Wellicht 56 doden bij ramp bruinkoolmijn Geen doorbraak, wel vooruitgang op top r Ambtenaren eisen werkgarantie Volvo komt met nieuw model uit Begaafde leerlingen op hun elfde naar het VWO TOMATEN kilo ASPERGES Mini-prus&Mam-keus ANUIJKE EVEN NAAR JAC. HERMANS Vragen bij NS-experiment Reagan en Gorbatsjov De Koning: zonder bezuiniging kabinetscrisis 1 Regenachtig 231e jaargang no. 128 Oonderdag 2 juni 1988 AKANTIELAND Show Gekibbel Woningnood Douane Woonhuizen Oranje VOOR 1989 START-AKKOORD Proefrit HOLLANDSE HOLLANDSE De gehele dag veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Matig, later vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tempe- Je! ratuur 16 graden. "L Urn PROVINCIAL occas Caravan- en vouwwagen- occasion-verkoopmarkt vr. 3 en zat. 4 juni a.s. ook voor particulieren aan particulieren! Hoek Rl|ksweg Ringbaan Wesi bel voor informatie zie ook advertentie elders in deze krant. I01100 - 1 14 401 GOES Sen luchtopname van de ravage op de njTJli/f H T7 D C C A TÏÏ71? C \JT} spoorbaan tussen Rilland Bath en JxUllVl UtLlvl lVJ I /lJj/llJIliiViJ OtL CVlY JLJ Krabbendijke, nadat woensdagmor gen de stoptrein Roosendaal - Vlissin- jen een stilstaande goederentrein ramde iLuchtfoto ANP) fit er, iei ert tbi' bi' kr ne] :ii /ei 31 Robert Long is een tevreden mens, hij kijkt met spanning uit naar de dag waarop zijn eerste nieuwe show- en spel- programma de lucht in gaat. PAGINA 2 CDA en VVD in de Tweede Ka mer zijn elkaar woensdag in de haren gevlogen over de toe komstige berekening van de ziektekostenpremie. PAGINA 3 De woningnood neemt toe in Nederland, ruim 1,7 miljoen mensen zijn op dit moment op zoek naar een passende huur woning. PAGINA 5 De douaneposten in Zeeland gaan donkere tijden tegemoet, volgens ruwe schattingen zul len er de komende jaren in Ne derland bij de douane 2500 ba nen verdwijnen. PAGINA 13 let aantal woonhuizen in Zee land is het afgelopen jaar met hjna 2000 toegenomen, on- lanks de lichte daling van het Iaantal inwoners. PAGINA 16 Het Nederlands voetbalelftal heeft de vrienschappelijke wedstrijd tegen Roemenië met 2-0 gewonnen, Bosman en Kieft waren de schutters. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Kunst, cultuur en pop: 9 ^rovincie: 13, 15, 16, 17, 18 n 19 iport: 21 en 23 UTRECHT (GPD) - De ruim 150 kader leden Financiën van de ambtenaren bond AbvaKabo hebben zich woens dag in Utrecht unaniem achter de eis van hun landelijk groepsbestuur ge steld, dat bij de voorgenomen reorga nisatie van de belastingdienst een garantie voor werkzekerheid moet worden afgegeven tot 1 januari 1992. Op dit moment hebben de 32.000 be lastingambtenaren (onder wie 7000 bij de douane) de zekerheid dat tot 1990 niemand wordt ontslagen. Treinongeluk bij Rilland: 2 doden RILLAND De treinbotsing, woensdagmorgen tussen Ril- land-Bath en Krabbendijke, heeft twee personen het leven ge kost. Negen passagiers raakten zwaar gewond, van wie er twee zeer ernstig aan toe zijn. Ruim twintig reizigers liepen lichtere verwondingen op. De personentrein Roosendaai-Vlissin- gen reed omstreeks half elf achterop een stilstaande goederentrein. De ra vage was groot. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. Het treinver keer zal zeker nog tot in de loop van BORN (GPD) - Volvo komt 22 juni met een nieuwe auto: de Volvo 440. De nieuwe Nederlandse Volvo wordt ex clusiever en duurder in prijs dan de huidige modellen uit de 300-serie, maar zal daarmee niet concurreren, noch met de auto's van Volvo Zwe den, waarop de nieuwe auto een beetje lijkt. Het model is een afgeleide van de sportieve 480 ES en brengt Vol vo in de automarkt van de duurdere middenklasser. Naar verluidt worden er momenteel in Born dagelijks twintig auto's van het nieuwe type gemaakt. Dat gebeurt nu nog in een proefopstelling. Afhanke lijk van het tijdstip waarop de auto wordt gelanceerd zal de produktieca- paciteit in Born moeten worden uitge breid. vanmorgen (donderdag) gestremd blij ven. De dodelijke slachtoffers zijn de 39-ja- rige machinist H. P. Harms uit Vlissin- gen en de 76-jarige mevrouw A. Sitter uit Sluiskil. Onder de gewonden waren opvallend veel ouderen. Een groot deel van de ongeveer zestig passagiers be stond uit 65-plussers. Die konden woensdag gratis reizen. Aangenomen wordt dat naar verhouding veel be jaarden kwetsuren opliepen, omdat zij zich minder goed dan jongeren schrap konden zetten toen de trein plotseling afremde en vervolgens bovenop de goederentrein botste. De gewonden werden door politiemensen, brand weerlieden uit Rilland-Bath, Kruinin- gen en Goes, ambulancepersoneel, Wegenwachters en passerende auto mobilisten uit de trein geholpen. Am bulances vervoerden de elf gewonden die er het slechtst aan toe waren naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes en het Lievensbergziekenhuis in Ber gen op Zoom. Het ging om vier manne lijke passagiers - uit Wouw, Den Bosch, Budel en Zwolle - en zeven vrouwen, afkomstig uit Meliskerke, Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Oosterhout, Breda en Roosendaal. De personentrein - de stoptrein 14627 die uit twee tweedelige rijtuigen be stond - was om 10.14 uur uit Roosen daal vertrokken. Het treinstel is van een type dat na een stop weer vlot op Meer over het treinongeluk bij Rilland op PAGINA 15: Hulpverlening oogst alle lof; Relaas passagiers: koffers, mensen, alles vloog door el kaar heen; Automatische treinbeïnvloe ding op Zeeuwse lijn niet vóór 1993; Tweede naoorlogse treinonge luk met dodelijke slachtoffers in Zeeland. (Van onze correspondent) BORKEN Een ramp in de bruin koolmijn Stolzenbach in het West- duitse Borken heeft woensdag hoogstwaarschijnlijk 56 slachtoffers geëist. Rond middernacht zei red dingsleider Braun dat het vrijwel uit gesloten was dat er zich nog overle venden in de mijn bevonden. Een vol gens de experts uiterst ongewone koolstofexplosie kostte de ochtend ploeg het leven. Het gaat om 42 Duit sers en 14 Turken. Om half een gistermiddag, een half uur voordat de kompels naar boven zou den, komen, verscheurde een enorme explosie de rust in Borken. De uitwer king was catastrofaal. Een tonnen we gend ontluchtingshuisje landde 200 meter verder in een graanveld, zware brokken staalbeton liggen verspreid over het terrein van de vijftig jaar oude Stolzenbach-mijn. Er is geen ruit meer heel. Het was het eerste ongeluk in de geschiedenis van de Stolzenbach, een van de weinige plaatsen waar bruin kool nog ondergronds wordt gewon nen. De 53-jarige Caver Tuncel, een van de drie Turken die nog op het terrein in een barak woont, maakte zich net ge reed om met de middagploeg de mijn in te gaan. „Het was een verschrikke lijke dreun. Ik holde naar buiten. Over al lagen gewonden. Ik zag armen en een been en veel bloed. Vier collega's kon ik nog een beetje helpen". Op het terrein vielen acht gewonden, van wie er nog een in levensgevaar verkeert. Honderd meter onder de grond werd de hele ochtendploeg verrast door de explosie. Reddingsleider Braun om elf uur 's avonds op een persconferentie: „We hebben nu 16 doden gevonden. Niemand had een zuurstofmasker op. Dat betekent dat de klap voor hen vol slagen onverwachts kwam. We kun nen de familieleden maar een ding zeg gen: „De mensen hebben niet gele den". DEN HAAG (GPD) - De werkgeversorganisaties vinden dat gemiddeld begaafde leerlingen met hun elfde jaar naar het voortgezet onderwijs moeten kunnen. Ook willen ze het havo'ers gemakkelijker gemaakt zien om na hun eindexamen nog een vwo-diploma te halen. Bovendien zou den het havo en het hbo beter op elkaar afgestemd moeten worden. De werkgevers hebben hun wensen neergelegd in de gisteren verschenen nota 'Onderwijs en Onderneming'. De ondernemers klagen in hun nota over het slechte rendement van het onderwijs in Nederland. In de middelbare en hogere opleidingen is het aantal uitvallers erg groot. Als extra stimulans zou aan (hoge)scholen en universiteiten een premie moeten worden verstrekt wanneer zij erin slagen de leerlingen en studen ten hun studie sneller met succes te laten afronden dan in de normale cursusduur. MOSKOU (RTR/DPA/AFP/UPI) - Een nieuwe doorbraak in de wapenbe heersing heeft de vierde Sovjetrussi- sche-Amerikaanse topconferentie in Moskou niet opgeleverd. Maar Gor- batsjov en Reagan toonden zich na af loop optimistisch over de kans van slagen van een verdrag voor de halve ring van de strategische raketten en spraken de hoop uit dat een START- akkoord nog voor het einde van de ambtsperiode van Reagan in januari 1989 kan worden bezegeld. Daarnaast was er evenwel een duide lijk accentverschil merkbaar in de beoordeling die de twee wereldleiders van de top gaven. President Reagan noemde op een persconferentie de top een „succes" en zei dat er „belangrijk werk" is gedaan. Naar de mening van Gorbatsjov, die zijn eerste persconfe rentie in de Sovjetunie hield, had de top meer kunnen opleveren. Reagan snelheid is. Op de plaats van de bot sing, ruim anderhalve kilometer voor bij de halte Rilland-Bath, moet de trein al weer bijna op topsnelheid (120 a 130 kilometer per uur) hebben gere den. Tussen Rilland-Bath en Krab bendijke maakt de spoorbaan een flauwe bocht. Even voorbij die bocht stond de goederentrein, een elektri sche locomotief met 22 wagons vol grind. De achterste wagons bevonden zich ter hoogte van de coupure in de dijk om de Stroodorpepolder. Door de kracht van de botsing schoof het voor ste gedeelte van de trein bovenop de grindwagons en kwam schuin half op de dijk te liggen. De cabine van de ma chinist werd grotendeels in elkaar ge drukt. Een compleet wielstel werd bij de klap geheel losgescheurd en be landde naast de spoorbaan. Het ach terste gedeelte van de trein bleef in de rails. Van de goederentrein werden alleen de laatste wagons beschadigd. Deze trein (Slot zie pagina 15 kolom 1 MOSKOU Reagan en Gorbatsjov na het tekenen van de overeenkomst. DEN HAAG (ANP) - Prins Claus heeft woensdag in Den Haag gepleit voor het kwijtschelden van ten minste de schulden van de armste ontwikke lingslanden bij andere instellingen dan banken. Ook toonde hij zich voorstander van niet-gebonden hulp, dat wil zeggen hulp die niet in het hulpverlenende land behoeft te worden besteed. Hij deed dit bij het in ontvangst nemen van een „honorary fellowship" (ere-doctoraat) van het „Institute of Social Studies", een internationale instelling voor hoger onderwijs, gericht op de problematiek van de ontwik kelingslanden. Nadrukkelijk namens zich zelf sprekend en niet als speciaal adviseur van de minister voor ontwikkelingssamenwerking, meende prins Claus dat het kwijtschelden van ten minste de officiële schulden van de armste ont wikkelingslanden „niet meer is dan een zaak van gezond verstand". Deze landen zouden nooit hebben mogen worden belast met leningen die zij moeten terugbetalen. en Gorbatsjov sloten woensdag hun vierde top af met de uitwisseling van de officiële documenten van het INF- akkoord over de verwijdering van de middellange-afstandswapens. Dat ak koord was de grote doorbraak van de derde top in Washington. De meeste waarnemers beoordelen de vierde top als een betrekkelijk succes. De vooruitgang ligt volgens hen meer in details. Een doorbraak op het ge bied van wapenbeheersing hadden zij ook niet verwacht. Het belangrijkste obstakel voor een START-overeen- komst blijft het Amerikaanse ruimte- defensieproject SDI. Gorbatsjov liet op zijn persconferen tie blijken dat hij weinig gelukkig is met het optreden van Reagan met be trekking tot de mensenrechten. De na druk van de president op dat onder werp deed Gorbatsjov af als een ui ting van propaganda. iwaalf jaar geleden deed zich een treinbotsing voor bij Eindewege ('s-Heer Arendskerke). Trieste ba- t lans: zeven doden en zeven gewonden. Achteraf concludeerde de Spoorwegongevallenraad dat er zo spoedig mogelijk een automatisch treinbeïnvloedingssysteem (atb) langs de Zeeuwse spoorlijn moest ko men. Een dergelijk systeem had het ongeluk kunnen voorkomen. Gisteren reed een passagierstrein achterop een goederentrein tussen Rilland-Bath en Krabbendijke. De balans: twee doden en tientallen gewonden. Op het baan vak is nog altijd geen atb aangebracht, want tot nu toe vormde de Zeeuwse spoorlijn geen hoge prioriteit. De pran gende vraag is opnieuw: hoeveel onge lukken en doden zijn er nodig om in de hoogste prioriteit te vallen? Een groot deel van het Nederlands spoorwegnet is al voorzien van een automatisch treinbeïnvloedingssysteem. Ook dan zijn ongelukken niet geheel uit te sluiten, maar de kans erop neemt in elk geval af. Vlissingen-Bergen op Zoom behoort tot de weinige baanvak ken, waar - ondanks de dringende aan beveling uit 1977 - het atb-systeem nog moet worden aangebracht. Er zijn meer vragen. Waarom werd juist op een niet-beveiligd stuk spoorweg een experiment uitgevoerd? Het is nauwelijks aannemelijk te ma ken, dat alleen de Zeeuwse spoorlijn zich bij uitstek leent voor proeven, zo als een woordvoerder van de NS giste ren suggereerde. Bij het ongeval was niet een gewone goederentrein betrok ken. Nee, op het baanvak tussen Ril land en Krabbendijke bevond zich gis termorgen een speciale locomotief, waarvan het energieverbruik moest worden gemeten. Daartoe was de loco motief gekoppeld aan twee entwintig met grind geladen wagons. In het kader van dit experiment moest de trein driemaal stoppen. Waarom de machinist van de passagierstrein is doorgereden is vooralsnog een raad sel. Onvoldoende communicatie, een menselijke fout of technisch falen, niets valt bij voorbaat uit te sluiten. Wèl kan worden vastgesteld, dat ex perimenteren op een niet honderd pro cent beveiligd baanvak een riskante zaak is. De NS zouden er beter aan doen dringende adviezen van de Spoorwegongevallenraad op te vol gen. Proeven, die niet geheel zonder ri sico zijn, horen al helemaal niet thuis op kwetsbare baanvakken. Het bezoek van de Amerikaanse president aan Moskou heeft een nieuwe dimensie toegevoegd aan de relatie tussen de twee machtigste lan den in de wereld, de Sovjetunie en de Verenigde Staten. Reagan is meer dan tevreden en Gorbatsjov stelt achteraf vast dat een nóg beter resultaat had kunnen worden bereikt, als de Ameri kaanse president niet zo had doorge- dramd over de mensenrechten. In elk geval kan worden vastgesteld dat door afsluiting van enkele wapenakkoor den de wereld weer een stukje veiliger is geworden, hoewel een doorbraak op het gebied van de strategische bewa pening is uitgebleven. Het gesprek tussen beide staatshoofden heeft op nieuw aangetoond dat goede relaties tussen individuelen wel degelijk van invloed zijn op het verloop van de be sprekingen. Men is geneigd Gorbats jov gelijk te geven als hij zegt dat Rea gan te weinig oog heeft voor de ver nieuwingen van dit moment in de Sow- jet-Unie. In de Russische verhoudin gen is ongetwijfeld sprake van opzien barende en spectaculaire veranderin gen, maar door een westerse bril beke ken zijn de Russen, ondanks glasnost en perestrojka, nog mijlenver verwij derd van de democratische vrijheden, zoals wij die kennen. Dat Reagan in Moskou de ruimte kreeg om zijn stand punt uit te dragen ten overstaan voor onder anderen intellectuelen en stu denten, wijst er op dat het politieke klimaat in de Sovjetunie milder is ge worden. In hoeverre Gorbatsjov in ei gen land de ruimte krijgt op de ingesla gen weg voort te gaan, is afhankelijk van vele factoren. Dat het bezoek van Reagan en de tastbare resultaten daarvan hierin een rol spelen, staat vast. Maar de Russische politiek kan niet worden beoordeeld op een enkel incident; zij is het produkt van een zorgvuldig over jaren opgestelde doc trine, waarin elke vorm van vernieu wing argwanend wordt bekeken. Zo lang het Westen zich dat maar bewust is, kunnen de veranderingen in de Sov jetunie positief tegemoet worden ge treden. Dim BORKEN - Een vrouw barst in huilen uit wanneer duidelijk wordt dat een opge sloten familielid waarschijnlijk niet meer te redden is. DEN HAAG (GPD) Als de Tweede Kamer niet bereid is de bezuinigings voorstellen van het kabinet op de stu diefinanciering te accepteren, komt er een kabinetscrisis. Dit voorspelt minister De Koning (sociale zaken) in een interview met Elsevier. Deze waarschuwing uit het kabinet volgt op eerdere dreigementen van premier Lubbers en minister Ruding (financiën). CDA en PvdA hebben gro te moeite met de afschaffing van de aanvullende lening en de aanvullende beurs. Daarvoor in de plaats zouden studenten voortaan het benodigde geld bij banken moeten lenen. (Advertentie) Aanbiedingen geldig t/m za. 4 juni 1988 en alleen in filialen met een groenteafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1