Pieterpad-estafette Overspannen vrouw schiet vier uur lang om zich heen Eerste gesprek Gorbatsjov en Reagan volgens schema VS werken aan raket voor vliegtuigen OPLOSSING KABINET Anna Broere verankerd Jerheugd Man doodt vrouw met mes en fles Bestek Loods Peter Pieters Rob de Wit WEZENLIJKE VOORUITGANG START President Pakistan ontbindt parlement en ontslaat kabinet Benzine-accijns omhoog in West-Duitsland A Seminar LANCERING IN DE LUCHT Joegoslavische munt devalueert met 23,9 procent Aanhoudend wisselvallig 231e jaargang no. 125 llaandag 30 mei 1988 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. 'Lr Veel bewolking en vanochtend soms wat regen. Later in de middag komt de zon er weer door. Vrij krachtige wind uit zuid, later zuidwest. Middagtempe- ratuur 16 graden. E F JTRECHT (ANP) - De voor de politie verantwoordelijke ninisters, Van Dijk van binnenlandse zaken en Korthals (ltes van justitie, stellen tien miljoen gulden extra ter leschikking om meer rechercheurs te kunnen inzetten oor de bestrijding van de zware georganiseerde crimina- iteit in Nederland. Het bedrag komt bovenop de 3,9 mil- oen gulden die al is gereserveerd voor bijzondere opspo- ngskosten, zo heeft een woordvoerster van het ministe- ie van justitie zaterdag bevestigd. Jaar verwachting zullen vanaf 1989 ongeveer driehonderd rechercheurs beschikbaar zijn om zich te wijden aan de strijd tegen zware criminaliteit (overvallen, fraude en af persing, drugshandel). Hun salarissen blijven voor reke ning van de verschillende korpsen, maar kosten voor over uren, inzet van materieel en reizen worden door beide de partementen gedragen. De rechercheurs gaan in regionale eenheden samenwerken, zoals dat reeds in Overijssel en Noord-Brabant gebeurt. Een commissie onder leiding van de Bossche procureur-generaal heeft eind vorig jaar de op richting van deze teams aanbevolen en ook geopperd dat de teams onderling moeten samenwerken. Studiefinanciering opnieuw gewijzigd (Van onze parlementsredactie DEN HAAG (GPD) - De Wet studiefinanciering gaat opnieuw op de helling. De overheid zal in de toekomst alleen nog de oasisbeurs voor haar rekening nemen. Hebben studenten meer geld nodig, dan moeten zij dat lenen bij de bank. Het tabinet heeft hier afgelopen zaterdag toe besloten. Alleen zo tonden de financiële problemen voor dit jaar, en deels ook in olgende jaren, worden opgelost. Premier Lubbers noemde de ieslissing een „doorbraak" en een „strategisch juiste keuze". Onderwijs opgelost. De liberaal zei wel ervan uit te gaan dat de toeganke lijkheid van het onderwijs niet wordt aangetast. Volgens de Landelijke Studendenten- vakbond kunnen kinderen uit gezin nen met lagere inkomens straks hele maal niet meer doorleren. De studen tenvakbond kondigt een bezettings- )f het kabinetsbesluit het in de Ka- ner zal halen is nog de vraag. CDA- ractieleider De Vries liet in een reactie veten eerst nadere uitleg te wensen iver de effecten van het plan voor stu- lenten uit lagere inkomensgroepen, indien die te hard worden getroffen, vil het CDA met alternatieven komen, aarbij wordt gedacht aan een verho ging van de basisbeurs. Dit idee is door iremier Lubbers overigens al bij voor baat afgewezen. Ook de PvA staat kritisch tegenover het kabinetsbesluit. Kamerlid Ver- neend liet weten dat de toegankelijk- leid van het onderwijs voor studenten lit lagere inkomensgroepen wordt be- lerkt. Nu worden studenten uit lagere nkomensgroepen nog gesteund door en aanvullende beurs en een lening, lie beide door de overheid worden ver eend. De aanvullende beurs was een jift. Die valt in ieder geval weg. Per aar gaat het dan om bedragen van lOOO tot 3000 gulden. Bij de minima can dit tot een koopkrachtverlies van cestien procent leiden. CVD-voorman Voorhoeve toonde zich verheugd over het kabinetsbesluit, folgens hem zijn daarmee op creatie ve wije de financiële problemen bij golf van universiteiten en hogescholen aan. Het kabinetsbesluit levert volgend jaar 700 tot 800 miljoen gulden op, zo liet premier Lubbers na afloop van het zaterdaagse kabinetsberaad weten. Met dat geld wordt een nieuwe tegen valler bij de uitgaven voor de studiefi nanciering van 220 miljoen gulden op gevangen. Bovendien komt er geld vrij om volgend jaar hogere uitgaven in het voortgezt onderwijs mee op te van gen. Die worden veroorzaakt door een veel groter aantal leerlingen dan tot nu toe was aangenomen. Premier Lubbers ontkende niet dat de drempel om te gaan studeren met het kabinetsbesluit hoger wordt. Hij noemde dat echter „gering". Met alle besluiten zal het financieringstekort van de overheid dit jaar op 6,7 tot 6,8 procent uitkomen. Ruim onder het ge stelde doel van zeven procent. MAASTRICHT (ANP) - Niet gehinderd door stromende regenbuien zijn zaterdagmorgen even voor tien uur de eerste deelnemers aan de derde Pieterbad-milieu-esta- fette vanaf de Maastrichtse St. Pietersberg naar Pieter- buren gestart. De deelnemers werden begroet door R. van den Eist, voorzitter van de Pieterpadorganisatie. Hij ging nader in op het thema van deze milieu-estafette „Een wereld vol bomen". Tijdens elke etappe krijgen de zogenoemde prominenten de opdrach een boom te tekenen. Op de slotdag van de estafette, 11 juni in Pieterburen, worden de tekeningen geveild. De opbrengst ervan gaat naar een boomplantproject. Verschillende Eerste- en Twee de-Kamerleden, schrijvers, kunstenaars en provinciale en lokale politici hebben laten weten in een of meer etappes present te zijn. Tot de ongeveer dertig wandelaars behoren van links naar rechts: Lennie Kuhr, Herman Pieter de Boer en Wubbo Okkels. BELGRADO (REUTER) - Joegoslavië heeft zijn nationale munt, de dinar, met 23,9 procent gedevalueerd. Het is de tweede waardevermindering in ze ven maanden tijd. De maatregel volgt op nieuwe bezuinigingsmaatregelen van de regering van premier Branko Mikulic. Zij wil verlichting brengen in de economische crisis die onder meer tot uiting komt in een zware bui tenlandse schuld. De inflatie in Joego slavië is tot 152 procent gestegen. De regering kondigde ook prijsstijgin gen voor een aantal produketen en diensten af. Zo gaat de benzineprijs met 32 procent omhoog, de posttarie- ven met 28 procent en worden de trein kaartjes 38 procent duurder. De rege ring kondigde een week geleden al een loonmaatregel af die tot een golf van, stakingen in het land leidde. De bezui nigingsmaatregelen maken deel uit van een akkoord met het Internatio naal Monetair Fonds over een krediet op afroep. DE BILT (GPD) - De zondagmiddag door de politie aangehouden 28-jarige' Biltenaar F.H.H. heeft bekend in de nacht van zaterdag op zondag de 45- jarige alleenstaande vrouw P.M. met een mes en een bierfles te hebben be werkt. De vrouw overleed aan haar verwondingen. Buurtonderzoek leerde de politie dat ten huize van de vrouw zaterdagavond een feest is gehouden, waarop veel werd gedronken. H. bleef achter. Hij is een bekende van de politie. IJMUIDEN (ANP) - Zes duikers van de Rotterdamse bergingsmaatschappij Smit Tak zijn zondagmiddag met het bergingsvaartuig Dolfijn naar het wrak van de Nederlandse chemica- liëntanker Anna Broere vertrokken. Zondagochtend heeft een vergade ring van vertegenwoordigers van de het Directoraat-Generaal voor de Scheepvaart en Maritieme Zaken, de Kustwacht, Rijkswaterstaat, rederij Broere en Smit Tak bepaald, dat de tanker zo spoedig mogelijk met an kers moet worden vastgelegd. Daarmee wordt het risico verkleind dat het schip door zeebewegingen van positie verandert, scheurt of breekt. De duikers zullen bovendien trachten de nog steeds vermiste 48-jarige twee de stuurman te vinden, wiens stoffelijk overschot in de stuurhut van het ge zonken schip wordt vermoed. Geconstateerd is dat het schip geen la ding heeft verloren. De algemene vergadering van de VVD heeft afstand genomen van de nota Liberaal Bestek. PAGINA 3 De komst van loodsen, die in een keer schepen van en naar de havens begeleiden, is slechts een kwestie van tijd. PAGINA 5 Als een 'sprintwonder' gaat de Nederlandse renner Matthieu Hermans door het leven nu hij in de laatste Ronde van Spanje zes étappes won. Maar in de Ronde van Midden-Zeeland werd hij op de eindstreep zo waar verslagen door Peter Pie ters, een renner van de ploeg Cees Priem. Het was de verras sende ontknoping van een vlakke wedstrijd. PAGINA 9 Het Nederlands elftal speelde in Amsterdam een benefiet wedstrijd voor Rob de Wit te gen een 'versterkt' Ajax. Als de belastingdienst een beetje vriendelijk is zal De Wit onge veer een ton aan deze wed strijd overhouden. Marco van Basten bewees opnieuw dat hij niet de aangewezen linkerspits is. PAGINA'S 9 EN 10 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Michael Gorbatsjov begroet Ronald en Nancy Reagan bij aankomst in het Kremlin. (Van onze correspondent) MOSKOU - President Reagan en par tijsecretaris Gorbatsjov hebben zich in hun eerste tweegesprek behoorlijk aan het schema gehouden. Er was voorzien in ongeveer een uur inlei dend gesprek op de dag van de aan komst van de Reagans en dat is uitein delijk een uur en elf minuten gewor den. De indruk bestaat dat de kwestie van de mensenrechten, die aan de voor avond van deze vierde topontmoeting tot enige opwinding en kwade gezich ten bij de Sovjets heeft geleid vanwege Reagan's kritische opmerkingen in Helsinki aan de vooravond van het be zoek, het uiteindelijk toch in belang rijkheid zal afleggen tegen de gesprek ken over de wapenbeheersing. Over de mensenrechten kreeg Reagan gisteren een veeg uit de pan van Sovjet-woord voerder Gerasimov, die Reagan ervan beschuldigde zijn oordeel te baseren op de basis van de situatie in Rusland in het verleden. het wederzijdse arsenaal aan grootte in de intercontinentale raketten klonk heel wat zakelijker taal. Beide woord voerders spraken over wezenlijke vooruitgang in deze ingewikkelde ma terie, waarover zoals bekend de dele gaties in Geneve maar met moeite vooruitgang kunnen boeken. Voor het eind van de topontmoeting zal over de tussenstand een rapport worden uitgebracht. Dat het zaterdag ook door Moskou geratificeerde INF- rapport nu inderdaad kan worden uit gewisseld werd nauwelijks besproken. Die opgewarmde prak interesseert niemand meer. NIEUW-VENNEP (GPD) - De over spannen echtgenote van een in voor lopige hechtenis zittende politieman heeft de buurtschap 't Kabel bij Nieuw-Vennep gisteravond bijna vier uur lang besproeid met kogels. De vrouw, die overigens niemand raakte, ISLAMABAD (AFP/RTR) - De presi dent van Pakistan, generaal Zia ul- Haq, heeft het parlement met onmid dellijke ingang ontbonden en de rege ring buiten werking gesteld. Hij maakte dat zondag bekend aan ver slaggevers in Rawalpindi. Volgens Zia, die zondag zijn geplande bezoek aan China afzegde, heeft het in 1985 gekozen parlement ondanks het opheffen van de staat van beleg niet naar behoren gefunctioneerd. Hij wees met name op het in zijn ogen misluk ken van de „islamisering" van het land. De president kondigde aan binnen drie maanden verkiezingen te laten houden. Hij noemde zijn beslissing in overeenstemming met de Pakistaanse grondwet. Volgens generaal Zia zal het buiten werking stellen van parlement en regering, met het oog op nieuwe ver kiezingen, de „democratie verster ken". De bekendmaking van Zia viel samen met een persconferentie van premier Mohammad Khan Junejo, die zondag terugkeerde van een reis naar drie Aziatische landen. Tijdens de perscon ferentie van de eerste-minister is geen enkele melding gemaakt van het be sluit van president Zia. riep dat haar man moest worden vrij gelaten. Anders zou zij zichzelf en haar acht maanden oude baby doden. De politieman D„ die diende bij de ma rechaussee op Schiphol, zit sinds twee weken vast op verdenking van deelne ming aan heroinesmokkel. Zijn vrouw, die de situatie kennelij k niet meer aan kon, begon gistermiddag rond vier uur met het lossen van schoten uit een pi stool. Zij rende regelmatig naar buiten uit het vrijstaande huisje dat het echt paar in 't Kabel bewoonde om in het rond te schieten en haar eis en dreige ment te herhalen. De politie zette de buurt af en beval de bewoners in hun huizen te blijven. Twee ambulances werden gereedge- houden voor het geval iemand zou worden getroffen. De vrouw raakte echter alleen straatlantaarns en mu ren. Nadat een arrestatieteam haar man had opgehaald, werd ter afleiding een nepbommetje tot ontploffing ge bracht. Daarop kon de vrouw worden overmeesterd. Zij bleek over twee pi stolen en circa tweehonderd patronen te beschikken. De politie, die man en vrouw insloot en de vrouw onder behandeling van een psychiater stelde, kon gisteravond nog niet meedelen over de herkomst van de wapenvoorraad in de woning van het gezin D. (Van onze correspondent BONN - De indirecte belastingen in West-Duitsland gaan omhoog. Minis ter van financiën Stoltenberg wil op deze wijze volgend jaar vijf miljard binnenhalen en in 1990 acht miljard. Hij zei dat de verhoging noodzakelijk is door de gestegen verplichtingen te genover de Europese Gemeenschap. Stoltenberg beklemtoonde het weinig zinvol te achten alleen de belasting op benzine met tussen de tien en 20 cent te verhogen, zoals eerder door enkele kranten was bericht. „We hebben dat zelfs niet eens overwogen. Het is beter meerdere belastingen redelijk te ver hogen, dan een belasting te sterk". Vermoed wordt dat behalve benzine, ook aardgas en aardolie duurder zul len worden. De minister zei dat de ver hoging niet moet worden gedramati seerd. In dat verband wees hij op de grote belastinghervorming, die de con sument tussen 1986 en 1990 in totaal 50 miljard mark zal opleveren. Hij sloot een verhoging van de btw uit. (Advertentie) y:T: ivf": V'Tl'iiV. SPECIAAL VOOR HEN DIE RECENT EEN LEIDINGGEVENDE FUNCTIE KREGEN 5x2 dagen, Hotel Brabant Breda, vanaf 13 september 1988, prijs f 2.700,-. Inlichtingen/inschrijvingen bij BUREAU VOOR MANAGEMENT HOGESCHOOL EN ORGANISATIE KATHOLIEKE LEERGANGEN Postbus 283, 5000 AG Tilburg. TILBURG Tel.: 013 - 367875 De Sovjets willen een seminar over deze kwesties, zei Gerasimov. En voor de rest is de Sovjet-Unie tevreden over de eerste dag van het bezoek. Maar over START, het halveren van (Van onze correspondent WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft op dracht gegeven voor de bouw van een raket die vanaf een B-52 bom menwerper kan worden gelanceerd. Dat staat in de New York Times. Volgens de krant gaat het vooralsnog om een experiment. Het Pentagon zou willen nagaan of het mogelijk is vanaf vliegtuigen kleine raketten te lanceren waarmee militaire satellie ten in de ruimte kunnen worden ge bracht. Het bedrijf Orbital Sciences Corpora tion heeft de voorlopige opdracht ge kregen om de raket te bouwen. De ra ket moet zo worden geconstrueerd dat satellieten met een maximaal ge wicht van 270 kilo ermee in een baan om de aarde kunnen worden ge bracht. Volgend jaar al zou een prototype van de raket kunnen worden gelan ceerd. Volgens de New York Times gaat het om een 15 meter lang projec tiel dat is gemaakt van lichtgewicht vezels. Bij de staart van de raket be vinden zich kleine vleugels waarmee deze zich van een horizontale positie (hangend onder de B-52) in een verti cale positie kan manoeuvreren. Zelfs als een testvlucht volgend jaar succesvol zou verlopen, dan nog is het niet zeker dat het Pentagon op grotere schaal zal overgaan tot deze nieuwe manier van raketlancerin gen. In het Congres hebben eerste gelui den over het experiment voor grote ongerustheid gezorgd. Amerikaanse parlementariërs zijn bang dat de lan ceringen per vüegtuig zullen indrui sen tegen een VN-overeenkomst waarbij alle landen zich hebben ver plicht hun raketlanceringen aan te melden. Want het belangrijkste voordeel van de lanceringen per vliegtuig, vanuit een militair oogpunt gezien, lijkt te zijn dat deze in het geheim kunnen gebeuren, ver buiten het blikveld van Russische spionagesatellieten en di to schepen. De New York Times citeert anonie me militairen die erop wijzen dat dat van groot nut kan zijn in het ge val van een plotselinge oorlog. De VS zouden in dat geval snel spiona gesatellieten in de ruimte kunnen brengen, zonder dat de andere kant dat, in ieder geval de eerste uren. weet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1