 25 meter diep en ruim 50 meter doorsnede in de grond geslagen; meer dan 150 huizen zijn verwoest, 250 beschadigd, en in een omtrek van twee kilometer zijn de ramen gesneuveld. 600 gezinnen zijn dakloos geworden; volgens TASS zullen zij allemaal een nieuwe woning krijgen, en zal iedereen schadevergoeding krijgen. Door de explosie is ook het spoor be schadigd, alsmede andere openbare voorzieningen. Meer dan 80 artsen en 20 operatieteams uit Moskou, zijn per ROTTERDAM - Uitbundige fans tijdens het eerste optreden van Michael Jackson in het Feijenoordstadion. Het popidool zorgde zondagavond in Rotterdam voor een overvolle kuip. (Van onze correspondent) BONN In het Westduitse Borken groeit de kritiek op de leiding van het reddingswerk. Zondag werd bekend dat de zes mijnwerkers, die 65 uur na de ramp levend naar boven werden gehaald, direct na de explosie van bruinkoolstof nog radio-contact heb ben gehad met de centrale boven gronds. Mijneigenaar Preuszen Electra had dit ontkend en steeds gezegd dat het ging om een kort contact tussen boven grondse hulptroepen. Wel was voor het reddingswerk voor alle zekerheid kor te tijd gestopt, maar toen zich nie mand meer meldde, werd verder nau welijks meer aandacht aan de melding besteed. President-directeur Kramer bracht zondag een andere versie: „De man die de melding opving kreeg te horen: 'Een, noorden, vier, vijf... zes personen'. Dit heeft hij genoteerd en doorgegeven". Volgens Kramer is de melding serieus genomen en is tien uur lang geprobeerd het contact te herstel len. Hij voegde daaraan toe dat de hele reddingsoperatie niet is beïnvloed door de hulproep. „Wij wisten dat al leen in het gebied waar we deze zes hebben gevonden, een kans op overle ven bestond". Daarom hebben de red ders zich vooral op dit deel geconcen treerd. Sinds de miraculeuze redding van za terdagmorgen, wordt koortsachtig ge zocht of er nog meer overlevenden zijn. De geredde mijnwerkers vertelden voetsporen van twee kameraden te hebben gezien. Zes van de in 57 mijn werkers zijn nog niet gevonden. Zondag vond er in de kerk van Borken een oecumenische dienst van Turken en Duitsers plaats. Na afloop was de verbittering bij familieleden groot. De 50 jaar oude mijn 'Stolzenbach' was volgens de mijninspectie veilig. Fami lieleden van omgekomen Turkse mijn werkers denken daar heel anders over. Tegenover journalisten hadden zij het over 'miserabele veiligheidsvoorzie ningen'. Een man, wiens oom om kwam bij de ramp, zei te weten dat er elke keer weer gas in de mijn was en dat er water binnendrong in de schachten. Hij riep: „Dit was geen be drijfsongeval. Het was moord". DEN HAAG (GPD) De Partij van de Arbeid heeft op dit moment veruit de meeste kiezers achter zich. Opiniepei lingen zetten de grootste oppositie partij op 53 zetels, één meer dan de 52 zetels die de socialisten bij de verkie zingen in 1986 wonnen. De regerings- DEN HELDER (GPD) De rijkspoli tie te water in Den Helder heeft de laatste klap toegebracht aan een lan delijke organisatie, die vermoedelijk al sinds 1982 bezig was met hasj transporten over zee naar ons land. De politie enterde zaterdagmiddag op het Marsdiep het Muidense jacht 'Drintella 4', dat met twee opvaren den en 1570 kilo hasj op weg was naar Enkhuizen. De zaterdag opgepakte drugssmokke laars Y. B. (43) en A. Z. (39) zijn uit Baarn afkomstig. Ze hebben bekend ten zuiden van Spanje op zee de drugs van een ander schip aan boord te heb ben genomen. Ze zijn aangehouden op verzoek van de gemeentepolitie in Zwolle, dat het oprollen van de drugs bende coördineerde. Vanuit Zwolle kregen alle politiekorp sen langs de kust een foto en omschrij ving van het nu opgebrachte jacht. De 'Drintella'*was de laatste in een reeks van drie schepen, die met hasj werden terugverwacht. Voor de kust van Friesland werd vorige week een ander schip onderschept met 1800 kilo hasj en het derde schip was al eerder opge spoord. DEN HAAG (ANP) - De Japanse^re- mier Takeshita ziet voor premier Lubbers een leidende rol in de toe komst van Europa weggelegd. Takes hita, op bezoek in Nederland, zei dit zaterdag tijdens een welkomstdiner in de Haagse Trèveszaal. Takeshita noemde het inspirerend te weten dat Lubbers een krachtig pleitbezorger is van de Europese eenwording. De Ja panse premier zei met aandacht het toenemende belang van Europa te volgen. Volgens Takeshita is het nodig dat de band tussen Europa en Japan net zo sterk wordt als de banden tussen Ja pan en de VS en tussen Europa en de VS. Hij sprak in dit verband van een stevig, trilateraal raamwerk. coalitie van CDA en VVD weet zich in de peilingen niet meer verzekerd van een meerderheid. Vooral het CDA ver liest fors, maar de electorale achter uitgang van de WD lijkt voor het eerst sinds lange tijd beperkt te blij ven. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek dat in opdracht van de TROS-radio is uitgevoerd en waarvan de resultaten zaterdag bekend werden. De WD, nu nog goed voor 27 zetels in de Kamer, staat in de peiling op een verlies van nog maar één zetel. Tot medio april waren de voorspellingen voor de libe ralen veel somberder, maar volgens de opinie-onderzoekers tekent zich een duidelijk herstel af bij de VVD. Het CDA, dat in 1986 nog door een klinken de verkiezingsoverwinning 54 zetels in de wacht sleepte, komt in de peilingen niet hoger dan 46 zetels. De coalitie van CDA en WD zakt daarmee van de huidige 81 zetels naar 71. Het oordeel van de kiezers over het kabinetsbeleid is de laatste tijd overigens wel veel minder negatief geworden. Onder de kleine partijen blijft D66 het goed te doen in de peilingen. De demo craten staan op 12 zetels, een winst van drie. De opinie-onderzoeken wij zen verder op een terugkeer in de Ka mer van de communisten met één ze tel en winst voor de PPR en PSP van elk één zetel. SGP en GPV boeken in het TROS-onderzoek ook elk een zetel winst. luchtbrug naar de plaats van de ex plosie overgebracht, waar ook een veldhospitaal is ingericht. Omwonen den hebben aangeboden om bloed te geven voor de gewonden, en helpen bij de voedselvoorziening van de overlevenden, aldus TASS. De Russische regeringskrant Izvestia, die ook melding maakte van de explo sie, schreef dat auto's en vrachtauto's, die voor een spoorwegovergang ston den te wachten tot de trein voorbij was, „als ganzedons" door de lucht werden geslingerd. In de omgeving ontstonden verscheidene branden, maar de grootste konden binnen een half uur worden geblust. Het spoorwegongeluk is het ernstigste sinds augustus van het vorig jaar, toen de Russische media meldden dat in het zuiden van de Sovjetunie tiental len mensen om het leven kwamen toen een goederentrein door zijn remmen ging en zich in de achterkant van een expres-trein boorde. De relatief snelle en gedetailleerde berichtgeving van het ongeluk bij Azamas lijkt een nieuw bewijs van het veel opener informatie beleid dat de Russische partijleider Gorbatsjov voorstaat; zeker na de kernramp bij Tsjernobyl is berichtge- ving over dergelijke rampen steeds 1 normaler en vollediger geworden. Het Russische ministerie van spoor wegen gaf aanvankelijk te kennen dat men nog geen commentaar kon geven op de ramp, maar zowel TASS als Iz vestia meldden zondag dat een com missie van 14 leden, waaronder func tionarissen van de ministeries van volksgezondheid en defensie, de poli tie, het openbaar ministerie en andere instanties zitting hebben, een onder zoek zal instellen. PORTO ALEGRE (AFP) - Naar schat ting 300 mensen zijn deze week om het leven gekomen in de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul door ademha lingsziekten die het gevolg zijn van een koudegolf. Dit heeft een officiële woordvoerder zondag in Porto Alegre bekendgemaakt. De eerste sneeuw van dit jaar viel in Bom Jesus, waar de sneeuw drie uur lang zonder onderbreking omlaag kwam en waar een temperatuur van twee graden onder nul werd gemeten. Temperaturen onder nul kwamen in de hele staat voor. Ook in de buurstaat Santa Catarina werd sneeuw waarge nomen. De meteorologische dienst heeft voorspeld dat de temperatuur verder zal dalen. PLYMOUTH (GPD) De 47-jarige zeezeiler Henk van de Weg uit Mid delburg is gisteren in Plymouth ruim twee uur te laat aan de start verschenen van de solozeilrace over de Atlantische Oceaan. Dat was een gevolg van het feit, dat hij in de nacht van zaterdag op zon dag plotseling werd getroffen door een niersteenaanval. De toestand van de Zeeuw liet zich aanvanke lijk ernstig aanzien. De in het zeilerskamp aanwezige Amsterdamse huisarts dr. Bob Zuiderveld vond het in elk geval noodzakelijk hem voor onderzoek naar het ziekenhuis te brengen. Twee specialisten kwamen daar tot de conclusie, dat zich een ver nauwing had voorgedaan. Zij dien den de zeiler injecties en medicij nen toe. De situatie verbeterde zich zo snel, dat Henk van de Weg toch nog besloot te starten. Terwijl de schepen van zijn rivalen al achter de kim verdwenen waren hees hij de zeilen en voer de haven uit. Waarmee hij grote bewondering van de uitzwaaiers oogstte. Dat Van der Weg zich zo snel her stelde bewijst hoe bezeten hij er van is aan de race mee te doen. Dokter Zuiderveld zei desgevraagd dat Henk van de Weg 's nachts vre selijk veel pijn leed en inderdaad ernstig ziek was. De specialisten achtten de kans op een herhaling zeer gering. Zij spraken over een kans van vijf procent. Als er een herhaling komt zal die zich volgens hen binnen een paar etmalen voordoen. Dan is Henk van de Weg nog in staat een Engel se haven op te zoeken. Verder heeft hij extra medicijnen meegekregen, waarmee hij de kwaal kan onder drukken. Ook is hem het advies ge geven veel te drinken. Als de ziekte zich echter ondanks de medicijnen en voorzorgsmaatregelen midden op de oceaan opnieuw openbaart ziet het er voor de Middelburger be roerd uit. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1