Snuffelt U ook al (tussen de Kleintjes? Reagan blijft hameren op de mensenrechten BOSPEEN EN KIPKLUIFJES 1.99 de PZC vandaag PLAN-OORT GEDEKT Constantijn naar Leiden Verruiming winkelopenstelling haalt het niet in de kamer Kerncentrales rond Hamburg niet veilig Ruding fluit Smit-Kroes terug over bijdrage WOV Wisselvallig 231e jaargang no. 126 Dinsdag 31 mei 1988 Auto's Waterschappen Kamperen Tennis DEN HAAG (GPD) Het kabinet houdt dit jaar 790 tot 1200 miljoen gulden meer over dan tot nu toe werd gedacht. Oor zaak vormt een lager financieringstekort voor de overheid. De financiële meevaller wil het kabinet gebruiken voor een ver dere lastenverlichting. Tweede voordeel VOORUITGANG ONTWAPENINGSGESPREK Deetman en de studie-financiering Snel inspelen Waterrecreatie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bospeen, per bos ^Kipkluifjes, kilo ®<m® &rëO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempe- ratuur 16 graden. Een vrij krachtige tot krachtige wind uit west tot zuid west. PROVING! Minister Ruding GOES CDA-minister Ruding van financiën heeft zijn VVD- collega Smit-Kroes van verkeer en waterstaat 'teruggefloten' over haar toezegging dat de pro vincie Zeeland voor de financie ring van een Westerschelde-oe- ververbinding kan rekenen op een jaarlijkse, geïndexeerde rijksbijdrage van 30 miljoen gulden. Minister Smit-Kroes liet dat gisteravond blijken na afloop van een spreekbeurt voor de WD-afdeling Zeeland in Goes. Tijdens haar spreekbeurt liet mi nister Smit-Kroes haar gehoor onomwonden weten dat bij haar zelf wel degelijk de wil aanwezig is om de WOV - 'tegen een aan trekkelijk financieel plaatje' - te realiseren, en sprak ze als haar persoonlijke overtuiging uit dat de oeververbinding er ook komt, zonder uitspraken te doen over prijs, voorwaarden en tracé. Ze onthulde daarbij dat ze nog 'een robbertje te vechten heeft' met Ruding over zowel de hoogte van de rijksbijdrage als de gevraagde jaarlijkse aanpassing daarvan aan de prijsniveau's (indexe ring). Vanochtend zal minister Smit-Kroes de kwestie opnieuw met gedeputeerde drs R.C.E. Barbé besrpeken. Zie ook pagina 9 te In Nederland zullen in het jaar 2000 ongeveer zes miljoen per sonenauto's rondrijden. PAGINA 7 De waterschappen kampen met hogere lasten, daardoor gaat de heffing voor de gemid delde belastingbetaler met en kele dubbeltjes omhoog. PAGINA 11 Minister Braks voelt er niets voor een noodwetje uit te vaar digen waarmee het kamperen bij de boer tot tien eenheden per camping wordt opge schroefd. PAGINA 13 Onderbrekingen wegens de re gen inbegrepen moest Leconte bijna zeven uur hard werken om ten koste van Becker op Ro land Garros de kwartfinale te bereiken. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 Lasten lager dank zij meevaller Volgens op Financiën gemaakte bere keningen komt het financieringste kort dit jaar uit op 6,7 tot 6,8 procent van het nationaal inkomen (het be drag dat wij allemaal samen verdie nen). Dat is 0,2 tot 0,3 procent minder dan de zeven procent waarmee tot nu toe werd gerekend. Oorzaak van het lagere tekort is de be tere gang van zaken in de economie. De economische groei is hoger dan een procent, het cijfer waarmee tot nu toe werd gerekend. Bovendien blijkt de overheid zelf de uitgaven beter in de hand te hebben. De lastenverlichting moet tot stand komen via een vergaande hervorming van belastingen en premies (de opera- tie-Oort). De hervorming zou voor de lagere inkomensgroepen gefinancierd moeten worden uit besparingen bij de overheid. De hogere inkomensgroepen zouden de operatie zelf moeten beta len. Dat is mogelijk wanneer talrijke aftrekposten voor de belastingen ver vallen. Tijdens het Paasdebat gaf het kabinet toe er niet zeker van te zijn of de her vorming van belastingen en premies zonder koopkrachtverlies voor de la gere inkomensgroepen zou kunnen. Om dat te voorkomen trok het kabinet op papier een bedrag van 1250 miljoen gulden uit. Dat was echter niet finan cieel „gedekt". Een ander probleem vormde de belofte dat hogere inkomensgroepen de her vorming zelf betalen middels de af trekposten. Het is onzeker of de toe zegging kan worden nagekomen zon der dat andere inkomensgroepen er onevenredig zwaar op achteruit gaan. Ook hiervoor kan de nu ontstane mee valler uitkomst bieden. De cijfermatige invulling van de voor- stellen-Oort is nog altijd niet rond. Al leen de structuur van de plannen staat vast. Het kabinet streeft er naar de wetsvoorstellen met de cijfertjes eind juni af te ronden en aan de Raad van State voor te leggen. Op zijn vroegst komen zij dan dit najaar in de Kamer. Het plan- Oort zou in 1990 in werking moeten treden. Behalve de nu ontstane meevaller is er nog een tweede financieel voor deel. Deze treedt op door de besluiten inzake de studiefinanciering. Zoals bekend wil het kabinet dat studenten al het geld dat zij boven een basis beurs nodig hebben, gaan lenen bij de bank. Dit levert de overheid een be sparing op van 700 tot 800 miljoen gul den. Een deel van dit geld (420 miljoen gulden) wordt uitgegeven om de fi nanciële gaten op de Onderwijsbegro ting in 1989 te dekken. Het restant ter waarde van 280 tot 380 miljoen gulden wil het kabinet gebruiken voor ver der lastenverlichting. UTRECHT (ANP) - Douwe Egberts verhoogt woensdag de prijzen van al haar koffiesoorten. Voor de consu ment zal de verhoging negen tot tien cent per pak van 250 gram bedragen. Oploskoffie wordt acht tot tien cent per pot van 50 gram duurder, aldus Douwe Eg berts. De verhogingen zijn het gevolg van de prijsont wikkeling op de wereldmarkt. Sinds 3 april 1987 is de prijs van koffie voor de consu ment niet meer veranderd. Op genoemde datum zijn de koffieprijzen, vanaf de prijs van juni 1986 voor de zeven de achtereenvolgende maal verlaagd. In de periode juni 1986-april 1987 werd koffie ongeveer een rijksdaalder goedkoper. Ook bij een andere grote brander, Ahold (onder meer Albert Heijn), wordt de koffie ongeveer een dubbeltje duurder. Dé ingangsdatum is echter maandag, als een reclame-actie van het concern is afgelopen. MOSKOU (RTR/DPA/AFP/UPI) - Pre sident Reagan heeft maandag op de tweede dag van zijn topontmoeting met Sovjetleider Michail Gorbatsjov in Moskou opnieuw het gevoelige on derwerp van de mensenrechten in de Sovjetunie krachtig onder de aan dacht gebracht tot ergernis van zijn Sovjetrussische gastheren. Tijdens een ontmoeting in de Amerikaanse ambassade met Sovjetdissidenten riep Reagan het Kremlin op meer te doen voor de vrijheid en rechten van de Sovjetbevolking. Kort hiervoor had hij bij een bezoek aan een kloos ter bij Moskou in krachtige bewoor dingen aangedrongen op vrijheid van godsdienst en het heropenen van „duizenden kerken" in de Sovjetunie. Kort voor het begin van zijn tweede bijeenkomst met de Amerikaanse pre sident eerder die dag had Gorbatsjov laten blijken niet ingenomen te zijn met de lijst over schendingen van de mensenrechten, die Reagan zondag had overhandigd. „Er zijn al te veel lij- DEN HAAG - Politiemannen uit Deventer demonstreer den maandag tijdens de vergadering van de vaste ka mercommissie voor politiezaken tegen de naar hun me ning veel te krappe bezetting van het korps in de koek- stad. De verantwoordelijke ministers (Van Dijk van binnen landse zaken en Korthals Altes van justitie) kregen tij dens de commissievergadering zware kritiek te verwer ken. De korting op de sterkte van de gemeentelijke poli tiekorpsen met gemiddeld 2,1 procent dit jaar is slecht gevallen bij de Tweede Kamer, zo bleek. Vooral het feit dat minister Van Dijk van binnenlandse zaken de circu laire over de sterktekorting al naar de korpsen heeft gezonden voordat de Kamer was geraadpleegd, heeft kwaad bloed gezet. Of de korting ook door een Kamer meerderheid wordt verworpen, valt echter nog te be zien. sten", zo reageerde de Sovjetleider op een vraag van een verslaggever of hij actie zou ondernemen naar aanleiding van het door Reagan gepresenteerde document. Daarin wordt volgens des kundigen vooral aangedrongen op ver betering van de situatie van Sovjetjo den aan wie een uitreisvisum wordt ge weigerd. Het belangrijkste onderwerp van ge sprek tussen Reagan en Gorbatsjov was overigens de wapenbeheersing, al dus de Amerikaanse en Sovjetrussi sche woordvoerders. Woordvoerder Marlin Fitzwater van het Witte Huis en zijn Sovjetrussische collega Genna di Gerasimov spraken maandag van „vooruitgang" in de besprekingen. Een akkoord over de gezamenlijke ver ificatie van ondergrondse kernproe ven zal hoogstwaarschijnlijk op deze top ondertekend worden, aldus Fit zwater. Ook de ondertekening van een overeenkomst over het van tevoren aanmelden van proeven met ballisti sche raketten staat te gebeuren, aldus Amerikaanse functionarissen. DEN HAAG (ANP) - Prins Con stantijn (18), de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, gaat in het najaar van dit jaar rechten studeren in Leiden. Dit heeft de Rijksvoorlichtings dienst maandag bekendge maakt. DEN HAAG (GPD) Winkeliers mo gen niet zelf bepalen of zij tot zeven uur 's avonds willen open blijven. Een kamermeerderheid bestaande uit CDA en WD is deze mening toege daan. Daarmee maakt een wetsvoor stel van het D66-kamerlid Groenman geen kans. Groenman wil winkeliers de kans ge ven om langer open te blijven. Zo moe ten alleenstaanden en tweeverdieners meer kans krijgen hun dagelijkse boodschappen na het werk te doen. Tegelijkertijd wil zij de maximale ope ningstijden per week (52 uur) handha ven. Het CDA voelt helemaal niets voor een wijziging van de winkelsluiting. Bij de WD wil men wachten op een wets voorstel van WD-staatssecretaris Evenhuis (economische zaken). Deze wil naast winkels die de normale ope ningstijden hanteren, zogenaamde middag-avondwinkels mogelijk ma ken. Deze zaken zouden pas om twaalf uur 's middags open mogen gaan maar dan ook niet voor negen uur 's avonds hoeven te sluiten. Bij de PvdA bestaat wel sympathie voor het plan-Groenman. De sociaal democraten willen echter pas een af weging maken als ook de plannen van Evenhuis in een wetsvoorstel op tafel1 liggen. Bij het ontbreken van een kamermeer derheid voor haar voorstel wil Groen man haar plan met het wetsvoorstel van Evenhuis bundelen. Daartoe zou een stemming over haar ideeën in de Kamer tot nader order uitgesteld moe ten worden. Formeel wil de Democrate dit pas volgende week aankondigen. Dan zou de afhandeling van haar voor stel in de Kamer plaats moeten vin den. Studeren heet een voor recht te zijn. Om dertig, veertig jaar geleden naar de universiteit te gaan, had je naast een redelijk verstand een vader nodig, die over het nodige geld beschikte. Studeren immers was iets voor mensen, die het zich finan cieel konden veroorloven. De maat schappij-vernieuwing in de jaren zes tig bracht daarin verandering. Geld werd minder belangrijk. Het accent kwam te liggen op individuele ont plooiing van de mens; studeren was niet langer een voorrecht voor de beter gesitueerden, maar een verworven heid voor iedereen. Met andere woor den: de universiteiten openden hun poorten voor studenten uit alle lagen van de bevolking. Anno 1988 dreigt de situatie zich jpnieuw grondig te wijzigen. Als het aan het kabinet-Lubbers ligt wordt studeren weer een bezigheid voor een (financieel) bevoorrechte groep. De financiële nood bij het mi nisterie van Onderwijs is langzamer hand zo groot geworden, dat naar noodmaatregelen moet worden gegre pen, waarvan de minst-draagkrachti- gen in de samenleving weer de dupe dreigen te worden. Oorzaak: de uit de hand gelopen uitgaven voor de studie financiering. Die hangt als een molen steen om de nek van de verantwoorde lijk minister Deetman. Hij heeft het geld niet op zijn begroting en zijn colle ga-ministers voelen er weinig voor de lasten van het onderwijs gedeeltelijk voor hun rekening te nemen. Van Dijk (binnenlandse zaken) verwoordde het enkele dagen geleden nog aldus: geen politie-agenten voor studenten. Om het met gewone woorden te zeggen: geen enkele minister wil de minister van Onderwijs helpen. Tegen die achtergrond is het jong ste voornemen van het kabinet om de studie-financiering opnieuw te wij zigen ten nadele van de minst-draag krachtige studenten als een slecht compromis te beschouwen. Vooropge steld: de handhaving van de basis beurs is op zich een goede zaak. Iedere student weet zich verzekerd van een maandelijks bedrag van ruim zeshon derd gulden. Geen vetpot, maar in elk geval een aardig startbedrag, dat een basis legt. Maar een student heeft méér nodig. Voor de beter verdie nende ouders is dat geen probleem, maar dat aantal is hooguit drie op de tien. Voor de resterende zeven brengt de studie van hun zoon of dochter on- overkomenlijke financiële proble men met zich mee. Geen nood zegt het kabinet, dat slechts kan denken in ter men van bezuinigingen: laten die stu denten dan maar een banklening aan gaan. Voor het rijk een pijnloze oplos sing. Voor de studenten is dat echter de slechtst denkbare raad. Genoemd als financieringsinstel lingen zijn intussen de Rabobank en de Postbank, die bereid zouden zijn studenten het geld voor hun studie te lenen, boven de vaste basisbeurs van zeshonderd gulden. Een com merciële lening dus, tegen de bij de banken geldende voorwaarden. Uit gaande van een gemiddelde studie duur van vijf tot zes jaar komt dat nog altijd op een bedrag van zo'n vijftig tot zestigduidend gulden per student. Wie is bereid onder de huidige omstan digheden - denk aan de vele werkloze academici - een dergelijke schuld aan te gaan? Zeker niet de minder dan mo dale student. Het gevolg zal zijn dat velen die onder het huidige regime voor een universitaire studie kozen, met de nieuwe regels in de hand geen enkele weg meer op kunnen. Het kabinet rekent er makkelijk over, maar nu al kan worden vast gesteld dat een dergelijke wijze van private financiering tot gevolg zal heb ben dat steeds minder jongeren gaan studeren. De studiefinanciering in Ne derland is onder een weinig gelukkig gesternte tot stand gekomen. Zoals de zaken er nu voorstaan heeft het kabi net een politieke oplossing gekozen, die tegen het algemeen (onderwijs)be- lang indruist. Ooit was studeren een voorrecht. Dank zij de inzet van mo dern en democratisch denkende men sen werd studeren een recht voor ie dereen; met het huidige kabinetsvoor nemen is weer sprake van een exclu sief recht. Het recht van de man of vrouw met het meeste geld. En dat kan nooit goed zijn. Dim Advertentie BONN - De Westduitse minister voor milieuzaken, Topfer heeft een onder zoek gelast naar een rapport van het Eco-Instituut in Darmstadt waaruit blijkt dat de vier kerncentrales rond Hamburg niet veilig zijn. Het Hamburgse stadsbestuur noemt de studie alarmerend en eist maatre gelen. De reactoren in Brokdorf, Kru- mel, Stade en Brumsbuttel moeten volgens de stad worden verbeterd of stil gelegd. Het Eco-Instituut stelt dat op grond van gebrekkige veiligheids voorzieningen ook het smelten van de reactorkern niet is uitgesloten. DEN HAAG (GPD) Nederland moet op een veel slimmere manier gebruik maken van zijn (spoor)wegen, kana len en rivieren. Door computers in te schakelen en de aan- en afvoer van produkten nauwkeurig op elkaar af te stemmen, kan er efficiënter en meer naar het buitenland vervoerd worden zonder extra wegen aan te leggen. Rotterdam kan wat dat betreft een voorbeeld nemen aan de havens van Hamburg, Bremen en Le Havre. Schiphol doet het ook goed. Door de goede voorzieningen loopt zelfs een deel van de goederenstroom van Noord- naar Zuid-Amerika via de na tionale luchthaven. Dat staat in de nota 'Ruimtelijke ver kenningen 1988' die de Rijksplanolo gisch dienst gisteren in Den Haag pre senteerde. In de verkennende nota wordt bekeken hoe de beschikbare ruimte in ons land het best benut kan worden. Een aantal thema's komt overeen met de Vierde Nota over de ruimtelijke ordening die minister Nij- pels twee maanden geleden presen teerde. Volgens de Rijksplanologische Dienst kan ons land zijn belangrijke functie als distributieland alleen behouden door snel in te spelen op de verande rende behoeften van het bedrijfsleven. Verwacht wordt dat het vervoer van bij voorbeeld metaal- en petrochemi sche produkten gedeeltelijk plaats maakt voor transport van een snel wis selende stroom produkten, die va rieert in aard en omvang. Het transportsysteem moet veel flexi beler worden. Het is niet langer vol doende om goederen snel van A naar B te brengen. De kunst is om het opont houd bij vliegvelden en grensovergan gen zoveel mogelijk te beperken. Com puters kunnen helpen om alle formali teiten te regelen, verzekeringen af te sluiten en zelfs om het in elkaar zetten van deelprodukten en het verpakken of overpakken van volledige produk ten in het vervoersschema in te pas sen. Hiermee wordt tegemoet geko men aan de behoefte van het bedrijfs leven om de voorraden, die immers ook geld kosten, zo klein mogelijk te houden. Hoe sneller het transport, hoe minder behoefte aan voorraad en hoe kleiner de risico's voor de ondernemer. De Planologische Dienst voorziet een groei van de recreatie op het water en pleit daarom voor uitbreiding van het aantal jachthavens. Ook de belang stelling voor fiets- en wandeltochten door de natuur is groeiende. De Dienst pleit dan ook voor kampeerplaatsen voor een of twee overnachtingen. Om het uitsterven van marter, das, ot ter, kikkers, slangen en hagedissen te voorkomen, moet ervoor worden ge zorgd dat de leefgebieden van deze diersoorten met elkaar in verbinding blijven. huismerk gekruid, A QQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1