e£f pitbull neergescho^ep Vertrek hoofd-directie Omroepproduktie Bedrijf Diesel moet schoner Meer vuurwapens bij overvallen Tien mille premie voor beleggers in premiehuurwoningen Nederlanders verdeeld over verblijf van buitenlanders VIDEOSHOW8B Barbie blijft levenslang in gevangenis Samenvoeging politiescholen RECORDCIJFERS VAN 87 KIJK ALLE TIEN! Sifuwe eeuw Evers )rzitter taalunie E< Al 31.000 'broodplankjes' langs de wegen idriessen weer indidaat voor r-commissie Betonindustrie in principe eens over cao Weer orders voor Fokker-50 Tolerantie JVCSONYCANONPHILIPSPANASONIC Zaterdag 11juni bij FOTO BACK te V/issingen van 10.00 tot 17.00 uur PZC/binnen-buitenland ItECHT (ANP) - De spoorwegen verwachten dat na het re- Éjaar '87 ook dit jaar de groei in het reizigersvervoer door dong jaar nam het reizigersvervoer met 5,3 procent toe tot ïiljard reizigerskilometers, een record. Ook in de eerste I maanden van dit jaar werd dat groeipercentage gehaald. MIJ» Rijksinkoopbureau - De minis terraad heeft minister Ruding (finan ciën) gemachtigd tot de oprichting van een Nederlands Inkoopcentrum (NIC). Het NIC is een nieuwe NV en komt in de plaats van het rijksinkoop bureau. Noteer nu alvast in uw agenda! JRDAG 4 JUNI 1988 EP^EL (GPD) - De politie van Meppel heeft in de nacht »n d onderdag op vrijdag een pitbull-terrier neergescho- n. e hond viel twee agenten aan, die poolshoogte namen bij 3 legaal geplaatste caravan. Toen een van de agenten op de ruit tikte om de eigenaar te wekken, stormde de pit bull op hen af. Met een pistoolschot werd het dier neergelegd. De zwaarge wonde hond werd op verzoek van de eigenaar, afkomstig uit het Friese Hemrik, afgemaakt. S: verdere groei reizigersvervoer [ie tendens zich doorzet - en daar iet wel naar uit - dan hebben de rwegen eind dit jaar tegen de 10 rd reizigerskilometers aan de gebracht, aldus een woordvoer en NS desgevraagd, lens de definitieve cijfers in het gepubliceerde jaarverslag X vorig jaar het reizigersvervoer miljoen gulden op (inclusief een >ijdrage van 1.353 miljoen) en het [erenvervoer 268 miljoen gulden isief een rijksbijdrage van 26 mil- gulden). De bedrijfsopbrengsten >egen 3.183 miljoen, de totale las- 'aren een fractie lager zodat een resultaat resteert van 20 miljoen n. In '86 speelde NS quitte, ipman drs. L. F. Ploeger toont ■en tevreden man. In het jaarver- zegt hij dat de spoorwegen zeer m staat zijn een veel groter deel iet spitsvervoer in de als maar vol- 'ordende randstad voor hun reke- te nemen mits „Den Haag" met [op tafel komt en met maatregelen iet gebruik van het openbaar ver- 'oer stimuleren en het gebruik van de |Ut| afremmen. «lier het motto „Rail 21 - Sporen |tJR een nieuwe eeuw" presenteert NS Mende week gedetailleerde plannen [oot de naaste toekomst. NS wil ver en uitbreiding van de capaciteit van iet bestaande spoorwegnet door de punten weg te nemen. Met name iet zeer druk bereden net in de [stad moeten de belangrijkste ver ingen viersporig worden in plaats BUtweesporig. kan ook (in 1995) een nieuwe •tregeling van start die vooral op ngere afstanden voorziet in veel re verbindingen: Naast de gewo- ptreinen en sneltreinen (interci- iedt het spoorboekje nieuwe stijl komst van extra snelle „interci- :s"-treinen die een lange-af- snet van circa 20 stations bedie- ïen.' Daarnaast komen er tussen 80 stations gewone sneltreinen en stop en voor de korte afstand. HS denkt voorts binnen enkele jaren sijn capaciteit in de spits met 20 tot 40 procent te kunnen uitbreiden door in eld tempo meer dubbeldekstrei- Jierijafin te schaffen met een grote ca- eit. Maar NS is pas van plan die iniijpenenorder voor circa 150 dubbel dekkers te plaatsen als er zicht op is VOi dat de nieuwe treinen ook werkelijk worden gevuld. Met andere woorden: als de overheid echt „sturende" maat regelen treft die het extra gebruik van het openbaar vervoer daadwerkelijk bevorderen. Ploeger denkt bijvoor beeld aan een forse verhoging van de benzineprijzen of aan dure vignetten zonder welke de automobilist zich niet in het spitsverkeer mag begeven. Aan de daling van het internationale reizigersvervoer is vorig jaar een eind gekomen. De vervoersomvang steeg Advertentie Ook bowlingbanen zeggen: uit goed voor u. Ze horen bij de 37.000 horeca-bedrijven die u graag verwelkomen. Stap er eens binnen en trakteer u zelf of een ander. met 7,5 procent tot 497 miljoen reizi gerskilometers. De nieuwe Eurocity - opvolger van de aloude TEE - zorgde voor een forse vervoersgroei richting Bondsrepubliek en Frankrijk. Het vervoer per autoslaaptrein steeg met bijna 18 procent tot 11.400 auto's. Het aantal boekingen per spoor naar de wintersport nam in het afgelopen winterseizoen met 50 procent toe, vooral door de lagere prijzen. SCHIPHOL - Reikhalzend keek de politiehond van agent S. Span vrijdagmorgen naar de prijzentafel alvorens mee te doen aan de nationale wedstrijden voor politiediensthonden. DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat GESCHIL ROND PRIVATISERING heeft sinds de invoering van de nieu we snelheidslimiet zo'n 31.000 gele bordjes (inmiddels door het publiek omgedoopt tot broodplankjes, aldus Verkeer en Waterstaat) geplaatst op de plaatsen waar niet harder dan 100 km per uur gereden mag worden. De bordjes kost 20 gulden per stuk dus in totaal hebben de bordjes ruim zes ton gekost. De laatste wordt zaterdag ge plaatst. De broodplankjes zijn om de 25 meter gemonteerd op de vangrails in de mid denberm. De montage heeft enige we ken geduurd omdat zo'n grote hoe veelheid niet in één keer door de fa briek kon worden aangeleverd. Boven dien moesten de klemmen uit Frank rijk worden geïmporteerd. In totaal geldt op ongeveer 17 procent van de wegen een limiet van 100 km per uur. De overgang tussen 120 en 100 wordt gemarkeerd door het normale ronde witte bord met rode rand met het cijfer 100 in het midden. HILVERSUM (GPD) De voltallige hoofd-directie van het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf NOB (3000 werknemers) is opgestapt. De Hilver- sumse omroepleiders, de vakbonden >-» j en de Ondernemingsraad hadden (JltlSCrKlKeUllg hoofddirectie, M.A. van Leeuwen zal gebruik maken van de VUT-regeling. De wens daartoe had hij al eerder te kennen gegeven. DEN HAAG (GPD) Het maximale zwa velgehal te in dieselolie zal met ingang van 1 oktober in België, Luxumburg en Nederland worden verlaagd van 0,3 procent naar 0,2 procent. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met dat voor stel van minister Nijpels (milieu). De verlaging maakt onderdeel uit van een pakket maatregelen ter bestrijding van de verzuring. twee van de drie leden van de directie al geruime tijd als 'incompetent' om schreven. Eén van de leden van de hoofddirectie, technisch directeur ir Cees Hagen beek, zal in een nieuw te vormen NOB-top echter terugkeren. De Raad van Commissarisen heeft hem ge vraagd zijn huidige taak te blijven ver vullen en het bestuur van de vennoot schap waar te nemen totdat de nieuwe hoofddirectie zal zijn samengesteld. J.W. Verbeek, die voorzitter van de hoofddirectie was, is gevraagd de func tie van algemeen adviseur van de Raad van Commissarisen te willen aanvaarden. Hij heeft daarmee inge stemd. Bij zijn vertrek als hoofddirec teur krijgt Verbeek een gouden hand druk van tussen de één en anderhalf miljoen gulden. Het derde lid van de I HAAG (ANP) - Th.J.M. Evers (51) it per 1 januari voorzitter van de talunie, de organisatie van onder- Iers in de metaalnijverheid. Hij ft dan drs J. Schrok op die sinds 1 voorzitter van de Metaalunie is. rs is directeur/eigenaar van Evers per BV in Hillegom met als doch- idernemingen Evers Staalcon- ):ties, Evers Contourbouw en Ad- bureau E.C.C.S. Hij is vanaf 1965 bf in bestuurlijke functies in orga- [ties van metaalondernemers. HAAG (GPD) - Het kabinet stelt s Andriessen opnieuw kandidaat '0® een post in de Europese Commis- lie^et dagelijks bestuur van de EG. riessen maakt al vanaf 1981 deel an de Europese Commissie, en is s 1985 vooral belast met land- - en visserijbeleid, samenstelling van de Europese missie per 1 januari 1989 is een van de agendapunten op de Europese Top in Hannover deze maand. Enige Mgeleden circuleerden er in politiek Haag sterke geruchten dat pre- Lubbers zelf voor deze positie be stelling had. DEN HELDER - Prins Maurits wordt beëdigd door de vlagofficier bij het Koninklijk Instituut voor de Marine (KIM), commandeur ir P. E. R. Leertouwer (op de rug gezien). De zoon van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven legde vrijdag als laatste van een groep van 47 reserve-officieren van de Koninklijke Marine de eed af. Hij krijgt de rang luitenant ter zee derde klasse speciale diensten. Sinds 1 januari is het NOB bezig om te schakelen van onderdeel van de niet- commerciële NOS tot zelfstandige commercieel opererende onderne ming. De bezwaren van omroepen en vakbonden richten zich vooral tegen de directieleden Jan Verbeek (oud-lid van de Eerste Kamer voor de WD) en Maarten van Leeuwen. Net als Hagen beek zaten ze al in de top van de NOS toen vorig jaar de privatisering werd voorbereid. Verbeek kwam tijdens de reorganisa tie in het nieuws toen hij in conflict kwam met de vakbonden over even tuele gedwongen ontslagen, die de reorganisatie tot gevolg zouden heb ben. Volgens ingewijden heeft de sa menstelling van de huidige NOB-top ook tot gevolg gehad, dat er nog nie mand is gevonden om president-com missaris te worden. NOS-voorzitter Joop van der Reyden neemt deze functie nog altijd waar. In januari zei hij te hopen 'voor hooguit de tijd van een maand'. Twee kandi daten voor deze functie vielen eind vorig jaar af toen zij vonden dat het NOB van minister Brinkman (WVC) te weinig startkapitaal meekreeg. Ook de twee leden van de hoofddirec tie die nu opstappen, vonden dat. Ze lieten zich echter toch benoemen na de belofte van de minister dat de hele financiële situatie na een half jaar nog eens zou worden doorgelicht. PARIJS (AFP/UPI) - De levenslange gevangenisstraf, waartoe Klaus Bar bie in 1987 veroordeeld was, blijft van kracht. Het Franse hof van cassatie heeft vrijdag het beroep verworpen, dat de advocaat van de 'slachter van Lyon' tegen het vonnis had ingediend. De nu 74-jarige Barbie, die in de oorlog hoofd van de Gestapo in Lyon was, kreeg levenslang wegens misdaden te gen de menselijkheid. Tijdens het pro ces in Lyon kwam vast te staan, dat hij 600 joden naar Duitse vernietigings kampen heeft gestuurd, dat hij 44 joodse kinderen uit het dorp Izieu op transport gesteld heeft en dat hij op-' dracht gegeven heeft tot het martelen van gevangen genomen leden van het Franse verzet. De advocaat-generaal had donderdag toegegeven dat er leemten zijn in de Franse wetgeving op oorlogsmisda den. Maar in zijn ogen is het aan het parlement daar iets aan te doen. Er zijn volgens hem vorig jaar 'betreu renswaardige fouten' gemaakt tijdens het proces, maar die rechtvaardigen niet dat het vonnis ongedaan gemaakt wordt. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met de sa menvoeging van de scholen voor de opleiding van gemeente- en rijkspoli tie. Tevens zal de werving en selectie gezamenlijk worden uitgevoerd. De opleidingen vallen nu nog afzon derlijk onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van binnenlandse zaken (gemeentepolitie) dan wel justi tie (rijkspolitie). Het kabinet wil nu een publiekrechtelijk bestuursorgaan in het leven roepen, dat onder geza menlijke verantwoordelijkheid van beide ministeries valt. UTRECHT (ANP) - Werkgevers en bonden in de betonwarenindustrie hebben een principe-akkoord bereikt over een nieuwe tweejarige cao voor de 10.000 werknemers. De cao voor ziet in tweemaal één procent loons verhoging en een eenmalige uitkering van 0,25 procent, zo heeft de Indus trie- en voedingsbond CNV vrijdag meegedeeld. De leeftijd voor vervroegde uittreding gaat eenmalig omlaag van 61 naar 60 jaar. Werkgevers en bonden gaan nog nader overleggen over scholing in de bedrijfstak en verbetering van de pen sioenregeling. SCHIPHOL (ANP) - Voor de derde maal deze week heeft Fokker een be stelling voor Fokker-50-vliegtuigen bekend gemaakt. Ditmaal was het de Deense luchtvaartmaatschappij Maersk, die vier opties op Fokker-50- vliegtuigen in vaste orders heeft om gezet. Maersk bestelde in september 1985 al vier van deze vliegtuigen en nam toen optie op nog eens vier. De vervolgorder komt enkele weken voordat de eerste Fokker-50 door deze Deense maat schappij in gebruik zal worden geno men. De vier nu bestelde vliegtuigen zullen in het voorjaar van 1989 worden afgeleverd. Met de bestelling van Maersk is het aantal vaste orders voor de Fokker-50 gekomen op 84. Daarnaast zijn er 26 opties op vliegtuigen van dit type ge nomen. In totaal hebben elf klanten in elf verschillende landen bestellingen voor dit type vliegtuig gedaan. Het in Zwolle gevestigde rijksinkoop bureau heeft 440 werknemers in dienst. De ministerraad had al eerder met de privatisering per 1 januari 1989 ingestemd. Het wetsvoorstel dat vrij dag in de ministerraad werd behan deld, regelt de overgang van het perso neel en het vermogen naar de nieuwe NV. ARNHEM (ANP) - In de periode 1984 tot medio 1987 zijn 3000 bankem- ployees het slachtoffer geworden van een bankoverval. Het aantal overval len waarbij gedreigd werd met vuur wapens steeg van 82 procent naar 95 procent. In 6 procent van de gevallen vielen er slachtoffers: 9 doden en 61 gewonden. Van de 3000 mensen die het slachtoffer werden van een over val moesten ruim 1700 mensen lange re of kortere tijd begeleid worden. Deze cijfers werden vrijdag bekendge maakt door mr. J.C.M. Couzijn, procu reur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, tijdens een behandeling in hoger beroep tegen de 28-jarige M.L. uit Rijssen die wordt verdacht van een hele reeks gewapende bankoverval len. „Het is duiHelijk dat er bij ban kovervallen steeds meer gebruik wordt gemaakt van vuurwapens", al dus de procureur-generaal in haar re quisitoir. Zij baseerde deze uitspraak op grond van een, volgens haar nog on gepubliceerd rapport, dat is opgesteld door een werkgroep bestaande uit ambtenaren van justitie en vertegen woordigers van de banken. Het rap port bestrijkt volgens de procureur-ge neraal de periode 1984 tot medio 1987. De Rijssenaar aan wie ze deze cijfers voorhield heeft zich volgens de procu reur-generaal schuldig gemaakt aan een hele reeks overvallen, voorname lijk op filialen van de Rabobank. Dat gebeurde in de periode 1985-1987 on der meer in de plaatsen Doetinchem, Nijmegen, Schiedam, Zoetermeer en Tiel. De buit bedroeg ongeveer een miljoen gulden. Volgens de procu reur-generaal is van het geld nooit meer iets teruggevonden. Zij eiste te gen de man negen jaar cel. Deze eis is conform een eerder vonnis van de rechtbank in Arnhem. De Rijssenaar ging tegen dit vonnis in beroep omdat hij het niet eens was met de strafmaat. Uitspraak 17 juni. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil be leggers een premie van 10.000 gulden geven voor elke premiehuurwoning - de duurdere huurwoning - die ze bou wen. De premie wordt in vijf jaar uit betaald. Zolang moet de woning ook in de verhuur blijven. Bij tussentijdse verkoop vervalt de premie. Heerma heeft over deze nieuwe regeling ad vies gevraagd aan de Raad voor de Volkshuisvesting (RAVO). Premiehuurwoningen hebben een huur van 600 tot 900 gulden per maand. In de woningmarkt vullen zij het gat tussen sociale huurwoningen en die in de vrije sector. De maximum bouwkosten zullen 162.000 gulden per woning gaan bedragen. Heerma's plan sluit aan bij één van de aanbevelingen van de parlementaire enquêtecommissie bouwsubsidies om voor sociale huurwoningen en huur woningen in de marktsector ander soortige subsidieregelingen te gebrui ken. In de huidige regeling voor particulie re huurwoningen is het Rijk voor een zeer lange periode betrokken bij de ex ploitatie en worden de risico's voor de belegger voor een groot deel door het Rijk gedekt. Daar wil Heerma van af en daarom wil hij premie geven met een vast bedrag. Een premieregeling is bovendien eenvoudiger en makkelij ker te controleren dan de huidige re gels. DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de bevol king vindt buitenlanders geen aanwinst voor de Nederlandse samenleving. Bijna drie kwart is dan ook voorstander van beperkingen in de toelating van buitenlanders tot ons land. Slechts één op de vier inwoners van Nederland weet hoeveel buitenlanders er in ons land wonen; meer dan de helft overschat het aantal. Dit zijn enige van de vrijdag bekendgemaakte uit komsten van het onderzoek dat representatief is voor heel Nederland en dat werd verricht door het Nederlands Interuniversitair Demografisch Insti tuut. In Nederland wonen nu rond 600.000 buitenlanders. Ze maken 4,1 procent van de bevolking uit. Sinds 1970 steeg hun aantal aanzienlijk, want toen vorm den de 242.000 vreemdelingen in ons land 1,8 pro cent van allen die er toen woonden. Advertentie Gemiddeld raamt men het aantal buitenlanders echter op ongeveer het dubbele: vaak wordt het per centage geschat tussen de 6 en de 10 procent, aldus de onderzoekers, drs. J. M. G. van Leusden en dr. H. G. Moors. Ze stellen dat Nederland al eeuwenlang een emigra- tieland is. Daarbij is een beeld ontstaan van grote tolerantie, soms zelfs verheven tot een soort natio nale trots, ten aanzien van de binnengekomen min derheidsgroeperingen. Uit het onderzoek blijkt dat de „rek" daar tegenwoordig behoorlijk uit is. Het zou kunnen zijn dat er sprake is van selectieve „to lerantie", veronderstellen de onderzoekers nog, daar de vraagstelling in het bijzonder etnische min derheden zoals Turken en Marokkanen betrof. Of schoon de buitenlanders ongelijk over ons land zijn verspreid, werden nauwelijks regionale verschillen aangetroffen bij de beantwoording van de vragen. Bijna de helft van degenen met de hoogste opleiding vindt dat buitenlanders een positieve bijdrage leve ren aan de Nederlandse samenleving. Van de hele bevolking vindt ruim de helft de buitenlanders geen aanwinst, ongeveer 15 procent heeft hierover geen mening en minder dan 30 procent oordeelt, dat ze wel een aanwinst vormen. Opvallend achten de onderzoekers het dat van de mensen die de buitenlanders een aanwinst vinden, een meerderheid ook voor het beleid is om de toela ting van immigranten af te remmen. Opvallend hoog noemen zij het aantal mensen (40 procent) dat zich niet uitspreekt over de vraag of buitenlanders die hier geruime tijd hebben gewerkt, uiteindelijk weer naar hun geboorteland moeten terugkeren. Overigens is het aantal voor- en tegenstanders van gedwongen remigratie ongeveer even groot. combiFOTO FOTO-VIDEO IUIU COMPUTERS Si Jacobsstraat 27 Vlissingen 01184 12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180 37772 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100-27324

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 5