Sparen mag weer van de fiscus. anDijke SCHILDERIJEN TERUG de vandaa Bekentenis Paasmoord Smit Tak gaat wrak Anna Broere bergen seksnummcr meer bellen Verpleegster om sensatie vermoord Ruding bederft de pret De\erenigde Spaarbank doet meer. Minder buien 231e jaargang no. 127 Woensdag 1 juni 1988 AKANTIELAND _r AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Amsterdamse politie heeft bij het oplossen van de schilderijenroof uit het Stedelijk Museum gebruik gemaakt van een undercover-agent. Volgens politie woordvoerder K. Wilting kwam er eind vorige week via aller lei kanalen informatie binnen dat er in het buitenland kopers werden gezocht voor de drie doeken. Aids Afspraken Biogas Banen Onderzoek Actie Michels Korthals positief In de ochtend nog kans op een bui. La ter zonnige perioden en overwegend droog. Matige westelijke wind. Tempe ratuur 17 graden. i-.* occas Caravan- en vouwwagen- occasion-verkoopmarkt vr. 3 en zat. 4 juni a.s. v& ook voor particulieren aan particulieren! Hoek Rl|ksweg R,ngbaan West bel voor informatie 01100 - 1 14 40 zie ook advertentie elders in deze krant. GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) PARAMARIBO De Surinaamse president Shankar heeft gisteren politiek topoverleg aangekondigd over de nieuwste eisen van rebellenleider Ronnie Brunswijk en het ultimatum dat zijn junglecommando aan de regering in Paramaribo heeft gesteld. Brunswijk heeft gedreigd de palmolie-plantage Patamac- ca in Oost-Suriname volledig te vernietigen als de plantage niet aan hem en zijn manschappen wordt overgedragen. Bovendien eist Brunswijk dat Oost-Suriname autonoom wordt onder zijn leiding en dat alle militairen uit het Patta- macca-gebied verwijderd worden. Ook moet vóór 12 juni een regeringsdelegatie afgevaardigd zijn om te onderhan delen op Langatabbetje. Het ultimatum, dat maandag af zou lopen is inmiddels met twee weken verlengd. Roof opgelost met undercover-agent PZC H De eerste drie maanden van dit jaar zijn er in de twaalf EG- landenl872 AIDS-gevallen bij gekomen. PAGINA 3 De FNV wil met het kabinet een afspraak maken over herstel van de koppeling tussen de in komensontwikkeling voor ambtenaren en het bedrijfsle ven. PAGINA 5 De produktie van biogas op de boerderij kan op een eenvoudi ger manier dan tot nu toe werd aangenomen. PAGINA 7 De ziekenhuisfusie in Zeeuwsch-Vlaanderen zal minder mensen hun baan kos ten dan was aangekondigd. PAGINA 11 Het ministerie van Landbouw en Visserij wil in de Ooster- schelde een onderzoek instel len naar nieuwe lokaties voor de mosselcultuur. PAGINA 13 Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland houdt komend najaar een actie ter bestrijding van de verkeerson veiligheid. PAGINA 14 „Er werd met die schilderijen geleurd. Begin deze week werd die informatie nog eens bevestigd en wisten we dat er een transactie plaats zou vinden. Toen hebben we besloten een undercover agent in te zetten als pseudo-koper." De transactie zou plaatsvinden in het Pullman-hotel bij Schiphol. Daar wer den maandagnacht rond 1.00 uur ver volgens drie mannen gearresteerd die bij de transactie betrokken waren: twee als verkoper en een als koper. In de kamer van een van hen vond men het schilderij van Van Gogh en een koffer met anderhalf miljoen Duitse marken. De twee andere vermiste doe ken - een Cezanne en een Jongkind - lagen in de kofferbak van een auto op de hotelparkeerplaats. De verhoren van de drie mannen heb ben volgens Wilting nog weinig opgele- BEMMEL (GPD) - Het recherche-bij- standsteam Gelderland heeft na twee maanden intensief speurwerk de Bemmelse paasmoord opgelost. De 26-jarige J.R.M. uit Bemmel, die op 26 mei in zijn woning werd aangehou den, heeft bekend P. Matulessy met messteken om het leven te hebben ge bracht. Bij hem thuis werd de schede van het moordwapen aangetroffen. Over zijn motieven tast het rechercheteam nog in het duister. Verdere verhoren moe ten daar meer duidelijkheid over ver schaffen, aldus dinsdagavond een woordvoerder van het bijstandsteam. Peter Matulessy werd in de vroege ochtenduren van maandag 4 april 1988 in zijn woning in Bemmel met messte ken om het leven gebracht. Met een opvallende wisseltruc hoopt Rinus Michels de funda menten voor zijn Nederlands voetbalelftal te hebben gelegd. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11,13,14 en 18 Sport: 19 IJMUIDEN (GPD) - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft van Rijkswaterstaat de opdracht gekre gen om het wrak van de Nederlandse chemicaliëntanker Anna Broere te bergen. Het bedrijf denkt het karwei in tien werkbare dagen te kunnen kla ren. Met de berging is, afhankelijk van de tijdsduur, een bedrag van drie tot vijf miljoen gulden gemoeid. Wijsmuller in IJmuiden en een Belgi sche combinatie uit Zeebrugge waren andere gegadigden voor het bergings- karwei. De beslissing om de berging van de Anna Broere, die vrijdagavond na een aanvaring op 100 mijl ten wes ten van IJmuiden kapseisde, aan Smit Tak te gunnen werd gistermiddag ge nomen. Aan boord van het grotendeels gezonken schip bevindt zich onder meer 250 ton van het explosieve, zwaar giftige en uiterst brandbare acrylon- nitril. Aanvankelijk werd verondersteld dat de agressieve lading niet uit het schip lekte. Uit watermonsters die gister ochtend werden genomen bleek dat daarvan zij het in geringe mate wel sprake was. DEN HAAG (GPD) - De leden van de Tweede Kamer kunnen niet langer bellen met de 06-sekslijnen. Het presidium heeft de PTT gevraagd de tele fooncentrale van het Binnenhof voor deze 06-nummers onbereikbaar te maken. „Dit besluit is alleen uit kostenoverwegingen genomen", zei Huib Eversdijk, een van de vice-voorzitters van de Tweede Kamer, tijdens een mondeling overleg met minister Smit Kroes van Verkeer en Waterstaat. De 06-lijn kost twee kwartjes per minuut. Bedrijven kunnen nu al de PTT verzoeken om deze 'pretnummers' af te sluiten. Ook particulieren zullen over niet al te lange tijd met behulp van een goedkoop apparaatje, verstrekt door de PTT, de 06-pretlijnen buiten de deur houden. AMSTERDAM - Museumdirecteur Beeren (links) en hoofdinspecteur Hollmann bij de Van Gogh, die in een koffertje was verpakt. Op de achtergrond de terug gekeerde werken van Jongkind (links) en Cezanne. ROTTERDAM (ANP) - De 40-ja- rige Rotterdamse verpleegkun dige G. Stilkenboom is op zon dag 22 mei doelbewust om het leven gebracht, omdat een drie tal jongens besloot „wegens de kick" iemand de hersens in te slaan. Dat is gebleken uit nadere verhoren van de politie van drie verdachten in deze zaak, zo heeft een woordvoerder van de Rot terdamse politie dinsdagavond bekendgemaakt. Zondag maakte de politie be kend dat de 18-jarige A. de W. had toegegeven mevrouw Stil kenboom met een bijltje zodanig aan het hoofd verwond te hebben dat zij aan de gevolgen daarvan overleed. De W. zou volledig al leen hebben gehandeld, met de kennelijke bedoeling indruk te maken op zijn vrienden. Verdere verhoren hebben echter uitgewezen dat de daad samen met de broers H. B. en (17) en J. B. (18) was beraamd. Gedrieën zijn zij naar het Kralingse Bos ge gaan om daar een willekeurig ie mand wegens de sensatie de her sens in te slaan. Mevrouw Stil kenboom werd het slachtoffer, toen zij in de late avonduren door het bos fietste op weg van haar werk naar huis. verd. Het is nog steeds niet bekend of de verkopers ook de dieven zijn. Op de vraag of de transactie door de under cover-agent werd uitgelokt, zegt Wil ting: „Dan zou de hele zaak waarde loos zijn. Wij hebben ons te houden aan strakke richtlijnen van Justitie." Het Pullman-hotel was niet van tevo ren op de hoogte gesteld van de actie. Een woordvoerder: „Wij wisten ner gens van en voor we het wisten was het al gebeurd." De drie schilderijen, die een geschatte waarde hebben van vijfentwintig mil joen gulden, zijn nauwelijks bescha digd. Volgens Museumdirecteur Wim Beeren heeft alleen het doek van Ce zanne een krasje opgelopen, maar dat valt gemakkelijk weg te werken." Het inzetten door de politie van een pseudo-koper bij het oplossen van de schilderijendiefstal is buitengewoon effectief gebleken. Gelet op het resul taat is het geen ongelukkige zet ge weest voor deze methode te kiezen. Mi nister Korthals Altes van justitie heeft dit dinsdagmiddag desgevraagd mee gedeeld. „Het inzetten van pseudo-kopers is door de Tweede Kamer aanvaard. Het is een geoorloofd middel bij de opspo ring van criminelen. De methode is weliswaar ontwikkeld in het kader van de bestrijding van de handel in verdo vende middelen maar is ook heel bruikbaar bij het terugvinden van ge stolen goederen." Korthals Altes benadrukte dat een en ander wel goed moet worden gecon troleerd door het openbaar ministe rie: „Er worden tenslotte gestolen goederen gekocht en dat is een straf baar feit. Daarom is een stringente controle door de officier van justitie noodzakelijk. Ik ga ervan uit dat dit in Amsterdam ook is gebeurd. Zie ook pagina 4: „Alleen speciaal op geleide agenten mogen infiltreren." Resultaten op derde dag top in Moskou MOSKOU (RTR) - Sovjetleider Gor- batsjov en president Ronald Reagan hebben zich dinsdag optimistisch uit gelaten over de kans dat zij een START-akkoord over de strategische kernwapens bereiken vóór het einde van Reagans ambtstermijn in januari volgend jaar. „Ik ben er zeker van dat als de presi dent de hem resterende tijd goed be- i "S:. ■■rrsr&r'tit nut, wij in staat zullen zijn het verdrag voor te bereiden", aldus Gorbatsjov vóór zijn derde gespreksronde met Reagar. De president zei het eens te zijn met Gorbatsjov dat een verdrag over halvering van lange-afstandswa- pens nog mogelijk is voor hij aftreedt. De opmerkingen van Gorbatsjov en Reagan zorgden voor enige ontspan ning na de irritaties die het thema mensenrechten de afgelopen dagen wekte. Niettemin roerde Reagan die gevoelige kwestie opnieuw aan. In een rede voor de Sovjetrussische schrij versunie drong hij aan op publikatie van werken van de verbannen schrij ver Solzjenitsyn. De vijfdaagse top leverde dinsdag (de derde dag) de eerste concrete resulta ten. Minister Sjevardnadze van bui tenlandse zaken en zijn Amerikaanse collega Shultz zetten hun handteke ning onder een akkoord over het voor af aanmelden van raketproeven. Ver der werd een overeenkomst gesloten over gemeenschappelijke controle op onderaardse kernproeven. Woordvoerder Fitzwater van het Witte Huis zei dat het gesprek tussen Rea gan en Gorbatsjov dinsdag vooral ging over de hervormingen in de Sovjetu nie. Na afloop wandelden beiden over het Rode Plein. Op de vraag of Reagan de Sovjetunie nog steeds als het „Rijk van het Kwaad" beschouwt antwoord de de president dat hij het toen „over een andere tijd" had. Spreekbeurten voor poli tieke partijen brengen zelden belangwekkend nieuws. De kopstukken, die worden uitgenodigd 'ergens in het land te spreken' halen meestal wel de krant met enkele markante po litieke uitspraken, maar echt belang rijke mededelingen hebben ze zelden te doen. Minister Neelie Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, maandag avond te gast bij de WD-afdeling Zee land in Goes, verging het al niet an ders. Mevrouw Smit zei vele mooie en vlijende dingen over de Westerschel- de-oeververbinding, maar het venijn zat in de staart. Pas na haar spreek beurt en daartoe uitgenodigd door vragen van journalisten kwam zij met het grote nieuws: minister Ruding van Financiën heeft haar teruggefloten op het stuk van de door haar aan Zee land gedane toezeggingen. De minis ter van Financiën is het niet eens met de indexering van de rijksbijdrage van dertig miljoen voor de WOV. Hij heeft dat mevrouw Smit-Kroes op niet mis te verstane wijze kenbaar ge maakt, zo kon uit de reactie van de be windsvrouwe in Goes worden afgeleid. Ruding die de pret lijkt te beder ven. Het is niet de eerste keer dat deze gedreven minister van Financiën een collega tot de orde roept, omdat die wat al te gemakkelijk geld uitgeeft of toezegt, zoals in het ge val van de WOV. Mevrouw Smit had het er duidelijk moeilijk mee, want zij was het toch die enkele maanden gele den voor een euforie-stemming in het Zeeuwse zorgde door een belangrijk obstakel voor verwezenlijking van de Westerschelde-oeververbinding weg te nemen. In feite moest ze in Goes haar toezegging terugnemen. Meteen dinsdagmorgen heeft de bewindsvrou we van Verkeer en Waterstaat een ge sprek gehad met de verantwoordelijk gedeputeerde Barbé, die van haar de vraag kreeg voorgelegd of de pro vincie alsjeblieft wil meedenken over een ander financieringssysteem. Ken nelijk heeft mevrouw Smit het idee van de geïndexeerde rijksbijdrage alweer prijsgegeven. Na alles wat er al rondom de WOV is gebeurd moet men óf naïef zijn óf over een onbe perkt vertrouwen in de goede afloop beschikken om nu nog vol te houden dat het licht even groen is als twee da gen geleden. Arme Zeeuwse beleids makers, voor wie het woord Wester schelde-oeververbinding zo langza merhand een vloek is geworden. Het Middelburgse lid van de Twee de Kamer Lilipaly (pvda) heeft zich inmiddels met schriftelijke vra gen tot Ruding gewend. Hij wil - te recht - het fijne van de zaak weten. Heeft Ruding zijn collega van Verkeer en Waterstaat inderdaad teruggeflo ten en als dat zo is op grond waarvan vecht de minister van Financiën dan het principe-besluit aan, waarin de toezegging aan Zeeland is vervat? Terloops wijst dit kamerlid op de moeizame discussie tussen Zeeland en Den Haag over de WOV. Het is ook uit zijn vragen en toelichting op te maken: regering geef nu toch eindelijk eens open en eerlijk antwoord aan Zeeland. Draai er niet omheen. Laat de Zeeu wen niet langer in het ongewisse. Krij gen ze de verbinding nou ja of nee. Na tuurlijk, het WOV-project is veel meer dan alleen een simpel antwoord van ja of nee, maar het is wel het startpunt van waaruit aan verwezenlijking moet worden gewerkt. Den Haag maakt voortdurend de indruk zich van dit soort zaken niets aan te trekken. Na vijfentwintig jaar touwtrekken om de WOV heeft Zeeland beter verdiend. Dim Transportdeskundige - De Eras mus Universiteit Rotterdam start in september een nieuwe tweejarige op leiding tot verkeers- en vervoersdes- kundige. Advertentie MOSKOU - Gorbatsjov en Reagan met een Sovjetbaby tijdens hun rondwande ling op het Rode Plein. Meevallers anders besteden DEN HAAG (GPD) De vakbeweging vindt dat de financiële meevallers die minister van financiën Ruding in zijn Voorjaarsnota opvoert, het mogelijk maken een aantal bezuinigingsmaat regelen niet te laten doorgaan. De ge dachten gaan daarbij in de eerste plaats uit naar de studiefinanciering. Dat blijkt uit reacties die FNV en CNV gisteren op de Voorjaarsnota lever den. De vakcentrales staan overigens in hun kritiek op het kabinetsbeleid lijn recht tegenover de ondernemersorga nisaties. Die zijn trouwens evenmin mals in hun oordeel over het doen en laten van de regering. Het VNO verwijt het kabinet „loze beloften" te hebben gedaan toen het eerder dit jaar nog aankondigde een stringent begro tingsbeleid te volgen. De Voorjaarsnota bevestigt „de ver keerde lijn", zo schrijft het VNO. Van de 1,6 miljard gulden die te veel blijken te worden uitgegeven, wordt maar 400 miljoen gecompenseerd door extra ombuigingen. Het VNO ziet aan de andere kant ruim te voor een flinke daling van zowel de collectieve lasten (belastingen en so ciale premies) als het tekort in de staatskas. Het verbond verwijst daar voor naar de meevallers in de belas tingopbrengst. Sinds het tot stand ko men van het regeerakkoord hebben de belastingen nu al ruim 5 miljard gul den meer opgebracht dan waarmee in dertijd rekening werd gehouden. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) komt tot gelijk soortige conclusies en verwijt het ka binet eveneens dat het kansen op be lastingverlaging laat liggen. Recht daartegenover staan de opvattingen van FNV en CNV. Zij voorzien dat vooral mensen met de laagste inko mens de dupe zullen worden van de be zuinigingen in de studiefinanciering. Beide vakcentrales zouden genoegen nemen met een tijdelijk hogere belas ting- en premiedruk om knelpunten in de samenleving te kunnen aanpakken. Verwijten aan het kabinet komen ook van het KNOV, de grootste onderne mersorganisatie in het midden- en kleinbedrijf. Grootste bezwaar in die kring is dat de compensatie die het midden- en kleinbedrijf krijgt voor het vervallen van de WIR (subsidie op investeringen) „opnieuw ver onder de maat" blijkt te zijn. Het KNOV rekent voor dat de afschaffing van de WIR dit jaar een schadepost voor het midden- en kleinbedrijf betekent van 1,25 mil jard gulden; daar staat slechts een compensatie tegenover van 580 mil joen. Door de nieuwe fiscale regeling kunt u nu aanzienlijk méér belastingvrij sparen dan voorheen. De rentevrijstelling gaat voor alleenstaanden omhoog naar f. 1.000,- per jaar, voor een echtpaar naar f. 2.000,-, voor een echtpaar met één kind naar f, 2.500,- en voor een echtpaar met twee kinderen naar f. 3.000,-. Bovendien wordt de betaalde hypotheekrente niet meer 'weggestreept' tegen ontvangen spaarrente. Dit heeft plezierige gevolgen. Bijvoorbeeld: Een gezin met twee kinderen en een eigen huis met hypo theek, kan bij een rentestand van 5% voortaan tot f. 60.000,- belastingvrij sparen. En een uitgekiende spaarvorm maakt spa ren daarom extra aantrekkelijk. Als u door bladert, kijk dan uit naar een vuurtoren die wijst u de weg naar maximaal profijt van de nieuwe fis cale regeling. verenigde spaarbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1