Wekelijks 200 man ME bij viscontroles in Vlissingen in beeld ...ouders en studenten dupe van gigantische misstappen... Provincie schort uitgaven WOV voorlopig op GAAT AKK Hotelgast in Vlissingen afgetuigd Treinongeluk Rilland eist derde dode STUDIEFINANCIERING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN DER DOEF: SITUATIE UITZICHTLOOS GEVOLG IMPASSE Lauwloenen PAGINA 9 3ELBURG - Staatssecretaris drs D. J. Dees van Welzijn, sgezondheid en Cultuur (WVC) houdt onverkort vast aan iheffing van Zonneveld, het revalidatieziekenhuis voor eren in Oostkapelle. Alleen concentratie van revalidatie- zieningen voor volwassen en kinderen - bij het Ooster- deziekenhuis te Goes - biedt volgens Dees mogelijkheden ti de toekomst in Zeeland een volledig revalidatiepakket I bben. In een brief aan het dagelijks provinciebestuur laat aatssecretaris weten dat het verdwijnen van Zonneveld Iard gaat met enkele maatregelen die de pijn moeten ver ten. I stemt in met een aantal voor- Hen die gedeputeerde staten aan Iheffing van Zonneveld hebben Inden. Zo is hij het ermee eens dat Ijk met de overheveling van de Irrevalidatie van Oostkapelle |Goes óók onderwijsmogelijkhe- nee verhuizen. Dees wil voorko- Ëat er een ontkoppeling van beide leningen plaats grijpt, waardoor |ren óf van onderwijs óf van goede pie verstoken blijven. De staats- fcaris verwacht op korte termijn I e kapper bleefbeleefd glimla- I ien. „V bent zo aan de beurt, lieneer", klonk het elke keer 1 iduldig. ZEELAND ZATERDAG 4 JUNI 1988' )ok school jonneveld taar Goes ïs arrestaties Jj huiszoekingen lar drugs Vlissingen ISINGEN De gemeentepolitie ingen heeft donderdag in vier ngen waar drugs zou worden andeld, huiszoekingen verricht. Sts enkele grammen heroïne en ne werden gevonden. Vooraf- aan de huiszoekingen zijn zes Een die zich in de panden bevon- langehouden. Twee van hen zijn arrest en worden maandag aan iddelburgse officier van justitie releid. uiszoekingen zijn gedaan op ver en na meldingen van een aantal en dat duidelijk overlast heeft irugshandel vlak naast de deur. e vier huisadressen, waarvan drie wijk Paauwenburg, zijn opge- G. N. F. (25), A. R. F. (40), F. L. A. 0), allen uit Vlissingen; Y. Y. (23) iddelburg; en J. G. (17) en J. A. G. lit Den Haag. De politie vond bij lissinger F. een vuurwapen met tie. De Hagenaar H. was in het be an een kleine hoeveelheid soft s, marihuana. Tegen de verdach- s proces-verbaal opgemaakt. De ingers F. en W. bevinden zich nog t politiebureau. De vijf andere ar- nten zijn in de loop van vrijdag daten. oordvoerder van de gemeentepo- v'lissingen gaf te kennen dat de in- n zijn gepleegd om de handel even lalt toe te roepen. Het valt, vol- hem, te betwijfelen of op deze ma le drugshandel kan worden uitge- De praktijk leert, dat zo weer [ïieuwe handelaar opstaat om de te vervangen. „Dat wil echter zeggen", aldus de voorlichter, |we niet alert moeten blijven". een provinciale revalidatienota, waar in sluiting van Zonneveld en verplaat sing van de kinderrevalidatie is opge nomen. Drs Dees gaat ervan uit dat dan snel volgende stappen kunnen worden ge zet, waaronder nieuwe vestiging van de Zonneveldschool (in overleg met de minister van onderwijs en weten schappen). Het ligt voor de hand dat de nieuwe school dicht bij de revalida- tievoorzieningen op het Goese zieken huisterrein komt, aldus de staatsse cretaris. Een plaats voor de school 'er gens in de stad', acht hij onaanvaard baar. Dees wil verder bekijken of er een gezinsvervangend tehuis voor kinde ren in Goes kan worden verwezenlijkt, als vervanging voor de tehuisfunctie die Zonneveld thans vervult. Zo'n kin- der-tehuis hoort officieel niet tot het voorzieningenpakket voor Zeeland, maar de staatssecretaris zal dat veran deren. Een tehuis hoeft niet vlakbij of op het ziekenhuisterrein te komen. De staatssecretaris wijst erop dat de bouw van een revalidatiecentrum voor volwassenen inmiddels bezig is (bij het Oosterscheldeziekenhuis). De aanvraag voor een dependance van revalidatiedagbehandeling (kinde ren en volwassenen) te Terneuzen is in behandeling. Dees vraagt om de re- validatievoorzieningen bestuurlijk- organisatorisch onder één paraplu te brengen. Hij rekent erop dat bij de uitvoering van een en ander, Zonne veld wordt betrokken. Leden van de Mobiele Eenheid koesteren zich op de kade bij de Vlissingse vismijn in het zonnetje. De ME, die 200 man sterk, voorlopig wekelijks paraat wordt gehouden ter bescherming van de AID-inspecteurs, hoefde gisteren niet in actie te komen. VLISSINGEN De Mobiele Eenheid blijft met tweehonderd agenten we kelijks paraat bij de Vlissingse vis mijn zolang de algemene inspectie dienst (AID) haar controle op de vis aanvoer zonder deze bescherming niet kan uitvoeren. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen deelde dit vrijdag mee. Hij noemde de situatie zoals die vrijdag bij de vis mijn in Vlissingen was, uitzichtloos. Stafofficieren van de politie, uit on der meer Rotterdam, hebben een plan opgesteld dat moet leiden tot een be tere verstandhouding tussen AID en de vissers. Van der Doef wilde daar over verder geen mededelingen doen. Voor het eerst sinds enkele weken heeft de AID in de nacht van donder dag op vrijdag de gebruikelijke con trole op de viskotters uit Vlissingen en Arnemuiden weer kunnen uitoefenen. Overtredingen van de visvangstbeper- kende maatregelen zijn niet geconsta teerd. Tegen de schippers van de acht schepen die woensdagavond al de ha ven van Vlissingen binnen liepen, heeft de AID proces-verbaal opge maakt. Zij hadden hun komst niet ge meld bij de inspectie en hebben zonder toestemming hun vangst gelost. Een medewerker van de Vlissingse vismijn stelde dat dit niet ongebruikelijk is. De kotters die Vlissingen als thuishaven hebben, melden zich nooit vantevoren aan. Het kantoor van de AID was bo vendien de bewuste woensdagavond gesloten. De door de acht schepen ge loste vis is opgeslagen in koelcellen van de vismijn en vrijdag verhandeld. De ME kwam begin maart voor de eer ste keer met tweehonderd man naar de vismijn in Vlissingen. Dat gebeurde naar aanleiding van de vechtpartij die een week eerder had plaatsgevonden tussen de politie en vissers. De AID heeft begin maart, tot voor vrijdag, voor het laatst in de ruimen gekeken of zich daar vis bevond. De ambtenaren durfden sindsdien nauwelijks meer de visafslag op om de schepen te contro leren. De slechte verhoudingen tussen de AID-ers en de vissers lieten dat niet toe. Het driehoeksoverleg - bestaande uit een officier van justitie uit Middel burg, Van der Doef als burgemeester van Vlissingen en hoofd van de politie en de Vlissingse politiecommissaris E. L. Schuller - heeft onlangs besloten dat daaraan een einde moet komen. Van der Doef stelde vrijdag dat de AID haar werk moet kunnen doen. „Con troles zijn nodig op grond van de be slissingen die in Den Haag zijn geno men en die ook door het visserijbe drijfsleven zijn erkend", merkte de Vlissingse burgemeester op. „Wij heb ben alleen te maken met de uitkom sten van het landelijk beleid". Het klimaat moet worden verbeterd. Dat is, gaf Van der Doef te kennen, de enige mogelijkheid om de ME weer uit Vlissingen weg te krijgen. Hij wil de niet nader ingaan op het concept plan van de stafofficieren van politie, want 'de onderhandelingen mogen niet worden verstoord'. De inzet van tweehonderd man ME kost de schat kist ongeveer één miljoen gulden per keer. VLISSINGEN De 40-jarige Rotter dammer A. H. V. heeft vrijdag om streeks twee uur 's morgens lichte verwondingen opgelopen bij een be roving op de Vlissingse boulevard. Twee mannen hebben hem toegeta keld en een koffer met voornamelijk kleding afgenomen. Een taxichauffeur leverde V. voor zijn hotel aan de boulevard af. De Rotter dammer werd vervolgens aangespro ken door een man die wel een hotel voor hem wist. Hij had echter al een plek om te slapen en wilde geen ge bruik maken van zijn diensten. Een tweede persoon kwam tevoorschijn en gezamenlijk tuigden zij V. af. Zij ont futselden hem daarbij een koffer. De politie vond de hotelgast. De man bleek gewond en is per ziekenwagen naar het Bethesda Sint-Joseph-zie- kenhuis gebracht. Hij is opgenomen ter observatie. VLISSINGEN Het treinongeluk van afgelopen woensdag bij Rilland heeft een derde dodelijk slachtoffer geeist. In het Oosterscheldezieken huis overleed vrijdag de voormalige generaal-overste van de orde der Min derbroeders Capucijnen, J. F. M. Schutijser uit 's Hertogenbosch. Hij was 79 jaar. Pater Schutijser (Clementinus) werd in 1909 in Vlissingen geboren en trad in 1928 toe tot de orde der Capucijnen. In 1935 werd hij in Udenhout tot priester gewijd. Na een studie in Rome, was pa ter Schutijser van 1951 tot 1957 overste van de orde in Nederland. Van 1957 tot 1964 had hij in Rome zitting in het al gemeen bestuur van de orde. Daarna was hij tot 1970 generaal-overste van de over de hele wereld verspreide orde. Pater Schutijser was woensdag met da ongelukstrein naar Zeeland onderweg voor familiebezoek in Vlissingen Hjj werd met onder meer een ingedrukte borstkast, gebroken ribben en hartklachten opgenomen op de afde ling intensive care van het Goese zie kenhuis. In de nacht van donderdag op vrijdag verslechterde zijn toestand plotseling, aldus directeur patiënten zorg A. F. R. van Opdorp. Sectie zal moeten uitwijzen of het ongeluk de di recte oorzaak is van het overlijden. Het stoffelijk overschot wordt van daag, zaterdag, overgebracht naar het klooster van de orde der Capucijnen in Den Bosch. Capper et was drukkend weer en in e Goese kapsalon was de tem- •eratuur opgelopen tot een opische temperatuur. Daar- ij kwam nog dat één van de achtenden, een gezette man et een kale schedel, maar et nog flink wat haar aan de \anken en het achterhoofd, 'ijkbaar op hete kolen zat. oortdurend keek hij op zijn tjorloge en op zijn glimmend I lorhoofd verschenen steeds lieer zweetdruppels. Telkens I roeg hij, op een nogal verwij- I md toontje, hoe lang het nog I on duren voordat hij aan de 13 urt was. I indelijk was de man aan de I turt. De kapper fronsde even zjn wenkbrauwen bij het zien van de kletsnatte schedel van 13 man in de stoel en vroeg met Wiuwelijks verholen leedver- v aak in zijn stem: „Van achte- knippen en van voren dfveilen zeker?" VLISSINGEN Op de informatie folders van de Directie Studiefinan ciering in Groningen staan nog steeds lachende studenten afge beeld. Vrolijk geredigeerde teksten, met zelfs hier en daar een echt grap je. De gemiddelde student, die met een studiebeurs en aanvullende fi nanciering moet zien rond te ko men, is het lachen inmiddels al lang en breed vergaan. De afgelopen maand kregen duizenden studeren den een dringende acceptgiro in de brievenbus. Of ze maar even het geld, dat het laatste anderhalf jaar teveel op hun rekening was gestort, wilden terugbetalen. Met de vakan tie voor de deur een koude douche voor iedereen die steeds gedacht heeft dat het wel mee zou vallen. Peter Reinders en zijn twee collega's van het Steunpunt Studiefinancie ring in Vlissingen worden dagelijks met de problemen geconfronteerd. Telefonisch en aan de balie van het op het terrein van de Hogeschool Zeeland gevestigde kantoor. „On voorstelbaar hoeveel onrust er wordt gezaaid", zegt Reinders. „Je ziet echt mensen die er hopeloos van wor den". Hoe kan het nu gebeuren dat studenten plotseling grote be dragen moeten terugbetalen? Reinders: „De belangrijkste oorzaak ligt in de periode oktober 1986 tot en met april 1987. Toen heeft de directie in Groningen met voorschotten ge werkt, zonder dat er met het inko men van de ouders rekening werd ge houden. Na die periode werd dat wel in de berekening meegenomen. Een grote groep studenten bleek te veel ontvangen te hebben. De ergste pro blemen liggen bij de mensen, die vo rig jaar juni zijn afgestudeerd. Ter wijl ze overal vanaf dachten te zijn krijgen ze nu opeens een acceptgiro thuis. In sommige gevallen gaat het om duizenden guldens. Ook zijn er afgehaakte studenten van wie de beurs ten onrechte maanden lang bleef doorlopen. Meestal hadden ze wel gemeld dat ze hun studie hadden gestaakt, maar die brieven werden in Groningen niet meer verwerkt. Dat manco breekt velen nu op. Wie geen antwoord kreeg over de mogelijkhe den van terugbetaling, had natuur lijk de neiging om te denken dat het wel los zou lopen. En dan is het geld op voor je het weet". Er gaan geruchten dat er bin nen de kortste keren deurwaar ders op de stoep staan. „Daar heb ik in de praktijk nog niets van gemerkt. In principe moet het teveel ontvangen studiegeld voor 31 mei terugbetaald zijn. Als dat niet is gebeurd volgt er ongetwijfeld een herinnering. Wat er daarna wordt ge daan is onduidelijk. Ik heb de indruk dat ze in Groningen proberen op kor te termijn zoveel mogelijk geld bin nen te halen. Nee, er is geen gesprei de betaling mogelijk. Je had het kun nen weten, wordt er dan gezegd". Maar dat is toch oneerlijk, de fout zit immers in Groningen. „Het punt is dat de acceptgiro's te laat verstuurd zijn. De studenten en hun ouders worden de dupe van de gigantische misstappen van wat je toch een groot professioneel over heidsorgaan mag noemen. Daar zit volgens mij het oneerlijke in. Ik heb wel eens mensen van de belasting dienst aan de lijn, die zeggen; wij zouden het niet kunnen maken om duizenden guldens in één keer terug te vragen". Bovendien blijft hei rommelen. Wat te denken van het plan om Peter Reinders van het Steunpunt Studiefinanciering in Vlissingen: ..je ziet echt mensen die er hopeloos van worden... de aanvullende studiefinancie- •ring te privatiseren? „Dat vind ik zondermeer een slecht plan. Het zou het einde van de stu diefinanciering betekenen. Dat plan heeft vooral veel nadelen vöor de minder draagkrachtigen, voor hen wordt de drempel om te gaan stude ren hoger. Het is toch al altijd zo ge weest dat kinderen van rijke ouders in het voordeel waren. Privatisering zou die situatie versterken. Het is een bekend gegeven dat mensen met lagere inkomens een grotere aversie hebben tégen het aangaan van lenin gen. Dus krijg je uit die kringen min der studenten. Het wordt ook echt duur om bij banken of de postgiro te lenen. Nu wordt er pas rente bere kend over de periode na de studie. In de nieuwe regeling wordt er meteen rente in rekening gebracht vanaf het moment dat de lening wordt aange gaan. Ik snap het gewoon niet: voor de overheid is de verstrekking van een rentedragende lening toch een investering in de toekomst! Dat geld komt immers terug. Daarbij komt dat minister Deetman in 1985 zelf een warm pleidooi heeft gehouden tegen privatisering". Een kat in het nauw... „De minister zit in een ontzettend vervelende positie. De overschrij ding van 500 miljoen gulden zal moe ten worden ingedamd, dat is duide lijk. Maar je moet de problemen niet afwentelen op de studenten. Het is toch al vreemd geregeld: iedereen heeft recht op de bijstandsnorm. Al leen studenten niet, die eten zeker minder. Wie studeert heeft de toe komst, wordt er geroepen. En: kies exact! Dan kun je tenminste uitreke nen hoeveel je moet betalen. Mijn vo rige school in Utrecht, de Stichting Opleiding Leraren, is uit protest be zet. Daar ben ik best een beetje trots op..." JanvanDamme MIDDELBURG Het Zeeuws pro vinciebestuur past ervoor nog langer op te draaien voor de 'aanloopkosten' van een vaste Westerschelde-oever- verbinding. Er komt pas weer provin- ciegeld op tafel wanneer Den Haag een rijksbijdrage garandeert die het WOV-project 'in financiële zin' bin nen bereik brengt. Gedeputeerde drs. R. C. E. Barbé maakte dit gisterochtend duidelijk tij dens een vergadering van de staten commissie voor bestuurszaken. De houding van het provinciebestuur be tekent dat voorbereidende werkzaam heden (verband houdend met de mi lieu-effecten rapportage en de tracé nota) vrijwel stil komen te liggen, zo lang de problemen rond de rijksbijdra ge niet zijn opgelost. Het dagelijks provinciebestuur had de staten willen vragen om op 24 juni en kele miljoenen guldens beschikbaar te stellen - in ieder geval 'minstens twee miljoen' - om de voortgang van het WOV-project te financieren. Maar mi nister Smit-Kroes haalde begin deze week een streep door de rekening. Ze trok toen - 'teruggefloten' door minis ter Ruding - haar toezegging in dat een jaarlijkse rijksbijdrage van 30 miljoen gulden, geïndexeerd, op tafel zou ko men. Daarmee torpedeerde ze de fi- nancieringsopzet die door de provin cie en de aspirant-bouwers was aange dragen. De 'aanloop' van het WOV-project heeft de provincie tot nu toe 6,3 mil joen gulden gekost, waarvan 5,5 mil joen voor het oude plan Kruiningen- Perkpolder dat vijf jaar geleden al door de ministers Smit-Kroes en Ru- ding van tafel werd geveegd. Barbé wil niet langer het risico lopen dat de pro vincie nog meer geld in een bodemloze put stort. „Ik geloof niet dat we een on gedekte cheque van 2 miljoen op tafel moeten leggen als niet duidelijk wordt dat er een rijksbijdrage komt die een WOV binnen bereik brengt". Ook de statencommissie oordeelde dat het nu tijd is voor 'een pas op de plaats met kredieten'. Dat houdt in dat voorlopig geen 'externe deskun digheid' kan worden ingehuurd voor het uitvoeren van onderzoek. Daar door, aldus Barbé, komt het werken aan de milieu-effecten rapportage op een 'zachter pitje' te staan. „Je gooit natuurlijk niet alles meteen in de hoek, maar we geven geen omvangrij ke bedragen meer uit". Het dagelijks provinciebestuur be kijkt aanstaande dinsdag of er nog perspectief zit in de boodschap die ge deputeerde Barbé afgelopen dinsdag van minister Smit-Kroes heeft meege kregen. Naar verluid heeft de minister nu een rijksbijdrage van 28 miljoen gulden, geïndexeerd, in gedachte. Bar bé wilde dat gisteren bevestigen, noch ontkennen. De statencommissie wil zo snel moge lijk weten of er nu nog onderhande lingsruimte rest en zo ja: hoe groot die ruimte is. Zo vroeg het statenlid P. de Nooijer (PvdA) om een notitie, 'zodat we een zinnig gesprek met het college kunnen voeren over hoe uit deze im passe te geraken". De staten, zo stelde hij, 'moeten toch van de marsroute op de hoogte worden gesteld'. Barbé stelde zich tegenover dergelijke verzoeken zeer terughoudend op. Het is wellicht verstandiger, zo stelde hij, dat het dagelijks provinciebestuur de informatie nog even achter de kiezen houdt. Te snel naar buiten treden zou kunnen betekenen dat het WOV-pro ject sowieso afgeschoten wordt. „We zitten nu in een kritieke, problemati sche fase. We moeten zorgvuldig ma noeuvreren. Het mag niet zo zijn dat de minister straks vindt dat wij de WOV torpederen". Barbé wacht daarom maar liever tot de Haagse bewindslieden de schrifte lijke vragen hebben beantwoord die het PvdA-kamerlid J. Lillipaly inmid dels over de kwestie heeft gesteld. „Mogelijk kunnen wij daarna wat min der terughoudend zijn". De aspirant bouwers wachten ondertussen met stijgende ergernis, maar met 'beleefde belangstelling' op de 'handvaten' die Barbé hen nu nog te bieden heeft. Directeur R. M. Lubbers van Hollan- dia-Kloos, deelnemer in de Tolbrug Exploitatie Maatschappij, over de te rugtrekkende beweging van de Haag se bewindslieden: „Je wordt er lang zamerhand lauwloenen onder. Ik vraag me echt af waar de grenzen lig gen". Hij acht het niet geheel onmoge lijk dat een WOV kan worden gereali seerd met een lagere rijksbijdrage. Maar dan alleen wanneer op het pro ject wordt bezuinigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9