undercover is pure zelfmoord. rustpunt in een cultuurlandschap PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT opleiding bescherming anoniem PAGINA 29 kreek rinus antonisse beheer DE ZWAAKSE WEEL - Het Zwake vanaf de Biezelingse Ham bij 's-Gravenpolder tot de Drieweg bij Nisse; - smal natuurgebied met op enkele plaatsen waterpartijen: 's-Gravenpol- derse Weel, Lenshoeksedijk, Zwaakse Weel; - van belang als vogelgebied en als vluchtstrook voor planten en dieren; - grote delen in beheer bij de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland; - uitsluitend toegankelijk voor weten schappelijk onderzoek met vergun ning van Natuurmonumenten; - het gebied is vanaf openbare wegen goed te overzien. grote vloed op. „De zee verhief zich tot aan de wolken en bracht enorme overstromingen teweeg", meldden oude kronieken. Zuid-Beveland viel uiteen in enkele eilanden. De Brede Watering Bewesten Yerseke (met Goes) als grootste. Verder Borssele, Baarland en Oudelande. Deze drie eilanden in de Zak van Zuid-Beveland werden omstreeks 1200 aaneengedi jkt. Van binnenzee veranderde het Zwake in een brede stroomgeul, onder meer dienend als scheepvaartweg tussen Middelburg en Antwerpen. In ruim 3,5 eeuw veroverden de mensen het overgrote deel van het Zwake. Stap voor stap werden gebieden ingepolderd, als laatste omvangrijke operatie in de zestiende eeuw het westelijk deel. Landwinst: 8167 hectare. Dat het water zich niet zonder slag of stoot over gaf, bewijzen de vele welen die Zuid-Beveland telt. Duidelijk kolkgaten als gevolg van doorbraken en geen afgedamde kreken. Het Zwake heeft zich in het landschap niet volledig laten uitwissen. Het breedste gedeelte van de stroomgeul was in het verleden té diep om in te polderen en die strook water is tot op de dag van vandaag ij dè oplossing van de grootste kunstroof ooit in ons land, de efstal van drie schilderijen uit het msterdamse Stedelijk Museum, erd een pseudokoper ingescha- ld, zo werd deze week bekend. Dat t inschakelen van een zogenaam- undercover-agent in deze zaak enbaar is gemaakt, vindt oud-po- 1 tieman H. 'diepdroevig'. H. was z slf ooit pseudokoper en kent de risi co's die aan deze opsporingstech niek verbonden zijn. K'anneer de infiltrant ontmaskerd ordt zijn de gevolgen - ook voor zijn elzijn - niet te overzien. Ook nu hij niet meer bij de politie werkt en in het buitenland woont, mogen de identi teit en achtergrond van H. niet be kend worden. Wraakacties uit de cri minele wereld zijn nog steeds niet denkbeeldig. F. infiltreerde een paar jaar geleden iji de drugswereld. Voorzichtigheid is eeds geboden. „Het gaat met die hilderijen om een diefstal en je eet niet in hoeverre de daders beho- ■n tot een georganiseerde bende, aar vooral in die drugswereld moet jf je er voortdurend van bewust zijn at je met georganiseerde misdaad Omgaat. Echte maffia, mensen die niet op een mensenleven kijken. Als Bet fout gaat, als je ontmaskerd prdt, moetje nokken. Je ziet dat nu eze methode een paar jaar wordt ge- iruikt, de boel al verslapt. Je moet iet vergeten dat een fout in die we id pure zelfmoord betekent. Dat oet je steeds in je hoofd houden: an maak je geen fouten". werd enkele jaren geleden gepolst ver het pseudokoperschap. Een in- ltrant krijgt eerst een speciale op- iding. „Maar voor je in opleiding 'aat verandert er al heel veel. Tegen llle mensen om je heen moet je He len. Op papier neem je ontslag, zoge- aamd omdat je in het bedrijfsleven So'n goede baan kan krijgen. Dan kom je op een ochtend het bureau 1 innen met een doos gebak en je |eemt afscheid van je collega's. Je erdwijnt totaal uit de politie-admi- ilistratie. Alleen je directe chef weet oe het zit". [Vervolgens wordt je getest op het iccuraat kunnen handelen en het el kunnen inschatten van situa tes. Ik kreeg hele rare opdrachten. Zo moest ik bij voorbeeld ergens iets "telen. Zo testen ze je improvisatieta- nt en je vindingrijkheid. Verder ag ik daar weinig over zeggen, an- ers verraad ik te veel". lEr wordt ook gesproken over de so ciale aspecten. Alle contacten met de politie, met vrienden die je daar hebt, moeten worden verbroken. Familie en kennissen weten niet beter of je bent weg bij de politie. Alleen je huis- rts weet het, want die moetje iedere fhaand onderzoeken. Je staat onder een enorme spanning. Je krijgt valse papieren, een valse identiteit. Je bent in feite twee personen. Je verandert de kenmerken waaraan mensen je zouden kunnen herkennen. Qua ui terlijk, maar ook qua gedrag en spraak". „Het is kamikazewerk. Je werkt con stant met mensen die door jouw toe doen de bak indraaien en - vooral in die drugswereld - ook nog eens een paar miljoen verlies lijden. Achteraf heb ik gezegd; het is pure zelfmoord. Ik zou het niemand aanraden en het zelf nooit meer doen". „De bescherming en de begeleiding is perfect. De politie zorgt ervoor dat je in een auto rijdt van twee ton, dat je dure kleren draagt. Je ziet eruit als de grote dealer, de jongen die ook aan de bel trekt voor een rondje van tweeduizend gulden. En die geef je dan ook". „Er zijn wel begeleiders. Gesprekken die je voert worden afgeluisterd, dus als er wat mis gaat, kunnen ze wel in grijpen. Maar toch ben je altijd alleen en ongewapend. Je bent nerveus, ge spannen, maar je moet je heel kalm gedragen. Je weet nooit wat er ge beurt. Ik heb ook wel eens een pistool in m'n mond gehad, dat ze zeiden 'je lult toch niet met de kit?'. Je bent op van die feestjes, waar iedereen coke snuift. Je moet blijven oppassen, want een fout kan fataal zijn. Het zijn echte tropenjaren". „Dan kun je je afvragen 'waarom doe je dat dan?'. Nou, in die drugswereld pakje altijd de kleine dealers. Ik heb gezien wat voor ellende drugs te weegbrengen. Het is dan een kick om zo eens de grote jongens te kunnen pakken. Als een zaak dan rond is, en jij bent daar een schakel in, dan heb je een soort Europacup-gevoel. Je houdt zo'n vent een paar jaar uit de maatschappij. Dat dat is gelukt, dat zou je wel van de daken willen schreeuwen, maar dat kan niet. Je moet altijd anoniem blijven". „Na die tijd val je een enorm diep gat. Je hebt dingen meegemaakt, die een leek zich niet kan voorstellen. En dan kom je weer terecht op een gewone recherche-afdeling, die je wel leuk lijkt. Je gaat weer het normale werk doen. Je hebt zeker een jaar nodig om weer te wennen". „Maar wat mij is tegengevallen is dat die garantie die de politie mij destijds gaf, dat nooit iemand er achter zou komen, niet is waargemaakt. Op een gegeven moment zeiden collega's te gen mij 'goh, je bent pseudokoper ge weest hé?'. Binnen het korps hoorde ik er steeds meer geluiden over. Dat vond ik heel eng. Daarom zal ik nooit vertellen over de precieze werkwijze, want daarmee breng ik oud-collega's in gevaar, die dat werk nu doen. En ik weet wat ze meemaken". „Mede om die geluiden ben ik na een jaar bij de recherche weggegaan. Ik kon in het buitenland een goeie baan krijgen. Maar als ik hier dan zo een paar dagen ben, en ik hoor hoe dat met die schilderijen is gegaan, denk ik 'dat gaat mis'. Als je met dit soort zaken al fouten gaat maken, speel je met je leven. Als ze niet oppassen, gaan er slachtoffers vallen. En dat is niet overdreven". ZATERDAG 4 JUNI 1988 I andel in drugs op de kop van de zeedijk in Amsterdam. Infiltratie van de drugswereld door 'lokagenten' is levensgevaarlijk. \NEEK-IN De Zwaakse Weel foto wim riemens Plotseling ligt daar aan de weg van 's-Gravenpolder naar Ovezande de Zwaakse Weel. Vers geknipte knotwilgen langs een opvallend groot binnenwater. Per ongeluk vergeten in te polderen? Of gewoon een weerbarstig gebied? In het struweel roeren zich de vogels. Volstrekt niet hinderlijk; ze voegen juist wat extra's toe. De wind is even afwezig. Het gebied oogt verstild. Zo was het in de middeleeuwen; zo moet het blijven. Een natuurlijk rustpunt. „Waar is op Zuid-Beveland nog zo'n mooie kreek te vinden? Een lang, aaneengesloten geheel, met grote afwisseling. Ingebed in een gebied met veel dijken en liggend in een besloten landschap". Districtshoofd Paul Hulzink van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten is een nuchter mens. 'Uniek' en 'allermooist' zijn begrippen waar hij uiterst spaarzaam mee is. De Zwaakse Weel neemt echter een bijzondere plaats in. Samen met de 's-Gravenpolderse Weel een smalle strook natuurschoon tussen wijdse akkers. Soms opvallend, soms verborgen slingerend door de Zak van Zuid-Beveland, over een afstand van vijf kilometer. Met als belangrijkste kenmerken: bomen, grasland, rietland en water. Op veel plaatsen slaat de verlanding langzaam, ongehaast toe. Het water groeit dicht met plantenresten. Strikt genomen is de naam verkeerd. De Zwaakse Weel is geen weel maar een kreek. Een restant van de getijdegeul het Zwake. Ooit een grote binnenzee tussen Walcheren en Zuid-Beveland. Véél omvangrijker dan een weel. Want bij een weel gaat het om een diep kolkgat, ontstaan bij een dijkdoorbraak, meestal cirkelvormig. De Zwaakse Weel is langgerekt, evenals de in het verlengde liggende 's-Gravenpolderse Weel. Oók een overblijfsel van de woelige Zwake en evenmin een weel maar een kreek. Voor de ontstaansgeschiedenis van het landschap van wezenlijk belang. Het verklaart zowel kronkels als rechte lijnen in het omvangrijke Bevelandse dijkenpatroon. Een stukje geschiedenis. Het Zwake ontstond in 1014. Op 28 september trad een invloed van Natuurmonumenten. In dat gebied is sinds 1987 sportvisserij afgeschaft. Er worden geen visvergunningen meer afgegeven, vooral om vertreding van de oevers tegen te gaan. Paul Hulzink legt uit dat het geen pesterij van natuurliefhebbers is. HetZwakegebiedis erg kwetsbaar. „Het behoort tot de laatste natuurlijke plekjes in een intensief gebruikt cultuurlandschap. In een kleine strook kunnen planten en dieren zich huisvesten en handhaven. Daarom is ook niks openbaar. De mensen moeten er vanaf de wegnaar kijken". Natuurmonumenten bereidt de uitgave voor van een wandelgids, waarin de Bevelandse welen opvallend zijn opgenomen. De diverse waarden van het voormalige stroomgebied van het Zwake liggen niet vast in dikke rapporten. Districtshoofd Hulzink ervaart dat wel eens als een tekort, maar voor het beheer niet onoverkomelijk. N atuurmonumenten is aan uitgebreide inventarisatie nog niet toegekomen. Het ontbreken van deze wetenschappelijke gegevens verklaart hij met name door de vanzelfsprekendheid waarmee het gebied zélf voor instandhouding pleit. De cultuurhistorische waarde (ontstaan en ontwikkeling van het landschap) ligt vast. Het gebruik van geriefhout en grasland wordt bewust door Natuurmonumenten bevorderd. De natuurhistorische waarde is duidelijk. Enkele jaren geleden is een broedvogelinventarisatie gemaakt. Die gaf aan dat er in het gebied tenminste 50 vogelsoorten broeden; een aanzienlijk aantal. Hulzink noemt soorten als bonte specht, nachtegaal, bruine kiekendief, spotvogel, bosrietzanger, grasmus en grauwe vliegenvanger. Over de botanische waarde van het gebied is nog het minst bekend. Orchideën ontbreken; het aantal zeggesoorten is aanzienlijk. Natuurmonumenten probeert de waarden van het gebied bij de uitvoering van beheer te vergroten. „Het landschap is een bron van informatie, ook voor niet-specialisten", zegt Paul Hulzink. „Heel boeiend en er is veel te beleven". bewaard gebleven. Het Zwake heeft ook nog een duidelijke functie, als belangrijk onderdeel in het waterlopenstelsel van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. Nu allang niet meer bedreigend, maar hulpverlenend bij de afwatering. Natuurmonumenten beheert een groot deel van het Zwake, met als opvallende onderdelen de Zwaakse en 's-Gravenpolderse Welen. Er zitten nogal wat particuliere gronddelen tussen, die een compleet beheersbeleid in de weg staan. Hulzink; „We zouden graag het hele gebied van het Zwake willen beheren. Het is nu versnipperd. Er vindt toch wat afbraak van natuurwaarden plaats. Het agrarisch gebruik is soms te intensief. Rietland wordt omgezet in bouwland; bomen worden gerooid zonder dat herplant plaats vindt". Hij is niet écht gerust op verwerving van meer gronden door de natuurbescherming. Pluspunt is de aanwijzing van de gronden in het Zwake als reservaatsgebied. Dat onderstreept de natuurwaarden. In totaal valt ongeveer 20 hectare onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 29