STOF HAPPEN .wie niet positief is moet maar uit mijn buurt blijven... PZC/ sportkrant 37 hoop veel stof norm stofnestjes boete 0 peter de jonge handicap dick van den polder RDAG4 JUNI 1988 rten is gezond, zegt de slogan. Dus an huisvrouwen 's ochtends voor de of's avonds na de afwas istieken, zet de creatieve sportleider aal een circuit uit dat van alle n arbeid vraagt en besluit de net omeerde jeugdoefenmeester zijn ren zitvoetbal te laten spelen omdat et woekeren met de ruimte, de bezigheden, maar al te vaak in inder plezierige omgeving. Dat is is de opvatting van Roel ibergen, jeugdarts van de Districts dheidsdienst Zeeland en lid van de •se Sportraad. dagelijks bestuur van de Sportraad hij voor een onderzoek in te stellen e kwaliteit van de ccommodaties binnen de ciegrenzen en hij vroeg daarbij met och ook vooral te letten op de ie, met name in kleine sportzalen en istieklokalen van scholen. Een :oek waarvan eind dit jaar naar rhting de resultaten bekend zullen n en waarschijnlijk flink wat stof zal pwaaien. :ine (veelal gemeentelijke) modaties zouden een smet zijn op derlandse imago van properheid. De imaak-controleur, die achteloos de ïger over de bovenste deel van de ist laat glijden zal er regelmatig een laagje stof constateren en eden vaststellen dat het er thalve kraakhelder is. De vlokken warrelen er soms hoog op en als de aande zon door een bovenlichtje innenschij nt blij kt de lucht mistig stofdeeltjes te zijn, die in de ij pj es van de naar adem snakkende eoefenaars verdwijnen. Een lijke vervuiling, die vooral cara- ten in toenemende mate parten lijkt en. Bovendien zijn de gebruikers ate nonchalant en worden vloeren ledkamers al te gemakkelijk als prullenbak gebruikt. bergen heeft er nu schoon genoeg ij is er niet op uit om een of meer aokken op te sporen, maar wel om onderzoeksresultaten in de hand 'aar aan te tonen dat de kwaliteit accommodaties achteruit hobbelt. uit Kapelle wil absoluut geen zaaien en kiest de lichtste iten in zijn betoog als de gevaren volksgezondheid in relatie met de :hte staat van onderhoud van de ikaliteiten worden gezocht. Hij ziet een taak van de Sportraad om alle kenen eens met de neus op de feiten :ken. Of het nu gaat om het ken van lesmateriaal, een lege idtrommel, een kapot raam of asten op de vloer. „Door mijn beroep ik veel ouders van kinderen, die aan oen. Die spreken mij dan aan over atie in zwembaden of gymlokalen en or je vaak dat het een enorme lop is", zegt Bloembergen, t onderzoek dat de Zeeuwse aad in voorbereiding heeft wil hij jk alleen maar een inventarisatie Conclusies trekken is veel ker. Zeker als het om het ezondheidsaspect gaat. Een hoorde klacht is dat met name cara- en kinderen, die problemen met de egen hebben) de laatste jaren extra ondervonden van de toenemende Roel Bloembergen foto lex de meester vervuiling van sportzalen. Bloembergen: „Er is de laatste jaren een toename van het aantal cara-klachten, maar misschien komt dat wel omdat die door ouders duidelijker worden herkend. Het feit dat er meer klachten zijn wil niet zeggen dat ruimten waarin ze zich bevinden, zoals schoollokalen en gymzalen dus vuiler zijn. Het is moeilijk te bewijzen datje in een vuile sportzaal meer last hebt dan in een schone zaal." Lang voordat de Zeeuwse Sportraad op zo'n idee kwam, onderzocht de Middelburgse Turn Vereniging MTV '69 de zalen, die men in gebruik heeft. Dat gebeurde een jaar geleden. „Ik geloof', zegt Wim de Meurichyvoorzitter van de technische commissie van MTVin eerste instantie „dat het toen wel meeviel", 's Avonds, wanneer hij de papieren er nog eens bij heeft genomen, moet hij die mening herzien. Van de negen zalen (ook de accommodatie die de christelijke gymnastiek club Veldo gebruikt werden in het onderzoek meegenomen) blijken er maar een paar een krap voldoendetje voor orde en netheid te scoren. Stinkende, smerige toiletten, lekkende daken en daardoor natte vloeren en vooral stof, veel stof. Het is geen toeval dat juist een turnvereniging zich zo druk maakt over de hygiëne in sportzalen. De Meurichy: „Een voetballer die in de zaal een schop tegen een bal geeft, zal het een zorg zijn dat er een beetje stof ligt. In ieder geval minder dan iemand die in haar witte pakje een grondoefening moet doen." Het voortdurende geweeklaag van de turners en turnsters leidde er toe dat het onderhoud van de sportzalen in Middelburg beter ter hand werd genomen, aldus De Meurichy. Inmiddels echter verwatert dat volgens leden van de club weer en is de tijd rijp om opnieuw de vinger op de vieze plekken te leggen. In de buurgemeente Vlissingen zegt Wim Bos, ex-doelman van de plaatselijke voetbalclub en nu als ambtenaar openbare werken verantwoordelij k voor het onderhoud van scholen en gymlokalen, uit sportkringen nooit zulke klachten te krijgen. Hij is dan ook niet bevreesd voor het onderzoek van de Sportraad. „Wantoestanden zullen ze bij ons niet aantreffen", klinkt het zelfverzekerd, „maar dat wil niet zeggen dat er geen enkele opmerking gemaakt zal worden. Ieder mens heeft z'n eigen norm over schoon. Wat ik schoon vind, vindt een ander misschien niet schoon." Deskundigen zeggen wel te weten hoe die „vervuiling" van de sportzalen tot stand komt. Een overheidscommissie, de commissie Londo, heeft een norm opgesteld voor het schoonmaken van schoolgebouwen. Aan de hand daarvan is de (rijks)vergoeding voor het schoonmaakonderhoud vastgesteld. Mien Dobbelsteen mag niet langer zelf uitmaken wat vies is. Dat heeft de commissie al gedaan. Hoe en hoe lang er moet wordt geschrobd en geboend is allemaal beschreven in een lijvig rapport, dat de werkzaamheden tot de kleinste stofnestjes regelt. Voor een gymlokaal van 90 vierkante meter, dat vijf dagen per week tussen de 22 en 26 klokuren gebruikt wordt de uren, die worden verhuurd aan clubs zijn niet meegerekend), staat een aantal van 152 schoonmaakuren per jaar, nog geen zestig minuten per dag. In die tijd moet de werkster van meneer Londo onder meer vochtig wissen „Het verwij deren van losliggend stof en vuil van egale gesloten vloeren met behulp van een vochtwisapparaat, voorzien van een brede katoenen mop eventueel met losse vochtige doek. Neutraal reinigingsmiddel, eventueel in combinatie met desinfectans."), schrobben (zes keer per jaar), vingertasten en vlekken verwijderen van deuren „meestal om de kruk, inclusief de kruk zelf', dagelijks), deuren nat reinigen (vier keer per jaar), horizontale delen, zoals radiatoren en vensterbanken, stofvrij maken (wekelijks) en wandcontactdozen, schakelaars, randen, richels en lijsten (negen keer per jaar) onder handen nemen. Of een werkster dat binnen die tijd kan? Wim Bos: „Het hangt af van de persoon. Sommigen vinden het een erezaak dat hün school kraakhelder is en als ze het binnen de gestelde tijd niet voor elkaar krijgen, blijven ze gewoon langer. Een ander stopt als de tijd om is." Er wordt tegenwoordig aanzienlijk minder geld uitgegeven voor het schoonmaken van scholen en sportzalen dan vroeger het geval was. Het scheelt zo'n dertig procent. Bos: „Maar dat wil niet zeggen dat het daardoor ook dertig procent vuiler is. Wij hebben het uitbesteed aan een schoonmaakbedrijf dat zeer efficiënt werkt Er wordt minstens zo goed schoongemaakt als vroeger." Bloembergen trekt die woorden in twijfel, zonder gemeenten of schoonmaakbedrijven de Zwarte Piet te willen toespelen. Want al zijn er twijfels over het onderhoud, minstens zo bezorgd is hij over de wijze waarop de gebruikers met de accommodaties omspringen. „De mentaliteit moet veranderen. Sportverenigingen moeten ook de hand in eigen boezem steken. Als er iets stuk is in een zaal of het is een puinhoop, is er nooit iemand verantwoordelijk. Dat is een algemene tendens in de maatschappij. Wanneer iemand in de tram in Den Haag iets zit te vernielen, zegt niemand daar iets van. Zeeland heeft relatief kleine gemeenten, daar moet toch een sociale controle kunnen zijn. Als een club, die voor jou gebruik heeft gemaakt van de zaal een enorme troep heeft achtergelaten, moet je dat melden. Je kunt niet verwachten dat er zes keer per dag schoongemaakt wordt. Misschien moet er een boetesysteem komen voor sportclubs. Dan worden ze al gauw actiever". In ieder geval moet de ergernis weggenomen worden en om die reden is Bloembergen zijn actie gestart. De Sportraad-nieuwe- stijl toonde zich ingenomen met het idee van het jonge lid. Want nieuwe bezems vegen schoon. ang haar was de mode. De voet ballers droegen het tot op hun ouders. De dollar was 2,65 gul- i waard, het Engelse pond 6,40, Franse franc 55 cent, de Spaanse eta 4,6 cent. Een liter benzine itte 98 cent. De rente schommel- rond de tien percent. De Kilima waiians vierden hun veertigja- bestaan. t dagblad De Tijd werd opgehe- Het bestuur van de sectie Be- sld Voetbal van de KNVB onder irzitterschap van mr. Jacques gewoning, dreigde met aftreden, de clubs op invoering van shir- clame bleven hameren. Feye- ard werd onder leiding van Wiel erver kampioen van Nederland veroverde tevens de UEFA Cup. issale vechtpartijen bij de 'thuis- ale' tegen Tottenham Hotspur, nald Spelbos speelde nog voor ortclub Amersfoort. Hans Kraay is manager van Ajax. Jan Bos- mp verhuisde van Feyenoord ar RWDM. Sparta contracteerde Deen Arne Skipper. Oranje komt zijn laatste oefeninterland te- i Roemenië niet verder dan 0-0. ns Hamstra was hoofd van de pr- leling van de KNVB. Gerrit 3kx, in die tijd lid van Gedepu- rde Staten en het bondsbestuur, Maarten van Wamelen, de echt- aoot van Karin Kraaykamp, ma- a deel uit van de WK-équipe. De lestijnen dreigen met aanslagen de Israëlische ambassade in nn en de stadions, waarin de ^-wedstrijden worden gehouden, aus Michels, door Barcelona aan KNVB uitgeleend, waarschuwt Nederlandse pers: „Wie niet posi- f is, Kan beter uit m'n buurt blij- 3." Een verhaal in het Duitse bou- 'ardblad Bild onder de kop "uijff, champagne, naakte meisjes een koel bad,' veroorzaakt grote schudding. Rinus Michels wei- ft op de persconferenties na de dstrijden Duits te spreken. Cor n der Hart, een van de assistenten n Michels, wordt naar huis ge- iurd omdat hij in de kelderbar n het Waldhotel in Hiltrup met ampagne heeft gesmeten. Zo was het in 1974 voor en tijdens het wereldkampioenschap voetbal. Het toernooi in West-Duitsland, waarop Oranje met zijn totaal voetbal wel de wereld, maar niet de wereldtitel veroverde. Rinus Mi chels bezat een elftal, waarvan hij nu zegt dat het ideaal in elkaar stak en geen enkele zwakke plek telde. Ook niet in het hart van de verdedi ging, waarin hij op het laatste mo ment twee spelers van wereldklas se, Barry Hulshoff en Rinus Israel, had moeten vervangen. Beiden suk kelden met hun knie en bovendien werd Israel kort voor het toernooi getroffen door de dood van zijn va der. Hij moest het trainingskamp van Oranje een paar dagen verlaten en zich na zijn terugkeer tevreden stellen met de rol van wisselspeler. Tegen Bulgarije (4-1) mocht hij in de tweede helft invallen voor Van Hanegem en tegen Argentinië (4-0) en Brazilië (2-0) was hij ook een paar minuten van de partij. Het uit nood geboren centrumkop pel Haan-Rijsbergen deed het bo- 1974: De coryfeeën van het Nederlands elftal worden gehuldigd. foto anp was en zo juist met Barcelona de Spaanse titel had veroverd. Vergelijkingen gaan dikwijls mank, maar met een beetje goede wil zijn er toch wel een paar over eenkomsten tussen het Oranje van 1974 en het Oranje van nu te vinden. De opvattingen van Michels zijn in grote lijnen dezelfde gebleven, het klein houden van het speelveld en het langdurig rondspelen van de bal tot er een opening gevonden is, zijn typische kenmerken van het Nederlands elftal en net als in 1974 (Cruijff) beschikt Nederland over een aanvoerder en een speler van wereldklasse (Ruud Gullit), die voor de noodzakelijke versnellin gen en verrassende wendingen kan zorgen. Het Oranje-team van 1974 had het voordeel dat er weinig of niets van werd verwacht. Ajax had dan wel drie keer achter elkaar de Europa- Cup gewonnen en Feyenoord stond met een Europa-Cup en een UEFA- beker ook in hoog aanzien, maar de nationale ploeg had nog nooit aan een eindronde van een EK of een I ven verwachting goed. De blonde Feyenoorder ontpopte zich als een consequente en meedogenloze man dekker en Arie Haan gaf nieuwe in houd en vorm aan de rol van libero. Een opbouwend en offensief karak ter, dat ook nu nog kenmerkend is voor het Nederlandse topvoetbal. Nergens krijgt de vrije man zoveel speelruimte als in het Nederlandse voetbal. Ronald Koeman geniet zo wel bij PSV als Oranje zoveel vrij heid van handelen, dat men hem eerder tot de middenlinie dan tot de verdediging moet rekenen. Merkwaardig genoeg heeft Rinus Michels zich ook ditmaal weer vlak voor de Grote Strijd twee verdedi gers zien ontvallen: Ronald Spelbos en Sonny Silooy. Het is te hopen dat de bondscoach bij het oplossen van de problemen net zo'n goede hand zal hebben als in 1974, toen hij 46 WK deelgenomen. „Bovendien," zo herinnert Rinus Israel zich, „liep het in de oefenwedstrijden allerminst gesmeerd en was er veel gekrakeel geweest over de premies." Tijdens het toernooi echter groeide Nederland naar een uitgebalan ceerd geheel. Oranje controleerde de wedstrijden en daardoor bleven de onvolkomenheden in de defensie verborgen. Israel: „Als je de tegen stander bijna de gehele wedstrijd onder druk weet te houden komen de zwakke plekken in je eigen ploeg niet aan het licht. Die kwamen pas tevoorschijn in het begin van de hal ve finale tegen Brazilië en in de fina le tegen Westduitsland. Toen bleek dat onze verdedigers de één-tegen- één situaties niet altijd aankonden. Voor dit probleem kan het huidige team straks ook komen te staan. Als de pressie verslapt, de afstand tus sen de linies groter wordt en de te genstander zich gemakkelijk voet ballend aan de druk weet te ontwor stelen kom je zelf in moeilijkheden." Er zijn overeenkomsten maar ook grote verschilpunten met 1974. Om een term van Johan Cruijff te ge bruiken: de veldbezetting is anders. Oranje speelde toen 4-3-3. Omdat het toen over echte vleugelspelers (Rep en Rensenbrink) beschikte, kon het een optimaal gebruik ma ken van de breedte van het veld. Nu houdt de speelwijze van het Oranje het midden tussen 3-4-3 (als stan daardformatie), 4-4-2 (bij balverlies) en 3-3-4 (bij balbezit). Een handicap voor het huidige team is dat het geen specifieke vleugel spelers bezit, die een tegenstander kunnen uitspelen en de achterlijn kunnen bereiken zoals Keizer, Mou- lijn en Rensenbrink in hun grote da gen. Rinus Israel: „Alleen aan de zijkan ten ligt tegenwoordig nog ruimte. Daar kom je nog in één-tegen-één si tuaties. In het centrum zit alles pot dicht. Gelukkig beschikt Neder land in Gullit over een man die een wedstrijd open kan trekken en in het zestienmetergebied wat kan forceren. Het is jammer dat Van Basten zoveel tegenslag heeft ge had en waarschijnlijk niet honderd percent is, want die heeft ook de ga ve om in grote wedstrijden nadruk kelijk aanwezig te zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 37