Hogeschool Zeeland reikte eerste pabo-diploma's uit avondvierflaaÉsè Hulst Veel lagere rijksbijdrage stads- en dorpsvernieuwing Directeur De Viersprong bij afscheid onderscheiden PZC/ streek ESTIE REORGANISATIE Waterbeheer kost provincie jaarlijks 2,6 miljoen gulden Muziekfilm trekt veel passanten Grote tent braderie moet bezoeker Sluis andere route wijzen Vereniging wil met volleybalfilm langs de basisscholen GEDEPUTEERDE ROEPT GEMEENTEN OP TOT PROTEST PROF DR JONGERIUS OFFICIER IKwaliteiten Eis drie maanden na strafexpdeditie woning Vlissingen Examens Ter Weele CNV-Zeeland Inspraak Modellen 13 I )e ambtenarenbonden en de perso- I eelsvertegenwoordigers hadden zich [fterk gemaakt voor een uit vijf dien sten (directies) bestaand ambtenaren- ipparaat. Dit overeenkomstig een oorstel van de provinciale stuur- I roep. Maar de meerderheid van het I agelijks provinciebestuur bleek uit I p een structuur met slechts drie dien- I ten. Dat hield in dat geen aparte dien- I ten zouden worden geformeerd voor I iersoneelsbeleid/organisatie en wel- I ijnsbeleid. Bonden en personeelsver- I egenwoordigers verzetten zich daar I ïeftig tegen, maar legden zich uitein- I lelijk neer bij een 'compromis': een I stafdirecteur' personeelszaken/orga- I ïisatie' en de 'chef welzijnszaken' zou \KRITIEK OP KWALITEIT ONZINNIG AARDENBURG Schieting - Aan de prijsschieting van handbooggilde Sint Sebastiaan namen 37 schutters deel. \TERPAG 4 JUNI 1988 onden woedend p de staten IDDELBURG - De ambtenarenbonden weigeren nog langer ee te werken aan de reorganisatie van het provinciaal amb- narenapparaat. „We schorten alle werkzaamheden op", zegt listrictsbestuurder Th. Jacobs van de Abva/Kabo. Dat bete ent onder meer dat het georganiseerd overleg (de 'onderne- I lingsraad' van de provincie) er het bijltje bij zal neergooien. Jacobs zelf stapt op als lid van de de I ovinciale stuurgroep die 'richting en inhoud' moet geven aan het reorgani satieproces. Hij neemt aan dat de an ti >re vakbondsafgevaardigde in de stuurgroep, zijn BTA-collega Van Eg- niont, hetzelfde zal doen. Aanleiding is dafwijzing door een statenmeerder- I jid van het moeizaam tot stand geko men compromis tussen de personeels- mtegenwoordigers en het dagelijks provinciebestuur over de nieuwe top structuur van het provinciaal appa raat. den op voet van gelijkheid mee mogen praten binnen het directie-team. De statenmeerderheid (CDA, VVD, SGP, RPF/GPV) maakte die toezeg ging twee weken geleden ongedaan. De ambtenarenbonden voelen zich nu bekocht, vooral omdat de eerstverant woordelijke gedeputeerde, J. B. Vente- vogel (CDA), te weinig moeite zou heb ben gedaan om het compromis over eind te houden. Jacobs is verder erg boos op het CDA-statenlid C. Elen- baas-Murre, dat als lid van het 'georga niseerd overleg' met het compromis zou hebben ingestemd, maar dat als statenlid haar fractie volgde. Jacobs vindt dat de staten het reorga nisatieproces nu zelf maar tot een goed einde moeten zien te brengen. „Wij voelen er niets voor om ons ie dere keer door de staten voor schut te laten zetten". Hij wil pas weer met de provinciebestuurders om de tafel gaan zitten wanneer die met een nieuw, bespreekbaar voorstel voor de dag komen. Th. Jacobs: ...uit de stuurgroep. MIDDELBURG - Vier jaar geleden begonnen 42 studenten van de beide, [toen nog zelfstandige pedagogische Academies basisonderwijs (christelij ke en openbare) in Middelburg aan tiun studie voor het pabo-diploma. Per 1 januari vorig jaar zijn de oplei dingen als gevolg van de fusie in het Zeeuwse hoger beroepsonderwijs on derdeel geworden van de Hogeschool Zeeland, (sector pabo). Vrijdagmid dag kregen 31 studenten het eerste pa- po-diploma, waarmee op de gehele basisschool kan worden lesgegeven, hitgereikt. Ongeveer 25 procent is in Be loop der jaren afgevallen. j,Er was enige moed respectievelijk in nerlijke drang voor nodig om aan een pabo-studie te beginnen. Immers was algemeen bekend dat er weinig of geen Vacatures in het onderwijs waren. Jul lie moeten gemotiveerd zijn geweest. Er komen nu dus 31 nieuwe leerkrach ten op de arbeidsmarkt. Hoe is de si- (tuatie nu? Nog steeds liggen de banen niet voor het opscheppen, maar er komt licht in de duisternis. Verschil lende rapporten spreken over een toe komstig tekort na 1990. En dat is nu zo Iverwonderlijk.", stelde Pabo- direc teur c. de Graaf. „Jarenlang hebben bijvoorbeeld de pedagogische acade- bnies en kleuterleidsteropleidingen in Middelburg samen meer dan 200 leer krachten per examenjaar afgeleverd jen voor al die mensen was er werk. Als (ie dat vergelijkt met deze 31 en de ook 'geringe aantallen van de komende ja- ken, dan moet er weer ruimte komen", [veronderstelde de Pabo-directeur. laten zien. Als ze aan het werk kunnen, zullen ze dat bewijzen", verzekerde de Pabo-directeur, die vervolgens de di ploma's aan elke afgestudeerde stu dent uitreikte. Dat gebeurde in de aula van de school aan de Kruitmolenlaan in Middelburg onder het toeziend oog van leerkrachten, familieleden en be langstellenden. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn. De geslaagden aan de Hogeschool Zeeland, sector pabo zijn: Afdeling openbaar: Ernst v. d. Berg, Hein- kenszand, Ab Dieleman, Schoondijke, Syl via de Geest, Middelburg, Sandra Hartog, Vlissingen, Rob Hettema, Vlissingen, Eric Holm, Zierikzee, Annemarie Huizinga, Vlis singen, Sigrid Jense, Vlissingen, Esther v. d. Lavoir, Middelburg, Anita Murre, Water landkerkje, Mirjam Parent, Vlissingen, El len de Rijke, Hoek. Afdeling christelijk: Aqja Dekker, Hoofd plaat, Rianne Dekker, Middelburg, Nelleke Geuze, Middelburg, Peter Joziasse, Middel burg, Martha Lawalata, Middelburg, Mari- nus Ludikhuyze, Middelburg, Annemiek de Muynck, Goes, Jan Kees Oom, Goes, Moni que Simonse, Hoofdplaat, Hanne Verhoeff, Serooskerke, Heieen v. d. Wel, Wolphaarts- dijk, Pieter Wisse, Koudekerke. Diploma B-akte: Sylvia Burgs, Oost-Sou burg, Marian van Dieren, Wilhelminadorp, Laura Franse, Koudekerke, Petra de Guch- teneire, Westdorpe, Lia de Rijke, Stavenis- se, Bep v. d. Wege, Terneuzen. SLUIS Een grote feesttent op het parkeerterrein aan de Sint Anna- straat moet ervoor zorgen dat de be zoekers van de Sluisse braderie ook eens die kant van Sluis aandoen, rich ting Sint-Anna ter Muiden. De Sint Annastraat viel in de vorige brade rieën altijd wat buiten de route van het grote publiek. Het initiatief tot het plaatsen van een tent is afkomstig van café-bar De Sluy- se Haven. Het idee kwam wat laat zo dat het programma van de feesttent niet meer opgenomen kon worden in het braderieprogramma. Vrijdag speelt er overdag een dansorgel en om zeven uur 's avonds start een disco feest. De zaterdag speelt wederom het orgel met aansluitend om acht uur het dans- en showorkest Nightshift. Deze spelen zondag ook vanaf twee uur 's middags. Om acht uur maken zij plaats voor het orkest Gene Summer. Op de laatste dag van de braderie speelt overdag het dansorgel met 's avonds wederom een disco. PHILIPPINE De volleybalvereni ging van Philippine wil de volleybal- sport op basissscholen gaan promo ten. Vrijdagavond werden daarvoor video-opnamen van een training van de E- en D-jeugdleden gemaakt. Met die videobanden wil de vereniging de basisscholen langs om te laten zien dat kinderen op jonge leeftijd met volleyballen kunnen beginnen. Ook wil men de banden gebruiken als on dersteuning van lessen en trainingen. „Een training bestaat dan voorname lijk uit oefenen met verscheidene soor ten ballen, behendigheidsoefeningen en het oefenen in het omgaan met een bal", vertelt trainster van de jongste pupillen en tevens voorzitter van de vereniging, R. Floors. „Het blijkt dat in het eerste jaar van het voortgezet onderwijs de jeugd al lerlei sporten beoefent, maar dat vol leybal niet bekend is. Op deze manier hopen we daar wat verbetering in aan te brengen", aldus mevrouw Floors. De deelnemers aan de avondvierdaagse in Hulst kwamen langs schilderachtige plekjes op de laatste avond van de wandeltocht. HULST Met de traditionele bloemenhulde eindigde vrijdagavond de avondwandelvierdaagse in Hulst. Aan deze tiende uitgave hebben meer dan vierhonderd wandelaars deelgenomen, die iedere avond vijf of tien kilometer liepen. De organisatie was in handen van buurtvereniging Den Dullaert in samenwerking met de Nederlandse Wandelsportbond. Tijdens de slotavond vertrokken driehonderdvijftig deelnemers vanaf het gemeenschapscentrum Den Dul laert voor een wandeling van vijf kilometer, terwijl vijf enzestig wandelfanaten de tien kilometerroute afleg den. Het traject was uitgezet in de omgeving van de Reynaertstad. De laatste honderden meters werden de deelnemers muzikaal begeleid door de Sjores Ambras- band. In het eindpunt Den Dullaert kregen de wande laars een medaille. Hierop stond een cijfer vermeld dat correspondeerde met het aantal keer dat werd deelge nomen aan de vierdaagse. Ruim 25 wandelaars hebben maandagavond nog de gelegenheid om de vierdaagse te volbrengen tijdens een inhaalavond. TERNEUZEN - Honderden filmlief hebbers en toevallige voorbijgangers keken vrijdagavond laat helemaal of voor een gedeelte naar een in de open lucht vertoonde muziekfilm op het parkeerterrein aan de Arsenaalstraat in Terneuzen. De film Koyaanisquat- si, met muziek van Philip Glass, werd vertoond op een doek van 6,5 bij veer tien meter. Het Zuidlandtheater sloot met deze open luchtvertoning en twee films 's avonds en 's nachts in Porgy Bess het filmhuisseizoen af. Ook vanavond zijn er nog twee muziekfilms te zien, maar nu in het Zuidlandtheater. Tus sen de vertoning van The cotton club (aanvang 20.00 uur) en 200 Motels van Frank Zappa (00.30 uur) is er in het theater een optreden gepland van The magnificent 7. De band (met onder an deren Henny Vrienten en Fay Lovsky) speelt allerlei klassiekers uit de film muziek. Koyaanisquatsi trok vrijdagavond een gemêleerd publiek. Zo'n twintig mensen zaten vanaf 22.30 uur te wach ten tot het zou beginnen en hadden plaatsgenomen op de klaargezette stoelen. Het grootste deel van het pu bliek werd echter aangetrokken door de muziek en onderbrak het avondje stappen even om kortere of langere tijd naar een gedeelte van 'het filmpie' te kijken. In Koyaanisquatsi worden rustgeven de panorama's over woestijnen, rotskloven en wolkenvelden afgewis seld met beelden van een mierenhoop van mensen in de metro van Tokyo tij dens het spitsuur en natuurgeweld van watervallen. De muziek van Glass ondersteunt de beelden op indringen de wijze. „Wij hebben expres een film zonder kop of kont uitgekozen. Een film met eèn verhaallijn is niet te vol gen voor een hoop mensen die toeval lig langskomen. Nu worden velen uit het centrum getrokken door de mu ziek en dan hopen we maar dat de beel den en de muziek zo aanspreken dat de mensen blijven zitten", verklaarde schouwburgdirecteur Henk Scholten. Gedeputeerde E. Maris-Koster De blokvogel werd gewonnen door A. van Iwaarden. H. van Iwaarden jr schoot de hoogvogel. De zijvogels werden geschoten door: J. Houg, W. Scheele, J. Cattoor, F. Thilleman en A. van Iwaarden. De kallen waren voor: R. de Wispelaere, H. van Iwaar den sr., J. van Iwaarden en W. Veldkamp. De prijsvogels werden afgeschoten door: J. van Iwaarden, J.D. Jansen, J.P. Jansen, H. de Rijcke, M. Verploeg, A. van Iwaarden, F. van Ecke, H. Geernaert, J. van Iwaarden en J. Cattoor. De heer De Graaf vindt het ook nodig Jdat de basisscholen kennis kunnen maken met de kwaliteiten van de pa bo-afgestudeerden. „Want als je de be richten via de media moet geloven dan is het met jullie mogelijkheden maar droevig gesteld. De pabo-studenten kunnen riiet meer rekenen, kunnen geen les geven aan kleuters en zijn er de oorzaak van dat het analfabetisme onder de jongeren toeneemt, zo luidt die kritiek", aldus De Graaf. Het stelde daarbij direct dat elke vergelijking met vorige opleidingen onzinnig is. „De afgestudeerden zijn anders opge leid en dat willen ze maar al te graag r MIDDELBURG - De 23-jarige P. M. uit lellevoetsluis hoorde vrijdag op de itting van de rechtbank in Middel burg drie maanden gevangenisstraf egen zich eisen voor het toebrengen an zwaar lichamelijk letsel. De des- i jds in Vlissingen wonende M. had sa- en met twee makkers zijn 19-jarige tadgenoot F. T. J. de J. zwaar toegeta- eld en zijn interieur vernield, n de nacht van 22 op 23 juli belden de ongelui aan bij zijn woning en vroegen "baar een huisgenoot van De J., van wie én van hen nog geld te vorderen zou Rebben. De persoon in kwestie kregen :fij niet te zien. Vervolgens sloegen zij met de door hen meegebrachte kope- ten PUP, hamer en schoorsteenvegers- ^etting op De J. in. M. gooide ook nog ien geluidsbox naar zijn hoofd. Verder cefden zij zich grondig uit op de inboe- pel van De J. die een hersenschud- ■Bmg en een forse snijwond opliep. UeenM. stond vrijdag terecht voorde trafexpeditie. Officier van justitie mr Tempel verweet hem eraan te heb- en deelgenomen terwijl hij niets te aken had met de geldkwestie. Hij is eerder veroordeeld voor een ge- eldsmisdrijf. e rechtbank doet 17 juni uitspraak. HALSTEREN - De scheidende alge meen directeur van het psychothera peutisch centrum De Vierprong in Halsteren, prof dr P. J. Jongerius, is vrijdag benoemd tot officier in de Or de van Oranje-Nassau. Burgemeester drs P. Zevenbergen van Bergen op Zoom speldde hem in Halsteren de bijbehorende versierselen op. Jonge rius maakt per 1 juli gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te tre den. De vertrekkende directeur begon zijn carrière in de gezondheidszorg in het psychatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. Die instelling werd toen nog bestuurd door de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland, gevestigd in Middelburg. Die vereniging stond ook aan de wieg van de oprichting van De Viersprong in 1956. Vanaf het begin is Jongerius aan het centrum verbonden geweest. De algemene leiding kreeg hij in 1962. Volgens burgemeester Zevenbergen vervulde Jongerius naast zijn werk in de loop der jaren ongeveer honderd ne venfuncties, vooral op het terrein van zijn vakgebied, de psychotherapie. „Er is dan ook terecht alom waardering voor u, zowel regionaal als nationaal", zei Zevenbergen. Waarnemend be stuursvoorzitter van De Viersprong, S. Francke, omschreef De Viersprong als het levenswerk van Jongerius. „U bent een man van groot gezag en "hebt De Viersprong op uitmuntende wijze geleid", aldus Francke. Hij bracht de beginjaren van Jongerius op Vrederust in herinnering. „Uw bezig heden daar vormden de aanleiding om u te specialiseren tot zenuwarts en uw overstap naar De Viersprong", stelde Francke. Hij noemde de start van de groep voor kort durende psychothera pie in 1978 en de opening van de jeugd afdeling belangrijke momenten in de loopbaan van Jongerius. Velen maakten gebruik van de gele genheid om de scheidende directeur de hand te drukken. Behalve Jongerius verlaat ook econo misch directeur drs Th. G. Corporaal 1 juli De Viersprong. De nieuwe directie zal bestaan uit de psychiater J. C. B. Eykman als algemeen directeur en C. J. M. Hereijgers als adjunct-directeur beheerszaken. Beiden werken reeds geruime tijd op De Viersprong. Burgemeester drs P. Zevenbergen van Bergen op Zoom speldt de versierselen van het Officiersschap bij prof dr P. J. Jongerius. RENESSE - Door gewijzigd rijksbe leid dreigt Zeeland een groot bedrag aan uitkeringen voor stads- en dorps vernieuwing te verliezen. Het gaat om ongeveer 1,7 miljoen gulden per jaar. Dat is bijna tien percent van de huidige jaaruitkering van circa 20 miljoen gulden. Vrijwel alle Zeeuwse gemeenten zullen daardoor minder ontvangen voor uitvoering van stads en dorpsvernieuwing. Sommige ge meenten teren zelfs 30 percent in. Ge deputeerde E. Maris-Koster (ruimte lijke ontwikkeling) deelde dit vrijdag mee tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid (NVOB), gewest Zeeland, te Renesse. Ze achtte dat een weinig aanlokkelijk perspectief. Het dagelijks provinciebe stuur heeft inmiddels 'fel geprotes teerd' tegen de plannen die het rijk heeft voor een andere verdeelsleutel, aldus Maris-Koster. De gedeputeerde achtte het van belang wanneer ook an deren bij de rijksoverheid bezwaar aantekenen. Ze deed in deze een op roep aan de Zeeuwse gemeentebestu ren. „De aandacht op rijksniveau voor de stads- en dorpsvernieuwing mag niet verflauwen", betoogde Maris. De gedeputeerde wees erop dat de ge meentebesturen in elk geval moeten zorgen voor goede informatie over de vernieuwingsplannen richting rijk. „Alleen door voorlichting is de behoef te aan geld en de noodzaak om plan nen uit te voeren hard te maken bij het rijk", merkte Maris op. Ze voegde er aan toe dat de gemeenten zélf niet heb ben stilgezeten. In 1985 werd bij elke gulden overheidsgeld voor stads- en dorpsvernieuwing 25 cent uit eigen zak bijgepast; in 1988 is dat inmiddels één gulden bij elke gulden subsidie. Ze onderstreepte dat activiteiten op het gebied van stads- en dorpsvernieu- GOES - Aan de MDGO-school Ter Welle in Goes zijn de volgende cursis ten geslaagd voor hun examen: afde ling apothekersassistenten: Tamara van den Berg, Vlissingen; Thera Blommaert, Zierikzee; Renate de Boer, Zie rikzee; Petra Borsboom, Breskens, Sandra Broekhoven, Terneuzen; Anja Colpaart, Woensdrecht; Diana van Haele, Sas van Gent; Rieneke Kap, Hoogerheide, Lydia Koch, Oost-Souburg; Yvonne Koster, Zie rikzee; Helaan van de Kreke, Oost-Souburg, Monique Maas, Vlissingen; Anna Oppeneer, Bergen op Zoom, Liesbeth van de Valk, Haamstede; Maatje Verhoek, Oosterland; Esther Vissers, Hoogerheide. Afdeling doktersassistenten: Marian Dekker, Nieuwdorp; Carla Duijn- kerke, Borssele; Claudette Grim, Goes; Syl via Lauwaet, Burgh-Haamstede; Joan Louisse, Kapelle; Anne van Mourik, Middel burg; Carin Peters, Vlissingen; Linda van der Vlies, Vlissingen. Afdeling tandartsassistenten Yleen Boot, Goes; Miranda van den Broeke, Oostkapelle, Sylvia de Goffau, Goes; Caro- lien Kraak, Wolphaartsdijk; Anita van Nieuwkerk, Kruiningen; Judith van Nieu- wenhijse, Wolphaartsdijk: Marein Wage naar, Goes; Janine van Wilgenburg, Wol phaartsdijk. GOES - De kringraad Zeeland van de Dienstenbond CNV houdt maandag een ledenvergadering in de Prins van Oranje te Goes. De nieuwe districts bestuurder D. van der Steege zal dan een toespraak houden over actuele za ken met betrekking tot de diensten bond. Verder worden enkele leden onder scheiden voor hun 25- of 40-jarig lid maatschap. Voorts wordt de film 'Zijn er nog Zeeuwen' getoond. De vergade ring begint om 19.45 uur. wing bijzonder belangrijk zijn voor de werkgelegenheid en mede daarom trekt ook de provincie één miljoen gul den per jaar ervoor uit. Loco-burgemeester L. H. de Leeuw van Goes - sinds 1972 actief met stads en dorpsvernieuwing - legde uit waar om het gemeentebestuur van de Gan- zestad destijds de handen uit de mou wen stak: functieverlies van de histori sche binnenstad; verstikkende in vloed van verkeer; schaalvergroting ambachtelijke bedrijven; verpaupe ring van de woonfunctie. De Leeuw zei dat het aanvankelijk moeite kostte het beleid om te buigen: het was in de tijd dat saneringsplannen nog jui chend door gemeenteraden werden vastgesteld, met verlies van veel waar den (zoals de historische kleinschalig heid). De loco-burgemeester herinner de aan het vaststellen van een struc tuurschets voor de binnenstad en het maken van invulplannen voor de dorpskernen. Met voldoening consta teerde hij dat in 16 jaar in de Goese kernen nauwelijks sprake is geweest van terugloop bevolking en sterke ver grijzing. De Leeuw beklemtoonde dat het ge meentebestuur moest leren inhoud te geven aan het begrip inspraak. „We hebben de burger uitgedaagd en drem pels geslecht in de verhouding be- stuur-bestuuroen. We hebben de bur ger wakker geschud voor de mogelijk heden van stads- en dorpsvernieu wing", stelde de loco-burgemeester. Hij vond dat het beleid geslaagd is, in belangrijke mate door openheid te be trachten bij het uitwerken van plan nen. „Conflicten waren de afgelopen 16 jaar ook op de vingers van één hand te tellen". De invoering van de wet stads en dorpsvernieuwing in 1985 beteken de voor Goes een enorme financiële aderlating: van 12 naar 4 miljoen gul den. Daardoor raakte het opknaptem- po danig vertraagd. Directeur ir R. M. T. Adriaansens van de Provinciaal Planologische Dienst (PPD) belichtte de noodzaak van stads- en dorpsvernieuwing. Onder meer: verleggen van het accent van nieuwbouw naar beheer; groeiende aandacht voor verbetering van de kwaliteit van woon- en leefomgeving; zorgen voor aantrekkelijke steden en dorpen uit oogpunt van recreatie. Ook de PPD-directeur attendeerde op de groeiende inspanning van de ge meenten, in de richting van 50% rijks- geld, 50% gemeentelijke bijdrage. Adriaansens vertelde dat er nog veel werk aan de winkel is. Gemiddeld melden de gemeenten jaarlijks 35 tot 40 projecten aan voor uitvoering, waarbij 10 miljoen gulden aan bijdra gen gevraagd wordt. Er is 1,5 tot 2 mil joen beschikbaar. MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur heeft in de afgelopen drie jaar voor het waterbeheer jaarlijks 14 ar beidsplaatsen en 2,6 miljoen gulden ingezet. Het aantal arbeidsplaatsen is in Zeeland voor dit werk duidelijk minder dan in de provincies Noord- Brabant, Zuid-Holland, Noord-Hol land en Gelderland. De inzet van men sen en middelen is ongeveer gelijk verdeeld over het beheer van opper vlaktewater en grondwater. Het gaat om noodzakelijke activiteiten; er zijn geen overbodige werkzaamheden uit gevoerd. Komende jaren blijft een flinke inspanning voor het waterbe heer gewenst. Er is voor een creatief waterbeheer zelfs een lichte perso neelsuitbreiding nodig. Eén en ander blijkt uit een onderzoek van het waterloopkundig laborato rium in Delft naar de taakuitoefening van het waterbeheer in Zeeland. Het dagelijks provinciebestuur verstrekte hiertoe opdracht. Gekeken is naar de huidige situatie en de toekomstige ontwikkelingen, zoals de komst van een wet op de waterhuishouding. Het waterloopkundig laboratorium is er van uitgegaan dat het kwaliteitsbe heer van het oppervlaktewater in han den blijft van zeven waterschappen. Daarover tekent het waterloopkundig laboratorium aan dat onduidelijkheid in de taakafbakening tussen provincie en waterschappen vooral tot uitdruk king komt bij het uitvoeren van onder zoek. Komende jaren zorgt de wet op de wa terhuishouding er onder meer voor dat de provincie elke vier jaar een water huishoudingsplan moet maken, waar in een samenhangend beleid ten aan zien van het beheer van grond- en op pervlaktewater wordt gepresenteerd. In het Waterbeheer zal een accentver schuiving optreden van verdelen en beschermen naar creatief beheer, ge richt op het zo goed mogelijk benutten van de mogelijkheden die watersyste men bieden. Ook zal mogelijk aanvoer van zoetwater worden verwezenlijkt. Deze veranderingen zullen bij de pro vincie vooral gevolgen hebben voor onderzoek en planvoorbereiding. Het waterloopkundig laboratorium heeft het provinciaal bestuur drie mo dellen voorgelegd, op basis van een mi nimale, middelmatige en goede taak uitoefening. Daarbij zijn respectieve lijk 11,5,13,5 en 15,75 arbeidsplaatsen nodig. Bij het minimale model zijn de mogelijkheden om onderzoek uit te besteden het grootst. Het waterloop kundig laboratorium tekent aan dat het minimale model (11,5 arbeids plaatsen) op zich niet strijdig is met toekomstige wetgeving, maar in geen enkel opzicht beantwoordt aan het geen met de wet wordt beoogd. Om aan de uitgangspunten van de wetge ving recht te doen, is het goede model (15,75 arbeidsplaatsen) vereist. De keuze van een model zal gevolgen hebben voor bij het waterbeheer be trokken belangen, zoals natuur en mi lieu. In het minimale model bestaat het risico dat waardevolle leefsyste- men op termijn verloren gaan. Het goede model geeft de best denkbare basis voor zowel bescherming van be staande natuurbelangen, als de ont wikkeling van nieuwe waardevolle ecosystemen. Een aantal statencommissies belegt 20 juni een bijeenkomst over het on derzoek van het waterloopkundig la boratorium (gebouw provinciale wa terstaat, aanvang 14.00 uur). Dan komt ook de voorbereiding van het provinciale waterhuishoudingsplan aan de orde. U

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 47